Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας την αγωνία μου όπως έχω κάνει αρκετές φορές και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και τώρα γιατί ξέρω οτι αρκετές θα με καταλάβετε.. Είμαι 32 ετών και είμαι έγκυος στην 15η εβδομάδα. Η εγκυμοσύνη αυτή απο την αρχή είχε προβληματάκια κυρίως λόγω χαμηλών ορμονών υπήρχε κίνδυνος αποβολής. Πήρα ένα κάρο φάρμακα για προγεστερόνη και οιστραδιόλη και λίγο πολύ ρυθμίστηκαν σε κάποιο βαθμό. Το σοβαρό πρόβλημα τώρα είναι οτι τη 12η εβδομάδα έκανα την αυχενική διαφάνεια η οποία ήταν καλή μεν, ωστόσο τα αποτελέσματα της PAPP A εντελώς απογοητευτικά. Οι πιθανότητες για σύνδρομο Down βγήκαν 1:241... κάτω απο το όριο δηλαδή, με βάση την τιμή που δίνει το εργαστήριο το όριο θετικότητας είναι το 250. Ο γιατρός μου συνέστησε να περιμένω τη 17η εβομάδα να κάνω το τριπλό τεστ και ανάλογα να αποφασίσουμε αν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. Εγώ όμως έχω σκάσει απο την αγωνία μου όπως καταλαβαίνετε και σκέφτομαι το εξής. Ακόμη και αν τα αποτελέσματα του τριπλού τεστ βγούν καλά ΄πρώτα ο Θεός, ακόμη και τότε δεν θα έχω την ίδια αγωνία αφού θα έχει προυπάρξει ένα ανησυχητικό;;;; Θέλω να κάνω αμνιοπαρακέντηση..είχα κάνει και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη για άλλο πρόβλημα που είχε παρουσιαστεί και όλα ήταν καλά δόξα το θεό.. φοβάμαι όμως, είχε καμιά απο εσάς ανάλογη εμπειρία; βρίσκετε σωστή την επιθυμία μου να κάνω αμνιο; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιατρός μου δε βρίσκει αξιόπιστο το τριπλό τεστ. Έκανα κατευθείαν αμνιο με ποσοστά 1/132. Η αμνιο πήγε καλά και είχα καλά αποτελέσματα οπότε τουλάχιστον δεν έχω το άγχος για χρωμοσωμικές ανωμαλίες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου δε βρίσκει αξιόπιστο το τριπλό τεστ. Έκανα κατευθείαν αμνιο με ποσοστά 1/132. Η αμνιο πήγε καλά και είχα καλά αποτελέσματα οπότε τουλάχιστον δεν έχω το άγχος για χρωμοσωμικές ανωμαλίες!

 

Συμφωνω. Απο οσο ξερω το Α-τεστ ειναι αναξιοπιστο, δεν μπορεις να βασιστεις. Γιατι δεν κανεις ληψη τροφοβλαστη ωστε να μην περιμενεις μεχρι την 18η εβδ;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..σε καταλαβαίνω απόλυτα..εγώ έκανα τροφοβλάστη νωρίς νωρίς..με αποτέλεσμα 1/160 για ντάουν..η ηλικία μου 41.5 γι αυτό τα αποτελέσματα της παπ α βγήκαν χάλια..

