Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλυκά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Για όσες δεν έχουμε διαβήτη κύησης μέχρι πόσα γλυκα επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη?Ξερω ότι σε γενικές γραμμές πρέπει να αποφεύγονται τα γλυκα αλλα δεν πρέπει να τρώμε καθόλου?Λιγουρεύομαι κάποια σιροπιαστα αλλα αν τα φτιάξω θα φάω πανω απο 1-2 κομμάτια και φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για όσες δεν έχουμε διαβήτη κύησης μέχρι πόσα γλυκα επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη?Ξερω ότι σε γενικές γραμμές πρέπει να αποφεύγονται τα γλυκα αλλα δεν πρέπει να τρώμε καθόλου?Λιγουρεύομαι κάποια σιροπιαστα αλλα αν τα φτιάξω θα φάω πανω απο 1-2 κομμάτια και φοβάμαι.

καλύτερα να μην τα φτιάξεις. να αγοράζεις ένα τεμάχιο πού και πού, με μέτρο. και πάντα σε συνάρτηση με το πόσα κιλά έχεις βάλει ήδη. δερν ξέρω σε ποιο μήνα είσαι, αλλά να ξέρεις πως ο διαβήτης κύησης μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά και 2 βδομάδες πριν γεννήσεις. δεν αξίζει τον κόπο να το ρισκάρεις και πολύ. εγώ είχα διαβήτη από τον 5ο μήνα, έκανα διατροφή και περπάτημα για να γλυτώσω τις ινσουλίνες και σε βεβαιώ πως δεν έπαθα τίποτα. και είμαι πολύ γλυκατζού!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβάμαι και όλο το αναβάλλω αλλα τα σκεφτομαι.Σε λίγες μέρες μπαίνω στον 5ο.Το διαβήτη κύησης ακτός απο εξετάσεις αίματος μπορεις να τον καταλάβεις αλλιώς? Δλδ υπάρχουν ενδείξεις?για το ζαχαρο δεν κάνω κάθε μήνα .την καμπυλη γύρω στην 26 εβδομάδα αν θυμαμαι καλά την κάνουν.εχω καιρό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβήτη κύησης ακτός απο εξετάσεις αίματος μπορεις να τον καταλάβεις αλλιώς? Δλδ υπάρχουν ενδείξεις?

Σε ορισμένες περιπτώσεις λέγεται ότι ο διαβήτης προκαλεί υπερβολική δίψα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβάμαι και όλο το αναβάλλω αλλα τα σκεφτομαι.Σε λίγες μέρες μπαίνω στον 5ο.Το διαβήτη κύησης ακτός απο εξετάσεις αίματος μπορεις να τον καταλάβεις αλλιώς? Δλδ υπάρχουν ενδείξεις?για το ζαχαρο δεν κάνω κάθε μήνα .την καμπυλη γύρω στην 26 εβδομάδα αν θυμαμαι καλά την κάνουν.εχω καιρό ακόμα.

 

Καλημερα hristin!Γνωριζω πως σα συμπτωμα αυξησης σακχαρου ειναι η ζαλαδες και η εντονη διψα,οπως εχει ηδη αναφερθει!Επισης η θολη οραση ενοχοποιειτε για αυξηση σακχαρου!Και γω ειμαι στα τελη του 4ου μηνα και σκεφτομαι πως ειναι καιρος να κοψω τα γλυκα γιατι οι ορμονες κανουν "τρελο παρτυ"!Ας μην το διακινδυνευσουμε!Οταν φερουμε στον κοσμο με το καλο τα παιδακια μας θα κανουμε και μεις το δικο μας παρτυ!;)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!εχετε απολυτο δικιο..κι εγω διανυω τον 4ο μηνα και πρεπει να τα κοψω τα γλυκα οπως αναφερατε, μονο κακο κανουν..βεβαια δεν τρωω καθε μερα, αλλα μια με δυο φορες τη βδομαδα θα ξεφυγω, και μετα θελω κι αλμυρα..

