Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρικη και μπάνιο!


aliceseb

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα !

Γέννησα με καισαρικη πριν από 7 ημέρες. Μου έβαλαν μια αδιάβροχη ταινία πάνω στην τομή και μου είπαν πως μπορώ αμέσως να κάνω μπάνιο αλλά εγώ φοβάμαι. Εσείς πότε κάνατε ολόκληρες μπάνιο? βάζατε κάποια αλοιφή πάνω στην τομή?εμένα δεν μου έδωσε τίποτα να βάζω.

Εντωμεταξυ μου είπε να την επισκεφθώ μετά από 2 μήνες ! Εσέις πότε πήγατε? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mπάνιο έκανα και στο μαιευτήριο. Εννοείται με το που γύρισα σπίτι μου κανονικά κανονικότατα.

 

Αν θυμάμαι καλά την ταινία, μου την έβγαλαν όταν έφυγα από το μαιευτήριο, η τομή έκλεινε καλά οπότε δεν είχα θέμα.

 

Δεν έβαζα κάτι επάνω.

 

Στον γυναικολόγο πήγα ξανά μόλις τελείωσα την λοχεία.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μπάνιο με την ταινία. Μπορείς να βάλεις αλοιφούλα φαρμακευτική όταν ξεπεράσεις το στάδιο της πληγής, δηλαδή περίπου 3 εβδομάδες μετά. Στο περίπου όμως, είναι ανάλογα με το δέρμα. Να δεις να έχει φύγει τελείως το κακκάδι και να μη βγάζει καθόλου υγρό και μετά.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα !

Γέννησα με καισαρικη πριν από 7 ημέρες. Μου έβαλαν μια αδιάβροχη ταινία πάνω στην τομή και μου είπαν πως μπορώ αμέσως να κάνω μπάνιο αλλά εγώ φοβάμαι. Εσείς πότε κάνατε ολόκληρες μπάνιο? βάζατε κάποια αλοιφή πάνω στην τομή?εμένα δεν μου έδωσε τίποτα να βάζω.

Εντωμεταξυ μου είπε να την επισκεφθώ μετά από 2 μήνες ! Εσέις πότε πήγατε? Ευχαριστώ!

Μπάνιο έκανα την δεύτερη μέρα νομίζω, εμένα μου είχαν αφήσει εκτός από την ταινία που λες κι ένα σακουλάκι να μαζεύει το αίμα που τυχόν θα μαζευόταν εσωτερικά, οπότε καταλαβαίνεις ήταν ακόμα πιο δύσκολο.

Τελικά όλα μια ιδέα είναι.

Σαν οδηγίες μου είχε πεί πως κάνω μπάνιο με την ταινία, και το "σακουλάκι" και μετά το μπάνιο καλώ τις νοσοκόμες να μου αλλάξουν γάζες και ταινία και να αδειάσουν το σακουλάκι(vazame kai betadine topika ekei poy eixa tin trypa gia to swlinaki)

Αυτά στο νοσοκομείο, στο σπίτι τα ίδια χωρίς το σακουλάκι, με άλλαζε ο άντρας ή η μάνα μου.

Για να είναι πιο εύκολο (επειδή είχα και τα λόχεια) 'εκανα το εξής:

Είχα ένα καθαρό εσώρουχο, μόλις έκανα μπάνιο (με τη γάζα) σκουπιζόμουν πρόχειρα, έβαζα το εσώρουχο με σερβιέτα, έβγαινα ημίγυμνη και μου άλλαζαν τη γάζα, και μετά άλλαζα εσώρουχο και σερβιέτα και ήμουν στεγνή και καθαρή.

Αυτό το κάνεις μέχρι να σου κόψει τα ράμματα αν θυμάμαι καλά...εμάς στις 2 βδομάδες μας τα έκοψε, αλλά πραγματικά δε πολυθυμάμαι, με πρόχειρους υπολογισμούς με τον άντρα μου :?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει καισαρική αλλά πέρσι το καλοκαίρι έκανα εγχείρηση για ένα τεράστιο ινομυωμα κι έχω μια τομή γύρω στους 10 πόντους, αλλά κι εμένα με άφησαν να κάνω ντους κανονικά από την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα !

Γέννησα με καισαρικη πριν από 7 ημέρες. Μου έβαλαν μια αδιάβροχη ταινία πάνω στην τομή και μου είπαν πως μπορώ αμέσως να κάνω μπάνιο αλλά εγώ φοβάμαι. Εσείς πότε κάνατε ολόκληρες μπάνιο? βάζατε κάποια αλοιφή πάνω στην τομή?εμένα δεν μου έδωσε τίποτα να βάζω.

Εντωμεταξυ μου είπε να την επισκεφθώ μετά από 2 μήνες ! Εσέις πότε πήγατε? Ευχαριστώ!

