Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Η μικρή μου είναι 8 μηνών κια αναρωτιέμαι τί μπορώ να της δίνω για απογευματινό.

Ο παιδίατρος μου πρότεινε φαρίν λακτέ, ρυζάλευρο, γιαούρτι ή μπισκοτόκρεμα. Πολύ καλές ιδέες όλες, αλλά μήπως ξέρετε καμία συνταγή για ρυζάλευρο και μπισκοτόκρεμα, ώστε να αποφύγω τις έτοιμες κρέμες του εμπορίου;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κ σε σενα!κ εμενα τοσο ειναι η μπεμπα μου κ το απογευμα της δινω : ρυζαλευρο σκετο η με φρουτα(μπανανα/μηλο) η γιαουρτι προβειο με μιση μπανανα κ 1/8 αβοκαντο η ενα μηλο βρασμενο με δυο κσ ρυζι κ 3δαμασκηνα.ειμαι κατα της ζαχαρης κ των ετοιμων τροφων!ειναι κριμα να δινουμε στα μωρα μας συντηρητικα οταν μπορουμε να φτιαξουμε τα παντα.εχω ακουσει για κατι μπισκοτα hipp χωρις ζαχαρη ομως πολυ καλα λογια.δεν τα χουμε δοκιμασει ακομη.ελπιζω να βοηθησα!;)

Link to comment
Share on other sites

Φρουτάκια βρασμένα ίσα ίσα να μαλακώσουν (μήλο, αχλάδι) για 3-4 λεπτά και βάλε αποξηραμένα βερύκοκα ή σταφίδες (χωρίς ζάχαρη όμως) και είτε φαγόπυρο ή κινόα ή κεχρί βρασμένα. Πολτοποιείς και είναι νοστιμότατο!

 

Ρυζάλευρο γιατί να παιδευτείς τόσο πολύ για να φτιάξεις σπιτικό και να μην κάνεις ρυζόγαλο;;;; βράσε ρυζάκι να χυλώσει και ρίξε αφού το κλείσεις την σκόνη γάλα που δίνεις στο μωρό ή κάντο πηχτούλι και ρίξε στο τέλος δικό σου γάλα αν θηλάζεις.

 

Τι ίδιο και με το σιμιγδαλάκι, το συζητούσαμε το πρωί σε άλλο ποστ.

 

Επίσης τραχανούλη, υπόλοιπο απ'΄το μεσημεριανό του, γιαουρτάκι αγελαδινό με φρούτα αλεσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω του δίνω κεχρί,κινοα,φαγοπυρο η βρωμη βρασμένα σε νεράκι και προσθέτω 1 μεζουρα απο το γαλα του. Θηλαζω αλλα δεν αντέχω το θηλαστρο και μια χαρά Βολευτικα με την σκόνη,Αφού μπαίνει μια μεζουρα μονο! Ειναι παντως πανευκολο να το φτιάξεις,δεν χρειάζεται να το αλεσεις ,παρα μονο το φαγοπυρο να το βρασεις λιγο παραπάνω , και έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΑ που έχουν τόσο ανάγκη τα μικρά μας και καθολου συντηρητικά και ζάχαρη οπως οι κρεμες του εμπορίου!!καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση αλλά την κινόα και το φαγόπυρο από πού τα προμηθεύεστε; Είναι σε μορφή αλευριού; Πως τα μαγειρεύετε;

Σε λίγες μέρες ο μικρούλης μου θα γίνει κι εκείνος 8 μηνών και έχει βρεθεί με αλλεργία στα σιτηρά (και σε πολλά άλλα αυτό όμως ανήκει αλλού) οπότε ψάχνω για τέτοιες εναλλακτικές.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τα βρίσκω σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα και επισης τα έχουν( φαγοπυρο,κεχρί) σε Πολωνίκα-ρωσικά μαγαζιά σε πολυ καλές τιμές( 500 γρ φαγοπυρο 1,30. 400γρ κεχρί 2,10 ).ειναι σε μορφή σπόρου.αν γκουγκλαρεις εικόνες για τα παραπάνω θα τα ξεχωρίσεις εύκολα,ειναι χαρακτηριστικά! Μπορει να μας ακούγονται κινεζικά ολα αυτα αλλα ειναι οτι καλυτερο και σε άλλες χώρες τα τρώνε 200 χρονια τωρα σε καθημερινή βάση,παιδια και μεγάλοι!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή αν έχετε μωράκια με αλλεργίες, κάποια απ' αυτά που λέμε δεν επιτρέπονται, πάρετε τηλέφωνο την παιδίατρο σας να ρωτήσετε.

