Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη αποκλειστικός θηλασμός...


candy82

Recommended Posts

Γράφω εδώ, γιατί το ίδιο μήνυμα το είχα στείλει στο θέμα "αποκλειστικό θηλασμός" και θεωρήθηκε αποπροσανατολιστικό για τις μαμάδες που επιθυμούν αποκλειστικό θηλασμό και γενικότερα εκτος θέματος!!!!!

Το τι πέρασα για να επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό δε λέγεται! Μεγάλη ταλαιπωρία! Χρησιμοποίησα και θήλαστρο κανα 2μηνο και ξεπατώθηκα!Υπηρρχαν μέρες που είχα κοιμηθεί μόνο 2 ωρες!!!!!!! Και αυτό που μετα βίας και μετα κόπων και βασάνων πέτυχα ήταν να θηλάσω μέχρι 5 1/2 μηνών τη μικρή μου! (ΜΕ συμπλήρωμα φυσικά) Αρχικά τη θήλαζα και μετά της έδινα ξένο! Αυτό για περίπου 2 μήνες. ΑΠό τον 2ο-4ο μήνα έκανα αντλήσεις κι έτσι της εξασφάλιζα 3 γεύματα μητρικό γάλα και 2 ξένο.Από τον 4ο έως και 5μιση μηνών το πρωί θήλαζε, δεν έπαιρνε μπουκάλι, καθώς το βράδυ γέμιζε το στήθος και την υπολοιπη μέρα στήθος και καπακι μπουκάλι!

ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω αποκλειστικά, αλλά δε συνέβη!!! Όσο κι αν προσπάθησα! ΚΑι μέχρι πριν λίγες εβδομάδες ένιωθα ένοχη κι έκλαιγα που δεν θήλασα αποκλειστικά!!!

Και μη μου πείτε πάλι πως όσο θηλαζεις τόσο πιο πολύ γάλα παράγεις! Μια γνωστή μου επι 3 μήνες την έβγαλε σε έναν καναπε θηλάζοντας το μικρό! Δε σηκωνόταν για κανένα λόγο (είχε βοήθεια στο σπίτι). κι όμως, παρόλο που η κοπέλα ξεπατώθηκε 3 μήνες μόλις σηκώθηκε από τον καναπέ έδωσε συμπλήρωμα!

Γιατί επιμένουν ορισμένες ότι είναι μια διαδικασία φυσιολογική και δε γίνεται μια μαμά να μην μπορεί να προσφέρει πάντα το γάλα που έχει ανάγκη το μικρό της;;;;;;;;Γιατί τόση αδιαλλαξία;;;;; Γιατί σε άλλα ζητήματα αποδέχονται τις εξαιρέσεις ενώ στο θηλασμό όχι;;;;; Μια μητέρα μάλιστα σε κάποιο forum θέλοντας να δείξει τη φυσικότητα με την οποία θα έπρεπε να γίνεται ο θηλασμός έθεσε το εξής επιχείρημα: "Όλα τα ζώα στη φύση θηλάζουν τα μικρά τους. Δηλαδή αν ήμασταν κι εμείς έξω στη ΄φυση τι θα κάναμε;;; Πού θα βρίσκαμε συμπλήρωμα;;;;".Και νομίζω πως εκφράζει την άποψη των περισσότερων φανατικών υπέρμαχων του θηλασμού!! Με αυτή τη λογική όμως, τα ΄ζωα δεν εμβολιάζουν τα μικρά τους, άρα να μην τα εμβολιάζουμε κι εμείς, γιατί δεν είναι φυσικό;;;;;;; Και πολλές ακόμα περιπτώσεις, όπου κάποια πράγματα θα έπρεπε να εξελίσσονται φυσιολογικά και φυσικά από μόνα τους, αλλά΄να που δε συμβαίνει πάντα. Επίσης, ένα ακόμα επιχείρημα , που τελικά η πράξη δεν το επιβεβαιώνει, είναι ότι τα παιδάκια του θηλασμού δεν αρρωσταίνουν εύκολα! Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις , όπου μωράκια που θήλασαν αρρώσταιναν βαριά κι άλλα που μεγάλωναν με φόρμουλα δεν αρρώσταιναν. Αλλά θεωρώ ότι τελικά το ανοσοποιητικό είναι θέμα γονιδιακό. Εμένα η μαμά μου με θήλασε μόνο 1 μήνα και δόξα τω Θεώ δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ! και φίλες μου που είχαν θηλάσει αρρωσταίνουν συχνοτερα και παρουσιάζουν αλλεργίες.

Είμαι υπέρμαχος του θηλασμού! Θεωρώ ότι είναι η ιδανικότερη τροφή για τα παιδιά μας,αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!!! Κι αν αξιωθώ να κάνω κι άλλο παιδάκι σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω! Αλλά δε θεωρώ ότι κι αν δε θηλάσουμε αποκλειστικά, χάθηκε ο κόσμος!!

Κι ας σταματήσει επιτέλους αυτή η πιπίλα ότι όσες δε θήλασαν αποκλειστικά, συνέβη επειδή κάτι δεν κάνανε σωστά!!! Τόσες κοπέλες σας γράφουμε ότι προσπαθήσαμε ως εκεί που δεν πάει και τελικά δεν επιτύχαμε αποκλειστικό θηλασμό!

Κι έπειτα πόσο καλό μπορεί να κάνει στην ηρεμία και στην ψυχική υγεία του παιδιού να είναι όλη μέρα σε ένα στήθος από το οποίο δε χορταίνει; Κι αν είναι για λίγες ημέρες, οκ! Αλλά αν τραβάει καιρό η ταλαιπωρία του;;;; Αντέχεις να το βλέπεις το μπουμπούκι σου, αντί να χαμογελάει και να είναι ήρεμο και χορτάτο, να κλαίει και να μένει ανικανοποίητο;;;Έπειτα πόσο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ μπορεί να είναι η ζωή τόσο της μαμάς όσο κι ενός μωρού όντας όλη μέρα στο στήθος;;; Πότε θα παίξεις, πότε θα γελάσεις, πότε θα πας μια βολτούλα με το παιδάκι σου;;; Γενικά, ποιοτικός χρόνος μεταξύ βρέφους και μαμάς μηδέν;;;;; Ή μήπως θεωρείται ποιοτικός χρόνος μόνο ο θηλασμός;;;;

Μόλις πριν λίγο καιρό κατάφερα να διώξω τις τύψεις μου που δεν πέτυχα αποκλειστικό θηλασμό και λυπάμαι ακόμα και για τα λεπτά που χαράμισα και ταυτόχρονα στέρησα από το παιδί μου, θρηνώντας για τον "μη αποκλειστικό θηλασμό"!

Χαίρομαι που στην Ελλάδα έχει γίνει όλη αυτή η εκστρατεία υπέρ του θηλασμού!!!!!!Αλλά από την άλλη μήπως έχει καταντήσει εμμονή πια;;;;;;;;Κι αν είναι τόσο σημαντικός , γιατί οι επιστήμονες (παιδίατροι και γυναικολόγοι) δεν επιμένουν τόσο πολύ και είναι πιο χαλαροί στο θέμα αυτό;;; μη μου πείτε ότι παίρνουν όλοι ποσοστά από τα γάλατα που προωθούν, γιατί το κολλητάρι μου είναι παιδίατρος και δεν έχει λόγο να κάνει κάτι τέτοιο. Όπως επίσης ούτε η παιδίατρός μου, γιατί δε μου συνέστησε ποτέ καμιά συγκεκριμένη εταιρεία.......

Συγγνώμη αν σας κούρασα....Φιλιά!!!!

