Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9,5 μηνών αραιωνει το θηλασμό επικίνδυνα, help!


Recommended Posts

Kαλησπέρα μανούλες, άλλη μια φορά χρειάζομαι τα φωτα σας.εχουμε καταφερειρ με το μικρούλη μου χάρη στη βοήθειά σας και σας ευχαριστούμε για αυτό μεχρι σημερα να είμαστε στον αποκλειστικό θηλασμό. Δεν εχω δώσει ξένο γάλα, δεν εχουμε μπιμπερο, μονο νεράκι πινουμε απο μπιμπεροποτηρο (!) και το βαρος μας ειναι σχετικά καλό (γεν. 3600 και εφτασε σιγα σιγα 8500). Η ανησυχία μου οφειλεται στο οτι εχει αρχισει να μπουσουλαει, να εξερευνει, να παιζει με τον αδερφό του, δεν συγκεντρωνεται να θηλασει. Εκει που ήμαστε καποτε 24 ωρες γαντζωμενοι φτασαμε να παλευω να τον κκρατησω στο στήθος. Λιγες φορες κι απο λιγο. Δυσανασχετεί σα να τον καταπιεζω. Γαλα εχω, μάλιστα προχθες λογω του οτι δεν θηλασε τη νυχτα κοντεψα να εκραγω για μια ημερα, στον αριστερο μαστό πετρωσα και φοβηθηκα για μαστιτιδα. Του εβγαλα το απογευματινό ομως γιαουρτακι και του εδωσα πιο συχνα στηθος και το ξεπερασαμε.ενδεικτικο προγραμμα:

8:00 θηλασμος

10 κροκος αυγού

11:30 φρουτα( μπανανς μηλο μισο ροδακινο)

1:30 θηλασμος υπνακος

2:30μεσημεριανο 200-250 γρ κρεας λαχανικα

Θα θηλασει αλλες δυο φορες απο λιγο, θα κοιμηθει θα παιξει μεχρι

7:00 γιαουρτακι προβειο

Δυο τρεις θηλασμοι μεχρι

11 υπνος

1:30 θηλασμος

5 θηλασμος

Περίπου ετσι.το θεμα ειναι οτι καλα θηλαζει μονο τη νυχτα, αυτο μας κρατα ποστευω. Τη μερα 2-3 λεπτα στο καθε στηθος κι αυτο εγω ορθια, αλλιως εφυγε. Σαφώς δεν αδειαζει το στηθος οπως παλιά, ο μπέμπης τραβιέται να φύγει και φοβαμαι οτι αυτοδίνει σήμα να παράγεται λιγότερο γάλα.

Τι θελω; Να μη μειωθεί το γαλα μου, να φτάσουμε τον χρονο τουλάχιστον θηλαζοντας. Μηπως πρεπει να κοψω το απογευματινο γευμα?

Μηπως πρεπει μα κοψω την ποσοτητα του μεσημεριανου?

Μηπως να μη δινω νερο?

Τι υα κάνατε ατη θεσημου? Η μηπως δε θα κανατε? Δε ειναι και ωραιο να τον πιεζω να θηλασει...

Περιμενω τα φωτα σας!

Ευχαριστώ πολύ!

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μάλλον τον πιέζεις να θηλάσει και το έχεις καταλάβει και εσύ η ίδια!

γιατί όμως τον θηλάζεις ανάμεσα στα ημερησια γεύματα;

δεν τρώει καλά;γκρινιάζει;γιατι αν καλύπτεται από τα γεύματά του ποιος ο λόγος να του δινεις γάλα;

όσον αφορά στο ξύπνημα το βράδι,μήπως ξυπνάει για άλλο λόγο και όχι για να θηλάσει;γενικώς το θηλασμό τον έχεις και ως μέσο ηρεμίας και παρηγοριάς;δλδ κάθε φορά που κλαίει τον βάζεις στο στηθος;

 

θα σου πω εμείς τι κάνουμε και τι πρόγραμμα έχουμε,σε 2 μέρες κλείνουμε τον 7ο

θηλάζει πρωι βραδι και κάνει 3 γεύμαα στέρεες

7-7.30 θηλασμός

11 φρουτόκρρμα

2 λαχανικα με κρέας

6 φαριν λακτε

9 θηλασμός

 

στην αρχή τη θηλαζα κι εγώ μετα τα γεύματα και ανάμεσα

αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην κάνει 5 γεύματα αλλά λιγότερα γιατι έτρωγε και έπινε και γαλα οποτε ποσο να φάει στο επόμενο γεύμα έως και καθολου

οπότε καταλήξαμε να θηλάζει πρωι βραδι και να τρώει και τα γεύματά της κανονικά(200-250γρ)

μη φοβάσαι για την παραγωγή,προσαρμόζεται στις ανάγκες του παιδιού!

