Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος όλο το βράδυ ΣΕΡΙ στα μωράκια του αποκλειστικού θηλασμού; εμπειρίες!


Recommended Posts

Κυρίες μου, καλησπέρα! Στην προσπάθειά μου να εξασφαλίσω στο παιδί μου αυτό το πολύ τιμο δώρο του θηλασμού, ψάχνω διάφορα θέματα σχετικά - πώς να κρατήσει, πώς να κοιμόμαστε διότι και ο ύπνος έχει μεγάλη αξία και για το παιδί και για τη μαμά.... και έχω διάφορα διλήμματα.. από τη μία, διαβάζω σε ένα διπλανό θέμα "μην δώσεις στο παιδί στήθος πριν περάσουν 4 ώρες", από την άλλη, εγώ προσωπικά, δεν γνωρίζω καμία μητέρα να έχει καταφέρει να κρατήσει τον θηλασμό π.χ. για έναν χρόνο και να έχει κοιμηθεί έστω μια νύχτα σερί χωρίς 1-2-3 ξυπνήματα... πολλές μου λένε για κάποιες περιπτώσεις "η κουμπάρα της ξαδέλφης" που θηλάζανε αποκλειστικά και κοιμόντουσαν και σερί όλη νύχτα... το ακούω και λέω "μα γιατί το δικό μου παιδί δεν κοιμάται?" από την άλλη, διαβάζω σε έγκυρες πηγές ότι ο θηλασμός για να διατηρηθεί πρέπει να θηλάζεις 1-2 φορές στο διάστημα 3-8 πμ οπωσδήποτε άρα ξεχνάμε το "όλο το βράδυ σερί"... δηλαδή, η αντίστοιχη εκπαίδευση στον ύπνο μπορεί να οδηγήσει σε αποθηλασμό? να πω για τη δική μου περίπτωση που δεν είναι και από τις χειρότερες - το μωρό μας είναι 3,5 μηνών, θηλάζουμε αποκλειστικά. Για τρεις μήνες τηρούσε το "πρωτόκολλο" 4+3+2+1 ώρες (διάρκεια ύπνων από 8μμ μέχρι το πρωί ανάμεσα στους θηλασμούς), τώρα εδώ και δυο εβδομάδες πήγε στο περίπου 5/6+3/2+2+1. Η παιδίατρος που υποτίθεται στηρίζει τον θηλασμό μου είπε προχθες "α, ακόμη εκεί είσαστε από ύπνους?" σαν να έπρεπε να είχαμε μια καλύτερη κατάσταση σε αυτή την ηλικία... παιδιά, μανούλες παιδιών σε μεγαλύτερες ηλικίες που έχουν καταφέρει να θηλάσουν για έναν χρόνο πάνω-κάτω, πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες, από ύπνους τί καταφέρατε? καταφέρατε να κοιμάστε σερί και να κρατήσετε τον θηλασμό? (επουδενί δεν θέλω να δώσω ξένο γάλα) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλες!:P

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρώτον, όλοι οι παιδίατροι στηρίζουν το θηλασμό στη θεωρία...

 

Τώρα για τους ύπνους... Είναι λιγο σύνθετο. Η μαμά μου που πρόλαβε πιστεύω τις εποχές που ο θηλασμός δεν ήταν κάτι που έπρεπε να ανακαλύψει κανείς ξανά, με θεώρησε ούφο, εμένα και τα παιδιά μου, όσο απομακρυνόμασταν από το σαράντισμα και τα παιδιά δεν κοιμόντουσαν όλη τη νύχτα! :confused:

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω, συχνά έχω σκεφτεί να συνεντευξιαστώ με γυναίκες της γενιάς της να βγάλω συμπέρασμα για το τι γινόταν τότε...

 

Ξέρω όμως ότι δεν άντεχα να ξυπνάω τα βράδυα για μεγάλο διάστημα.

 

Και τέλος πάντων κάπως μας έκατσε.

 

Στην ηλικία που είστε εσείς, ειχαν αρχίσει πράγματι τα παιδιά να κάνουν έναν αρκετά μεγάλο ύπνο. Τότε, εκεί που κοιμόμασταν και καλά για ευκολία μαζί, άρχισα να τα έχω δίπλα μου, αλλά πιο παραδίπλα. Δηλαδή σε κούνια που είχαμε αφαιρέσει το κάγκελο. Οπότε δεν με ενοχλούσαν και δεν τα ενοχλούσα από στριφογυρίσματα.

 

Επίσης, δεν τα άλλαζα από τσίσα το βράδυ, δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι αυτό! Και κακά, πολύ πολύ προσεκτικά εκεί που ήταν ξαπλωμένα. Έτσι δεν καλοξυπνούσαν και δεν ήθελαν ξανακοίμισμα. Για σκέψου δηλαδή να σε σηκώνει κάποιος μέσα στη μαύρη νύχτα, να ανάβει φώτα και να σε βρέχει τι μήνυμα σου δίνει; Είναι ώρα για ύπνο ή όχι;

 

Κάποια στιγμή κατά το 5μηνο μου έκαναν ένα μεγάλο μεγάλο άλμα ανάπτυξης που κρατούσε και το βράδυ και πρωτοάρχισαν να ξυπνάνε συχνότατα, αντί για τα 3ωρα που ήταν το πιο σύντομο διάστημα για βράδυ από νεογέννητα. Εκεί το ζύγισα, έψαξα και είδα ότι ήταν η ώρα τους για στερεές και φαινόταν από πολλά σημάδια ακόμα...

