Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

''ρυθμιση'' παραγωγης μετα την εισαγωγη στερεων


Recommended Posts

εχω ενα μπεμπη σχεδον 7 μηνων, ο οποιος θηλαζει αποκλειστικα και ειναι αρκετα φαγανας. με αποτελεσμα μολις καταλαβε οτι στο κουταλι υπαρχει φαγητο που γεμιζει το στομαχακι του, δεχτηκε τις στερεες πολυ γρηγορα. ενω στην αρχη ετρωγε με το ζορι 2 κουταλιες, μια μερα εξαφανισε και την φρουτοκρεμα και το ρυζαλευρο.

απο τοτε ξεκινησαν τα προβληματα με το στηθος μου. στην αρχη εφραξε πορος στο δεξι. μολις εδωσα εμφαση στο δεξι στηθος, πετρωσε το μισο αριστερο. για να μην πολυλογω, εδω και ενα μηνα γινεται αυτο το σκηνικο: φραγμενος πορος, πετρωματα και οχι παντοτε εναλλαξ. την τεταρτη για παραδειγμα ειχε πετρωσει το αριστερο και ειχε φραξει πορος στο δεξι. ησυχαζω 2-3 μερες και παλι απο την αρχη. χτες το βραδυ ξυπνησα απο τον πονο στο δεξι. εφραξε αλλος πορος. με κομπρεσες και μασαζ υποχωρουν τα συμπτωματα και μετα παλι απο την αρχη.

οπως ανεφερα ο μπεμπης μου ειναι φαγανας. αυτο σημαινει οτι ζηταει να θηλασει και μετα τις στερεες. απλα τοτε θηλαζει για κανενα 5λεπτο.

απο 3 μηνων οι θηλασμοι διαρκουν γυρω στο 10λεπτο. οποτε για τα δικα μας δεδομενα 5 λεπτα ειναι ''μισος'' θηλασμος. γενικα ειμαστε αναμεσα στους 7 με 9 θηλασμους την ημερα. ενω πριν καναμε 8 με 10. δεν ειναι η μεγαλη μειωση, ωστε να εξηγει την αντιδραση του στηθους μου.

αυτο που με τρομαζει ειναι οτι ξεκινησαμε λαχανικα, τα οποια ευτυχως για την ωρα δεν τα τρωει με ορεξη. αν μια μερα ομως κανει και γι'αυτα σαν τρελος οπως κανει με τα φρουτα; τοτε δε θα γλυτωσω τη μαστιτιδα.

η απορια μου ειναι:ποσο χρονο χρειαζεται η παραγωγη για να μειωθει στα επιπεδα που ζηταει το παιδι; υπαρχει κατι που μπορω να κανω; καπου διαβασα οτι η λεκιθινη βοηθαει στην αντιμετωπιση των φραγμενων πορων. ισχυει;

:mad: δεν αντιμετωπισα προβληματα στην αρχη του θηλασμου και τωρα φοβαμαι οτι δεν θα γλυτωσω τη μαστιτιδα. :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η λεκιθινη βοηθάει. Επίσης η μείωση των κακών λιπαρών απο τη διατροφή σου.

 

Δεν μπορω να καταλάβω με τόσο μικρη μείωση στου θηλασμούς γιατι υπάρχει τέτοιο θέμα με το στήθος!

Νερό πίνεις; Καπνιζεις;

 

Να βγάζεις λιγο γάλα κάθε φορά που αισθάνεσαι το στήθος πρησμενο ή βαρύ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου εχει φανει παραξενο. κακα λιπαρα δεν τρωω. γενικα προσεχω τη διατροφη μου. δεν καπνιζω. νερο πινω πολυ, μαλλον παρα πολυ, αλλα αυτο το εκανα παντα.

το θηλαστρο ειναι αλλο θεμα. το στηθος μου δεν ανταποκρινοταν ποτε σε αυτο. την πρωτη φορα που πετρωσε το αριστερο εβγαλα στην αρχη αιμα και μετα απο αρκετη ωρα μαζεψα 20ml.