ηρέμησα πραγματικά..και τώρα μετά τη β επιπέδου απολαμβάνω πραγματικά την εγκυμοσύνη μου..επίσης είχα ανάλογα προβλήματα αποκόλληση στην 7η βδομάδα και ουτροτζεστάν ως τη 12η..όλα θα πάνε καλά..:) νομίζω ότι στο δεύτερο είμαστε και πιο ψύχραιμές και παίρνουμε ευκολότερα τέτοιες αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας την αγωνία μου όπως έχω κάνει αρκετές φορές και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και τώρα γιατί ξέρω οτι αρκετές θα με καταλάβετε.. Είμαι 32 ετών και είμαι έγκυος στην 15η εβδομάδα. Η εγκυμοσύνη αυτή απο την αρχή είχε προβληματάκια κυρίως λόγω χαμηλών ορμονών υπήρχε κίνδυνος αποβολής. Πήρα ένα κάρο φάρμακα για προγεστερόνη και οιστραδιόλη και λίγο πολύ ρυθμίστηκαν σε κάποιο βαθμό. Το σοβαρό πρόβλημα τώρα είναι οτι τη 12η εβδομάδα έκανα την αυχενική διαφάνεια η οποία ήταν καλή μεν, ωστόσο τα αποτελέσματα της PAPP A εντελώς απογοητευτικά. Οι πιθανότητες για σύνδρομο Down βγήκαν 1:241... κάτω απο το όριο δηλαδή, με βάση την τιμή που δίνει το εργαστήριο το όριο θετικότητας είναι το 250. Ο γιατρός μου συνέστησε να περιμένω τη 17η εβομάδα να κάνω το τριπλό τεστ και ανάλογα να αποφασίσουμε αν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. Εγώ όμως έχω σκάσει απο την αγωνία μου όπως καταλαβαίνετε και σκέφτομαι το εξής. Ακόμη και αν τα αποτελέσματα του τριπλού τεστ βγούν καλά ΄πρώτα ο Θεός, ακόμη και τότε δεν θα έχω την ίδια αγωνία αφού θα έχει προυπάρξει ένα ανησυχητικό;;;; Θέλω να κάνω αμνιοπαρακέντηση..είχα κάνει και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη για άλλο πρόβλημα που είχε παρουσιαστεί και όλα ήταν καλά δόξα το θεό.. φοβάμαι όμως, είχε καμιά απο εσάς ανάλογη εμπειρία; βρίσκετε σωστή την επιθυμία μου να κάνω αμνιο; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Αν και αυτά είναι καθαρά πιθανότητες βάσει στατιστικών, καλό θα ήταν να κάνεις λήψη τροφοβλάστης ή αμνιοκέντηση που έχει λιγότερες πιθανότητες αποβολής, για να είσαι σίγουρη.

 

Για να μην ανησυχείς, σου λέω ότι κι εμένα πριν την αυχενική μου δίνανε πιθανότητες 1:290 (pap-A γιατί δεν έκανα), μόνο λόγω ηλικίας. Ποσοστά είναι μόνο. Η αμνιοκέντηση έδειξε υγιέστατο μωράκι. Σου συνιστώ να την κάνεις, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας την αγωνία μου όπως έχω κάνει αρκετές φορές και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και τώρα γιατί ξέρω οτι αρκετές θα με καταλάβετε.. Είμαι 32 ετών και είμαι έγκυος στην 15η εβδομάδα. Η εγκυμοσύνη αυτή απο την αρχή είχε προβληματάκια κυρίως λόγω χαμηλών ορμονών υπήρχε κίνδυνος αποβολής. Πήρα ένα κάρο φάρμακα για προγεστερόνη και οιστραδιόλη και λίγο πολύ ρυθμίστηκαν σε κάποιο βαθμό. Το σοβαρό πρόβλημα τώρα είναι οτι τη 12η εβδομάδα έκανα την αυχενική διαφάνεια η οποία ήταν καλή μεν, ωστόσο τα αποτελέσματα της PAPP A εντελώς απογοητευτικά. Οι πιθανότητες για σύνδρομο Down βγήκαν 1:241... κάτω απο το όριο δηλαδή, με βάση την τιμή που δίνει το εργαστήριο το όριο θετικότητας είναι το 250. Ο γιατρός μου συνέστησε να περιμένω τη 17η εβομάδα να κάνω το τριπλό τεστ και ανάλογα να αποφασίσουμε αν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. Εγώ όμως έχω σκάσει απο την αγωνία μου όπως καταλαβαίνετε και σκέφτομαι το εξής. Ακόμη και αν τα αποτελέσματα του τριπλού τεστ βγούν καλά ΄πρώτα ο Θεός, ακόμη και τότε δεν θα έχω την ίδια αγωνία αφού θα έχει προυπάρξει ένα ανησυχητικό;;;; Θέλω να κάνω αμνιοπαρακέντηση..είχα κάνει και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη για άλλο πρόβλημα που είχε παρουσιαστεί και όλα ήταν καλά δόξα το θεό.. φοβάμαι όμως, είχε καμιά απο εσάς ανάλογη εμπειρία; βρίσκετε σωστή την επιθυμία μου να κάνω αμνιο; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

καταρχας αν η αυχενικη ηταν καλη κ υπηρχαν βασικα πραγματα που ψαχνουν θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι κ τοσο.το PAPP A παιζει εντελως με την στατιστικη οποτε πολλες φορες βγαινει οτι να ναι!προσωπικα δεν θα εκανα κανενα 3πλο τεστ κτλ αλλα απευθειας αμνιο ωστε να ειμαι 1000%σιγουρη!καλη θα ηταν τροφοβλαστη μιας κ γινεται κ νωρις αλλα εμενα αυτη η εξεταση με φοβιζει περισσοτερο!!!!!