παροτι ειμαι πολυ εγκρατης, σ'άυτη την εγκυμοσυνη νιωθω να πειναω πιο πολυ..πιστευω πως παιζει ρολο που εχω ηδη ενα παιδακι, 18 μηνων, και μ'εχει φαει η κλεισούρα..δουλεια-σπιτι..

ειπα ομως τερμα γιατι δεν μου φταιει σε τιποτα το νεο μελος..

θα προσπαθησω να τα ελαττωσω κατα πολυ..

 

JrpMp2.png?jk8lCEE3

 

x2hvp2.png?uMzc9NTt

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξα το γαλακτομπούρεκο,με τη μισή ζάχαρη αλλα δεν εφαγα πολύ,2 κομματια στο συνολο.Αντε με τα γλυκα δεν έχω και τη φοβερή λιγούρα,μονο αμα με πιασει( εκεί δεν κρατιέμαι) αλλιως κανω βδομάδες να φάω.Σε αυτη την εγκυμοσύνη όμως λυσσάω και για αλμυρα.Προσπαθω να περιορίσω το αλάτια γτ αν με αφηνες ελευθερη θα έτρωγα κιλά ελιες και φέτα

ioanna25 το αλάτι θέλει κοψιμο,Εγω στην προηγούμενη αγκυμοσύνη ανέβασα λιγο πίεση στον 6ο και το εκοψα μαχαιρι μεχρι τη γέννα και όλα καλά.Αλλα μολις γέννησα ξαναρχισα παλι.Τωρα προσπαθω να το περιορισω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξα το γαλακτομπούρεκο,με τη μισή ζάχαρη αλλα δεν εφαγα πολύ,2 κομματια στο συνολο.Αντε με τα γλυκα δεν έχω και τη φοβερή λιγούρα,μονο αμα με πιασει( εκεί δεν κρατιέμαι) αλλιως κανω βδομάδες να φάω.Σε αυτη την εγκυμοσύνη όμως λυσσάω και για αλμυρα.Προσπαθω να περιορίσω το αλάτια γτ αν με αφηνες ελευθερη θα έτρωγα κιλά ελιες και φέτα

ioanna25 το αλάτι θέλει κοψιμο,Εγω στην προηγούμενη αγκυμοσύνη ανέβασα λιγο πίεση στον 6ο και το εκοψα μαχαιρι μεχρι τη γέννα και όλα καλά.Αλλα μολις γέννησα ξαναρχισα παλι.Τωρα προσπαθω να το περιορισω...

 

hristin μου,και γω θελω συνεχεια να τρωω αλμυρα!Ενω πριν την εγκυμοσυνη μου,δεν ειχα προβλημα!Ειναι και αυτο ενα θεμα!Χιλιες φορες κατι γλυκο(λιγο ομως) για να αποφευχθει μια ενδεχομενη υπογλυκαιμια,παρα αλμυρα που και κανουν κατακρατηση και ανεβαζουν την πιεση!Η πιεση σου πριν την εγκυμοσυνη ηταν κανονικη?Ρωταω γιατι εγω γενικα ειμαι υποτασικη,και θεωρησα πως αυτη η ορεξη για αλμυρα οφειλεται στην αμυνα του οργανισμου να ανεβει στα φυσιολογικα η πιεση!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για όσες δεν έχουμε διαβήτη κύησης μέχρι πόσα γλυκα επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη?Ξερω ότι σε γενικές γραμμές πρέπει να αποφεύγονται τα γλυκα αλλα δεν πρέπει να τρώμε καθόλου?Λιγουρεύομαι κάποια σιροπιαστα αλλα αν τα φτιάξω θα φάω πανω απο 1-2 κομμάτια και φοβάμαι.
εγω παλι στην πρωτη εγκυμοσυνη μονο γλυκα ηθελα κ τσιζμπεργκερ(τα πιο υγειινα!!!!!):lol::lol:τι να κανω μονο αυτα μου εμεναν γιατι ολα τα υπολοιπα δεν μου καθοταν,ειχα πολλες εξαγωγες μεχρι που εκλεισα τον 4ομηνα.παρολα αυτα δεν ειχα ζαχαρο ουτε καποιο αλλο προβλημα,στην δευτερη ηθελα κ αλμυρα οτι δεν ετρωγα στην πρωτη.:lol:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κοριτσια!!! εχω σοβαρο θεμα με τα γλυκα!!απο μικρο παιδι εχω μεγφαλωσει μ'αυτα και τωρα διαβαζω οτι πρεπει αν οχι να τα κοψω τουλαχιστον να τα ελατωσω!!!υποφερω κ μονο στην σκεψη!!καμια εναλλακτικη λυση να μην απαρνηθω τα γλυκουλια μου χωρις να κανω κακο στο νινακι μου??ευχαριστω!!

