Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σιδηρος και ασβεστιο στην16 εβδομαδα


Recommended Posts

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια

προχθες πηγα στο γιατρο για εναν απλο υπερηχο μηνιαιο,ειμαι στην 16η εβδομαδα και μου εδωσε να ξεκινησω να παιρνω σιδηρο VIOFER και ασβεστιο,

αν και σε καθημερινη βαση εγω τρωω γαλακτοκομικα 2-3 φορες την ημερα νομιζω οτι δεν χρειαζοταν να με δωσει,δεν με ρωτησε βεβαια τελος παντων!!!

εσεις ποσες φορες την ημερα παιρνετε σιδηρο και ποτε το παιρνετε(ποιες ωρες τισ ημερας εννοω);το πινετε μονο του η με χυμο που εχω ακουσει απο καποιες;

Και το ασβεστιο ποια ωρα της ημερας...εχω ακουσει δεν κανει να το παιρνεις μαζι με το σιδηρο.

επισης δεν μου εδωσε μαγνησιο....πολλες κοπελες παιρνουν ομως...

περιμενω απαντησεις σας.... φιλακια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παιρνω απο 2 φορες σιδηρο την ημερα και ενα ασβεστιο καθε μεσημερι.Το σιδηρο θα πρεπει να το πινεις μιση ωρα πριν το φαγητο και το ασβεστιο δεν εχει σχεση με το φαγητο.Ναι το σιδηρο μπορεις να το πινεις με χυμο απορροφαται καλυτερα απο τον οργανισμο.Αν το μεσημερι θες να φας σπανακι ομως θα πρειπει το ασβεστιο η να το πιεις 3 ωρες μετα η 3 ωρες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ναταλί καλήμέρα. Το σίδηρο το παίρνεις πρίν το φαγητό με άδειο στομάχι,εγω πίνω το μπουκαλάκι. Το ασβέστιο το παίρνεις μετά το φαγητό, με δυο τρεις ώρες διαφορά απο το σίδηρο, γιατί είναι ανταγωνιστικά στοιχεία κ δεν αποροφούνται ταυτόχρονα. Εγώ να πω την αλήθεια ασβέστιο δεν πήρα επειδη πίνω γαλα αρκετο ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ βέβαια.. Μαγνήσιο σου δίνουν μόνο αν έχεις πονάκια.. Αν πιστεύεις οτι είσαι οκ απο ασβέστιο ρώτα το γιατρό σου.. γι αυτό πληρώνονται..

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 29η βδομαδα...παιρνω 2 φορες τη μερα σιδηρο σε χαπι---γιατι η υγρη μορφη μου χαλαει το στομαχι....τον παιρνω πριν το φαγητο μεσημερι κ βραδυ....μετα το μεσημεριανο παιρνω το φυλλικο οξυ--ενα χαπακι κ το απογευμα παιρνω το ασβεστιο---ειναι σε μασωμενη μορφη με γευση μανταρινιου σαν καραμελα!!! ετσι δεν μου προκαλει ανακατωσουρες! βεβαια πινω ενα λιτρο γαλα τη μερα κ τρωω τυρια... μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκαιο αλλα εγω το ζητησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πίνω το πρωι FILICINE και σίδηρο και μετά ένα ποτήρι γάλα και μετά το φαγητό το ασβέστιο..διάβασε τις οδηγίες στα κουτάκια και ρώτα και τον φαρμακοποιό σου θα ξέρει να σου πει...αλλιώς ρώτα τον γιατρό.

Πάντως μη σου φαίνεται περίεργο το οτι δίνουν συμπλήρωμα...καμιά φορά οι ανάγκες του οργανισμού στην εγκυμοσύνη δεν καλύπτονται μόνο απο τη διατροφή και οι γιατροί θέλουν να προλαμβάνουν τα χειρότερα..Άντε με το καλό!!!Κοντά είμαστε,εγω στην 19η εβδ....πότε γεννάς;Τέλος Οκτώβρη;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσον αφορα το ασβεστιο ο δικος μου γιατρος δεν δινει, παλια λεει συνηθιζοταν αυτο, πλεον γνωριζουμε πως μια ισορροπημενη διατροφη σε καλυπτει λεει.Το ιδανικο ειναι να παιρνεις 3 μεριδες γαλακτοκομικα /ημερα οπως κανεις εσυ. (Πραγματι ζητησα κι εκανα εξεταση στην 30η εβδ για ασβεστιο κι ημουν μια χαρα -με 2 μεριδες γαλακτ./ημ.)

