Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα φιστίκια προκαλούν αλλεργίες στο μωρό κατά την εγκυμοσύνη;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


εγώ διάβασα, ότι τρώγοντας ξηρούς καρπούς κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης, λιγοστέυουν οι πιθανότητες να εμφανίσει το μωρό αλλεργίες μετά την γέννησή του. Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου και πια είναι η άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σε ένα βιβλίο διάβασα πως μόνο αν υπάρχει ιστορικό σε αλλεργία στα φυστίκια από την δική σου ή την πλευρά του πατέρα δεν κάνει να φας, αλλά θα συμφωνήσω με την peper καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ..ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΩΜΑ ΑΥΓΑ,ΣΟΛΟΜΟ ΚΤΛ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΛΛΕΡΓΙΩΝ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ..!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ..ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΩΜΑ ΑΥΓΑ,ΣΟΛΟΜΟ ΚΤΛ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΛΛΕΡΓΙΩΝ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ..!

τ γραφει και το βιβλιο εγκυμοσυνης που εχω

πρεπει να τα αποφευγετε υπαρχουν και πιατα που το περιεχουν οπως το κοτοπουλο σαται, το ιδιο και κατα το θυλασμο!

μπορουμε να τρωμε αλλους ξηρους καρπους ομως οπως τα καρυδια

 

ANGEL FACE για το σολομο δεν ειχα ακουσει κατι(μονο για τονο και ξιφια)

θελω να φαω πενες με σολομο(ο σολομος καπνιστος αλλα μαγειρευεται ομως) , να μην φαω?

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχες αλεργια προ εγκυμοσυνης στα φυστικια ενοειτε δεν θα φας τωρα και γενικως οι γιατροι τα απαγορευουν λογο αλεργιων.Didi ο σολομος επιτρεπετε ψητος βραστος , γενικα δεν επιτρεπετε οτιδιποτε καπνιστο , ωμο οπως σουσι η καπνιστος σολομος , ωμα αυγα που εχει η μαγιονεζα , σικωτι δεν επιτρεπεται διοτι ειναι full στην πρωτεινη Α και απαγορευεται οτιδηποτε δεν εχει παστεριομενο γαλα καθως και οστρακοειδη και γαριδες καραβιδες.Ο λογος ειναι καθαρα μηπως και τεθει θεμα δηλητηριασης κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και τπτ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

kala poioς treloς an exei allergia sta fystika θa apofasisei na ta faei kata th diarκεια της εγκυμοσυνης???:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ωραια καπνιστος δεν επιτρεπεται :((ισως ειναι αψητος...)

αλλα στις πενες με σολομο τον τσιγαριζω τον καπνιστο, μετραει

βεβαια μετα την εγκυμοσυνη μονο μια φορα εφαγα, απλα επειδη το ζηταω ρωταω

μαγιονεζα μου την εχει απαγορεψει ο γιατρος μου:mad:(τουλαχιστον γλιτωνω απο τα λιπαρα της αν και θα ηθελα μια δροσερη μακαρονοσαλατα με βιδες να φαω....)

συκωτι το διαβασα στο βιβλιο οτι απαγορευεται λογο αυξημενης βιταμινης Α (ζωικης) δεν το ετρωγα και ποτε αλλωστε!

εννοειται οτι εκοψα και το ροκφορ:mad:

οστρακοειδη οπως μυδια και κυδωνια παρολο που θα ηθελα να φαω, πανε κι αυτα...

αλλα γαριδες σαγανακι με φετα... που ελεγα να φαω, να μην φαω τελικα???:confused:

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

kala poioς treloς an exei allergia sta fystika θa apofasisei na ta faei kata th diarκεια της εγκυμοσυνης???:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ωραια καπνιστος δεν επιτρεπεται :((ισως ειναι αψητος...)

