Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλινικη ΑΚΕΣΩ Βολος-εμπειριες;


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες.Ειμαι εγκυος στον 5ο μηνα κ εχω αρχισει να ψαχνω σε ποια κλινικη θα γεννησω.Η γιατρος μιυ συνεργαζεται με το Ακεσω κ το Ιασω Θεσσαλιας.Αρχικα ημουν αποφασισμενη για το Ιασω,ομως η ιδια μου προτεινε να σκεφτω και την περιπτωση του Ακεσω(τα χρηματα ειναι τα ιδια και στις δυο κλινικες,σαφως το ακεσω θα βολευε απο αποψη αποστασης μια και ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου ).Δεν ξερω ομως αν εχει ΜΕΘ (αχρειστη να ειναι...)μαμαδων κ νεογνων κ γενικα πως ειναι σαν κλινικη(προσωπικο,καθαριοτητα κτλ).Θαμε βοηθουπολυ

αν καποια μανουλα εχει εμπειρια απο την συγκεκριμενη κλινικη.ευχαριστω

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολες.Ειμαι εγκυος στον 5ο μηνα κ εχω αρχισει να ψαχνω σε ποια κλινικη θα γεννησω.Η γιατρος μιυ συνεργαζεται με το Ακεσω κ το Ιασω Θεσσαλιας.Αρχικα ημουν αποφασισμενη για το Ιασω,ομως η ιδια μου προτεινε να σκεφτω και την περιπτωση του Ακεσω(τα χρηματα ειναι τα ιδια και στις δυο κλινικες,σαφως το ακεσω θα βολευε απο αποψη αποστασης μια και ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου ).Δεν ξερω ομως αν εχει ΜΕΘ (αχρειστη να ειναι...)μαμαδων κ νεογνων κ γενικα πως ειναι σαν κλινικη(προσωπικο,καθαριοτητα κτλ).Θαμε βοηθουπολυ

αν καποια μανουλα εχει εμπειρια απο την συγκεκριμενη κλινικη.ευχαριστω

 

Καλημέρα και με το καλό!

Ακεσώ είναι η κλινική στον Αγιο Νικόλαο ή κάνω λάθος; Αν ναι είναι καλή κλινική απ'ότι έχω ακούσει καθαρή, υπέρ του θηλασμου, με καλό προσωπικό αλλά το μόνο αρνητικό είναι ότι αν χρειαστείτε κάτι...(μακριά απ'όλους μας εύχομαι) θα πρέπει να μεταφερθείτε στο νοσοκομείο του Βόλου:?:cry:

 

Εγώ γέννησα πριν 13 μήνες στο Ιασώ Θεσσαλίας αν και θα με βόλευε περισσότερο η κλινική του Βόλου λόγω απόστασης! Η αιτία να γεννήσω εκεί ήταν ο πρόωρος τοκετός [34w5d] και ο φόβος που είχα για την υγεία του μωρού μου!

Αρχικά είχαμε πει με τον γιατρό μου για Βόλο αλλά μόλις έσπασαν τα νερά τον πήρα τηλ και του άλλαξα τελευταία στιγμή τα σχέδια:wink:!

Η εμπειρία μου από το Ιασώ πάρα πολύ καλή, καθαριότητα άψογη, οι μαίες εξυπηρετικότατες, η ώρα της γέννας τέλεια [δεν σε πάνε χειρουργείο:wink: απλά όταν φτάσεις στις εξωθήσεις μετατρέπουν το δωμάτιο οδυνών που είναι πολύ όμορφο και άνετο]!

Η συμβουλή μου είναι αν δεν έχεις δυνατότητα για δίκλινο, μονόκλινο, σουίτα:lol: να ζητήσεις τετράκλινο και όχι τρίκλινο γιατί το τετράκλινο είναι δύο δίκλινα ενωμένα με δύο εισόδους, δύο μπάνια και είναι πραγματικά σαν να είσαι σε δίκλινο [εγώ 4 μέρες μόνο την διπλανή μου γνώρισα, τις απέναντι ούτε που τις είδα:wink:]! Τα τρίκλινα είναι πολύ μικρά και στριμωγμένα:?!

Για να ολοκληρώσω σου προτείνω να κάνεις έρευνα και για τις δύο κλινικές και κρίνοντας από την εγκυμοσύνη σου και την γνώμη της γιατρού σου αποφασίζεις ή και αλλάζεις την απόφαση σου ακόμη και τελευταία στιγμή!

Σου εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογένεια σου!