__________________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 731
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν υπάρχει λόγος ούτε τύψεις να έχεις ούτε ενοχές...η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο για το παιδί της, η τελοσπάντων αυτό που θεωρεί σωστό σε συνάρτηση πάντα και με τις δικές της επιθυμίες και ανάγκες. Όμως χωρίς ίχνος επιθετικής διάθεσης θα ήθελα να επισημάνω τα εξής : 1) υπάρχουν μαμάδες που έχουν πετύχει αποκλειστικό θηλασμό (εγώ ανάμεσά τους) θεωρώντας ότι είναι πιο εύκολη πρακτική για να είμαι μαζί με το μωρό τους (πχ στις εξόδους μας θηλάζαμε ότι ώρα θέλαμε)

2)οι παιδίατροι συχνά πριμοδοτούνται από εταιρείες για να προωθούν συγκεκριμένα προϊόντα. Και η δική μου παιδίατρος είναι φίλη, όμως δεν θήλασε λόγω φόρτου εργασίας και επιπλέον επειδή και ο άνδρας μου είναι στον χώρο, γνωρίζω την λογική των εταιρειών. Η παιδίατρος μου προτείνει να κόψω το θηλασμό, πλέον που η μικρή είναι 9 μηνών, αλλά εμένα το ενστικτό μου , μου λέει να το διατηρήσω όσοη μικρή δείχνει ότι το χρειάζεται.

3) Δεν υπάρχει λόγος αντιδικίας, εσένα σε βόλεψε θηλασμός μαζί με συμπλήρωμα, άλλη την βόλεψε ο αποκλειστικός ...άλλη το συμπλήρωμα...Το θέμα είναι να είναι τα μωρά μας υγιή, ευτυχισμενα και ισορροπημενα συναισθηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που στην Ελλάδα έχει γίνει όλη αυτή η εκστρατεία υπέρ του θηλασμού!!!!!!Αλλά από την άλλη μήπως έχει καταντήσει εμμονή πια;;;;;;;;__________________

 

Δε θα μακρυγορησω γιατι η maria παραπανω τα λεει πολυ ευστοχα και περιεκτικα,απλα εχω την αναγκη να πω πως στοχος κανενος δεν ειναι να νιωθουν τυψεις οι μαμαδες που δε θηλασαν αποκλειστικα ή δε θηλασαν καθολου...στοχος των αντιστοιχων σελιδων στο facebook και στο διαδικτυο γενικοτερα που στηριζουν το θηλασμο ειναι να βοηθησουν οσες μητερες το επιθυμουν να τα καταφερουν γιατι τα εμποδια που ξεπροβαλλουν καθημερινα και κυριως απο τους γυρω μας ειναι πολλα...Εμμονη δεν εχει καταντησει,ισα ισα που στην Ελλαδα ειναι μικρος ο αριθμος των γυναικων που καταφερνουν να θηλασουν αποκλειστικα,γιατι η παραπληροφορηση υπερτερει...Φυσικα οταν το θεμα συζητησης ειναι πώς θα πετυχουμε αποκλειστικο θηλασμο,θα μιλαμε ακριβως για αυτο,δε σημαινει οτι πρεπει να το προσπαθουν ολες ουτε μπορει κανεις να επιβληθει σε κανεναν.Ειναι απλες οδηγιες για οσες ενδιαφερονται τιποτα περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε κορίτσι μου... Να ήξερες πόσο σε νιώθω! Δεν εισαι μονο εσυ στο club. Θα τα πω και εγω εδω να ξεθυμανω!

 

Καταρχάς να σας πω ότι έμεινα έγκυος στο διδυμακια μου μετα απο εξωσωματικη και έχω πολυλυστικες ωοθηκες.

 

Ήμουν τόσο αποφασισμένη ότι θα θηλασω που δεν είχα πάρει ούτε ένα μπουκάλι... Είχα διαβάσει βιβλία, είχα κάνει μαθήματα. Ήμουν πανέτοιμη! Αν κάποιος μου έλεγε κουβέντα σχετικα, πχ ότι με δίδυμα είναι δύσκολο, Γίνονταν εξαλη!

 

Γέννησα λοιπόν, ευτυχώς στο εξωτερικό μετα απο μια δύσκολη εγκυμοσύνη στις 35εβ. και 6 ημ. Ο μικρός 2.600, η μικρη 2.100. Με το που πήγα στο δωμάτιο με τα μωρα ήρθε η σύμβουλος θηλασμου. Τα βάλαμε στο στήθος, πιάσανε αμέσως, κάνανε θηλαστικη κίνηση κατευθείαν... Μου είπε όμως ότι πρέπει να δώσω συμπλήρωμα γιατι τα μωρα είναι πολυ μικρα μεχρι να ερθει το γαλα μου. Εγω ούτε να ακούσω. Ο παιδιατρος όμως μου το ξεκοψε, τα μωρα είναι πρόωρα, δεν έχουν το λίπος που έχουν τα τελειομηνα οπότε το πήρα απόφαση. Κάθε 3 ώρες τα θηλαζα, έδινα μπουκάλι κλαιγοντας λες και έδινα δηλητήριο και μετα θηλαστρο για να ξεκινήσει το γάλα. Και η σύμβουλος ερχόταν 2 φορές τη μέρα να δει πως τα πάμε... Γάλα πουθενά...

 

Την 3η μέρα η μικρη διαγνωστηκε με συγγενή καρδιοπαθεια και μεταφέρθηκε στη μονάδα και μου είπαν να μην τη θηλαζω γιατι κουράζεται αλλα να βγάζω με το θηλαστρο. Για 2 βδομάδες στο σπίτι με τον μικρο θηλαζα κάθε 3 ώρες και στο νοσοκομείο θηλαστρο κάθε 3 ώρες... Γάλα πουθενά... Πάνω απο 20μλ δεν έβγαζα και η μικρη έτρωγε 40 και ο μικρός ήδη 60. Και κλάμα εγω.

 

Ξαναέρχεται η σύμβουλος, ξεκιναω τα συμπληρώματα... Τόσα χάπια ούτε στην εγκυμοσύνη! Γάλα πουθενά...

Μιλώντας με τη σύμβουλο λοιπόν μου εξήγησε ότι σε μερικές γυναίκες δυστυχώς δεν κατεβαίνει ποτε το γάλα... Κυρίως σε αυτές που έχουν θέματα γονιμοτητας ή πολυκυστικες... Μπινγκο σκέφτηκα, τα πιάσαμε και τα 2.

 

Ευτυχώς πανε όλα καλα με τη μικρη, πάμε σπίτι και μου λένε ότι μπορει να θηλαζει. Κάθε 3 ώρες λοιπόν θηλαζω 2 μωρα (άρα 16 θηλασμους την ημερα) μετα ταιζω με το μπουκάλι και μετα θηλαστρο αλλα 5 λεπτά... Αυτο το κάνω 1 1/2 μήνα τώρα...

Πριν μια βδομάδα αποφάσισα να δω τι παραγω τελικα; Έκανα μόνο θηλαστρο, 8 φορές... Ξέρετε τι μάζεψα; 300μλ σκαρτα. Θα μου πείτε τα παιδια βγάζουν περισσότερα απο το θηλαστρο. Εγω σας λέω να βγάζουν και 600, ξέρετε πόσο τρώνε; 1800...

 

Έκανα πραγματικα ότι μπορούσα, ακόμα κάνω... Και θα συνεχίσω παρόλο που έχω εξοντωθει και κοιμάμαι 3 ώρες το 24ωρο. Και μην νομίζετε ότι το έχω δεχτεί, ακόμα και τώρα, φτιάχνουν μπουκάλια και κλαίω... Αλλα τι άλλο να κάνω; Λέω ευτυχώς που υπάρχει και η φόρμουλα και είναι καλα τα μωρακια μου...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θήλασα αποκλειστικά παιδί που είχε συγγενή καρδιοπάθεια και μου έλεγαν με θήλαστρο χωρίς να έχω και πολύ γάλα (ποτε δεν κατάλαβα τι τα θέλουν τα επιθέματα). Αν ήταν όμως και δύο τα παιδιά μάλλον θα τα είχα παρατήσει... κοπελιά θαυμάζω το κουράγιο σου και την υπομονή σου! Γνώμη μου είναι αφού δεν έχεις ανταπόκριση στο θήλαστρο (ούτε εγώ είχα) να αφήσεις μόνο ότι παίρνουν απο θηλασμό όσο μπορείς και μπορούν χαλαρά και χωρίς ενοχές.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ θήλασα αποκλειστικά παιδί που είχε συγγενή καρδιοπάθεια και μου έλεγαν με θήλαστρο χωρίς να έχω και πολύ γάλα (ποτε δεν κατάλαβα τι τα θέλουν τα επιθέματα). Αν ήταν όμως και δύο τα παιδιά μάλλον θα τα είχα παρατήσει... κοπελιά θαυμάζω το κουράγιο σου και την υπομονή σου! Γνώμη μου είναι αφού δεν έχεις ανταπόκριση στο θήλαστρο (ούτε εγώ είχα) να αφήσεις μόνο ότι παίρνουν απο θηλασμό όσο μπορείς και μπορούν χαλαρά και χωρίς ενοχές.