 

Μετά, αλλά για πιο μετά, κατά το εξάμηνο, η αποσύνδεση του στήθους από το κοίμισμα μπορει να γίνει τελείως ήπια και σταδιακά και χωρίς κλάμα για το μωράκι.

 

Όλα αυτά όμως είναι πολύ σχετικά, εξαρτώνται από το αν τρέφεται καλά το μωράκι και τι μηνύματα σου δίνει. Πάντως αυτή την τάση να μακραίνουν το βραδυνό ύπνο σταδιακά, την είχαν και τα δυο μικρά μου σε αυτή την ηλικία που είστε.

 

Μην τα πολυλογώ κάναμε 8ωρο βραδυνό ύπνο από 4 μηνών περίπου μέχρι και που αποθηλάσαμε, αρκετούς μήνες μετά και με μικρά διαστήματα ανήσυχου ύπνου, που μας έκανε πολύ σποραδικά μόνο το ένα παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό ότι ο μεγάλος σας ύπνος ξεκινάει κατά τις 8 το βράδυ, δεν είναι καθόλου κακό... Θα έχεις λίγο χρόνο για εσένα, για τον άντρα σου, ή σε έχει καταβάλει ο διακεκομμένος ύπνος; Τα δικά μου κοιμόντουσαν για βράδυ 10-7 το πρωί. Νομίζω ότι σεταρίστηκε το ρολογάκι τους γιατί το πρωί ξυπνούσε ο μπαμπάς και ξυπνούσαν και αυτά, καλημέριζαν το μπαμπά :) ανοίγαμε παντζουρια κλπ. Και αντίστροφα πηγαίνοντας, συνήθισαν να κοιμούνται για βράδυ Χ ώρες πριν το πρωϊνό ξύπνημα, ούτε ρουτίνες ύπνου είχαμε, ούτε τίποτα. Δηλαδή αυτά μετά τους 4 μήνες που είδαμε ότι δεν χρειάζονταν και τα παιδιά είχαν μόνα τους πρόγραμμα που επέλεξαν αυτά!

 

Ένα ένα τα θυμάμαι...

 

Μου κάνει εντύπωση που ξυπνάει ανά ώρα προς το τέλος το μωράκι σου, το πρωί, που συνήθως η γυναίκα έχει μεγάλη παραγωγή. Είναι λες από πείνα; Μήπως είναι κάτι άλλο; Κρυώνει; Δίνεις ένα στήθος ή δύο; Εμείς δίναμε και δεύτερο, αν το έπαιρνε το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

ποποοο ποσο σε καταλαβαινω.εμεις εχουμε ενα κοριτσακι 2 μηνων και καθομαι και σκεφτομαι ποοοοτε θα γινει να κοιμηθουμε και εμεις σερι το βραδυ.αν και εχει αρχισει να ειναι καλυτερα τα πραγματα εχω και εγω την ιδια απορια.ξερω οτι ειναι ακομα πολυ νωρις και οτι καθε μωρακι ειναι διαφορετικο απλα αναρωτιεμαι:)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στις 45 μερες ξεκινησαμε να κοιμομαστε για βραδυ στην αρχη εξι ωρες, μετα οχτω και τωρα γυρω στις οχτω με εννια. Το θεωρησα χαζο να ξυπναω το παιδι το βραδυ να θηλασει απο τη στιγμη που απο αναπτυξη εχουμε ανεβει δυο καμπυλες και τα τσισα μας ειναι αρκετα. Δεν την ξυπναω ουτε για να την αλλαξω, θεωρω οτι αν ενοχλειται θα ξυπνησει μονη της. Ο γιατρος μου πε οχτω εννια ωρες απο το δευτερο μηνα και μετα ειναι καλα. Τον πρωτο μηνα την ξυπνουσα στο 4ωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω καταλήξει ότι είναι θέμα παιδιού. Ο γιός μου πάντα ξυπνούσε το βράδυ μέχρι τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν που άρχισε χωρίς αλλαγή στο πρόγραμμά του να κοιμάται σερί (20 μηνών). Θηλάζουμε ακόμα. Έχω φίλες που κόψανε το θηλασμό για να κοιμηθούν και κατέληξαν φτιάχνουν γάλα μέσα στη νύχτα γιατί τα παιδιά τους ακόμα ξυπνούσαν. Εγώ επέλεξα να τον αφήσω να πάρει το χρόνο του και δεν το μετάνιωσα. Υπομονή κορίτσια! Πάντως από την εμπειρία μου κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όσο πιό χαλαρά έπαιρνα την κατάσταση και όσο λιγότερες προσδοκίες είχα (του τύπου πότε θα κοιμηθούμε κλπ) τόσο λιγότερο με πείραζαν τα ξενύχτια. Επίσης μας βοήθησε πολύ το co-sleeping.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θηλασά αποκλειστικά και τα τρια μου παιδιά, ποτέ δε τα "καταπίεσα" αφήνοντας τα να κλαίνε ή δίνοντας τους "τσάι" τη νύχτα!! Σταμάτησαν να ξυπνάνε τη νύχτα 40,38 και 42 ημερών αντίστοιχα!!!

