Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική διαφάνεια μέσω ΕΟΠΥΥ γίνεται;;


Recommended Posts

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν ο ΕΟΠΥΥ (εγώ έχω τεβε βασικά) καλύπτει την αυχενική διαφάνεια.. Επίσης σε δημόσιο νοσοκομείο παίζει να βρω ραντεβού μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες;;

 

Τέλος...πόσο πληρώσατε για αυχενική; Είναι να πάω στο medimall και κοστίζει 90 ευρώ (χωρίς papA).. Όπως καταλαβαίνετε αν μπορούσα να τα γλιτώσω όλα ή έστω μερικά καλά θα ήτανε:rolleyes:

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν ο ΕΟΠΥΥ (εγώ έχω τεβε βασικά) καλύπτει την αυχενική διαφάνεια.. Επίσης σε δημόσιο νοσοκομείο παίζει να βρω ραντεβού μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες;;

 

Τέλος...πόσο πληρώσατε για αυχενική; Είναι να πάω στο medimall και κοστίζει 90 ευρώ (χωρίς papA).. Όπως καταλαβαίνετε αν μπορούσα να τα γλιτώσω όλα ή έστω μερικά καλά θα ήτανε:rolleyes:

 

σιγα μην ειναι κανεις απο αυτα τα κεντρα συμβεβλημενο με τον εοππυ.εγω ειχα δωσει περισυ 120 για υπερηχο και αλλα 60 για το αιμα

ομως ηταν πιστοποιημενος ο γιατρος και το εργστηρι στην αθηνα που τα εστειλαν οποτε θελει ωψαξιμο.εδω στις σερρες το ειχα δει απο 80 εως 140 ευρω στους μικροβιολογους ομως δεβ ηξεραν αν ειναι πιστοποιημενοι οταν τηλ μου ελεγαν οτι τα στελνουν καπου και δεν ηξεραν τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω δεν καλύπτονται αυτές οι εξετάσεις.. κι εγώ τεβε έχω.

Εγώ την έκανα (αυχενική και papp a) στο Ρέα 100 ευρώ και σου κάνει κάποια έκπτωση για του επόμενους μεγάλους υπέρηχους αν τους κάνεις εκεί (β΄ επιπέδου και doppler).

Θα σου πρότεινα να κάνεις κανά τηλέφωνο σε δημόσια νοσοκομεία, δεν χάνεις τίποτα! Μόνο επέμεινε αρκετά για να σηκώσουν τα τηλέφωνα! Εγώ ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι να το σηκώσουν στο τηλεφωνικό κέντρο του Έλενα.. Είναι σαφώς πιο οικονομικά, εγώ δεν το είχα ψάξει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Έλενα έκανα την αυχενική στο 1ο μου παιδάκι και δεν έχω και τόσο καλή εμπειρία... Οπότε δεν θα το διάλεγα.. Σκέφτομαι ή Αλεξάνδρα ή Αρεταίιο. Θα τηλεφωνήσω αύριο το πρωι μπας και έχουν κάποιο ραντεβού (αν και μεταξύ μας χλωμό το κόβω:rolleyes:)

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Προφανως εξαρτάται από το ποιος γιατρός θα στην κάνει. Αυτός που έκανε σε μένα την εξέταση ήταν ψιλοαδιάφορος, ένιωσα ότι με "ξεπέταξε" κλπ. Επίσης ήταν η μοναδική φορά που έκανα κολπικό υπέρηχο και το ίδιο βράδυ είχα μια αιμορραγία. Δεν μπορώ να πω ότι φταίει ο κολπικός αυτό δεν το ξέρω (μπορεί να φταίει μπορεί και όχι) αλλά εγώ το έχω συνδέσει στο μυαλό μου και μου έχει μείνει η άσχημη εμπειρία.. Μετά άλλαξα γιατρό οπότε δεν ξαναπήγα στο Έλενα. Όπως καταλαβαίνεις μπορεί να ήμουν περίπτωση.. Δεν θέλω να κατηγορώ ελαφρά τη καρδία..

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

...Μάλιστα... Θα το ψάξω λίγο ακόμα! Σκέφτομαι και 'γω τα χρήματα, είναι πολύ πιο οικονομικό στο Έλενα από το Ρέα που πήγα..

 

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, έκανα λάθος στην τιμή της αυχενικής και papp a στο Ρέα: είναι 140 ευρω κι όχι 100 που έγραψα πιο πάνω. (Η έκπτωση για τους επόμενους μεγάλους υπερήχους ισχύει.)

Link to comment
Share on other sites

...Μάλιστα... Θα το ψάξω λίγο ακόμα! Σκέφτομαι και 'γω τα χρήματα, είναι πολύ πιο οικονομικό στο Έλενα από το Ρέα που πήγα..