 

Εμάς δεν μας επιτρέπει η παιδίατρος την βρώμη - μετά τον 10ο μήνα, δεν ξέρω γιατί. Μήπως δεν είναι έτοιμο το εντεράκι;;;; Απ' τον 6ο όμως αφήνει κεχρι, κινόα και φαγόπυρο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα ένα κατάστημα με μεγάλη ποικιλία.

Η κινόα και το φαγόπυρο δεν ανήκουν στα σιτηρά. Η βρώμη και το κεχρί πάλι είναι, συνεπώς σε εμάς ακόμα απαγορεύονται… Ο παιδίατρος γενικά το ρυ0ζάλευρο μας πρότεινε, όμως δεν είναι και το πλουσιότερο σε θρεπτικά συστατικά.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κορίτσια καλησπέρα!!

 

αρχίσαμε και εμείς τις στερεές και ήθελα να ρωτήσω για την προελευση των <πρωτων> υλων,,,,τα παιρνετε και χύμα ? πχ από την λαικη ?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ακριβως με προβληματίζει και εμένα..εμεις δεν ξεκινήσαμε ακόμη αλλά δεν είμαι σιγουρη ότι εμπιστεύομαι χυμα πρωτες ύλες ακομη και αν είναι βαπτισμένες βιολογικές...πως μεταφέρονται τα προϊόντα στην λαική?? Ποια πιστοποιηση έχουν τα χύμα βιολογικά?? Εγω παρηγγειλα από φιλη στην γερμανια κινοα και κεχρί αλλά εκει είναι εχουν αυστηρή τυποποίηση και πιστοποίηση τα προϊόντα για βρέφη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτο ακριβως με προβληματίζει και εμένα..εμεις δεν ξεκινήσαμε ακόμη αλλά δεν είμαι σιγουρη ότι εμπιστεύομαι χυμα πρωτες ύλες ακομη και αν είναι βαπτισμένες βιολογικές...πως μεταφέρονται τα προϊόντα στην λαική?? Ποια πιστοποιηση έχουν τα χύμα βιολογικά?? Εγω παρηγγειλα από φιλη στην γερμανια κινοα και κεχρί αλλά εκει είναι εχουν αυστηρή τυποποίηση και πιστοποίηση τα προϊόντα για βρέφη...

 

 

γενικα δεν είμαι και πολύ υπερ των χυμα προιοντων και ποσο μαλλον για βρέφη,,,μπορει να είναι τα καλυτερα αλλα μπορει να είναι και τα χειροτερα,,,και ο ενδοιασμος μου είναι αυτος,, δηλαδή μηπως ειναι καλυτερα αρχικα οι κρεμες εμποριου και όταν λιγο μεγαλωσει οι χειροποίητες κρέμες??αλλα από την άλλη της δινω φρεσκα φρουτα οποτε

είναι το ιδιο

 

υ.γ. οι γερμανοι φημίζονται για τα συστηματα ποιοτητας

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι οι βιολογικές γερμανικές κρέμες (κεχρί, σιμιγδάλι, βρώμη). Δεν εχουν ζαχαρη και συντηρητικά και για μενα είναι πιο ασφαλείς από τα χύμα προϊόντα. Εγώ λέω να δοκιμάσουμε τις hipp και holle. Κυκλοφόρησε μια μελετη που κατηγορουσε τις κρεμες αυτές για επιβαρυνση από μέταλλα κτλ αλλά και τα χύμα βιολογικά ποιος τα έχει υποβάλλει σε έλεγχο??? ΚΑΝΕΙΣ! Ενδεχεται να είναι πιο επιβαρυμένα!!

