Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαιτιτηκο μωρο!πως το αντιμετωπίζω;


Alexia1985

Recommended Posts

Καλημέρα!! Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα σαν απειρη μανούλα που είμαι την βοήθεια σας. Εχω ένα μωρακι 6 μηνών που νομίζω ότι με κάνει ότι θέλει!! Ο Παιδιατρος λεει ότι ειναι απαιτητικός και να μην του κάνω όλα τα χατηρια.Ο άντρας μου λεει ότι κάνει σαν" κακομαθημενο " (αν και ο ίδιος ειναι χειρότερος απο μένα). Απο την ημερα που γεννήθηκε δεν αφήνει τίποτα να περάσει έτσι..π.χ όταν ξυπνάει το πρωί ,ενώ μουγκριζει λιγάκι ,μόλις τον πάρω αγκαλιά και μέχρι να τον αλλάξω και να του δόσω το στήθος κλαίει τόσο δυνατά που ξυπνάει τους πάντες!! Η οταν πειναει στην κυριολεξία τσιριζει μέχρι να του δόσω και δεν ξεγελιεται με τίποτα!! Θέλει όλη μέρα αγκαλιά και το στήθος μου!κοιμαται ελάχιστα για την ηλικία του,αρνείται πολλές φορές το κουταλι( ακόμα κι αν του αρέσει π.χ.φρουτα)! Σημειώνω ότι το κάνει απο πάντα,δεν ειναι δόντια κ.τ.λ. Με αγχωνει πολυ αυτή η συμπεριφορά του για το μέλλον!! Πρέπει να κάνω κάτι απο τώρα σε θέμα διαπαιδαγώγησης; Γιατι συμπεριφέρεται έτσι;Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να του δώσεις όση περισσότερη αγάπη και στοργή μπορείς και να ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του γιατί είναι βρέφος!

Υπάρχουν ήσυχα, ανήσυχα, απαιτητικά μωρά, μωρά που κοιμούνται πολύ και άλλα πάλι ελάχιστα, αλλά είναι μωρά και καμία απαίτησή τους για θηλασμό και αγκαλιά δεν είναι υπερβολική.

Αυτή βέβαια είναι η δική μου αντιμετώπηση στην εξίσου ζωηρή ανήσυχη κόρη μου, αλλά είναι ένα τρισευτυχισμένο κοριτσάκι που όλη την ώρα τραγουδάει, και ας μην με άφησε 2 χρόνια να κλείσω μάτι τις νύχτες και ας περάσαμε ατέλειωτες ώρες στο στήθος.

Απόψεις όμως θα βρεις πολλές το θέμα είναι τι σου βγαίνει εσένα να κάνεις.

