Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι σημαίνει "καλά ψημένο κρέας" στην εγκυμοσύνη?


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε στο τι σημαίνει "καλοψημένο κρέας" γιατί αυτή την εβδομάδα έμεινα 2 μέρες νηστική. Την Κυριακή έκανα μοσχάρι και σήμερα χοιρινό. Και τις δυο φορές, παρότι απ'εξω φαινονταν οκ, είχε λίγο (έως αρκετό) κόκκινο μέσα. Ο συζυγος μου είπε πως ήταν πολύ καλά ψημένο, πως έλιωνε στο πηρούνι και πως είναι στο κρέας τελικά (δε ξέρω αν καταλαβαινετε τι εννοεί-εγώ τον πιάνω αλλά το φοβήθηκα).

Σήμερα ας πούμε, το τσιγάρισα για κανενα δεκάλεπτο μόνο του, και μετα έριξα κρέμμύδι και καρότα, πες άλλα δέκα λεπτά. Σβήνω με κρασί, άλλα 5-10', και μετα νεράκι, σιγανό βράσιμο για τουλάχιστον μια ώρα ακόμα. Για 2 άτομα φαγάκι, πόσο να το μαγείρευα δηλαδή?

Τα φώτα σας κορίτσια γιατί έχω αγχωθεί!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα ίδιο θέμα και έβαζα τον άντρα μου που είναι κρεατοφάγος να μου δίνει το ΟΚ.

Ειδικά στα κρέατα έξω.

Σπίτι μαγείρευα ώς συνήθως, έβαζα τον δοκιμαστή και μετά έτρωγα εγώ.

Πάντως μη τρελαίνεσαι και πολύ, δεν αρκεί να είναι μισοψημμένο το κρέας αλλά να έχει και το μικρόβιο.

Επίσης μπορείς όταν μαγειρεύεις εσύ να το τεμαχίζεις σε μικρότερα κομμάτια.

Φυσικά όπου ακουμπάς κρέας σαπουνίζεις μετά, πολύ προσοχή σε αυτό θέλει.

Πάντα όχι μόνο στην κύηση.

Σε μια φίλη μέχρι γάντια της είπαν να φοράει όταν έπιανε κρεατικά.:shock:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λενε "καλοψημενο" εννοουν να μην εχει το αιμα απο μεσα και να εχει ψηθει, επισης με γυμνα χερια καλο ειναι να μην το πιανουμε το ανηψητο κρεας.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται, νομίζω, τόση ανησυχία ;)... Προφανώς και το κρέας που έχει βράσει μία ώρα (!!!!) είναι ψημένο! Η απαγόρευση αφορά κυρίως κρέατα που ψήνονται στο γκριλ ή μαγειρεύονται στο τηγάνι (μπριζόλες, μπιφτέκια κλπ), και τα οποία πρέπει να είναι καλοψημένα (well done) και όχι medium, δηλ. με αίμα μέσα. Αν δεν είναι κόκκινο το κρέας μέσα, είστε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες σας! sonne ακριβώς γι'αυτο είχα ανησυχία, διότι ήταν κόκκινο μέσα (όχι αίμα, αλλά κόκκινο) παρότι είχα βράσει μια ώρα κι έλιωνε τελείως στο πηρούνι.

Να χαίρεστε τις οικογένειες σας, φιλάκια!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω κανει προγ.ελεγχο ειμαι στην 7η εβδ. της κυησης κ χθες πηρα τα αποτελεσματα!!στο τοξοπλασμα αρνητικη ,οποτε κρεατα μονο καλα ψημενα,κ οχι φρουτα που δεν ξεφλουδιζονται κ λαχανικα σαπουνισμενα κ μακρια απο γατες!!

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσι π.χ. χτες εφαγα νεκταρινι με τη φλουδα, δεν επρεπε? δεν τις ηξερα τετοιες λεπτομερειες ρε παιδι μου, θα ρωτησω το γιατρο απο βδομαδα που εχω ραντεβου. Τα πλενω πολυ πολυ πολυ καλα ολα ομως, αλλα δεν ηξερα για τη φλουδα. Ουτε ντοματα με τη φλουδα κανει??

