Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΑ Ή ΣΙΡΟΠΙ ΑΝΤΙΒΗΧΙΚΟ?


Recommended Posts

Οταν τα μωρακια μεχρι 12 μηνων παρουσιασουν μυξουλες και στη συνεχεια βηχα και βρασιμο τι θεραπεια σας εχει δωσει ο παιδιατρος σας?

Εμας μας εδωσε aerolin και flixotide εισπνεομενα με μασκουλα, αλλα επειδη ο μπεμπης ειναι πολυ νευρικος και δεν καταφερνω να του κανω σωστα την μασκα με τις ειπνοες δεν εχει καλυτερευσει, ετσι μου προτεινε να δωσω σιροπι aerolin ή asthmotrat.

Εχω μπερδευτει, τι ειναι τελικα πιο ασφαλες για το μωρο, οι οδηγιες στο σιροπι λενε για παιδια ανω των 2 ετων, βεβαια μου προτεινε την αναλογη δοσολογια με τα κιλα του, αλλα μου ειπε να ειμαι πολυ προσεκτικη με την δοση γιατι με τα σιροπια δεν παιζουμε....ειναι τοξικα.

Η φιλη μου, που παει σε αλλον παιδιατρο με μωρακι 8 μηνων, με το ιδια συμπτωματα σε πιο ηπια μορφη της εδωσε μονο asthmotrat.....:|.

Παντως εχω και μια φοβια με τα κορτιζονουχα φαρμακα και πιστευα οτι το σιροπακι θα ηταν πιο ασφαλες.:?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με σιροπι αερολιν ειχαμε ξεκινησει και εμεις οταν ηταν μηνων ο γιος μου και ειχε μυξουλες αλλα κυριως,βηχα...ποτε δεν μου ειχε πει κατι για τοξικοτητα στα σιροπια,εννοειτε οτι απλα ακολουθουμε τις οδηγιες για τις δοσεις...ομως την αποτελεσματικοτερη δουλεια την κανουν τα εισπεομενα ειναι η αληθεια,με κεφαλοκλειδωμα για να το πω ωμα ωμα,μπορεις να κανεις τις εισποες σωστα ακομα και αν κλαιει...πλεον μας δινει μονο εισπεομενα οταν χρειαζεται...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

το πλεονέκτημα του εισπνεόμενου είναι ότι φτάνει άμεσα στο όργανο-στόχος που είναι οι πνεύμονες και ελαχιστοποιούνται οι παρενέργειες. όπότε σε μικρότερες ηλικίες προτιμούνται τα εισπνεόμενα.

Link to comment
Share on other sites

με κεφαλοκλειδωμα για να το πω ωμα ωμα,μπορεις να κανεις τις εισποες σωστα ακομα και αν κλαιει...πλεον μας δινει μονο εισπεομενα οταν χρειαζεται...

κεφαλοκλειδωμα χρησιμοποιω σαν μεθοδο :oops: για να καταφερω να του κανω ορο! καποια πιο δραστικη μεθοδο για την μασκα δεν υπαρχει?:?::!:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα...εμενα ο μπεμπης μου ειχε αρρωστησει 2 μηνων με μυξουλες και βηχα ....ξεκινησαμε με εισπνοες aerolin και flexotad αλλα δεν υποχωρουσαν τα φλεματα και πηραμε αντιβιωση κλαριπεν για 7 μερες.....στην μυτουλα otrivin.....αν κρινω απο μενα με το σιροπι του βηχα κανω πιο αργα να συνελθω ενω με τις εισπνοες κατευθειαν...απλα μου εχουν πει οτι εμεις τωρα που ξεκινησαμε με αερολιν εισπνεομενο θα πρεπει καθε φορα(μακρυα απο μας)που αρρωσταινουμε να κανουμε εισπνοες..δεν ξερω γιατι...αλλες μαμαδες που το ειχαν πει οχι η παιδιατρος μου....αλλα ταλαιπωρια με την μασκα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα περσι που ηταν η πρωτη χρονια στον σταθμο ειχε μονιμα μυξα-βηχα οποτε γιναμε κολλητοι με την μασκα. Καταρχην αν κλαιει δεν πειραζει, ισα ισα παιρνει και βαθιες εισπνοες, οποτε στην αναγκη παλεψε το με ''κεφαλοκλειδωμα''.