Απλώς συγχύζομαι που πάνε διάφοροι καλοθελητές να μας φορτώσουν με τύψεις ότι κακόμαθαίνουμε τα παιδιά μας, όταν ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες τους και μάλιστα από τόσο μωρά.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να κάνεις κάτι λάθος, μερικοί άνθρωποι έχουν από τη φύση τους πολύ τεμπεραμέντο και το μωρό σου προφανώς ανήκει σ΄αυτούς. Και η μεγάλη μου κόρη έτσι ήταν εξ αρχής, αλλά κατά τ΄άλλα είναι πολύ συνεργάσιμο παιδάκι. Δεν καταλαβαίνω τι "χατίρια" μπορείς να κάνεις ή να μην κάνεις σε ένα μωρό 6 μηνών. Να το αφήσεις νηστικό ή να μην του αλλάξεις την πάνα; Μην παιδεύεσαι με τύψεις χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκοιο και ευχαριστώ για την ανταποκριση. με τις στέρεες τροφές τι να κάνω;αν ειναι κουρασμένος θέλει στήθος και τυχενει να ειναι συχνά αφού κοιμάται όλη μέρα δυο μισαωρα ένα το πρωί κατα τις 10 και ένα μεσημέρι στις 2 και στο στήθος ξεκουράζεται για λιγο και ξανά παιχνίδι!!τωρα θα πρέπει να του βάλω 2 γεύματα φρούτα-κρέμα και με το ζόρι καταφερνω το ένα.δεν πρέπει να πεινασει και λιγο έστω 1,5 ώρα χωρίς στήθος;καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις κάποια απο τις στερεές τροφές, αμέσως μετά τον υπνάκο του? Από ότι θυμάμαι και εγώ είχα δυσκολευτεί να αντικαταστήσω θηλασμούς με στερεές τροφές, και μάλιστα για πολύ καιρό αν και έτρωγε πχ. τα φρουτάκια τις κανονικά μετά ζητούσε και στήθος. Προσπάθησε να απέχει πάνω από ώρα από το στήθος πάντως για να δώσεις στερεά τροφή.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω έλεγα οτι πιο απαιτητικό μωρο απο το δικο μου δεν υπαρχει απο νεογέννητο,ποτε δεν σκεφτικαμε οτι ειναι κακομαθημενο ακόμα και τωρα που ειναι 16 μιση μηνών πάνω κάτω εχει την ίδια συμπεριφορά οτι θέλει,εχει την απαίτηση να της το δώσεις αμέσως. και ναι έχουμε κουραστει πααααρα πολυ να ανταπεξελθουμε στις συνεχώς απαιτήσεις τησ ,ομωσ απο τη στιγμη που την κάνουνε χαρούμενη χαλαλη τησ .υπομονη θα μεγαλώνουν και σε λίγο καιρο δεν θα θυμόμαστε τη κούραση,θα βλέπουμε τα χαρούμενα προσωπακια τους και θα λέμε άξιζε,βέβαια για να το ξεκαθαρίσω οτι αφορά την ασφάλεια της δεν κάνω εκπτώσεις,γιατι εχει μάθει που τις κάνω τα χατιρια και της κακοφαινεται όταν μου ζητάει να την ανεβασω πάνω στο ντουλάπι και εγω της λέω ΌΧΙ,εκει να δεις κλάμα και κακο,σαν να την σφάζουν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έλεγα οτι πιο απαιτητικό μωρο απο το δικο μου δεν υπαρχει απο νεογέννητο,ποτε δεν σκεφτικαμε οτι ειναι κακομαθημενο ακόμα και τωρα που ειναι 16 μιση μηνών πάνω κάτω εχει την ίδια συμπεριφορά οτι θέλει,εχει την απαίτηση να της το δώσεις αμέσως. και ναι έχουμε κουραστει πααααρα πολυ να ανταπεξελθουμε στις συνεχώς απαιτήσεις τησ ,ομωσ απο τη στιγμη που την κάνουνε χαρούμενη χαλαλη τησ .υπομονη θα μεγαλώνουν και σε λίγο καιρο δεν θα θυμόμαστε τη κούραση,θα βλέπουμε τα χαρούμενα προσωπακια τους και θα λέμε άξιζε,βέβαια για να το ξεκαθαρίσω οτι αφορά την ασφάλεια της δεν κάνω εκπτώσεις,γιατι εχει μάθει που τις κάνω τα χατιρια και της κακοφαινεται όταν μου ζητάει να την ανεβασω πάνω στο ντουλάπι και εγω της λέω ΌΧΙ,εκει να δεις κλάμα και κακο,σαν να την σφάζουν κάνει.

 

Οταν έρθει η ώρα για τον παιδικό σταθμό; Αν έχει πρόβλημα προσαρμογής; Μπορεί να τρέχω λιγάκι αλλα αν τωρα που ειναι μωρο δεν προσαρμόζεται εύκολα τι θα κανει αν μεγαλώσει; Βλέπω ότι όσο χώρο του δίνω τόσω ζητάει... Και η ειρωνεία ειναι ότι οταν έβλεπα ένα μωρο να απαιτεί κάτι με φωνές και ουρλιαχτα πάντα πίστευα ότι φταίνε οι γονείς αλλα τωρα που έχω ένα τέτοιο μωρο βλέπω ότι ίσως δεν φταίνε και τόσω... Αλλα μήπως να μπορούμε κάπως να το περιορίσουμε;δεν αντέχω να το ακούω να κλαίει αλλα ίσως υπάρχει κάποιος πιο ηπιος τρόπος να συμπεριφέρονται λιγο καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις κάποια απο τις στερεές τροφές, αμέσως μετά τον υπνάκο του? Από ότι θυμάμαι και εγώ είχα δυσκολευτεί να αντικαταστήσω θηλασμούς με στερεές τροφές, και μάλιστα για πολύ καιρό αν και έτρωγε πχ. τα φρουτάκια τις κανονικά μετά ζητούσε και στήθος. Προσπάθησε να απέχει πάνω από ώρα από το στήθος πάντως για να δώσεις στερεά τροφή.