καλη επιτυχια,ειμαι σιγουρη οτι ολα θα ειναι τελεια!

 

 

υσ.εγω κ ο στρουμφουλης μου σου στελνουμε ολη μας την θετικη ενεργεια ;);););););)!!!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, τις ευχές και το κουράγιο. Σήμερα έχω ραντεβού με το γιατρό να τα συζητήσουμε πιο ήσυχα και μάλλον την επόμενη εβδομάδα ή τη μεθεπόμενη θα κάνω την άμνιοπαρακέντηση γιατί διαφορετικά δεν θα μπορέσω να ησυχάσω μέχρι τέλος. Εύχομαι και προσεύχομαι να είναι καλά το μωράκι μας όπως και όλα τα μωράκια.. Σας ευχαριστώ πολύ σας εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

 

Προχθές πήραμε τα αποτελέσματα από τις αιματολογικές που συνοδεύουν την αυχενική, και έδειξαν 1/116 για σύνδρομο down. Ο υπέρηχος ήταν άψογος αλλά η χοριακή ήταν στο πενταπλάσιο του φυσιολογικού.

Αποφασίσαμε να μην κάνουμε αμνιοπαρακέντηση γιατί έτσι κι αλλιώς δεν θα κάνουμε διακοπή και η αμνιοπαρακέντηση έχει κι αυτή το ρίσκο της, 1/200 προκαλεί αποβολή. Στη δική μας περίπτωση βέβαια είναι πιο πιθανό το σύνδρομο παρά η αποβολή αλλά και πάλι. Δε θέλω να βασιστώ σε πιθανότητες και να κάθομαι να στενοχωριέμαι για τη μια στις 116. Ο καθένας κρίνει τί βαρύτητα έχει η πιθανότητα που παίρνει και αποφασίζει ανάλογα με το τί μπορεί να αντέξει και να διαχειριστεί.

Εύχομαι όλα τα παιδάκια να είναι γερά και ανάμεσα σε όλα και τα δικά μας! Καλή συνέχεια σε όλες!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις Ευχές σας κ Ιωάννα ελπίζω κ εύχομαι το μωράκι σας να είναι υγιές..κ εμένα το Αλφα τεστ βγήκε ακόμη χειρότερο απο την papp a.Αποφασίσαμε να κάνω αμνιοπαρακέντηση γιατί δεν αντέχω να ζω με αυτη την αγωνία για τους επόμενους 5μήνες..απλά δεν αντέχω άλλο τόση αγωνία κ άγχος..το πέρασα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη κ δεν αντέχω πάλι την ίδια αγωνία..υπομονή θα κάνω να περάσουν κάτι συσπάσεις που Έχω κ θα πάω για την εξέταση..Μας εύχομαι όλους τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σας ευχομαι τα μωρακια σας να ειναι γερα κ δυνατα κ ολα να πανε καλα!παπι κανε υπομονη να περασουν οι συσπασεις κ να κανεις την εξεταση να σου φυγει το αγχος!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εν αναμονή των αποτελεσμάτων της άμνιο...ευχηθείτε καλα αποτελέσματα σας παρακαλω το έχουμε μεγάλη ανάγκη!!!!!η αγωνία δεν περιγράφεται

 

΄Ολα θα πάνε καλά! Να μας ενημερώσεις! Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς βέβαια!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή των αποτελεσμάτων της άμνιο...ευχηθείτε καλα αποτελέσματα σας παρακαλω το έχουμε μεγάλη ανάγκη!!!!!η αγωνία δεν περιγράφεται

 

ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!θα περιμενουμε τα καλα σας νεα!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά απο 9ημέρες απίστευτης αγωνίας-μεσολάβησε το τριήμερο-πήραμε προχθές τα αποτελέσματα της άμνιο και είναι Δοξα το Θεο φυσιολογικά!!!!!!!!!!άρα κ τα δυό αιματολογικα στην περίπτωση μας ήταν λάθος..καλα αποτελέσματα σε όσες περιμένετε

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 9ημέρες απίστευτης αγωνίας-μεσολάβησε το τριήμερο-πήραμε προχθές τα αποτελέσματα της άμνιο και είναι Δοξα το Θεο φυσιολογικά!!!!!!!!!!άρα κ τα δυό αιματολογικα στην περίπτωση μας ήταν λάθος..καλα αποτελέσματα σε όσες περιμένετε

 

Πολλά συγχαρητήρια!!!!