Μαγνησιο παιρνεις μονο αν εχεις προβλημα με κραμπες και πονακια.Αν νομιζεις οτι χρειαζεσαι ζητησε το.

Ο σιδηρος θελει αδειο στομαχι 1ωρα πριν και μια ωρα μετα και 2ωρες αποσταση απο το ασβεστιο και τα γαλακτομικα (2ωρες πριν και 2 ωρες μετα). Αν παρεις μαγνησιο θελει 4ωρες αποσταση απο το μαγνησιο! Αν και ο χυμος πορτοκαλι βοηθα στην καλυτερη απορροφηση του σιδηρου απο φυσικη πηγη, για εμας που παιρνουμε σιδηρο σε χημικη μορφη(χαπι ή υγρο) θελει τελειως αδειο στομαχι.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια

προχθες πηγα στο γιατρο για εναν απλο υπερηχο μηνιαιο,ειμαι στην 16η εβδομαδα και μου εδωσε να ξεκινησω να παιρνω σιδηρο VIOFER και ασβεστιο,

αν και σε καθημερινη βαση εγω τρωω γαλακτοκομικα 2-3 φορες την ημερα νομιζω οτι δεν χρειαζοταν να με δωσει,δεν με ρωτησε βεβαια τελος παντων!!!

εσεις ποσες φορες την ημερα παιρνετε σιδηρο και ποτε το παιρνετε(ποιες ωρες τισ ημερας εννοω);το πινετε μονο του η με χυμο που εχω ακουσει απο καποιες;

Και το ασβεστιο ποια ωρα της ημερας...εχω ακουσει δεν κανει να το παιρνεις μαζι με το σιδηρο.

επισης δεν μου εδωσε μαγνησιο....πολλες κοπελες παιρνουν ομως...

περιμενω απαντησεις σας.... φιλακια!!!!!!!!

 

Εγώ παίρνω απο την εβδομάδα σου περίπου 2 σίδηρους , 1 πρωί κι 1 απόγευμα, 1 ασβέστιο ενδιάμεσα με διαφορά τριών ωρών περίπου όπως ανέφεραν και τα άλλα κορίτσια γιατί δεν απορροφούνται σωστά, 1 φυλλικό οξύ οποιαδήποτε στιγμή και 2 μαγνήσια μαζί το βράδυ με διαφορά απαραίτητα 3 ωρών με ο,τιδήποτε άλλο παίρνεις. Ο σίδηρος απορροφάται καλύτερα με χυμό πορτοκάλι και γενικά να ξέρεις ότι καλό είναι να τα παίρνεις με άδειο στομάχι, μισή ώρα ας πούμε πριν φας για να απορροφηθούν καλύτερα. Κι εγώ τρώω γαλακτοκομικά αλλά παίρνω ασβέστιο γιατί οι ανάγκες μας είναι πιο αυξημένες τώρα και δεν είναι κακό να έχεις και λίγο καβάτζα! Όσο για το μαγνήσιο, δεν είναι ανάγκη να έχεις πόνους ή κράμπες. Επίσης αντισταθμίζει τη δυσκοιλιότητα που μπορεί να προκαλέσει ο σίδηρος!

uNfhp2.png

4XvSp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ παίρνω ασβέστιο..οι αναγκες της εγκύου είναι 1200 μονάδες τη μέρα..ένα ποτήρι γάλα έχει 300, ένα κομμάτι παρμεζάνα σαν σπιρτόκουτο έχει 400..άρα δεν καλύπτεσαι με 3 ποτήρια γάλα έτσι δεν είναι..? το ασβέστιο ειναι πολύ σημαντικό, το παιδί το τραβάει από τα κόκκαλα και τα δόντια σου..κι εμείς οι γυναίκες είμαστε και επιβαρυμένες λόγω θεμάτων οστεοπόρωσης..ας προσέχουμε καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ παίρνω τρεις φορές fysiofol και ένα filicine μισή ώρα πριν από κάθε γεύμα. Ασβέστιο παίρνω την καραμελίτσα το απόγευμα αναγκαστικά που δεν παίρνω τίποτα άλλο. Και εδώ και λίγες μέρες yutopar 3 την ημέρα λόγω περίδεσης τραχήλου. Είμαι στην 15η εβδομάδα με αιματοκρίτη 30 λόγω στίγματος παρόλο που προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου. Επίσης είναι δίδυμη κύηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης..αμύγδαλα, σαρδέλες, μπρόκολο, χαλβάς εμπορίου, και κυρίως κίτρινα τυριά..πολύ καλές πηγές ασβεστίου..

