Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορω Να υιοθετησω τις κορες του συζηγου μου..???


Recommended Posts

Καλησπερα σας...

Να σας πω και εγω την ιστορια μου ... και τι μπορω να κανω... Πριν απο περιπου 15 μηνες γνωρισα τον αντρα της Ζωης μου.. την αδελφη Ψυχη μου... Εγω 27 χρονων και ο Συζηγος μου(πλεον)38...

Ο συζηγος μου λοιπον.. ητανε χηρος.. Ειχε σκοτωθει η πρωτη του γυναικα πριν απο 5 χρονια... ηταν μαζι 5 χρονια .. αλλα ειχαν παντρευτει λογο προξενιου(στην επαρχει απου ζουμε, δεν παντρευονται απο ερωτα .. αλλα μονο λογο συμφεροντων των γονεων)...

Ειχαν κανει λοιπον δυο παιδια.. αλλα ειχα πολυ σοβρα προβληματα..

Μια μερα η Συγχωρεμενη ειχε παρει τα παιδια.. και πηγε να τα κουρεψει, ετρεχε σε εναν δρομο με πολλες στροφες και αναποδη κληση με 140 χμ... το αποτελεσμα.. να τρακαρει και να σκοτωθει..αλλα τα παιδια να μην παθουν τιποτα...

Οταν λοιπον γνωρισα τον αντρα μου.. ηταν ερωτας απο την πρωτη ματια.. ηταν αυτο το οικιο.. αυτο το υπεροχο συναισθημα με τις μεταλουδες και τα κομμενα γονατα ( πρωτη μου φορα και πρωτη του φορα)...

Μετα απο τρεις μηνες ..Σημερα ακριβως ενας χρονος.. με εφερε στο σπιτι του να γνωρισω την οικογενεια του και τις κορες του...

Δυο υπεροχα παιδια.. που απο την πρωτη στιγμη με λατρεψαν.. οταν πεθανε η μαμα τους ηταν 5 και 3ων.. Τωρα ειναι 10 και 8 χρονων...

Γενικα δεν την θυμουνται.. και η μεγαλη δεν θυματε και τιποτα καλο.. μιας και η μαμα τους ηταν μι αγυναικα η οποια δεν ειχε καθολου υπομονη.. και τις κατασκοτωνε στο ξυλο.. ο μπαμπας μας δυστυχως ελειπε ολη μερα απο το σπιτι γιατι δουλευε...

Λοιπον χωρις να τα πολυλογω.. πηρα την μεγαλη αποφαση.. να ειμαι με τον αντρα που ειναι το αλλο μου μισο.. και να μεγαλωσω δυο υπεροχα παιδια.. τις κορες μου.. Που ειλικρινα σβηνω για αυτες...

 

Τα παιδια μου λοιπον μου λενε συνεχεια γιατι να μην ειμαι η μαμα τους.. γιατι να μην ειμαι και στα χαρτια η μαμα τους.. και να εχουν μονο εμενα ( με το σοι της συγχωρεμενης δεν εχουν καμμια επαφη, επειδη το θελουν τα ιδια τα παιδια, απο την την στιγμη που ηρθα εδω μας εκαναν και τους εκαναν πολεμο ..)

Οποτε σε συζητηση με τον αντρα μου.. ( ειμαστε παντρεμενοι πλεον 6 μηνες )... αποφασισαμε να κανουμε κατι να τα υιοθετισω.. αφου αυτο ζητανε... !!!

Ξερετε εαν μπορουμε να το κανουμε αυτο...???

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοιταξε αυτο που λες δεν γινεται.υιοθεσια γινεται οταν οι βιολογικοι γονεις θελουν να δωσουν τα παιδια σε μια αλλη οικογενεια...απο τη στιγμη που παντρευτηκες τον πατερα των παιδιων,εισαι για τον νομο η "μητρια" ,η μητερα πες το οπως θες!απο κει και περα αυτο που λες ειναι να υιοθετησεις τα παιδια του αντρα σου εφ'οσων ειστε παντρεμενοι?δεν βγαζει νοημα!εισαι πολυ τυχερη που εχεις μια τοσο καλη σχεση με τα κοριτσια.οποτε τι σε προβληματιζει?στην ουσια εισαι η μαμα τους πλεον..και αυτα σε θεωρουν μαμα τους,και εσυ τις νιωθεις σαν κορες σου,οποτε αυτη δεν ειναι η ουσια?.....βιολογικη τους μητερα δεν εισαι ουτως η αλλως και δεν μπορει ο νομος να σου δωσει καποιο εγγραφο οτι εισαι...δεν γινεται αυτο που σκεφτεσαι!εξηγησε στα κοριτσια οτι απο τη στιγμη που παντρευτηκες με τον μπαμπα τους ,και η βιολογικη μαμα τους δεν ζει πια,αυτοματα γινεσαι εσυ η μαμα τους....τοσο απλο!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