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο σκέφτομαι και εγω για αρχη (εμεις ηδη τρωμε φρουτακια και ρυζαλευρο και από αυτό τον μηνα θα μπουν και τα σιτηρα ) και μετα πιο χειροποίητες κρεμουλες,,,θα τις ψαξω αυτές που λες,,,να δω τι γινεται και κανενα μαγαζι με βιολογικα,,,,αλλα υποθετω ότι μετα από καποιους μηνες θα μπορει να τρωει ανετα τη βρωμη που τρωω κι εγω (την κλασικη του σουπερ μαρκετ)

 

 

υ.γ. για τη μελετη που λες ειχα διαβασει κατι ειδικα για το ρυζι που αποτελει και ισχυρο προσροφητικο,,,βεβαια όλα είναι σχετικα,,,με τι νερο ετοιμάζουμε τις κρεμουλες κτλ,,,για τα βιολογικα που αναφέρεις είναι δυσκολο εως αδυνατο να μην περιεχουν καθολου βαρεα μεταλλα,,,οοσ και να εχουν τηρηθεί οι κανονισμοι,,σιγουρα θα επιμολυνθουν,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω δει ποτε και πουθενά χύμα αυτα τα προϊόντα.κινοα χύμα; Εδώ ενα μικρό σακουλάκι εχει 5? που θα ειναι 100γρ με το ζορι.φανατστειτε κινοα στην λαϊκή 50? το κιλό!!:-Dοχι βρε παιδια ολα συσκευασμένα ειναι σε μορφή κόκκου ατοφιου δημιτριακου χωρις προςθετα στα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα! Το βραζεις και ειναι έτοιμο! Φαγοπυρο ειναι πολυ πιο φθηνό οπως και το κεχρί.Προσοχη μονο μην περνετε νιφάδες και τέτοια αλλα ολόκληρο το δημητριακά οπως το βγάζει η φύση! Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα alexia,,,ειδα φαγοπυρο στην λαικη για αυτο ρωτησα,,,,θα παω σε ένα κατάστημα με βιολογικα να δω,,,,σε ευχαριστούμε,,,αν εχω αποριες με την παρασκευη θα σε ενοχλησω............

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαγοπυρο στην λαϊκή;τέλειο!λες σε μερικά χρονια να το εντάσει και ο έλληνας στην διατροφη του; Ειναι σαν να αγοράζεις χύμα ρύζι,το ίδια πραγμα ..αλλα για τα μωρα τοσο μικρα θα εμπιστευομουν κι εγω τα συσκευασμένα! Κοιτάξτε και σε ρωσικά καταστήματα αν έχετε κοντα σας.Θα το βρείτε πολυ οικονομικά και φρέσκα γιατι αυτοί το τρώνε συνεχεια οπως οι κινέζοι το ρύζι!

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο σκέφτομαι και εγω για αρχη (εμεις ηδη τρωμε φρουτακια και ρυζαλευρο και από αυτό τον μηνα θα μπουν και τα σιτηρα ) και μετα πιο χειροποίητες κρεμουλες,,,θα τις ψαξω αυτές που λες,,,να δω τι γινεται και κανενα μαγαζι με βιολογικα,,,,αλλα υποθετω ότι μετα από καποιους μηνες θα μπορει να τρωει ανετα τη βρωμη που τρωω κι εγω (την κλασικη του σουπερ μαρκετ)

 

 

υ.γ. για τη μελετη που λες ειχα διαβασει κατι ειδικα για το ρυζι που αποτελει και ισχυρο προσροφητικο,,,βεβαια όλα είναι σχετικα,,,με τι νερο ετοιμάζουμε τις κρεμουλες κτλ,,,για τα βιολογικα που αναφέρεις είναι δυσκολο εως αδυνατο να μην περιεχουν καθολου βαρεα μεταλλα,,,οοσ και να εχουν τηρηθεί οι κανονισμοι,,σιγουρα θα επιμολυνθουν,,,

 

Σιγουρα μπορει να φαει οτι και εσυ, την βρωμη η τα δημητριακά σου απλα εχω ακούσει ειναι καλύτερο στη αρχή να παίρνεις τις βιολογικές έτοιμες με έξτρα βιταμίνες (αν μπορεις να βρεις βέβαια και μαλιςτα χωρις ζαχαρη!)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μπορει να φαει οτι και εσυ, την βρωμη η τα δημητριακά σου απλα εχω ακούσει ειναι καλύτερο στη αρχή να παίρνεις τις βιολογικές έτοιμες με έξτρα βιταμίνες (αν μπορεις να βρεις βέβαια και μαλιςτα χωρις ζαχαρη!)