 

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, έκανα λάθος στην τιμή της αυχενικής και papp a στο Ρέα: είναι 140 ευρω κι όχι 100 που έγραψα πιο πάνω. (Η έκπτωση για τους επόμενους μεγάλους υπερήχους ισχύει.)

 

κι εγω στο ρεα θα παω το σαββατο......εχω παραπεμπτικα σφραγισμενα απο το ικα(οτι δεν γινονται στα ιατρεια τους)....μετα μπορω να παω στο ταμειο μου να παρω πισω καποια χρηματα??

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω στο ρεα θα παω το σαββατο......εχω παραπεμπτικα σφραγισμενα απο το ικα(οτι δεν γινονται στα ιατρεια τους)....μετα μπορω να παω στο ταμειο μου να παρω πισω καποια χρηματα??

 

αφουυ εχεις παρεπεπτικα δεν μπορεις να την κανεις μεσω εοπυυ (κ σε συμβεβλημενα κεντρα) κ να πληρωσεις μονο το 15% που ειναι η συμμετοχη ?????

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο ρεα θα παω το σαββατο......εχω παραπεμπτικα σφραγισμενα απο το ικα(οτι δεν γινονται στα ιατρεια τους)....μετα μπορω να παω στο ταμειο μου να παρω πισω καποια χρηματα??

δες αν τα παραπεπτικα εχουν σφραγγιδα εοπυυ

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος που μου το εγραψε εχει σφραγιδα εοπυυ....ο ελεγκτης σημερα μου εβαλε σφραγιδα ικα-εταμ.........που θα βρω συμβεβλημενα κεντρα που κανουν αυχενικη διαφανεια και παπ-α?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν ξερω αν γινεται. εγω σε 2 βδομαδες θα κανω την αυχενικη.

απλα τις εξετασεις τις κανω ετσι . βρηκα ικα (γιατι δεν εχουν ολσ τα ικα την καινουργια σφραγγιδα) κ παω σε συμβεβλημενο ιατρειο κ κανω τον προγγενητικο κ εδωσα μονο την συμμετοχη.δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

προγεννητικο ελεγχο μπορεις να κανεις σχεδον παντου με τον εοπυυ αλλα μαιευτικους υπερηχους δυστυχως οχι.....θα παρω αυριο στις παροχες να ρωτησω αν με καλυπτουν με την αποδειξη απο το ρεα και τα παραπεμπτικα απο το ικα

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια από ότι έχω καταλάβει ο εοπυυ δεν δικαιολογεί τα πάντα. π.χ. μίλησα με μια γυναικολόγο που είναι συμβεβλημένη με εοπυυ και μου λέει ότι καλύπτει να μου γράψει εξετάσεις και φάρμακα και να μου κάνει μια απλή γυναικολογική εξέταση με το χέρι!!:shock: Δηλαδή ούτε να σου κάνει απλό υπέρυχο στο γραφείο πόσο μάλλον την αυχενική... κρίμα:(

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν καποια εχει κανει αυχενικη με εοπυ ας μας πει!:)Εγωπηρα υστερα απο παροτρυνση γυναικολογου μου απο δημοσιο νοσοκομειο σε αλλο δημοσιο νησ. αλλα δε κανανε για το μονο λογο οτι ειναι χαλασμενο το μηχανημα εδω και 2 χρονια????

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Αν καποια εχει κανει αυχενικη με εοπυ ας μας πει!:)Εγωπηρα υστερα απο παροτρυνση γυναικολογου μου απο δημοσιο νοσοκομειο σε αλλο δημοσιο νησ. αλλα δε κανανε για το μονο λογο οτι ειναι χαλασμενο το μηχανημα εδω και 2 χρονια????

 

πηγα σημερα στο ικα και κατεθεσα τις αποδειξεις απο το ρεα και τα παραπεμπτικα απο το ικα.....μου ειπαν οτι δεν ξερουν ακομα αν θα παρω χρηματα...με τον εοπυ δεν εχουν ακομα ξεκαθαρισει τα πραγματα....τελος του μηνα θα ξερω....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
πηγα σημερα στο ικα και κατεθεσα τις αποδειξεις απο το ρεα και τα παραπεμπτικα απο το ικα.....μου ειπαν οτι δεν ξερουν ακομα αν θα παρω χρηματα...με τον εοπυ δεν εχουν ακομα ξεκαθαρισει τα πραγματα....τελος του μηνα θα ξερω....

