Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΟΝΙΣΑΜΕ! ΑΒΓΟ ΠΩΣ ΤΡΩΜΕ?


Recommended Posts

Χρονίσαμε και λέμε να αυξήσουμε σιγά σιγά τις στερεές και από τα 2 γεύματα στερεών που κάναμε ημερησίως να πάμε στα 3. Το αβγό πως θα το εντάξουμε στην διατροφή μας? Σκέτο αβγό σαν γεύμα δεν νομίζω να πολυφάει, θα βαρεθεί και μετά την δεύτερη μπουκιά θα σταματήσει, μελάτο που τρώγετε πιο εύκολα είναι επικίνδυνο να δώσω(την πάτησα με την μεγάλη μου-πήρε μικρόβιο από μελάτο αβγό). Στην φρουτόκρεμα αλεσμένο όπως έκανα στο πρώτο μου δεν πιστεύω οως θα φάει, είναι πολύ πονηρή και ιδιότροπη. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί προδικάζεις πως δεν θα το φάει σκέτο; Μπορεί να της αρέσει. Ο γιός μου όταν ξεκινήσαμε αυγό (μόνο τον κρόκο αρχικά γύρω στο 8ο) το έτρωγε με πολύ μεγάλη όρεξη και πλέον το ζητάει μόνος του. Εγώ του το δίνω το πρωί μετά το φρούτο του βρασμένο σφιχτό, του έχω δώσει κάποιες φορές και μελάτο αλλά είναι 19 μηνών πιά. Αν δεν το θέλει σκέτο ίσως αν της το έδινες με λίγο ψωμάκι ή λίγη τριμμένη γραβιέρα για γεύση;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

επίσης μπορείς να το βάλεις στα φαγητά, πχ μπιφτεκάκια, τυρόπιτα και έτσι να καλύψει τις ανάγκες σε αβγό (μιας και τώρα πια τρώει ό,τι υπάρχει)

Επίσης μπορείς να του κάνεις ομελέτα για φαγητό (με λαχανικά ή πατατούλες), οπότε και πάλι καλύπτεις την πρόσληψη αβγού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαιρνα μόνο βιολογικά και τα έκανα μελάτα ξεκινώντας από τον κροκό και λίγο λίγο. Δηλαδή την πρώτη μέρα στην άκρη του κουταλιού , τη δεύτερη λίγο περισσότερο κλπ... Να σου δώσω να καταταλάβεις ένα ολόκληρο αυγό έκανα 7+ μέρες να τους το δώσω

Αυτά κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου λόγω πιθανών αλλεργιών...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα μην προδικάζεις ότι δεν θα φάει το αυγό και σκέτο.

Εγώ ξεκίνησα στον 10 μήνα να της δίνω, δέκα λεπτά βράσιμο. Την πρώτη εβδομάδα μόνο τον κρόκο, τη δεύτερη εβδομάδα ολόκληρο.

Μέχρι σήμερα μόνο αλεσμένο το τρώει, είτε σκέτο με λίγο λάδι και λεμόνι, είτε σε συνδυασμό με άλλες τροφές.

Δοκιμασμένα και πετυχημένα...

αυγό με πατάτα και λάδι

αυγό με μπανάνα

αυγό με γλυκοπατάτα

επίσης σκέτο αυγό αλεσμένο και αλειμμένο πάνω σε φέτα ψωμί.

Εσείς που έχετε χρονίσει κι όλας θα μπορείτε να το τρώτε και σε άλλα τρόφιμα, κέικ, ομελέτες κτλ

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω στον μικρο το εριχαν στην φρουτοκρεμα και εφαγε μεχρι που εγινε 2μιση. Στον μεγαλο ακολουθησα την συμβουλη της παιδιατρου και εφτιαξα ομελετα και φυσικα δεν εχει φαει ποτε του. Και τωρα δεν το τρωνε καθολου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το έδινα βραστό σφιχτό, αλεσμένο με λίγο ψωμάκι και νεράκι.

 

Τώρα πια το κάνω ομελέτα στο αντικολλητικό τηγάνι, χωρίς καθόλου λάδι, με λίγο τριμμένο γκούντα (που του δίνω και στο τοστ έτσι κι αλλιώς). Του δίνω κομματάκι-κομματάκι και το τσακίζει..

Link to comment
Share on other sites

Χρονίσαμε και λέμε να αυξήσουμε σιγά σιγά τις στερεές και από τα 2 γεύματα στερεών που κάναμε ημερησίως να πάμε στα 3. Το αβγό πως θα το εντάξουμε στην διατροφή μας? Σκέτο αβγό σαν γεύμα δεν νομίζω να πολυφάει, θα βαρεθεί και μετά την δεύτερη μπουκιά θα σταματήσει, μελάτο που τρώγετε πιο εύκολα είναι επικίνδυνο να δώσω(την πάτησα με την μεγάλη μου-πήρε μικρόβιο από μελάτο αβγό). Στην φρουτόκρεμα αλεσμένο όπως έκανα στο πρώτο μου δεν πιστεύω οως θα φάει, είναι πολύ πονηρή και ιδιότροπη. Καμιά ιδέα?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! εγω πλεον του το φτιαχνω ελαφρως μελατο και τριβω και μιση φρυγανια και λαδακι, τα λιωνω με το πυρουνακι ολα μαζι και τρελαινεται! εμεις τρωμε απο τον 7 μηνα περιπου αυγο, στην αρχη του αρεσε μετα δε το ηθελε και τωρα το τρωει παλι τους τελευταιους δυο μηνες (ειναι 15 μηνων)

