Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξυπναει τη νυχτα για να θηλασει


Recommended Posts

και για αλλα μια φορα την βοηθεια σας...! μου εχετε λυσει πααρααα πολλες αποριες και ελπιζω να βρω και εδω μια λυση... ;)

 

η μπεμπα μου σε 3 μερες κλεινει τους 7 μηνες... εδω και 1 μηνα και, τρωμε και κρεμες αλλα ο θηλασμος θηλασμος... το προβλημα ειναι αλλο, απο τοτε που εχει μειωθει ο θηλασμος λογου στερεων τροφων, ξυπναει τη νυχτα και κλαιει ψαχνοντας το στηθος...

την παιρνω και αφου κοιμηθει μετα απο ωρα παλι τα ιδια.

ξερω οτι ετσι ηρεμει και νιωθει την σιγουρια μου, αλλα μηπως δεν θα επρεπε να ξυπναει τα βραδια... ειναι πλεον 7 μηνων...:?

 

πιπιλα δεν παιρνει με τιποτα εμενα πιπιλαει. (μεγααααααλο προβλημα)

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το περίεργο θα ήταν να μην ξυπνούσε. Σε αυτήν την ηλικία ο μητρικός θηλασμός είναι το ουσιαστικότερο όλο το 24 ωρο.

Τις νύχτες οι ανησυχίες είναι πιο έντονες λόγω της ησυχίας και της ηρεμίας που επικρατεί εκείνες τις ώρες, οπότε η αναζήτηση της θαλπωρής και της ανακούφισης που της δίνει ο θηλασμος είναι ο καλύτερος τρόπος για το μωρό, ώστε να καλύψει τις ανάγκες του.

Το δικό μου μωρό θήλαζε πάρα πολύ συχνά μέχρι και 18 μηνών και μετά ξαφνικά σταμάτησε.

Μπορεί να βγάζει δοντάκια και να έχει πονάκια.

Εμείς κοιμόμασταν μαζί και έτσι θηλάζαμε πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο θα ήταν να μην ξυπνούσε. Σε αυτήν την ηλικία ο μητρικός θηλασμός είναι το ουσιαστικότερο όλο το 24 ωρο.

Τις νύχτες οι ανησυχίες είναι πιο έντονες λόγω της ησυχίας και της ηρεμίας που επικρατεί εκείνες τις ώρες, οπότε η αναζήτηση της θαλπωρής και της ανακούφισης που της δίνει ο θηλασμος είναι καλύτερος τρόπος για το μωρό, ώστε να καλύψει τις ανάγκες του.

Το δικό μου μωρό θήλαζε πάρα πολύ συχνά μέχρι και 18 μηνών και μετά ξαφνικά σταμάτησε.

Μπορεί να βγάζει δοντάκια και να έχει πονάκια.

Εμείς κοιμόμασταν μαζί και έτσι θηλάζαμε πιο εύκολα.

 

 

ναι sternchen... κακως ή καλως κοιμομαστε και εμεις μαζι... οχι οτι δεν μου αρεσει (εμενα και του αντρα μου) αλλα ετσι δημιουργισαμε αλλο προβλημα, να μην θελει το κρεβατακι της με τιποτα και να κοιμαται μονο οταν κοιμαται στο δικο μας κρεβατι...

αρχικα το εκανα και εγω για τον θηλασμο,αλλα τελικα νομιζω πως εκανα λαθος να την μαθω στο κρεβατι.... :?

 

 

εχω σκοπο να αφησω να θηλασει το μωρο οσο θελει (αφου δεν εχω και αλλες υποχρεωσεις περα απο το μωρο μου και τον αντρα μου)

 

παντως μου εκανε εντυπωση γιατι ξυπναει μεστον υπνο και ψαχνει το στηθος... πολυ πιθανον οπως λες να βγαζει δοντια.

 

 

το δικο σου παιδακι κοιμαται στο δωματιο του ή εχεις προβλημα..

