Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και διάρροια μωρού


Recommended Posts

Καλημέρα...

Ενώ ο θηλασμός μας θωράκισε μέχρι 14 μηνών απέναντι στις αρρώστιες ήρθε η ώρα να αρρωστήσουμε... και η μαμά είναι πολύ πρωτάρα στις αρρώστιες, έχω πάρει τον παιδίατρο τόσα τηλέφωνα που αισθάνομαι άσχημα πια. Για μία βδομάδα είχε τη μύτη της, με το που λέω καλύτερα πάει κάνει υψηλούς πυρετούς, 39.7 φτάσαμε αρκετές φορές, πήραμε μόνο ντεπον ευτυχώς στις τρεις μέρες μας κατέβηκε ο πυρετός και με το που κατέβηκε άρχισαν οι διάρροιες. Έλεος, το παιδάκι έχει ρέψει κι εγώ έχω πελαγώσει. Η βοήθεια που θέλω είναι για τώρα τι θα κάνω με τις διάρροιες: εκεί που θηλάζαμε 2-3 φορές τη μέρα και τρώγαμε το φαί μας, από την Παρασκευή δεν έχει πιει ούτε νερό, μόνο γάλα... Αφού ξέκανε τις θηλές μου που είχαν ξεμάθει και κατέβηκε γάλα σα να ήταν νεογέννητο, ξεκίνησαν οι διάρροιες. Ο γιατρός είπε δεν πειράζει ο θηλασμός αλλά να της δίνω λαπά κλπ μόνο που εμένα εξακολουθεί να μη βάζει τίποτα στο στόμα της! Άντε μετά τους πυρετούς έβαλε δύο γουλιές νερό στο στόμα. Τι να κάνω, υπάρχει περίπτωση να της περάσει ενώ πίνει όλη μέρα γάλα, έστω μητρικό; Τώρα να σταματήσω να τη θηλάζω με τόσο γάλα που μου κατέβασε θα υποφέρω πάρα πολύ και εγώ και αυτή. Ουσιαστικά ελπίζω για μία διαβεβαίωση ότι μπορεί να γίνει καλά μόνο με γάλα γιατί έχω απελπιστεί προσπαθώντας να την ταίσω, δεν τρώει τίποτα! Ούτε τα αγαπημένα της. Τι θα κάνατε στη θέση μου;

ΥΓ Έχουν γραφεί παρόμοιες ερωτήσεις αλλά για πιο μωρά που είναι η αποκλειστική τους διατροφή το γάλα, οπότε λογικό είναι να συνεχίζει ο θηλασμός, δε μπορεί να μείνει νηστικό, απορώ αν το ίδιο ισχύει και για μας που θεωρητικά θα μπορούσαμε να τρώμε λαπάδες και φρυγανιές και τσάγια. Θεωρητικά.

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι διάρροιες σταματήσαν??Αν ναι, τότε πρώτον το γάλα σου της έκανε καλό και δεύτερον ίσως και ψυχολογικά σε χρειάζεται, το δέσιμό σας...Απλά αφού γίνει τελείως καλά, άρχισε σιγά σιγά να προσθέτεις στερεες τροφές, μην ξεμάθει σε αυτές κι έχεις άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Οι διάρροιες ξεκίνησαν τώρα, μετά τους πυρετούς που όλη μέρα θήλαζε. Αλλά συνεχίζει να θηλάζει χωρίς να θέλει τίποτα. Ακόμα έχει διάρροιες, έκανε δύο τη νύχτα σχεδόν άχρωμες, νερό, αλλά από τότε ούτε τσίσα...

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμας ο γιατρός κατά την διάρκεια της διάρροιας μας δίνει κάψουλες ultra levur να τις διαλύουμε στο γάλα και της δίνουμε γάλα σκόνη χωρίς λακτόζη(δεν θηλάζω όμως, θήλασα μόνο 2 μήνες κι όχι αποκλειστικά)

Αν το πάρω με βάση την κοινή λογική οτι στην διάρροια πρέπει να αποφεύγουμε τα γαλακτοκομικά, ίσως υπάρχει θέμα..Αλλά επειδή δεν είμαι ειδική του θηλασμού ούτε κατά διάνοια, θα σου έλεγα να στείλεις pm είτε στην Κα Αγλαϊα, ή στην Nina Nana ή την paros, ή την Niki81 που είναι θηλάζουσες και πολύ ενημερωμένες και μακάρι να το δούν και να σου απαντήσουν αν έχουν αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο...

Εύχομαι περαστικά..

Link to comment
Share on other sites

Οι διάρροιες ξεκίνησαν τώρα, μετά τους πυρετούς που όλη μέρα θήλαζε. Αλλά συνεχίζει να θηλάζει χωρίς να θέλει τίποτα. Ακόμα έχει διάρροιες, έκανε δύο τη νύχτα σχεδόν άχρωμες, νερό, αλλά από τότε ούτε τσίσα...

