Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ξαφνική επιστροφή στην δουλειά


Ιβαννάκι

Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια, λες και με έχει ματιάσει κανείς και όλο κάτι μου τυχαίνει με τον θηλασμό! Πέρασα την φάση με ελάχιστο γάλα, τις ματωμένες θηλές σε σημείο να πίνει το μωρό και αίμα, μειώσαμε στο ελάχιστο το ξένο και αυτή τη βδομάδα ούτε να το μυρίσει δν θέλει και εκει που είπα τέλεια θα θηλασουμε αποκλειστικά με πήραν από την σχολή μου και πρέπει να κάνω την πρακτική που χρωστάω 60 μέρες τώρα ξεκινώντας από δευτέρα! Πράγμα που σημαίνει 9ώρες δουλειάς σε ξενοδοχείο! Τι θα κάνω? Δεν θέλω να μου κοπεί το γάλα, με το θήλαστρο δεν καταφέρνω να βγάζω γάλα ( άντε στα τρελά κέφια 50μλ κ από τα δυο αν και έχω γάλα) αφήστε που σιγά που θα μ αφήνουν να πηγαίνω τουλάχιστον ανα 3 ώρες να αντλώ! Είμαι έτοιμη να τα παρατήσω αλλά δεν γίνεται να πάρω πάλι αναβολή (πήρα όταν έμεινα έγκυος) Μια συμβουλή κάτι βρε κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ψυχραιμία!!! Ολα θα πάνε καλά! Κι εγώ παιδεύτηκα πολύ, νομίζω οι περισσότερες ματώσαμε και παιδευτήκαμε αλλά αξίζει τον κόπο!!

Θα πας και θα έχεις το θήλαστρο, θα ταϊζεις το μωρό πριν φύγεις και αμέσως μόλις επιστρέψεις! Θα αντλείς κάθε 3 ώρες ανελειπώς (2 φορές). Είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να σε αφήνουν αλλά θα δεις πως όλοι είναι ευαισθητοποιημένοι σε αυτό το ζήτημα. Απλά παίρνεις το θήλαστρο σου που λες και πας σε ήσυχο μέρος για 15 λεπτά. Μαζί σου ένα θερμός για μπιμπερό κι ένα μπιμπερό να γεμίζεις. 50; 50! Θα δεις που θα γίνουν 80 και μετά 90 και μετά 120! Ολο αυτό σε ψυγείο. Το έκανα από 3,5 μηνών ως και τον 6ο που αρχίσαμε στέρεες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου το πρωτόκολλο αντλησεων. Όμως για μεγαλύτερη σιγουριά μπορείς να καλέσεις στο 10525 που είναι η νέα γραμμή θηλασμού. Θα μιλησεις με επαγγελματίες υγειας οι οποίοι είναι εξαιρετικοι και θα σου πουν ακριβως τι πρεπει να κανεις. Εγώ όταν τους χρειαστηκα μου έδωσαν λύσεις. Κάλεσε τους αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Το θέμα είναι πως ουσιαστικά χάρη μου κάνουν που θα με πάρουν τώρα! Κανονικά ήταν να την κάνω τον ιούνιο αλλά όπου με έστελναν σε ΟΛΗ την έλλαδα, έτυχε να χρειαστεί τώρα το ξενοδοχείο και απέχει μόλις ένα τέταρτο από το σπίτι μου με το αμάξι! Δεν θέλω να μου κοπεί το γάλα γιατί σιγά 60 μέρες είναι κ μετά πάλι σπίτι μου θα είμαι κ θα θηλάζουμε κανονικά! Και εγώ αυτό λέω δηλαδή αν πάω 2 φορές έστω για 10'λεπτά στην τουαλέτα να αντλήσω δεν θα χαλάσει κ ο κόσμος! Απλά ήδη είναι ξινισμένοι που έχω μωρό πόσο μάλλον που θα φεύγω να θηλάσω! Τι θήλαστρο έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το swing της medela. Δεν ξέρω αν εχεις θηλαστρο αλλά το καλυτερο θα ηταν να ενοικιάσεις ενα νοσοκομειακό για σιγουριά. Όσο για την δουλεια σου να σκέφτεσαι οτι θα κρατήσει λίγο και οτι μετα θα είσαι με το παιδάκι σου. Να προσεχείς μονο όταν κανεις τις αντλησεις την καθαριότητα του χώρου και τις συνθήκες διατήρησης του γάλακτος. Εδώ που τα λέμε μπορείς να πεταγεσαι να θηλαζεις και να επιστρέφεις τόσο κοντά που εισαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ βασικο για να διατηρησεις την γαλουχια να εχεις καλο θηλατρο. Εγω εχω αγορασει το lactaline personal της ameda. είναι μινι νοσοκομειακο και δεν είναι πολύ ογκώδες. νομιζω θα σε βολεψει στην μετακινηση. το διαθετουν και για ενοικιαση. αρχικα το ειχα νοικιασει και μετα το αγορασα γιατι με βολεψε παρα πολύ. είναι πολύ καλο στην αντληση . μπορεις να το δοκιμασεις κι ολας νομιζω πρωτα. είναι πολλοι εξυπηρετικοι.