εξάλλου όταν ξεκινάει να τρώει χορταίνει και με λιγότερο γάλα!αυτό που πρέπει να πάρει το παίρνει!

αποκει και πέρα εσύ ξέρεις τι θέλει το παιδί σου!

η γνώμη μου είναι να μη μειώσεις τα γεύματα ή το νερό για να θηλάζει!

Link to comment
Share on other sites

Μην τον πιέζεις να θηλάσει.Ίσως αντιδρά σε αυτό.Άστον ελεύθερο να δείς πως θα πάει.Είναι και στο παιδί.Ο δικός μου δεν έτρωγε και ήθελε να θηλάσει:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ντεμυ ειναι οπως ειπες μεσο παρηγοριάς, νανουρισματος, πες το οπως θες, είναι η χειροπιαστη διαβεβαιωση οτι η μαμα ειναι εδω και εισαι ασφαλης. Μονο που πιο πολυ τωρα τον ενδιαφερει να ειναι ριψοκινδυνος εξερευνητής, οποτε και αραιωσε. Οπως κι οι δυο σας αντιλαμβανεστε εγω τον πιεζα και ο λογος ειναι οτι φοβαμαι οτι αραιωνοντας τους θηλασμους μειωνω το γαλα μου και με πολυ κοπο καταφερα να το εχω.

mammy in love τη νυχτα θελει να θηλασει, διψάει, εμενα δε με πειραζει, ξυπναω ευκολα και τον περνω στο κρεβατι μου.

αφου μου λετε οτι εσεις διατηρειτε τη γαλουχια με τοσους λιγους θηλασμους μαλλον πρεπει να χαλαρωσω και να τον αφησω να το ζητησει μονος του. Σωστα;

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

και γω το ίδιο θα φοβόμουν στη θέση σου. και το χω περάσει κ το ξαναπερνάω. Η γνώμη μου είναι να προσπαθείς να θηλάζεις κάπου ήρεμα που δεν αποσπάται, όταν είναι ακόμα κοιμισμένος και πριν τα γεύματα στερεάς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Seenaurora κι εμάς το πρόγραμμα μοιάζει με το δικό σου. Την ημέρα θηλάζει ανάμεσα στα γεύματα για 3-5 λεπτά και το βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές. Δεν είμαι σίγουρη αν ο θηλασμός μόνο πρωί και βράδυ είναι ενδεικτικές για αυτή την ηλικία. Ας απαντήσουν οι πιο έμπειρες. Εγώ προσπαθώ να μην τους κόψει για να είναι εντάξει η παραγωγή μου. Σε αυτή την ηλικία είναι φυσιολογικό να εξερευνούν το περιβάλλον τους και να ξεχνιούνται. Οπότε αυτό που κάνω είναι να αφήνω κάποιο διάστημα μεταξύ των γευμάτων και να τον θηλάζω κάπου ήρεμα. Συνήθως ανταποκρίνεται. Δοκίμασε το...

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικο γαλα ειναι η βασικη τροφη τον πρωτο χρονο και οι στερεες οι συμπληρωματικες!Εγω δεν θα αλλαζα κατι και ισως καποιο απογευμα να μην εδινα γιαουρτι αλλα μονο γαλα!Και ισως να τον θηλαζεις καπου με λιγοτερα ερεθισματα!Δοκιμασε να βαλεις κανα περιεργο κολιε η παρε κανα βιβλια ρακι με εικονες να κοιταζει οσο θηλαζει!

Link to comment
Share on other sites

Στο προγραμμα που εδωσες μετρησα 8 θηλασμους, ειναι λιγοι γι αυτη την ηλικια;μπορει να θηλαζει για 2-3 λεπτα αλλα μπορει να παιρνει την ποσοτητα που χρειαζεται.Η κορη μου ειναι 3μηνων και θηλαζει 8 φορες, 5 λεπτα καθε φορα!

