Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερώτηση για διαβήτη.


Recommended Posts

αύριο μπαίνω με καισαρική και έχω να κάνω μια ερώτηση. βλακεία μου το ξέρω αλλά όταν τον αύγουστο η γιατρός μου έφυγε με διακοπές 1 μήνα και δεν είχα ούτε το κινητό της, σταμάτησα να πηγαίνω. έβλεπα μόνη μου τα νούμερα και ήταν μέσα στα όρια. εντάξει σε 2 μήνες ανέβηκα 2-3 φορές αλλά οκ κατά τα άλλα. μου είπε λοιπόν ο γυναικολόγος τώρα ότι θα πρέπει να πάω να μου δώσει οδηγίες για το πρώτο 24ωρο μετά τη γέννα, αλλά φυσικά τώρα να πάω να της πω τι?? ρώτησα τη μαία και μου είπε ότι θα μιλήσουμε με τον ενδοκρινολόγο στο νοσοκομείο. έχει κάνει καμιά σας κάτι παρόμοιο? λέτε να έχω θέμα τελευταία στιγμή? λέτε να με χρεώσουν κανένα υπερβολικό ποσό γιαυτό το πράγμα? πείτε μου καμία γνώμη. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αύριο μπαίνω με καισαρική και έχω να κάνω μια ερώτηση. βλακεία μου το ξέρω αλλά όταν τον αύγουστο η γιατρός μου έφυγε με διακοπές 1 μήνα και δεν είχα ούτε το κινητό της, σταμάτησα να πηγαίνω. έβλεπα μόνη μου τα νούμερα και ήταν μέσα στα όρια. εντάξει σε 2 μήνες ανέβηκα 2-3 φορές αλλά οκ κατά τα άλλα. μου είπε λοιπόν ο γυναικολόγος τώρα ότι θα πρέπει να πάω να μου δώσει οδηγίες για το πρώτο 24ωρο μετά τη γέννα, αλλά φυσικά τώρα να πάω να της πω τι?? ρώτησα τη μαία και μου είπε ότι θα μιλήσουμε με τον ενδοκρινολόγο στο νοσοκομείο. έχει κάνει καμιά σας κάτι παρόμοιο? λέτε να έχω θέμα τελευταία στιγμή? λέτε να με χρεώσουν κανένα υπερβολικό ποσό γιαυτό το πράγμα? πείτε μου καμία γνώμη. ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου!!!! Εγώ έχω ζάχαρο και το ρυθμίζω με ινσουλίνη, το μόνο πράγμα που μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου είναι να μην κάνω ινσουλίνη το βράδυ πριν την πρόκληση και να προσέχω τον πρώτο καιρό μετά την γέννα και μέχρι να ξανακάνω την καμπύλη.... Λογικά θα σου κάνουν και εξετάσεις μετά την γέννα για να δούνε ότι όλα είναι καλά.... Σε δημόσιο γεννάς ή σε κλινική?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (σε συνδιασμό με το άλλο θέμα περί παχυσαρκίας) ότι όχι μόνο έχεις χάλια ψυχολογία για τα κιλά σου και ηττοπάθεια, αλλά δεν φροντίζεις αρκετά το σώμα σου.

Είναι ολίγον κουφό αυτό που έκανες, ή μάλλον που δεν έκανες (αναφέρομαι στην επαφή με το διαβητολόγο σου λίγο καιρό πρίν τη γέννα κι ενώ είσαι σε αγωγή με ινσουλίνη).

Γνώμη μου είναι να ρίξεις τα μούτρα σου και να τον την πάρεις τηλ, να κάνεις δηλαδή ό,τι σου έιπε ο γυναικολόγος σου. Αύριο όλα θα έχουν τελειώσει, θα αρχίσουν όμως άλλα, για αυτό προσπαθησε σε παρακαλώ να σε φροντίζεις περισσότερο...Με το καλό κοπέλα μου κι απόεδώ...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι πολυ αργα να κανω κατι. το ξερω οτι εκανα βλακεια αλλα τωρα δε διορθωνω τπτ. εχεις δικιο για την ηττοπαθεια αλλα δεν μπορω να κανω τπτ. ο θεος να βαλει το χερι του αυριο γιατι εγω μαλλον τα εχω κανει σκ...α!

