Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ??


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω έναν γιο 16 μηνων, τον οποίο θηλάζω πρωί και βράδυ, δεν έχει πιει ποτέ ξένο γάλα αλλά νομίζω ότι μου δείχνει σημάδια οτι θέλει να αποθηλάσει.

 

Ενω κοιμόταν στην αγκαλιά μου και τον έπαιρνε ο ύπνος με τον θηλασμό, τώτα θηλάζει 5 λεπτά το πολύ και μετά με σπρώχνει, μου δείχνει το κρεβάτι και μου λέει νάνι. Τον βάζω στο κρεβάτι και αφού γλαρώσει τον παίρνω αγκαλιά και συνεχίζει τον θηλασμό. Αυτά το βράδυ, το πρωι θηλαζει και μετά με σπρώχνει να ξαπλώσει στο κρεβάτιο και να κοιμηθεί. Γενικά μέσα στην ημέρα τρώει πολύ καλά.

 

Θέλει όντως να αποθηλάσει?Τι να κάνω?

 

Επίσης έχω και όλους τους γύρω μου να μου λένε να σταματήσω τον θηλασμό γιατί το παιδί είναι 16 μηνών και πως παίρνει βιταμίνες, ασβέστιο και τα λοιπά μιας και εγώ πάντα είχα χαμηλό σίδηρο.

 

Εχω αχγωθεί και για να είμαι ειλικρινής έχω στεναχωρηθεί και λίγο γιατί το να θηλάζω τον γιο μου είναι το πιο όμορο συναίσθημα που υπάρχει.

 

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!!

 

καταρχην μην ακους τα κουραφεξαλα του τυπου το παιδι δεν παιρνει βιταμινες κτλ. Σκεψου μονο ποιο ειναι το φυσιολογικο: το μικρο ανθρωπακι ειναι κολληνενο στη μαμα τη και η φυση εχει προβλεψει ωστε η μαμα να παραγει το γαλα για αυτο ωσπου αυτο να μην το εχει αναγκη και να αποθηλασει απο μονο του... Το γαλα της αγελαδας που σου προτεινουν ολοι οι "ειδημονες" ειναι για να τραφουν αντιστοιχα τα μοσχαρακια.

 

Οσο για τον σιδηρο, το παιδι δεν τον παιρνει απο το γαλα αλλα απο την υπολοιπη διατροφη του, μια και ο συνδυασμος ασβεστιο-σιδηρος δρα ανταγωνιστικα, δηλαδη το ασβεστιο παρεμποδιζει την απορροφηση του σιδήρου...

 

Ετσι οπως μου το περιγραφεις δεν νομιζω οτι ο μικρος δεν θελει να θηλασει.... αλλα οτι μαλλον δεν βολευεται... Δοκιμασε εξαρχης να τον θηλασεις ξαπλωνοντας μαζι του στο κρεβατι..

 

Κια μενα ο δικος μου τα ιδια εκανε περιπου αλλα συνεχισαμε τον θηλασμο μεχρι που εγινε 30 μηνων. Τον κοψαμε μαλιστα με δικη μου πρωτοβουλια

για διαφορους λογους... Και μενα με πρηζανε ολοι: το παιδι δεν παιρνει βιταμινες, το γαλα σου ειναι αχρηστο πια-, θα του δημιουργησεις ψυχολογικο-αγορακι ειναι και τετοια κι ας ξερανε πως στην περιπτωση μου το παιδι ειναι αλλεργικο και δεν παιρνει απο αλλου ασβεστιο

 

Τελοσπαντων, αφου το παιδιτρωει τα παντα, δεν χρειαζεται να προχωρησεις εσυ σε αποθηλασμο... ο οποιος ειναι επωδυνη εμπειρια για τη μαμα κυριως...

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολύ!

 

ηδη σημερα νομιζω οτι τα πηγαμε λιγακι καλύτερα.ισως και να μεγαλωνει και να βαριεται λιγακι, να θελει λιγο την ανεξαρτησια του δεν ξερω. χθες το βραδυ που τον χαζευα κοιμισμενο να θηλάζει (αφου ειχαμε περασει μιση ωρα με πιπιλα να στριφογυρναμε στο κρεβάτι) ενιωσα τοσο ηρεμη και ευτυχισμενη!

 

Τι να πω!θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Είπα να μην ανοίγω νέο θέμα και να γράψω τον προβληματισμό μου εδώ.

  Ο γιος μου 21 μηνών εδω και μία εβδομαδα ταλαιπωρείται από ένα κρυολόγημα και μία βουλωμενη μυτουλα. Τις πρώτες μέρες ήθελε να θηλασει αλλά δεν μπορούσε, πνιγόταν, εβηχε και τελικά κοιμόταν στην αγκαλιά μου χωρίς γάλα. Έτσι το ένα στήθος βάρυνε αλλά με την πρώτη ευκαιρία τον θηλασα και επανήλθα. Έχει δύο μέρες που με το ζόρι θηλάζει(προσφέρω εγώ, δεν ζητάει) παρότι ή μυτη του δεν είναι τόσο βουλωμενη. Συγκεκριμένα μόνο προχτες το πρωί στις έξι ήπιε γάλα. Εκτοτε πιπιλα λίγα δευτερόλεπτα ίσα για να νανουριστει και να κοιμηθεί σε μεσημεριανό και βραδυνό υπνο. 