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

ούφ... και εμείς μια από τα ίδια και είμαστε 9 μηνών.Και εμείς μετά από κάνα δυο ξυπνήματα καταλήγουμε να κοιμόμαστε αγκαλίτσα με την πιπίλα-μαμά γιατί την πιπίλα-πιπίλα δεν την θέλουμε ούτε και εμείς!;)

fDMup3.png

 

Τα μυαλά,όπως και τα αλεξίπτωτα,λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως έχεις μειώσει πολύ τους ημερήσιους θηλασμούς; Αρχισε να ξυπνάει από τοτε μου μείωσες το θηλασμό λόγω στερεών;

 

 

ναι σιγουρα δεν θηλαζουμε την ημερα τοσο οσο πριν. λογω των στερεων...

και αυτο τι δηλαδη? της λειπει η επαφη μηπως..?

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

ούφ... και εμείς μια από τα ίδια και είμαστε 9 μηνών.Και εμείς μετά από κάνα δυο ξυπνήματα καταλήγουμε να κοιμόμαστε αγκαλίτσα με την πιπίλα-μαμά γιατί την πιπίλα-πιπίλα δεν την θέλουμε ούτε και εμείς!;)

 

 

:P... δεν θα υπαρχει καμια συνταγη για να κοπει αυτο σιγα σιγα? οχι οτι θελει οπως και δηποτε... ετσι κιαλλιως δεν δουλευω... (αλλα τωρα στα γεραματα εχω κατι διαβασματα) και δεν μπορω να κανω ρουπι... γιατι το μωρο θελει την πιπιλα του. την φυσικη φυσικη:)

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα δεν θηλαζουμε την ημερα τοσο οσο πριν. λογω των στερεων...

και αυτο τι δηλαδη? της λειπει η επαφη μηπως..?

 

Και η επαφή αλλά προσπαθεί επίσης να αυξήσει την παραγωγή του γάλακτος που χάνεται από την μέρα...Τίποτα δεν είναι τυχαίο και τα μωράκια μας είναι από την φύση τους πολύ πιο έξυπνα από όσο νομίζουμε...:wink:

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα δεν θηλαζουμε την ημερα τοσο οσο πριν. λογω των στερεων...

και αυτο τι δηλαδη? της λειπει η επαφη μηπως..?

 

Κοίτα τον πρωτο χρόνο του μωρού ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή. Πολύ πιθανόν να μην της αρκούν οι ημερήσιοι θηλασμοί γιαυτό θηλάζει περισσότερο τη νύχτα για να αυξήσει την παραγωγή. Αυξημένοι νυχτερινοί θηλασμοί μπορεί να είναι επίσης και άλμα ανάπτυξης.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τον πρωτο χρόνο του μωρού ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή. Πολύ πιθανόν να μην της αρκούν οι ημερήσιοι θηλασμοί γιαυτό θηλάζει περισσότερο τη νύχτα για να αυξήσει την παραγωγή. Αυξημένοι νυχτερινοί θηλασμοί μπορεί να είναι επίσης και άλμα ανάπτυξης.

 

ενδιαφερον αυτο... αλμα αναπτυξης... απλα τη νυχτα θηλαζει και την παιρνει ο υπνος ενω πιπιλαει.... το κανει ομως πολλες φορες μεσα στη νυχτα οποτε θα ειναι αυτο που λες.. :)http://http://www.connectedmoms.com/tickers/tickers/s0pwuxni.png

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα τον πρωτο χρόνο του μωρού ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή. Πολύ πιθανόν να μην της αρκούν οι ημερήσιοι θηλασμοί γιαυτό θηλάζει περισσότερο τη νύχτα για να αυξήσει την παραγωγή. Αυξημένοι νυχτερινοί θηλασμοί μπορεί να είναι επίσης και άλμα ανάπτυξης.