αλλα στις πενες με σολομο τον τσιγαριζω τον καπνιστο, μετραει

βεβαια μετα την εγκυμοσυνη μονο μια φορα εφαγα, απλα επειδη το ζηταω ρωταω

μαγιονεζα μου την εχει απαγορεψει ο γιατρος μου:mad:(τουλαχιστον γλιτωνω απο τα λιπαρα της αν και θα ηθελα μια δροσερη μακαρονοσαλατα με βιδες να φαω....)

συκωτι το διαβασα στο βιβλιο οτι απαγορευεται λογο αυξημενης βιταμινης Α (ζωικης) δεν το ετρωγα και ποτε αλλωστε!

εννοειται οτι εκοψα και το ροκφορ:mad:

οστρακοειδη οπως μυδια και κυδωνια παρολο που θα ηθελα να φαω, πανε κι αυτα...

αλλα γαριδες σαγανακι με φετα... που ελεγα να φαω, να μην φαω τελικα???:confused:

 

κοριτσι μου , εγω θα ελεγα να μην φας εκτος και αν παρεις γαριδες που ειναι φρεσκες και να ξερεις οτι τις εχουν βγαλει εκεινη την ημερα!!!!Οι γιατροι λενε να τα αποφευγεις γιατι σαν εγκυουλα ο οργανισμος σου ειναι πιο ευαλοτος στο να παθει καποια δηλητηριαση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, εγώ ξέρω ότι δεν κάνει σολωμό, τόνο και ξιφία λόγω του ότι τα ψάρια αυτά μπορεί να έχουν υψηλή ποσοστό υδραργύρου που φυσικά δεν τα θέλουμε στο αίμα μας αυτή τη χρονική περίοδο... για φιστίκια που λέτε δεν τον ρώτησα, αλλά άμα είναι έτσι, γενικώς οι ξηροί καρποί είναι δυνατή τροφή και μπορεί να προκαλέσουν αλλεργία.. αλλά εμένα μου είπε ο γιατρός μου ότι από τη στιγμή που σε κάτι δεν είμαι αλλεργική, επιτρέπεται να το φας και κατά την εγκυμοσύνη... εγώ πχ τρώω παστέλι που έχει αμύγδαλα, και γενικώς μαρέσουν πάρα πάρα πολύ τα κάσιους... όπως πχ τον είχα ρωτήσει και για φράουλες, που γενικά προκαλούν αλλεργίες, και μου είπε, αφού έτρωγες, μπορείς να τρως, απλά πολύ πολύ καλό πλύσιμο!!!

 

συκώτι δεν κάνει να τρως πολύ αλλά όχι ότι άμα φας μια φορά θα πάθεις κάτι!!! άλλωστε, το συκώτι αν διαβάσετε, είναι πολύ πλούσιο σε φολικό οξύ, που ειδικά στο πρώτο τρίμηνο το χρειαζόμαστε όπως και δήποτε!!!!

 

μαγιονέζα επίσης έχω φάει κάποιες φορές, γιατί οι αγοραστές σπάνια περιέχουν ωμό αυγό, οπότε είναι οκευ! α!!!! φυσικά απογορεύεται ροκφόρ, και γενικώς τα περίεργα μαλακά τυριά, κυρίως γαλλικού τύπου λόγω ενδεχομένω μικροβίων!!!!!

 

ερώτηση τώρα.... μανούρι ανθότυρο επιτρέπεται? κάποια γιαούρτια που περιέχουν ανθόγαλα????? ή τα γιαούρτια με πέτσια, κάνουν???