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

hristin μου,και γω θελω συνεχεια να τρωω αλμυρα!Ενω πριν την εγκυμοσυνη μου,δεν ειχα προβλημα!Ειναι και αυτο ενα θεμα!Χιλιες φορες κατι γλυκο(λιγο ομως) για να αποφευχθει μια ενδεχομενη υπογλυκαιμια,παρα αλμυρα που και κανουν κατακρατηση και ανεβαζουν την πιεση!Η πιεση σου πριν την εγκυμοσυνη ηταν κανονικη?Ρωταω γιατι εγω γενικα ειμαι υποτασικη,και θεωρησα πως αυτη η ορεξη για αλμυρα οφειλεται στην αμυνα του οργανισμου να ανεβει στα φυσιολογικα η πιεση!

Η πίεση μου ήταν κανονική πριν την εγκυμοσύνη,δεν ειχα κανενα θεμα,10-11 η μεγαλη και 6.5 η μικρή.Θελουν προσοχή τα αλμυρά,δεν στο λεω να σε τρομάξω ,φυλαγομαστε όμως γτ αλλη η κατασταση του οργανισμου εκτος εγκυμοσύνης και άλλη στην εγκυμοσύνη.

Amarullida κανε προσπαθεια να τα ελατωσεις στο ελάχιστο.Μην το παίρνεις ετσι χαλαρα.Βλέπεις πολλες κοπέλες εμφανιζουν διαβητη κυησης στον 5ο -6ο μήνα.Αλλωστε πολλοί γιατροι λενε κομένα τα γλυκα.δεν σου δινουν περιθωριο για διαπραγματεύσεις όπως και με τα αλμυρα.Καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

παν μετρο άριστον

μην αγχώνεσαι και εγώ έτσι ήμουν και είχα συνέχεια φόβο για διαβήτη κύησησ που ευτυχώς δεν ανέβασα..

μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ ..

έπερνα γλυκά για διαβητικούς ..σοκολάτες για διαβητικούς κλπ

είναι πολύ νόστιμα

ή έκανα γλυκά με φρουκτόζη και ήμουν οκ..

και κιλά δεν πηρα και γλυκά έτρωγα χεχε

Link to comment
Share on other sites

amaryllida αν είναι να πάθεις ζάχαρο θα το πάθεις είτε προσέχεις είτε όχι....

είναι ορμονικό ή και κληρονομικό και δεν παίζουν ρόλο στην εμφάνιση του

τα κιλά και τα γλυκά... απλά αν έχεις προδιάθεση να κάνεις...όλα αυτά το επιβαρύνουν και κάνουν σίγουρη την εμφανισή του

 

αυτά εκ πείρας

έχω ένα σωρό ξαδέρφες και φίλες που έτρωγαν γλυκά και έβαλαν από 20 κιλά στις εγκυμοσύνες τους αλλά δεν έκαναν ζάχαρο...

