Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρη παραγωγη γαλακτος


Recommended Posts

Γεια σας.

ειμαι νεο μελος στο φορουμ και απο τοτε που ειμαι εγκυος το διαβαζω και εχω λυσει αρκετες αποριες μου.τωρα πια που ειμαι μανουλα ενος γλυκυτατου μωρου 44 ημερων αποφασισα να σας γραψω γιατι νομιζω πως εχω προβλημα με τον θηλασμο και συγκεκριμενα με την παραγωγη μου.εχω την αισθηση πως ειναι μικρη γιατι το μωρο μου θηλαζει συχνα,δεν κοιμαται πολυ την ημερα και το στηθος μου γενικα ειναι σαν ναι αδειο και οταν το παταω δεν πεταγεται το γαλα οπως εχω ακουσει απο αλλες γυναικες.επισης οταν γεμιζει θελει συνηθως γυρω στις 5 ωρες.στεναχωριεμαι παρα πολυ γιατι θελω να το θηλαζω αποκλειστικα.μπορειτε να μου πειτε καποιες συμβουλες?σας ευχαριστω πολυ και ιδιαιτερα θα ηθελα να μου απαντησει η Αγλαια γιατι μου φαινεται ιδιαιτερα κατατοπιστικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου!! Θα σου πω αυτά που ξέρω απ΄ όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ και απο την εμπειρία μου!! Το στήθος μετά τις 40 μέρες ρυθμίζει την παραγωγή και δεν είναι σκληρό όπως τον πρώτο καιρό. Δείγμα για το γάλα σου είναι η συμπεριφορά του μωρού δηλαδή αν το βλέπεις ανήσυχο και οι πάνες του. Το ότι τρώει συχνά είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία. Εμένα το μωρό μου μέχρι 3,5 μηνών έτρωγε κάθε 1 1/2 με 2 ώρες, με εξαίρεση 4 ώρες το βράδυ που κοιμόταν σερί. Επίσης βλέπεις την ανάπτυξη του. Αν παίρνει βάρος και ύψος τότε είναι μια χαρα. Μην αγχώνεσαι!! Να ακολουθήσεις το ένστικτο σου και όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θελω να κάνω μια ερώτηση αλλα δε βρίσκω σχετικό θέμα οπότε την κάνω εδω ας με συγχωρέσει η θεματοθέτρια κι αν ξέρει κάποια ας απαντήσει γιατί δεν ξέρω τι να γίνω. πριν λίγο έκανα μπάνιο κι είδα στο σουτιέν μου κ στα δύο στήθη ξεραμένο υγρό. δεν ξέρω τι χρώμα είχε γιατί το σουτιέν ήταν μαύρο οπότε.. σε λίγες μέρες κλείνω τον έκτο.. δε θέλω να πάρω το γιατρό μεσημεριάτικα.. να ναι γάλα;;;;; να ανησυχώ;;; τι σκ@τ@ είναι άραγε;;

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μικρή μου, που κοντεύει 5 μηνών, τρώει ανα 1,5-2 ωρες και κοιμάται το πολύ ενα μισάωρο τη μέρα- είναι δηλαδή στο παιδί. Το στηθος μου δεν είναι καθόλου πρησμένο -πάρα μόνο το πρωί-, πότε πετάει γάλα πότε βγάζει σταγόνες, αλλά το παιδί και μπόι βάζει και στα κιλα του είναι κανονικό- αν και οριακά. Να έχεις υπόψην πως το στήθος είναι αδένας που παράγει γάλα την ωρα που ζητάει το παιδί, δεν είναι αποθήκη για να περιμένεις να γεμίσει. Συνέχισε να θηλάζεις όποτε ζητάει και για όσο θέλει το παιδί και όλα θα πάνε ρολόι. Και όχι άγχος, ειδικά αν το παιδί βάζει βάρος, ύψος και είναι ζωηρό και χαρούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θελω να κάνω μια ερώτηση αλλα δε βρίσκω σχετικό θέμα οπότε την κάνω εδω ας με συγχωρέσει η θεματοθέτρια κι αν ξέρει κάποια ας απαντήσει γιατί δεν ξέρω τι να γίνω. πριν λίγο έκανα μπάνιο κι είδα στο σουτιέν μου κ στα δύο στήθη ξεραμένο υγρό. δεν ξέρω τι χρώμα είχε γιατί το σουτιέν ήταν μαύρο οπότε.. σε λίγες μέρες κλείνω τον έκτο.. δε θέλω να πάρω το γιατρό μεσημεριάτικα.. να ναι γάλα;;;;; να ανησυχώ;;; τι σκ@τ@ είναι άραγε;;