Αν έχεις ερωτήσεις θα χαρώ να βοηθήσω!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mmkt σρ ευχαριστω πολυ γιατην απαντηση σου.Κοιτα,δυστυχως το Ιασω δεν προσφερει πια τετρακλινα,ξεκινανε απο τρικλινα.Πιο πολυ αγχωνομαι για την περιπτωση που κατι δεν παει καλα,δεν θελω το νοσοκομειο του Βολου.Βεβαια παω κατευθειαν για καισαρικη οποτε στην ουσια ειναι ενα χειρουργειο,αλλα ποιος ξερει αν θα προκυψει κατι... Παντως εσυ απ'ο,τι καταλαβα "ψηφιζεις"Ιασω χαχα!

Για να δουμε αν θα απαντησει καποιΑ κοπελα που πηγε Ακεσω

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

.Θα με βοηθουπολυ

αν καποια μανουλα εχει εμπειρια απο την συγκεκριμενη κλινικη.ευχαριστω

 

Γεννησα το 1ο παιδακι μου στο ΑΚΕΣΩ και το δευτερο στο ΙΑΣΩ.Οταν γεννησα στο ιασω ολη την ωρα σκεφτομουν (κατα την διαρκεια της γεννας!!!!) πωσ εκανα το λαθοσ να παω στο ακεσω.Δεν υπαρχει εντατικη νεογνων ουτε φυσικα ενηλικων,δεν υπαρχει καρδιολογοσ,δεν υπαρχει νεογνολογοσ(οχι παιδιατροσ αλλα νεογνολογοσ).Στα δυσκολα δεν σε νοιαζουν τα δωματια ουτε και η κουζινα,δεν ψαχνεις για ξενοδοχειο αλλωστε .Ψαξε πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση και συγκρινε τα σημεια που πρεπει ,ποσο μαλλον τωρα που εκ των προτερων ξερεις οτι θα κανεις καισαρικη και οχι φυσιολογικο τοκετο .Δεν χρειαζεται αγχος δεκαδες γυναικες εχουν γεννησει και στις 2 κλινικες.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Mmkt σρ ευχαριστω πολυ γιατην απαντηση σου.Κοιτα,δυστυχως το Ιασω δεν προσφερει πια τετρακλινα,ξεκινανε απο τρικλινα.Πιο πολυ αγχωνομαι για την περιπτωση που κατι δεν παει καλα,δεν θελω το νοσοκομειο του Βολου.Βεβαια παω κατευθειαν για καισαρικη οποτε στην ουσια ειναι ενα χειρουργειο,αλλα ποιος ξερει αν θα προκυψει κατι... Παντως εσυ απ'ο,τι καταλαβα "ψηφιζεις"Ιασω χαχα!

Για να δουμε αν θα απαντησει καποιΑ κοπελα που πηγε Ακεσω

 

 

Καλησπέρα, κοίτα, αν δεν βιαζόταν η μικρή μου να γεννηθεί θα πήγαινα στην κλινική του Βόλου χωρίς δεύτερη σκέψη! Απλά φοβήθηκα μήπως χρειαστεί εντατική λόγω προωρότητας [μπήκε στην μονάδα προληπτικά, ευτυχώς!]. Όταν κάνω δεύτερο πάλι πρώτο λόγο θα έχει η κλινική του Βόλου:wink:!

Θα δείξει...

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Litsa αυτες ειναι και οι δικες μου σκεψεις,με βοηθησες πολυ.Το πρωτο μου παιδακι το γεννησα στην Αθηνα σε δημοσιο νοσοκομειο και δεν φοβηθηκα ουτε στιγμη ακομα κι οταν τα πραγματα δυσκολεψαν κι αρχισαν να πεφτουν οι παλμοι του παιδιου.Οποτε και τψρα πρωτο μελημα ειναι να αισθανομαι αυτην την "σιγουρια".Μαλλον και με τα οσα μου ειπε η mmkt ,θα παραμεινω στην αρχικη μου αποφαση για το Ιασω κι ας ταλαιπωρηθουμε λιγακι απο αποσταση,4 μερες ειναι,θα περασουν,θα ταλαιπωρησω βεβαια λιγο τους συγγενεις πιυ θα ερθουν απο Αθηνα κ δεν ξερουν την περιοχη,αλλα ειπαμε πανω απ'ολα η ασφαλεια! ;))) σας ευχαριστω πολυ

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Litsa αυτες ειναι και οι δικες μου σκεψεις,με βοηθησες πολυ./QUOTE]

 