Οταν ξυπνάει εχει μάθει να εχει το στήθος αμέσως στο στόμα! Το εχω δοκιμάσει αλλα ουρλιαζει σαν τρελό με αποτέλεσμα να παράταω ότι του φτιαχνω και να του δίνω στήθος τελικά.. Και επειδή κοιμάται ελάχιστα σε λιγο αρχίζει πάλι να νυσταζει και να καταλήγουμε πάλι στο στήθος !! Φαύλος κύκλος σου λέω....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα σαν απειρη μανούλα που είμαι την βοήθεια σας. Εχω ένα μωρακι 6 μηνών που νομίζω ότι με κάνει ότι θέλει!! Ο Παιδιατρος λεει ότι ειναι απαιτητικός και να μην του κάνω όλα τα χατηρια.Ο άντρας μου λεει ότι κάνει σαν" κακομαθημενο " (αν και ο ίδιος ειναι χειρότερος απο μένα). Απο την ημερα που γεννήθηκε δεν αφήνει τίποτα να περάσει έτσι..π.χ όταν ξυπνάει το πρωί ,ενώ μουγκριζει λιγάκι ,μόλις τον πάρω αγκαλιά και μέχρι να τον αλλάξω και να του δόσω το στήθος κλαίει τόσο δυνατά που ξυπνάει τους πάντες!! Η οταν πειναει στην κυριολεξία τσιριζει μέχρι να του δόσω και δεν ξεγελιεται με τίποτα!! Θέλει όλη μέρα αγκαλιά και το στήθος μου!κοιμαται ελάχιστα για την ηλικία του,αρνείται πολλές φορές το κουταλι( ακόμα κι αν του αρέσει π.χ.φρουτα)! Σημειώνω ότι το κάνει απο πάντα,δεν ειναι δόντια κ.τ.λ. Με αγχωνει πολυ αυτή η συμπεριφορά του για το μέλλον!! Πρέπει να κάνω κάτι απο τώρα σε θέμα διαπαιδαγώγησης; Γιατι συμπεριφέρεται έτσι;Κάνω κάτι λάθος;

 

καλά, μια χαρά είναι το μωρό σου και εσύ σκας τσάμπα.

 

Έτσι είναι η μητρότητα, περισσότερο ή λιγότερο απαιτητική. Αλλά πάντα απαιτητική.

Αλλιώς θα γεννούσαμε κούκλες όχι παιδάκια.

 

 

 

ΥΓ: Αν μπορούσαμε από βρεφική ηλικία να κρίνουμε συμπεριφορές θα είχαμε προχωρήσει πολύυυυυ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξυπνάει εχει μάθει να εχει το στήθος αμέσως στο στόμα! Το εχω δοκιμάσει αλλα ουρλιαζει σαν τρελό με αποτέλεσμα να παράταω ότι του φτιαχνω και να του δίνω στήθος τελικά.. Και επειδή κοιμάται ελάχιστα σε λιγο αρχίζει πάλι να νυσταζει και να καταλήγουμε πάλι στο στήθος !! Φαύλος κύκλος σου λέω....:confused:

 

6 μηνών το παιδί σου είναι οριακό για έναρξη στερεών. μην το πιέζεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποψιάζομαι ότι λες πως δεν μπορείς να αφήσεις το μωρό πουθενά, γιατί υπολογίζεις να το αφήσεις στο παρκοκρέβατο, στο ρηλάξ, στο διπλό κρεβάτι προσέχοντάς το να μην πέσει...

 

Μήπως να έπαιρνες ένα βαμβακερό χαλάκι που πλένεται και να άφηνες εκεί το μωρό, στο πάτωμα, μπρούμυτα ή με παιχνιδάκια; Στους επόμενους δύο μήνες θα μάθει να κάθεται και σύντομα να μπουσουλάει.

 

Για εμάς οι 6 μήνες ήταν ορόσημο με το ζωηρό μωράκι μας. Άρχισε η εποχή που ανασάναμε. Βέβαια με ένα τέτοιο παιδί δεν ξενοιάζεις εντελώς, άλλο θέμα αυτό.