Μάλλον είναι το πρώτο γάλα που λέμε, δεν νομίζω να είναι κάτι άλλο, αλλά ρωτα και το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως σου έγραψε και η nina84 το φυσιολογικό για το στήθος μετά τις 40 μέρες είναι να είναι μαλακό. Δεν είναι απαραίτητο να πετάγεται γάλα όταν το πιέζεις. Εμένα αυτό μου συνέβαινε μόνο όταν είχα υπερπαραγωγή και τότε το μωρό πνιγόταν από το γάλα που πεταγόταν με δυνατή ροή. Όταν το γάλα μαζεύεται στο στήθος, γεμίζει όπως λες, τότε ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα να μειώσει την παραγωγή γάλατος.

 

Όταν λες ότι το μωρό σου θηλάζει συχνά και ότι δεν κοιμάται πολύ γράψε μας τι ακριβώς εννοείς γιατί το συχνά και το πολύ είναι υποκειμενικό. Να ξέρεις ότι κάποιες φορες το μωρό σου θα περνάει άλματα ανάπτυξης. Συνήθως διαρκούν 3-4 μέρες και αυτές τις μέρες το μωρό όλο θέλει να τρώει. Για να ελέγχεις αν το μωρό σου τρέφεται ικανοποιητικά να μετρά τις βρεγμένες και τις λερωμένες του πάνες. Μπορείς να δεις πόσες πρέπει να είναι ναάλογα με την ηλικία του εδώ: http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD/

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

ειμαι νεο μελος στο φορουμ και απο τοτε που ειμαι εγκυος το διαβαζω και εχω λυσει αρκετες αποριες μου.τωρα πια που ειμαι μανουλα ενος γλυκυτατου μωρου 44 ημερων αποφασισα να σας γραψω γιατι νομιζω πως εχω προβλημα με τον θηλασμο και συγκεκριμενα με την παραγωγη μου.εχω την αισθηση πως ειναι μικρη γιατι το μωρο μου θηλαζει συχνα,δεν κοιμαται πολυ την ημερα και το στηθος μου γενικα ειναι σαν ναι αδειο και οταν το παταω δεν πεταγεται το γαλα οπως εχω ακουσει απο αλλες γυναικες.επισης οταν γεμιζει θελει συνηθως γυρω στις 5 ωρες.στεναχωριεμαι παρα πολυ γιατι θελω να το θηλαζω αποκλειστικα.μπορειτε να μου πειτε καποιες συμβουλες?σας ευχαριστω πολυ και ιδιαιτερα θα ηθελα να μου απαντησει η Αγλαια γιατι μου φαινεται ιδιαιτερα κατατοπιστικη.

 

οτι περιγραφεις ειναι απολυτα φυσιολογικο..

ουτε εμενα πεταγοταν γαλα και θηλαζω 2 χρονια..

δεν σημαινει κατι αυτο..

το ζητουμενο επισης ειναι να νιωθεις το στηθος σου αδειο και οχι γεματο..

οταν το στηθος γεμιζει τοτε ο εγκεφαλος δινει εντολη να μειωσει την παραγωγη γιατι δεν υπαρχει κανεις που να θελει το γαλα..αντιθετα οταν το νιωθεις αδειο ,(γιατι στην πραγματικοτητα δεν αδειαζει ποτε) τοτε παιρνει εντολη να παραγει γαλα..

σημασια εχει να μετρας τις πανες του μωρου και να παρακολουθεις το βαρος του μαζι με τον παιδιατρο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

οτι περιγραφεις ειναι απολυτα φυσιολογικο..

ουτε εμενα πεταγοταν γαλα και θηλαζω 2 χρονια..

δεν σημαινει κατι αυτο..

το ζητουμενο επισης ειναι να νιωθεις το στηθος σου αδειο και οχι γεματο..

οταν το στηθος γεμιζει τοτε ο εγκεφαλος δινει εντολη να μειωσει την παραγωγη γιατι δεν υπαρχει κανεις που να θελει το γαλα..αντιθετα οταν το νιωθεις αδειο ,(γιατι στην πραγματικοτητα δεν αδειαζει ποτε) τοτε παιρνει εντολη να παραγει γαλα..

σημασια εχει να μετρας τις πανες του μωρου και να παρακολουθεις το βαρος του μαζι με τον παιδιατρο..

