Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα Με θυρεοειοτροπο ορμόνη?


Recommended Posts

Κορίτσια, Καλησπέρα. Ειμαι στην 9η εβδομάδα και μόλις έλαβα τα αποτελεσματα απο τις αιματολογικες εξετάσεις πρώτου τριμηνου. Όλες είναι οκ αλλα αυτή η ορμόνη η TSH είναι κατα τον γιατρό μου 'οριακά χαμηλη'. Συγκεκριμένα, ενώ είναι εντός οριων (τα φυσιολογικα είναι 0,27-4,7) εγω εχω 0,66. Έν τω μεταξύ εγω ουδέποτε είχα θέμα με θυροειδη και σε παρελθοντικες εξετάσεις πάντα ήταν όλα οκ. Ο γιατρός είπε οτι τον νοιάζει να μην είναι οριακές οι τιμές της ορμονης αυτής γιατι στο πρώτο τρίμηνο το μωρό δεν έχει δικό του θυροειδη. Στην πράξη όμως αυτο τι σημαίνει? οτι θα χρειαστεί να παίρνω χάπια τωρα και μετα???και είναι αυτός ο θυροειδης που αδύνατιζεις αδικαιολόγητα κλπ? Διότι εγω ποτε δεν είχα αυξομειώσεις βάρους και ανέκαθεν ήμουν οκ στα κιλά. Μήπως να επαναλάβω την συγκεκριμένη εξέταση η δεν θα έχει διάφορα στο αποτέλεσμα?

 

Αν κάποια γνωρίζει, παρακαλώ απάντησε μου.

Επίσης μιας και το θέμα είναι περί διατροφής, τι άποψη έχετε αναφορικά με τα light προϊόντα? επειδή εγω τρώω γαλακτοκομικά όπως γιαουρτια, τυριά, γάλα κλπ, σκεφτόμουν μήπως να πάρω light προϊόντα για να μην βάλω και περιττά κιλά, αλλα άλλες κοπέλες με ενθαρρύνουν, άλλες τα φοβούνται..

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα

γιατρος δεν ειμαι αλλα και η απαντηση του γιατρου σου δεν ειναι αρκετα ψαγμενη.

Στην αρχη εγκυμοσυνης σε πολλες περιπτωσεις η tsh κατεβαινει. πολλες φορες και κατω απο τα ορια. Ειναι φυσιολογικοτατο αυτο. Προβλημα θα ειχες αν η tsh ηταν υψηλη, αρα χαμηλη η ft3 & ft4.

http://www.leto.gr/page.aspx?p_id=919

 

Τιποτα δεν χρειαζεται να κανεις, απλα να εξεταζεσαι καθε τρεις μηνες ( μια σε καθε τριμηνο), αν και ειμαι σιγουρη οτι αφου τωρα εισαι οκ, και στο μελλον (που το παιδι θα εχει δικο του θυρεοειδη) θα ειναι ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις όπου κατά την εγκυμοσύνη λόγω του πάρτυ των ορμονών, απορρυθμίζεται και ο θυρεοειδής. Δεν είναι κάτι φοβερό, με ένα χαπάκι ρυθμίζεται (το οποίο είναι απόλυτα ασφαλές να παίρνεις, καθώς δεν είναι αντιβίωση ή παυσίπονο, αλλά ορμόνη- εγώ έχω υποθυρεοειδισμό από τα 14 μου και συνεχίζω την αγωγ΄η μου κανονικά και τώρα). Επίσης δεν είναι απόλυτο ότι θα συνεχίσει μια ζωή, συνήθως όταν εμφανίζεται στην εγκυμοσύνη, περνάει μετά τη γέννηση του μωρού. Όσο για τα light προιόντα εμένα προσωπικά δε μου έχει πει κάτι ο γιατρός μου- να τα αποφεύγω κι έτσι.