εσύ προτείνεις να θηλάζουμε κ μαζί με τις στερεες?αν ναι πριν ή μετά το γευμα?κ εμένα ξυπνάει τη νυκτα...τη δευτερα ξεκιναμε στερεες...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

εσύ προτείνεις να θηλάζουμε κ μαζί με τις στερεες?αν ναι πριν ή μετά το γευμα?κ εμένα ξυπνάει τη νυκτα...τη δευτερα ξεκιναμε στερεες...

 

Για να διατηρήσουμε τη γαλουχία και γιατί το μωρό δεν θα φάει με την πρώτη την ποσότητα των στερεών που χρειάζεται,θηλάζεις ,μετά από 1-1,5 ώρα (ιδανικά)δίνεις τροφή και θηλάζεις πάλι όσο θέλει για να συμπληρώσει (αν δείχνει ότι θέλει,δεν πιέζουμε:wink:)

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρήσουμε τη γαλουχία και γιατί το μωρό δεν θα φάει με την πρώτη την ποσότητα των στερεών που χρειάζεται,θηλάζεις ,μετά από 1-1,5 ώρα (ιδανικά)δίνεις τροφή και θηλάζεις πάλι όσο θέλει για να συμπληρώσει (αν δείχνει ότι θέλει,δεν πιέζουμε:wink:)

ωραία που τα γράφεις!και εγώ αυτό θέλω!θέλω ως 1 ετους να του προσφέρω γαλατάκι παραλληλα με τις στερεες.

όταν λες "θηλάζεις" εννοείς θα του προσφέρω το στήθος απο μόνη μου και αν θέλει θα φάει ή μονο οταν θα το ζητάει αυτός;αυτό ως ενος έτους φαντάζομαι;

επίσης οταν θα τρώει πληρες γεύμα και ειμαι εκτος σπιτιού πχ μια επίσκεψη θα πρέπει να ακολουθω αυτό το προγραμμα ή μπορώ και να δωσω μονο το φαγητάκι του;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

ωραία που τα γράφεις!και εγώ αυτό θέλω!θέλω ως 1 ετους να του προσφέρω γαλατάκι παραλληλα με τις στερεες.

όταν λες "θηλάζεις" εννοείς θα του προσφέρω το στήθος απο μόνη μου και αν θέλει θα φάει ή μονο οταν θα το ζητάει αυτός;αυτό ως ενος έτους φαντάζομαι;

επίσης οταν θα τρώει πληρες γεύμα και ειμαι εκτος σπιτιού πχ μια επίσκεψη θα πρέπει να ακολουθω αυτό το προγραμμα ή μπορώ και να δωσω μονο το φαγητάκι του;

Αν το μωρό δεν έχει χορτάσει από τις στερεές θα σου το ζητάει κλαίγοντας,γκρινιάζοντας,δείχνοντας ανήσυχο και με όποιο τρόπο βρει αυτό.Βέβαια τα μωρά θηλάζουν και για πολλούς άλλους λόγους (πόνος,ανασφάλεια,νύστα,βαρεμάρα:-))Εγώ και για όλους αυτούς τους λόγους έδινα στήθος ,ανεξάρτητα με το πόσο είχε φάει.Από 1 έτους(μη σου πώ και νωρίτερα) θα διεκδικεί το στήθος όποτε το θέλει κουρνιάζοντας στην αγκαλιά σου,τραβώντας τη μπλούζα σου ή μη θέλοντας να πάει σε κανέναν άλλο παρά μόνο σε σένα.Πρόγραμμα στο θηλασμό δεν υπάρχει.Υπήρξαν φορές που και τα δυό μου παιδιά είχαν φάει ικανοποιητική ποσότητα φαγητού και μόνο που με έβλεπαν ήθελαν να θηλάσουν.Οπότε δεν υπάρχει κανόνας να ακολουθήσεις...εσύ και το μωράκι σου είστε μοναδική δυάδα και θα βρείτε το δικό σας κώδικα.:wink:

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

εσύ προτείνεις να θηλάζουμε κ μαζί με τις στερεες?αν ναι πριν ή μετά το γευμα?κ εμένα ξυπνάει τη νυκτα...τη δευτερα ξεκιναμε στερεες...