 

κι εμένα απ΄'οταν άρχισε η μικρή να κοιμάται το βράδι και να μη ξυπνάει για να φάει νιώθω το στήθος μου μαλακό και πιο άδειο

και η μικρή από χτες κάνει σα να μη βρίσκει γάλα

στο τέλος δείχνει πως έχει χορτάσει βέβαια και κοιμάται όπως και πριν το βράδι

λέτε να μειωθεί το γάλα μου λόγω του ότι θηλάζει λιγότερο από πριν;;;

είναι 3 μηνών η μικρή

Link to comment
Share on other sites

ntemi κι έτσι να έγινε δεν υπάρει λόγος να ανησυχείς. Αν ακολουθείς τις ανάγκες της μικρής σου σε λίγες μέρες το στήθος σου θα προσαρμοστεί να παράγει πάλι όσο γάλα χρειάζεται το παιδί σου.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

σήμερα όλη μέρα θέλει να είναι στο στήθος!

και δεν τρώει ολη την ώρα που είναι στο στήθος

πιπιλίζει τρωει αποκοιμιέται

την παω για υπνο ξυπναει

και παλι τα ίδια

είναι αυτό σημάδι άλματος;

ή δε βρίσκει το γάλα που θέλει και πάνω στην προσπάθεια κουράζεται αποκοιμιέται και μόλις την αφήσω για ύπνο καταλαβαίνει και θέλει ξανά;;

αυτό εν τω μεταξύ συμβαίνει κάθε φορά και αρχίζω να αμφιβάλλω για το γάλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα όλη μέρα θέλει να είναι στο στήθος!

και δεν τρώει ολη την ώρα που είναι στο στήθος

πιπιλίζει τρωει αποκοιμιέται

την παω για υπνο ξυπναει

και παλι τα ίδια

είναι αυτό σημάδι άλματος;

ή δε βρίσκει το γάλα που θέλει και πάνω στην προσπάθεια κουράζεται αποκοιμιέται και μόλις την αφήσω για ύπνο καταλαβαίνει και θέλει ξανά;;

αυτό εν τω μεταξύ συμβαίνει κάθε φορά και αρχίζω να αμφιβάλλω για το γάλα!

 

Μάλλον είναι άλμα ανάπτυξης!Αν αμφιβάλλεις για το γάλα σου τσέκαρε τις πάνες για να καθησυχαστείς!!!Πρέπει να είναι 5-6 βρεγμένες.Τα έχω περάσει κι εγώ αυτά αλλά σιγά σιγά ηρεμούμε...Υπομονή κ ηρεμία θέλει..Θα δεις ότι ο κόπος σου θα πιάσει τόπο!!!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και μενα σημερα τα ιδια.θελει να θηλαζει ανα 1 ωρα σχεδον και ειλικρινα το στηθος μου ειναι οπως πριν να μεινω εγκυος..εννοω χαλαρο οχι γεματο..σε μεγεθος ειναι πολυ μεγαλυτερο.αυτα τα αλματα αναπτυξης τι ειναι?χτες πηγαμε σε γιατρο....εβαλε σε 14 μερες 450 γρ και 3.5 ποντους και 1 εκ περιμετρο..γενικα ειναι πολυ καλα μου ειπε αλλα εχω δωσει και καμμια 2 μερες συμπληρωμα το βραδυ 60μλ .....δεν θελω να του ξαναδωσω και ετσι το παλευω πολυ...αυτο που με αποθαρυνει ειναι οι 2 παιδιατροι που εχω επισκευτει και πιανωντας το στηθος μου ειπαν πως ειναι αδειο..συνηθως οι γυναικες εχουν πιο ''γεματο'' στηθος οπως επισης το γεγονος πως θα επρεπε να θηλαζω ανα 3-4 ωρες και οχι ανα 1-2 την μερα!αυτο δειχνει πως το παιδι δεν χορταινει προφανως!το βραδυ καμια σχεση....θηλαζω ανα 4 ωρες...το στηθος μια χαρα και το μωρο επισης κοιμαται!αυτο κανα 12ωρο κραταει με υπνο και θηλασμους ενδιαμεσα...μηπως επειδη κοιμαται τοσο καλα το βραδυ τη μερα βαριεται και θελει να θηλαζει?μεχρι και αυτο σκεφτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να με βοηθησετε και μενα αν μπορειτε. Ο μικρουλης μου ειναι 24 ημερων.Οταν τον ζυγισαμε 8 ημ ηταν 3230 χτες που τον ξαναειδε η παιδιατρος 23 ημ ηταν 3470.Υψος και περιμετρος κεφ. αυξηθηκαν κατα 2.5 ποντους.Μου ειπε πως ειναι καλος αλλα ενω θαπρεπε να παιρνει την ημερα 25-30 γρ παιρνει μονο 16 και μου συστησε να τον βαζω στηθος 5-10 λεπτα και να αντλω μετα με θηλαστρο για καμια βδομαδα για να αυξησω την παραγωγη.Το προβλημα μου ειναι πως ο μικρουλης κατα τη διαρκεια της ημερας ειναι καθε 1 ωρα στο στηθος δεν μπορω να τον βγαλω πριν το 10-15 λεπτο γιατι ξεσικωνει τον κοσμο με αποτελεσμα και να μην προλαβαινω να κανω αντλησεις και οταν κανω το καθε στηθος δεν βγαζει πανω απο 10-15 ml.Επισης ειχα ασχημα πληγωμενες θηλες και ενω τις τελευταιες μερες ειχαν φτιαξει απο εχτες που ξεκινησα και αντλησεις αρχιζουν παλι να πονανε φρικτα. Tο στηθος μου βεβαια τις τελευταιες 2 μερες αρχιζω και το νιωθω πιο γεματο και ειιδικα το βραδυ αν κανει 3-4 ωρες για να φαει γεμιζει σε βαθμο που δεν μπορει να πιασει τη θηλη. Εχετε εσεις κατι να μου προτεινετε υπαρχει αλλος τροπος να αυξησω το γαλα μου εκτος απο τις αντλησεις?