 

τι να πω... και εμένα μου άρεζαν όλα τα προαναφερόμενα περίεργα, και τώρα έχω να τα φάω μήνες, και φαντάζομαι ότι ούτε στο θηλασμό θα επιτρέπονται...... πόσο μου έχει λείψει ένα σάντουιτσ με τόνο, αγγουράκι και ... μαρούλι!!!! που και αυτό δεν το τρώω για τους ευννόητους λόγους...χαχα!!!! αλλά χαλάλι για το κορίτσι μου, ας μην ξανά φάω ποτέ!!!!:P

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

marita , δες πανω στις ετικετες αν εχουν παστεριομενο γαλα!αν εχουν παστεριομενο γαλα μπορεις να φας.Εγω παντως ετρωγα και ροκ φορ το οποιο ομως ηταν συσκευασιας απο παστεριομενο γαλα και το εβαζα μεσα σε λευκη σαλτσα.Ειχα τρελαθει και με το μανουρι και το ανθοτυρο και η γιατρος μου , μου ειχε πει οτι απλα πρεπει να ειναι παστεριομενα!

Link to comment
Share on other sites

Μαρκέλα ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! θα το κοιτάω από εδώ και πέρα!!!!:P

 

έτρωγες και ροκφόρ ε? αυτό να σου πω δεν θα το ρίσκαρα..... γιατί στη τελική το ροκφόρ έτσι και αλλιώς δεν είναι κάτι που το τρως καθημερινά.. αλλά τα άλλα, πχ τυριά, κασέρια, γιαούρτια, ανθόγαλα κτλ κτλ, αυτά είναι εύκολες λύσεις για κάτι χορταστικό και υγιεινό.... ειδικά τώρα με τις ζέστες!!!!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, εγώ ξέρω ότι δεν κάνει σολωμό, τόνο και ξιφία λόγω του ότι τα ψάρια αυτά μπορεί να έχουν υψηλή ποσοστό υδραργύρου που φυσικά δεν τα θέλουμε στο αίμα μας αυτή τη χρονική περίοδο... για φιστίκια που λέτε δεν τον ρώτησα, αλλά άμα είναι έτσι, γενικώς οι ξηροί καρποί είναι δυνατή τροφή και μπορεί να προκαλέσουν αλλεργία.. αλλά εμένα μου είπε ο γιατρός μου ότι από τη στιγμή που σε κάτι δεν είμαι αλλεργική, επιτρέπεται να το φας και κατά την εγκυμοσύνη... εγώ πχ τρώω παστέλι που έχει αμύγδαλα, και γενικώς μαρέσουν πάρα πάρα πολύ τα κάσιους... όπως πχ τον είχα ρωτήσει και για φράουλες, που γενικά προκαλούν αλλεργίες, και μου είπε, αφού έτρωγες, μπορείς να τρως, απλά πολύ πολύ καλό πλύσιμο!!!

 

συκώτι δεν κάνει να τρως πολύ αλλά όχι ότι άμα φας μια φορά θα πάθεις κάτι!!! άλλωστε, το συκώτι αν διαβάσετε, είναι πολύ πλούσιο σε φολικό οξύ, που ειδικά στο πρώτο τρίμηνο το χρειαζόμαστε όπως και δήποτε!!!!

 

μαγιονέζα επίσης έχω φάει κάποιες φορές, γιατί οι αγοραστές σπάνια περιέχουν ωμό αυγό, οπότε είναι οκευ! α!!!! φυσικά απογορεύεται ροκφόρ, και γενικώς τα περίεργα μαλακά τυριά, κυρίως γαλλικού τύπου λόγω ενδεχομένω μικροβίων!!!!!

 

ερώτηση τώρα.... μανούρι ανθότυρο επιτρέπεται? κάποια γιαούρτια που περιέχουν ανθόγαλα????? ή τα γιαούρτια με πέτσια, κάνουν???

 

τι να πω... και εμένα μου άρεζαν όλα τα προαναφερόμενα περίεργα, και τώρα έχω να τα φάω μήνες, και φαντάζομαι ότι ούτε στο θηλασμό θα επιτρέπονται...... πόσο μου έχει λείψει ένα σάντουιτσ με τόνο, αγγουράκι και ... μαρούλι!!!! που και αυτό δεν το τρώω για τους ευννόητους λόγους...χαχα!!!! αλλά χαλάλι για το κορίτσι μου, ας μην ξανά φάω ποτέ!!!!:P

mh fobasai to pasteli , oyte ta αμυγδαλα ,για το φυστικι λενε απλα να το αποφευγουμε(οπως πχ τοσες γαριδες , σολομους , ροκφορ , μαγιονεζα εχω φαει πριν την εγκυμοσυνη και δεν εχω παθει τπτ ,αλλα τωρα τα τρωω? δεν τα τρωω...)