 

Δεν συμφωνώ με αυτά που άκουσες από τον παιδίατρο, αλλά δεν υπάρχει σύντομος τρόπος να στο περιγράψω. Συνοπτικά, πιστεύω ότι τέτοια παιδιά συνήθως έχουν πολλές δυνατότητες και κάνουν έτσι επειδή ζητάει επίμονα ερεθίσματα ο εγκέφαλός τους να αναπτυχθεί. Όσο είναι μωρά εξαρτιώνται πολύ από τους ενήλικες στο να απασχοληθούν. Στο χέρι του περιβάλλοντος είναι τα ερεθίσματα που θα υπάρξουν να είναι για να περνάει η ώρα, να εκτονώνεται απλώς το παιδί ή για να γίνει το παιδί ένα "δουλεμένο" παιδί που σύντομα δεν θα σε χρειάζεται συνεχώς και μπορεί να τραβάει μπροστά από μόνο του. Η δική μας εμπειρία είναι ότι όταν άρχισε να κινείται το παιδί αυτόνομα ανασάναμε. Μετά σύντομα βαρέθηκε και το σπιτι και ήθελε βόλτες, αλλά εκεί τα βρήκαμε και περνάγαμε όλοι καλά.

 

Πάντως τη ζωηράδα μπορεί να μην την αποβάλει τελείως και να έχετε θεματάκια στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα σαν απειρη μανούλα που είμαι την βοήθεια σας. Εχω ένα μωρακι 6 μηνών που νομίζω ότι με κάνει ότι θέλει!! Ο Παιδιατρος λεει ότι ειναι απαιτητικός και να μην του κάνω όλα τα χατηρια.Ο άντρας μου λεει ότι κάνει σαν" κακομαθημενο " (αν και ο ίδιος ειναι χειρότερος απο μένα). Απο την ημερα που γεννήθηκε δεν αφήνει τίποτα να περάσει έτσι..π.χ όταν ξυπνάει το πρωί ,ενώ μουγκριζει λιγάκι ,μόλις τον πάρω αγκαλιά και μέχρι να τον αλλάξω και να του δόσω το στήθος κλαίει τόσο δυνατά που ξυπνάει τους πάντες!! Η οταν πειναει στην κυριολεξία τσιριζει μέχρι να του δόσω και δεν ξεγελιεται με τίποτα!! Θέλει όλη μέρα αγκαλιά και το στήθος μου!κοιμαται ελάχιστα για την ηλικία του,αρνείται πολλές φορές το κουταλι( ακόμα κι αν του αρέσει π.χ.φρουτα)! Σημειώνω ότι το κάνει απο πάντα,δεν ειναι δόντια κ.τ.λ. Με αγχωνει πολυ αυτή η συμπεριφορά του για το μέλλον!! Πρέπει να κάνω κάτι απο τώρα σε θέμα διαπαιδαγώγησης; Γιατι συμπεριφέρεται έτσι;Κάνω κάτι λάθος;

 

 

 

Η συμπεριφορά του παιδιού είναι φυσιολογική. Χρειάζεται τρυφερότητα και ασφάλεια.

 

ΥΓ: Ο παιδίατρός σου δεν έχει ιδέα από παιδιά. Ούτε ο άντρας σου. Μίλα με άλλες μητέρες.

Link to comment
Share on other sites

και μενα ηταν εντελως απαιτητική και δεν μπορούσα να την αφησω ουτε λεπτό.

δεν την αφησα. είχα μαρσιπους και την ειχα πάντα πάνω μου. όταν περασε ο καιρός αισθάνθηκε καλά και τώρα είναι εντελώς ήρεμη.

όταν είχε μια φάση με το να μη θελει να κατσει στην καρέκλα της (βγαίνει απο τους ιμάντες κανονικότατα απο παντού) βρήκα 1000 πραγματάκια και της τα δειχνα και αρχισε να καταλαβαίνει οτι καθόμαστε επειδη είναι ωραία να κάτσουμε και όχι απο υποχρέωση.

 

αυτό θέλει το χρόνο του για να καταλάβει το μωράκι ότι αυτά που γίνονται είναι καλά. αν δεν το καταλαβαίνει ,κλαίει και ανησυχεί.

δοκίμασε να τραγουδήσεις

δοκιμασε να κανεις θορυβο με τα παιχνίδια,

παρε πλαστικά μπουκάλια καθαρά (απο γάλα απο τροφές απο διάφορα) βαλε μεσα καπάκια και κάνε ήχους.

απόσπασέ του την προσοχή και θα δείς οτι θα ξεαγχωθεί.

όταν το καταφέρεις θα το καταλάβεις και θα δείς ότι όλα αυτά είναι μέχρι να καθησυχαστεί ότι όλα είναι καλά.