Link to comment
Share on other sites

Tίποτα δεν έχεις κάνει σκατά, ήρθε η ώρα να συναντήσεις το μωρούλι σας, υπομονή! Ολα τελειώνουν! :P:p

Να κάνεις αυτό που σου είπε ο γιατρός σου! Να ξέρεις τί θα κάνεις μόλις γεννήσεις. Κι γω τον είχα πάρει. Τι εννοεις δε θα κάνεις τίποτα?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε με βλεπω να κοιμαμαι σημερα και δε 3 ωρες πρεπει να σηκωθω! εννοω οτι εφοσον μου ειπε η μαια οτι εχει κανονισει εκει ενδοκρινολογο τωρα δεν εχει νοημα. αν μου πουνε οτι θελει μετα τη γεννα εννοειτε θα παω. αλλα τωρα δεν μπορω να κανω κατι.

Link to comment
Share on other sites

δε με βλεπω να κοιμαμαι σημερα και δε 3 ωρες πρεπει να σηκωθω! εννοω οτι εφοσον μου ειπε η μαια οτι εχει κανονισει εκει ενδοκρινολογο τωρα δεν εχει νοημα. αν μου πουνε οτι θελει μετα τη γεννα εννοειτε θα παω. αλλα τωρα δεν μπορω να κανω κατι.

γιατί καλό μου πρέπει σε 3 ώρες να σηκωθείς? Τί ώρα έχετε ραντεβού?

Ναι για τα άλλα καλά θα κάνεις έτσι, μια χαρά. Μπορείς λίγο να χαμογελάσεις μόνο? :)

Μήπως αν χαλάρωνες απλά ξάπλωνες να ισιώσει το σώμα σου? Τί σε βασανίζει καλή μου, εκτός από τις ορμόνες και το τεράστιο μωρό στην κοιλιά σου? Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος, τουλάχιστο όχι κάτι που θα επηρεάσει το μωρό σου. Ολες κάνουμε λάθη!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

5 πρεπει να φυγω απο το σπιτι. 6 να ειμαι εκει. να παιρνω t4 απο τον 3ο μηνα και να μην ξερω οτι ειναι για θυροειδη;;;; ουτε ξανα εκανα εξετασεις ποτε. ο γειτονας εχει παρτυ, εγω κλαιω, το νετ γραφει για παιδια με χαμηλο iq οταν εχεις θυροειδη. ολα αυτα μαζι ειναι πολλα..

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος τα εβλεπε ολα καλα. η 2η ενδοκρινολογος με παρακολουθουσε τηλεφωνικα. ελεγα τα νουμερα ηταν στα ορια οκ. που να φανταστω τι θα με βρει τωρα. φυσικα και φταιω εγω αλλα ειμαι οτι να ναι. στο επομενο παιδι θα παω σε ψυχολογο οχι γυναικολογο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 πρεπει να φυγω απο το σπιτι. 6 να ειμαι εκει. να παιρνω t4 απο τον 3ο μηνα και να μην ξερω οτι ειναι για θυροειδη;;;; ουτε ξανα εκανα εξετασεις ποτε. ο γειτονας εχει παρτυ, εγω κλαιω, το νετ γραφει για παιδια με χαμηλο iq οταν εχεις θυροειδη. ολα αυτα μαζι ειναι πολλα..

αγάπη μυ από τον 3ο μήνα της κύησης δεν έχεις κάνει καμμιά αιματολογική εξέταση? Δεν χρειάζεται να το ξέρεις ότι έκανες εξετάσεις για θυροειδή, το ξέρει ο γιατρός σου και στο γράφει στις εξετάσεις, έχεις δεν έχει θυροειδή πάντα τσεκάρουν τις ορμόνες, κάθε μήνα.

Εμπιστεύτηκες του γιατρούς σου, δεν έκανες κάτι κακό. Ετσι δεν είναι?

Ναι είναι πολλά όλα αυτά μαζί αλλά έχω την αίσθηση εσύ τα κάνεις μεγαλύτερα στο μυαλό σου απόψε και το περίεργο θα ήταν να μη τα κάνεις!

 

Μπορείς εναλλακτικά να σκάσεις μύτη στο σπίτι του γείτονα, με πιτζάμες με αρκουδάκια, στο σημείο της κοιλιάς ξεκούμπβτα τα κουμπιά, και να πείς μόλις ανοίξει την πόρτα "γεννάω"!

Θα σε πάει και τσάμπα στο μαιευτήριο και θα σπάσεις και πλάκα :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος τα εβλεπε ολα καλα. η 2η ενδοκρινολογος με παρακολουθουσε τηλεφωνικα. ελεγα τα νουμερα ηταν στα ορια οκ. που να φανταστω τι θα με βρει τωρα. φυσικα και φταιω εγω αλλα ειμαι οτι να ναι. στο επομενο παιδι θα παω σε ψυχολογο οχι γυναικολογο..

παιδί μου ορίστε και μόνη το λές, τίποτε δεν έγινε. Πες ένα ένα τους προβληματισμούς σου να στους καταρρίψω!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...