Κατά καιρούς όμως είχαμε νυχτερινά ξυπνήματα - όχι στάνταρ - τα οποία φυσικά και τα θήλαζα!!! Αντιμετώπιζα όμως το εξής, "γέμιζε" το στήθος τη νύχτα και με ενοχλούσε και ξύπναγα, έτσι καμία φορά έπαιρνα το εκάστοτε μωρό και το θήλαζα λιγουλάκι έτσι για να μπορέσω να κοιμηθώ...

 

Πάντως δε μπορώ να πω πως ξενυχτούσα και ιδιαίτερα, ακόμα και τις φορές που ξυπνούσαν. Κλαίγοντας το μωρό, το έπαιρνε ο σύζυγος, καθόμουν καθιστή, ετοίμαζα γύρω και πάνω μου μαξιλάρια, έβαζε το μωρό στο στήθος μου και ...ξανακοιμόμασταν όλοι!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο εμένα. Το μωράκι μου ήταν λίγο μικρό όταν γεννήθηκε(2700gr) λαι κέχρινα βγούμε από το νοσοκομείο έφτασε στα όρια του βάρους. Η παιδίατρος στην αρχή,για περίπου 20 μέρες μου είπε να την ξυπνάω τη νύχτα κάθε 4 ώρες. Μετά το πρώτο 20ήμερο έτρωγε τελευταίο γεύμα στη 1:00 και πρώτο στις 7:00 το πρωί. Από τον τρίτπ μήνα και μετά τρώει τελευταίο στις 23:00 και πρώτο στις 7:30. Βασικά παρατήρησα ότι είναι μάλλον στο παιδί γιατί εμένα η κόρη μου νύσταζε πάρα πολύ και νευρίαζε όταν την ξυπνούσα νυχτιατικα. Υπάρχουν μέρες που ακόμα και τώρα που κοιμάται 8ωρο που δεν θέλει να ξυπνήσει με τίποτα. Ήδη τώρα που γράφω έχει αποκοιμηθεί στον ώμο μου:P

Αγγελούδι μου ήρθες 16/10/2013...Σ'αγαπώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αααα ξέχασα να πω ότι το πρώτο τρίμηνο θήλαζα αποκλειστικά. Βέβαια και από όταν ξεκίνησα και λίγο συμπλήρωμα δεν άλλαξε κάτι στο πρόγραμμα της μικρής.

Αγγελούδι μου ήρθες 16/10/2013...Σ'αγαπώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες!

πραγματικά είναι μύθος ότι τα παιδιά με ξένο κοιμούνται σερί και τα θηλάζοντα ξυπνούν γιατί πεινάνε!

η κόρη μου θήλασε 14 μήνες,από 2 μηνών κοιμάται σερί το βράδι ακόμη και σήμερα!τα βράδια που ξύπναγε φυσικά και τη θήλαζα!αυτά είναι μετρημένα στο ένα χέρι!

σίγουρα παλιότερα οι μανάδες τα άφηναν να κλαίνε και λίγο αφού είχανε στην πλειοψηφία τους πέραν του ενός παιδιά!που να προλάβουν;ποιο να πρωτοσηκώσουν και να θηλάσουν;κλπ!δεν τους κάνει κακό το κλάμα αρκεί να μην πλαντάζει το παιδί!ειπαμε!θέλει να του δοθει η ευκαιρία να μάθει να κάνει πράγματα μόνο του,ακόμη και να κοιμάται μόνο του όλο το βράδι ώστε να ξεκουράζεται!καλό του κάνει όχι κακό!το μυστικό είναι να αφουγκραζεσαι την ανάγκη του ακόμη κι όσο είναι μικρό και δε μιλάει!ακόμη και το κλάμα διαφέρει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτον, όλοι οι παιδίατροι στηρίζουν το θηλασμό στη θεωρία...

 

Τώρα για τους ύπνους... Είναι λιγο σύνθετο. Η μαμά μου που πρόλαβε πιστεύω τις εποχές που ο θηλασμός δεν ήταν κάτι που έπρεπε να ανακαλύψει κανείς ξανά, με θεώρησε ούφο, εμένα και τα παιδιά μου, όσο απομακρυνόμασταν από το σαράντισμα και τα παιδιά δεν κοιμόντουσαν όλη τη νύχτα! :confused:

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω, συχνά έχω σκεφτεί να συνεντευξιαστώ με γυναίκες της γενιάς της να βγάλω συμπέρασμα για το τι γινόταν τότε...

 

Ξέρω όμως ότι δεν άντεχα να ξυπνάω τα βράδυα για μεγάλο διάστημα.

 

Και τέλος πάντων κάπως μας έκατσε.