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κορίτσια, να είσαστε καλα! Απλα ανησύχησα διότι μου είπε να επισκεφθώ ενδοκρινολογο άμεσα. Οι Τ3 & Τ4 είναι μια χαρα, μόνο αυτο ήταν κοντά στα όρια. Απλα φοβήθηκα μήπως είναι κάτι που θα με ακολουθεί γενικά και είναι απο αυτές τις περιπτώσεις που ενώ τρως φυσιολογικα αδύνατιζεις χωρις λόγο, κάτι που ίσως επηρέαζε και το μωρακι. για τα light διάβασα και κάπου αλλού αυτο που είπες Λαιδα, οπότε απλώς θα προσέχω αυτήν την ουσία που αναφέρεις. Έν τω μεταξύ ρε κορίτσια κάτι άλλο άσχετο, αν ξέρετε, εδώ και μια εβδομάδα ματωνει συχνά και άνευ λόγου η μυτη μου...αλλα αρκετό αιμα! Την φυσω μαλακά και το χαρτί κοκκινιζει. Τετάρτη θα πάω στον γιατρό μου και θα του το αναφέρω και αυτο. Είναι κάτι κακό????να με ανησυχεί???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και αυτο συμβαινει στην εγκυμοσυνη συχνα. Κανε τους τακτικους ελεγχους σου και απολαυσε το! Μην ανησυχεις ανευ λογου.

Αληθεια, ο ενδοκρινολογος που θα επισκεφτεις ειναι ασχετος η θα πας εκ μερους του γιατρου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κορίτσια, να είσαστε καλα! Απλα ανησύχησα διότι μου είπε να επισκεφθώ ενδοκρινολογο άμεσα. Οι Τ3 & Τ4 είναι μια χαρα, μόνο αυτο ήταν κοντά στα όρια. Απλα φοβήθηκα μήπως είναι κάτι που θα με ακολουθεί γενικά και είναι απο αυτές τις περιπτώσεις που ενώ τρως φυσιολογικα αδύνατιζεις χωρις λόγο, κάτι που ίσως επηρέαζε και το μωρακι. για τα light διάβασα και κάπου αλλού αυτο που είπες Λαιδα, οπότε απλώς θα προσέχω αυτήν την ουσία που αναφέρεις. Έν τω μεταξύ ρε κορίτσια κάτι άλλο άσχετο, αν ξέρετε, εδώ και μια εβδομάδα ματωνει συχνά και άνευ λόγου η μυτη μου...αλλα αρκετό αιμα! Την φυσω μαλακά και το χαρτί κοκκινιζει. Τετάρτη θα πάω στον γιατρό μου και θα του το αναφέρω και αυτο. Είναι κάτι κακό????να με ανησυχεί???

Καλητερα να αποφυγεις τα light αλλα να προτειμας με λιγοτερα λιπαρα.Δηλαδη αντι να παρεις ενα γιαουρτι με φουλ λιπαρα παρε ενα 2% και οχι 0% γιατι τα μηδεν υπαρχει επεξεργασια παραπανω.Το ιδιο και στο γαλα αντι για 3.5% παρε 1.5% εχει τις ιδιες βιταμινες και λιγοτερα λιπαρα , μην πας να παρεις 0% γιατι εχει αρκετη επεξεργασια και λειπει μια βιταμινη που σε βοηθα στην πεψη.Γενικα να αποφευγεις τα light γιατι εχουν μεσα ασπαρταμι και διαφορες αλλες ουσιες και παρα παρα πολλα ΕΕΕΕΕ!Οσο πιο πολλα εψιλον σε μια περιγραφη προιοντος τοσο χειροτερο το προιον!Εγω προσωπικα ειμαι τυρου πολυ δεν ζω χωρις τυρι και προσεχα αυτα που σου ειπα και πηρα 9 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη ,δεν εκανα πιεση, δεν εκανα ζαχαρο η οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο συμβαινει στην εγκυμοσυνη συχνα. Κανε τους τακτικους ελεγχους σου και απολαυσε το! Μην ανησυχεις ανευ λογου.

Αληθεια, ο ενδοκρινολογος που θα επισκεφτεις ειναι ασχετος η θα πας εκ μερους του γιατρου?

 

Τετάρτη εχω ραντεβού με τον γιατρο μου, ο οποίος τηλεφωνικώς μου είπε καλό θα ήταν να πάω σε έναν ενδοκρινολογο, ο οποίος θα μου πει εαν θα χρειαστεί να πάρω κάποιο χάπι. Απο το τηλέφωνο δεν είπαμε λεπτομέρειες γιατι έλειπα σε διακοπές. Πάντως εγω δεν ξέρω κάποιον, αν είναι φαντάζομαι σε κάποιον που θα μου συστήσει θα πάω..απλα διάβαζα στο Ίντερνετ τις επιπτώσεις που έχει κάτι τέτοιο στο εμβρυο και φρικαρα λίγο..πάντως αναζητησα παλαιοτερρες εξετάσεις μου (βρήκα κάποιες του 2010) και η ορμόνη αυτή ήταν 1, 60 κάτι τέτοιο...μακάρι να μην είναι κάτι, διότι είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη, ειμαι που ειμαι και αγχωτικη, αυτο μου έλειπε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