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ρωτησω κι εγω κοριτσια,στο τοστ,τί ειναι καλυτερο να βαζουμε,καπνιστη γαλοπουλα ή ζαμπον,ή βραστο,ή..κατι άλλο;ή μηπως τιποτα απο αυτα,μονο τυρακι;δεν ξερω εχω φοβηθει με τοοοσα που ειναι να προσεχουμε στην διατροφη μας εγκυμοσυνη..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κοριτσια,στο τοστ,τί ειναι καλυτερο να βαζουμε,καπνιστη γαλοπουλα ή ζαμπον,ή βραστο,ή..κατι άλλο;ή μηπως τιποτα απο αυτα,μονο τυρακι;δεν ξερω εχω φοβηθει με τοοοσα που ειναι να προσεχουμε στην διατροφη μας εγκυμοσυνη..

 

 

Τα καπνιστα δεν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη καλο ειναι να τα αποφευγεις.Μπορεις να βαζεις βραστη γαλοπουλα, βραστο κοτοπουλο εγω με αυτα την εβγαλα.Εχει και βραστο ζαμπον η παριζα αλλα λογο του οτι εχουν πολλα λιπαρα δεν τα ετρωγα στην εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

δεν το ηξερα αυτο με το καπνιστο... και πηρα σημερα καπνιστη γαλοπουλα και εφαγα ενα σαντουιτσακι το πρωι....

ευτυχως πηρα και ζαμπον(χοιρινη ωμοπλατη) να τρωω αυτο?

 

αμαρρυλίδα μην τρελενεσαι κοριτσακι μου με τις γατες!

15 χρονια σχεδον ζω με γατες και αδεσποτες εχω μαζεψει και περιθαλψει για κανενα μηνα και ειμαι κι εγω αρνητικη σε τοξοπλασμα

πιο πολυ φοβαμαι στο χοτντογκ που παρηγγειλα προχθες και μου εβαλαν ντοματα , παρα να χαιδεψω τις αδεσποτες που ερχονται στο μπαλκονι μου και τις ταιζω!

αλλα καθε μηνα κανω εξεταση για τοξοπλασμα εχω κανει μεχρι στιγμης 3 ή 4 φορες και να φανταστεις οτι σε αυτες τις φορες μονο τη μια φορα μου ειχε πει ο γιατρος

πριν μια εβδομαδα πηγα για εξεταση του θυροειδη και λεω στον μικροβιολογο "κανε και μια για τοξοπλασμα!" ετσι για να μου φευγει και η ιδεα:cool:

 

το αψητο κρεας με φοβιζει... επισης δεν ηξερα να το επιανα με γαντια... μονο τις πατατες καθαριζω με γαντια

γιατι οπως πρεπει να ξερετε το τοξοπλασμα μπορει να το κολλησεις κι αν ασχολησε με την κηπουρικη!!!!!

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
να ρωτησω κι εγω κοριτσια,στο τοστ,τί ειναι καλυτερο να βαζουμε,καπνιστη γαλοπουλα ή ζαμπον,ή βραστο,ή..κατι άλλο;ή μηπως τιποτα απο αυτα,μονο τυρακι;δεν ξερω εχω φοβηθει με τοοοσα που ειναι να προσεχουμε στην διατροφη μας εγκυμοσυνη..

Με παρακολουθεί διατροφολόγος και μπορώ να σου απαντήσω με ασφάλεια. Απαγορεύονται τα καπνιστά. Ούτε σολωμός εύτε γαλοπούλα ούτε τίποτα. Το αλλαντικό σου πρέπει να είναι ψητό η βραστό. Επιτρέπεται άν περιέχεται σε μαγειρεμένο φαγητό, πχ, μπέικον σε μία καρμπονάρα που έχει τσιγαριστεί. Κ ο σολωμός πχ, αν είναι σε μία μακαρονάδα κ τον έχεις περάσει από το τηγάνι. Απαγορεύονται τα μή παντεριωμένα τυριά,πολλά μαλακά γαλλικά τυριά δηλαδή, το καμαμπέρ, το μπρί. Φέτες χύμα καλό είναι να αποφεύονται. Σαλάτες έξω προτιμώ τις βραστές. Σε ένα γάμο που πηγαμε τις προάλλες στη μαρουλοσαλάτα μία κοπέλα βρήκε μία σκουλικάρα νααααααααα!!! Μην εμπιστεύεσαι τις ωμές σαλάτες σε εστιατόρια. Πάρε μία χόρτα βραστά καλύτερα να είσαι σίγουρη. Σούσι και τετοια κομμένα όπως και ξιφίας, καρχαρίας (οκ δεν είμαστε γιαπωνέζοι αλλά λέμε τώρα). Τόνος με περιορισμό. Το πολύ 2 φορές την εβδομάδα από ένα κουτάκι των 180 γραμμαρίων. Οτιδήποτε θέλετε με ρωτάτε διότι είναι φοβερή η διατροφολόγος μου.