 

Στην ηλικία που είστε εσείς, ειχαν αρχίσει πράγματι τα παιδιά να κάνουν έναν αρκετά μεγάλο ύπνο. Τότε, εκεί που κοιμόμασταν και καλά για ευκολία μαζί, άρχισα να τα έχω δίπλα μου, αλλά πιο παραδίπλα. Δηλαδή σε κούνια που είχαμε αφαιρέσει το κάγκελο. Οπότε δεν με ενοχλούσαν και δεν τα ενοχλούσα από στριφογυρίσματα.

 

Επίσης, δεν τα άλλαζα από τσίσα το βράδυ, δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι αυτό! Και κακά, πολύ πολύ προσεκτικά εκεί που ήταν ξαπλωμένα. Έτσι δεν καλοξυπνούσαν και δεν ήθελαν ξανακοίμισμα. Για σκέψου δηλαδή να σε σηκώνει κάποιος μέσα στη μαύρη νύχτα, να ανάβει φώτα και να σε βρέχει τι μήνυμα σου δίνει; Είναι ώρα για ύπνο ή όχι;

 

Κάποια στιγμή κατά το 5μηνο μου έκαναν ένα μεγάλο μεγάλο άλμα ανάπτυξης που κρατούσε και το βράδυ και πρωτοάρχισαν να ξυπνάνε συχνότατα, αντί για τα 3ωρα που ήταν το πιο σύντομο διάστημα για βράδυ από νεογέννητα. Εκεί το ζύγισα, έψαξα και είδα ότι ήταν η ώρα τους για στερεές και φαινόταν από πολλά σημάδια ακόμα...

 

Μετά, αλλά για πιο μετά, κατά το εξάμηνο, η αποσύνδεση του στήθους από το κοίμισμα μπορει να γίνει τελείως ήπια και σταδιακά και χωρίς κλάμα για το μωράκι.

 

Όλα αυτά όμως είναι πολύ σχετικά, εξαρτώνται από το αν τρέφεται καλά το μωράκι και τι μηνύματα σου δίνει. Πάντως αυτή την τάση να μακραίνουν το βραδυνό ύπνο σταδιακά, την είχαν και τα δυο μικρά μου σε αυτή την ηλικία που είστε.

 

Μην τα πολυλογώ κάναμε 8ωρο βραδυνό ύπνο από 4 μηνών περίπου μέχρι και που αποθηλάσαμε, αρκετούς μήνες μετά και με μικρά διαστήματα ανήσυχου ύπνου, που μας έκανε πολύ σποραδικά μόνο το ένα παιδί.

 

Αθήνα, σε ευχαριστώ για την ανταποκρίση! Για την αποσύνδεση του στήθους από τον ύπνο μπορείς να μου πεις λίγο περισσότερο, πώς έγινε εν ολίγοις σε σένα και χωρίς ταλαιπωρία? (σίγουρα θα το έχεις γράψει σε κάποιο ποστ, τα διαβάζω τα δικά σου αλλά δεν θα καταφέρω να το βρω) δεν το λέω για τώρα για εμάς, αλλά όπως λές μετά το εξάμηνο... επίσης, παρατήρησες άμεση βελτίωση στον ύπνο με την εισαγωγή των στερεών?

με τις πάνες εδώ και έναν μήνα που κάπως μειώθηκαν τα βραδυνά κακά, εφαρμόζω μόνο μια αλλαγή στη μέση της νύχτας γιατι παραγεμίζει από τσίσα για να μπορεί να "πιεί" τα πρωινά, αλλά όταν σταματήσει να κάνει κακά κατά τις πρωινές ώρες, θα καταργήσω και αυτό το ένα άλλαγμα.

Το παιδί κοιμάται στο δικό του κρεβάτι, και εγώ σε ένα μονό κρεβάτι ένα μέτρο κοντά και, όμως, τα στριφογυρίσματα και το ρούφηγμα του δακτύλου τα ακούω μέσα στον ύπνο μου και δεν μπορώ να κοιμηθώ, λέω "μάλλον, θα πεινάει τώρα, άντε να τον βάλω στο στήθος", τον βάζω στο στήθος, βυζαίνει για κανένα 5-λεπτο μισοκοιμισμένος, όχι παραπάνω, και δεν γίνεται να τον πιέσω για παραπάνω και τον παίρνει ο ύπνος και τον βάζω πίσω στο κρεβάτι του... και έτσι 2-4 φορές μέσα στο βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί.... πάντως αυτός κοιμάται καλά, εγώ δυσκολεύομαι να ξανακοιμηθώ μετά τα ξυπνήματα... για τα πιο συχνά ξυπνήματα προς το πρωι έχω διαβάσει στα ξένα ότι είναι λογικό διότι ο πρώτος ύπνος των παιδιών είναι πολύ βαθύς γι'αυτό και τόσο μακρύτερος και πηγαίνοντας προς το πρωί "λεπταίνει ασ πουμε, ελαφραίνει" ο ύπνος τους, ξυπνούν πιο ευκολα...