αν θες πηγαινε σε ενδοκρινολογο για να σου φυγει το αγχος αλλα αυτος δεν θα σου δωσει τιποτα!!!:)

εντιτ: Κατα τη γνωμη μου ο γιατρος σου δεν επρεπε καν να σε στειλει σε ενδοκρινολογο. Ειναι κατι που ολοι οι γυναικολογοι ξερουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να αποφυγεις τα light αλλα να προτειμας με λιγοτερα λιπαρα.Δηλαδη αντι να παρεις ενα γιαουρτι με φουλ λιπαρα παρε ενα 2% και οχι 0% γιατι τα μηδεν υπαρχει επεξεργασια παραπανω.Το ιδιο και στο γαλα αντι για 3.5% παρε 1.5% εχει τις ιδιες βιταμινες και λιγοτερα λιπαρα , μην πας να παρεις 0% γιατι εχει αρκετη επεξεργασια και λειπει μια βιταμινη που σε βοηθα στην πεψη.Γενικα να αποφευγεις τα light γιατι εχουν μεσα ασπαρταμι και διαφορες αλλες ουσιες και παρα παρα πολλα ΕΕΕΕΕ!Οσο πιο πολλα εψιλον σε μια περιγραφη προιοντος τοσο χειροτερο το προιον!Εγω προσωπικα ειμαι τυρου πολυ δεν ζω χωρις τυρι και προσεχα αυτα που σου ειπα και πηρα 9 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη ,δεν εκανα πιεση, δεν εκανα ζαχαρο η οτιδηποτε αλλο.

 

Μακάρι να πάρω και εγω μόνο 9 κιλά!!!συγχαρητηρια!!κοιτα εγω εχω το εξής...ανέκαθεν δεν στερούμουν τίποτα και έτρωγα πολυ, αλλα είχα καλο μεταβολισμό. :P Δεν εχω κάνει ποτε δίαιτα αλλα έκανα και καφριλες τύπου να φάω 2 σουβλακια στις 2 το βράδυ κλπ.:shock: Αλλα πάντα ήμουν αδύνατη. Οπότε και τώρα, θεωρώ οτι για εμένα το δύσκολο είναι να αλλάξω νοοτροπία γιατι δεν εχω μάθει να στερούμαι και απο εκεί ξεκινά το όλο θέμα. Ας πούμε σήμερα έφαγα το πρωί 2 μεγαλα κουλούρια με τυρί φέτα και 3 κομμάτια παστιτσιο συνολικά ( 2 το μεσημέρι και 1 πριν καμμια ωρα). Αλλα το ίδιο έκανα και παλαιά, αυτο είναι το θέμα.οποτε κοιτώ μήπως το περιόρισω με τέτοια τεχνάσματα τύπου light προϊόντα κλπ!!! Πάντως μέχρι τώρα εχω πάρει 1,5 κιλό, αλλα ο γιατρός μου είναι ψύχωτικος και λέει το πολυ να πάρω 10 δεν υπαρχει λόγος να χάλασω το σώμα μου κλπ ( άκουσον άκουσον!!!) πήγα εκεί 54 κιλά με ύψος 1,73 και μου είπε 62 το πολυ 64!! Έλεος!:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θες πηγαινε σε ενδοκρινολογο για να σου φυγει το αγχος αλλα αυτος δεν θα σου δωσει τιποτα!!!:)

εντιτ: Κατα τη γνωμη μου ο γιατρος σου δεν επρεπε καν να σε στειλει σε ενδοκρινολογο. Ειναι κατι που ολοι οι γυναικολογοι ξερουν.

 

Θα κοιτάξω να ειμαι συνεργασίμη, μακάρι να μην χρειαστεί να πάρω χάπια και να είναι κάτι φυσιολογικο! Φαντάζομαι οτι ίσως το είπε προληπτικά προκειμένου να είναι απόλυτα σίγουρος οτι είναι φυσιολογικο, τι να πω....ιδωμεν, έτσι ψαρωμενες που είμαστε, ο,τι μας λένε κάνουμε!!::?

Ευχαριστώ πολυ πάντως, ήδη αισθάνομαι καλυτερα οτι ίσως να είναι ένα απλό και φυσιολογικο συμπτωμα!:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...