Πάρε το γιατρό τηλέφωνο τώρα!!Μάλλον έχει λίγο αφυδατωθεί.Πάρε τώρα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει περάσανε 24 ώρες χωρίς να κάνει διάρροια, έκανε κάτι τσίσα, όχι και πολλά, μου είπαν ότι μάλλον την πείραξαν τα αντιπυρετικά γι αυτό έκανε διάρροια. Πάντως από φαγητό μόνο γάλα ακόμα προσπαθώ να της δώσω τίποτα, έφαγε κάτι σκέτα μακαρόνια αλλά δε θέλει ούτε σουπίτσα ούτε την αγαπημένη της μπανάνα ούτε τίποτα. Έβγαλε και κάτι εξανθήματα σε όλο το σώμα, είπε ο παιδίατρος να τα παρακολουθώ, αλλά παιδιά καταρρέω. Πότε θα γίνει καλά;;;

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμας ο γιατρός κατά την διάρκεια της διάρροιας μας δίνει κάψουλες ultra levur να τις διαλύουμε στο γάλα και της δίνουμε γάλα σκόνη χωρίς λακτόζη(δεν θηλάζω όμως, θήλασα μόνο 2 μήνες κι όχι αποκλειστικά)

Αν το πάρω με βάση την κοινή λογική οτι στην διάρροια πρέπει να αποφεύγουμε τα γαλακτοκομικά, ίσως υπάρχει θέμα..Αλλά επειδή δεν είμαι ειδική του θηλασμού ούτε κατά διάνοια, θα σου έλεγα να στείλεις pm είτε στην Κα Αγλαϊα, ή στην Nina Nana ή την paros, ή την Niki81 που είναι θηλάζουσες και πολύ ενημερωμένες και μακάρι να το δούν και να σου απαντήσουν αν έχουν αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο...

Εύχομαι περαστικά..

 

Αποφεύγουμε τα γαλακτοκομικά και το γάλα των άλλων ζώων (αγελάδα, κατσίκα κλπ) επειδή είναι δύσκολο να "χωνέψει" το μικρό τις πρωτεϊνες και εφόσον κάνει διάρροιες δε θέλουμε να επιβαρύνουμε κι άλλο το πεπτικό. Αντίθετα το μητρικό γάλα που είναι φτιαγμένο για το ανθρώπινο πεπτικό σύστημα είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται το παιδί συν το ότι έχει πολλά προβιοτικά που βοηθούν ακόμη περισσότερο το έντερο.

 

Αυτό όμως που λες για τα ultra levure είναι πάρα πολύ σωστό. Γενικά στις διάρροιες είναι καλό να παίρνουμε προβιοτικά (ειδικά το μύκητα Saccharomyces boulardii http://en.wikipedia.org/wiki/Saccharomyces_boulardii ) που περιέχει το σκεύασμα που ανέφερες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

lysistrat το παιδάκι σου ξέρει καλά τι κάνει. Θα αρχίσει να τρώει όταν είναι έτοιμο. Δοκίμασε με λίγο ζωμό από κοτοπουλάκι. Μέχρι τότε θήλαζε όσο πιο συχνά μπορείς.

 

Πες μου κάτι είχε τρεις ημέρες υψηλό πυρετό και μετά έβγαλε κόκκινα εξανθήματα σαν το κεφάλι της καρφίτσας με το που έπεσε ο πυρετός; Αν ναι ίσως πρόκειται για αιφνίδιο εξάνθημα. Όμως στη θέση σου θα το πήγαινα το παιδί στο γιατρό. Τι θα πει να το παρακολουθήσεις μόνη σου το εξάνθημα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου είχε βγάλει εξανθήματα μετά απο μία ίωση που περάσαμε και εμείς.Και η παιδίατρος το ίδιο μου είπε να τα παρακολουθώ και αν αλλάξουν μορφή μετά από 4-5 μέρες να την ειδοποιήσω. Αλλά εξασθένησαν απο μόνα τους οπότε φαντάζομαι κάτι τέτοιο συμβαίνει.

fDMup3.png

 

Τα μυαλά,όπως και τα αλεξίπτωτα,λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά !

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα μωρό-παιδί που θηλάζει κάνει διάρροια ή έμμετο, συνεχίζουμε κανονικά τον θηλασμό, όσο θέλει το μωρό, αλλά είναι σημαντικό μέχρι να επανέλθει τελείως, να μην καταναλώνει η ίδια η μαμά που θηλάζει γαλακτοκομικά, κυρίως αγελαδινά, δίνοντας προσοχή και στο γάλα που κρύβεται σε άλλα προϊόντα τυποποιημένα πχ. μπισκότα, γλυκά, ψωμί του τοστ κλπ.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...