οι νυχτερινοι θηλασμοι παιζουν ρολο;

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου εχει φανει παραξενο. κακα λιπαρα δεν τρωω. γενικα προσεχω τη διατροφη μου. δεν καπνιζω. νερο πινω πολυ, μαλλον παρα πολυ, αλλα αυτο το εκανα παντα.

το θηλαστρο ειναι αλλο θεμα. το στηθος μου δεν ανταποκρινοταν ποτε σε αυτο. την πρωτη φορα που πετρωσε το αριστερο εβγαλα στην αρχη αιμα και μετα απο αρκετη ωρα μαζεψα 20ml.

οι νυχτερινοι θηλασμοι παιζουν ρολο;

 

Βγάζε με το χέρι αφου κανεις λίγο μασάζ.

Τι εννοείς αν παίζουν ρόλο οι νυχτερινοι θηλασμοι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μπέμπης μου σε λίγες μέρες θα αρχίσει τη φρουτόκρεμα - κάθε πρωί στις 10.

Μέχρι τώρα το πρόγραμμα θηλασμού ήταν το εξής:

 

- Πρωί κατά τις 7 - πριν πάω για δουλειά

- Στις 10 περίπου αντλώ γάλα στη δουλειά για να το φάει την άλλη μέρα στις 10 ο μπέμπης

- Στις 2 το μεσημέρι αντλώ πάλι γάλα στη δουλειά για να το φάει την άλλη μέρα το μεσημέρι ο μπέμπης

- Το απόγευμα τον θηλάζω κανονικά αφού γυρίσω από τη δουλειά

- Επίσης τον θηλάζω και το βράδυ

 

Τώρα που θα μπει η φρουτόκρεμα στις 10 το πρωί -δηλ. ο μπέμπης θα χρειάζεται ένα γεύμα γάλα λιγότερο- πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω στη δουλειά και πότε?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μπέμπης μου σε λίγες μέρες θα αρχίσει τη φρουτόκρεμα - κάθε πρωί στις 10.

Μέχρι τώρα το πρόγραμμα θηλασμού ήταν το εξής:

 

- Πρωί κατά τις 7 - πριν πάω για δουλειά

- Στις 10 περίπου αντλώ γάλα στη δουλειά για να το φάει την άλλη μέρα στις 10 ο μπέμπης

- Στις 2 το μεσημέρι αντλώ πάλι γάλα στη δουλειά για να το φάει την άλλη μέρα το μεσημέρι ο μπέμπης

- Το απόγευμα τον θηλάζω κανονικά αφού γυρίσω από τη δουλειά

- Επίσης τον θηλάζω και το βράδυ

 

Τώρα που θα μπει η φρουτόκρεμα στις 10 το πρωί -δηλ. ο μπέμπης θα χρειάζεται ένα γεύμα γάλα λιγότερο- πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω στη δουλειά και πότε?

 

Θα δεις πρώτα πως θα δεχτει τη φρουτοκρεμα, κάποια παιδια δεν ξεκινούν με όρεξη το φαγητο.

Αν όντως τρώει καλα και δεν χρειάζεται γάλα τοτε ή θα κανεις 2 αντλησεις αλλα θα βγάζεις λιγότερα μλ ή θα κανεις 1 το μεσημέρι πχ 12.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις πρώτα πως θα δεχτει τη φρουτοκρεμα, κάποια παιδια δεν ξεκινούν με όρεξη το φαγητο.

Αν όντως τρώει καλα και δεν χρειάζεται γάλα τοτε ή θα κανεις 2 αντλησεις αλλα θα βγάζεις λιγότερα μλ ή θα κανεις 1 το μεσημέρι πχ 12.

 

Ήσουν σαφέσταση!!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θα δοκιμάσω και θα σου πω...

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω το παράπονό μου, βλέπω ότι όλες ρυθμίζετε μια χαρά την παραγωγή σας, εγώ τι κάνω λάθος?