 

Καταλαβαίνω πώς ένιωσες και πώς νιώθεις! Είχα κι εγώ άψογη αυχενική, ενώ η papp-a μού έδινε 1:45 για σύνδρομο down:shock::shock::shock: και είμαι 33 ετών. Δεν άντεξα να περιμένω μέχρι την αμνιοπαράκεντηση και έκανα άμεσα βιοψία τροφοβλάστης, η οποία και έδειξε υγιέστατο αγοράκι!!!

 

Έχω καταλήξει πως αυτή η papp-a από μόνη της, είναι εντελώς άκυρη. Δεν έχω δει περίπτωση που να επιβεβαιώνεται, ως προς τα αρνητικά αποτελέσματα.

 

Τώρα διανύω την 22η εβδομάδα και περιμένω με μεγάλη αγωνία σε λίγες ημέρες την β΄επιπέδου.

 

Καλή συνέχεια σού εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 9ημέρες απίστευτης αγωνίας-μεσολάβησε το τριήμερο-πήραμε προχθές τα αποτελέσματα της άμνιο και είναι Δοξα το Θεο φυσιολογικά!!!!!!!!!!άρα κ τα δυό αιματολογικα στην περίπτωση μας ήταν λάθος..καλα αποτελέσματα σε όσες περιμένετε

 

τελεια νεα!!!με το καλο να ρθει το δευτερο μπουμπουκακι σας!φιλια πολλα!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

επανερχομαι με το θέμα της αυχενικής και του pap-a. Πήρα τα αποτελέσματα των αιματολογικών και δεν είναι πολύ καλά, 1/410 (αρνητική μεν αλλά πολύ χαμηλη δε). Ενώ η αυχενική έδειξε 1,7, ρινικο οστο εμφανές, καρδια, κτλ οκ η pap-a με διέλυσε...Διαβάζω ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστη εξέταση. Ενταξει αυτο το ήξερα και στο 1ο παιδί μου. Γιαυτό παρα την καλή αυχενική επελεξα να κάνω άμνιο λόγω ότι ήμουν 37 με ποσοστό 1/1200. Τωρα στα 39 με 1/410 σίγουρα θα ξανακάνω. Ποια είναι η εμπειρία σας? Εχω ακούσει κοπέλες που την έχουν επαναλάβει και τα ποσοστά ήταν εντελώς διαφορετικά προς το καλύτερο. Για μενα δεν είναι και πολύ αξιόπιστο αυτό. 'Αλλες περιπτώσεις με ποσοστά 1/30 ή 1/100 η άμνιο δεν έδειξε κάτι. έχω στεναχωρηθεί με αυτό το πράγμα.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με το θέμα της αυχενικής και του pap-a. Πήρα τα αποτελέσματα των αιματολογικών και δεν είναι πολύ καλά, 1/410 (αρνητική μεν αλλά πολύ χαμηλη δε). Ενώ η αυχενική έδειξε 1,7, ρινικο οστο εμφανές, καρδια, κτλ οκ η pap-a με διέλυσε...Διαβάζω ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστη εξέταση. Ενταξει αυτο το ήξερα και στο 1ο παιδί μου. Γιαυτό παρα την καλή αυχενική επελεξα να κάνω άμνιο λόγω ότι ήμουν 37 με ποσοστό 1/1200. Τωρα στα 39 με 1/410 σίγουρα θα ξανακάνω. Ποια είναι η εμπειρία σας? Εχω ακούσει κοπέλες που την έχουν επαναλάβει και τα ποσοστά ήταν εντελώς διαφορετικά προς το καλύτερο. Για μενα δεν είναι και πολύ αξιόπιστο αυτό. 'Αλλες περιπτώσεις με ποσοστά 1/30 ή 1/100 η άμνιο δεν έδειξε κάτι. έχω στεναχωρηθεί με αυτό το πράγμα.