 

μακάρι να μπορούσα να φάω λίγο χαλβαδάκο... έχω και διαβήτη κυήσεως. Σαρδέλες και τυριά τρώω αρκετά. Άκουσα ότι και ο σολωμός είναι καλός.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να μπορούσα να φάω λίγο χαλβαδάκο... έχω και διαβήτη κυήσεως. Σαρδέλες και τυριά τρώω αρκετά. Άκουσα ότι και ο σολωμός είναι καλός.

Καλύτερα όχι σολωμό και μεγάλα ψάρια στην εγκυμοσύνη (απαγορεύονται γιατί μπορεί να περιέχουν τοξικά μέταλλα που βλάπτουν το έμβρυο). Τα μικρά ψάρια είναι καλή πηγή ασβεστίου αν τα τρως με το κόκκαλο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πηγα στον οδοντιατρο γιατι με ποναγε το δοντι μου--που τελικα ειχε χαλασει απο ενα παλιο σφραγισμα--ρωτησα τι παιζει στην εγκυμοσυνη...αυριο μπαινω στην 29η βδομαδα....λοιπον μου ειπε οτι το παιδι ΔΕΝ τραβα ασβεστιο απο τα δοντια....μονο απο τα οστα μας!!!!Κ τα δοντια ειναι πιο ευαισθητα στην εγκυμοσυνη λογω ορμονων κ οτι τρωμε πιο πολυ κ πιο συχνα κ καποιες φορες αμελουμε την υγιεινη--φανταστειτε εγω τα πλενω καθε φορα που τρωω, παω για καθαρισμο μια φορα το χρονο κ χρησιμοποιω κ στοματικο διαλυμα!!!!αρα οι παλιες που χανανε δοντια ηταν λογω ευαισθησιας κ κακης υγιεινησ....παντω κ γω παιρνω ασβεστιο κ πινω 4 φορες τη μερα γαλα...μεγαλα ποτηρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας :)

Εγώ παίρνω 3οις φορές την ημέρα το gyno-tardyferon μόνο. Όσο για το ασβέστιο, ενώ αρχικά έπαιρνα 2 φορές την ημέρα τώρα μου το έκοψε, μια και οι εξετάσεις μου είναι καλές, δεν φαίνεται να "μου λείπει" και παίρνω ημερησίως την ποσότητα γαλακτοκομικών που χρειάζεται.. :)

 

Κάθε ιατρός λειτουργεί με τον δικό του τρόπο :?:)

BqDkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι σολωμό και μεγάλα ψάρια στην εγκυμοσύνη (απαγορεύονται γιατί μπορεί να περιέχουν τοξικά μέταλλα που βλάπτουν το έμβρυο). Τα μικρά ψάρια είναι καλή πηγή ασβεστίου αν τα τρως με το κόκκαλο.

 

 

εμένα ο γιατρός απο τα πρώτα ψάρια που μου είπε να τρωω είναι σολωμος...τσιπούρα και γενικά λιπαρά ψάρια.Πού το βασίζεις αυτό που λες;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ παίρνω το πρωί σίδητο και t4. το βράδυ πρίν κοιμηθώ παίρνω ασβέστιο, σίδηρο φιλικό. όλα μαζί. δεν μου είπε κανείς κάτι άλλο. σε λίγες μέρες έχω την β επιπέδου και θα τον ρωτήσω, και για μαγνήσιο. ελπίζω να συνεχίσω και τα υπόλοιπα γιατί αλλιώς τσάμπα έχω αγοράσει και άλλα κουτιά για καβάτζα. μετά θα τα χαρίσω. εγώ έχω πουληθεί στις ταινίες για το ζάχαρο. θέλω 5 τη μέρα! οι 50 37 ευρώ. και δεν ξέρω αν θα μπορώ να τις γράφω πάντα....