οσο για αυτα τα τυρια που λες μανουρι, ανθοτυρο, νομιζω επιτρεπεται γιατι ειναι ελληνικης προελευσης

και καπου διαβασα οτι δεν εχουμε προβλημα

οπως επισης και με τα ψαρια ή ακομη και τα θαλασσινα απο ελληνικη θαλασσα παλι δεν εχουμε προβλημα , γιατι δεν εχουμε στις θαλασσες μας υψηλα ποσοστα υδραργυρου

 

αλλα αυτο το σαντουιτς που ανεφερες κι εμενα μου εχει λειψει οπως επισης και η μπακετουλα με μαρουλι σολομο και φιλαδελφια

γιατι οπως ξερετε ουτε λαχανικα απο εξω μπορουμε να φαμε...:?

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

mh fobasai to pasteli , oyte ta αμυγδαλα ,για το φυστικι λενε απλα να το αποφευγουμε(οπως πχ τοσες γαριδες , σολομους , ροκφορ , μαγιονεζα εχω φαει πριν την εγκυμοσυνη και δεν εχω παθει τπτ ,αλλα τωρα τα τρωω? δεν τα τρωω...)

οσο για αυτα τα τυρια που λες μανουρι, ανθοτυρο, νομιζω επιτρεπεται γιατι ειναι ελληνικης προελευσης

και καπου διαβασα οτι δεν εχουμε προβλημα

οπως επισης και με τα ψαρια ή ακομη και τα θαλασσινα απο ελληνικη θαλασσα παλι δεν εχουμε προβλημα , γιατι δεν εχουμε στις θαλασσες μας υψηλα ποσοστα υδραργυρου

 

αλλα αυτο το σαντουιτς που ανεφερες κι εμενα μου εχει λειψει οπως επισης και η μπακετουλα με μαρουλι σολομο και φιλαδελφια

γιατι οπως ξερετε ουτε λαχανικα απο εξω μπορουμε να φαμε...:?

 

 

δεν ειναι θεμα προελευσης, τα ****** απαστεριωτα τυρια κρατανε πολυ περισσοτερο υγρο απ'ο,τι τα σκληρα κι ετσι μπορουν να αναπτυχθουν σ'αυτα πολυ ευκολοτερα ενα ειδος βακτηριων (listeria) το οποιο αν και σχεδον ανωδυνο για εναν ενηλικα μπορει να προκαλεσει σοβαρη βλαβη στο εμβρυο. Τα παστεριωμενα ειναι αφοβα, ****** και σκληρα.

Το συκωτι που αναφερθηκε απαγορευεται λογω της υψηλης περιεκτικοτητας του σε βιταμινη Α που σε μεγαλες ποσοτητες μπορει να προκαλεσει τυφλωση στο εμβρυο.

 

Εδω υπαρχει ενας πληρης οδηγος με τα τροφιμα που πρεπει να αποφευγονται και την εξηγηση, οπως και με τα τροφιμα που ακουγεται οτι πρεπει να αποφευγονται, αλλα ουσιαστικα δεν υπαρχει επιστημονικος λογος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχαχαχα, γραφω για τυρια που δεν ειναι σκληρα και τη λεξη μ..... μου την εβγαλε με αστερακια, χαχαχαχαχαχα

ναι καταλαβα τι θες να πεις :lol::lol::lol::lol:

το ειχα παθει κι εγω κι αναρωτιομουν γιατι βγαζει αστερακια:D:D:D

αν εβαζες τονο (οξεια) δεν θα εβγαζε αστερακια χωρις τονο νομιζει οτι λες κακια λεξη :D:D:D

να δες με τονο θα τη γραψω και δεν θα βαλει αστερακια τωρα : μαλακά τυρια!