παρε να ρωτήσεις. αυτό είναι το λινκ της αντιπροσωπειας.

 

http://www.ananiadis-medical.gr/ameda/

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το lactaline personal της ameda έχω. Επειδή έχεις το θέμα της αποστείρωσης στην ηλικία που είναι το μωράκι σου, καλό είναι να πάρεις κι ένα νάϊλον σακουλάκι αχρησιμοποίητο για να κλείνεις μέσα το θήλαστρο (όχι τον μηχανισμό εννοείται!) και να το βάζεις στο ψυγείο για την δεύτερη άντληση.

Θα πάρεις μαζί σου και ένα αποστειρωμένο μπιμπερό χωρίς θηλή αλλά με καπάκι για να το αποθηκεύεις και να κλείνει αεροστεγώς και το μπιμπερό θα το μεταφέρεις σε ισοθερμικό.

Ξέρεις, ακούγονται τόσο σύνθετα αλλά είναι τόσο απλο....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Χρειάζομαι σίγουρα ένα καλό θήλαστρο αλλά και μικρό επίσης, οπότε θα κοιτάξω αυτό που μου είπατε! Κάτι άλλο μπορώ να προσθέτω στο γάλα? Δηλαδή αν βγάλω την πρώτη φορά π.χ 50μλ μπορώ μετα από 3 ώρες να συμπληρώσω τα άλλα 50μλ?

Link to comment
Share on other sites

~ Δεν αναμιγνύουμε γάλατα που έχουν διαφορετική θερμοκρασία, πχ ζεστό με κρύο γάλα που ήταν στο ψυγείο.

 

~ Αν θέλουμε να συμπληρώσουμε στην ποσότητα που αντλήσαμε νωρίτερα αποθηκεύουμε σε δύο διαφορετικά δοχεία κι όταν αποκτήσουν την ίδια θερμοκρασία στο ψυγείο (μετά από μισή με μία ώρα) τότε αναμιγνύουμε!

 

Πηγή: http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_30.html#ixzz2wXmRN8UG

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς. Με ένα μπουκάλι θα είσαι παιδί μου. Θα το γεμίζεις όσο βγάζεις στις δύο αντλήσεις. Μόνο δες να είναι στο ψυγείο. Μετά στο σπίτι το βάζεις κατάψυξη μόλις φτάσεις. Και βγάζεις από την κατάψυξη άλλο (αν έχεις τράπεζα) παλιότερο για να ανακυκλώνεις.

Αν τώρα δεν σε παίρνει να αφήνεις δικό σου γιατί δεν βγάζεις αρκετό, άφησε ξένο. Αλλά ΜΗΝ σταματήσεις τις αντλήσεις - θα μειωθεί το γάλα, είναι κρίμα.

Οσο βγάζεις φύλαγε το στην κατάψυξη. θα βγάζεις όσο τρώει να ξεπαγώνεις όταν συγκεντρώνεις την κατάλληλη ποσότητα.

 

Σε λίγο καιρό θα τα διαβάζεις αυτά και θα γελάς που ρώταγες!!! :cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μακαρι κορίτσια μόνο να μην μου κοπεί το γάλα και να μ'αφήνουν από την δουλειά να πηγαίνω και να αντλώ! Τράπεζα δυστυχώς δεν έχω αλλά θα ξεκινήσω από αυριο που θα αγοράσω κάποιο θήλαστρο να προσπαθώ να το μάθω μέχρι να πάω στην δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακαρι κορίτσια μόνο να μην μου κοπεί το γάλα και να μ'αφήνουν από την δουλειά να πηγαίνω και να αντλώ! Τράπεζα δυστυχώς δεν έχω αλλά θα ξεκινήσω από αυριο που θα αγοράσω κάποιο θήλαστρο να προσπαθώ να το μάθω μέχρι να πάω στην δουλειά!