 

Ακομα ελπιζω οτι θα με βοηθησει να αυξησω την παραγωγη μου... :rolleyes:

Αλλα πραγματικα ειναι το πιο ψυχοφθορο κομματι της ημερας... Ειναι φορες που βγαζω σταγονες!

Τα μωρα μου ειναι 9 εβδομαδων και πραγματικα πιστευω οτι και εγω και αυτα πιο πολυ ευχαριστιομαστε την επαφη που σου δινει ο θηλασμος παρα οτιδηποτε αλλο. Αυτο μου δινει κουραγιο και επιμενω...

 

Ελπιζω το μωρακι σου να ειναι καλα, να το χαιρεσαι!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι ανεβαίνεις μεγάλο ανήφορο. Μπράβο για την προσπάθεια... Να σου κάνω μια παντελώς ηλίθια ερώτηση; Γιατί θηλάζεις κάθε τρεις ώρες; Ποιος το καθόρισε το τρίωρο; Τα μωρά ή κάποιος άλλος;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμένουν ορισμένες ότι είναι μια διαδικασία φυσιολογική και δε γίνεται μια μαμά να μην μπορεί να προσφέρει πάντα το γάλα που έχει ανάγκη το μικρό της;;;;;;;;Γιατί τόση αδιαλλαξία;;;;; Γιατί σε άλλα ζητήματα αποδέχονται τις εξαιρέσεις ενώ στο θηλασμό όχι;;;;; Μια μητέρα μάλιστα σε κάποιο forum θέλοντας να δείξει τη φυσικότητα με την οποία θα έπρεπε να γίνεται ο θηλασμός έθεσε το εξής επιχείρημα: "Όλα τα ζώα στη φύση θηλάζουν τα μικρά τους. Δηλαδή αν ήμασταν κι εμείς έξω στη ΄φυση τι θα κάναμε;;; Πού θα βρίσκαμε συμπλήρωμα;;;;".

 

Στα ζώα νομίζω δεν υπάρχει και υπογονιμότητα, αλλά στους ανθρώπους υπάρχει. Γιατί δεχόμαστε ότι υπάρχουν γυναίκες που δυσκολεύονται να συλλάβουν και δε δεχόμαστε ότι κάποιες δεν μπορούν να θηλάσουν;

 

Επίσης να προσθέσω ότι τα παλιά τα χρόνια σε κάθε γειτονιά υπήρχαν και από 2-3 τροφοί που θήλαζαν ξένα μωράκια. Αν όλες οι γυναίκες ειχαν γάλα λοιπόν,τότε που δεν υπήρχε το ξένο, το νόημα της τροφού ποιο ήταν;

 

Και νομίζω πως εκφράζει την άποψη των περισσότερων φανατικών υπέρμαχων του θηλασμού!! Με αυτή τη λογική όμως, τα ΄ζωα δεν εμβολιάζουν τα μικρά τους, άρα να μην τα εμβολιάζουμε κι εμείς, γιατί δεν είναι φυσικό;;;;;;; Και πολλές ακόμα περιπτώσεις, όπου κάποια πράγματα θα έπρεπε να εξελίσσονται φυσιολογικά και φυσικά από μόνα τους, αλλά΄να που δε συμβαίνει πάντα. Επίσης, ένα ακόμα επιχείρημα , που τελικά η πράξη δεν το επιβεβαιώνει, είναι ότι τα παιδάκια του θηλασμού δεν αρρωσταίνουν εύκολα! Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις , όπου μωράκια που θήλασαν αρρώσταιναν βαριά κι άλλα που μεγάλωναν με φόρμουλα δεν αρρώσταιναν. Αλλά θεωρώ ότι τελικά το ανοσοποιητικό είναι θέμα γονιδιακό. Εμένα η μαμά μου με θήλασε μόνο 1 μήνα και δόξα τω Θεώ δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ! και φίλες μου που είχαν θηλάσει αρρωσταίνουν συχνοτερα και παρουσιάζουν αλλεργίες.

 

Υπάρχουν άπειρα τέτοια πραδείγματα που λες. Κι έχω αρκετά και στο στενό μου οικογενειακό περιβάλλον. Κι εγώ πιστεύω πως το ανοσοποιητικό είναι και θέμα κληρονομικότητας.

 

 

Είμαι υπέρμαχος του θηλασμού! Θεωρώ ότι είναι η ιδανικότερη τροφή για τα παιδιά μας,αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!!! Κι αν αξιωθώ να κάνω κι άλλο παιδάκι σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω! Αλλά δε θεωρώ ότι κι αν δε θηλάσουμε αποκλειστικά, χάθηκε ο κόσμος!!

Κι ας σταματήσει επιτέλους αυτή η πιπίλα ότι όσες δε θήλασαν αποκλειστικά, συνέβη επειδή κάτι δεν κάνανε σωστά!!! Τόσες κοπέλες σας γράφουμε ότι προσπαθήσαμε ως εκεί που δεν πάει και τελικά δεν επιτύχαμε αποκλειστικό θηλασμό!

 

Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δέχονται κάποιες αντίθετη άποψη! Τους λες δεν έχω όσο γάλα έχεις εσύ για παράδειγμα και σου λένε κάτι δεν κάνεις καλά. Ωραία, όντως, δεν ξεκίνησα καλά, αλλά στην πορεία έκανα όσα μου είπες για να αυξήσω την παραγωγή. Κι η παραγωγή αυξήθηκε μεν, αλλά ελάχιστα. Τώρα τι έχεις να μου πεις; Πόσο καιρό πρέπει να προσπαθώ πια; Μέχρι να πάει το παιδί φαντάρος; Κι όντως δεν έχει νόημα να κάνεις αντλήσεις αν βγάζεις με το ζόρι 120-150 γρ τη μέρα.

 

 

Κι έπειτα πόσο καλό μπορεί να κάνει στην ηρεμία και στην ψυχική υγεία του παιδιού να είναι όλη μέρα σε ένα στήθος από το οποίο δε χορταίνει; Κι αν είναι για λίγες ημέρες, οκ! Αλλά αν τραβάει καιρό η ταλαιπωρία του;;;; Αντέχεις να το βλέπεις το μπουμπούκι σου, αντί να χαμογελάει και να είναι ήρεμο και χορτάτο, να κλαίει και να μένει ανικανοποίητο;;;Έπειτα πόσο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ μπορεί να είναι η ζωή τόσο της μαμάς όσο κι ενός μωρού όντας όλη μέρα στο στήθος;;; Πότε θα παίξεις, πότε θα γελάσεις, πότε θα πας μια βολτούλα με το παιδάκι σου;;; Γενικά, ποιοτικός χρόνος μεταξύ βρέφους και μαμάς μηδέν;;;;; Ή μήπως θεωρείται ποιοτικός χρόνος μόνο ο θηλασμός;;;;

Μόλις πριν λίγο καιρό κατάφερα να διώξω τις τύψεις μου που δεν πέτυχα αποκλειστικό θηλασμό και λυπάμαι ακόμα και για τα λεπτά που χαράμισα και ταυτόχρονα στέρησα από το παιδί μου, θρηνώντας για τον "μη αποκλειστικό θηλασμό"!

 

Εγώ ευτυχώς απενοχοποιήθηκα σχετικά νωρίς, αλλιώς θα είχα κόψει τις φλέβες μου ως τώρα. Έκανα ό,τι περνούσε απ' το χέρι μου. Και το μωρό στο στήθος όλη μέρα και αντλήσεις με διπλό νοσοκομειακό κάθε 3ωρο και χαπάκια μαγιάς μπύρας και σούπες και μασάζ με λάδια ειδικά και ζεστές κομπρέσες κλπ κλπ. Το γάλα μου δεν φτάνει, τέλος. Κι αν κάποιες θεωρούν ότι για να χορτάσει το μωρό, πρέπει να είμαι με το βυζί έξω 24 ώρες το 24ωρο, δεν συμφωνώ καθόλου. Το μωρό αν χορτάσει, το διώχνει το στήθος, σταματάει να τρώει και κοιμάται. Δεν ξυπνάει μετά από μισή ώρα κλαίγοντας και θέλει πάλι να φάει. Αυτό σημαίνει ότι δε χόρτασε πριν, μην ακούω χαζομάρες.