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια έγραψα ότι αν κάνεις ό,τι ταιριάζει για εσάς με σκοπό να μην ξεσηκώνεις εσύ το μωρό το βράδυ, πιστεύω ότι σιγά σιγά μόνο του, μέσα σε λίγες μέρες θα επιμηκύνει αυτό το διάστημα του συνεχόμενου ύπνου. Συγκρεκριμένα, έτσι όπως τα γράφεις θα το άφηνα λιγο παραπάνω το μωράκι, χωρίς όμως να ξεσηκωθεί, μήπως το ξαναπάρει ο ύπνος το βράδυ. Μην το αφήσεις όμως να καλοξυπνήσει και να ξεσηκωθεί. Βεβαια φαντάζομαι ότι είσαι αρκετά έμπειρη πια ώστε να πεις ότι έχει πραγματικά ανάγκη για στήθος, εκείνη την ώρα.

 

Γενικά η λυση του να έχω μια προέκταση του διπλού με το κάγκελο το ενδιάμεσο να το έχω αφαιρέσει εντελώς ήταν πολύ πρακτικό και δεν χάλασε την πιάτσα, γιατί καμιά φορά το co-sleeping μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα ξυπνήματα. Δεν γίνεται όμως αυτό με όλες τις κούνιες. Θέλω να πω ότι και το μωρό ξεσηκώνεται, όταν το σηκώνεις από την κούνια και εν μέρει χαλάει ο ύπνος του. Πάντως οι περισσότερες μαμάδες που έχω ακούσει να θηλάζουν καιρό και τα παιδιά να κοιμούνται συνεχόμενα, δεν εφάρμοσαν ποτέ σχεδόν co-sleeping. Είναι αλήθεια όμως, ότι για ένα διάστημα, το να σηκώνονται μαμά και μωρό είναι πιο κουραστικό.

 

Για την αποδέσμεση θηλασμού και ύπνου... ναι κάπου τα είχα γράψει μαζεμένα. Αφορά περισσότερο μεγαλούτσικα μωράκια. Βασικά πολλά μωράκια περνάνε φάση γύρω στους 8 μήνες που ξυπνάνε για το τίποτα και έχουν απαίτηση να ξανανανουριστούν.... Εκεί αν ήδη ξέρουν ότι για να κοιμηθούν θέλουν πιπίλα, αγκαλιά, κούνημα, θηλασμό, οτιδήποτε, ζητάνε αυτό. Και αυτό είναι πιο κουραστικό από τη φάση του νεογέννητου και πιο ψυχοφθόρο, γιατί η κούραση έχει συσσωρευτεί. Τη φάση αυτή δεν την περνάνε ποτέ (σχεδόν) παιδάκια που έχουν μάθει το self soothing. Το ένα ήταν το ένα μικρό μου που έμαθε μόνο του τον αντίχειρα, που τον σταμάτησε στα 2,5 χρόνια... Το άλλο δεν ήθελε πιπίλα, μόνο μαμά ή αγκαλιά... Αλλά περάσαμε φάση που εμείς είχαμε μάθει στο παιδί την αγκαλιά, χωρίς να υπάρχει λόγος. Ήταν μια φάση που είχαμε πάει διακοπές και δεν θέλαμε να ακουστεί ούτε μουρμουρα στα άλλα δωμάτια... Θέλω να πω ότι γύρω στους 6 μήνες, μπορεί σταδιακά, ακόμα και το παιδί που δείχνει ότι στους 3,5 θέλει στηθος να νανουριστεί, μπορεί στους 6 να ψιλοχαλαρώσει στο στήθος, αλλά να περάσει από χαλαρωμένο σε κοιμισμένο, να το κάνει μόνο του.

 

Αν ξαφνικά κάποιος που έχει μάθει το παιδί σε στήθος, πιπίλα, αγκαλιά ή οτιδήποτε, αποφασίσει εκεί γύρω στους 8 μήνες ότι τα έπαιξε και στερήσει από το παιδί αυτό που έχει μάθει, θα έχει ένα ανήσυχο παιδί μέσα στη νύχτα. Αν με τον τρόπο του ο γονιός δείξει στο παιδί πως όταν νυστάζουμε κοιμόμαστε ή όταν γυρίζουμε πλευρό τη νύχτα επίσης ξανακοιμόμαστε μόνοι μας, δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στους 8 μήνες. Η εμπειρία μου όμως είναι ότι 3,5 μηνών τα μωράκια έχουν πιο εντονη την ανάγκη για αυτό το κάτι που θα τα κάνει να νυστάξουν. Γύρω στους 6 μήνες καταλαβαίνουν περισσότερο τον κόσμο.

 

Με λίγα λόγια θα έλεγα γύρω στους 6 μήνες και βλέποντας και τις αντιδράσεις του παιδιού, να μην το αφήνεις να αποκοιμιέται με τη θηλή στο στόμα. Απαλά και γλυκά και χαδιάρικα, τη βγάζεις όταν βλέπεις ότι το παιδί είναι γλαρωμένο και χορτάτο.