κι επισης να προσθεσω οτι ουτε μπορεις να "αναγνωρισεις" τα παιδια απο τη στιγμη που δεν εισαι βιολογικος γονιος

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια γίνεται να υιοθετηθούν τα παιδιά του ενός συζύγου από τον άλλο σύζυγο.

Χρειάζεται δικαστική απόφαση και συναίνεση του πατέρα τους.

Ωστόσο, αν τα παιδιά υιοθετηθούν από εσένα, δεν θα μπορούν να κληρονομήσουν τους συγγενείς τους από την πλευρά της φυσικής τους μητέρας και αν υπάρχει περιουσία, αυτό είναι ένα μείον.

 

Σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

δες κι εδώ, στην παραγραφο Ζ: http://www.lawyers4you.gr/%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/260-2011-11-21-07-19-32

 

φυσικά για λεπτομερειες θα πρεπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑλησπερα Κανινα.. Ευχαριστω για την απαντηση.. αλλα ξερω οτι με καποιον τροπο γινετε.. και για αυτο το ψαχνουμε..

 

chrysothemis.... σε ευχαριστω... Βασικα απο την αλλη πλευρα δεν εχει καμμια περιουσια η μανα τους..

 

Το θεμα ειναι οτι γενικα μας εχουν κανει και εμας (αυτο το βαζω στην ακρη)αλλα και στα παιδια παρα πολλα.. ερχονται στο σπιτι μου και με βριζουν και εμενα και τα παιδια... Και περισσοτερο απο ολα φοβομαστε μην ερθουν και τα κλεψουν απο το σχολειο.. ΞΕρετε ειναι τετοιοι ανθρωποι... τα παιδια δεν τους θελουν καθολου... και θελουμε να ειμαστε καλημενοι απο καθε πλευρα..

Στην τελικη ναι ειναι παιδια μου... αλλα εχουν αναγκη την ηρεμια.. και θελουν ασφαλεια.. και το μονο που μπορει να γινει για να εχουν ασφαλεια ειναι αυτο... !!!

 

Ζουζουνελ σε ευχαριστω... τωρα θα το διαβασω.. και θα σου πω.. Και απο οτι φαινετε μαλλον πως θα πρεπει να μιλησω με τον δικηγορο μου...!!!

 

Παιδια δεν ειναι και ευκολο αυτο το βημα.. ειναι πολυ δυσκολο καποιες φορες.. και αν και ειμαι μικρη ειλικρινα τα αγαπαω και με αγαπανε... ΘΕλοω ομως να ειμαστε καλημμενοι απο καθε πλευρα... γιατι απο εκει πανω οι ανθρωποι ειναι σαλεμενοι...

Η συγχωρεμενη η μανα τους ειχε σοβαρο προβλημα.. ειχε σχιζοφρενη παρανοια βαση γιατρου και δεν ηθελε να παρει φαρμακα με τιποτα..και ουτε παραδεχοταν οτι το ειχε..

Και παρολο που οι γονεις της το ηξεραν και αυτη.. δεν το ειχαν πει.. ισα ισα εψαχναν να την παντρεψουν και βρηκαν τον χαζο ( σε εκεινη την περιπτωση ) το πεθερο μου , και καλα αξια γυναικα και αλλα τετοια... !!

Αφου στο τρακαρισμα η αστυνομια εγραψε οτι ηταν αυτοκτονια.. αν την ειχε βγαλει καθαρη τοτε, θα την πηγαιναν στην φυλακη για το λογο οτι εβαλε τα απιδια σε κινηδυνο και το ηξερε.. Τι να πω..

Τεσπα.. σας ευχαριστω παρα πολυ...

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανατριχιάσει με αυτά που λες...