   Διακόπτουν κ σας το θηλασμο περιστασιακα  λόγο μπουκωματος ή  μήπως θέλει να αποθηλασει κ τον κρατώ πίσω?

  Και με το στήθος τι να κανω? Έχω θηλαστρο αλλά νομίζω θα αυξησω παραγωγή ενώ το μωρό δεν ζητά!

 

ΥΓ: δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά κοιμάται καλύτερα τα βράδια, το παίρνει  σερί για αρκετές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

υοαρχει μια περιπτωση με το μπουκωμα να ειδε οτι μπορει κ χωρις τον θηλασμο

αλλα περιμενε μερικες μερες,μπορει να επιστρεψει δριμυτερος

δ νομιζω οτι χρειαζεσαι θηλαστρο,αν επιστρεψει θα σου αυξησει την παραγωγη.μονο αν πρηστεις πολυ,βγαζεις λιγο με το χερι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Είπα να μην ανοίγω νέο θέμα και να γράψω τον προβληματισμό μου εδώ.

  Ο γιος μου 21 μηνών εδω και μία εβδομαδα ταλαιπωρείται από ένα κρυολόγημα και μία βουλωμενη μυτουλα. Τις πρώτες μέρες ήθελε να θηλασει αλλά δεν μπορούσε, πνιγόταν, εβηχε και τελικά κοιμόταν στην αγκαλιά μου χωρίς γάλα. Έτσι το ένα στήθος βάρυνε αλλά με την πρώτη ευκαιρία τον θηλασα και επανήλθα. Έχει δύο μέρες που με το ζόρι θηλάζει(προσφέρω εγώ, δεν ζητάει) παρότι ή μυτη του δεν είναι τόσο βουλωμενη. Συγκεκριμένα μόνο προχτες το πρωί στις έξι ήπιε γάλα. Εκτοτε πιπιλα λίγα δευτερόλεπτα ίσα για να νανουριστει και να κοιμηθεί σε μεσημεριανό και βραδυνό υπνο. 

   Διακόπτουν κ σας το θηλασμο περιστασιακα  λόγο μπουκωματος ή  μήπως θέλει να αποθηλασει κ τον κρατώ πίσω?

  Και με το στήθος τι να κανω? Έχω θηλαστρο αλλά νομίζω θα αυξησω παραγωγή ενώ το μωρό δεν ζητά!

 

ΥΓ: δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά κοιμάται καλύτερα τα βράδια, το παίρνει  σερί για αρκετές ώρες.

Για μένα καλό είναι να βγάζεις 1 φορά την ημέρα με το θηλαστρο αν δεν πίνει ο μικρός γιατί αν μείνει το γάλα στο στήθος για μέρες χωρίς να πιει καθόλου ξινιζει.. όταν σταμάτησα να βγάζω με το θηλαστρο μετά απο 2-3 μέρες μου πρήστηκε οπότε το αποσυμφορεσα κ έπεσε λίγο στο χέρι μου κ ήταν πολύ αλμυρό σαν να είχε χαλάσει..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Είπα να μην ανοίγω νέο θέμα και να γράψω τον προβληματισμό μου εδώ.

  Ο γιος μου 21 μηνών εδω και μία εβδομαδα ταλαιπωρείται από ένα κρυολόγημα και μία βουλωμενη μυτουλα. Τις πρώτες μέρες ήθελε να θηλασει αλλά δεν μπορούσε, πνιγόταν, εβηχε και τελικά κοιμόταν στην αγκαλιά μου χωρίς γάλα. Έτσι το ένα στήθος βάρυνε αλλά με την πρώτη ευκαιρία τον θηλασα και επανήλθα. Έχει δύο μέρες που με το ζόρι θηλάζει(προσφέρω εγώ, δεν ζητάει) παρότι ή μυτη του δεν είναι τόσο βουλωμενη. Συγκεκριμένα μόνο προχτες το πρωί στις έξι ήπιε γάλα. Εκτοτε πιπιλα λίγα δευτερόλεπτα ίσα για να νανουριστει και να κοιμηθεί σε μεσημεριανό και βραδυνό υπνο. 

   Διακόπτουν κ σας το θηλασμο περιστασιακα  λόγο μπουκωματος ή  μήπως θέλει να αποθηλασει κ τον κρατώ πίσω?

  Και με το στήθος τι να κανω? Έχω θηλαστρο αλλά νομίζω θα αυξησω παραγωγή ενώ το μωρό δεν ζητά!