Link to comment
Share on other sites

Για τις στερεές είναι μεγάλο κεφάλαιο, βασικά ενώ από άλματα ανάπτυξης είχαμε τα γνωστά, 2-3 μέρες ή και πιο λιγο κάθε τόσο που το μωρό αύξανε τη συχνότητα στα ημερήσια ταϊσματα στην περίπτωσή μας. Δηλαδή δεν είχαν ξηυπνήσει ποτέ σχεδόν σε λιγότερο από 3 ώρες τη νύχτα. Ξαφνικά λοιπόν αρχίζουν να ξυπνάνε συχνά... Και μην ακούσω γιατί κοιτούσα ρολόι :rolleyes: . Είχαμε εγκατασταθεί τότε στο καθιστικό, στο διπλό καναπέ-κρεβάτι και έβλεπα το ρολόι από το βίντεο!

 

Τέλος πάντων, βλέπω ότι αυτό το βιολί κρατάει, αυτό το άλμα δεν πρόκειται να σταματήσει έτσι από μόνο του. Για καλή μας ( ; ) τύχη είχαμε τότε και παιδίατρο που δεν είχε προλάβει τα νέα μέτρα περί εξαμήνου και μας είχε προτείνει έτσι και αλλιώς να μπούμε στις στερεές! Διάβαζα δεξιά και αριστερά, ότι το να δώσει κανείς στερεές πριν τους 6 μήνες συμπληρωμένους είναι περίπου εγκληματικό... :confused:. Να σημειώσω ότι εκ των υστέρων και αυτές οι οδηγίες αναθεωρήθηκαν και έμεινε ανοιχτό παράθυρο για κάποιο διάστημα πριν τους 6, βλέποντας τα σημάδια που δίνει το παιδί και όχι το ημερολόγιο! Γιατί τα ρολόγια είναι κακά και το ημερολόγιο καλό; Τέλος πάντων... Και ο βασικός λόγος να αρνηθείς στερεές σε ένα παιδί που με κάθε τρόπο δείχνει ότι τις ζητάει είναι ότι κάποιος είπε ότι αν κρατήσεις το εξάμηνο, αποφεύγεις τις αλλεργίες. Νομίζω το τόπικ στο φόρουμ για θηλασμό και αλλεργίες είναι ενδεικτικό αν αυτή η τακτική έχει καλύτερο αποτέλεσμα ή όχι! Επίσης, επειδή οι αλλεργίες είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας και επειδή στις δύο οικογένειες τη δική μου και του άντρα μου όλοι θήλασαν αρκετά, όταν δεν κοιτούσαν ημερολόγια για τις στερεές και για όλους οι αλλεργίες ήταν κάτι άγνωστο και μάντεψε σε ποιο μωρό έτυχαν για πρώτη φορά στην ιστορία, ναι, σε αυτό που κράτησε το εξάμηνο... Διευκολύνθηκε η απόφασή μου και ΔΕΝ κρατήσαμε το εξάμηνο.

 

Να πω επίσης ότι το ένα παιδί ειδικά δεν είχε τυπική ανάπτυξη σε τίποτα σχεδόν και ήταν βιαστικός σε όλα! Και στον τρόπο που ζητούσε στερεές. Ενός έτους έτρωγε κανονικά στο τραπέζι μαζί μας ελιές και έφτυνε τα κουκούτσια...

 

Έχοντας υπόψη όλα αυτά λοιπόν, δώσαμε στερεές και δεν είχαμε ξυπνήματα νύχτα ξανά μέχρι τον 8ο, που ήταν φανερό ότι τα ξυπνήματα δεν είχαν σχέση με την τροφή, αλλά τον τρόπο που αποκοιμιέται το παιδί.

 

Φυσικά εσείς είστε μικρά ακόμα, έτσι και αλλιώς και αυτό με τα συχνά ξυπνήματα τη νύχτα ήταν πολύ χαρακτηριστικό και κάτι που δεν είχαμε αντιμετωπίσει ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι τότε με τα συχνά ξυπνήματα πριν τις στερεές, είχαμε ήδη πιάσει το 8ωρο συνεχόμενο και ξαφνικά άρχισαν να ξυπνάνε ανά ώρα νομίζω..

 

Δεν ξέρω τι να πω για τις δικές σας ωρίτσες, νομίζω είναι κάτι άλλο. Είναι ίσως η ιδιοσυγκρασία του δικού σου παιδιού, κάτι που φαντάζομαι κάνει καιρό. Μάλλον αυτό που λες πιο πάνω... Πάντως αν επιμηκύνει σταδιακά το μεγάλο ύπνο, που για εκεί το πάει, σιγά σιγά θα ενσωματωθούν αυτές οι ωρίτσες στο μεγάλο ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Για την αποδέσμεση θηλασμού και ύπνου...

 

Με λίγα λόγια θα έλεγα γύρω στους 6 μήνες και βλέποντας και τις αντιδράσεις του παιδιού, να μην το αφήνεις να αποκοιμιέται με τη θηλή στο στόμα. Απαλά και γλυκά και χαδιάρικα, τη βγάζεις όταν βλέπεις ότι το παιδί είναι γλαρωμένο και χορτάτο.