 

Κοριτσι μου και εγω ειχα 1/456 και ειμαι μολις 28 ετων αλλα το μωρακι μου ειμαι μια χαρα...9μηνων τωρα....να σου πω κατι...το ποσοστο που σου βγηκε σημαινει οτι 1/410 γυναικες με τα χαρακτηριστικα τα δικα σου θα εχει προβληματο μωρακι της.....δλδ πιο αναλυτικα στην εβδομαδα που βρισκεσαι, τα εκατοστα και το βαρος του ωρου, το βαρος το δικο σου, η ηλικια σου και 2-3 ακομα χαρακτηριστικα παιζουν ρολο στην εξεταση αυτη....το αποτελεσμα που περναει σε μια μεγαλη βαση δεδομενων και απο εκει βγαινει αυτο το.....π.χ στην δικη σου περιπτωση 1/410.......μην αγχωνεσα......εγω ειχα παθει σοκ αλλα οταν εμαθα ορισμενες πληροφοριες και ψαχτηκα γυρω απο το θεμα ρωτωντας καθηγητες και γιατρους τοτε μονο ψιλοησυχασα....και κατλαβα πως ενω ειμαι μονο 28 βγηκε τοσο κακη η εξεταση.....ολα καλα θα πανε......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου και εγω ειχα 1/456 και ειμαι μολις 28 ετων αλλα το μωρακι μου ειμαι μια χαρα...9μηνων τωρα....να σου πω κατι...το ποσοστο που σου βγηκε σημαινει οτι 1/410 γυναικες με τα χαρακτηριστικα τα δικα σου θα εχει προβληματο μωρακι της.....δλδ πιο αναλυτικα στην εβδομαδα που βρισκεσαι, τα εκατοστα και το βαρος του ωρου, το βαρος το δικο σου, η ηλικια σου και 2-3 ακομα χαρακτηριστικα παιζουν ρολο στην εξεταση αυτη....το αποτελεσμα που περναει σε μια μεγαλη βαση δεδομενων και απο εκει βγαινει αυτο το.....π.χ στην δικη σου περιπτωση 1/410.......μην αγχωνεσα......εγω ειχα παθει σοκ αλλα οταν εμαθα ορισμενες πληροφοριες και ψαχτηκα γυρω απο το θεμα ρωτωντας καθηγητες και γιατρους τοτε μονο ψιλοησυχασα....και κατλαβα πως ενω ειμαι μονο 28 βγηκε τοσο κακη η εξεταση.....ολα καλα θα πανε......

 

 

σε ευχαριστώ! η λογική μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά! Αλλά όταν η ριμάδα ανησυχία ριζώσει μέσα σου... Στις 17 Μαίου κάνω άμνιο, μετα άλλες 20 μέρες να περιμένω τα αποτελέσματα...είμαι λίγο στρεσαρισμένη και δεν θέλω να είμαι λόγω του μωρού μου. Εχω και ένα γιο 1,5 χρονών και εν θέλω να με βλέπει σμπαραλιασμένη όλη την ωρα...

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα.

εγω διανυω την 15η βδομαδα της εγκυμοσυνης μου και στις 12,5 βδομαδες καναμε την αυχενικη μαζι με την αιματολογικη παππ α.

ενω φυγαμε γεματη χαρα απο το κεντρο προγεννετικου ελεγχου μιας και οι μετρησεις μας ηταν φυσιολογικες και εντος οριων που θελαμε, η χαρα μας σταματησε οταν χτυπησε το τηλεφωνο μου και ο γυναικολογος μου με ενημερωσε για τα πολυ ασχημα αποτελεσματα της παππ α.

1 προς 39 το παιδακι μου να εχει συνδρομο νταουν και 1 προς 89 να εχει μια αλλη τρισωμια που δεν θυμαμαι απο την ταραχη μου καν για ποια μου ειπαν.

20 Μαιου θα κανω αμνιοπαρακεντηση και το μονο που κανω ειναι να παρακαλαω το Θεο να πανε ολα καλα και να μη χασω και αυτο το παιδακι μου.