 

εγώ όμως έκανα παρόλο που δεν έτρωγα τόσα γλυκά ούτε έβαλα τόσα κιλά

 

στην πρώτη εγκυμοσύνη που δεν πρόσεχα και έτρωγα τα γλυκάκια μου και πήρα και τα κιλάκια μου έκανα άσχημο διαβήτη που δε ρυθμιζόταν εύκολα

 

τώρα που είμαι πάλι έγκυος αλλά κάνω διατροφή (χωρίς γλυκά) δεν έχω βάλει πολλά κιλά, το παρακολουθώ από την αρχή και έχω καλύτερη ρύθμιση

 

γενικά πάντως ο κανόνας είναι όχι υπερβολές

τα γλυκά δεν αποφεύγονται μόνο για το ζάχαρο

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξα το γαλακτομπούρεκο,με τη μισή ζάχαρη αλλα δεν εφαγα πολύ,2 κομματια στο συνολο.Αντε με τα γλυκα δεν έχω και τη φοβερή λιγούρα,μονο αμα με πιασει( εκεί δεν κρατιέμαι) αλλιως κανω βδομάδες να φάω.Σε αυτη την εγκυμοσύνη όμως λυσσάω και για αλμυρα.Προσπαθω να περιορίσω το αλάτια γτ αν με αφηνες ελευθερη θα έτρωγα κιλά ελιες και φέτα

ioanna25 το αλάτι θέλει κοψιμο,Εγω στην προηγούμενη αγκυμοσύνη ανέβασα λιγο πίεση στον 6ο και το εκοψα μαχαιρι μεχρι τη γέννα και όλα καλά.Αλλα μολις γέννησα ξαναρχισα παλι.Τωρα προσπαθω να το περιορισω...

 

καλησπερα!!ακολουθω γενικα πολυ ισορροπημενη διατροφη, μονο οταν με πιανει λιγουρα ξεφευγω(μια φορα τη βδομαδα συνηθως)..οσο για το αλατι επειδη γνωριζω τις παρενεργειες του δεν χρησιμοποιω σχεδον καθολου, σε ορισμενα φαγητα οπως ψαρι,κοτοπουλο, χορτα,λαχανικα καθολου.(τα γλυκα μου την χαλανε που και που τη διατροφη, αλλα την αλλα μερα το ραβω..)

 

JrpMp2.png?jk8lCEE3

 

x2hvp2.png?uMzc9NTt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμένα μου είπε ο γιατρος μια φορα την εβδομαδα να τρωω (κανονικα ετρωγα καθε μερα). Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον, αυτο το μια φορα την εβδομαδα αφορα ενα κομματι τουρτα π.χ.? Γιατι μεσοβδομαδα ολο και κανενα μπισκοτακι θα φαω, κανενα σοκολατακι, μικρα πραγματα, αλλα θα τα φαω. Εσεις τα μετρατε αυτα? Να σημειωσω πως δεν πινω καφε/τσαι (αρα ουτε παιρνω ζαχαρη απο καπου αλλου εκτος απο κανενα μπισκοτο ή σοκολατακι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου είπε ο γιατρος μια φορα την εβδομαδα να τρωω (κανονικα ετρωγα καθε μερα). Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον, αυτο το μια φορα την εβδομαδα αφορα ενα κομματι τουρτα π.χ.? Γιατι μεσοβδομαδα ολο και κανενα μπισκοτακι θα φαω, κανενα σοκολατακι, μικρα πραγματα, αλλα θα τα φαω. Εσεις τα μετρατε αυτα? Να σημειωσω πως δεν πινω καφε/τσαι (αρα ουτε παιρνω ζαχαρη απο καπου αλλου εκτος απο κανενα μπισκοτο ή σοκολατακι).

 

εχεις κάνει ζάχαρο???

εγώ ετσι οπως τα λες κατάλαβα οτι θες να φας πχ ενα κομμάτι τουρτα μια φορα την εβδομαδα θα το τρως αλλά στις υπόλοιπες μέρες δεν θα τρως καθόλου...

εμένα πάντως ο γιατρος μου τα γλυκά δεν μου τα απαγορεψε μονο το αλάτι μου ειπε να προσέχω.. αν και δεν ειμαι και πολυ του γλυκου την σοκολατιτσα μου μια φορα την μερα την θελω .. απλά μου ειπε να ελεγχω το ζαχαρο μου 2 φορες την εβδομάδα.. για να μην αποκτήσω κάνα θεμα..