 

Μάλιστα, θα προσπαθήσω να πραγματοποιήσω μια αποσύνδεση μετά τον 6ο μήνα αν δεν βελτιωθούμε μέχρι τότε, ελπίζω σε συνδυασμό με τις στερεες να τα καταφέρουμε. Μακάρι, να μην συμπέσει με το πρώτο δόντι και πάει στράφι όλος ο κόπος και αποθαρρυνθώ... το cosleeping δεν μου ταιριάζει καθόλου σαν μέθοδος, είμαι άτσαλη γενικώς και δεν θέλω να πατήσω κανένα ποδαράκι-χεράκι ούτε κατά διάνοια, δεν με παίρνει ο ύπνος δηλαδή, το έχω δοκιμάσει σε ημερήσιους ύπνους - κλείνω τα μάτια και το νου στο παιδί τον έχω, δεν κοιμάμαι με τίποτε. Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι, μακάρι... ήταν εμφανής η διαφορά όταν μέσα σε μια βδομάδα μου έκανε 3 βράδυα με τον μεγάλο ύπνο στις 6-6μιση ώρες.. με τα δοντάκια ταλαιπωρήθηκες καθόλου?

 

Πάντως αν επιμηκύνει σταδιακά το μεγάλο ύπνο, που για εκεί το πάει, σιγά σιγά θα ενσωματωθούν αυτές οι ωρίτσες στο μεγάλο ύπνο.
793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ντέμι, σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση καταρχάς! Να σε ρωτήσω, με την παραγωγή του γάλακτος πώς τα πήγαινες? Δεν μειώθηκε μετά τους δυο μήνες, ήταν αρκετό το γάλα που έπινε από εσένα ή έδινες και συμπλήρωμα?

 

καλημέρα μανούλες!

πραγματικά είναι μύθος ότι τα παιδιά με ξένο κοιμούνται σερί και τα θηλάζοντα ξυπνούν γιατί πεινάνε!

η κόρη μου θήλασε 14 μήνες,από 2 μηνών κοιμάται σερί το βράδι ακόμη και σήμερα!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, αυτη είναι η πρώτη φορά που γράφω ελπίζω να απαντώ σωστα! εχω κι εγω ένα αγοράκι 4 μηνων που θηλάζει αποκλειστικά. κοιμηθηκε πρωτη φορά 9 ωρες σερί οταν ήταν 40 ημερών και για δυο εβδομάδες περίπου. μετά μετακομίσαμε στο εξωτερικό κι εκτοτε δεν έχει κοιμηθει καθολου πάνω απο 5-6 ώρες. είχε πιπιλα την οποια εφτασε στο σημειο να ξυπναει καθε δυο ωρες για να του τη ξαναβαλουμε, του την κοψαμε, τωρα εχω αποσυνδεσει το στηθος απο το βραδυνο υπνο και τους υπνους μες τη μερα, απλα τον βαζω ξυπνιο στη κουνια του και αποκοιμιεται μονος του αλλα τα βραδυνα ξυπνηματα παραμενουν, ελπιζω συντομα να μειωθουν και αυτα...εδω ο παιδιατρος μας ειπε εισαγωγη στερεων (καροτο ή κολοκυθα) απο τωρα...οι τελευταιες ερευνες λενε οτι οσο νωριτερα μεταξυ 4-6 μηνων τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες αλλεργιας...εγω δεν τον βλεπω έτοιμο ακόμα, σε καμια βδομαδα ίσως :) μακαρι να αλλαξει αυτο κατι και σε σχεση με τα βραδυνα ξυπνηματα...ακομα αναπολω τις ημερες που κοιμοταν σερι πριν τη μετακομιση:-P

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Η δική μου εμπειρία ανήκει μάλλον στις εξαιρέσεις του θηλασμού. Ο γιος μου θήλασε αποκλειστικά από τη γέννησή του, γύρω στις 50 μέρες σταθεροποίησε τα γεύματά σου σε 5 την ημέρα και έκοψε το βραδινό τάισμα. Δηλαδή θήλαζε κατά τις 11 το βράδυ τελευταίο γεύμα και ξυπνούσε κατά τις 7 το πρωί. Όσο για το βάρος του, γεννήθηκε 3.600 και 5 μηνών ήταν ήδη 8 κιλά. Αποθήλασε στους 10 μήνες, διότι έμεινα έγκυος και η γυναικολόγος μου σύστησε να σταματήσω τον θηλασμό (καλώς ή κακώς, αυτό είναι άλλο θέμα)...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!΅

Εμένα η κόρη μου (2 ετών τώρα), θήλαζε αποκλειστικά και κοιμήθηκε 7 ώρες συνεχόμενες λίγο πριν σαραντίσει. Μόλις ξεκινήσαμε στερεές τροφές άρχισε να κοιμάται 9 ώρες σερί.

Ο γιός μου, είναι σήμερα 23 ημερών και απόψε το βράδυ κοιμήθηκε 5 ώρες σερί. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι και καλύτερα.

Σίγουρα έχει να κάνει και με το παιδί, αλλά ανεξάρτητα από αυτό, εγώ έκανα τα εξής:

Παρακολουθούσα με ζυγαρία το βάρος της και εφ όσον ήταν ικανοποιητικό, ποτέ μα ποτέ δεν ξύπνησα το μωρό για να φάει τη νύχτα. Ξυπνούσε βέβαια μόνη της στην αρχή κάθε τρεις ή τέσσερις ώρες.

Δεν άνοιγα φώτα τις νύχτες, την άλλαζα μόνο όταν ήταν απαραίτητο, δεν της μιλούσα καθόλου.