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να με βοηθησετε και μενα αν μπορειτε. Ο μικρουλης μου ειναι 24 ημερων.Οταν τον ζυγισαμε 8 ημ ηταν 3230 χτες που τον ξαναειδε η παιδιατρος 23 ημ ηταν 3470.Υψος και περιμετρος κεφ. αυξηθηκαν κατα 2.5 ποντους.Μου ειπε πως ειναι καλος αλλα ενω θαπρεπε να παιρνει την ημερα 25-30 γρ παιρνει μονο 16 και μου συστησε να τον βαζω στηθος 5-10 λεπτα και να αντλω μετα με θηλαστρο για καμια βδομαδα για να αυξησω την παραγωγη.Το προβλημα μου ειναι πως ο μικρουλης κατα τη διαρκεια της ημερας ειναι καθε 1 ωρα στο στηθος δεν μπορω να τον βγαλω πριν το 10-15 λεπτο γιατι ξεσικωνει τον κοσμο με αποτελεσμα και να μην προλαβαινω να κανω αντλησεις και οταν κανω το καθε στηθος δεν βγαζει πανω απο 10-15 ml.Επισης ειχα ασχημα πληγωμενες θηλες και ενω τις τελευταιες μερες ειχαν φτιαξει απο εχτες που ξεκινησα και αντλησεις αρχιζουν παλι να πονανε φρικτα. Tο στηθος μου βεβαια τις τελευταιες 2 μερες αρχιζω και το νιωθω πιο γεματο και ειιδικα το βραδυ αν κανει 3-4 ωρες για να φαει γεμιζει σε βαθμο που δεν μπορει να πιασει τη θηλη. Εχετε εσεις κατι να μου προτεινετε υπαρχει αλλος τροπος να αυξησω το γαλα μου εκτος απο τις αντλησεις?

 

Πόσες πάνες βρέχει το μωρο;

Πόσο γεννήθηκε και πόσο είναι το βάρος εξόδου από το μαιευτήριο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

και μενα σημερα τα ιδια.θελει να θηλαζει ανα 1 ωρα σχεδον και ειλικρινα το στηθος μου ειναι οπως πριν να μεινω εγκυος..εννοω χαλαρο οχι γεματο..σε μεγεθος ειναι πολυ μεγαλυτερο.αυτα τα αλματα αναπτυξης τι ειναι?χτες πηγαμε σε γιατρο....εβαλε σε 14 μερες 450 γρ και 3.5 ποντους και 1 εκ περιμετρο..γενικα ειναι πολυ καλα μου ειπε αλλα εχω δωσει και καμμια 2 μερες συμπληρωμα το βραδυ 60μλ .....δεν θελω να του ξαναδωσω και ετσι το παλευω πολυ...αυτο που με αποθαρυνει ειναι οι 2 παιδιατροι που εχω επισκευτει και πιανωντας το στηθος μου ειπαν πως ειναι αδειο..συνηθως οι γυναικες εχουν πιο ''γεματο'' στηθος οπως επισης το γεγονος πως θα επρεπε να θηλαζω ανα 3-4 ωρες και οχι ανα 1-2 την μερα!αυτο δειχνει πως το παιδι δεν χορταινει προφανως!το βραδυ καμια σχεση....θηλαζω ανα 4 ωρες...το στηθος μια χαρα και το μωρο επισης κοιμαται!αυτο κανα 12ωρο κραταει με υπνο και θηλασμους ενδιαμεσα...μηπως επειδη κοιμαται τοσο καλα το βραδυ τη μερα βαριεται και θελει να θηλαζει?μεχρι και αυτο σκεφτηκα!