Μπράβο σου που έχεις τόσο καλή σχέση με αυτά τα παιδιά και που δημιουργήσατε μια όμορφη οικογένεια.

Εγώ δεν έχω ιδέα για το θέμα που ρωτάς, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου ευχηθώ να έχετε μια υπέροχη ζωή από εδώ και πέρα με το άντρα σου και τα παιδιά σας.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα Κανινα.. Ευχαριστω για την απαντηση.. αλλα ξερω οτι με καποιον τροπο γινετε.. και για αυτο το ψαχνουμε..

 

chrysothemis.... σε ευχαριστω... Βασικα απο την αλλη πλευρα δεν εχει καμμια περιουσια η μανα τους..

 

Το θεμα ειναι οτι γενικα μας εχουν κανει και εμας (αυτο το βαζω στην ακρη)αλλα και στα παιδια παρα πολλα.. ερχονται στο σπιτι μου και με βριζουν και εμενα και τα παιδια... Και περισσοτερο απο ολα φοβομαστε μην ερθουν και τα κλεψουν απο το σχολειο.. ΞΕρετε ειναι τετοιοι ανθρωποι... τα παιδια δεν τους θελουν καθολου... και θελουμε να ειμαστε καλημενοι απο καθε πλευρα..

Στην τελικη ναι ειναι παιδια μου... αλλα εχουν αναγκη την ηρεμια.. και θελουν ασφαλεια.. και το μονο που μπορει να γινει για να εχουν ασφαλεια ειναι αυτο... !!!

 

Ζουζουνελ σε ευχαριστω... τωρα θα το διαβασω.. και θα σου πω.. Και απο οτι φαινετε μαλλον πως θα πρεπει να μιλησω με τον δικηγορο μου...!!!

 

Παιδια δεν ειναι και ευκολο αυτο το βημα.. ειναι πολυ δυσκολο καποιες φορες.. και αν και ειμαι μικρη ειλικρινα τα αγαπαω και με αγαπανε... ΘΕλοω ομως να ειμαστε καλημμενοι απο καθε πλευρα... γιατι απο εκει πανω οι ανθρωποι ειναι σαλεμενοι...

Η συγχωρεμενη η μανα τους ειχε σοβαρο προβλημα.. ειχε σχιζοφρενη παρανοια βαση γιατρου και δεν ηθελε να παρει φαρμακα με τιποτα..και ουτε παραδεχοταν οτι το ειχε..

Και παρολο που οι γονεις της το ηξεραν και αυτη.. δεν το ειχαν πει.. ισα ισα εψαχναν να την παντρεψουν και βρηκαν τον χαζο ( σε εκεινη την περιπτωση ) το πεθερο μου , και καλα αξια γυναικα και αλλα τετοια... !!

Αφου στο τρακαρισμα η αστυνομια εγραψε οτι ηταν αυτοκτονια.. αν την ειχε βγαλει καθαρη τοτε, θα την πηγαιναν στην φυλακη για το λογο οτι εβαλε τα απιδια σε κινηδυνο και το ηξερε.. Τι να πω..

Τεσπα.. σας ευχαριστω παρα πολυ...

ξερεις ρωτησα τον αντρα μου που ειναι δικηγορος και μου ειπε πως δεν γινεται.....ρωτα σε ειδικους..τι να πω?μπορει να εχουν βγει καινουρια δεδομενα...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ειναι πολυ ομορφη η σκεψη σου και φαινεσαι πολυ γλυκος ανθρωπος..ευχομαι να ξεπεραστουν ολα τα νομικα εμποδια και να ζησετε οπως επιθυμειτε-τρισευτυχισμενοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεωργια μου, καταρχήν να σου πω πολλα μπράβο για τον υπέροχο χαρακτήρα σου! Εισαι πολυ αξία γυναικα, σύζυγος και μητέρα!!

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι δικηγόρος, αλλα κάποια γνώση την έχω. Οπότε, νομίζω ότι αυτο που ζητάς γίνεται, κυρίως για λόγους κηδεμονιας των παιδιων, απο εσενα, σε περίπτωση αδυναμίας του συζυγου. Απο εκει και πέρα, πρέπει να βρεις έναν δικηγόρο εξειδικευμένο πάνω σε υιοθεσίες. Υπάρχουν κάποιες διαδικασίες και μπορει να αντιμετωπίσεις κάποια εμπόδια. Υπάρχουν κάποια κριτήρια να το θέσω έτσι πχ ηλικιακά. Νομίζω ότι πάνω απο 12 χρόνων πρέπει να συναινέσει και το παιδι. Γενικα, για να μην σου λεω ανακρίβειες, χρειάζεσαι έναν εξειδικευμένο δικηγόρο.

