Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιχνιδια για να φαει:σωστο η λαθος;


Recommended Posts

παιδια καλησπερα:-P η μπεμπουλα μας ειναι 8 μηνων και τρωει 3 γευματα την ημερα. συνηθως οταν τρωει χρειαζεται να της αποσπω την προσοχη. περισσοτερο της λεω παραμυθια με εντονο παιχνιδιαρικο τροπο οπως ολες φανταζομαι γνωριζουμε.πρωι και απογευμα τρωει ευκολα αλλα μεσημεριανο δεν τρωει σχεδον καθολου, ειδικα οταν εχει κρεας και πρεπει να βλεπει καποιο παιχνιδι που ειναι π.χ. ψηλα ωστε να την ξεγελαμε.δεν θελω να την πιεζω βεβαια, τρωει οσο φαει με τερτιπια και μολις γκρινιαξει και δειξει οτι ενοχλειται σταματαω. εσεις τι κανετε οταν ταιζετε τα μικρα σας;; μηπως ειναι λαθος να συνδεσει το φαγητο με το παιχνιδι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν γνωριζω κανενα μωρο τοσο μωρο ουτε μεγαλυτερο που να καθετε και να τρωει χωρις να χρεισιμοποιουνται τεχνασματα. καταρχην για να κατσει 15 λεπτα σε ενα σημειο αυτο και μονο θελει κοπο τοσο μαλλον εαν πρεπει να τον πεισεις να φαει και περιεργες γευση για αυτο.

μην σε ανησυχη αυτο.

ετσι και αλλιως ολα εινα παιχνιδι για τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ μικρούλα ακόμη για να τρώει χωρίς να χρειάζεται να της αποσπάς με κάτι την προσοχή. συνήθως όλα τα μωράκια έχουν κάποιο θέμα με κάποιες τροφές που δεν τους αρέσουν (κυρίως φρούτα ή αβγό) και πρέπει να κάνουμε προσπάθεια να τα "ξεγαλάσουμε" για να φάνε. αν το βάρος της είναι καλό, δεν είναι ανάγκη να τη ζορίζεις και πολύ. επίσης, μήπως αν την άφηνες να πεινάσει είχες καλύτερα αποτελέσματα? συνήθως 150-200 ml φαγητού είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

το βαρος της ειναι μια χαρα. καποιες φορες που ειχε ωρα να φαει η συμπεριφορα της ηταν πολυ χαλια εκνευρισμενη δεν ετρωγε μπουκια και μολις την εβαλα στο στηθος εφαγε κανονικα. απο τοτε την ταιζω σχετικα χορτατη. το ιδιο χορτατη ειναι σε ολα τα γευματα απλα το μεσημεριανο της αρεσει πολυ λιγοτερο, υποθετω. στα πολυ καλα της τρωει 60-100 μλ αλλα συνηθως το πολυ 10 μικρες κουταλιες.

Link to comment
Share on other sites

150-200ml φαγητού θα έλεγα ότι είναι και πολλά σε αυτή την ηλικία. Εγώ αν έτρωγε από μόνη της (χωρίς παιχνίδια) μέχρι 100ml νομίζω ότι δεν θα επενέβαινα. Αν δεν έτρωγε ούτε τόσα μόνη της ή αν της έλλειπε βάρος, τότε θα έπαιζα και κουκλοθέατρο αν χρειαζόταν ;)

 

Γενικά ο λόγος που λένε να μην συνδέσεις παιχνίδια με φαγητό είναι για να μην ξεχνιέται το παιδί και τρώει πολύ. Αν βλέπεις ότι το παιδάκι σου είναι παχουλό και τρώει πολύ (πάνω από 200ml ανά γεύμα) με τα παιχνίδια, τότε κόβεις τα πολλά-πολλά για να αρχίσει να μαθαίνει το αίσθημα του κορεσμού. Να σταματάει δηλαδή όταν χορταίνει και όχι όταν βαριέται το παιχνίδι. Αν όμως έχεις ένα παιδάκι ελλιποβαρές που με το ζόρι τρώει 3-4 κουταλίτσες ανά γεύμα, τότε ας του δώσεις μια ώθηση με το παιχνίδι να φάει 9-10 κουταλίτσες. Έτσι νομίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εχω πολυ καλα νεα. τυχαια ενα μεσημερι κατσαμε να φαμε ολοι μαζι και η μικρη χωρις παιχνιδια και χωρις τιποτα, μονο που μας εβλεπε και τρωγαμε, ανοιγε το στοματακι της και ετρωγε κι αυτη. ;) βεβαια δεν το εφαγε ολο το μπολ, αλλα εφαγε πολυ περισσοτερο απο το συνηθισμενο!!! τωρα το καθιερωσαμε περιμενουμε τον μπαμπα για να φαμε το μεσημεριανο μας:)

