Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Σούζυ, τρως!"


Shield Maiden

Recommended Posts

"Σούζυ, τρως! Και ψεύδεσαι και τρως!"

Θυμάστε αυτήν την ατάκα της Βλαχοπούλου στην ταινία η "Παριζιάνα", όταν προσπαθούσε να χωρέσει μια εύσωμη πελάτισσά της σε ένα φόρεμα;

Ε, λοιπόν, έτσι ένιωσα χθες στο ιατρείο του γιατρού. Κι ενώ πήγα με τόση χαρά γιατί για πρώτη φορά στις 6w+6d άκουσαμε καθαρά καρδούλα (για λίγο βέβαια), ο γιατρός με τις παρατηρήσεις του μου έκανε την ψυχολογία σμπαράλια. Είναι εξωφρενικό βέβαια (απορώ και εγώ η ίδια) που πήρα 5 ολόκληρα κιλά, μιας και αν δεν ανέβαινα στη ζυγαριά να το δω, δεν θα το πίστευα. Καλά και άγια έκανε λοιπόν που μου εφίστησε την προσοχή, αλλά πώς γίνεται να σε πιστέψει ότι ΔΕΝ ΤΡΩΣ? (και μάλιστα ντρέπομαι που το λέω, αλλά τρώω μόνο μία φορά μέσα στην ημέρα και αυτό όταν γυρίζω σπίτι κατά τις 8 το βράδυ. Το ξέρω ότι είναι μεγάλη βλακεία από μέρους μου, αλλά δνε θέλω στη δουλειά να κινήσω υποψίες, παίρνοντας ταπεράκι, κάτι που δεν έκανα ποτέ μέχρι τώρα)

ΔΕΝ ΤΡΩΩ λοιπόν, ούτε είμαι με το έ να χέρι στα γαριδάκια και το άλλο στα βουτύρατα και τα λίπη. Εδώ και 3 εβδομάδες μάλιστα έχω κόψει εντελώς ψωμί και γλυκά. Μαχαίρι!

Κι όμως, ο γιατρός ήταν αμείλικτος. Βρε μήπως φταίνε οι ορμόνες μου, τον ρώτησα; Μήπως είναι υγρά; Ανένδοτος! Να πάω σε διαιτολόγο λέει και όχι τίποτα άλλο με δίνει και στεγνά στον αντρούλη μου και εγώ από τη χαρά του πρώτου υπέρηχου, ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί.

Ερώτηση 1: Σας έχει τύχει τέτοιος ρυθμός αύξησης κιλών, χωρίς διατροφικές καταχρήσεις; Ανησυχώ...

Ερώτηση 2: Πώς μπορώ να θέσω όρια στο λαλίστατο του γιατρού για αυτό το θέμα μπροστά στον άνδρα μου; Δεν θέλω, ντρέπομαι πολύ και η ψυχολογία μου καταποντίζεται. Δεν καταλαβαίνει ότι η ψυχολογία της σεξουαλικότητάς μου αυτή τη στιγμή που με τον ανδρούλη μου είμαστε πλέον σαν αδελφάκια, εγώ νιώθω να φουσκώνω και να πρήζομαι (και δίπλα μου να περνάνε θεές), είναι στο χειρότερο όριο από το έλλειμμα της Ελλάδας; Πώς θα τον κάνω να σταματήσει σχόλια του τύπου (πρέπει να προσέξουμε, για να μη σου γίνει 120 κιλά και δεν ξέρεις τι να την κάνεις, ή, σεξ για εσένα κομμένη, πρόσεξε για εσένα είπα, για τον άνδρα σου δεν είπα τίποτα. και χαχαχαχα και ευθυμήσαμε πάλι και να σου η ψυχολογία να σφουγγαρίζει πατώματα). Ο άνδρας μου βέβαια με διαβεβαίωσε οτι δεν βλέπει αλλαγές πανω μου, απορεί πως τα πήρα και ότι γενικά θα με θεωρεί την πιο σεξουαλική γυναίκα ακομα και αν πάω 400 κιλά! Είναι πολύ γλυκός, αλλά αν ο γιατρός δεν σταματήσει ο γιατρός τα συνεχή σχόλια (εντάξει, το εμπεδώσαμε, θα τρέφομαι με αέρα, για αναθεωρήσει ότι έχω πάρει αγκαλιά το ψυγείο), πόσο θα με πιστεύει;

Κοίτα να δεις που προβλήματα δεν είχαμε και προβλήματα αποκτήσαμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνώμη μου είναι να κάνεις μια κατ ιδίαν συζήτηση με τον γιατρό σου...Από την μία έχει δίκιο για τα κιλά, ειδικά αν όντως δεν τρως παχυντικά...Εγώ, που είμαι κανονική στο βάρος με πολλές διατροφικές ατασθαλίες, διατηρούμουν στο ίδιο βάρος όλο το πρώτο τρίμηνο...Η απότομη αυξηση, υποδηλώνει υποψία εμφάνισης διαβήτη κύησης, και είναι πολύ σοβαρό...

Αν τώρα ο γιατρος δεν σου εξηγεί και δεν σου εμπνέει σιγουρια και ασφάλεια, μήπως να τον αλλάξεις???

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να φας πολλες φορες την ημερα απο λιγο .Εγω τρωω 5 .Πολλα φρουτα και λαχανικα .Το βραδει απο προχθες μονο ενα αυγο ( το ασπρο μονο ) και γαλα η φρουτο γιατι πηρα και εγω κιλα , μη νομιζεις πολλα .Καλα εκανες με το ψομι ( και εγω το εκοψα ).Οταν ρωτισα τον γιατρο μου μου ειπε οτι εχουμε κατακρατισι υγρον.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ!!!!!!!!!!