να ρωτησω αν και ειμαστε εκτος θεματος(φυστικια)

η λευκη μοτσαρελα απαγορευεται? αυτη που ειναι σε σακουλακι με λιγο νερο(ισως αλμη)

(δεν μιλαω για την κιτρινη που βαζουμε στην πιτσα )

 

ααααα επισης να ρωτησω και για τα ληγμενα

τη δευτερα 6 αυγουστου εφαγα γιαουρτι το βραδυ, το οποιο εληγε κυριακη 5 αυγουστου και ειπα μωρε δε βαριεσαι καλο ειναι

τα ληγμενα , ναι μεν παστεριωμενα, μπορει να εχουν παθει λιστερια και να επαθε κατι το μωρακι μου?

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

τ γραφει και το βιβλιο εγκυμοσυνης που εχω

πρεπει να τα αποφευγετε υπαρχουν και πιατα που το περιεχουν οπως το κοτοπουλο σαται, το ιδιο και κατα το θυλασμο!

μπορουμε να τρωμε αλλους ξηρους καρπους ομως οπως τα καρυδια

 

ANGEL FACE για το σολομο δεν ειχα ακουσει κατι(μονο για τονο και ξιφια)

θελω να φαω πενες με σολομο(ο σολομος καπνιστος αλλα μαγειρευεται ομως) , να μην φαω?

 

didi&k ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΙΤΕ ΚΑΠΝΙΣΤΟ ΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ,ΟΠΩΣ Κ ΤΟΝ ΤΟΝΟ,ΞΙΦΙΑ,ΣΚΟΥΜΠΡΙ,ΚΑΡΧΑΡΙΑ,ΓΑΡΙΔΕΣ,ΣΟΥΣΙ,ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΜΕΘΥΛΑΡΓΥΡΟΥ ΚΑΙ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΛΙΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ..! ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΠΕΡΙ ΨΑΡΙΚΩΝ..ΚΑΘ'ΟΛΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ 35Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΠΕΝΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΟΥ:( ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..ΥΠΟΜΟΝΗ didi&k ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ..!! ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑΣ..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

didi&k ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΙΤΕ ΚΑΠΝΙΣΤΟ ΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ,ΟΠΩΣ Κ ΤΟΝ ΤΟΝΟ,ΞΙΦΙΑ,ΣΚΟΥΜΠΡΙ,ΚΑΡΧΑΡΙΑ,ΓΑΡΙΔΕΣ,ΣΟΥΣΙ,ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΜΕΘΥΛΑΡΓΥΡΟΥ ΚΑΙ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΛΙΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ..! ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΠΕΡΙ ΨΑΡΙΚΩΝ..ΚΑΘ'ΟΛΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ 35Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΠΕΝΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΟΥ:( ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..ΥΠΟΜΟΝΗ didi&k ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ..!! ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑΣ..!!!!!

ναι ναι !!! ολα για τα νινακια μας να ειναι καλα αυτα!!! δεν παραπονιεμαι! απλα ρωταω να μαθαινω γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι θα μου δωσει ενα χαρτι με τι να τρωω και τι να μην τρωω και δεν ειχε τις 3 πρωτες φορες που πηγα στο ιατριο του (του ειχαν τελειωσει , τα ειχε δωσει ολα)οποτε μετα δεν του ξαναζητησα:oops:

 

παντως πριν μεινω εγκυος ολα αυτα δεν τα ηξερα, νομιζα οτι θα μπορω να τρωω τα παντα! και οχι τπτ αλλα ο αντρας μου ειναι ιδιοτροπος δεν του αρεσουν ουτε μακαρονια με τονο, ουτε με σολομο , ουτε με γαριδες

οποτε ελεγα στην εγκυμοσυνη να το εκμεταλευτω και να αρχισω να τα τρωω συχνοτερα!