 

ΥΓ: δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά κοιμάται καλύτερα τα βράδια, το παίρνει  σερί για αρκετές ώρες.

Τα ειχα περασει κι εγω περυσι και ειχε να θηλασει ποσες μερες. Αρχικα δεν μπορουσε λογω βουλωμενης μυτης και μετα που ξεβουλωσε η μυτη του λιγο, αρνιοταν γιατι νομιζε οτι δεν μπορουσε. Εν τελει, δεν εκανα τιποτα, ευτυχως θηλαζε το βραδυ στον υπνο του και μετα απο καμια 10αρια μερες επανηλθε δριμυτερος οπως λεει και η @vicky86 και οπως μου ειχε πει και τοτε. Μειωθηκε αρκετα η παραγωγη, αλλα δεν ειχα θεμα με πετρωματα κλπ. Αν νιωθεις να σε ποναει στο στηθος, κανε ενα ζεστο μπανιο και βγαλε λιγο με το χερι, δεν θα εμπαινα στην διαδικασια θηλαστρου.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Για μένα καλό είναι να βγάζεις 1 φορά την ημέρα με το θηλαστρο αν δεν πίνει ο μικρός γιατί αν μείνει το γάλα στο στήθος για μέρες χωρίς να πιει καθόλου ξινιζει.. όταν σταμάτησα να βγάζω με το θηλαστρο μετά απο 2-3 μέρες μου πρήστηκε οπότε το αποσυμφορεσα κ έπεσε λίγο στο χέρι μου κ ήταν πολύ αλμυρό σαν να είχε χαλάσει..

Συγγνώμη, αλλά όχι

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 5:40 ΜΜ, vicky86 είπε:

υοαρχει μια περιπτωση με το μπουκωμα να ειδε οτι μπορει κ χωρις τον θηλασμο

αλλα περιμενε μερικες μερες,μπορει να επιστρεψει δριμυτερος

δ νομιζω οτι χρειαζεσαι θηλαστρο,αν επιστρεψει θα σου αυξησει την παραγωγη.μονο αν πρηστεις πολυ,βγαζεις λιγο με το χερι

Σήμερα επέστρεψε με δική του πρωτοβουλία κ με τρέλανε στην εναλλαγή! Μάλλον μειωθηκε το γαλα.

 

On 28/9/2018 at 8:49 ΜΜ, mama16 είπε:

Για μένα καλό είναι να βγάζεις 1 φορά την ημέρα με το θηλαστρο αν δεν πίνει ο μικρός γιατί αν μείνει το γάλα στο στήθος για μέρες χωρίς να πιει καθόλου ξινιζει.. όταν σταμάτησα να βγάζω με το θηλαστρο μετά απο 2-3 μέρες μου πρήστηκε οπότε το αποσυμφορεσα κ έπεσε λίγο στο χέρι μου κ ήταν πολύ αλμυρό σαν να είχε χαλάσει..

Δεν ήξερα πως συμβαίνει κατι τέτοιο. Σε ευχαριστώ πάντως. Τελικά δεν εβγαλα γιατί δεν πρηστηκα σε σημείο να πονω απλά ένιωθα βαρύ το στήθος. Ο μικρός όταν ξαναθηλασε σήμερα δεν έδειξε να ενοχλείται κ τα κακά του όπως πάντα.

 

On 28/9/2018 at 10:57 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Τα ειχα περασει κι εγω περυσι και ειχε να θηλασει ποσες μερες. Αρχικα δεν μπορουσε λογω βουλωμενης μυτης και μετα που ξεβουλωσε η μυτη του λιγο, αρνιοταν γιατι νομιζε οτι δεν μπορουσε. Εν τελει, δεν εκανα τιποτα, ευτυχως θηλαζε το βραδυ στον υπνο του και μετα απο καμια 10αρια μερες επανηλθε δριμυτερος οπως λεει και η @vicky86 και οπως μου ειχε πει και τοτε. Μειωθηκε αρκετα η παραγωγη, αλλα δεν ειχα θεμα με πετρωματα κλπ. Αν νιωθεις να σε ποναει στο στηθος, κανε ενα ζεστο μπανιο και βγαλε λιγο με το χερι, δεν θα εμπαινα στην διαδικασια θηλαστρου.

Προσπάθησα να βγάλω όταν έκανα μπάνιο αλλά ποτέ δεν μπόρω να βγάλω ποσότητα. Ευτυχως ξαναθηλασε κ ανακουφιστηκα απ το βάρος.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2018 at 2:24 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Συγγνώμη, αλλά όχι

Όχι για ποιο πράγμα? Για να μην βγάζει μια φορά την ημέρα με το θηλαστρο ή για το αν μείνει πολλές μέρες στο στήθος "χαλάει"?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, mama16 είπε:

Όχι για ποιο πράγμα? Για να μην βγάζει μια φορά την ημέρα με το θηλαστρο ή για το αν μείνει πολλές μέρες στο στήθος "χαλάει"?

Το ότι το γάλα χαλάει :) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...