 

Πόσο είναι το μωρο;

Οι παιδιατροι τουλάχιστον έπρεπε να γνωρίζουν και να σε ενημερώσουν ότι κανένα μωρο που θηλαζει δεν τρέφεται κάθε 3-4 ώρες! Ερευνες εχουν δειξει οτι μητρικο γάλα το πολυ σε 2 ώρες έχει αφομοιωθει απο τον οργανισμο. Το 1-2 ώρες είναι το φυσιολογικό (απλά μεγαλώνοντας μικραίνει πολύ η διάρκεια θηλασμου).

Επίσης θα έπρεπε να ξέρουν ότι ένα μωρο που δεν χορταινει δεν παίρνει σχεδόν μισό κιλό σε μισο μήνα.

Τέλος, θα έπρεπε να ξέρουν ότι το στήθος δε θελουμε να είναι πρησμενο γιατί έτσι μειώνεται η παραγωγή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσες πάνες βρέχει το μωρο;

Πόσο γεννήθηκε και πόσο είναι το βάρος εξόδου από το μαιευτήριο;

 

Βρεχει 6-8 πανες ημερισιως οποτε τον αλλαζω ειναι παντα βρεγμενος.

Γεννηθηκε 3.300

 

Βγηκαμε την 4η μερα 3220

 

8η 3230 (Δεν ειχε παρει γιατι την τελευταια μερα στο μαθιευτηριο εδωσαν μπουκαλι επαθε συγχηση θηλων και για τρεις μερες οταν γυρισαμε σπιτι δεν ηθελε με τιποτα το στηθος και καθε φορα που ηταν να φαει εκανε τρια τεταρτα με μια ωρα να πιασει θηλη ευτυχως αυτο το ξεπερασαμε)

 

23η 3470

 

Εχω κανει μεγαλο αγωνα για αποκλειστικο θηλασμο με πληγωμενες θηλες, αρχη μαστιτιδας την οποια αντιμετωπισα συγχηση θηλων και οσο σκεφτομαι πως την κορη μου την θηλασα 15 μηνες χωρις κανενα προβλημα απο την πρωτη μερα και τωρα αντιμετωπιζω τοσα προβληματα κοντευω να σκασω δεν θελω να σταματησω με τιποτα το θηλασμο αλλα δε θελω να κανω και κατι σε βαρος του μωρου μου

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρεχει 6-8 πανες ημερισιως οποτε τον αλλαζω ειναι παντα βρεγμενος.

Γεννηθηκε 3.300

 

Βγηκαμε την 4η μερα 3220

 

8η 3230 (Δεν ειχε παρει γιατι την τελευταια μερα στο μαθιευτηριο εδωσαν μπουκαλι επαθε συγχηση θηλων και για τρεις μερες οταν γυρισαμε σπιτι δεν ηθελε με τιποτα το στηθος και καθε φορα που ηταν να φαει εκανε τρια τεταρτα με μια ωρα να πιασει θηλη ευτυχως αυτο το ξεπερασαμε)

 

23η 3470

 

Εχω κανει μεγαλο αγωνα για αποκλειστικο θηλασμο με πληγωμενες θηλες, αρχη μαστιτιδας την οποια αντιμετωπισα συγχηση θηλων και οσο σκεφτομαι πως την κορη μου την θηλασα 15 μηνες χωρις κανενα προβλημα απο την πρωτη μερα και τωρα αντιμετωπιζω τοσα προβληματα κοντευω να σκασω δεν θελω να σταματησω με τιποτα το θηλασμο αλλα δε θελω να κανω και κατι σε βαρος του μωρου μου

 

Αν είχες πρόβλημα παραγωγής οι πάνες δεν θα ήταν τόσο πολλές, δεν θα παθαινες μαστιτιδα και το μωρο σου δεν θα ήταν ικανοποιημένο.

Στις πρώτες 2 εβδομάδες αναμένουμε από το μωρο να ανακτήσει το βάρος γέννησης (κάποια μωρά χρειάζονται 3). Εσένα το έχει ανακτήσει κι έχει βάλει 170 γρ επιπλέον.

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Νομίζω λίγο χρόνο χρειάζεται, όχι αντλησεις.

