Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ραμματακια περινεο


Recommended Posts

καλησπερα!! βρε παιδια εχω μια ερωτησουλα.πριν 17 μερες καναμε την σπορουλα μας και εγινε περινεοτομη κτα την γεννα...η γυναικα μ ποναει αλλα οχι τπτ τρομερο λεει...ειναι η δευτερη γεννα οποτε ολα οκ σκεφτηκα. μια μερα ειδε κατι σαν κλωστουλα στο εσωουχο ε λεμε δεν ειναι τπτ θα πεφτουν τα ραμματα. αλλα εγω οσαν καπως υπερβολικος και υποχονδριος:oops: ηθελα να δουμε αν ειναι ολα οκ. κοιταξα κατω και ειδαμε οτι η σαρκα ειναι καπως...ανοιχτη...ακομα. πηραμε τον γιατρο μας ο οποιος ηταν ΚΑΘΕΤΟΣ και δεν το συζυτουσε καθολου. ειναι εσωτερικα ραμματα θα απορροφηθουν απο τον οργανισμο αλλα...γιατι φαινεται η τομη (εχει κατι σαν τρυπουλα) φρικαραμε πολυ. καμια εμπειρια απο καμια σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα κ εγώ κάτι ανάλογο μετά τη 2η γέννα. Στις 40 μέρες που με είδε ο γιατρός είπε δεν είναι τίποτα, είναι ένα κομπάκι κ θα περάσει. Πράγματι μετά από λίγο πέρασε. Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας.

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και να σας ζησει το μωρακι!Δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια αλλα νομιζω πως ειναι φυσιολογικο.Οι κλοστες θα πεσουν σιγα σιγα και εγω τα παρατηρουσα αλλα δεν ειχα κοιταξει απο κατω τι γινεται.Αλλα θυμαμαι οταν εκανα εγχυριση απο σκολυκοηδιτη μετα απο δεκα μερες που μου βγαλαν τα ραματα φαινοταν η τομη και οι τρυπουλες απο τις κλοστες ακομα τις εχω να φανταστεις!Αφου ο γιατρος σας εχει πιει το αμηλιτο νερο θα μπορουσατε να πατε σε καποιον αλλον να το κοιταξει η απλα να πατε κατευθειαν στον δικο σας να του πειτε να κοιταξει την γυναικα σου

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δε θυμαμαι αν ειχα δει ραματα στο εσωρουχο θυμαμαι ομως οτι εκανε καιρο να επανελθει απο κατω 2-3 μηνες,επιανα κατι σαν γρομπολακι το οποιο εφυγε μετα.για επαφες δν το συζητω πολυ πονος.

Link to comment
Share on other sites

Τα απορροφήσιμα ράμματα που χρησιμοποιούμε στις συρραφές μερικώς απορροφώνται, μερικώς αποβάλλονται, ανάλογα με τον τρόπο ραφής. Οπότε είναι φυσιολογικό να βλέπετε κλωστές.

 

Τώρα για την τρυπούλα που περιγράφεις είναι λίγο δύσκολο να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Συνήθως μετά δυο βδομάδες θα πρέπει η τομή να έχει κλείσει τελείως, μερικές φορές όμως μπορεί να υπάρχει κάποιο έλλειμμα επούλωσης που ίσως οφείλεται σε κακή συμπλησίαση ή ευθυγράμμιση των χειλέων της τομής ή σε κάποια υποβόσκουσα λοίμωξη. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να πάτε στο γιατρό σας να σας δει, μην κάθεστε και ανησυχείτε.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...