τωρα ειμαι 8 μηνων και ειμαστε ολα οκ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. και μενα μου ειπε ο γιατρος να περιορισω τα γλυκα και τα φρουτα (ναι, και αυτα ανεβαζουν τη γλυκοζη στο αιμα)

πρωτα απ ολα, δεν εχω κανει διαβητη, η καμπυλη μου βγηκε τελεια απλα ο μικρος ειναι λιγο πιο μεγαλος απ οτι θα επρεπε γιατι ξεφυγα τωρα στις γιορτες με τα γλυκα. δηλαδη μου αλλαξε παλι την ΠΗΤ 5 μερες πιο νωρις. και στα κιλα (λεει) δεν εχω ξεφυγει. σε λιγες μερες μπαινω στον 7ο μηνα και εχω παρει 8-9 κιλα. εγω νομιζω πως ξεφυγα. :-(

μου ειπε να προτιμω τα ξινομηλα, τα μανταρινια (εχω τρελα με τα μανταρινια) και να προσεχω γενικα να μη τρωω πανω απο 4 φρουτα την ημερα. η μπανανα πιανετε για 2 φρουτα με γυρω στα 14 γραμμαρια ζαχαρη η μια!! τα μανταρινια ειναι μικρα και ειπε οτι μπορω να τρωω παραπανω. τα γλυκα τωρα που ειδα τι μπουλουκακι μπορει να γινει ο μπεμπης αν δεν προσεχω τα κοβω.

τα ειχα κοψει πριν τις γιορτες και μολις ειδα οτι η καμπυλη ηταν καλη πηρα φορα. τελος παντων. συμβουλη; να τρωτε μικρα γευματακια και σωστα. οταν εχετε λιγουρες για γλυκα να πινετε νερο, γαλα, να τρωτε ξηρους καρπους. και να περπατατε. αυτα.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

εχεις κάνει ζάχαρο???

 

Οχι, οι πρωτες εξετασεις που εκανα εδειξαν χαμηλο ζαχαρο (παντα ετρωγα πολλα γλυκα). Ομως τωρα μου ειπε να τρωω μια φορα την εβδομαδα μονο και δυσκολευομαι ειναι η αληθεια...Αφου μου λες ετρωγες καθε μερα, καθησυχαζομαι καπως.

Καλα, αμα ειναι και τα φρουτα να πιανονται για γλυκο, κλαφτα! Εγω τα τρωω σχεδον με το ζορι για να "κανω καλο στο παιδι", αν ειναι ετσι να μην μπουκωνομαι τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οι πρωτες εξετασεις που εκανα εδειξαν χαμηλο ζαχαρο (παντα ετρωγα πολλα γλυκα). Ομως τωρα μου ειπε να τρωω μια φορα την εβδομαδα μονο και δυσκολευομαι ειναι η αληθεια...Αφου μου λες ετρωγες καθε μερα, καθησυχαζομαι καπως.

Καλα, αμα ειναι και τα φρουτα να πιανονται για γλυκο, κλαφτα! Εγω τα τρωω σχεδον με το ζορι για να "κανω καλο στο παιδι", αν ειναι ετσι να μην μπουκωνομαι τοσο.

 

AXAXAAX.. εγω πάλι φρουτα δεν τα θελω καθολου σε αυτη την εγκυμοσυνη ενώ στην προηγουμενη τα ειχα τσακισει.. και δεν ειμαι του φρουτο έτσι..

πάντως αφου δεν έκανες ζαχαρο δεν μπορώ να καταλαβω το θεμα του..

εσυ αν εχεις κάποιον με μηχανακι ελεγχε το ζαχαρο σου και αν λιμπιστεις γλυκο φάε..

εμενα έχει η μανα μου μηχανακι και το ελεγχο..

πάντως σε νιωθω.. και εγώ αν δεν φαω ενα γλυκάκι την ημερα δεν μπορω.. υπάρχουν και μερες που θελω οχι ενα πολλλααααααααααα.. μια μερα ειχα φαει 10 κιντερ μπουένο... αχαχαχα.. τα ειχε παιξει ο αντρας μου...