 

 

Χαίρομαι που στην Ελλάδα έχει γίνει όλη αυτή η εκστρατεία υπέρ του θηλασμού!!!!!!Αλλά από την άλλη μήπως έχει καταντήσει εμμονή πια;;;;;;;;Κι αν είναι τόσο σημαντικός , γιατί οι επιστήμονες (παιδίατροι και γυναικολόγοι) δεν επιμένουν τόσο πολύ και είναι πιο χαλαροί στο θέμα αυτό;;; μη μου πείτε ότι παίρνουν όλοι ποσοστά από τα γάλατα που προωθούν, γιατί το κολλητάρι μου είναι παιδίατρος και δεν έχει λόγο να κάνει κάτι τέτοιο. Όπως επίσης ούτε η παιδίατρός μου, γιατί δε μου συνέστησε ποτέ καμιά συγκεκριμένη εταιρεία.......

Συγγνώμη αν σας κούρασα....Φιλιά!!!!

__________________

 

Εμμονή δεν ξέρω αν είναι, πάντως σίγουρα έγινε μόδα. Όπως μόδα ήταν πριν μερικές δεκαετίες (όχι πολύ πίσω) να δίνεις ξένο, έδειχνε απελευθέρωση, μη χαλάσεις το στήθος σου, μην κόψεις το κάπνισμα και το ποτό κι έδειχνε και οικονομική ευμάρεια ότι μπορείς ν' αγοράσεις ξένο γάλα για το μωρό. :wink: Το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε είναι αν θηλάζεις. Εγώ λέω ναι. Μετά σε ρωτάνε "αποκλειστικά;" Μέχρι κι ο βιβλιοπώλης της γειτονιάς μου με ρώτησε και στο καπάκι μου είπε ότι η γυναίκα του θηλάζει αποκλειστικά. :? Καταλαβαίνειες τι γίνεται αφού μπήκαν κι οι άντρες σ' αυτά τα "χωράφια".

 

 

 

Δεν υπάρχει λόγος ούτε τύψεις να έχεις ούτε ενοχές...η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο για το παιδί της, η τελοσπάντων αυτό που θεωρεί σωστό σε συνάρτηση πάντα και με τις δικές της επιθυμίες και ανάγκες. Όμως χωρίς ίχνος επιθετικής διάθεσης θα ήθελα να επισημάνω τα εξής : 1) υπάρχουν μαμάδες που έχουν πετύχει αποκλειστικό θηλασμό (εγώ ανάμεσά τους) θεωρώντας ότι είναι πιο εύκολη πρακτική για να είμαι μαζί με το μωρό τους (πχ στις εξόδους μας θηλάζαμε ότι ώρα θέλαμε)

2)οι παιδίατροι συχνά πριμοδοτούνται από εταιρείες για να προωθούν συγκεκριμένα προϊόντα. Και η δική μου παιδίατρος είναι φίλη, όμως δεν θήλασε λόγω φόρτου εργασίας και επιπλέον επειδή και ο άνδρας μου είναι στον χώρο, γνωρίζω την λογική των εταιρειών. Η παιδίατρος μου προτείνει να κόψω το θηλασμό, πλέον που η μικρή είναι 9 μηνών, αλλά εμένα το ενστικτό μου , μου λέει να το διατηρήσω όσοη μικρή δείχνει ότι το χρειάζεται.

3) Δεν υπάρχει λόγος αντιδικίας, εσένα σε βόλεψε θηλασμός μαζί με συμπλήρωμα, άλλη την βόλεψε ο αποκλειστικός ...άλλη το συμπλήρωμα...Το θέμα είναι να είναι τα μωρά μας υγιή, ευτυχισμενα και ισορροπημενα συναισθηματικά.

 

Μα κι εμείς που δεν θηλάζουμε αποκλειστικά, μπορούμε να θηλάσουμε άνετα στις εξοδους μας. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν το κάνουμε; Προσωπικά όπου κι αν είμαι, πρώτα βγάζω στήθος. Το μπιμπερό το έχω για ώρα ανάγκης. Άτοπο το επιχείρημα λοιπόν.

 

Δε θα μακρυγορησω γιατι η maria παραπανω τα λεει πολυ ευστοχα και περιεκτικα,απλα εχω την αναγκη να πω πως στοχος κανενος δεν ειναι να νιωθουν τυψεις οι μαμαδες που δε θηλασαν αποκλειστικα ή δε θηλασαν καθολου...στοχος των αντιστοιχων σελιδων στο facebook και στο διαδικτυο γενικοτερα που στηριζουν το θηλασμο ειναι να βοηθησουν οσες μητερες το επιθυμουν να τα καταφερουν γιατι τα εμποδια που ξεπροβαλλουν καθημερινα και κυριως απο τους γυρω μας ειναι πολλα...Εμμονη δεν εχει καταντησει,ισα ισα που στην Ελλαδα ειναι μικρος ο αριθμος των γυναικων που καταφερνουν να θηλασουν αποκλειστικα,γιατι η παραπληροφορηση υπερτερει...Φυσικα οταν το θεμα συζητησης ειναι πώς θα πετυχουμε αποκλειστικο θηλασμο,θα μιλαμε ακριβως για αυτο,δε σημαινει οτι πρεπει να το προσπαθουν ολες ουτε μπορει κανεις να επιβληθει σε κανεναν.Ειναι απλες οδηγιες για οσες ενδιαφερονται τιποτα περισσοτερο

 

Καλά, μη βάζεις και στοίχημα, γιατί ξεγράφτηκα απο αντίστοιχες ομάδες στο facebook λόγω των επικριτικών σχολίων απέναντι σε όσες δίνουν ξένο. Αν ήμουν ακομα μέλος, θα σου έκανα ευχαριστως μια επικόλληση των όσων έχουν γραφτεί εκεί κατά καιρούς. :evil: Δε λέω πως ειναι έτσι όλες οι ομάδες, αλλά το κλίμα απέναντί μας γενικώς είναι πολύ επικριτικό και δε σηκώνει πολλά πολλά. Σχολιάζουν τα πάντα. Ακόμα κι αν η μαμά που δίνει μπιμπερό είναι ντυμένη και βαμμένη στην τρίχα, λες και για να θηλάσεις αποκλειστικά πρέπει να είσαι ατημέλητη και μπάζο. Έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα νομίζω.

 

Πάντως αναρωτιέμαι, αν δεις μια μαμά έξω να δίνει μπουκάλι, ξέρεις αν είναι μητρικό ή ξένο; Κι όμως πολλές κατακρίνουν το μπιμπερο, θεωρώντας κακώς ότι μέσα έχει γάλα ξένο.

 

 

Έκανα πραγματικα ότι μπορούσα, ακόμα κάνω... Και θα συνεχίσω παρόλο που έχω εξοντωθει και κοιμάμαι 3 ώρες το 24ωρο. Και μην νομίζετε ότι το έχω δεχτεί, ακόμα και τώρα, φτιάχνουν μπουκάλια και κλαίω... Αλλα τι άλλο να κάνω; Λέω ευτυχώς που υπάρχει και η φόρμουλα και είναι καλα τα μωρακια μου...

 

Μια από τα ίδια κι εγώ. :rolleyes: Καλά, με δυο μωρά είσαι ηρωίδα, δεν το συζητώ!