 

απο το μαιευτηριο εκανα κατευθειαν μπανιο με εντολη του γιατρου μου.την ταινια μου την εβγαλε νομιζω απο την δευτερη μερα.μη φοβασαι απλα δεν τριβεις με την τομη.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ όσο ήμουν στο νοσοκομείο έκανα μπάνιο 2 φορές και μετά μου άλλαξαν την γάζα .. όταν βγήκα έκανα μπάνιο μετά απο 2 μέρες όπου έβγαλα και την γάζα και όλα ήταν οκ..

τον γιατρό μου τον επισκέφθηκα όταν μου σταμάτησαν τα λόχεια δηλαδή μετά απο 40 μέρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα !

Γέννησα με καισαρικη πριν από 7 ημέρες. Μου έβαλαν μια αδιάβροχη ταινία πάνω στην τομή και μου είπαν πως μπορώ αμέσως να κάνω μπάνιο αλλά εγώ φοβάμαι. Εσείς πότε κάνατε ολόκληρες μπάνιο? βάζατε κάποια αλοιφή πάνω στην τομή?εμένα δεν μου έδωσε τίποτα να βάζω.

Εντωμεταξυ μου είπε να την επισκεφθώ μετά από 2 μήνες ! Εσέις πότε πήγατε? Ευχαριστώ!

Kαλησπέρα.

Γέννησα απογευμα και την επόμενη το πρωί έκανα μπάνιο, μόλις μου είχαν βγάλει την ταινία.Ρώτησα τον γιατρό και θυμάμαι μου είχε πει εννοείται να κάνω απλά να μην τρίψω στην τομή και μόνο με χλιαρό νεράκι όχι πολύ ζεστό.Και μόλις γύρισα την ίδια μέρα κιόλας ξαναέκανα.

Τον γιατρό τον επισκέφτηκα μετά απο 1 και κάτι εβδομάδα όπου μου έβγαλα τα ράμματα και έπειτα όταν σαράντισα πήγα για έλεγχο μήτρας κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Την ταινια μου την εβγαλαν πριν φυγω. Μπανιο εκανα 4η μερα που πηγα σπιτι. Ο γυναικολογος ενεκεν συγγενης με επισκεφθηκε στις 7 μερες επανω να δει πως παει η τομη μου και μετα απο 10 μερες παλι. Μετα ξαναπηγα εγω στις 40 μερες να δει με υπερηχο την μητρα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα 5 ώρες μετά την καισαρική με την ταινία κολλημένη στην τομή. Εννοείται πως έκανα κάθε μέρα μπάνιο γιατι με αναζωογονουσε πολύ. Πριν φύγω μου έδωσε κάποιες ταινιούλες σε περίπτωση που θα ήθελα να τις χρησιμοποιήσω, αλλά γενικά έκανα χωρίς αυτές μόλις βγήκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

kalhspera! mpanio ekana th deyterh mera me nuxia kai me dontia gt kai gw fovomouna poly (an kai meta ekana kathe mera). efoson exeis thn adiavroxh gaza den yparxei kanena provlhma. aloifh den nomizw na xreiazetai ean exeis kanei plastikh apo panw rwta ton giatro sou gia kalo kai gia kako. egw ton episkefthka me to pou saranthsa wste na dei th mhtra an exei erthei sta fysiologika ths.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γέννησα με καισαρική και μπάνιο έκανα τη δευτερη μέρα αμέσως με το που σηκώθηκα απο το κρεββατι!

Η τομή ειναι κλεισμένη "αεροστεγώς" η γάζα είναι μόνο και μόνο για να μη τραβηχτούν τα ράμματα και για κανένα άλλο λογω! Κάντε μπάνιο ελεύθερα!!

 

να χαιρόμαστε τα μωράκια μας!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί ήμουν 2-3 μέρες με καθετήρα καθηλωμένη στο κρεββάτι και εδώ βλέπω ότι κάποιες κάνατε μπάνιο ακόμα και ώρες μετά την καισαρική;;:confused:

Πονούσα πολύ και δεν μπορούσα καλά καλά να περπατήσω όταν βγήκε τελικά ο καθετήρας...

Έκανα ένα προσεκτικό ντουζάκι στο μαιευτήριο προς την τελευταία μέρα και μετά αν θυμάμαι καλά μου έβγαλαν το αυτοκόλλητο.

 

Ξαναπήγα στο γιατρό στις 40μέρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μπάνιο την επόμενη της καισαρικής. Τον καθετήρα τον έβγαλα. Η γάζα βράχηκε, αλλά φώναξα τη μαία και μου την άλλαξε. Το ίδιο έκανα και στο σπίτι, μέχρι να βγάλω τα ράμματα. Αλλαγή γάζας μετά από κάθε ντουζ. Δεν πειράζει κι αν βραχεί λίγο η τομή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μπάνιο έκανα κι εγώ την επόμενη μερα που μου ειχαν βγάλει καθετήρα.επισης δεν είχα και την γάζα.στο σπίτι εκανα κανονικότατα και μετα μου εβαζε ο άντρας μου betadine

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...