 

Μια χαρα θα τα πας. Με ένα καλο θηλαστρο και θεληση, θα τα καταφερεις. Να θυμασαι πως χρειαζεσαι συχνο ερεθισμα στο στηθος. Είναι προτιμοτερο να αντλεις περισσοτερες φορες λιγοτερα λεπτα, παρα αραια και περισσοτερη ωρα. Δλδ είναι πιο αποτελεσματικο να αντλεις 7 λεπτα ανα διωρο παρα 15 ανα 3 ωρες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια βοήθεια! Το γάλα μου λιγοστεύει κάθε μέρα κ περισσότερο, το πρωί που ξυπνάω δεν είναι καν πρισμένο το στήθος μου! Τι θα κάνω :-(

Link to comment
Share on other sites

Αχ ειρινάκο ούτε 5 λεπτά δεν βρίσκω χρόνο να μπω να απαντήσω :-(. Λοιπόν σηκωνόμαστε 6 το πρωί κ η μικρή μου θηλάζει 30-40 λεπτά κ από τα 2 στήθη, στις 7μιση φεύγω για δουλειά εκει μερικές φορές με πολλους τσακωμούς με τον υπεύθυνο καταφέρνω να αντλήσω μια στις 10 για 10λεπτά κ μια στις 2. πολλές φορές μπορεί να αντλήσω μόνο μια φορα στις 11 γιατι δεν μ αφηνει! Γυρνάω στις 4 κ αντλώ πάλι κατευθείαν! Από τις 6 μέχρι τις 9 η μικρή μου τρώει 3 φορές κάθε μια ώρα από λίγο. Στις 9κ μισή τρώει ξένο 150μλ κ κοιμάται μέχρι τις 6 το πρωί. Εγώ αντλώ ξανά στις 11 και άλλη μια φορά στη 1 την νυχτα. Καταφέρνω κ βγάζω 80μλ στα τρελά κέφια 100μλ κ από τα 2 στήθη. Παλιά η μικρή χόρταινε με το ένα στήθος τώρα τρώει κ από τα 2 κ δεν της φτάνουν. Εχω άλλον 1μιση μήνα πρακτικής κ δεν με βλέπω καλά. Δεν ξέρω αν παίζει κ ρόλο π δεν τρώω τιποτα από τις 7 ως τις 4.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιβαννακι γεια σου και κουραγιο !!

 

Αρχικα να σου πω πως πρεπει να τρως καλα και να πινεις πολύ νερο. Ειναι βασικο για να εχεις γαλα.

 

Προσπαθησε να κανεις 8-12 θηλασμούς ή/και αντλήσεις το 24ωρο που να μην απεχουν μεταξυ τους πανω από 3 ωρες τη μερα (οσο είναι δυνατον αυτό).

 

Επειδή εκανα επαναγαλλακτισμο, δλδ από μηδεν γαλα πηγα σε αποκλειστικο θηλασμο, θελω να σου πω πως καταλαβαινω ποσο κουραστικο είναι το θηλαστρο και το αγχος των αντλήσεων, αλλα το αλφα και το ωμεγα είναι το ιδιο το θηλαστρο. είναι ο σύμμαχος σου. αλλα δεν εχεις καλο θηλαστρο. δεν είναι αποτελεσματικο. κι εγω αυτό ειχα και μολις το αλλαξα ειδα τεραστια διαφορα. εχεις 1,5 μηνα. νοικιασε ένα νοσοκομειακο θηλαστρο διπλης αντλησης. θα κανεις και τον μισο χρονο αντλώντας και από τα 2 στηθη μαζι, πραγμα που είναι πολύ σημαντικο για εσενα, και θα αντλεις περισσοτερο γαλα γιατι εχει μεγαλυτερη δυναμη αντλησης.

 

τελος εχω να σου πω το πρωι μετα το θηλασμο να κανεις και λιγο θηλαστρο ώστε να φευγεις με τελειως αδειο στηθος.

 

το βραδυ ποση ωρα αντλεις?