Αλλα καλυτερα να την παρει με καλο ματι την μασκα γιατι ειναι αποτελεσματικη και θα την βλεπει που και που. Εγω πριν του το κανω εβαζα τη μασκα σε ολα τα αγαπημενα του κουκλακια και μετραγαμε ως το 10 για να γινουν καλα και ετσι τσιμπαγε κι αυτος και καθοταν.Περαστικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα περσι που ηταν η πρωτη χρονια στον σταθμο ειχε μονιμα μυξα-βηχα οποτε γιναμε κολλητοι με την μασκα. Καταρχην αν κλαιει δεν πειραζει, ισα ισα παιρνει και βαθιες εισπνοες, οποτε στην αναγκη παλεψε το με ''κεφαλοκλειδωμα''.

Αλλα καλυτερα να την παρει με καλο ματι την μασκα γιατι ειναι αποτελεσματικη και θα την βλεπει που και που. Εγω πριν του το κανω εβαζα τη μασκα σε ολα τα αγαπημενα του κουκλακια και μετραγαμε ως το 10 για να γινουν καλα και ετσι τσιμπαγε κι αυτος και καθοταν.Περαστικα σας!

 

ωχ ωχ ωχ!!!!τι θεατρο με περιμενει να παιξω με αρκουδια.......ο σταθμος παντως θελει προσοχη αλλα δεν μπορεις να το αποφυγεις....

μακρυα απο τα παιδακια μας οι ιωσεις!!!!!!!!!!11

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα μωρακια μεχρι 12 μηνων παρουσιασουν μυξουλες και στη συνεχεια βηχα και βρασιμο τι θεραπεια σας εχει δωσει ο παιδιατρος σας?

Εμας μας εδωσε aerolin και flixotide εισπνεομενα με μασκουλα, αλλα επειδη ο μπεμπης ειναι πολυ νευρικος και δεν καταφερνω να του κανω σωστα την μασκα με τις ειπνοες δεν εχει καλυτερευσει, ετσι μου προτεινε να δωσω σιροπι aerolin ή asthmotrat.

Εχω μπερδευτει, τι ειναι τελικα πιο ασφαλες για το μωρο, οι οδηγιες στο σιροπι λενε για παιδια ανω των 2 ετων, βεβαια μου προτεινε την αναλογη δοσολογια με τα κιλα του, αλλα μου ειπε να ειμαι πολυ προσεκτικη με την δοση γιατι με τα σιροπια δεν παιζουμε....ειναι τοξικα.

Η φιλη μου, που παει σε αλλον παιδιατρο με μωρακι 8 μηνων, με το ιδια συμπτωματα σε πιο ηπια μορφη της εδωσε μονο asthmotrat.....:|.

Παντως εχω και μια φοβια με τα κορτιζονουχα φαρμακα και πιστευα οτι το σιροπακι θα ηταν πιο ασφαλες.:?

 

η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Στα μικρά βέβαια δίνουν κυρίως μάσκα γιατί είναι πιο άμεσο το αποτέλεσμα. Τώρα άλλο το aerolin ή το asthmotrat που είναι ακριβώς το ίδιο δηλ. βογχοδιασταλτικά και άλλο το flixotide που είναι κορτιζονούχο, άλλη δουλειά το ένα άλλη το άλλο. Ρώτησε τον παιδίατρό σου και μη συγκρίνεις περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε τον παιδίατρό σου και μη συγκρίνεις περιπτώσεις

Εχω εμπιστοσυνη στην παιδιατρο μου,ηταν και 5 χρονια σε νοσοκομειο με αμεση συνεργασια με Παιδων και εχει εμπειρια.

Οταν ομως συζητας με αλλες μαμαδες ,μερικες φορες συγκρινεις....μπερδευεσαι.....

Δεν θα εδινα ποτε κατι χωρις την εγκριση του γιατρου, εννοειται!

Πιο πολυ εχει να κανει με δικο μου αγχος για τα κορτιζονουχα και τις αντιβιωσεις που μακαρι να μην τις χρειαζομασταν ποτε :evil:.