 

Συγνώμη δεν είχα δει την ερώτηση σου. Ναι θεωρητικά καλύτερα να θηλάζεις πριν το γεύμα ,προφανώς αφήνοντας κάποιο χρονικό διάστημα. Στην πράξη το να θηλάζεις όποτε δεις ότι το ζητά το παιδί νομίζω ότι αρκεί. Το θέμα είναι να μην περιορίσει υπερβολικά το θηλασμό....Τώρα βέβαια μπαίνουν κι άλλα θέματα, π.χ αν η μαμά δουλεύει. Σ'αυτή την περίπτωση θα μπορούσαν να δίνουν όποιοι προσέχουν το παιδί τις στερεές τροφές και η μαμά μετά τη δουλειά να θηλάζει....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κορίτσια εμένα το μωρό μου είναι τώρα 7,5 μηνών και παράλληλα με τις στερεές τροφές θηλάζει ακόμη. Την ημέρα κόψαμε πλέον τελείως το θηλασμό (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις) και θηλάζει πλέον μόνο πρωί βράδυ. Με το που μπήκε 6 μηνών ξεκίνησαν κάτι απίστευτα ξενύχτια, να ξυπνάει 4-5 φορές μέσα στη νύχτα να ζητάει το στήθος μου! Αφού τα είδα όλα, αποφάσισα να μην το συνεχίσω αυτό το βιολί μιας και ήμουνα σίγουρη ότι παιδί σχεδόν 7 μηνών που πλέον τρώει κανονικά αποκλείεται να πεινάει τόσο τη νύχτα. Οταν λοιπόν ξυπνούσε, πήγαινε ο άντρας μου αντί για εμένα και τον ξαναέβαζε για ύπνο χωρίς να φάει. Το πρώτο βράδυ σήκωσε τον τόπο, αλλά τελικά έφτασε να ξυπνάει μόνο μία φορά για να φάει. Με το που έγινε 7 μηνών άρχισε πάλι ξυπνάει συνέχεια και αυτό που έκανα ήταν να μην τον αφήνω να κοιμάται στο στήθος μου στο τελευταίο τάισμα, αλλά να τον βάζω στο κρεβάτι του όσο είναι ακόμα ξύπνιος για να μάθει να κοιμάται μόνος του και 2-3 μέρες που το έχω εφαρμόσει κοιμάται καλύτερα και ξυπνάει πάλι μία το πολύ δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμένα το μωρό μου είναι τώρα 7,5 μηνών και παράλληλα με τις στερεές τροφές θηλάζει ακόμη. Την ημέρα κόψαμε πλέον τελείως το θηλασμό (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις) και θηλάζει πλέον μόνο πρωί βράδυ. Με το που μπήκε 6 μηνών ξεκίνησαν κάτι απίστευτα ξενύχτια, να ξυπνάει 4-5 φορές μέσα στη νύχτα να ζητάει το στήθος μου! Αφού τα είδα όλα, αποφάσισα να μην το συνεχίσω αυτό το βιολί μιας και ήμουνα σίγουρη ότι παιδί σχεδόν 7 μηνών που πλέον τρώει κανονικά αποκλείεται να πεινάει τόσο τη νύχτα. Οταν λοιπόν ξυπνούσε, πήγαινε ο άντρας μου αντί για εμένα και τον ξαναέβαζε για ύπνο χωρίς να φάει. Το πρώτο βράδυ σήκωσε τον τόπο, αλλά τελικά έφτασε να ξυπνάει μόνο μία φορά για να φάει. Με το που έγινε 7 μηνών άρχισε πάλι ξυπνάει συνέχεια και αυτό που έκανα ήταν να μην τον αφήνω να κοιμάται στο στήθος μου στο τελευταίο τάισμα, αλλά να τον βάζω στο κρεβάτι του όσο είναι ακόμα ξύπνιος για να μάθει να κοιμάται μόνος του και 2-3 μέρες που το έχω εφαρμόσει κοιμάται καλύτερα και ξυπνάει πάλι μία το πολύ δύο φορές.