Αυτές οι βιταμίνες εχω διαβάσει οτι επειδή ειναι σε μεγάλες ποσότητες επιβαρύνουν τον οργανισμό του μωρου..Στο σάιτ του Παπαβεντςη αν δεν κάνω λαθος...Άλλοι λενε οτι δεν απορροφούνται απο τον οργανισμό...Τι να πω...Εγω ψηφίζω φυσικές τροφές και μονο παντως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι βιταμίνες εχω διαβάσει οτι επειδή ειναι σε μεγάλες ποσότητες επιβαρύνουν τον οργανισμό του μωρου..Στο σάιτ του Παπαβετσι αν δεν κάνω λαθος...Άλλοι λενε οτι δεν απορροφούνται απο τον οργανισμό...Τι να πω...Εγω ψηφίζω φυσικές τροφές και μονο παντως...

 

Τι να πω ιδεα δεν εχω τι ειναι αλήθεια και τι δεν ειναι - και νομιζω οτι και οι 'ειδικοί' δεν έχουν ιδεα επίσης :P

Εγω εκανα και τα δυο, εντελως mix για να ειμαι στην μέση, ακομα και τωρα το κανω! Μαθαίνει ετςι και το μωρο διαφορετικές γεύσεις υφές κλπ

Και χρησιμοποίησα το Hipp που είπε η argini πιο κατω και πολλα απο organix (δεν ξερω αν υπαρχουν ελλαδα) και έδωσα και δικο μου weetabix, και βρωμη καθαρή σαν flapjack οταν κάναμε baby led weaning

Ολα καλα ειναι αλλα θελει να αλλάζεις συνεχεια !!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα alexia,,,ειδα φαγοπυρο στην λαικη για αυτο ρωτησα,,,,θα παω σε ένα κατάστημα με βιολογικα να δω,,,,σε ευχαριστούμε,,,αν εχω αποριες με την παρασκευη θα σε ενοχλησω............

 

Ιουλιανα προςωπικα απο την λαϊκή δεν θα έπαιρνα σε τέτοια μικρή ηλικια

Σιγουρα το βρασιμο θα σκοτώσει βακτήρια κλπ αλλα θα σκοτώσει ολα τα βακτήρια απο την γάτα που πήγε και κατουρηςε εκει;

Προσωπική γνώμη παντα αλλα σε αυτη την ηλικια εγω θα έπαιρνα μονο συσκευασμένα :-)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ιδεα δεν εχω τι ειναι αλήθεια και τι δεν ειναι - και νομιζω οτι και οι 'ειδικοί' δεν έχουν ιδεα επίσης :P

Εγω εκανα και τα δυο, εντελως mix για να ειμαι στην μέση, ακομα και τωρα το κανω! Μαθαίνει ετςι και το μωρο διαφορετικές γεύσεις υφές κλπ

Και χρησιμοποίησα το Hipp που είπε η argini πιο κατω και πολλα απο organix (δεν ξερω αν υπαρχουν ελλαδα) και έδωσα και δικο μου weetabix, και βρωμη καθαρή σαν flapjack οταν κάναμε baby led weaning

Ολα καλα ειναι αλλα θελει να αλλάζεις συνεχεια !!

Συμφωνώ απόλυτα!!οσες περισσότερες γεύσεις δοκιμάσει απο νωρις τοσο πιο "εύκολο" θα γίνει στις νέες γευςεις μεγαλώνοντας!αλλαγες συνεχεια λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιανα προςωπικα απο την λαϊκή δεν θα έπαιρνα σε τέτοια μικρή ηλικια

Σιγουρα το βρασιμο θα σκοτώσει βακτήρια κλπ αλλα θα σκοτώσει ολα τα βακτήρια απο την γάτα που πήγε και κατουρηςε εκει;

Προσωπική γνώμη παντα αλλα σε αυτη την ηλικια εγω θα έπαιρνα μονο συσκευασμένα :-)

 

ναι,,,δεν θα επαιρνα για την μικρη από τη λαικη,,,για μενα θα παρω γιατι θελω να δοκιμασω το φαγοπυρο

 

για τις Extra βιταμινες που λετε και εγω υποθετω ότι δεν απορροφουνται απο τον οργανισμο,,οι βιταμινες απορροφουνται καλυτερα από τις φυσικες τροφες και αν υπαρχει ελλειψη τοτε λαμβάνονται οι βιταμινες του φαρμακειου,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...