 

το μονο ισως θετικο ειναι οτι δεν εχω διαβασει καμια περιπτωση οπου η αμνιο ή η τροφοβλαστη να εχουν δειξει ασχημα αποτελεσματα. πιστευω να ανηκω κι εγω σε αυτη την κατηγορια.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας την αγωνία μου όπως έχω κάνει αρκετές φορές και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και τώρα γιατί ξέρω οτι αρκετές θα με καταλάβετε.. Είμαι 32 ετών και είμαι έγκυος στην 15η εβδομάδα. Η εγκυμοσύνη αυτή απο την αρχή είχε προβληματάκια κυρίως λόγω χαμηλών ορμονών υπήρχε κίνδυνος αποβολής. Πήρα ένα κάρο φάρμακα για προγεστερόνη και οιστραδιόλη και λίγο πολύ ρυθμίστηκαν σε κάποιο βαθμό. Το σοβαρό πρόβλημα τώρα είναι οτι τη 12η εβδομάδα έκανα την αυχενική διαφάνεια η οποία ήταν καλή μεν, ωστόσο τα αποτελέσματα της PAPP A εντελώς απογοητευτικά. Οι πιθανότητες για σύνδρομο Down βγήκαν 1:241... κάτω απο το όριο δηλαδή, με βάση την τιμή που δίνει το εργαστήριο το όριο θετικότητας είναι το 250. Ο γιατρός μου συνέστησε να περιμένω τη 17η εβομάδα να κάνω το τριπλό τεστ και ανάλογα να αποφασίσουμε αν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. Εγώ όμως έχω σκάσει απο την αγωνία μου όπως καταλαβαίνετε και σκέφτομαι το εξής. Ακόμη και αν τα αποτελέσματα του τριπλού τεστ βγούν καλά ΄πρώτα ο Θεός, ακόμη και τότε δεν θα έχω την ίδια αγωνία αφού θα έχει προυπάρξει ένα ανησυχητικό;;;; Θέλω να κάνω αμνιοπαρακέντηση..είχα κάνει και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη για άλλο πρόβλημα που είχε παρουσιαστεί και όλα ήταν καλά δόξα το θεό.. φοβάμαι όμως, είχε καμιά απο εσάς ανάλογη εμπειρία; βρίσκετε σωστή την επιθυμία μου να κάνω αμνιο; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

πρώτα δες αν εκει οπου εκανες αυχενικη ειναι ο γιατρος μεσα στη λιστα αυτη http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/the-11-136-week-scan/ κ αν το εργαστηριο ειναι πιστοποιημενο αυτο το γραφει στο χαρτι που πηρες απο τα αιματολογικα αναφερει αν ειναι πιστοποιημενο απο το fmf κ αν δεν ειναι μην αγχώνεσαι ολα καλα θα ειναι το α τεστ πλεον δεν το κανουν γιατι δεν ειναι αξιοπιστο πριν ενα χρονο αυτο μου ειχε πει ο γιατρος μου που ειναι πιστοποιημενος απο το FMF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Χτες εκανα αυχενικη διαφανεια και papp-a.Ειμαι 32,5 ετων τελεια αυχενικη,φυσιολογικο εμβρυο και κακη papp-a!Βγαζουν 1/177 ποσοστο!Προσπαθουσα 7 χρονια για να μεινω εγκυος και τωρα νιωθω μουδιασμενη,παγωμενη!Ο συζυγος ανενδοτος να το ψαξουμε περαιτερω,αφου δεν θελει να το ριξουμε!Εγω δεν τρωω αλλο,και οσο εμετο δεν εκανα στην αρχη της εγκυμοσυνης το κανω τωρα απο σφιξιμο και στεναχωρια!Τοσο ζωηρο στο μονιτορ,τοσο δραστηριο και φυσιολογικο μωρο,τι να πω?Ειναι εμβρυο απο σπερματεγχυση!Ειναι θεικο δωρο,μετα απο τοσα χρονια ατεκνιας εγραψα ενα γραμμα στην Αγια Αννα στο Αγιο ορος,την μαμα της Παναγιας μας και μας εστειλε το μωρακι!Δεν θελω να ζω με αυτη την αγωνια!Αμνιο και ληψη τροφοβλαστης δεν κανω παντως.Ειναι και μια αλλη εξεταση που στελνουν το δειγμα στην Αμερικη και σε 5 μερες παιρνεις αποτελεσματα 550? κοστος!Εχω τρελαθει!Ειναι μπεμπης

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...