Εγω πριν του το κανω εβαζα τη μασκα σε ολα τα αγαπημενα του κουκλακια και μετραγαμε ως το 10 για να γινουν καλα και ετσι τσιμπαγε κι αυτος και καθοταν.Περαστικα σας!

Eχει πλακα αυτο!Το εκανα και εγω για τον ορο και επιανε συνηθως!!!!Θα μεγαλωσει λιγο και θα συνεργαζεται καλυτερα θελω να πιστευω!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!απο καθαρα προσωπικη εμπειρια νομιζω οτι τα εισπνεομενα βοηθανε πολυ γρηγοροτερα τα μικρουλια μας!οι γιατροι λενε οτι τα σιροπια δεν κανουν τιποτα πια!δυστυχως δεν ειναι τοσο αθωα οσο νομιζουμε.ο μικρος μου απο τοτε που ξεκινησε(αναγκαστικα) τη μασκα,γιατι το spiropent ηταν σα να μην το επαιρνε 10 μερες,αναρωνει πολυ πιο γρηγορα.στην αρχη τη φοβομουν τη μασκα πολυ και ειχα στενοχωρηθει,αλλα οταν ειδα οτι τον βοηθαει τοσο γρηγορα ηρεμησα!ταλαιπωριουνται μωρε τα μικρουλακια!!τι να κανουμε απο το να μην μπορουν να κοιμηθουν...εισπνοες...κοριτσια...

xvt3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις με την μασκα ειμαστε κολλητοι απο τοτε που γεννηθηκε η βρογχιολιτιδα ερχεται και φευγει καθε μηνα σχεδον !!!!! απλα οσο μεγαλωνει γινεται και πιο δυσκολα για αυτο στα μεγαλυτερα παιδακια δινουνε σπρευ που ειναι ακριβως σαν την μασκα και κραταει 14 δευτερολεπτα ειναι σαν αυτο που κανουν τα παιδακια που εχουν ασθμα εμεις την επομενη φορα ( επειδη θα υπαρξει σιγουρα...) αυτο θα παρουμε το γραφει και το ταμειο ..

απλα βρε κοριτσια οσες εχετε συχνα αυτο το προβλημα σκεφτηκατε καθολου σαν λυση την ομοιοπαθητικη ?

οσο για το σιροπακι η την μασκα ..ΜΑΣΚΑ με το σιροπακι σε εμας δεν γινεται τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

πιο ασφαλες δεν ξερω!Παντως εγω τη μασκα τη θεωρω σωτηρια και δεν την αλλαζω με κανενα σιροπι!Ακομη και το σιροπι αερολιν δεν συγκρινεται με το εισπνεομενο!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις με την μασκα ειμαστε κολλητοι απο τοτε που γεννηθηκε η βρογχιολιτιδα ερχεται και φευγει καθε μηνα σχεδον !!!!! απλα οσο μεγαλωνει γινεται και πιο δυσκολα για αυτο στα μεγαλυτερα παιδακια δινουνε σπρευ που ειναι ακριβως σαν την μασκα και κραταει 14 δευτερολεπτα ειναι σαν αυτο που κανουν τα παιδακια που εχουν ασθμα εμεις την επομενη φορα ( επειδη θα υπαρξει σιγουρα...) αυτο θα παρουμε το γραφει και το ταμειο ..

απλα βρε κοριτσια οσες εχετε συχνα αυτο το προβλημα σκεφτηκατε καθολου σαν λυση την ομοιοπαθητικη ?

οσο για το σιροπακι η την μασκα ..ΜΑΣΚΑ με το σιροπακι σε εμας δεν γινεται τιποτα!

 

Μιας και θέτεις το ερώτημα, θα σου πω τη δική μου εμπειρία με το δικό μου παιδί, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι απορρίπτω τα δικά σου μέτρα θεραπείας.