 

Με το παραμικρό πετρώνει το στήθος μου, πονάω πολύ για 2-3 μέρες, βάζω ζεστή θερμοφόρα από το άγχος μου να ξεπετρώσει μέχρι που κοκκινίζει το στήθος, βάζω το μωρό να πίνει από το πετρωμένο και κλαίει γιατί δεν πολυβγαίνει γάλα και φυσικά δεν μειώνεται και η παραγωγή αφού όλο κουτσοπίνει. Με τα πολλά μετά από 1-2 μέρες ξεπετρώνει. 'Ομως έχω συνέχεια άγχος ότι θα ξαναπετρώσει! Ξυπνάει το βράδυ και σε αντίθεση με τους υπόλοιπους χαίρομαι, τρέμω στην ιδέα ότι θα κοιμηθεί σερί την νύχτα.. βγαίνουμε για φαγητό χωρίς το μωρό και πάμε μετά για καφέ κι έχω άγχος πότε θα γυρίσω να θηλάσω μην πετρώσει πάλι..Έχω πάει στην δουλειά εδώ και 2 μήνες και αντλώ κάθε μέρα 150 ml τα οποία δεν χρειάζονται στο μωρό γιατί τρώει μια χαρά , κι όμως δεν μειώνω την ποσότητα μη τυχόν και πετρώσει.. τώρα έχει ξαναπετρώσει γιατί η πεθερά μου είχε την έμπνευση μια μέρα να ταϊσει το μωρό λίγο πριν γυρίσω, και θήλασε λιγότερο.. αυτή τη φορά δεν ξεπετρώνει, ως συνήθως φρικάρω από φόβο για μαστίτιδα..πήρα και ponstan με παρότρυνση της συμβούλου θηλασμού..έχω πάρει και λεκιθίνη και τίποτα.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post, αλλά βαρέθηκα πια, 8 μήνες έχουν περάσει, ποτε θα στρώσει το πράγμα??

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω το παράπονό μου, βλέπω ότι όλες ρυθμίζετε μια χαρά την παραγωγή σας, εγώ τι κάνω λάθος?

 

Με το παραμικρό πετρώνει το στήθος μου, πονάω πολύ για 2-3 μέρες, βάζω ζεστή θερμοφόρα από το άγχος μου να ξεπετρώσει μέχρι που κοκκινίζει το στήθος, βάζω το μωρό να πίνει από το πετρωμένο και κλαίει γιατί δεν πολυβγαίνει γάλα και φυσικά δεν μειώνεται και η παραγωγή αφού όλο κουτσοπίνει. Με τα πολλά μετά από 1-2 μέρες ξεπετρώνει. 'Ομως έχω συνέχεια άγχος ότι θα ξαναπετρώσει! Ξυπνάει το βράδυ και σε αντίθεση με τους υπόλοιπους χαίρομαι, τρέμω στην ιδέα ότι θα κοιμηθεί σερί την νύχτα.. βγαίνουμε για φαγητό χωρίς το μωρό και πάμε μετά για καφέ κι έχω άγχος πότε θα γυρίσω να θηλάσω μην πετρώσει πάλι..Έχω πάει στην δουλειά εδώ και 2 μήνες και αντλώ κάθε μέρα 150 ml τα οποία δεν χρειάζονται στο μωρό γιατί τρώει μια χαρά , κι όμως δεν μειώνω την ποσότητα μη τυχόν και πετρώσει.. τώρα έχει ξαναπετρώσει γιατί η πεθερά μου είχε την έμπνευση μια μέρα να ταϊσει το μωρό λίγο πριν γυρίσω, και θήλασε λιγότερο.. αυτή τη φορά δεν ξεπετρώνει, ως συνήθως φρικάρω από φόβο για μαστίτιδα..πήρα και ponstan με παρότρυνση της συμβούλου θηλασμού..έχω πάρει και λεκιθίνη και τίποτα.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post, αλλά βαρέθηκα πια, 8 μήνες έχουν περάσει, ποτε θα στρώσει το πράγμα??

 

Βγάζε κάθε μέρα 10μλ λιγότερα στην άντληση.