ξεχασα να σου πω πωσ η δικη μου γεννα ηταν πανευκολη(σε μιση ωρα ειχε τελειωσει:D) ομως μια απο τις ημερες που ημουν στο Ιασω συνεβη το εξης περιστατικο: μια κοπελα απο τα διπλανα δωματια που μολις ειχε γεννησει εχασε τις αισθησεις της.Η συνοδος της βγηκε στον διαδρομο και φωναξε για βοηθεια.Σε ενα δευτερολεπτο ακουστηκε απο τα μεγαφωνα "κωδικοσ μπλε" ή κατι παρομοιο.Στο επομενο δευτερολεπτο ετρεχαν προς το δωματιο 3 γιατροι,μια νοσοκομα πηρε το μωρο και μια ακομα ηρεμησε την συνοδο.τελοσ, ενασ κυριος με κουστουμι παρακαλεσε τους επισκεπτες να παραμεινουν στα δωματια.Ολα ειχαν γινει πραγματικα αστραπιαια και πολυ οργανωμενα.Η κοπελα τελικα ηταν ενταξει.Αυτο νομιζω τα λεει ολα.

με το καλο το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτα δειχνουν οτι υπαρχει μια οργανωση κ ετοιμοτητα σε περιπτωση εκτακτου περιστατικου.Κοιτα,γενικα στις ιδιωτικες κλινικες δεν εχω και πολλη εμπιστοσυνη υπο την εννοια οτι μπορει να σου εμφανισουν δηθεν μικροπροβληματακια για να μπει λιγο το μωρο θερμοκοιτιδα,να κανοτν καμια εξεταση επιπλεον κτλ.(εχει τυχει σε γνωστες,τουλαχιστον στα μεγαλα μαιευτηρια της Αθηνας).Αλλα πες αυτα τα αντιπαρερχεσαι,τουλαχιστον ναυπαρχει η δυνατοτητα αν προκυψει κατι να αντιμετωπιστει.Και απο οσα μου λες φαινεται να υπαρχει οργανωσστο Ιασω...Σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας κοριτσια

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

....... την εννοια οτι μπορει να σου εμφανισουν δηθεν μικροπροβληματακια για να μπει λιγο το μωρο θερμοκοιτιδα,να κανοτν καμια εξεταση επιπλεον κτλ.(εχει τυχει σε γνωστες,τουλαχιστον στα μεγαλα μαιευτηρια της Αθηνας)./QUOTE]

 

 

Αυτο ηταν και εμενα ο μεγαλος μου φοβος γιατι και εγω εχω ακουσει διαφορα.Ιδιωτικη επιχειρηση ειναι αλλωστε με σκοπο το κερδος.Ειπα λοιπον μεταξυ σοβαρου και αστειου στην γιατρο μου να μην τολμησουν και βαλουν το μωρο μου θερμοκοιτιδα γιατι θα φερω δικο μου εξωτερικο παιδιατρο για 2 γνωμη.Δεν ξερω αν επιασε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες.Ειμαι εγκυος στον 5ο μηνα κ εχω αρχισει να ψαχνω σε ποια κλινικη θα γεννησω.Η γιατρος μιυ συνεργαζεται με το Ακεσω κ το Ιασω Θεσσαλιας.Αρχικα ημουν αποφασισμενη για το Ιασω,ομως η ιδια μου προτεινε να σκεφτω και την περιπτωση του Ακεσω(τα χρηματα ειναι τα ιδια και στις δυο κλινικες,σαφως το ακεσω θα βολευε απο αποψη αποστασης μια και ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου ).Δεν ξερω ομως αν εχει ΜΕΘ (αχρειστη να ειναι...)μαμαδων κ νεογνων κ γενικα πως ειναι σαν κλινικη(προσωπικο,καθαριοτητα κτλ).Θαμε βοηθουπολυ

αν καποια μανουλα εχει εμπειρια απο την συγκεκριμενη κλινικη.ευχαριστω

 