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιατρός απο τα πρώτα ψάρια που μου είπε να τρωω είναι σολωμος...τσιπούρα και γενικά λιπαρά ψάρια.Πού το βασίζεις αυτό που λες;

 

Ισχυει αυτο για τα βαρεα μεταλλα. Θυμαμαι σιγουρα οτι απαγορευεται ο τονος, τουλαχιστον σε ποσοτητα. Δεν θυμαμαι για τον σολωμο και ποια αλλα ψαρια γιατι δεν πολυασχοληθηκα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιατρός απο τα πρώτα ψάρια που μου είπε να τρωω είναι σολωμος...τσιπούρα και γενικά λιπαρά ψάρια.Πού το βασίζεις αυτό που λες;

Στις γενικές οδηγίες που υπάρχουν σε εξειδικευμένα εγχειρίδια, σε ακαδημαϊκές γνώσεις που έχω, σε ειδικά-για επαγγελματίες-site στο ίντερνετ. Δε θα έγραφα κάτι επειδή το είπε η ξαδέρφη της θειάς της κουμπάρας μου. Αν θες ρώτησε διατροφολόγο (πτυχιούχο εννοείται). Η σύσταση ήταν μέχρι 300g την εβδομάδα μικρά ψάρια κι επειδή η σαρδέλα είναι από τα πιο λιπαρά ψάρια είναι πολύ καλή επιλογή. Τσιπούρες όσο πιο μικρές τόσο καλύτερα (για την εγκυμοσύνη πάντα μιλάμε). Κυρίως μιλάμε για υδράργυρο που είναι επικίνδυνος για εγκεφαλικές και γενικότερα νευρολογικές βλάβες. Γι'αυτό και στην εγκυμοσύνη συστήνονται κάποιοι ξηροί καρποί και σπόροι για πρόσληψη Ω3.

Link to comment
Share on other sites

Στις γενικές οδηγίες που υπάρχουν σε εξειδικευμένα εγχειρίδια, σε ακαδημαϊκές γνώσεις που έχω, σε ειδικά-για επαγγελματίες-site στο ίντερνετ. Δε θα έγραφα κάτι επειδή το είπε η ξαδέρφη της θειάς της κουμπάρας μου. Αν θες ρώτησε διατροφολόγο (πτυχιούχο εννοείται). Η σύσταση ήταν μέχρι 300g την εβδομάδα μικρά ψάρια κι επειδή η σαρδέλα είναι από τα πιο λιπαρά ψάρια είναι πολύ καλή επιλογή. Τσιπούρες όσο πιο μικρές τόσο καλύτερα (για την εγκυμοσύνη πάντα μιλάμε). Κυρίως μιλάμε για υδράργυρο που είναι επικίνδυνος για εγκεφαλικές και γενικότερα νευρολογικές βλάβες. Γι'αυτό και στην εγκυμοσύνη συστήνονται κάποιοι ξηροί καρποί και σπόροι για πρόσληψη Ω3.

 

 

Μου κάνει φοβερή εντύπωση....αποκλείεται ένας γιατρός να πρότεινε έτσι κάτι,άρα κάτι γνωρίζει ή δε γνωρίζει.Αλλά και πάλι παλιά μου συμμαθήτρια που βρήκα στο fb και που τώρα είναι διαιτολόγος-διατροφολόγος πάλι τον σολωμό τον συμπεριέλαβε στις τροφές που μου είπε.Μη με παρεξηγήσεις και συγνώμη που ρωτώ κιόλας αλλά έχεις σχέση (την ακαδημαική ) με τον ιατρικό ή τον διατροφολογικό χώρο;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει φοβερή εντύπωση....αποκλείεται ένας γιατρός να πρότεινε έτσι κάτι,άρα κάτι γνωρίζει ή δε γνωρίζει.Αλλά και πάλι παλιά μου συμμαθήτρια που βρήκα στο fb και που τώρα είναι διαιτολόγος-διατροφολόγος πάλι τον σολωμό τον συμπεριέλαβε στις τροφές που μου είπε.Μη με παρεξηγήσεις και συγνώμη που ρωτώ κιόλας αλλά έχεις σχέση (την ακαδημαική ) με τον ιατρικό ή τον διατροφολογικό χώρο;

Το μόνο που θα σου πω (επειδή δε θέλω να δώσω πολλές λεπτομέρειες) είναι οτι ανήκω στο χώρο της υγείας και με πολλά χρόνια σπουδών. Αν η φίλη σου έχει τελειώσει πανεπιστήμιο, κάποιος καθηγητής της θα το έχει αναφέρει πιστεύω, αλλά και πάλι μπορεί και όχι, ή μπορεί να μην έχει δει πουθενά κάποια τέτοια οδηγία, όπως και ο γιατρός σου. Ειδικά η ιατρική είναι τόσο εξειδικευμένη επιστήμη που η κάθε ειδικότητα δε μπορεί να παρακολουθεί πάθηση άλλης ειδικότητας και ,τέλος, κανείς μας δεν τα ξέρει όλα.