Link to comment
Share on other sites

Είπα κ εγώ! Και εμείς έτσι τρώμε όλοι μαζί κ δεν χρειάζονται καθόλου κόλπα ή παιχνίδια- ως τώρα τουλάχιστον.(σχεδόν 11 μηνών)

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

θυμαμαι περυσι το καλοκαιρι στη κεφαλονια. Ο αντρας μου ταιζε το οχτω μηνωνωηλεκτρακι φορτωμενος χριστουγεν παιχνιδια και εγω πανω σε μια καρεκλα να κανω τη σαμπουτσακη. Τωρα πια το ηλεκτρακι τρωει μονο του με πιρουνι η κουτλι

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

το τι παιχνιδια και τραγουδια και βολτες και δεν συμμαζευεται εκανα για να ταισω το μεγαλο δεν μπορω να σου το περιγραψω.

 

ηταν δυσκολο παιδι στο φαγητο (ακομα εινια) ελλιποβαρες και εγω πρωτομανα και απελπισμενη με το φαγητο του. το τι καναμε με τον αντρα μου για να φαει, εγω κυριως και μετα μπηκε και εκεινος στο παιχνιδι,δεν μπορω να σου πω. μιλαμε ειπα ολο το ελληνικο ρεπερτιο σε τραγουδια, σε καθε ταισμα επλενα τουλαχιστον 5 ταπερ και 8 παιχνιδια και παει λεγοντας. μετα παιρναμε σβαρνα τα παρκα για να φαει το απογευματινο του. ημουν με το ρολοι στο χερι,να φαει νταν στην ωρα του,μην ξεφυγει λεπτο κτλ.

 

επισης ζυγιζα και εγραφα γραμμαρια.εφαγε 88 γραμμαρια, εφαγε 107 γραμμαρια κτλ.

 

τωρα στον δευτερο δεν υπηρχαν τετοια περιθωρια.εινια και πιο καλοφαγο παιδακι βεβαια αλλα πολυ νωρις εμαθε χωρις τιποτα να ανοιγει το στομα. μαλλον καταλαβε οτι αμα δεν το ανοιξει θα παρω το πιατο και θα μεινει νηστικο. του δινω οσο θελει. μπορει μετα απο 1 ωρα να πεινασει ξανα και να φαει κι αλλο τοσο η παραπανω.μπορει να φαει μιακαι εξω μια καλη ποσοτητα. δεν ξερω ποση ποσοτητα.δεν ζυγιζω και σταματησα να ειμια τοσο ψυχαναγκαστικη με το αν εφαγε και ποσο.

 

κατεληξα λοιπον στο συμπερασμα οτι αν τα ταιζουμε παιζοντας το εκλαμβανουν σαν ενασχοληση δημιουργικη μαζι τους και ζητανε κι αλλο κι αλλο κι αλλο. δεν το αντιλαμβανονται ως ωρα φαγητου. ετσι δεν τρωνε και θελουν ολο και διαφορετια παιχνιδια και πιο πολλα και πιο πολλη ωραγια να φανε. αυτο βεβαια το συνεπερανα τωρα, εκ των υστερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ζυγιζω και σταματησα να ειμια τοσο ψυχαναγκαστικη με το αν εφαγε και ποσο.

 

 

Νομίζω ότι σε αυτό κρύβεται μεγάλο κομμάτι του προβλήματος. Δηλαδή αγχώνεται ο γονέας και κάνει τα χίλια δύο και το παιδί το αντιλαμβάνεται και αντιδρά αναλόγως.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε αυτό κρύβεται μεγάλο κομμάτι του προβλήματος. Δηλαδή αγχώνεται ο γονέας και κάνει τα χίλια δύο και το παιδί το αντιλαμβάνεται και αντιδρά αναλόγως.

σοφό!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατουσα το παιχνιδιαρικο υφος ..θα ελεγα καποιο τραγουδι αλλα θα απεσυρα τα παιχνιδια..

