Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο θηλασμος μ εχει κουρασει πολυ.....


Recommended Posts

κοντευουμε 13 μηνες.. ενω την ημερα τρωει στερεες τροφες -αντε καποιες μερες να θηλασει κανα δεκαλεπτο για να κοιμηθει το μεσημερι - το βραδυ θηλαζεισυνεχεια. ξυπναει 3-4 φορες μεσα στη νυχτακαι θελει στηθος, ακομα κι αν ειχε φαει πριν μιση ωρα. κι οχι μονο αυτο αλλα ρουφαει με μανια, λες και ειναι νηστικο 10 μερες, σε σημειο να νοιωθω οτι θα λιποθυμησω. καποιες φορες λιποθυμησα μετα απο θηλασμο, εχω κανει προσπαθειες να κοψουμε τους βραδινους θηλασμους, τιποτα, εχω προσπαθησει αν του δωσω ξενο, δε θελει, ουτε δικο μου στο μπουκαλι πινει.

δεν ξερω τι να κανω, ενα βραδυ που ελειψα για λιγο ξυπνησε και με ζητουσε και εκλαιγε μεχρι που γυρισα. νοιωθει καμια αλλη ετσι ή μονο εγω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό έγραφα τώρα στο Ήρεμος αποθηλασμός Αλήθεια η ψέμα???

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2442020&postcount=29

 

η κόρη μου ήταν ένα ιδιαίτερα άυπνο μωρό, είχα την αίσθηση πως δεν κοιμόταν ποτέ. Υπήρχαν φορές που την άκουγα να ξυπνά την νύχτα και έβαζα τα κλάματα γιατί είχα μόλις 1 ώρα που έφυγα απ το δωμάτιό της, ήθελα να κοιμηθώ και αυτή όχι! Κάποια στιγμή όταν ήταν 18 μηνών αποφάσισα να κόψω τον βραδινό θηλασμό πιστεύοντας πως έτσι θα μάθαινε να κοιμάται όλη νύχτα, αλλά…………………

όχι μόνο συνέχισε να ξυπνάει αλλά τώρα πλέον δεν υπήρχε και η λύση του στήθους που όπως και να το κάνουμε είναι το τέλειο υπνωτικό…….

 

Ίσως αν εργάζεσαι να είναι και αυτός ένας λόγος για τα συχνά ξυπνήματα ίσως αποζητά περισσότερο χρόνο με την μανούλα ή απλά σαν παιδί δεν αγαπά τον ύπνο και θα πρέπει να το δεχτείς. Η παιδίατρός μου για να με παρηγορήσει μου έλεγε πως τα άυπνα παιδιά είναι συνήθως πολύ έξυπνα……….

 

Υπομονή θα έρθει και ο καιρός που θα κοιμάται και συ θα ξυπνάς από μόνη σου μέσα στην νύχτα έτσι απλά από συνήθεια, τι είναι μερικά ξενύχτια αν είναι να έχεις έναν μικρό Αϊνστάιν στο σπίτι σου……..56819qyubccoqaf.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα μπορουσα να γραφω μερες σε αυτο το θεμα, εμενα ειναι βεβαια 2,5, εχω περασει απ ολες αυτες τις φασεις,,τωρα κοιμαται συνεχομενα ενα 7-8ωρο χωρις να ξυπνησει ενδιαμεσα, αυτο μετα το δευτερο ετος αχισε να παγιωνεται, πριν κλεισει τα 2 ειχαμε πολυ στηθος και ξυπνηματα, ηρεμησε αισθητα απο τη στιγμη που εβγαλε και τον τελευταιο τραπεζιτη, με τα δοντια υπεφερε πολυ, μολις βγηκε και το τελευταιο ειδα μεγαλη βελτιωση και στον υπνο και στην αναγκη του για γαλα, η αναγκη για στηθος αυξανοταν πολυ κι οταν κρυωνε αρρωσταινε,,,,υπηρχε παντα καποιος λογος

 

ειδε διαφορα προς το καλυτερο στον 14 μηνα στον 18 στους 24 κι απο δυο χρονων κι υστερα εχει στρωσει σε τετοιο βαθμο που δεν το πιστευω,,,επισης καταλαβαινει πολλα και του λεμε οτι μεγαλωσε δεν χρειαζεται να θηλαζει πια, τη νυχτα δεν ξυπναμε, η μαμα ειναι κουρασμενη κλπ ολα αυτα μετα το δευτερο χρονο τα καταλαβαινει και προσπαθει να συνεργαστει,,αλλα πριν δεν γινοταν με τιποτα, οσο δε επαιζαν δοντια ΤΙΠΟΤΑ

 

κοιμηθειτε μαζι τα βραδια για εξοικονομηση ενεργειας,,,το πρωι δουλευεις στον κραταει κανεις? εχεις βοηθεια? τουλαχιστον οσο δεν ειστε μαζι να ξεκουραζεσαι αν ειστε συνεχεια μαζι, βολτες βολτες, εμενα με εσωσε το εξω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα μπορουσα να γραφω μερες σε αυτο το θεμα, εμενα ειναι βεβαια 2,5, εχω περασει απ ολες αυτες τις φασεις,,τωρα κοιμαται συνεχομενα ενα 7-8ωρο χωρις να ξυπνησει ενδιαμεσα, αυτο μετα το δευτερο ετος αχισε να παγιωνεται, πριν κλεισει τα 2 ειχαμε πολυ στηθος και ξυπνηματα, ηρεμησε αισθητα απο τη στιγμη που εβγαλε και τον τελευταιο τραπεζιτη, με τα δοντια υπεφερε πολυ, μολις βγηκε και το τελευταιο ειδα μεγαλη βελτιωση και στον υπνο και στην αναγκη του για γαλα, η αναγκη για στηθος αυξανοταν πολυ κι οταν κρυωνε αρρωσταινε,,,,υπηρχε παντα καποιος λογος