Αν δεν έχεις δει κάτι να σε ανησυχεί (πχ να πέφτει σε λήθαργο, να μην καταπίνει, να μη βρέχει πάνες κτλ) εγώ θα έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο στο θηλασμο και το ξαναζυγιζεις σε μια εβδομάδα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

και μενα σημερα τα ιδια.θελει να θηλαζει ανα 1 ωρα σχεδον και ειλικρινα το στηθος μου ειναι οπως πριν να μεινω εγκυος..εννοω χαλαρο οχι γεματο..

 

ετσι πρεπει να ειναι!!!!! εαν το στηθος σου ειναι πρησμενο θα δινει εντολη να μειωθει η παραγωγη σου, κατι που φυσικα δεν θελουμε!!!

 

σε μεγεθος ειναι πολυ μεγαλυτερο.αυτα τα αλματα αναπτυξης τι ειναι?

 

ειναι περιοδοι οπου το μωρο για μερικες μερες -συνηθως 3-4 μερες- καθεται σχεδον ολο το 24ωρο στο στηθος..κανει περισσοτερους θηλασμους, τοσο σε γευματα οσο και στην ωρα που μενει στο στηθος, μπορει απλα να θελει να πιπιλαει..ειναι κατι αρκετα συχνο ιδιαιτερα τον πρωτο καιρο και ειναι ο τροπος με τον οποιο το μωρο αυξανει την παραγωγη της μαμας..

 

χτες πηγαμε σε γιατρο....εβαλε σε 14 μερες 450 γρ και 3.5 ποντους και 1 εκ περιμετρο..γενικα ειναι πολυ καλα μου ειπε αλλα εχω δωσει και καμμια 2 μερες συμπληρωμα το βραδυ 60μλ .....δεν θελω να του ξαναδωσω και ετσι το παλευω πολυ...

για ποιον λογο τοτε του εδωσες?????

 

αυτο που με αποθαρυνει ειναι οι 2 παιδιατροι που εχω επισκευτει και πιανωντας το στηθος μου ειπαν πως ειναι αδειο..

 

 

οταν ακουω τετοια βλακεια οτι οι παιδιατροι και οι γυναικολογοι πιανουν το στηθος για να δουν οτι ειναι αδειο, αναρωτιεμαι 1ον μηπως το κανουν γιατι τους αρεσει να χουφτωνουν και 2ον που θα πρεπει να απευθυνθω για να τους καταγγειλω για τις γνωσεις τους...

 

''Το στήθος δεν είναι απλή αποθήκη γάλακτος αλλά ζωντανός αδένας που υπακούει στο νόμο της ζήτησης και της προσφοράς. Όταν το μωρό αδειάζει τακτικά τον αδένα, τα κύτταρα που παράγουν το γάλα παίρνουν εντολή να δουλέψουν περισσότερο. Αντίθετα, όταν το στήθος δεν αδειάζει και το γάλα λιμνάζει μέσα στον αδένα, τα κύτταρα αυτά παίρνουν εντολή να σταματήσουν τη λειτουργία τους.

Όσο περισσότερο γάλα απομακρύνεται από το στήθος τόσο περισσότερο γάλα παράγεται. Ο μαστός της γυναίκας δεν είναι ουροδόχος κύστη για να γεμίζει απλώς και να αδειάζει, αλλά αδένας, εργοστάσιο που φτιάχνει κάθε στιγμή γάλα ανάλογα με τη ζήτηση από το μωρό. Όποτε το στήθος είναι γεμάτο γάλα, ο ρυθμός παραγωγής του μειώνεται; Όποτε αδειάζει πλήρως ο ρυθμός παραγωγής γίνεται μέγιστος!''

 

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF-%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

..συνηθως οι γυναικες εχουν πιο ''γεματο'' στηθος

 

Κατά τις πρώτες έξι εβδομάδες της ζωής του μωρού εδραιώνεται η γαλουχία και συντονίζεται η παράγωγη γάλακτος της μητέρας με τις ανάγκες του μωρού.

Μετά τις πρώτες έξι εβδομάδες, εφόσον όλα έχουν γίνει σωστά, φυσικά, χωρίς επιβαλλόμενες παρεμβολές και εμπόδια, μαμά και βρέφος καταλήγουν σε ένα θαυμαστό συντονισμό: η μαμά προσφέρει ακριβώς τόσο γάλα όσο το παιδί χρειάζεται. Σε αυτήν τη φάση πολλές μητέρες ανησυχούν ότι το γάλα τους μειώθηκε. «Μα το στήθος μου μοιάζει άδειο..». Στην πραγματικότητα το στήθος πρέπει να είναι άδειο από εδώ και στο εξής, να μην εμφανίζει αναίτια πρηξίματα που δεν συμβαδίζουν με την όρεξη του παιδιού. Όσο πιο άδειο είναι μετά το φαγητό του παιδιού τόσο το καλύτερο: τα κύτταρα θα λάβουν το σήμα να το ξαναγεμίσουν γρηγορότερα.