Link to comment
Share on other sites

Με παρακολουθεί διατροφολόγος και μπορώ να σου απαντήσω με ασφάλεια. Απαγορεύονται τα καπνιστά. Ούτε σολωμός εύτε γαλοπούλα ούτε τίποτα. Το αλλαντικό σου πρέπει να είναι ψητό η βραστό. Επιτρέπεται άν περιέχεται σε μαγειρεμένο φαγητό, πχ, μπέικον σε μία καρμπονάρα που έχει τσιγαριστεί. Κ ο σολωμός πχ, αν είναι σε μία μακαρονάδα κ τον έχεις περάσει από το τηγάνι. Απαγορεύονται τα μή παντεριωμένα τυριά,πολλά μαλακά γαλλικά τυριά δηλαδή, το καμαμπέρ, το μπρί. Φέτες χύμα καλό είναι να αποφεύονται. Σαλάτες έξω προτιμώ τις βραστές. Σε ένα γάμο που πηγαμε τις προάλλες στη μαρουλοσαλάτα μία κοπέλα βρήκε μία σκουλικάρα νααααααααα!!! Μην εμπιστεύεσαι τις ωμές σαλάτες σε εστιατόρια. Πάρε μία χόρτα βραστά καλύτερα να είσαι σίγουρη. Σούσι και τετοια κομμένα όπως και ξιφίας, καρχαρίας (οκ δεν είμαστε γιαπωνέζοι αλλά λέμε τώρα). Τόνος με περιορισμό. Το πολύ 2 φορές την εβδομάδα από ένα κουτάκι των 180 γραμμαρίων. Οτιδήποτε θέλετε με ρωτάτε διότι είναι φοβερή η διατροφολόγος μου.

 

 

ναι,με τις σαλατες τις αποφευγω πολυ οταν βγαινω εξω,και αυτα τα ψαρια το ιδιο.Αυτο με τα καπνιστα δεν το ηξερα,αλλα ευτυχως δεν πολυτρωγω,στο τοστακι μου μ'αρεσει η γαλοπουλα,θα παιρνω βραστη (που και πριν επαιρνα ετσι κι αλλιως). Τα τυρακια..με μετρο ,τί να κανουμε.:-(

ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Με παρακολουθεί διατροφολόγος και μπορώ να σου απαντήσω με ασφάλεια. Απαγορεύονται τα καπνιστά. Ούτε σολωμός εύτε γαλοπούλα ούτε τίποτα. Το αλλαντικό σου πρέπει να είναι ψητό η βραστό. Επιτρέπεται άν περιέχεται σε μαγειρεμένο φαγητό, πχ, μπέικον σε μία καρμπονάρα που έχει τσιγαριστεί. Κ ο σολωμός πχ, αν είναι σε μία μακαρονάδα κ τον έχεις περάσει από το τηγάνι. Απαγορεύονται τα μή παντεριωμένα τυριά,πολλά μαλακά γαλλικά τυριά δηλαδή, το καμαμπέρ, το μπρί. Φέτες χύμα καλό είναι να αποφεύονται. Σαλάτες έξω προτιμώ τις βραστές. Σε ένα γάμο που πηγαμε τις προάλλες στη μαρουλοσαλάτα μία κοπέλα βρήκε μία σκουλικάρα νααααααααα!!! Μην εμπιστεύεσαι τις ωμές σαλάτες σε εστιατόρια. Πάρε μία χόρτα βραστά καλύτερα να είσαι σίγουρη. Σούσι και τετοια κομμένα όπως και ξιφίας, καρχαρίας (οκ δεν είμαστε γιαπωνέζοι αλλά λέμε τώρα). Τόνος με περιορισμό. Το πολύ 2 φορές την εβδομάδα από ένα κουτάκι των 180 γραμμαρίων. Οτιδήποτε θέλετε με ρωτάτε διότι είναι φοβερή η διατροφολόγος μου.