Ο γιος μου γεννήθηκε μια χαρά, χωρίς κανένα αναπνευστικό πρόβλημα. Μέχρι 18 μηνών, δεν πέρασε κάτι σοβαρό, μικρές ιωσούλες που πέρναγαν μόνες τους. Τότε λοιπόν παθαίνει μια ίωση λίγο πιο σοβαρή και η παιδίατρος μου (ελαφρά τη καρδία κατά τη γνώμη μου), μας έβαλε στη μάσκα και τα εισπνεόμενα. Με αγωγή 7 ημερών aerolyn και flixotide και ακόμη χειρότερα σταγόνες soldesanyl (για τρεις ημέρες οι σταγόνες) και σκονάκια στο γιαουρτάκι (δεν θυμάμαι το όνομα). Μην ανησυχείς, μου λέει, για μια εβδομάδα είναι μόνο. Ο μικρός όμως με το τέλειωνε η εβδομάδα ξανακόλλαγε ίωση και δε λέγαμε να ξεκολλήσουμε από τα εισπνεόμενα. Μηνανησυχείς, μου έλεγε, θα ισχυροποιηθεί το ανοσοποιητικό του και δε θα χρειάζεται πλέον κάτι. Της είχα τυφλή εμπιστοσύνη, έμπειρη παιδίατρος σε πολύ μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας με τεράστια πελατεία και πολύ καλό όνομα! Να μη σας τα πολυλογώ, το παιδί έπαιρνε συνέχεια (με πολύ μικρά διαλείμματα) εισπνεόμενα και δη κορτιζονούχα και φυσικά, όπως ήταν αναμενόμενο, το ανοσοποιητικό του δεν ισχυροποιούνταν, αλλά με τόσο φάρμακα, όλο και πιο αδύνατο γινόταν. Είχαμε φτάσει πια στην ηλικία των 3,5 ετών (από 18 μηνών) και φως πουθενά. Εκείνη έγραφε εισπνεόμενα, εμείς τα παίρναμε και το παιδί ήταν συνέχεια άρρωστο. Κάποια στιγμή πάνω στην κουβέντα μου λέει πως ο γιος της κάνει χρόνια κολύμβση σε μια τοπική ομάδα και τον βοήθησε πολύ στο αναπνευστικό. τη ρωτώ, "τί έχει;" Μου απαντά "Γεννήθηκε με σοβαρό αναπνευστικό πρόβλημα". Τη ρωτώ "τί του δίνεις;" και μου απαντά το απίστευτο "ΤΙΠΟΤΑ!!!!!! Γιατί να συνηθίζει στα φάρμακα; :shock::shock::shock:

Κορίτσια, ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ, σαςλέω ήθελα να τη σκοτώσω!!!! Κατάντησε το παιδί μου, που γεννήθηκε μια χαρά, πειραματόζωο για να γράφει εισπνεόμενα και να τα κονομά από τις φαρμακευτικές και το δικό της με σοβαρό αναπνευστικό ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!! Αντί να την !@#$%^&*&^% στράφηκα, μετά από παραίνεση φίλης, στην ομοιοπαθητική. Το παιδί χρειάστηκε 1 χρόνο με ομοιοπαθητικά για να μπορέσει να αποτοξινωθεί ο οργανισμός του από τόσα χημικά σκευάσματα, κατά τη διάρκεια του οποίου αρρώστησε αρκετές φορές, αλλά το παλέψαμε μόνο με ομοιοπαθητικά. Σήμερα έχουν περάσει 3 1/2 χρόνια από τότε που ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική και, να χτυπήσω φυσικά ξύλο, αρρωσταίνει σπανίως και τη βγάζουμε με ομοιοπαθητικά. Ακόμη και στα εμβόλια έκανα στο μικρό μόνο αυτά που απαιτούνται με βάση το βιβλιάριο υγείας από το Υπουργείο και απέφυγα όλα αυτά που η παιδίατρός μου επέμενε να κάνει ο μικρός. Βεβαίως, να πω εδώ πως απαιτείται μεγάλη προσοχή στην επιλογή ομοιοπαθητικού. Ακριβώς επειδή δεν είναι αναγνωρισμένοι (σε αντίθεση με τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα που είναι αναγνωρισμένα και πωλούνται παντού), κυκλοφορούν πολλοί απατεώνες. Να διαλέξετε κατ' αρχήν ομοιοπαθητικό γιατρό, δηλαδή απόφοιτο της κλασσικής Ιατρικής Σχολής (ανεξαρτήτως ειδικότητας). Εμάς για παράδειγμα είναι νευρολόγος, θα μπορούσε να είναι γυναικολόγος κλπ. δεν έχει σημασία η ειδικότητα της κλασσικής ιατρικής για την ομοιοπαθητική. Μια καλή λύση (την εφάρμοσα εγώ) είναι να μπεις στην ιστοσελίδα της Ένωσης Ομοιοπαθητικών Γιατρών Ελλάδος κι εκεί θα βρεις πληροφορίες για τον καθένα εγγεγραμμένο ομοιοπαθητικό, Μην πάτε στην τύχη οπουδήποτε αναρτούν μια ταμπέλα, μπορεί να πέσετε σε απατεώνα και να γίνετε χειρότερα. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη, να χτυπήσω ξύλο, με την πορεία του μικρού. Ακόμη και για δερματικά ή για ταχύτερη απορρόφηση αιματωμάτων (μετά από πέσιμο) σας συνιστώ να κάνετε ομοιοπαθητική!