Αυτα εφοσον το παιδακι σου δεν ειναι απο τα παιδακια που δεν τρωνε..

Εγω ειχα κανει το λαθος σε καποια φαση που δεν ειχα χρονο και την εμαθα να τρωει με βιντεο-τραγουδακια..κουραστηκα αρκετα να τα αποσυρω

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

εμας τρωει χωρις παιχνιδια, σε σπανιες περιπτωσεις που δεν ειναι και τοσο καλα αντε να του κανουμε κουπεπε. Τρωει πανω απο 200ml φρουτα και μεσημεριανο, εινια πολυ? το βαρος του ειναι 8300 και υψος 74 δεν τον λες και παχυ αλλα απ οτι διαβαζω η ποσοτητα ειναι πολυ, το θεμα ειναι οτι αν φαει πιο λιγο κλαιει. Παντως απ οτι καταλαβαινω στο πως θα φαει ενα παιδι εξαρταται και απο το ιδιο το παιδι και μαλλον τα πιο πολλα θελουν και κανα παιχνιδακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To μόνο παιχνίδι μας ήταν το ίδιο το φαγητό. Να φάει με τα χέρια, να πειραματιστεί, να αλλάζει υφή κτλ.

 

Τέλειο!:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

To μόνο παιχνίδι μας ήταν το ίδιο το φαγητό. Να φάει με τα χέρια, να πειραματιστεί, να αλλάζει υφή κτλ.

κ εμας αυτο ειναι το παιχνιδι μας..δεν μπορω καθολου να κανω τον καραγιοζη!!!!!!! οποτε απλα τρωμε οτι τρωμε κ μετα κανουμε τα γουρουνακια:lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα "μαθήματα" του θηλασμού είναι να παραιτείσαι από τον έλεγχο στο πόσο και πότε τρώει το παιδί. Με λίγη καλή θέληση, το επεκτείνεις και στις στερεές. Οπότε τα παιχνίδια φαίνεται να μη χρειάζονται.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι περθώρια εχει μια μαμά με ενα μωρό 7 μηνών να πει "δεν βαριέσαι ας μη φάει ή ας φάει ελάχιστα ". Μιλάμε για μια ηλικία οου το παιδί έχει ραγδαία ανάπτυξη και φοβερές διατροφικές ανάγκες.

Μπορεί ο θηλασμός μέχρι τον χρόνο να είναι η βασική τροφή, αλλά πουθενά και κανείς δεν θα στηρίξει την άποψη αποκλειστικό μέχρι τον πρώτο χρόνο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

.....

Επεξεργάστηκαν by dimmi
διαγραφή μηνύματος, λάθος ενότητα

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι περθώρια εχει μια μαμά με ενα μωρό 7 μηνών να πει "δεν βαριέσαι ας μη φάει ή ας φάει ελάχιστα ". Μιλάμε για μια ηλικία οου το παιδί έχει ραγδαία ανάπτυξη και φοβερές διατροφικές ανάγκες.

Μπορεί ο θηλασμός μέχρι τον χρόνο να είναι η βασική τροφή, αλλά πουθενά και κανείς δεν θα στηρίξει την άποψη αποκλειστικό μέχρι τον πρώτο χρόνο.

 

Ανεξάρτητα από το αν το μωρό θηλάζει ή πίνει ξένο, οι στερεές είναι συμπληρωματικές για τον πρώτο χρόνο, το οποίο σημαίνει ότι οι διατροφικές του ανάγκες εξακολουθούν να καλύπτονται από το γάλα κι όχι από τις στερέες. Μάλιστα, είναι πολύ σημαντικό από πολύ νωρίς (μιλάμε για 6-7 μηνών) το μωρό να αφήνεται να τρώει μόνο του με τα χεράκια του και σε μικρά κομμάτια και σε ό,τι ποσότητες θέλει. Και λογικά αν το πάρεις άλλωστε, αποκλείεται η μαμά να ξέρει καλύτερα από το ίδιο το μωρό τι ποσότητες χρειάζεται για να νιώσει χορτάτο. Μπορεί με αυτό τον τρόπο το μωρό να τρώει πολύ μικρότερες ποσότητες από ό,τι αν το ταΐζει η μαμά με το κουτάλι και με χίλια παιχνίδια, αλλά είναι πιο ουσιαστικές και διατροφικά και από θέμα ανάπτυξης της συμπεριφοράς του στο φαγητό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...