Την ημέρα την έβαζα να κοιμάται σε καλαθούνα στο σαλόνι με όλους μα όλους τους θορύβους του σπιτιού, ενώ το βράδυ σε λίκνο στο δωματιό μου και μετά στην κούνια της σε περιβάλλον απόλυτης ησυχίας και χαμηλού φωτισμού.

Τα ίδια κάνω τώρα και με τον μικρό, ελπίζω να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα!

Nj54p3.png

UMtGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ντέμι, σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση καταρχάς! Να σε ρωτήσω, με την παραγωγή του γάλακτος πώς τα πήγαινες? Δεν μειώθηκε μετά τους δυο μήνες, ήταν αρκετό το γάλα που έπινε από εσένα ή έδινες και συμπλήρωμα?

 

δεν είχαμε κανένα πρόβλημα!η μοναδική φορά στους 14 μήνες που πραγματικα είχα θέμα γιατί ήταν καλοκαίρι και είχα αφυδατωθεί ηταν όταν ήτανε 5 1/2 μηνών!με λίγη υπομονή και λίγο αργότερα προσθήκη στέρεων τροφών όλα πήγαν καλά χωρίς να χρειαστεί συμπλήρωμα!μέχρι που αποθηλάσαμε στους 14 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι, όντως, πάρα πολύ τυχερή!

Μην έχεις τύψεις, έχεις δώσει τα καλύτερα στον υιό σου, και δεν διακινδύνεψες την εγκυμοσύνη σου. Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

 

Να σου ζήσει! Η δική μου εμπειρία ανήκει μάλλον στις εξαιρέσεις του θηλασμού. Ο γιος μου θήλασε αποκλειστικά από τη γέννησή του, γύρω στις 50 μέρες σταθεροποίησε τα γεύματά σου σε 5 την ημέρα και έκοψε το βραδινό τάισμα. Δηλαδή θήλαζε κατά τις 11 το βράδυ τελευταίο γεύμα και ξυπνούσε κατά τις 7 το πρωί. Όσο για το βάρος του, γεννήθηκε 3.600 και 5 μηνών ήταν ήδη 8 κιλά. Αποθήλασε στους 10 μήνες, διότι έμεινα έγκυος και η γυναικολόγος μου σύστησε να σταματήσω τον θηλασμό (καλώς ή κακώς, αυτό είναι άλλο θέμα)...
793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω, δεν θήλαζες στο διάστημα 3-8 το πρωί και παρόλα αυτά δεν μειωνόταν η παραγωγή, έτσι;

 

δεν είχαμε κανένα πρόβλημα!η μοναδική φορά στους 14 μήνες που πραγματικα είχα θέμα γιατί ήταν καλοκαίρι και είχα αφυδατωθεί ηταν όταν ήτανε 5 1/2 μηνών!με λίγη υπομονή και λίγο αργότερα προσθήκη στέρεων τροφών όλα πήγαν καλά χωρίς να χρειαστεί συμπλήρωμα!μέχρι που αποθηλάσαμε στους 14 μήνες!
793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω, δεν θήλαζες στο διάστημα 3-8 το πρωί και παρόλα αυτά δεν μειωνόταν η παραγωγή, έτσι;

 

όχι,δε ξύπναγε τόσο πρωι!από 6 1/2 μηνών που επέστρεψα στη δουλειά θήλαζα 6 το πρωι πριν φύγω.Οταν γυρνούσα το μεσημέρι ήθελε κάποιες φορες να θηλάσει και μετά το έκοψε κι αυτό!είχαμε όμως ήδη ξεκινήσει στέρεες οπότε όσο έλειπα έτρωγε φρούτα και σούπα!δεν έκανα τιποτα επί τούτου όμως,ακολουθούσα εκείνη!δεν υπήρχε περίπτωση να τη ξυπνήσω για να θηλάσει αφού δεν είχαμε κάποιο θέμα υγείας!οπότε αφού δε ξυπνούσε όλα καλά!και μέχρι 2 μηνών θήλαζε ανά 4 ώρες!μην αγχώνεσαι,άκου το μωρό σου!εννοείται θα το θηλάσεις αν ξυπνήσει και πεινάει!γιατι ξυπνάει προφανώς και από άλλους λόγους απλά με το στήθος ξέρει να ηρεμεί μόνο!οπότε κάπου εκεί πρεπει να δεις αν το ξύπνημά του είναι από συνήθεια ή επειδή πεινάει!αν είναι από συνηθεια καλό είναι να του δοθούν άλλοι τρόποι ηρεμίας!και σίγουρα δεν τρέχουμε με το παραμικρό κιχ!αν ξερει ότι είσαι εκεί με ένα κιχ θα σε ζητάει και δε θα μάθει να κοιμάται μόνο του!

πρεπει να σημειώσω βέβαια πως κάθε παιδί είναι διαφορετικό!δε σημαίνει πως ό,τι έκανε το δικό μου θα κάνει και το δικό σου!απλά προσωπικά δεν πιστευω πως υπάρχουν παιδιά που απλά δεν κοιμούνται γιατι δε θέλουν!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...