 

Ξυπνάει γιατι πρέπει κάπως να αναπληρώσει τα γεύματα που χάνει την ημέρα. Χρειάζεται 500μλ γάλα το 24ωρο και αφου με 2 θηλασμους ειναι αδύνατον να τα πάρει, ενστικτωδώς ξυπνάει την νύχτα γιατι οντως πεινάει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμένα το μωρό μου είναι τώρα 7,5 μηνών και παράλληλα με τις στερεές τροφές θηλάζει ακόμη. Την ημέρα κόψαμε πλέον τελείως το θηλασμό (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις) και θηλάζει πλέον μόνο πρωί βράδυ. Με το που μπήκε 6 μηνών ξεκίνησαν κάτι απίστευτα ξενύχτια, να ξυπνάει 4-5 φορές μέσα στη νύχτα να ζητάει το στήθος μου! Αφού τα είδα όλα, αποφάσισα να μην το συνεχίσω αυτό το βιολί μιας και ήμουνα σίγουρη ότι παιδί σχεδόν 7 μηνών που πλέον τρώει κανονικά αποκλείεται να πεινάει τόσο τη νύχτα. Οταν λοιπόν ξυπνούσε, πήγαινε ο άντρας μου αντί για εμένα και τον ξαναέβαζε για ύπνο χωρίς να φάει. Το πρώτο βράδυ σήκωσε τον τόπο, αλλά τελικά έφτασε να ξυπνάει μόνο μία φορά για να φάει. Με το που έγινε 7 μηνών άρχισε πάλι ξυπνάει συνέχεια και αυτό που έκανα ήταν να μην τον αφήνω να κοιμάται στο στήθος μου στο τελευταίο τάισμα, αλλά να τον βάζω στο κρεβάτι του όσο είναι ακόμα ξύπνιος για να μάθει να κοιμάται μόνος του και 2-3 μέρες που το έχω εφαρμόσει κοιμάται καλύτερα και ξυπνάει πάλι μία το πολύ δύο φορές.

Tragic:?

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Τα αγορια μου σ αυτη την ηλικια ετρωγαν το καταπετασμα ολη μερα μπορει να ετρωγαν!Ο μεγαλος ξυπναγε για γαλα μεχρι 2 χρονων,θηλαζε μεχρι 8 μηνων και δεν αλλαξε τπτ μετα τον αποθηλασμο.Ξυπναγε 2-5 φορες για οτιδηποτε(γαλα πιπιλα αγκαλια)Ο μικρος θηλαζει ακομη πρωι μεσημερι βραδυ αλλα εχω ξεκινσει να δινω μπουκαλι αλλα διαφορα δεν εχω δει.Παλι ξυπναει!Μην σας κανει εντυπωση οτι ενα μωρο 8 μηνων ξυπναει απο πεινα!Εχουν επισης αλλους 10 λογους να ξυπνησουν!Ας καλυψουμε την αναγκη τους και ας μην τα κουραζουμε ασκοπα!

Εννοειται οτι εχω κανει κι εγω τις προσ[παθειες μου για να μην ξυπναει τοσο συχνα οπως λες και εσυ τον εβαζα στο κρεβατι πριν κοιμηθει στο στηθος,επιασε για λιγο καιρο ξυπναγε πιο αραια και ισως ξανακοιμοταν μονος του αλλα απο8 μηνων εχει αλλαξει 100 φορες!

Απο την μικρη μου δυσκολη εμπειρια 2 αγοριων που δεν πολυαγαπουν τον νυχτερινο υπνο καταλαβα οτι οσο "ακολουθουμε"το δικο τους προγραμμα τοσο πιο ηρεμες νυχτες εχουμε!

Δηλαδη...γαλα θελει γαλα δινω,αγκαλια θελει αγκαλια τον παιρνουμε,πιπιλα πιπιλα....οταν θελει βολτες 1 φορα στο τοσο ειναι δυσκολο αλλα αν τον αφησω να κλαιει θα ξυπνησει και ο μεγαλος και θα κανουνε ντουετο!