Ειναι φυσιολογικο να αποσπαται η προσοχη του, δε σημαινει οτι θα κοψει το θηλασμο.Φροντιζε να τον κανεις να συγκεντρωθει σε ενα δωματιο που θα ειστε οι δυο σας, χωρις πιεση.Δεν ξερω αν μπορει να γινει καποια "ρουτινα θηλασμου";

Μπορεις να προσφερεις στηθος και πριν τη στρερεα τροφη (η μετα), ετσι δεν πρεπει;δε ξερω γιατι δεν εχουμε φτασει ακομα σε αυτη την ηλικια:)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις, μου δώσατε καποιες ιδέες, πλεον φροντίζω να θηλάζω σε ξαπλωτή θέση στο υπνοδωμάτιο μου, το συνδιασε κι ο μικρούλης και οατι γίνεται. Νομίζω οτι τα πάμε καλυτερα και συνεχίζουμε για το χρόνο!!:o

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα,

 

Εμάς θηλάζει το πρωί 6-7 περίπου.

Στις 9.30-10.00 τρώει με το ζόρι φρούτα. 160-200 αλλά με τα χίλια ζόρια.

Στις 11-12 προσπαθούν να δώσουν γάλα που αφήνω αλλά με το ζόρι πίνει 20-30ml.

Στις 1.30-2.00 φαγητό 200-250.

Στις 17.00 120-150 φαγητό-μόνο λαχανικά (δεν τρώει κρέμες και γιαούρτια)

 

Γυρίζω στις 6, αλλά το μωρό μέχρι τις 9 περίπου που θα τελειώσουμε με τα μπάνια κτλ δεν θέλει να θηλάσει. Μετά θηλάζει 2 φορές και από τις 2 μεριές δηλαδή και κοιμάται. Καμιά φορά θα ξυπνήσει να θηλάσει το βράδυ (που θέλω δεν έχω πρόβλημα, καλύτερα για να έχουμε παραγωγή) και μετά πάλι το πρωί.

 

Εγώ βγάζω κατά τις 14.00 γάλα στη δουλειά με το θήλαστο και γιατί έχω αλλά και για να δώσω ερέθισμα στον οργανισμό να παράγει...

 

Όμως αυτοί οι θηλασμοί δεν είναι πολύ λίγοι;;;;

 

Όσο προσπαθώ για να την βάλω δεν θέλει! Θέλω να φτάσω τουλάχιστον χρόνο και λίγο παραπάνω...Τι να κάνω να κόψω γεύματα; Να συνεχίσω έτσι και θα προσαρμοστεί ο οργανονισμός και δεν θα κοπεί;;;

 

Σαβ/κο που είμαι σπίτι την βάζω πάλι αλλά μόνο μετά την φρουτόκρεμα θα θηλάσει λίγο...Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

Εμάς θηλάζει το πρωί 6-7 περίπου.

Στις 9.30-10.00 τρώει με το ζόρι φρούτα. 160-200 αλλά με τα χίλια ζόρια.

Στις 11-12 προσπαθούν να δώσουν γάλα που αφήνω αλλά με το ζόρι πίνει 20-30ml.

Στις 1.30-2.00 φαγητό 200-250.

Στις 17.00 120-150 φαγητό-μόνο λαχανικά (δεν τρώει κρέμες και γιαούρτια)

 

Γυρίζω στις 6, αλλά το μωρό μέχρι τις 9 περίπου που θα τελειώσουμε με τα μπάνια κτλ δεν θέλει να θηλάσει. Μετά θηλάζει 2 φορές και από τις 2 μεριές δηλαδή και κοιμάται. Καμιά φορά θα ξυπνήσει να θηλάσει το βράδυ (που θέλω δεν έχω πρόβλημα, καλύτερα για να έχουμε παραγωγή) και μετά πάλι το πρωί.

 

Εγώ βγάζω κατά τις 14.00 γάλα στη δουλειά με το θήλαστο και γιατί έχω αλλά και για να δώσω ερέθισμα στον οργανισμό να παράγει...

 

Όμως αυτοί οι θηλασμοί δεν είναι πολύ λίγοι;;;;

 

Όσο προσπαθώ για να την βάλω δεν θέλει! Θέλω να φτάσω τουλάχιστον χρόνο και λίγο παραπάνω...Τι να κάνω να κόψω γεύματα; Να συνεχίσω έτσι και θα προσαρμοστεί ο οργανονισμός και δεν θα κοπεί;;;

 

Σαβ/κο που είμαι σπίτι την βάζω πάλι αλλά μόνο μετά την φρουτόκρεμα θα θηλάσει λίγο...Τι να κάνω;

 

Βασικά η ποσότητα φαγητού ειναι πολυ καλη! Ρώτησε αυτόν του την κραταει αν την πιέζει για να φάει! Αν το μωρο δε θελει και το πιέζει να σταματήσει να το κανει! Να εισαι ξεκάθαρη σε αυτο, ειναι πολυ σημαντικό!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημεριανό και το απογευματινό τα τρώει μια χαρά...άντε λίγο στο τέλος να την ζορίζουν. Το πρωινό δεν το τρώει με τίποτα...Την ζορίζουμε όλοι από την πρώτη κουταλιά, πλέον την ζεστένουμε την φρουτόκρεμα για να φάει λίγο...