 

 

Πάντως δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα. Το νόημα του θηλασμού δεν είναι να πάρει το μωρό αντισώματα; Το να μη θηλάσεις καθόλου, εντάξει, είναι ένα θέμα. Αλλά εφόσον θηλάζεις, άρα το μωρό παίρνει τα απαραίτητα, τι πειράζει να δίνεις ΚΑΙ συμπλήρωμα; Γιατί το ξένο γάλα θεωρείται τόσο κακό;

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι θα τον προσπαθησω τον αποκλειστικο θηλασμο, αλλά εαν δεν έχω γάλα ή αν δω οτι ζορίζομαι κλπ, δεν θα κάτσω να σκάσω.εγω εχω πει πως το βραδυ θα ηθελα να της δινω ξενο γάλα για να ξεκουράζομαι κ εγω περισσοτερες ωρες.με ενδιαφερει πιο πολυ να θηλάσω τις πρωτες 40 ημερες αλλά εαν δεν τα καταφέρω κιολας ενταξει δεν θα πεσω κ του πεθαμου, μη λεμε χαζομάρες κιολας....κ εμενα η μανα μου με θηλασε λίγες ημερες επειδη δεν ειχε γάλα όπως κ η πεθερα τον αντρα μου κ πολλους άλλους που ξέρω.επισης οι περισσότερες φίλες μου που γέννησαν τωρα δεν θηλασαν, η μια επειδη δεν ειχε γάλα, η άλλη επειδη δεν χόρταινε το μωρο κλπ... εμενα δεν με ενδιαφερει το ποσο θα θηλασω, με ενδιαφερει να ειναι καλα το μωρο κ υγιεστατο...κ ουτε θα πεσω σε κατάθλιψη εαν δεν θηλάσω...τουλάχιστον θα ξέρω οτι το προσπάθησα...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι θα τον προσπαθησω τον αποκλειστικο θηλασμο, αλλά εαν δεν έχω γάλα ή αν δω οτι ζορίζομαι κλπ, δεν θα κάτσω να σκάσω.εγω εχω πει πως το βραδυ θα ηθελα να της δινω ξενο γάλα για να ξεκουράζομαι κ εγω περισσοτερες ωρες.με ενδιαφερει πιο πολυ να θηλάσω τις πρωτες 40 ημερες αλλά εαν δεν τα καταφέρω κιολας ενταξει δεν θα πεσω κ του πεθαμου, μη λεμε χαζομάρες κιολας....κ εμενα η μανα μου με θηλασε λίγες ημερες επειδη δεν ειχε γάλα όπως κ η πεθερα τον αντρα μου κ πολλους άλλους που ξέρω.επισης οι περισσότερες φίλες μου που γέννησαν τωρα δεν θηλασαν, η μια επειδη δεν ειχε γάλα, η άλλη επειδη δεν χόρταινε το μωρο κλπ... εμενα δεν με ενδιαφερει το ποσο θα θηλασω, με ενδιαφερει να ειναι καλα το μωρο κ υγιεστατο...κ ουτε θα πεσω σε κατάθλιψη εαν δεν θηλάσω...τουλάχιστον θα ξέρω οτι το προσπάθησα...

 

Αν ξεκινήσεις έτσι πάντως, ξέχνα τον αποκλειστικό θηλασμό, θα αποσυντονιστείς τελείως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια απο τα ιδια κι εγω,θηλαζω και καπακι συμπληρωμα,περασω πολλα για να μη πολυλογο για να καταφερω αποκλ.θηλασμω αλλα τπτ.μεχρι που το μωρο ειχε μεινει πολυ πισω με τα γρ. χωρια τη γρινια,ε τοτε τα περνει στο κρανιο ο αντρας μου και μου λεει "ασε τους εγωισμους και ας ταισουμε το μωρο και εγω με ξενο γαλα μεγαλωσα βλεπεις να εχω παθει τπτ???" και ειναι και γυμναστης + δεν εχει αρρωστησει ποτε, οσα χρονια τον ξερω δεν εχει παρει ουτε ντεπον!!δεν καπνιζει ομως δεν πινει καλη διατροφη και πολυ γυμναστικη,αυτα παιζουν ρολο για μια ποιοτηκη ζωη ας αφησουμε τις υστεριες λοιπον και να κοιταξουμε τις πραγματικες αναγκες των μωρων μας και οχι την πλυση εγκεφαλου που μας εχουν κανει ξαφνικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι ανεβαίνεις μεγάλο ανήφορο. Μπράβο για την προσπάθεια... Να σου κάνω μια παντελώς ηλίθια ερώτηση; Γιατί θηλάζεις κάθε τρεις ώρες; Ποιος το καθόρισε το τρίωρο; Τα μωρά ή κάποιος άλλος;

 

Οσο ημασταν στο νοσοκομειο το καθοριζε ο παιδιατρος για να παιρνουν συγκεκριμενη ποσοτητα γαλα.

Τωρα τους εχει μεινει ως προγρα μμα. Λιγο πολυ καθε 3 ωρες πεινανε. Δυστυχως και τη νυχτα, οποτε φαναζεσαι τι ξενυχτι ριχνω...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο ημασταν στο νοσοκομειο το καθοριζε ο παιδιατρος για να παιρνουν συγκεκριμενη ποσοτητα γαλα.

Τωρα τους εχει μεινει ως προγρα μμα. Λιγο πολυ καθε 3 ωρες πεινανε. Δυστυχως και τη νυχτα, οποτε φαναζεσαι τι ξενυχτι ριχνω...

 

Το βάρος τους τώρα πώς είναι; Γιατί κι ο δικός μου γεννήθηκε μικρός (2360) και με χαμηλή γλυκόζη στο αίμα και του δίνανε συμπλήρωμα κάθε 2 ώρες στην κλινική, αλλά η παιδίατρος μας είπε ότι τώρα μπορούμε πλέον να μην τον ξυπνάμε τη νύχτα. Βέβαια αυτός έχει 2-3 μέρες που ξυπνάει και τον θηλάζω λίγο. Η παιδίατρος είπε τη νύχτα αν ξυπνάει να μην του δίνω γάλα και καλομάθει, αλλά τσαγάκι, (θα μάθει, λέει, και μετά δεν θα ξυπνάει) μου φαίνεται όπως πολύ άκαρδο αυτό, αφού το βλέπω το μωρό ότι πεινάει. Μάλλον περνάμε άλμα ανάπτυξης γιατί και τη μέρα πεινάει πιο συχνά από το τρίωρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και εγω θηλάζα μεχρι τωρά την μικρή που είναι 18 μηνων μια μερα ξυπνησε και μου έκανε απεργια διαβασε προς το τελος αυτης της ενοτητας τι τραβαω αυτη την εβδομάδα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21440

Δεν ήμουνα υπερμαχη του θηλασμού απλα έλεγα αν θηλάσει οκ αλλα δεν θα καθόμουνα να το βασανιζα όσο εσύ, ειδικά αφου η μικρη γεννηθηκε με πολυ λιγο βάρος αν εβλεπα οτι δεν περνει βάρος θα σταματουσα αμεσως (και το ξαναλεω οτι η παιδιατρος ήταν πιο υπερ του θηλασμου απο εμενα) Τώρα στους 18μήνες φτάσαμε απο πεισμα δικο της να μην πίνει φόρμουλα και αυτη την εβδομαδα απλα την παρακαλάω για να αδειασει λίγο το στήθος και δεν δεχεται με τπτ.

Και θα σε υποστηριξω ώς προς τις ασθένειες γιατι είμαι και έγω ζωντανό παραδειγμα (όχι η μικρή δεν αρρωστησε παρ ολο που ειμασταν με λοιμωξη αναπνευστικου 2ατομα στο σπιτι και εκεινη 2μηνων) ο αδερφος μου επειδη ειχε μολυνση η μαμα μου και ξαναμπηκε στο νοσοκομειο θηλασε μονο μια εβδομάδα και επειδη τοτε 1-2σκόνες που υπηρχαν τις είχαν βγάλει ακατάλληλες μεγάλωσε με εβαπορε παιδι της πολης δεν ειχαμε κατσικα:lol:.

Σε αντιθεση εμένα με θήλασε μεχρι 2,5 αποκλειστικα και μετα και εγω εβαπορε.

Το αποτέλεσμα εγω έχω πάθει ότι μπορείς να φανταστεις όλο στα νοσοκομεία με είχαν εχώ ότι αλλεργία υπαρχει απο μικρη σε σκόνες, τρόφιμα, φάρμακα κλπ. ο αδερφός μου και να είναι καλα το παληκαρι δεν έχει πάθει τπτ.

Μην έχεις τυψεις οτι έγινε έγινε εσυ προσπαθησες και το τέλος.

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως θελω να πω οτι η candy εχει δικιο σε αυτο που λεει.