Η επιλογή θα είναι δική σας! Δε λέω να μην εμπιστεύεστε τον παιδίατρό σας, αλλά αν εδώ και καιρό έχετε σοβαρές ενδείξεις ότι η ιστορία με τα εισπνεόμενα δε φαίνεται να σταματά, ψάξτε το και με εναλλακτικούς τρόπους θεραπείας, χωρίς χημικά, πρόκειται για μικρά παιδάκια με παρθένους οργανισμούς, είναι κρίμα να τα γεμίζουμε από τώρα με χημικά.

Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία και σκοπός μου δεν είναι να σας πείσω να σταματήσετε τα εισπνεόμενα, απλώς να σας κάνω να σκεφτείτε λίγο παραπάνω και ποτέ μα ποτέ να μην έχετε σε κανένα γιατρό τυφλή εμπιστοσύνη!

 

(Συγγνώμη για το σεντόνι...)

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω να μην εμπιστεύεστε τον παιδίατρό σας, αλλά αν εδώ και καιρό έχετε σοβαρές ενδείξεις ότι η ιστορία με τα εισπνεόμενα δε φαίνεται να σταματά, ψάξτε το και με εναλλακτικούς τρόπους θεραπείας, χωρίς χημικά, πρόκειται για μικρά παιδάκια με παρθένους οργανισμούς, είναι κρίμα να τα γεμίζουμε από τώρα με χημικά.

Σε αλλο θεμα εχω γραψει για την πορεια μας με την ομοιοπαθητικη,ειμαι υποστηρικτης,αλλα σε αυτη την ιωσουλα δεν καταφεραμε να βοηθηθει ο μπεμπης αμεσα.

Γιαυτο και το ερωτημα μου, επειδη φοβαμαι να το αφησω το παιδι αβοηθητο και αναγκαζομαι να δωσω συμβατικη αγωγη ,θα ηθελα την πιο ηπια.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδάκι μιας καλής φίλης όταν αντιμετώπισε πρόβλημα παρόμοιο(βρογχιολίτιδα) σε κοντινή ηλικία(10 μηνών) δεν δεχόταν επίσης την μάσκα.Βρήκαν λύση με τον νεφελοποιητή .Συσκευή που μπορούσε να κρατά το παιδί αγκαλιά και αυτό απλά να αναπνέει τους ατμούς.Ρώτα τον γιατρό σου.Γενικά προτείνεται το εισπνεόμενο.Λιγότερο φάρμακο,καλύτερη δράση.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βρογχιολιτιδα τα παιδια σας ειναι επιρρεπη σε μια δευτερη αναπνευστικη λοιμωξη ???

πειτε βρε κοριτσια λιγο γιατι κοντευω να τρελαθω με την δικια μου ειναι 9 μηνων και εχει αρρωστησει 5 ΦΟΡΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα του δινω σιροπι 3η μερα σημερα γιατι με την μασκα δεν καταφεραμε τιποτα, αφου προφανως δεν την καναμε σωστα.:-(

τι μασκα εχεις ? νεφελοποιητη η μασκα οπως αυτη του ασθματος που ψεκαζεις ,ειναι πολυ ευκολο να το κανεις εχω γινει ειδικος !:cool: πες μας τι εκανες και δεν επιασε η μασκα ειναι πιο αποτελεσματικη απο το σιροπι ΣΙΓΟΥΡΑ

Link to comment
Share on other sites

τι μασκα εχεις ? νεφελοποιητη η μασκα οπως αυτη του ασθματος που ψεκαζεις ,ειναι πολυ ευκολο να το κανεις εχω γινει ειδικος !:cool: πες μας τι εκανες και δεν επιασε η μασκα ειναι πιο αποτελεσματικη απο το σιροπι ΣΙΓΟΥΡΑ

Eχουμε μασκα απο αυτη που ψεκαζεις,την απλη.