απλά τα κιλά σου να προσέχεις γιατι ποτε δεν ξερεις πως θα σε επιρεασουν...

στο λεω γιατι εχω φιλη που εβαλε στο τριτο τρίμηνο 25 κιλα..

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι δεν τα εβαλε ολα τα κιλα στο τριτο τριμηνο;;;;

μια φιλη εβαλε συνολικα 23 κιλα και μια χαρα το παιδι, κανενα προβλημα, και εκεινη ολα καλα. δεν ειναι τοσο τραγικο πια.

εξαλλου εγκυες ειμαστε, τι πειραζει να φαμε λιγο παραπανω;

εμενα με εχουν πρηξει τα πεθερικα με τα κιλα μου. εχω βαλει 9 κιλα και ειμαι στον 7ο. δεν ειναι τοσο τραγικο πια. και ημουν αδυνατη πριν οποτε ολο κοιλια ειμαι τωρα. αγοροκοιλια! ψηλα και μπροστα! ουτε εχω πρηστει ακομα ουτε τιποτα.

ποιο ειναι το προβλημα τους; θα τους ρεζιλεψω;

τι κλαμα και κακο... μα ειναι δυνατον να με σχολιαζουν τοσο;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι δεν τα εβαλε ολα τα κιλα στο τριτο τριμηνο;;;;

μια φιλη εβαλε συνολικα 23 κιλα και μια χαρα το παιδι, κανενα προβλημα, και εκεινη ολα καλα. δεν ειναι τοσο τραγικο πια.

εξαλλου εγκυες ειμαστε, τι πειραζει να φαμε λιγο παραπανω;

εμενα με εχουν πρηξει τα πεθερικα με τα κιλα μου. εχω βαλει 9 κιλα και ειμαι στον 7ο. δεν ειναι τοσο τραγικο πια. και ημουν αδυνατη πριν οποτε ολο κοιλια ειμαι τωρα. αγοροκοιλια! ψηλα και μπροστα! ουτε εχω πρηστει ακομα ουτε τιποτα.

ποιο ειναι το προβλημα τους; θα τους ρεζιλεψω;

τι κλαμα και κακο... μα ειναι δυνατον να με σχολιαζουν τοσο;

 

πας καλα;;; μια χαρα ειναι τα κιλα σου!!! τι σου λενε δηλαδη τα πεθερικα?

νευριαζω με αυτες τις ιστοριες!!

το αν ειναι κακο η οχι να τους πεις οτι θα το κρινει ο γιατρος κ μονο!!!

 

τωρα για το θεμα του φαγητου, να τρως αλλα προσεχε κατι λεπτομερειες που εγω νομιζω οτι κανουν τη διαφορα! Δηλαδη εγω δεν παιρνω γλυκα στο σπιτι, ενω παλια ειχα παντα και η αληθεια ειναι οτι καπως απεξαρτηθηκα! Οταν παω για κανα καφε με καμια φιλη μπορει να παρουμε κανα γλυκο αλλα μεχρι εκει. Οαο περναει απ το χερι μου, φροντιζω να το περιοριζω!

αλλα τα κιλα σου ειναι μια χαρα! εγω στον 5ο , εχω βαλει 6 περιπου

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι στο λενε για θεμα υγειας και οχι αισθητικης, μη στεναχωριεσαι :)