Οταν λες θηλαζω αλλα οχι αποκλειστικα εισπρατεις αυτο το υφος της αποδοκιμασιας σε αυτα τα group, σαν να σου λενε ΄δεν προσπαθησες αρκετα...΄ ή ΄δεν το εκανες σωστα, δεν το ηθελες πολύ

Οχι, υπαρχουν κοπελες που το ηθελαν πολυ, προσπαθησαν παρα πολυ και τα εκαναν ολα σωστα και αρκετο γαλα δεν κατεβηκε.

 

Και να πω και κατι τελευταιο. Εμεις που θηλαζουμε αλλα οχι αποκλειστκα κανουμε τον περοσσοτερο κοπο σε καθε ταισμα. Γιατι εχουμε και το βραχνα του στηθους και το βραχνα του μπουκαλιου!

Εγω εχω και το μειωνεκτημα οτι δεν μπορω να λειψω ποτε ή να ταισει καποιοςψαλλος για μενα γιατι θελω να θηλασω και εχω και ολη την ιστορια των μπουκαλιων, πλυνε, αποστειρωσε, φτιαξε γαλα, ζεστανε...

 

Εχοντας λοιπον δοκιμασει και τα 2 ειμαι καθετη οτι για μενα τουλαχιστον ο θηλασμος μου φαινεται πολυυυυυ πιο ευκολος!

 

Εχοντας περασει ολα αυτα και εχοντας και τυψεις απο μονη μου που δεν καταφερα να θηλασω αποκλειστικα, τα παιρνω παρα πολυ με αυτες που εχουν το υφος ΄δεν προσπαθησες αρκετά΄. Νομιζω προσπαθησα περισσοτερο απο πολλες που θηλασαν αποκλειστικα και λουστηκα και την αποτυχια...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως θελω να πω οτι η candy εχει δικιο σε αυτο που λεει.

Οταν λες θηλαζω αλλα οχι αποκλειστικα εισπρατεις αυτο το υφος της αποδοκιμασιας σε αυτα τα group, σαν να σου λενε ΄δεν προσπαθησες αρκετα...΄ ή ΄δεν το εκανες σωστα, δεν το ηθελες πολύ

Οχι, υπαρχουν κοπελες που το ηθελαν πολυ, προσπαθησαν παρα πολυ και τα εκαναν ολα σωστα και αρκετο γαλα δεν κατεβηκε.

 

Εδώ παιδί μου πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας! :rolleyes:

 

Και να πω και κατι τελευταιο. Εμεις που θηλαζουμε αλλα οχι αποκλειστκα κανουμε τον περοσσοτερο κοπο σε καθε ταισμα. Γιατι εχουμε και το βραχνα του στηθους και το βραχνα του μπουκαλιου!

Εγω εχω και το μειωνεκτημα οτι δεν μπορω να λειψω ποτε ή να ταισει καποιοςψαλλος για μενα γιατι θελω να θηλασω και εχω και ολη την ιστορια των μπουκαλιων, πλυνε, αποστειρωσε, φτιαξε γαλα, ζεστανε...

 

Εχοντας λοιπον δοκιμασει και τα 2 ειμαι καθετη οτι για μενα τουλαχιστον ο θηλασμος μου φαινεται πολυυυυυ πιο ευκολος!

 

Μα είναι πολύ πιο εύκολος ο θηλασμός, κανείς δεν ισχυρίστηκε το αντίθετο, απλά είναι εύκολος για όσες έχουν αρκετό γάλα. Δυστυχώς δεν μας καταλαβαίνουν, νομίζουν ότι αποστειρώνουμε μπιμπερό για την ευκολία μας.

 

Εχοντας περασει ολα αυτα και εχοντας και τυψεις απο μονη μου που δεν καταφερα να θηλασω αποκλειστικα, τα παιρνω παρα πολυ με αυτες που εχουν το υφος ΄δεν προσπαθησες αρκετά΄. Νομιζω προσπαθησα περισσοτερο απο πολλες που θηλασαν αποκλειστικα και λουστηκα και την αποτυχια...

 

Όσο ήμουν έγκυος ούτε που περνούσε από το μυαλό μου ότι δεν θα μπορέσω να θηλάσω. Δεν ήξερα τον όρο αποκλειστικά, ήξερα μόνο ότι ή θηλάζεις ή δεν θηλάζεις, δεν είχα ασχοληθεί καθόλου. Δεν ήξερες, δε ρώταγες; :P Και μάλιστα είχα αποφασίσει ότι θα θηλάσω πάνω από χρόνο. Τώρα βέβαια μου φαίνεται ως κακόγουστο αστείο. :|

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος τους τώρα πώς είναι; Γιατί κι ο δικός μου γεννήθηκε μικρός (2360) και με χαμηλή γλυκόζη στο αίμα και του δίνανε συμπλήρωμα κάθε 2 ώρες στην κλινική, αλλά η παιδίατρος μας είπε ότι τώρα μπορούμε πλέον να μην τον ξυπνάμε τη νύχτα. Βέβαια αυτός έχει 2-3 μέρες που ξυπνάει και τον θηλάζω λίγο. Η παιδίατρος είπε τη νύχτα αν ξυπνάει να μην του δίνω γάλα και καλομάθει, αλλά τσαγάκι, (θα μάθει, λέει, και μετά δεν θα ξυπνάει) μου φαίνεται όπως πολύ άκαρδο αυτό, αφού το βλέπω το μωρό ότι πεινάει. Μάλλον περνάμε άλμα ανάπτυξης γιατί και τη μέρα πεινάει πιο συχνά από το τρίωρο.

 

Ο μικρος μου ειναι 4.600 τωρα. Ξναει δυστυχως καθε 3 ωρες.... Ουτε μισαωρο δεν μου χαριζει... Η μικρη ειναι 4.100 και κοιμαται 9-2, ενα 5ωρο και μετα ξυπναει και αυτη καθε 3ωρο.

Η γιατρος μου λεει οτι αφου ξυπνανε να τα ταιζω και οτι ειναι ακομα μικρα για να προσπαθησω να τα βαλω σε προγραμμα.... Οποτε υπομενω και εγω η αυπνη μανα!

Αυτο με το χαμομηλι παντως δεν το κανουν εδω. Ελπιζω σιγα σιγα να μπει και ο μικρος στο προγραμμα της μικρης και να εχω ενα 5ωρο τουλαχιστον. :cool:

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θηλαζω αποκλειστικα....δεν ξερω για ποσο και ουτε με ενδιαφερει προς το παρον....Ειμαι της αποψης ομως πως η καθε μανουλα θα κναει και θα δωσει οτι νομιζει εκεινη στο παιδι της...Ζοριστηκα παρα πολυ για να το πετυχω γιατι στο μεαυτηριο του εμαθαν μπιμπερο και πιπιλα και δεν επιανε με τιποτα..πηρε και γευματα ξενο στο μεαυτηριο.....οκ και τι εγινε???το μονο που με χαλασε ειναι πως εμαθε στο μπιμπερο και ειδαμε και παθαμε μεχρι να πιασει στηθος το οτι πηρε ξενο ομως οκ δεν με πειραξε ισως γιατι καταφερα να θηλασω δεν ξερω....

Απλα μην τα κανουμε ολα τραγικα........Η καθε μαμα ας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και ξεκουραστο για αυτην..Και μενα με εκνευριζουν οι ακραιες αποψεις....αλλα με εκνευριζει και το γεγονος πως μια μαμα θα πει και τι θα εχω το μωρο 24 ωρες το 24ωρο στο στηθος??αααα δεν γινεται ετσι δεν μπορω αυτο το πραγμα και βαζει το παιδι καθε 3ωρο η 4ωρο και μετα λεει δεν ειχα γαλα πχ:rolleyes::rolleyes:και επιμενει και λεει πως δεν καταφερε να θηλασει ενω η ιδια το εχει σταματησει μη μπορωντας να ειναι με ενα μωρο κρεμασμενο πανω της:rolleyes:Αυτο με εκνευριζει και οχι επειδη το παιδι δεν ηπιε μητρικο δικο της παιδακι ειναι και ειναι η μονη αρμοδια να αποφασισει την διατροφη του αλλα επειδη προσπαθει με καθε τροπο να σε πεισει πως εκανε τα παντα για να μην την ''κατακρινεις''....Ενω την ιδια στιγμη η ιδια της αποφασισε πως δεν της ταιριαζει να ειναι με ενα μωρο κρεμασμενο πανω της...Δηλαδη τι αν πει δεν μπορουσα δεν αντεχα θα της πει κανενας τιποτα???Δηλαδη λιγο και καποιες μαμαδες μονες τους δημιουργουν σχολια αυτο θελω να πω...