 

Και πάλι χίλια μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ρώτα δικηγόρο.Πάντως ξέρω περίπτωση χήρου που ξαναπαντρεύτηκε και η δεύτερη γυναίκα του υιοθέτησε την κόρη του κι αυτό πριν πάρα πολλά χρόνια, τώρα η κοπέλα είναι πάνω από 36 που είμαι εγώ.Υπέροχη απόφαση, μπράβο σου!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

για ποιο λογο να αισθανεσαι ασφαλεια? η οικογενεια της βιολογικης τους μητερας δεν εχει κανενα δικαιωμα στα παιδια, εφοσον η μητερα τους δε ζει μεχρι να ενηλικιωθουν ο πατερας τους εχει την επιμελεια, και αν δε θελει να εχουν επαφες μαζι τους δεν μπορουν να το απαιτησουν απο πουθενα.

παντως το γεγονος οτι τα παιδια σε αγαπανε και σε θελουν για μαμα τους λεει πολλα, φαινεται οτι τα αγαπας κι εσυ πραγματικα οποτε ειστε μια χαρα σαν οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

η οικογενεια της βιολογικης τους μητερας δεν εχει κανενα δικαιωμα στα παιδια, εφοσον η μητερα τους δε ζει μεχρι να ενηλικιωθουν ο πατερας τους εχει την επιμελεια, και αν δε θελει να εχουν επαφες μαζι τους δεν μπορουν να το απαιτησουν απο πουθενα....

 

από πότε???? οι συγγενείς του πεθαμένου γονιού είτε είναι η μάνα είτε ο πατέρας, έχουν δικαίωμα να βλέπουν τα παιδιά, κάθε ΣΚ, μια μέρα την εβδομάδα, καλοκαίρι, γιορτές κλπ. όπως συμβαίνει με τους χωρισμένους γονείς που έχει ο άλλος την επιμέλια...

 

το μόνο που δεν μπορούν να διεκδικήσουν είναι η επιμέλεια!!! εκτός από ακρέες περιπτώσεις, κομμάτι όμως που δεν αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Εφόσον οι γονείς ή τα αδέρφια του εκάστοτε μακαρίτη επιθυμούν να βλέπουν τα παιδιά, θα το κερδίσουν 1000%...!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να αισθανεσαι ασφαλεια? η οικογενεια της βιολογικης τους μητερας δεν εχει κανενα δικαιωμα στα παιδια, εφοσον η μητερα τους δε ζει μεχρι να ενηλικιωθουν ο πατερας τους εχει την επιμελεια, και αν δε θελει να εχουν επαφες μαζι τους δεν μπορουν να το απαιτησουν απο πουθενα.

παντως το γεγονος οτι τα παιδια σε αγαπανε και σε θελουν για μαμα τους λεει πολλα, φαινεται οτι τα αγαπας κι εσυ πραγματικα οποτε ειστε μια χαρα σαν οικογενεια.

 

από πότε???? οι συγγενείς του πεθαμένου γονιού είτε είναι η μάνα είτε ο πατέρας, έχουν δικαίωμα να βλέπουν τα παιδιά, κάθε ΣΚ, μια μέρα την εβδομάδα, καλοκαίρι, γιορτές κλπ. όπως συμβαίνει με τους χωρισμένους γονείς που έχει ο άλλος την επιμέλια...

 

το μόνο που δεν μπορούν να διεκδικήσουν είναι η επιμέλεια!!! εκτός από ακρέες περιπτώσεις, κομμάτι όμως που δεν αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Εφόσον οι γονείς ή τα αδέρφια του εκάστοτε μακαρίτη επιθυμούν να βλέπουν τα παιδιά, θα το κερδίσουν 1000%...!!!!

 

 

Καλημερα Κοριτσια.. και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..!!!