Μπορώ να σου το αιτιολογήσω ώς εξής: Ο σολωμός (όπως και ο ξιφίας ή ο τόνος) είναι ένα ψάρι που αλιεύεται σε θάλασσες βιομηχανικών χωρών κι επειδή είναι αρκετά μεγάλο ψάρι με πολύ λίπος, στη διάρκεια της ζωής του και μέσω της διατροφής του αποθηκεύει στο λίπος του περισσότερα βαρέα μέταλλα από ένα μικρό ψαράκι που δεν έχει ζήσει πολύ. Πρέπει να ξέρεις οτι σολωμός έχει λιγότερα Ω3 ανά μονάδα βάρους από τη σαρδέλα. Μάλιστα, υπάρχουν ξηροί καρποί και έλαια που έχουν μεγαλύτερο ποσοστό σε Ω3 από το σολωμό. Δοκίμασε επίσης (εκτός από τα μικρά ψάρια) γαρίδες, σουσάμι, σησαμέλαιο, ταχίνι, αμύγδαλα και φυσικά λιναρόσπορο και να είσαι σίγουρη οτι θα πάρεις τα Ω3 που χρειάζεσαι. Για να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι το θέμα των τοξικών ουσιών, όπως τα βαρέα μέταλλα, υπάρχουν ειδικοί που είναι αντίθετοι στην απώλεια βάρους στην εγκυμοσύνη (ακόμα και σε παχύσαρκες γυναίκες μπορεί απλά να συστήσουν να μην πάρουν άλλο βάρος αν δε συντρέχουν άλλοι κίνδυνοι) γιατί με τη διάσπαση του λίπους από το σώμα μας ό,τι τοξικό έχει αποθηκευτεί με τα χρόνια στο λιπώδη ιστό (και που σ'εμάς δεν προκαλεί ιδιαίτερα προβλήματα γιατί μπορεί να είναι μέσα σε επιτρεπτά όρια)απελευθερώνεται στην κυκλοφορία του αίματος και πάει στο έμβρυο (και για να προλάβω κάποιους, επίσης στην εγκυμοσύνη θέλει προσοχή γιατί η διάσπαση του σωματικού λίπους μπορεί να προκαλέσει κέτωση αν η έγκυος ακολουθεί υπερβολικά υποθερμιδική δίαιτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Και για να μη δημιουργώ πανικό, αυτά που είπα ισχύουν για την εγκυμοσύνη και τη νηπιακή ηλικία που υπάρχει μεγαλύτερη ευαισθησία. Μην το φτάσουμε στα άκρα γιατί τότε και ο αέρας που αναπνέουμε όλο επικίνδυνα σωματίδια είναι.

Link to comment
Share on other sites

είδες!;) ρωτώντας μαθαίνεις!!!Καλά σολωμό έφαγα όλη κιόλη μια δυο φορές ως τώρα -γενικώς το ψάρι παρ'ολο που το λατρεύω δε μου κάνει και πολύ αίσθηση τώρα-πιο πολύ έχω φάει τσιπούρα και τελευταία το χω ρίξει στο τηγανητό μυρίζω μπαρμπούνια και μπακαλιάρους απο χιλιόμετρα!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ δέν ξέρω τι να πώ. ειμαι 14 εβδομάδων και μου ειπε

3 μαγνύσιο

2 φολικό οξύ

2 σίδηρο

1 ασβέστειο

κάνω μία ένεση υπαρίνησ και υπόθετα προγεστερώνης.

εμένα γιατί μου φένονται πολλά??????:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δεν παιρνω τιποτα!

Ειμαι 16 εβδ τωρα και οταν τον ρωτησα ποτε θα ξεκινησω συμπληρωματα ητανε πολυ αρνητικος.Μου ειπε οτι δε τα χρειαζομαι ακομη τουλάχιστον.

Τι να πω,κάθε γιατρός και μια γνώμη!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

λοιποοον το πρωί που σηκώνεται ο άντρας μου για τη δουλειά-στις 6- σηκώνομαι κ πίνω 1 χαπάκι σίδηρο.έπειτα ξυπνάω στις 8και για να πάω στη δουλειά κ πίνω 1 ποτήρι γάλα-ε χμμμ όχι κ κάθε μέρα..

το απόγευμα τρώω ενα χαπάκι ασβέστιο-είναι μασώμενο- κ πριν πάω για ύπνο κ με διαφορά 2 ωρών απο το ασβέστιο παίρνω 1 χαπάκι μαγνήσιο...αυτάααα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...