 

Παντως οταν μιλαμε για φανατικες του θηλασμου....πεφτουν να σε φανε λεγοντας σου πως δεν ειναι φανατικες κκλ κτλ εχω παρατηρησει και εγω ασχημη η αποτομη συμπεριφορα σε μαμα που δινει ξενο...να της μιλανε σαν να του δινει δηλητηριο και να κραζουν αυτα δε ειναι ωραια πραγματα....

Θα πρεπει να σεβεσαι τον αλλον...Βεβαια υπαρχουν και οι αντιθετες οι μανουλες που θηλαζουν που καιρο και κοιτανε πραγματικα να σε συμβουλεψουν και να σε βοηθησουν....οπως εμενα που με βοηθησαν πολυ τα κοριτσια nina-nana η miriki και αλλα κοριτσια...και πραγματικα της ευχαριστω για αλλη μια φορα;)

 

Μισσπιγκι....χαιρομαι που το κοριτσακι σου ειναι καλα να την χερεσαι...μπραβο σου...αλλη μπορει να τα ειχε παρατησει κιολας...να σου ζησουν να τα χερεσαι..και οσο για τον υπνο...ουφφφ με ενα ειμαι και κουτουλαω φανταζομαι με 2 υπομονη....διπλη κουραση διπλη χαρα λενε:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θηλασα με συμπληρωμα 4 μηνες..ξαφνικα το παιδι με απερριψε!!!:oops::oops: μπηκαμε νοσοκομειο κ δεν επαιρνε στηθος για κανεναν λογο..τελος παντων εγω παλευα πραγματικα να την θηλαζω μονο,δωσαμε συμπληρωμα τον 2ο μηνα,μεχρι τοτε η μπεμπουλα μου εκλαιγε απο το πρωι μεχρι το βραδυ,στο στηθος καθοταν τα πρωτα 5-10 λεπτα κ μετα το εβγαζε κ εκλαιγε γοερα!! πως να μην εδινα συμπληρωμα??παλευα πραγματικα με το μωρο..την ξαναεβαζα εκεινη το ξανααφηνε κ δωσε κλαμα..την συκωνα να ρευτει κ αλλαζα στηθος,τα πρωτα 2 λεπτα οκ κ μετα ξανα τα ιδια!! οτι μου ελεγαν εκανα κ εκεινη δεν ηθελε να θηλασει!! το μωρο πειναγε,με το που επαιρνε μπιμπερο ρουφαγε ασταματητα κ μετα ησυχαζε..κ μην ακουω αυτα τα κουλα οτι οταν δινουμε μπιμπερο το μωρο αναγκαστικα τρωει..οποιος θελει μπορει να ερθει να ταισει το μπουρμπουλιθρακι μου..δεν ανοιγει το στομα της για κανεναν λογο!!!;);) παντως στο 2ο θα προσπαθησω κ αν τα καταφερω εχε καλως!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θηλαζω αποκλειστικα....δεν ξερω για ποσο και ουτε με ενδιαφερει προς το παρον....Ειμαι της αποψης ομως πως η καθε μανουλα θα κναει και θα δωσει οτι νομιζει εκεινη στο παιδι της...Ζοριστηκα παρα πολυ για να το πετυχω γιατι στο μεαυτηριο του εμαθαν μπιμπερο και πιπιλα και δεν επιανε με τιποτα..πηρε και γευματα ξενο στο μεαυτηριο.....οκ και τι εγινε???το μονο που με χαλασε ειναι πως εμαθε στο μπιμπερο και ειδαμε και παθαμε μεχρι να πιασει στηθος το οτι πηρε ξενο ομως οκ δεν με πειραξε ισως γιατι καταφερα να θηλασω δεν ξερω....

Απλα μην τα κανουμε ολα τραγικα........Η καθε μαμα ας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και ξεκουραστο για αυτην..Και μενα με εκνευριζουν οι ακραιες αποψεις....αλλα με εκνευριζει και το γεγονος πως μια μαμα θα πει και τι θα εχω το μωρο 24 ωρες το 24ωρο στο στηθος??αααα δεν γινεται ετσι δεν μπορω αυτο το πραγμα και βαζει το παιδι καθε 3ωρο η 4ωρο και μετα λεει δεν ειχα γαλα πχ:rolleyes::rolleyes:και επιμενει και λεει πως δεν καταφερε να θηλασει ενω η ιδια το εχει σταματησει μη μπορωντας να ειναι με ενα μωρο κρεμασμενο πανω της:rolleyes:Αυτο με εκνευριζει και οχι επειδη το παιδι δεν ηπιε μητρικο δικο της παιδακι ειναι και ειναι η μονη αρμοδια να αποφασισει την διατροφη του αλλα επειδη προσπαθει με καθε τροπο να σε πεισει πως εκανε τα παντα για να μην την ''κατακρινεις''....Ενω την ιδια στιγμη η ιδια της αποφασισε πως δεν της ταιριαζει να ειναι με ενα μωρο κρεμασμενο πανω της...Δηλαδη τι αν πει δεν μπορουσα δεν αντεχα θα της πει κανενας τιποτα???Δηλαδη λιγο και καποιες μαμαδες μονες τους δημιουργουν σχολια αυτο θελω να πω...

 

Κι αυτό ακόμα δεν μπορούμε να το κατακρίνουμε βρε Τζο! Δεν έχουν όλες οι γυναίκες ούτε τις ίδιες αντοχές, ούτε την ίδια ιδιοσυγκρασία και να μην ξεχνάμε πως υπάρχει κι η επιλόχειος κατάθλιψη. Κάποιες μπορούν, κάποιες όχι, ας μην τις πυροβολήσουμε, εντάξει; Γιατί τότε γινόμαστε ίδιες μ' αυτές που κατακρίνουμε ότι μας κατακρίνουν και πάει λέγοντας.

 

Παντως οταν μιλαμε για φανατικες του θηλασμου....πεφτουν να σε φανε λεγοντας σου πως δεν ειναι φανατικες κκλ κτλ εχω παρατηρησει και εγω ασχημη η αποτομη συμπεριφορα σε μαμα που δινει ξενο...να της μιλανε σαν να του δινει δηλητηριο και να κραζουν αυτα δε ειναι ωραια πραγματα....

Θα πρεπει να σεβεσαι τον αλλον...Βεβαια υπαρχουν και οι αντιθετες οι μανουλες που θηλαζουν που καιρο και κοιτανε πραγματικα να σε συμβουλεψουν και να σε βοηθησουν....οπως εμενα που με βοηθησαν πολυ τα κοριτσια nina-nana η miriki και αλλα κοριτσια...και πραγματικα της ευχαριστω για αλλη μια φορα;)

 

Μισσπιγκι....χαιρομαι που το κοριτσακι σου ειναι καλα να την χερεσαι...μπραβο σου...αλλη μπορει να τα ειχε παρατησει κιολας...να σου ζησουν να τα χερεσαι..και οσο για τον υπνο...ουφφφ με ενα ειμαι και κουτουλαω φανταζομαι με 2 υπομονη....διπλη κουραση διπλη χαρα λενε:D

 

Βρε στην ίδια ομάδα δεν ήμασταν στο facebook? :lol: Να'σαι καλά που επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου. Φύγε βρε κορίτσι μου από κει μέσα, να χαρείς. Έχει μαζευτεί η σάρα και η μάρα.

 

Ο μικρος μου ειναι 4.600 τωρα. Ξναει δυστυχως καθε 3 ωρες.... Ουτε μισαωρο δεν μου χαριζει... Η μικρη ειναι 4.100 και κοιμαται 9-2, ενα 5ωρο και μετα ξυπναει και αυτη καθε 3ωρο.

Η γιατρος μου λεει οτι αφου ξυπνανε να τα ταιζω και οτι ειναι ακομα μικρα για να προσπαθησω να τα βαλω σε προγραμμα.... Οποτε υπομενω και εγω η αυπνη μανα!