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα δεν ειναι φιλος του αυγου, η μονη μορφη που του αρεσει και δεν καταλαβαινει οτι ειναι αυγο ειναι ομελετα με μαρμελαδα! Ακουγεται καπως αλλα ειναι πολυ νοστιμο, χτυπαω το αυγο με λιγο γαλα και μια κουταλια αλευρι και ετσι σπαει η αυγουλιλα, το τηγανιζω και μετα αφου τη βαλω στο πιατο την αλοιφω σαν κρεπα με λιγη μαρμελαδα φραουλα και γινεται πολυ ωραια! Την διπλωνω στα δυο και την κοβω μπουκιτσες και την τρωει μια χαρα. 2 φορες την εβδομαδα του την κανω (μην την βαρεθει κιολας) και μονο ετσι καταφερνουμε και τρωει αυγουλακι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να μία ωραία ιδέα που μου είπε η παιδίατρος:

 

Αυγοκόψτε το φαγάκι του!!!

 

Π.χ. Κρεατάκι με λαχανικά. Αυγουλάκι, λεμονάκι, λαδάκι... το βάζουμε και όλο μαζί να βράσει καλά καλά το αυγό και γίνεται...ΜΟΥΡΛΙΑ!!!

Ο δικός μου το καταβροχθίζει!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αβγό ΔΕΝ τρώμε! Λες και το είχα προαίσθημα. Δεν της αρέσει καθόλου, το φτύνει. Είναι και πονηρή, τι στο φαγητό το άλεσα, τι στην φρουτόκρεμα, τι ποσέ, τι ομελέτα....τζίφος, τα φτύνει όλα, μόλις καταλάβει την γεύση φλουπ να τα έξω:evil:. Τι να κάνω είναι βασική τρωφή αλλά έχω απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αυτό έχω σκοπό να κάνω, θα την αφήσω λίγο καιρό και ξαναπροσπαθούμε. Η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες τρεις ημέρες είναι αρκετά κακόφαγη, δεν τρώει σχεδόν τίποτα, μόνο να θηλάζει θέλει, σημάδια ίωσης δεν έχει δείξει για να δικαιολογίσω την ξαφνική αλλαγή. Τι φάση περνάει δεν μπορώ να καταλάβω. Να φανταστείτε σήμερα από τις 6 το πρωί μέχρι και που γύρισα από την δουλειά 2 το μεσημέρι, δεν είχε φάει τίποτα, 10 κουταλάκια το πολύ από φρούτο, ούτε το γάλα που είχα αφήσει ήθελε να πιει από το μπιμπερό (το οποίο κάναμε αγώνα να μάθει) και με περίμενε για να θηλάσει. Ουπς βγήκα εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω...

 

Αυγοκόψτε το φαγάκι του!!!

Εγώ σώθηκα...!!!

 

Ωραία ιδέα, το αυγό όμως βράζει αρκετά ώστε να είναι ασφαλές? Γιατί εγώ την πάτησα με την μεγάλη μου με μελάτο αυγό πήρε μικρόβιο και μετά τρέχαμε με αντιβιώσεις και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια - αφού αυγοκόψεις το φαγητό, το βάζεις ξανά στη φωτιά και βράζει το αυγό κανονικά!!!

Μάλιστα τόσο που βράζει το αυγό, πολλές φορές γίνεται και κομματάκια μέσα στο ζουμάκι, αλλά δεν πειράζει!!!

Είναι super νόστιμο!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα τόσο που βράζει το αυγό, πολλές φορές γίνεται και κομματάκια μέσα στο ζουμάκι, αλλά δεν πειράζει!!!

Εννοείς δηλαδή ότι "κόβει" το αυγό :lol:

Δεν πειράζει για τα βλαστάρια μας θα το κάνουμε κι αυτό :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς δηλαδή ότι "κόβει" το αυγό :lol:

Δεν πειράζει για τα βλαστάρια μας θα το κάνουμε κι αυτό :wink:

 

Ναι, ακριβώς.

Κόβει λίγο...

 

Εγώ βέβαια το αλέθω μετά, οπότε ούτε που φαίνεται.

Αλλά και να μην το αλέθεις, μιά χαρά φαίνεται.

 

Και είναι νοστιμότατο!!!

Το έχω δοκιμάσει!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς.

Κόβει λίγο...

 

Εγώ βέβαια το αλέθω μετά, οπότε ούτε που φαίνεται.

Αλλά και να μην το αλέθεις, μιά χαρά φαίνεται.

 

Και είναι νοστιμότατο!!!

Το έχω δοκιμάσει!!!

 

Μας έσωσε η μέθοδος σου, τρίτη μέρα σήμερα που την εφαρμόζω και τρώει όλο τα φαγάκι με το αυγουλάκι μέσα, ελπίζω να μην αλλάξει τροπάριο πάλι! Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Μας έσωσε η μέθοδος σου, τρίτη μέρα σήμερα που την εφαρμόζω και τρώει όλο τα φαγάκι με το αυγουλάκι μέσα, ελπίζω να μην αλλάξει τροπάριο πάλι! Ευχαριστώ και πάλι!

 

Χαίρομαι που βοήθησα!!!

 

Εμείς το τρώμε έτσι εδώ και ένα μήνα...

Και τρελλαίνεται!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...