 

Xristinio τελικά πήρες τίποτα από τον ΕΟΠΠΥ για την αυχενική διαφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από ότι έχω καταλάβει ο εοπυυ δεν δικαιολογεί τα πάντα. π.χ. μίλησα με μια γυναικολόγο που είναι συμβεβλημένη με εοπυυ και μου λέει ότι καλύπτει να μου γράψει εξετάσεις και φάρμακα και να μου κάνει μια απλή γυναικολογική εξέταση με το χέρι!!:shock: Δηλαδή ούτε να σου κάνει απλό υπέρυχο στο γραφείο πόσο μάλλον την αυχενική... κρίμα:(

 

Πολύ σωστά τα λές! Ο ΕΟΠΥΥ κοστολογεί πχ την αυχενική στα 20 ευρώ (το ίδιο και το β' επιπέδου) και με αυτές τις τιμές κανείς πιστοποιημένος γιατρός δεν δέχεται να την κάνει. Στο τέλος μπορεί να συμβληθούν τα δημόσια νοσοκομέια ή ''αλυσίδες'' τύπου ΒΙΟ@@@@ που έτσι και αλλιώς δεν έχουν πιστοποιημένους γιατρούς/software/εργαστήρια.

Καλώς ή κακώς (και αυτό είναι διεθνές φαινόμενο) ΔΕΝ υπάρχει ''φτηνή'' ιατρική πράξη/εξέταση όταν είναι εξειδικευμένη.

Δεν υπάρχει λοιπόν νόημα, ακόμη και στους δύσκολους καιρούς που όλοι ζούμε, να πάει κάποια και να κάνει πχ Β Επιπέδου με 30-40 Ευρώ στο δημόσιο νοσοκομείο, όταν η εξέταση δεν έχει κάποια αξία. Ουσιαστικά τα 30-40 ευρώ είναι πάρα πολλά σε αυτήν την περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενική δεν καλύπτεται αλλά η αιματολογική εξέταση τουλάχιστον μέχρι πέρυσι συνταγογραφούνταν και γινόταν κανονικά σε ιδιωτικά ιατρεία ή σε δημόσιο νοσοκομείο.(ΟΠΑΔ)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα λίγο το θέμα.

 

Πήγα στο Κέντρο Μάνας-Παιδιού σήμερα όπου ο γυναικολόγος μου έγραψε την αυχενική και τις δυο συνοδευτικές εξετάσεις χωρίς πολλά πολλά. Ανέβηκα στους ελεγκτές και μέσα σε 5 λεπτά είχα τελειώσει. Ο γιατρός είχε πολλή δουλειά :evil:(ήμουν εγώ και άλλη μία έγκυος) και βαριόταν να μιλήσει, ούτε καν με κοίταξε. Τσπ, μου είπε ότι μπορώ να την κάνω σε όλα τα συμβεβλημένα και πληρώνω μόνο την συμμετοχή μου. Αυτό είναι το καλό νέο!

 

Εγώ έχω κλείσει ραντεβού στο ΙΑΣΩ γιατί εκεί μου είπε ο γιατρός μου να πάω. Δυστυχώς όμως παρότι είναι συμβεβλημένο για ολες τις άλλες εξετάσεις, μόλις τώρα μου είπαν ότι για αυτές δεν είναι, οπότε τα 140 δεν θα τα γλιτώσω. Κρίμα κρίμα κρίμα.

 

Έπαιρνα τηλέφωνο στο 184 μήπως μου πουν κανένα άλλο συμβεβλημένο μαιευτήριο, και μετά να ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου αν είναι εντάξει για να πάω σε κάποιο από αυτά, αλλά μιλάει συνέχεια. Θα προσπαθήσω πάλι αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λές! Ο ΕΟΠΥΥ κοστολογεί πχ την αυχενική στα 20 ευρώ (το ίδιο και το β' επιπέδου) και με αυτές τις τιμές κανείς πιστοποιημένος γιατρός δεν δέχεται να την κάνει. Στο τέλος μπορεί να συμβληθούν τα δημόσια νοσοκομέια ή ''αλυσίδες'' τύπου ΒΙΟ@@@@ που έτσι και αλλιώς δεν έχουν πιστοποιημένους γιατρούς/software/εργαστήρια.

Καλώς ή κακώς (και αυτό είναι διεθνές φαινόμενο) ΔΕΝ υπάρχει ''φτηνή'' ιατρική πράξη/εξέταση όταν είναι εξειδικευμένη.

Δεν υπάρχει λοιπόν νόημα, ακόμη και στους δύσκολους καιρούς που όλοι ζούμε, να πάει κάποια και να κάνει πχ Β Επιπέδου με 30-40 Ευρώ στο δημόσιο νοσοκομείο, όταν η εξέταση δεν έχει κάποια αξία. Ουσιαστικά τα 30-40 ευρώ είναι πάρα πολλά σε αυτήν την περίπτωση!

έχεις δίκιο!!!!

ΑΡΚΕΤΟΊ δεν το καταλαβαίνουν δυστυχώς !!!

στην υγεία δε μπορείς να ψάχνεις το φθηνότερο

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

τελικα η αποφαση για τα χρηματα ηταν απορριπτικη μετα απο 3 μηνες!!!ολα απο την τσεπη μας.....

 

Κρίμα! Είναι αδικία να πληρώνεις τόσα λεφτά κάθε μήνα και στο τέλος να μην παίρνεις αυτά που δικαιούσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...