Αυτο με το χαμομηλι παντως δεν το κανουν εδω. Ελπιζω σιγα σιγα να μπει και ο μικρος στο προγραμμα της μικρης και να εχω ενα 5ωρο τουλαχιστον. :cool:

 

Μια χαρά είστε! Κι εμείς πήγαμε 4700. Και σε πρόγραμμα θα μπείτε σιγά σιγά και το 5ωράκι σου θα το κοιμάσαι. Υπομονή. :-)

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θηλασα με συμπληρωμα 4 μηνες..ξαφνικα το παιδι με απερριψε!!!:oops::oops: μπηκαμε νοσοκομειο κ δεν επαιρνε στηθος για κανεναν λογο..τελος παντων εγω παλευα πραγματικα να την θηλαζω μονο,δωσαμε συμπληρωμα τον 2ο μηνα,μεχρι τοτε η μπεμπουλα μου εκλαιγε απο το πρωι μεχρι το βραδυ,στο στηθος καθοταν τα πρωτα 5-10 λεπτα κ μετα το εβγαζε κ εκλαιγε γοερα!! πως να μην εδινα συμπληρωμα??παλευα πραγματικα με το μωρο..την ξαναεβαζα εκεινη το ξανααφηνε κ δωσε κλαμα..την συκωνα να ρευτει κ αλλαζα στηθος,τα πρωτα 2 λεπτα οκ κ μετα ξανα τα ιδια!! οτι μου ελεγαν εκανα κ εκεινη δεν ηθελε να θηλασει!! το μωρο πειναγε,με το που επαιρνε μπιμπερο ρουφαγε ασταματητα κ μετα ησυχαζε..κ μην ακουω αυτα τα κουλα οτι οταν δινουμε μπιμπερο το μωρο αναγκαστικα τρωει..οποιος θελει μπορει να ερθει να ταισει το μπουρμπουλιθρακι μου..δεν ανοιγει το στομα της για κανεναν λογο!!!;);) παντως στο 2ο θα προσπαθησω κ αν τα καταφερω εχε καλως!!!

 

Δεν έχουν δει μωρό να διώχνει το μπουκάλι όταν έχει χορτάσει γι αυτό το λένε. Όπως και με το στήθος, δεν μπορείς με το ζόρι να του βάλεις στο στόμα τη θηλή, μπορείς;

Link to comment
Share on other sites

Jo89 σ΄ευχαριστω πολυ! Η καρη μου ειναι μαχητρια μεγαλη και δεν την φοβαμαι! Παιρνει βεβαια τα φαρμακακια της αλλα ειναι καλα και ελπιζω να ξεπερασει και τονπροβληματακι της συντομα.

 

Νομιζω κατι δεν το διευκρινησα σωστα και θελω να το ξεκαθαρησω για να μην παρεξηγηθω. Οταν λεω οτι τρωνε καθε 3ωρο, αυτο ειναι το μαξιμουμ διαστημα που τα αφηνω αταϊστα!

Αν πεινασουν νωριτερα εννοειται οτι τα ταιζω επι τοπου! Με τον ιδιο τροπο, θηλασμο και μετα μπουκαλι. Αν ομως περασει το 3ωρο και δεν εχουν πεινασει τα ταιζω... δεν εχει συμβει σχεδον ποτε... Στο 3ωρο πεινανε στανταρ!

Τωρα στην τελευταια επισκεψη μου ειπε να μην τα ταιζω εγω, αν δεν πεινασουν, αλλα δεν εχει συμβει ακομα, εκτος απο ενα 5ωρο την ημερα που κοιμαται η μικρη μου σερι.

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωρά σας είτε θηλάζουν αποκλειστικά είτε όχι. Προπαντώς προστατεψτε τον εαυτό σας από τις κακές σκέψεις. Είστε όλες καλές μητέρες και δεν θα σας αξιολογήσουν οι γείτονες. Ομολογώ ότι κάπως ανακουφίστηκα που διάβασα ότι υπάρχουν και άλλες που νιώθουν τα ίδια που είχα νιώσει κι εγώ όταν γέννησα. Θα πω κατ΄αρχήν ότι κατάφερα να δώσωμητρικό γάλα για 3 μήνες ΄κυρίως αντλώντας και συμπλήρωμα γιατί δεν καταφέραμε με τον μπέμπη τότε να εγκατστήσουμε το θηλασμό. Είχα γάλα. Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έφταιγε, μπορεί να έφταιγα κι εγώ. Πάντως θυμάμαι ότι όπωςέγραψε μια κοπέλα εδώ μόλις έβαζα το μωρό στο στήθος σούφρωνε κι έκλαιγε και μόλις του έδινα μπιμπερό άστραφτε η μουρίτσα του. Όταν τον θήλαζα νόμιζα ότι τον βασανίζω.

Κι εγώείχα και έχω ενοχές που μου τις καλλιεργούσαν όλοι οι άσχετοι. ΄΄Οχι οι γονείς μου, όχι οι γιατροί , λίγο ο άντρας μου αλλά κυρίως οι γείοτονες, οι περαστικοί και κάτι ξεχαμένες ξαδέρφες και πρώην γνωστές που δεν είχαμε καμια επαφή για χρόνια, αλλά μόλις έμαθαν ότι γέννησα πήραν τηλέφωνο κι ενώ εγώ πάλευα να εγκαταστήσω θηλασμό ρωτούσαν επίμονα:

  1. πώς γέννησα; επισκληρίδιο; χα, δηλαδη δεν πόνεσα καθούλου (λάθος στη δική μου περίπτωση)
  2. πόσο βγήκε το μωρό (του τάδε και της δείνα ήταν πιο ψηλό κλπ)
  3. θηλάζω;
  4. αποκλειστικά;
  5. κάθε πότε;
  6. ρεύεται;
  7. κοιμάται; τι τώρα, είναι νωρίς. τι ακόμα, είναι αργά.

Υπέφερα τρομερά τότε από όλα αυτά τα σχόλια ιδίως γιατί ήμουν σε ευαίσθητη κατάσταση ψυχολογικά. Τώρα γελάω.

Γι΄αυτό απομακρύνετε ΄σου άσχετους σας ενοχλού και κάνετε αυτό που μπορείτε/ αντέχετε/ βολεύει εσάς και τω μωρό

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με εκνευριζει και οχι επειδη το παιδι δεν ηπιε μητρικο δικο της παιδακι ειναι και ειναι η μονη αρμοδια να αποφασισει την διατροφη του αλλα επειδη προσπαθει με καθε τροπο να σε πεισει πως εκανε τα παντα για να μην την ''κατακρινεις''....Ενω την ιδια στιγμη η ιδια της αποφασισε πως δεν της ταιριαζει να ειναι με ενα μωρο κρεμασμενο πανω της...Δηλαδη τι αν πει δεν μπορουσα δεν αντεχα θα της πει κανενας τιποτα???Δηλαδη λιγο και καποιες μαμαδες μονες τους δημιουργουν σχολια αυτο θελω να πω.

 

Newbie γι αυτον τον λογο εκνευριζομαι οχι επειδη δεν προσπαθησαν αρκετα η δεν εχουν αντοχες...αλλα επειδη φοβουνται η κομπλαρουν να πουν ναι ρε δεν αντεχα πχ ενα μωρο 24 ωρες πανω μου κατανοητο και σεβαστο...εξαλλου εγω ειμαι απο τις πρωτες που ελεγα δεν αντεχω θα σταματησω δεν αντεχω κι ομως αντεξα η μαλλον σιγα σιγα συνηθισα πως ετσι θα μαι για το επομενο μηνα τουλαχιστον;)εκλαιγα επειδη δεν ειχα τη παραμικρη βοηθεια και πεινουσα και δεν μπορουσα να σηκωθω να φαω γιατι ο μικρος τσιριζε αν τον εβγαζες απο το στηθος:lol::lol:

 

Οσο για την ομαδα ναι ακομα ειμαι μελος δεν με αντιμετοπιζουν ετσι ισως γιατι θηλαζω αποκλειστικαειπα την μαγικη λεξη??:lol::lol::cool:

Παντως τα θυμαμαι και εγω εκεινα τα ποστ περι ντυσιματος στην τριχα κτλ και εγω απορρησα τι σχεση μπορει να εχει με τον θηλασμο....οπως το ειπες οποια θηλαζει πρεπει να ναι και μπαζο??noo δεν το δεχομαι χαχα

 

Υγ πως κανεις multi quote??εχω καταμπερδευτει:|

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...