καλημερα!κι εγω ειμαι στον 5ο και αποφασισα να γεννησω στο ακεσω! εμενα γεννησε εκει κει η μια αδερφη μου(η αλλη πηγε νοσοκομειο...τραγικη εμπειρια!!!)και η γυναικα του αδερφου μου,και ηταν ολα μια χαρα!! απο αποψη οργανωσης,καθαριοτητας και προσωπικου ειναι ενταξει!στο μονο που μειονεκτει σε σχεση με το ιασω,ειναι οτι δεν εχει μοναδα υποστηρηξης(δεν ειχε τουλαχιστον,τωρα δεν ξερω αν αλλαξε αυτο.θα ρωτησω και θα σου πω)και σε περιπτωση που χρειαστει θερμοκοιτιδα το μωρο θα το πανε νοσοκομειο.... στο 2ο παιδακι της αδερφης μου ειχε χρειαστει(γιατι ειχε θεμα με τα πνευμονια...ποτε δεν βαζουν υγιες μωρο σε θερμοκοιτιδα!!!!γιατι το διαβασα κι αυτο!)και το μεταφερανε για 2-3 μερες!!! εγω πιστευω αν εχεις καλο γιατρο και τον εμπιστευεσαι δεν υπαρχει λογος ανησυχιασ!για ολα τα νοσοκομεια,τις κλινικες και τους γιατρους ακους και καλα και κακα πραγματα!!δεν ειναι ολες οι γεννες το ιδιο.... επισης σκεφτηκα το γεγονος οτι ειναι κοντα!το ιασω θελει καποια ωρα να φτασεις....συμβαινουν πολλα και δεν ηθελα να με ανχωνει κι αυτο!επισης σκεφτομαι τον αντρα μου,που το παιζει ανετος αλλα κατα βαθος θα πανικοβληθει εκεινη την ωρα!κι επισης αν κατι συμβει και δεν μπορει να με παει ο ιδιος στη κλινικη παιρνω ταξακι και φτανω σε μηδεν χρονο....εσυ εισαι τυχερη..πας και με τα ποδια!!! αντε μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα!πανω κατω θα γενναμε μαζι...εμενα ο γυναικολογος μου ειπε μεχρι 28 ιουλιου αλλα σε καμια 10ρια μερες που θα κανω τη β επιπεδου ισως μου δωσουν αλλη ημερομηνια!ισως συμπεσει...θα δειξει!εσυ? παντως οτι και να αποφασισεις τελικα ευχομαι να ειναι ολα οπως τα θες και με το καλο να μας ερθουν τα μωρακια μας!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κανινα!εσυ το εχεις αποφασισει για το ακεσω ετσι;εγω δεν εχω το φοβο του απροοπτου γιατι θα παω με προγραμματισμενη καισαρικη,κανοβικα εχω Πητ 04/08 αλλα θα παμε γυρω στις 15 μερες νωριτερα αρα γυρω στις 20 Ιουλιοτ.Αναλογα τι θα αποφασισω,μπορει και να σε πετυχω!με το καλο τα μωρακια μας οπου κι αν ερθουν στον κοσμο!

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κανινα!εσυ το εχεις αποφασισει για το ακεσω ετσι;εγω δεν εχω το φοβο του απροοπτου γιατι θα παω με προγραμματισμενη καισαρικη,κανοβικα εχω Πητ 04/08 αλλα θα παμε γυρω στις 15 μερες νωριτερα αρα γυρω στις 20 Ιουλιοτ.Αναλογα τι θα αποφασισω,μπορει και να σε πετυχω!με το καλο τα μωρακια μας οπου κι αν ερθουν στον κοσμο!

ναι το εχω αποφασισει εξ αρχης....γιατι πας καισαρικη?το ξερεις απο τωρα οτι δεν γινεται αλλιως η ειναι επιλογη σου?

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι επιλογη μου,ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου,εκανα το πρωτο μου παιδακι με καισαρικη και οσους γιατρους κι αν ρωτησα (Αθηνα και Βολο)δεν αναλαμβανουν φυσ.τοκετο μετα απο καισαρικη κι ας εχουν περασει 2,5 χρονια.Οποτε αναγκαστικα καισαρικη παλι.Να σου πω,θα ηθελα την εμπειρια του φυσ.τοκετου αλλα οπως λεει και μια φιλη μου,ας βγουν απο οπου θελουν αρκει να ειναι γερα...Κατι που με χαροποιει για αυτην την φορα ειναι οτι μιλησα με την γιατρο και θα μου το δωσουν να το κρατησω αμεσως μολις βγει(πρωτα ο Θεος),πραγμα που δεν ειχε συμβει καν με το πρωτο μου...

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

ετσι κανουν γιατι φοβουνται μην ανοιξει καμια τομη απο την προηγουμενη γεννα...εγω σκεψου σκοληκοειδητη ειχα κανει και ευτυχως εχουν περασει 15 χρονια αλλιως θα ειχα θεμα.....αντε με το καλο,οπως και να ερθει.....γιατι και εμεις που παμε για φυσιολογικο τοκετο παντα υπαρχει ενδεχομενο κατι να αλλαξει και να μην γινεται αλλιως!!!!ολα μεσα στο προγραμμα ειναι!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...