 

Πως ειναι η διατροφη σου; Τρως κακά λιπαρά; Παίρνεις βιταμίνη c απο τροφές; Πίνεις νερό; Καπνιζεις πολυ;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρώω πολύ κρέας αλλά τρώω junk food (σουβλάκια, κρέπες) 2-3 φορές την εβδομάδα. Τρώω πολλά φρούτα και πίνω πολύ νερό. Δεν καπνίζω..είμαι έτσι απότην αρχή, πρώτη φορά πέτρωσε το στήθος μου όταν το μωρό πρωτοκοιμήθηκε 8ώρο σερί όταν ήταν 2 μηνών..

 

Τουλάχιστον ξεπέτρωσε χτες το στήθος πάλι. Θα προσπαθήσω να αντλώ λιγότερο και ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν τρώω πολύ κρέας αλλά τρώω junk food (σουβλάκια, κρέπες) 2-3 φορές την εβδομάδα. Τρώω πολλά φρούτα και πίνω πολύ νερό. Δεν καπνίζω..είμαι έτσι απότην αρχή, πρώτη φορά πέτρωσε το στήθος μου όταν το μωρό πρωτοκοιμήθηκε 8ώρο σερί όταν ήταν 2 μηνών..

 

Τουλάχιστον ξεπέτρωσε χτες το στήθος πάλι. Θα προσπαθήσω να αντλώ λιγότερο και ο θεός βοηθός.

 

Το σουβλάκι δε θεωρείται junk (τουλαχιστον το καλαμακι-αν είσαι απο Αθήνα).

 

Υπάρχουν γυναίκες με προδιάθεση στα πετρώματα και στους φραγμενους πόρους.

Πως πας με τις αντλησεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος δυστυχώς..όλο το σκ πήγε πολύ καλα με το εξής πρόγραμμα φαγητού: 11 φρουτόκρεμα, 13.00 θηλασμός, 15.00 κρεατόσουπα 18.00 θηλασμός (και πρωί-βράδυ θηλασμός).

Σήμερα άντλησα 130 ml στις 13.00 εδώ στην δουλειά και ένιωσα το στήθος κάπως χαλαρό..όμως μόλις πριν λίγο το ένιωσα να πονάει από την μασχάλη :( Θα πετρωσει πάλι.

Προφανώς το μωρό πίνει πολύ περισσότερο στις 13.00, μα πόσο να βγάζω, όταν λείπω δεν πίνει καθόλου γάλα εκείνη την ώρα! Ο στόχος μου ήταν να μην θηλάζω/αντλώ καθόλου στις 13.00 τελικα..

 

Σίγουρα έχω προδιάθεση στα πετρώματα, είχα και φραγμένο πόρο πριν κανα τρίμηνο 2 φορές. Τώρα το μόνο που σκεφτομαι να κάνω ειναι να αρχίσω λίγο φασκόμηλο, αυτό μου πρότεινε η παιδιατρος-συμβουλος θηλασμού την Παρασκευη. Φοβόμουν μήπως δεν βρίσκει να πιει το παιδι μετά αλλα δεν γίνεται άλλο αυτη η κατάσταση με τα πετρώματα. Τι άλλο να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί τα πράγματα πάνε καλύτερα. Τελικά ξεπέτρωσε το στήθος σχετικά σύντομα την Δευτέρα το βράδυ και σα να πήγε το μήνυμα επιτέλους να παράγεται λιγότερο γάλα γιατί από χτες αντλώ 110 ml στην δουλειά και όλα οκ. Αύριο θα αντλήσω 100 ml! Και σκοπεύω και το ΣΚ να αντλώ στισ 13.00 και να μην θηλάζω, για να μην μπερδευεται το στήθος αλλά και το μωρό.. Δεν ξέρω όμως αν θα το δέχτει το μώρο γιατί όταν με βλέπει θέλει να θηλάζει για τον μεσημεριανο του υπνο. Όταν λείπω όμως κοιμάται μόνος του μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί τα πράγματα πάνε καλύτερα. Τελικά ξεπέτρωσε το στήθος σχετικά σύντομα την Δευτέρα το βράδυ και σα να πήγε το μήνυμα επιτέλους να παράγεται λιγότερο γάλα γιατί από χτες αντλώ 110 ml στην δουλειά και όλα οκ. Αύριο θα αντλήσω 100 ml! Και σκοπεύω και το ΣΚ να αντλώ στισ 13.00 και να μην θηλάζω, για να μην μπερδευεται το στήθος αλλά και το μωρό.. Δεν ξέρω όμως αν θα το δέχτει το μώρο γιατί όταν με βλέπει θέλει να θηλάζει για τον μεσημεριανο του υπνο. Όταν λείπω όμως κοιμάται μόνος του μια χαρα.