 

αυτό όμως πρέπει να γίνει συμφωνα με τις δικές του ανάγκες τις οποιες πρεπει να τις ψαξεις να τις βρείς. και είναι ωραίο οταν τις βρισκεις - είναι πολύ απλές!

απλώς πρέπει να βγέις απο την νοοτροπια του πως σκεφτεσαι εσυ ως ενήλικας (και οι άλλοι) και να έχεις μόνο το μωρό σου στο επίκεντρο.

έτσι θα νιώσει ότι του ικανοποιούνται οι επιθυμίες του και δεν θα έχει μετά το άγχος για το ότι μήπως δεν του ικανοποιηθούν.

 

και μένα με το που ξύπναγε εκλαιγε και χιλια χιλια δυο . με το να την έχω στο επικεντρο να της μιλάω να της τραγουδάω καθησυχαστικά,

και να της αποσπάω την προσοχή με παιχνίδια που κανουν θορυβο, να τραγουδάω

να χοροπηδάω, (αφρικανικος χορός ναι με πατημα ποδιού) την κατάφερα.

 

τωρα ειναι 9 μηνών και δεν έχει καμία σχεση με πριν, παιζειθ και με τα παιχνιδια της κάτω, ή στην κουνια, γκρινιάζει λιγο αλλα ειναι πιο πολυ σαν "ομιλία" , όλα εντελώς φυσιολογικά. και στο καρότσι πλέον αποκοιμιέται, και το βράδυ αποκοιμιέται και μόνη της στη βόλτα

που όοοοοολα αυτά ήταν ΑΔΥΝΑΤΑ νωρίτερα. είναι φάση θα περασει αν την σεβαστείς:-)

μην ακους για τα "κακομαθημενα" και τέτοια. ειναι απαράδεκτα σχολια, για τέτοιες ηλικίες.

 

α τα τραγουδάκια που περιλαμβάνουν να πιάνεις το σώμα τους είναι ΠΟΛΥ καθησυχαστικά, βρες ενα να το ξερει πιο είναι και να το λές συνεχεια.

τα ηρεμεί πολύ. (πχ η μικρη αραχνη ανεβαινει - γαργαλας προς τα πανω, και μετα οταν κατεβαινει γαργαλας κατω και συνεχιζεις ξανα μανα - ξεχνιόταν έτσι εμένα παρα πολύ)

κασετα τα τραγουδάκια! με άλλη φωνή με άλλο τόνο και και!

εννοείται να μην αγχωνεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ με τα φαγητά. και πάντα με τραγούδι, μουσική, στο μπαλκόνι ή με καποιο ερεθισμα, άλλο παιδί, ζωακι, κάτι. (οχι τηλεοραση). βοηθάει στο να τους αποσπά τη προσοχή.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μπουσουλαει ήδη! Παει παντού χωρίς να φοβάται πλέον!!μια στιγμή γυρίζω το κεφάλι μ και εξαφανίζεται!!Αυτο που με παρηγορεί ότι βλέπω το μυαλό του να στροφαρει πολυ. Ακόμα και ο τρόπος που κοιτάζει ειναι συγκεκριμένος ( αν καταλαβενενες..).ας πούμε στην αρχή τον εβαζα στην στην κουνια του κοιμησμενο και κοιμόταν και μια μέρα έκανα το " λάθος" και τον πήρα να τον ξανάθηλασω και απο τότε εδώ και δυο μήνες το ζητάει κάθε μέρα!!εμαθε με την πρώτη!!πρεπει να προσέχω τι κάνω αυτό καταλαβενω.. Ολοι με κοροϊδεύουν ότι με " πήρε χαμπάρι " λένε.. Αν χρειαστεί να δουλέψω φοβάμαι ότι κανένας δεν θα κάτσει μαζί του.. Η μάνα μου φαντασου λεει -3 παιδιά μεγάλωσα αυτό πρώτη φορά το βλέπω -. Τον κουναγε 1,5 ώρα και το μάτι γαριδα!! Αφού σε καρότσι δεν εχει κοιμηθεί ποτε, μόλις νυσταζει αρχίζει να κλαίει για αγκαλιά για να κρατηθεί μην χάσει τίποτα!! Τι να πω υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

και μενα ηταν εντελως απαιτητική και δεν μπορούσα να την αφησω ουτε λεπτό.