 

Τι να κάνω δηλαδή να μειώσω φαγητό;

 

 

Βασικά η ποσότητα φαγητού ειναι πολυ καλη! Ρώτησε αυτόν του την κραταει αν την πιέζει για να φάει! Αν το μωρο δε θελει και το πιέζει να σταματήσει να το κανει! Να εισαι ξεκάθαρη σε αυτο, ειναι πολυ σημαντικό!
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημεριανό και το απογευματινό τα τρώει μια χαρά...άντε λίγο στο τέλος να την ζορίζουν. Το πρωινό δεν το τρώει με τίποτα...Την ζορίζουμε όλοι από την πρώτη κουταλιά, πλέον την ζεστένουμε την φρουτόκρεμα για να φάει λίγο...

 

Τι να κάνω δηλαδή να μειώσω φαγητό;

 

Οχι, απλα να μην την πιέζουν καθόλου να φάει!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωινό αναγκάζονται γιατί μόνο που κάθεται κλαίει...

 

Αν την άφηναν θα έμενε νηστική.

 

Ναι αλλα ετσι μειώνουν το θέλω του μωρου. Για κάποιο λόγο δε θελει να φάει και με το τροπο της πίεσης ειναι σαν να λένε "τρωγε, δεν ξερεις εσυ, εμείς ξέρουμε καλύτερα τι ειναι ωραιο για σένα".

Ας δοκιμάσουν αλλο τροπο πχ ξεκάθαρες γεύσεις (ενα φρούτο τη φορα δλδ), διαφορετική υφή (κομματάκια ή μονο πατημένα με το πιρούνι ή στον τριφτη). Ας βρουν το λόγο που δεν τρωει.

Επίσης μπορει να ειναι συνολικά πολυ το φαγητο μεσα στην διάρκεια της ημέρας κι απο κάπου να κόβει. Ισως αν δεν την πίεζαν και έτρωγε οσο ήθελε να θηλαζε περισσότερο το απογευμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αλλα ετσι μειώνουν το θέλω του μωρου. Για κάποιο λόγο δε θελει να φάει και με το τροπο της πίεσης ειναι σαν να λένε "τρωγε, δεν ξερεις εσυ, εμείς ξέρουμε καλύτερα τι ειναι ωραιο για σένα".

Ας δοκιμάσουν αλλο τροπο πχ ξεκάθαρες γεύσεις (ενα φρούτο τη φορα δλδ), διαφορετική υφή (κομματάκια ή μονο πατημένα με το πιρούνι ή στον τριφτη). Ας βρουν το λόγο που δεν τρωει.

Επίσης μπορει να ειναι συνολικά πολυ το φαγητο μεσα στην διάρκεια της ημέρας κι απο κάπου να κόβει. Ισως αν δεν την πίεζαν και έτρωγε οσο ήθελε να θηλαζε περισσότερο το απογευμα.

 

 

Έχουν κάνει τα πάντα και μας έπιασε άγχος γιατί τον προηγούμενο μήνα δεν πήρα βάρος μόνο 160. Ενώ τ'ωρα πήρε 340....Έχουμε βάλει μέσα άνθο αρύζης, ένα ένα τα φρούτα. Χυμό με το ποτηράκι...Μόνο με το πισούνι δεν το κάναμε αλλά μόνο ζεστό το τρώει...Ξεκίνησαν από σήμερα να μειώνουν λίγο το απογευματινό...Και βλέπουμε...

 

8,5 μηνών 7.800 είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει τα πάντα και μας έπιασε άγχος γιατί τον προηγούμενο μήνα δεν πήρα βάρος μόνο 160. Ενώ τ'ωρα πήρε 340....Έχουμε βάλει μέσα άνθο αρύζης, ένα ένα τα φρούτα. Χυμό με το ποτηράκι...Μόνο με το πισούνι δεν το κάναμε αλλά μόνο ζεστό το τρώει...Ξεκίνησαν από σήμερα να μειώνουν λίγο το απογευματινό...Και βλέπουμε...

 

8,5 μηνών 7.800 είμαστε.

 

Το ποσο βάρος πήρε δεν εχει σχέση με το ποσο φρουτοκρεμα τρωει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...