 

Ωραία!!!

Όταν είσαι με το μωρο ειναι καλυτερο να θηλαζεις κανονικα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γειά σας και πάλι.

 

Ο μπέμπης μου είναι πλέον 8 μηνών και μέχρι τώρα τα έχουμε πάει πολύ καλά...

 

Τρώμε φρουτόκρεμα και μεσημεριανό (κανονικά γεύματα) και από την άλλη εβδομάδα θα βάλουμε και γιαουρτάκι το απόγευμα.

Θηλάζουμε το πρωί και μετά από το απόγευμα που θα γυρίσω από την δουλειά μέχρι το άλλο πρωί (συμπεριλαμβανομένου και το βράδυ) όσες φορές θέλει.

 

Δουλεύω 8-4 και αντλώ πλέον 1 μόνο φορά στη δουλειά κατά τις 12 το μεσημέρι.

 

Η ερώτησή μου είναι: μήπως είναι καιρός να σταματήσω πιά τελείως τις αντλήσεις στη δουλειά?

Αν το κάνω αυτό, μήπως επηρεαστεί η παραγωγή μου και το παιδί δεν βρίσκει γάλα τις απογευματινές-βραδυνές ώρες που θηλάζει?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πλέον περιττό να αντλείς στη δουλειά, και μπράβο σου που το άντεξες. Η παραγωγή θα ρυθμιστεί ανάλογα, δηλαδή, ανάλογα με το πόσο πίνει.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση !!!

 

Επιτέλους να σταματήσω με τις αντλήσεις !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση !!!

 

Επιτέλους να σταματήσω με τις αντλήσεις !!!

Να'σαι καλά! :P

Έχε υπ'όψη σου ότι τις πρώτες μέρες που θα σταματήσεις την άντληση, θα πρηστείς εκείνες τις ώρες που αντλούσες. Προσπάθησε να βγάλεις λίγο με το χέρι σου, μόνο για να ανακουφιστείς. Το πρήξιμο θα ρυθμιστεί σε 2-3 μέρες. Απ'ό,τι έχω καταλάβει, η παραγωγή ρυθμίζεται ανάλογα με την ζήτηση. Όσο ρουφάει το μπεμπάκι, θα έχεις γάλα. Μην ανησυχείς.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου είναι 6,5 μηνων και 9,4κιλα. Καναμε αποκλειστικο θηλασμό μέχρι τους 5,5 μήνες και μετα με οδηγια παιδιατρου έδωσα φρουτακι και σταδιακα χορτα κ κρεας...παράλληλα θηλάζω πρωι βραδυ και ενδιάμεσα κάποιες φορές οτα το θελήσει..

Σήμερα που πήγα στον παιδίατρο μου έιπε ολα οκ αλλά είναι λίγο παχουλος και να μην τον πιέζω στο φαγητό (εννοείται δεν το κάνω) αλλά και να μη θηλάζω καθόλου ενδιάμεσα. Δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω αλλά μήπως κανω το παιδάκι μου παχύσαρκο??Ρυζαλευρο δεν δινω. φοαβαμαι οτι αν σταματήσω τους ενδιάμεσους θηλασμους δεν θα διατηρήσω την παραγωγή μου..

Αγχώθηκα πολυ με το βάρος τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 6,5 μηνων και 9,4κιλα. Καναμε αποκλειστικο θηλασμό μέχρι τους 5,5 μήνες και μετα με οδηγια παιδιατρου έδωσα φρουτακι και σταδιακα χορτα κ κρεας...παράλληλα θηλάζω πρωι βραδυ και ενδιάμεσα κάποιες φορές οτα το θελήσει..