Εχουμε δοκιμασει να τον κραταει ο ενας αγκαλια και ο αλλος να τοποθετει την μασκα στο προσωπακι του ή ξαπλα κτλ....δεν καθεται ησυχος....εχω πιεσει τοσο πολυ την μασκα στο προσωπο του....του πιεζω και τη μυτη μαζι και δεν αναπνεει στο τελος......για πες πως να το κανω????

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα σιρόπια είναι όντος τοξικά. ο μικρός μου είναι 3μιση και δεν εχει πάρει ποτέ σιρόπι. 1ον γιατι ο γιατρός μας ειναι κατα και 2ον γιατί δεν θα του εδινα. οι μάσκες και ειδικά οι μη κορτιζονούχες (αερολιν) ειναι καλύτερες για τα παιδιά. γενικά όμως αν μπορούμε να αποφεύγουμε τα φάρμακα είναι το καλύτερο

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μας εμπειρια με τα σιροπια κ τις μασκες....

 

Ο μεγαλος μου γιος, μεχρι τα 2μισι, ολα καλα...πρωτο παιδι, τον χειμωνα τον φυλαγα απο αλλα παιδακια, οχι παιδοτοποι κλπ.

Και ερχεται η στιγμη που παμε στον παιδικο σταθμο κ τελος Οκτωμβρη αναπνευστικα μετα απο ιωσουλα....η τοτε παιδιατρος, μου εδινε σιροπι aerolin, ορο, οτριβιν κλπ, αλλα δεν εβλεπα βελτιωση....ξεκινησαμε κ χαπια, τα singulair, κ απο Οκτωμβρη μεχρι Δεκεμβρη δεν εβλεπα καμια βελτιωση:confused:

 

Τον Δεκεμβρη, μου λεει η παιδιατρος πως τα singulair θα τα παρει μεχρι την ανοιξη (4 με 5 μηνες δηλαδη!!!!!!!!!!!:shock:) ο γιος μου, (σαν προφυλαξη, μαλλον για τον παιδικο)κ κολλαμε κ παλι ιωσουλα, βραζει το στηθος του κ καλω σπιτι αλλη παιδιατρο!

 

Μου λεει για τη μασκα, aerolin k flixotide.Σε 1 βδομαδα, καθαρισε!!!

Μου εξηγησε η γυναικα πως τα εισπνεομενα δρουν απευθειας στα πνευμονια(αυτη η παιδιατρος ειναι κατα των χαπιων, σιροπιων κλπ)

 

Φυσικα κ κρατησα τη δευτερη παιδιατρο, μασκες εχει κανει κατα μεσο ορο 1 με 2 φορες το χειμωνα ο μεγαλος....Στον μεγαλο που ξεκινησε στα 2 μισι δεν ειχα προβλημα, καταλαβαινε οτι ειχε βελτιωση κ καθοταν μια χαρα!!!!

 

 

Ο μικρος μου......7 μηνων, ο μεγαλος κολλαει ιωση, ξεκιναμε μασκες, κολλαει κ ο μικρος:(Πολυ μικρουλη, καθοταν μια χαρα.....Τον περσινο χειμωνα 1 φορα καναμε μασκουλες τον μικρο, (δεν παει παιδικο ο μεγαλος, κ παλι τα προσεχα)

 

Φετος, πριν λιγες μερες, καταρροη απο δοντακια, εκανε φλεματακια κ μου ειπε μονο aerolin, ο μικρος 15 μηνων, ανταρτης τις 2 πρωτες μερες καθισε, μετα το τι κεφαλοκλειδωμα επεσε, δεν λεγεται...κλαμματα, δραμα:(......κ μου ηρθε η φαεινη ιδεα να τον βαλω στο καρεκλακι, να του πω εγω θα κανω!!!!!!!, παω να βαλω τη μασκα στο στομα μου κ μου την αρπαξε να κανει!!!!!!!καθεται σχετικα καλα:rolleyes:

 

 

Μασκες κ παλι μασκες.....η δικη μου εμπειρια με τα σιροπια δεν ηταν αποτελεσματικη(ασε τα χημικα κλπ:rolleyes:)

 

Φυσικα κ μακαρι να μην χρειαζονται καθολου φαρμακα τα ζουζουνια μας!!!