δεν την αφησα. είχα μαρσιπους και την ειχα πάντα πάνω μου. όταν περασε ο καιρός αισθάνθηκε καλά και τώρα είναι εντελώς ήρεμη.

όταν είχε μια φάση με το να μη θελει να κατσει στην καρέκλα της (βγαίνει απο τους ιμάντες κανονικότατα απο παντού) βρήκα 1000 πραγματάκια και της τα δειχνα και αρχισε να καταλαβαίνει οτι καθόμαστε επειδη είναι ωραία να κάτσουμε και όχι απο υποχρέωση.

 

αυτό θέλει το χρόνο του για να καταλάβει το μωράκι ότι αυτά που γίνονται είναι καλά. αν δεν το καταλαβαίνει ,κλαίει και ανησυχεί.

δοκίμασε να τραγουδήσεις

δοκιμασε να κανεις θορυβο με τα παιχνίδια,

παρε πλαστικά μπουκάλια καθαρά (απο γάλα απο τροφές απο διάφορα) βαλε μεσα καπάκια και κάνε ήχους.

απόσπασέ του την προσοχή και θα δείς οτι θα ξεαγχωθεί.

όταν το καταφέρεις θα το καταλάβεις και θα δείς ότι όλα αυτά είναι μέχρι να καθησυχαστεί ότι όλα είναι καλά.

 

αυτό όμως πρέπει να γίνει συμφωνα με τις δικές του ανάγκες τις οποιες πρεπει να τις ψαξεις να τις βρείς. και είναι ωραίο οταν τις βρισκεις - είναι πολύ απλές!

απλώς πρέπει να βγέις απο την νοοτροπια του πως σκεφτεσαι εσυ ως ενήλικας (και οι άλλοι) και να έχεις μόνο το μωρό σου στο επίκεντρο.

έτσι θα νιώσει ότι του ικανοποιούνται οι επιθυμίες του και δεν θα έχει μετά το άγχος για το ότι μήπως δεν του ικανοποιηθούν.

 

και μένα με το που ξύπναγε εκλαιγε και χιλια χιλια δυο . με το να την έχω στο επικεντρο να της μιλάω να της τραγουδάω καθησυχαστικά,

και να της αποσπάω την προσοχή με παιχνίδια που κανουν θορυβο, να τραγουδάω

να χοροπηδάω, (αφρικανικος χορός ναι με πατημα ποδιού) την κατάφερα.

 

τωρα ειναι 9 μηνών και δεν έχει καμία σχεση με πριν, παιζειθ και με τα παιχνιδια της κάτω, ή στην κουνια, γκρινιάζει λιγο αλλα ειναι πιο πολυ σαν "ομιλία" , όλα εντελώς φυσιολογικά. και στο καρότσι πλέον αποκοιμιέται, και το βράδυ αποκοιμιέται και μόνη της στη βόλτα

που όοοοοολα αυτά ήταν ΑΔΥΝΑΤΑ νωρίτερα. είναι φάση θα περασει αν την σεβαστείς:-)

μην ακους για τα "κακομαθημενα" και τέτοια. ειναι απαράδεκτα σχολια, για τέτοιες ηλικίες.

 

α τα τραγουδάκια που περιλαμβάνουν να πιάνεις το σώμα τους είναι ΠΟΛΥ καθησυχαστικά, βρες ενα να το ξερει πιο είναι και να το λές συνεχεια.

τα ηρεμεί πολύ. (πχ η μικρη αραχνη ανεβαινει - γαργαλας προς τα πανω, και μετα οταν κατεβαινει γαργαλας κατω και συνεχιζεις ξανα μανα - ξεχνιόταν έτσι εμένα παρα πολύ)

κασετα τα τραγουδάκια! με άλλη φωνή με άλλο τόνο και και!

εννοείται να μην αγχωνεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ με τα φαγητά. και πάντα με τραγούδι, μουσική, στο μπαλκόνι ή με καποιο ερεθισμα, άλλο παιδί, ζωακι, κάτι. (οχι τηλεοραση). βοηθάει στο να τους αποσπά τη προσοχή.

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές! Θα βρω τα κουμπιά του που θα παει... Αν και βαριεται ευκολα...Εχουμε 2-3 τραγουδακια που μας αρεσουν αλλα οταν θελει κατι δεν περναει τιποτα!!!:-P:-PΤηλεόραση δεν την ανοίγω καν,είμαι κατα μέχρι τουλάχιστον 2-3 έτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...