αλλα!!! αλλα... μετα εμαθα οτι δεν επιτρεπονται και "εφαγα πορτα"

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα τι θες να πεις :lol::lol::lol::lol:

το ειχα παθει κι εγω κι αναρωτιομουν γιατι βγαζει αστερακια:D:D:D

αν εβαζες τονο (οξεια) δεν θα εβγαζε αστερακια χωρις τονο νομιζει οτι λες κακια λεξη :D:D:D

να δες με τονο θα τη γραψω και δεν θα βαλει αστερακια τωρα : μαλακά τυρια!

να ρωτησω αν και ειμαστε εκτος θεματος(φυστικια)

η λευκη μοτσαρελα απαγορευεται? αυτη που ειναι σε σακουλακι με λιγο νερο(ισως αλμη)

(δεν μιλαω για την κιτρινη που βαζουμε στην πιτσα )

 

ααααα επισης να ρωτησω και για τα ληγμενα

τη δευτερα 6 αυγουστου εφαγα γιαουρτι το βραδυ, το οποιο εληγε κυριακη 5 αυγουστου και ειπα μωρε δε βαριεσαι καλο ειναι

τα ληγμενα , ναι μεν παστεριωμενα, μπορει να εχουν παθει λιστερια και να επαθε κατι το μωρακι μου?

 

ναι, το ξερω οτι εγινε λογω ελλειψης τονου αλλα τους βαριεμαι :Ρ

 

Για τη μοτσαρελα συγκεκριμενα δεν ξερω να σου πω, εγω ετρωγα μονο παστεριωμενα παντως για να ειμαι σιγουρα μεσα. Κοιτα το πακετακι τι λεει.

 

Το γιαουρτι το ληγμενο σε μια μερα δεν παθαινει τιποτα, σκεψου οτι βαζουν ημερομηνια ληξης 1-2 μερες νωριτερα απ'ο,τι πιστευουν οτι στ'αληθεια ληγει. Αν ειναι απο παστεριωμενο γαλα ειναι ενταξει. Αλλα καλυτερα μην το ξανακανεις, δεν ξερεις ποτε τι γινεται.

 

Αν παθει κατι το μωρο σου απο λιστερια θα το καταλαβεις, μην καθεσαι δηλαδη και βαζεις ασχημες σκεψεις στο μυαλο σου χωρις να εχεις κανενα συμπτωμα

Link to comment
Share on other sites

η μοτσαρελλα η συσκευασμενη ειναι συνηθως με παστεριωμενο και το γραφει...

...το γιαουρτακι δεεν το δινες σε κανεναν αλλο, αμα το λυποσουν? καλα σου λεει η travellingmum δεν παθαινετε κατι για μια φορα, αλλα και μια απλη ανακατοσουρα, εμετο ή διαρροια γιατι να την διακινδυνεψεις?

Link to comment
Share on other sites

η μοτσαρελλα η συσκευασμενη ειναι συνηθως με παστεριωμενο και το γραφει...

...το γιαουρτακι δεεν το δινες σε κανεναν αλλο, αμα το λυποσουν? καλα σου λεει η travellingmum δεν παθαινετε κατι για μια φορα, αλλα και μια απλη ανακατοσουρα, εμετο ή διαρροια γιατι να την διακινδυνεψεις?

AN ΠΑΘΑΙΝΑ διαρροια για καλο θα ηταν:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: καθοτι δυσκοιλια απλα θα πηγαινα κανονικα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

αλλα δεν επαθα τπτ, το ξερω κι εγω οτι βαζουν 1-2 μερες νωριτερα για παν ενδεχομενο την ληξη

το μυρισα κιολλας πριν το φαω και δεν ξινιζε :D

 

αλλα δεν το ξανακανω!!:oops:

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...