Link to comment
Share on other sites

Καλε εμενα ειναι 28 μηνων και τωρα τελευταια μετρησα μερικες νυχτες που κοιμηθηκε εως το πρωι!!3-4 το συνολο!!Ακομη ξυπναει τουλαχιστον μια φορα και αυτο συνηθως ειναι γιατι εχει καποιο λογο ειτε δοντια ειτε μπουκωμα κτλ κτλ...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κορίτσια τη τραβάμε και εμείς η μανάδες.Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι, έμενα ειναι 5 μηνών η μικρή μου και μετα τισ 3 με ξυπνάει καθε δυο ωρες και το χειρότερο δεν παίρνει πιπίλα για παρηγοριά!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μεις κοντευουμε τον εβδομο και ακομα ξυπναμε τα βραδια...εχω παρατηρησει ομως πως το κανει οταν εχει ακανονιστες ωρες υπνου κατα την διαρκεια της μερας αλλα σιγουρα ειναι και για να αναπληρωσει της αναγκες της.προφανως με την εισαγωγη στερεας τροφης το στηθος κανει αλλα κουμαντα στο γαλα μεχρι να καταλαβει και αυτο και παραγει την ποσοτητα που θελουν τα μωρακια μας θελει το χρονο του!!!ο θηλασμος θελει τελικα πολυ υπομονη και....γερα νευρα!!!!:lol:

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμένα το μωρό μου είναι τώρα 7,5 μηνών και παράλληλα με τις στερεές τροφές θηλάζει ακόμη. Την ημέρα κόψαμε πλέον τελείως το θηλασμό (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις) και θηλάζει πλέον μόνο πρωί βράδυ. Με το που μπήκε 6 μηνών ξεκίνησαν κάτι απίστευτα ξενύχτια, να ξυπνάει 4-5 φορές μέσα στη νύχτα να ζητάει το στήθος μου! Αφού τα είδα όλα, αποφάσισα να μην το συνεχίσω αυτό το βιολί μιας και ήμουνα σίγουρη ότι παιδί σχεδόν 7 μηνών που πλέον τρώει κανονικά αποκλείεται να πεινάει τόσο τη νύχτα. Οταν λοιπόν ξυπνούσε, πήγαινε ο άντρας μου αντί για εμένα και τον ξαναέβαζε για ύπνο χωρίς να φάει. Το πρώτο βράδυ σήκωσε τον τόπο, αλλά τελικά έφτασε να ξυπνάει μόνο μία φορά για να φάει. Με το που έγινε 7 μηνών άρχισε πάλι ξυπνάει συνέχεια και αυτό που έκανα ήταν να μην τον αφήνω να κοιμάται στο στήθος μου στο τελευταίο τάισμα, αλλά να τον βάζω στο κρεβάτι του όσο είναι ακόμα ξύπνιος για να μάθει να κοιμάται μόνος του και 2-3 μέρες που το έχω εφαρμόσει κοιμάται καλύτερα και ξυπνάει πάλι μία το πολύ δύο φορές.

 

το μωρο σου ειναι παρα πολυ μικρο ακομη. υπερβολικα μικρο για να μαθει να κοιμαται ολη νυχτα, υπερβολικα μικρο για να εκφραστει διαφορετικα οταν χρειαζεται κατι, υπερβολικα μικρο για να του φτανουν μονο τα γευματα των στερεων. εαν εχεις κουραστει απο το θηλασμο εχεις καθε δικαιωμα να τον κοψεις, απλα μην αφηνεις αλλο το παιδι σου να πειναει, οποια ωρα και να το ζηταει. κ αν δεν ειναι μονο πεινα, ειναι τα δοντια, ειναι εφιαλτες, ειναι υπερδιεγερση, μωρο εχεις καλη μου, εναν ανθρωπο με αναγκες και απαιτησεις......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...