 

Θα απαντησω στην underage... Οχι.. στην συγκεκριμενη φαση δεν κερδιζουν τιποτα... ουτε καν μια μερα τον μηνα.. ο Λογος εινια γιατι παιρνουν ψυχοφαρμακα.. και η αδελφη και η μαμα της συγχωρεμενης.. βαση τον νομο.. οσο και να προσπαθησουν.. μονο με εμενα η τον πατερας τους, μπορουν να τα δουν.. αλλα δεν τους θελω στο σπιτι μου.. και αυτοι δεν θελουν ουτε να μας βλεπουν...!!!

και επισης ουτε τα παιδια θελουν επαφες μαζι τους.. και για την μεγαλη που πλεον ειναι 12 χρονων το δικαστηριο την ρωταει..!!!

Γενικα ειναι μια περιπλοκη κατασταση.. και γενικα οι ανθρωποι δεν πανε καλα... και γενικα με ανθρωπους οι οποιοι ασχολουνται με πολλα και ασχημα πραγματα(αρχαιοκλαπηλειες, παστροποιες και αλλα).. δεν θελω τα παιδια μου να εχουν καμμια επαφη.. !! αλλωστε απο οταν πεθανε η μαμα τους, κανενας τους δεν ενδιαφερθεικε για αυτα τα παιδια, οπως επρεπε. παρα μονο οταν ηρθα εγω.. τοτε το θυμηθηκαν οτι εχουν και δυο εγγονια... !!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα απαντησω στην underage... Οχι.. στην συγκεκριμενη φαση δεν κερδιζουν τιποτα... ουτε καν μια μερα τον μηνα.. ο Λογος ειναι γιατι ......................

Γενικα ειναι μια περιπλοκη κατασταση...........

 

άρα είναι οι "ακρές περιπτώσεις" που δεν ήξερα πριν ότι υπάρχουν μια και δεν το είχες αναφέρει ή δεν το είδα εγώ και άρα έχει γίνει ήδη δικαστήριο για αυτό!!!

σε γενικές όμως γραμμές και σε φυσιολογικές οικογένειες οι συγγενείς του μακαρίτη δικαιούνται να βλέπουν τα παιδιά!!!

 

εύχομαι το καλύτερο για εσένα και τα παιδιά ΣΟΥ, γιατί αφού τα μεγαλώνεις είναι και δικά σου παιδιά

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα Κοριτσια.. και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..!!!

 

Θα απαντησω στην underage... Οχι.. στην συγκεκριμενη φαση δεν κερδιζουν τιποτα... ουτε καν μια μερα τον μηνα.. ο Λογος εινια γιατι παιρνουν ψυχοφαρμακα.. και η αδελφη και η μαμα της συγχωρεμενης.. βαση τον νομο.. οσο και να προσπαθησουν.. μονο με εμενα η τον πατερας τους, μπορουν να τα δουν.. αλλα δεν τους θελω στο σπιτι μου.. και αυτοι δεν θελουν ουτε να μας βλεπουν...!!!

και επισης ουτε τα παιδια θελουν επαφες μαζι τους.. και για την μεγαλη που πλεον ειναι 12 χρονων το δικαστηριο την ρωταει..!!!

Γενικα ειναι μια περιπλοκη κατασταση.. και γενικα οι ανθρωποι δεν πανε καλα... και γενικα με ανθρωπους οι οποιοι ασχολουνται με πολλα και ασχημα πραγματα(αρχαιοκλαπηλειες, παστροποιες και αλλα).. δεν θελω τα παιδια μου να εχουν καμμια επαφη.. !! αλλωστε απο οταν πεθανε η μαμα τους, κανενας τους δεν ενδιαφερθεικε για αυτα τα παιδια, οπως επρεπε. παρα μονο οταν ηρθα εγω.. τοτε το θυμηθηκαν οτι εχουν και δυο εγγονια... !!!

 

πάντως μπορείτε αν το θέλουν πάρα πολύ να βρίσκεστε κάποιες φορές το χρόνο σε κάποιο δημόσιο χώρο με εσας μαζί εννοείται... ακόμα κι αν παίρνουν ψυχοφάρμακα- που πολλοι ανθρωποι παιρνουν για διαφορες ψυχικές νόσους- ακόμα κι αν είναι όντως τόσο ακραία τα πράγματα δεν είναι καλό να καλλιεργούμε μίσος στις ψυχές των παιδιών. καντε μια προσπάθεια να γνωρίσουν τους παππούδες τους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...