:):)

Συγνωμη ειμαι καινουργια στο site! Ειμαι 10 εβδομαδων εχω κανει 2 τεστ γιαβτοξοπλασμα δοξα τον θεο αρνητικα και τα 2 αλλα φετα τρωω σχεδον καθημετινα !ο γιατρος μου μου ειπε μονο για τις σαλατες και τα κρεατα! Αν βαλω αλλαντικα στην πιτσα μπορω να τα φαω η τα ψησω πριν τα βαλω στο τοστ.? Πολλες καινουριες απαγορευσεις κι εχω τρομοκρατηθει

Link to comment
Share on other sites

:):)

Συγνωμη ειμαι καινουργια στο site! Ειμαι 10 εβδομαδων εχω κανει 2 τεστ γιαβτοξοπλασμα δοξα τον θεο αρνητικα και τα 2 αλλα φετα τρωω σχεδον καθημετινα !ο γιατρος μου μου ειπε μονο για τις σαλατες και τα κρεατα! Αν βαλω αλλαντικα στην πιτσα μπορω να τα φαω η τα ψησω πριν τα βαλω στο τοστ.? Πολλες καινουριες απαγορευσεις κι εχω τρομοκρατηθει

 

Καλησπέρα Εβελίνα και με το καλο το μωράκι σου. Μην αγχώνεσαι δεν υπάρχει λόγος ναι φυσικα μπορεις να φας αλλαντικά εφοςον έχουν ψηθεί. Δεν πειραζει η φέτα βρε εχει παστεριωθει. Να προτιμάς κάποια γνωστή μάρκα όπως δω.....νη κλπ.Ολα κλ θα πάνε μην αγχώνεσαι. Τα απ΄εξω να αποφεύγεις οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!Επαναφέρω αυτό το θέμα καθώς είμαι αρκετά αγχωμένη με το θέμα διατροφη στην εγκυμοσυνη. Είμαι εγκυος στην 5η εβδομάδα. Σήμερα στη σαλάτα που ειχε κόψει ο πεθερός μου είχε αφήσει καταλάθος μια φλούδα από κρεμμύδι μέσα και παραλίγο να την καταπιώ. Φρικαρα.Καθώς είμαι διακοπές δεν έχω κάνει ακόμα εξετάσεις για τοξόπλασμα...Πόσο πιθανό είναι να εκτεθεί κάποιος; Βάζετε Κι ξύδι στο πλύσιμο ή μονο με νερο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, katie84 είπε:

Καλησπέρα!!Επαναφέρω αυτό το θέμα καθώς είμαι αρκετά αγχωμένη με το θέμα διατροφη στην εγκυμοσυνη. Είμαι εγκυος στην 5η εβδομάδα. Σήμερα στη σαλάτα που ειχε κόψει ο πεθερός μου είχε αφήσει καταλάθος μια φλούδα από κρεμμύδι μέσα και παραλίγο να την καταπιώ. Φρικαρα.Καθώς είμαι διακοπές δεν έχω κάνει ακόμα εξετάσεις για τοξόπλασμα...Πόσο πιθανό είναι να εκτεθεί κάποιος; Βάζετε Κι ξύδι στο πλύσιμο ή μονο με νερο;

θα βαζεις ξυδι κ θα την αφηνεις μιση ωρα στο ξυδονερο. δεν ειναι πολυ συχνο το τοξοπλασμα γιαυτο κ οι περισσοτεροι δεν εχουμε αντισωματα . αλλα ειναι να μην σου τυχει στην εγκυμοσυνη εισαι κ πιο ευαλωτος. ενταξει δεν χρειαζετε να φρικαρεις γιατι σκεψου οι περισσοτεροι τοσα χρονια δεν εχουμε εκτεθει οι πιθανοτητες να συμβει στην εγκυμοσυνη ειναι στατιστικα 0.5% συμφωνα με ερευνες . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...