 

Αλλα, αν δεν συνεργαζεται το παιδι, ειναι δραμα.....

Link to comment
Share on other sites

Τα σιρόπια είναι όντος τοξικά. ο μικρός μου είναι 3μιση και δεν εχει πάρει ποτέ σιρόπι. 1ον γιατι ο γιατρός μας ειναι κατα και 2ον γιατί δεν θα του εδινα. οι μάσκες και ειδικά οι μη κορτιζονούχες (αερολιν) ειναι καλύτερες για τα παιδιά. γενικά όμως αν μπορούμε να αποφεύγουμε τα φάρμακα είναι το καλύτερο

Για τον πυρετο τι δινεις?

 

Eχουμε μασκα απο αυτη που ψεκαζεις,την απλη.

Εχουμε δοκιμασει να τον κραταει ο ενας αγκαλια και ο αλλος να τοποθετει την μασκα στο προσωπακι του ή ξαπλα κτλ....δεν καθεται ησυχος....εχω πιεσει τοσο πολυ την μασκα στο προσωπο του....του πιεζω και τη μυτη μαζι και δεν αναπνεει στο τελος......για πες πως να το κανω????

Εμενα και τα 2 δεν καθοντνι με τιποτα για μασκα.Ο μεγαλος τωρα πια κανει μονος του!

Λοιπον τους ξαπλωνα στο κρεβατι,ανεβαινα πανω τους σαν να καθομαι στην κοιλια και με τα γονατα μαγκωνα να χερια οποτε εμενε μονο το κεφαλι ελευθερο με το ενα χερι κραταγα μασκα και με το αλλο κεφαλι!Λιγο βαρβαρο φαινεται αλλα δεν γινοταν αλλιως !Ετσι βαζουμε και ορο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μεγάλος είναι 27 μηνών κ δεν έχει πάρει ούτε ντεπον ποτέ. Όσες φορές ειχε μυξουλες η παιδίατρος ελεγε μόνο όρο. Εδω κ μια βδομάδα έχει μυξουλες κ βήχα. Πάλι μου πε μόνο όρο γιατί ο βήχας είναι επειδή του κατεβαίνουν οι.υξες. Ο βήχας όμως αν κ καλυτερεύει είναι πολύ δυνατός. Επίσης κόλλησε εμένα κ έχω μόνο βήχα παραγωγικό κ το χειρότερο ότι μολις πριν λίγο άρχισε να ζει μύξες κ να πνίγεται απ' αυτες οταν είναι ανάσκελα ο μικρουλης μ που είναι μολις 2.5 μηνών. Τι κανουνε τώρα; εννοείται ότι το πρωί θα πάρω την παιδίατρο αλλά ανησυχώ. Ίωση είναι αυτό? Πόσες μέρες κρατάει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβάσει όλα τα ποστ, απλά κάποια φορά μας είπε ένας παιδίατρος εκεί που βρισκόμασταν ότι χρειαζόμασταν οπωσδήποτε μάσκα για δυο βδομάδες και μετά θα πηγαίναμε να ξαναδει το παιδί για να κάνει κι άλλες με άλλη δοσολογία ή φάρμακο. Δηλαδή καμια εικοσαριά μέρες μάσκα. Αυτό δε θα το άντεχα, οπότε αναγκαστηκα να πάω στο δικό μας παιδιατρο που ήταν μακριά. Τη βγάλαμε με πέντε μέρες σπιροπεντ. Ακόμα κι αν το σιρόπι είναι πιο επιβαρυντικό,συγκρίνονται οι πέντε μέρες σιρόπι με τις είκοσι μέρες μάσκα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...