 

 

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF-%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/

 

 

τυπωσε το παραπανω κειμενο που το εγραψε ενας συναδελφος τους παιδιατρος, βαλτο σε μια κορνιζα να το εχουν στο γραφειο τους και να τους ενημερωσεις να μην λενε μ@λ@κιες στις μαμαδες και να μην τις χουφτωνουν χωρις να εχουν μια επιστημονικη τεκμηριωση για αυτο που κανουν..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

οπως επισης το γεγονος πως θα επρεπε να θηλαζω ανα 3-4 ωρες και οχι ανα 1-2 την μερα!αυτο δειχνει πως το παιδι δεν χορταινει προφανως!το βραδυ καμια σχεση....θηλαζω ανα 4 ωρες...το στηθος μια χαρα και το μωρο επισης κοιμαται!αυτο κανα 12ωρο κραταει με υπνο και θηλασμους ενδιαμεσα...μηπως επειδη κοιμαται τοσο καλα το βραδυ τη μερα βαριεται και θελει να θηλαζει?μεχρι και αυτο σκεφτηκα!

 

 

το οτι το μωρο πρεπει να θηλαζει ανα 3-4 ωρες το ειπαν οι ιδιοι παιδιατροι ή το υποθετεις εσυ????

η Αμερικανικη Παιδιατρικη Ακαδημια συστηνει τους 8 θηλασμους το 24ωρο ως τους ελαχιστους που μπορει να κανει ενα μωρο στην ηλικια σας και τους 12 θηλασμους ως κατι απολυτα φυσιολογικο ...

εαν ενα μωρο κανει τους ελαχιστους δηλαδη 8 θηλασμους ανα 3 ωρες, βγαινει το 24ωρο..το να τρωει λοιπον ανα 3 ωρες ειναι η χειροτερη εκδοχη και δεν ειναι ο μεσος ορος των μωρων που θηλαζουν..ο μεσος ορος των μωρων που θηλαζουν τρωνε ανα μια δυο ωρες κατα τους πρωτους 2-3 μηνες..καποια μωρα συνεχιζουν σε αυτους τους ρυθμους και καποια αλλα αραιωνουν καποια απο τα γευματα τους..

το μωρο λοιπον την ημερα κανει περισσοτερους θηλασμους -οπως κανει το δικο σου- και το βραδυ ξεκουραζεται και τους μειωνει -οπως ΑΚΡΙΒΩΣ κανει το δικο σου μωρο!!!

στο συνολο οι θηλασμοι θα μοιραζονται μεσα στην ημερα με ιδανικοτερα γευματα να μην πεφτουν κατω απο τα 8 το 24ωρο..

 

ενημερωσου για τον θηλασμο, εφοσον εχεις σκοπο να θηλασεις..

εαν εχεις επιλογη ,αλλαξε παιδιατρο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μεγαλο αγωνα για αποκλειστικο θηλασμο με πληγωμενες θηλες, αρχη μαστιτιδας την οποια αντιμετωπισα συγχηση θηλων και οσο σκεφτομαι πως την κορη μου την θηλασα 15 μηνες χωρις κανενα προβλημα απο την πρωτη μερα και τωρα αντιμετωπιζω τοσα προβληματα κοντευω να σκασω δεν θελω να σταματησω με τιποτα το θηλασμο αλλα δε θελω να κανω και κατι σε βαρος του μωρου μου

 

θα συμφωνησω απολυτα (για αλλη μια φορα) με την Νινα!!!

μπαινεις σε λαθος διαδικασια ενω το μωρο προσπαθει..

καλυτερο θηλαστρο απο το μωρο δεν υπαρχει..

προσφερε το ενα στηθος,μολις αδιαφορησει βαλτο να ρευτει και προσφερε του το ΙΔΙΟ στηθος..μολις αδιαφορησει προσφερε και το ΑΛΛΟ στηθος..οσο το μωρο βρισκει ενδιαφερον αστο στο στηθος..προσεχε μονο τις πανες του να μην αλλαξουν χρωμα οι κενωσεις σε πρασινο- σημαδι οτι αλλαζεις γρηγορα το στηθος- και ασε το μωρο να κανει την δουλεια του..