Παντως γενικα κοριτσια δεν πρεπει να το παιρνουμε αψηφιστα. Το οτι ειμαστε εγκυες δε σημαινει οτι πρεπει να ξεκοιλιαστουμε κιολας. Ο διαβητης δεν ειναι αστειο, ειναινπροβλημα. Στην τελικη καλυτερα λιγα λιγοτερα γλυκα παρα αυστηρη διατροφη. Και για οσες επαναπαυονται λογω καλων τιμων ζαχαρου:παντα ειχα πολυ καλες τιμες, ειμαι ακομη στον 4ο, εχω παρει 2 κιλα και ξαφνικα!!! Ω!!!ανεβασμενο ζαχαρο και παω Αρον αρον για καμπυλη...... χρειαζεται προσοχη, στην εγκυμοσυνη ο οργανισμος αντιδρα εντελως διαφορετικα... σας φιλω:)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το να μην ανησυχουμε οσο παρακολουθουμε το ζαχαρο με μηχανακι και οι τιμες βγαινουν καλες... δε θα εδινα και τοσο βαση!! Την πρηγουμενη εβδομαδα στο μικροβιολογικο ειχα 100, χθες με μηχανακι ειχα 79, σημερα στο μικροβιολογικο 103. Αν ακολουθουσα το μηχανακι δλδ θα εμενα ησυχη και θα ετρωγα ο,τι μου κατεβαινε ενω ΗΔΗ υπαρχει προβλημα :(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. και μενα μου ειπε ο γιατρος να περιορισω τα γλυκα και τα φρουτα (ναι, και αυτα ανεβαζουν τη γλυκοζη στο αιμα)

πρωτα απ ολα, δεν εχω κανει διαβητη, η καμπυλη μου βγηκε τελεια απλα ο μικρος ειναι λιγο πιο μεγαλος απ οτι θα επρεπε γιατι ξεφυγα τωρα στις γιορτες με τα γλυκα. δηλαδη μου αλλαξε παλι την ΠΗΤ 5 μερες πιο νωρις. και στα κιλα (λεει) δεν εχω ξεφυγει. σε λιγες μερες μπαινω στον 7ο μηνα και εχω παρει 8-9 κιλα. εγω νομιζω πως ξεφυγα. :-(

μου ειπε να προτιμω τα ξινομηλα, τα μανταρινια (εχω τρελα με τα μανταρινια) και να προσεχω γενικα να μη τρωω πανω απο 4 φρουτα την ημερα. η μπανανα πιανετε για 2 φρουτα με γυρω στα 14 γραμμαρια ζαχαρη η μια!! τα μανταρινια ειναι μικρα και ειπε οτι μπορω να τρωω παραπανω. τα γλυκα τωρα που ειδα τι μπουλουκακι μπορει να γινει ο μπεμπης αν δεν προσεχω τα κοβω.

τα ειχα κοψει πριν τις γιορτες και μολις ειδα οτι η καμπυλη ηταν καλη πηρα φορα. τελος παντων. συμβουλη; να τρωτε μικρα γευματακια και σωστα. οταν εχετε λιγουρες για γλυκα να πινετε νερο, γαλα, να τρωτε ξηρους καρπους. και να περπατατε. αυτα.

 

 

Κοριτσι μου η ΠΗΤ ειναι μια και βγαινει συνηθως στην αυχενικη και εκει "κλειδωνει " ,δεν αλλαζουμε ΠΗΤ απο εκει και μετα αναλογα με την αναπτυξη του παιδιου.

 

Οι μετρησεις που γινονται απο την αυχενικη και περα ειναι απλα μετρησεις αναπτυξης.

 

 

Με το καλο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου η ΠΗΤ ειναι μια και βγαινει συνηθως στην αυχενικη και εκει "κλειδωνει " ,δεν αλλαζουμε ΠΗΤ απο εκει και μετα αναλογα με την αναπτυξη του παιδιου.

 

Οι μετρησεις που γινονται απο την αυχενικη και περα ειναι απλα μετρησεις αναπτυξης.

 

 

Με το καλο!

 

αυτο που λες δεν ειναι σωστο γιατι πχ και μένα μου αλλαξε την πητ γιατι πολυ απλά δεν συμβαδιζει η ανάπτυξει του παιδιου με την τελευταια μερα της περιοδου.. το παιδι ειναι μια εβδομάδα πιο μεγάλο. αλλά απο την αρχή ξέραμε οτι επειδη δεν ειχα σταθερό κύκλο δεν ξεραμε πότε περιπου έποιασα.

και με τις τελευταιες μετρήσεις με εβγαλε 10 μερες νωριτερα οτι θα γεννησω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...