Σήμερα που πήγα στον παιδίατρο μου έιπε ολα οκ αλλά είναι λίγο παχουλος και να μην τον πιέζω στο φαγητό (εννοείται δεν το κάνω) αλλά και να μη θηλάζω καθόλου ενδιάμεσα. Δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω αλλά μήπως κανω το παιδάκι μου παχύσαρκο??Ρυζαλευρο δεν δινω. φοαβαμαι οτι αν σταματήσω τους ενδιάμεσους θηλασμους δεν θα διατηρήσω την παραγωγή μου..

Αγχώθηκα πολυ με το βάρος τι να κανω?

 

Τι ύψος έχει το παιδί? Φρουτόκρεμα και κρεατόσουπα τι ποσότητες τρώει? Γενικώς τα παιδιά που θηλάζουν δεν έχουν φόβο να γίνουν παχύσαρκα..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 6,5 μηνων και 9,4κιλα. Καναμε αποκλειστικο θηλασμό μέχρι τους 5,5 μήνες και μετα με οδηγια παιδιατρου έδωσα φρουτακι και σταδιακα χορτα κ κρεας...παράλληλα θηλάζω πρωι βραδυ και ενδιάμεσα κάποιες φορές οτα το θελήσει..

Σήμερα που πήγα στον παιδίατρο μου έιπε ολα οκ αλλά είναι λίγο παχουλος και να μην τον πιέζω στο φαγητό (εννοείται δεν το κάνω) αλλά και να μη θηλάζω καθόλου ενδιάμεσα. Δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω αλλά μήπως κανω το παιδάκι μου παχύσαρκο??Ρυζαλευρο δεν δινω. φοαβαμαι οτι αν σταματήσω τους ενδιάμεσους θηλασμους δεν θα διατηρήσω την παραγωγή μου..

Αγχώθηκα πολυ με το βάρος τι να κανω?

 

Δεν υπάρχει παχυσαρκία απο μητρικό γάλα. Με το μητρικό γάλα αναπτύσσεται οσο πρέπει να αναπτυχθεί!

Απλα θα προσεχεις τι στερεές δίνεις (πχ όχι ζάχαρη).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί σου δεν είναι παχύσαρκο, είναι πολύ ψηλό και ανεπτυγμένο!!!! Δες και εδώ , στην καμπύλη ανάπτυξης για παιδιά που θηλάζουν που προτείνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ): http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/grchrt_boys_24lw_100611.pdf (από εδώ πήρα το διάγραμμα http://www.cdc.gov/growthcharts/who_charts.htm)

 

Αν δεις, το ύψος του είναι στην δεύτερη καμπύλη από πάνω ενώ το βάρος του στην τρίτη ..δηλαδή είναι πιο ψηλό παρά βαρύ! Και βεβαίως είναι στις πάνω-πάνω καμπύλες δηλαδή είναι στο 5% των πιο ψηλών παιδιών, οπότε είναι και πάνω-πάνω στο βάρος αναγκαστικά (στο 10% των πιο βαρέων παιδιών). Με λίγα λόγια μπράβο σας!!!

 

Φυσικά και να μην σταματήσεις τους ενδιάμεσους θηλασμούς τόσο νωρίς, αφού το γάλα είναι η βασική τροφή του παιδιού τον πρώτο χρόνο ζωής του (πάλι συμφωνα με τον ΠΟΥ)- άσε που το παιδί δεν τρώει ακόμα αρκετή ποσότητα στερεών.. πώς θα χορταίνει δηλαδή με την ανάπτυξη που έχει??

 

Εκτός από αυτά, η παραγωγή όντως κινδυνεύει αν σταματήσεις από τώρα τους ενδιάμεσους θηλασμούς. Εμένα η παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού μου είχε πει να θηλάζει όποτε θέλει στην αντίστοιχη ηλικία. Όταν αργότερα αυξησε το παιδί τις ποσότητες που τρώει, μείωσε μόνο του τους θηλασμούς. Και δεν χρειάζεται να τρώει ρυζάλευρο το απόγευμα , αρκεί ο θηλασμός μου είχε πει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...