 

ειδε διαφορα προς το καλυτερο στον 14 μηνα στον 18 στους 24 κι απο δυο χρονων κι υστερα εχει στρωσει σε τετοιο βαθμο που δεν το πιστευω,,,επισης καταλαβαινει πολλα και του λεμε οτι μεγαλωσε δεν χρειαζεται να θηλαζει πια, τη νυχτα δεν ξυπναμε, η μαμα ειναι κουρασμενη κλπ ολα αυτα μετα το δευτερο χρονο τα καταλαβαινει και προσπαθει να συνεργαστει,,αλλα πριν δεν γινοταν με τιποτα, οσο δε επαιζαν δοντια ΤΙΠΟΤΑ

 

κοιμηθειτε μαζι τα βραδια για εξοικονομηση ενεργειας,,,το πρωι δουλευεις στον κραταει κανεις? εχεις βοηθεια? τουλαχιστον οσο δεν ειστε μαζι να ξεκουραζεσαι αν ειστε συνεχεια μαζι, βολτες βολτες, εμενα με εσωσε το εξω

 

Συμφωνώ με όλα!

Επίσης, αν δεν δουλεύεις, προσπάθησε να θηλάζεις κάποιες φορές και την ημέρα, γιατί ίσως να αναπληρώνει όλους τους θηλασμούς τη νύχτα. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να τρώει μόνο στερεές την ημέρα και να μη θηλάζει.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

δε δουλευω, βρηκα δουλεια αλλα εκεινες τις ωρες δε μπορει κανενας να το κρατησει. ολημερα κολλημενος πανω μου ειναι, δε θηλαζει αλλα μαζι ειμαστε, και τα βραδια κοιμαται μαζι μας συνηθως, στην κουνια δεν του αρεσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με όλα!

Επίσης, αν δεν δουλεύεις, προσπάθησε να θηλάζεις κάποιες φορές και την ημέρα, γιατί ίσως να αναπληρώνει όλους τους θηλασμούς τη νύχτα. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να τρώει μόνο στερεές την ημέρα και να μη θηλάζει.

ευχαριστω για την απαντηση

δε θελει τη μερα, σπανια να θηλασει πριν το μεσηεριανο υπνο. ειναι 13 μηνων, τρωει σχεδον ολα τα φαγητα και γενικα μολις βλεπει φαγητο -εκτος απο γαλακτοκομικα-ορμαει. εχουμε κοψει και τα αλεσμενα, μονο φρουτα του αλεθω που δεν τα θελει αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγραφα τώρα στο Ήρεμος αποθηλασμός Αλήθεια η ψέμα???

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2442020&postcount=29

 

η κόρη μου ήταν ένα ιδιαίτερα άυπνο μωρό, είχα την αίσθηση πως δεν κοιμόταν ποτέ. Υπήρχαν φορές που την άκουγα να ξυπνά την νύχτα και έβαζα τα κλάματα γιατί είχα μόλις 1 ώρα που έφυγα απ το δωμάτιό της, ήθελα να κοιμηθώ και αυτή όχι! Κάποια στιγμή όταν ήταν 18 μηνών αποφάσισα να κόψω τον βραδινό θηλασμό πιστεύοντας πως έτσι θα μάθαινε να κοιμάται όλη νύχτα, αλλά…………………

όχι μόνο συνέχισε να ξυπνάει αλλά τώρα πλέον δεν υπήρχε και η λύση του στήθους που όπως και να το κάνουμε είναι το τέλειο υπνωτικό…….

 

Ίσως αν εργάζεσαι να είναι και αυτός ένας λόγος για τα συχνά ξυπνήματα ίσως αποζητά περισσότερο χρόνο με την μανούλα ή απλά σαν παιδί δεν αγαπά τον ύπνο και θα πρέπει να το δεχτείς. Η παιδίατρός μου για να με παρηγορήσει μου έλεγε πως τα άυπνα παιδιά είναι συνήθως πολύ έξυπνα……….

 

Υπομονή θα έρθει και ο καιρός που θα κοιμάται και συ θα ξυπνάς από μόνη σου μέσα στην νύχτα έτσι απλά από συνήθεια, τι είναι μερικά ξενύχτια αν είναι να έχεις έναν μικρό Αϊνστάιν στο σπίτι σου……..56819qyubccoqaf.gif

κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση

εμενα κοιμαται απο τετοια ωρα περιπου (τωρα τον θηλαζω για να κοιμηθει) αλλα ξυπναει και με ψαχνει πολλες φορες, και ξανακοιμαται μολις πιασει στηθος. και πινει λαιμαργα, δεν πιπιλαει. νοιωθω σαν ορθιο πτωμα πολυ εξαντληση, παμε κι εμεις βολτιτσες συνεχεια ή παιζουμε στην αυλη, ειναι και μεγαλη πολυ ζωηρη και πρεπει να τρεχω συνεχεια πισω της μη χτυπησει, ο αντρας μου λειπει τις περισσοτερες ωρες της μερας, σημερα δεν εχει γυρισει ακομα απο τις 6 το πρωι. ακομα και στο σπιτι δεν προλαβαινω να κανω πολλα πραγματα, κοιμαμαι στις 12 το βραδυ και καθε μια ωρα ξυπναω.

η πεθερα μου βοηθαει καποιες φορες αλλα δεν θελω να της φορτωνω τα παιδια για να κοιμηθω. σημερα κρατησε τη μεγαλη το μεσημερι και τωρα την πηρε μαζι της καπου παει βολτα και προλαβα και μπηκα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...