Link to comment
Share on other sites

Αχ ειρανάκο μου σ'ευχαριστώ τόσο πολύ! Ότι δεν είναι καλό το θήλαστρο το κατάλαβα :( πολλές φορές σταματάει να βγάζει γάλα ενώ αν πιέσω με το χέρι το στήθος νιώθω πως έχω αρκετό γάλα ακόμα, τζάμπα τα 130ε που έδωσα (επαρχία βλέπεις). Σκέφτομαι σίγα σιγά να γίνω λίγο πιο γαϊδούρα στην δουλειά εξάλλου πρακτική είναι δεν γίνεται να σκίζομαι συνέχεια! Μου δένει πολύ κουράγιο αυτό με τον επαναγαλακτισμό που είπες! Δηλαδή ακόμα κ αν μου μειωθεί αρκετά τα γάλα θα έχω την δυνατότητα να το παλέψω πάλι μιας κ θα είμαι σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Αχ ειρανάκο μου σ'ευχαριστώ τόσο πολύ! Ότι δεν είναι καλό το θήλαστρο το κατάλαβα :( πολλές φορές σταματάει να βγάζει γάλα ενώ αν πιέσω με το χέρι το στήθος νιώθω πως έχω αρκετό γάλα ακόμα, τζάμπα τα 130ε που έδωσα (επαρχία βλέπεις). Σκέφτομαι σίγα σιγά να γίνω λίγο πιο γαϊδούρα στην δουλειά εξάλλου πρακτική είναι δεν γίνεται να σκίζομαι συνέχεια! Μου δένει πολύ κουράγιο αυτό με τον επαναγαλακτισμό που είπες! Δηλαδή ακόμα κ αν μου μειωθεί αρκετά τα γάλα θα έχω την δυνατότητα να το παλέψω πάλι μιας κ θα είμαι σπίτι?

 

Φυσικά, αλλά χρειάζεσαι μεγάλη προσπάθεια. Ενώ εάν προσπαθήσεις τώρα να τα καταφέρεις και δεν μειωθεί τόσο, όλα θα είναι ομαλά. Επιμένω, πιες λίγο ρόφημα από μαραθόσπορο, 2 φλιτζάνια την ημέρα, φάε καλά και μάλιστα ρύζι (πιλάφι, γεμιστά οτι σου αρέσει). Ξεκούραση στο σπίτι και το μωρό όσο συχνότερα γίνεται.

 

Οσο για το θήλαστρο, καταλαβαίνω, ακόμη και με το δικό μου συμβαίνει. Είσαι και λίγο αγχωμένη μάλλον. Κοίταζε να είναι στεγνό το στήθος στο σημείο που έρχεται σε επαφή με το θήλαστρο γιατί διαφορετικά υπάρχει το λίπος του γάλακτος και γλιστρά και δεν γίνεται σωστά η θηλαστική κίνηση και έτσι δεν εξάγεται το γάλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ειρανάκο μου σ'ευχαριστώ τόσο πολύ! Ότι δεν είναι καλό το θήλαστρο το κατάλαβα :( πολλές φορές σταματάει να βγάζει γάλα ενώ αν πιέσω με το χέρι το στήθος νιώθω πως έχω αρκετό γάλα ακόμα, τζάμπα τα 130ε που έδωσα (επαρχία βλέπεις). Σκέφτομαι σίγα σιγά να γίνω λίγο πιο γαϊδούρα στην δουλειά εξάλλου πρακτική είναι δεν γίνεται να σκίζομαι συνέχεια! Μου δένει πολύ κουράγιο αυτό με τον επαναγαλακτισμό που είπες! Δηλαδή ακόμα κ αν μου μειωθεί αρκετά τα γάλα θα έχω την δυνατότητα να το παλέψω πάλι μιας κ θα είμαι σπίτι?

 

Πρεπει να γινεις γαιδουρα και πολύ μαλιστα. Ουτε να φας δεν σε αφηνει? Ολοι οι εργαζόμενοι δικαιούνται διάλειμμα τι τον νοιαζει αν θα βγαλεις γαλα? την ωρα της αντλησης δεν μπορεις να φας κατι? εξαλλου μια πρακτικη είναι από εσενα περιμενει να βγαλεις την δουλεια? τι να πω για τους εργοδότες πια... υπομονη ο καιρος περναει πολύ γρηγορα και συντομα θα εισαι παλι σπιτι με το μωρακι σου.

παρε και στην γραμμη θηλασμου ένα τηλ είναι μεχρι τις 5, παρε φευγοντας από τη δουλεια. σιγουρα θα εχουν να σου πουν κατι παραπανω για το πρόγραμμα αντλησεων -θηλασμων. εμενα με ειχαν βοηθησει πολύ.

 

φυσικα και μπορεις να το παλεψεις και μετα αλλα προς το παρον προσπαθησε για το τωρα οσο καλυτερα διατηρησεις την γαλουχια τοσο λιγοτερο θα παιδευτείς μετα.

 

οσο για το θηλαστρο εγω θα επιμείνω να νοικιάσεις άλλο. εγω το μινι ελεκτρικ το εχω στο κουτι και κλαιω τα λεφτα. αλλα δεν μετανιώνω που εδωσα αλλα τοσα και περισσοτερα για το επομενο γιατι ετσι καταφερα να θηλαζω ακομα. στο σπιτι το βραδυ κανε ένα καυτο ντουζ με μασαζ στο στηθος (να μαλακωσει πριν την αντληση). ισως σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...