δωστου χρονο,παρακολουθα τις πανες και ολα θα πανε καλα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!Μου δινεται κουραγιο. Αυτο για τις κενωσεις δεν τοξερα οποτε θα το προσεξω εμας ειναι κιτρινοπρασινες μεχρι στιγμης.Εμενα το μονο που με αγχωσε με την παιδιατρο ειναι πως μουπε οτι πειναει δε χορταινει γιαυτο τρωει τοσο συχνα ενω εγω πιστευα πως ειναι φυσιολογικο τοσο μικρακι να τρωει τοσο συχνα.

Τωρα θα συναχισω με αποκλειστικο θηλασμο χωρις αντλησεις γιατι ηδη τραυματιστηκε το στηθος απο τις χθεσινες και θα τον ζυγισω σε μια βδομαδα.Ελπιζω και ευχομαι να αυξησουμε αυτα τα 16γρ ημερησιως να ηρεμησω λιγακι να αρχισω και εγω να απολαμβανω το νινι μου και το θηλασμο χωρις αγχος

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!Μου δινεται κουραγιο. Αυτο για τις κενωσεις δεν τοξερα οποτε θα το προσεξω εμας ειναι κιτρινοπρασινες μεχρι στιγμης.Εμενα το μονο που με αγχωσε με την παιδιατρο ειναι πως μουπε οτι πειναει δε χορταινει γιαυτο τρωει τοσο συχνα ενω εγω πιστευα πως ειναι φυσιολογικο τοσο μικρακι να τρωει τοσο συχνα.

Τωρα θα συναχισω με αποκλειστικο θηλασμο χωρις αντλησεις γιατι ηδη τραυματιστηκε το στηθος απο τις χθεσινες και θα τον ζυγισω σε μια βδομαδα.Ελπιζω και ευχομαι να αυξησουμε αυτα τα 16γρ ημερησιως να ηρεμησω λιγακι να αρχισω και εγω να απολαμβανω το νινι μου και το θηλασμο χωρις αγχος

 

Τα 16 γραμμάρια είναι το ελάχιστο φυσιολογικό που μπορεί να παίρνει.

http://goneis-paidia.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/

113 γρ την εβδομάδα δλδ που αν το διαιρέσεις με το 7 βγαίνει 16 γρ την ημέρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα 16 γραμμάρια είναι το ελάχιστο φυσιολογικό που μπορεί να παίρνει.

http://goneis-paidia.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/

113 γρ την εβδομάδα δλδ που αν το διαιρέσεις με το 7 βγαίνει 16 γρ την ημέρα.

 

Eμενα μουπε 25-30 ειναι το ελαχιστο φυσιολογικο και οτι θελουμε 175-180 γρ τη βδομαδα γιαυτο καο μου ανεφερε τα 16 ως πολυ λιγο

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

σήμερα όλη μέρα θέλει να είναι στο στήθος!

και δεν τρώει ολη την ώρα που είναι στο στήθος

πιπιλίζει τρωει αποκοιμιέται

την παω για υπνο ξυπναει

και παλι τα ίδια

είναι αυτό σημάδι άλματος;

ή δε βρίσκει το γάλα που θέλει και πάνω στην προσπάθεια κουράζεται αποκοιμιέται και μόλις την αφήσω για ύπνο καταλαβαίνει και θέλει ξανά;;

αυτό εν τω μεταξύ συμβαίνει κάθε φορά και αρχίζω να αμφιβάλλω για το γάλα!

 

Αυτή τη συμπεριφορά την είχε και παλιότερα ή την εμφάνισε τώρα τελευταία; Πάντως δεν υπάρχει κανένας λόγος να αμφιβάλλεις για το γάλα σου αν το μωρό σου βρέχει ικανοποιητικές πάνες και παίρνει καλό βάρος. Αυτή τη συμπεριφορά τη θυμάμαι κι από το δικό μου μωρό όταν ήταν ασαράντιστο.

 

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να τη βάζω ξανά και ξανά στο στήθος για όσο διάστημα την έβλεπα ότι έτρωγε. Αν κάποια στιγμή όταν έκλαιγε την έβαζα στο στήθος και απλά πιπιλούσε τότε υπέθετα ότι είχε πια χορτάσει αλλά έκλαιγε για άλλο λόγο. Προσπαθούσα να την κοιμήσω με άλλο τρόπο. Αν δεν τα κατάφερνα και συνέχιζε να κλαίει προσπαθούσα ξανά να τη βάλω να φάει μετά από κανένα μισάωρο ή μία ώρα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...