Ποσο σε καταλαβαινω!!!!!!!!

Στο πρωτο παιδι πηρα 15 κιλα κ στο δευτερο 18!

Και να πεις οκ ετρωγα αλλα με μεγαλη προσοχη!

οκ εκανα 1 με 2 φορες ατασθαλιες(ενα σαντουιτς κ μια τυροπιτα), αλλα η ζυγαρια ανεβαινε οσο κ αν προσεχα!

Και η δικη μου η γιατρος τα ελεγε μπροστα στο συζυγο :confused::confused::confused::confused: η ψυχολογια μου στα ταρταρα (ο γλυκος μου πολυ υποστηρικτικος σε εμενα)κ στο δευτερο παιδι στο τελος εβαζα πρωινα ραντεβου κ πηγαινα με την αδελφη μου....δεν αντεχα αλλο κραξιμο κ εγω!!!!!(η δικη μου η γιατρος ελεγε αν παρεις πανω απο 15 κιλα θα κανουμε καισαρικη....πως θα σπρωξεις??????τελικα φυσιολογικα γεννησα κ τις 2 φορες)

Ενα αποθυμενο μου εμεινε μονο.....με αυτα κ την προσοχη, ποτε δεν ζητησα κατι απο το συζυγο τιποτα.....βλεπω καμια ταινια με εγκυουλες κ λιγουρες κ του λεω, βλεπεις???ποτε δε ζητησες, εγω φταιω????λεει ο συζυγος(εχει κ δικιο, οντως ποτε δε ζητησα τιποτα)

Γενικα, οκ πρεπει να προσεχουμε, αλλα ανεβαινουν τα ατιμα τα κιλα!(η αληθεια ειναι πως εγω παιρνω ευκολα κιλα, δεν ειμαι απο εκεινες που τρωνε κ τιποτα δε μενει....για να ειμαι στα κιλα μου λιμοκτονω.....αλλα κ εγκυος κ στη πεινα ειναι λιγο δυσκολο:confused::confused::confused:, )

Αν τρως με προσοχη(οχι λιπαρα, γλυκακλπκλπκπ),ολα καλα θα πανε......κοιτα να χαρεις την εγκυμοσυνη σου, να εισαι οσο πιο ηρεμη μπορεις για τα μπεμπακι σου κ μετα φευγουν τα ατιμα τα κιλα...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το να πάρεις 5 κιλά μέσα σε 6 εβδομάδες μου φαίνεται λίγο κουλό... προφανώς τα κιλάκια τα τσίμπησες λίγα λίγα... καλά έκανε βέβαια ο γιατρός σου και σου εφίστησε την προσοχή γιατί τα πολλά κιλά να ξέρεις ότι "ερχονται" στο τελευταίο τρίμηνο... όχι στο πρώτο :) προφανώς τα είπε μπροστά στον άντρα σου έτσι ώστε να "προσέχει" κάποιος τις διατροφικές σου συνήθειες!!! σοβαρά τώρα είναι πολύ επικίνδυνο για το μωρό να μην τρέφεσαι καλά εσύ.. το να τρως 1 φορά την ημέρα και μάλιστα βράδυ είναι ότι χειρότερο για τον οργανισμό πόσο μαλλον όταν είσαι έγκυος... χρειάζεσαι τουλάχιστον 5 μικρά γεύματα την ημέρα... η δικαιολογία να μην το καταλάβουν στη δουλειά δεν θα το σχολιάσω.. γιατί όταν πέσεις κάτω από την αδυναμία θα το καταλάβουν μία και καλή... τρώγε σωστά και εάν χρειαστεί πήγαινε σε ένα διατροφολόγο να σου φτιάξει ένα ωραιότατο πρόγραμμα διατροφής.. εγώ επειδή στην καμπύλη σακχάρου οι τιμές ήταν οριακές προς τα πάνω είχα πάει σε ένα ενδοκρινολόγο - διατροφολόγο και μου είχε δώσει ένα ωραίο πρόγραμμα που ούτε πεινούσα ούτε φούσκωμα ένιωθα και συνολικά στην εγκυμοσύνη έβαλα 14 κιλά...

Link to comment
Share on other sites

Συμπέθεροι είστε με το γιατρό; Αν όχι, ποιος σε υποχρεώνει να ξαναπάς; Θα του πεις δλδ. τα αυτονόητα περί καλής συμπεριφοράς και θα τα καταλάβει, νομίζεις; Αν δεν του κόβει ότι είναι αγενής και αδιάκριτος, δεν θα το καταλάβει, όσο κι αν του εξηγήσεις.

Αυτός έχει ανάγκη τα λεφτά σου. Αν δεν σου κάνει, από γιατρούς έχει γεμίσει η Ελλάδα. Σίγουρα θα βρεις κάποιον που να ξέρει να τηρεί τις αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καλό θα κάνεις στον εαυτό σου να σπας τα γεύματά σου σε περισσότερες φορές την ημέρα γιατί ίσως ο οργανισμός σου, αν τρως μία φορά και πολύ δεν προλαβαίνει να τα επεξεργαστεί σωστά.

Είναι τυχαίο νομίζεις που όλες οι δίαιτες και διατροφές σου έχουν τουλάχιστον 3 κύρια γεύματα και 2 σνακ;

Και όσο γι' αυτό που λες 'να μην κινήσεις υποψίες στη δουλειά' τι να πω...πρώτα να βάζεις τον εαυτό σου και το μωρό σου και μετά τι θα πούνε οι άλλοι.

Τώρα για τα κιλά, όπως σου είπαν και οι κοπέλες πιο πριν μπορεί να οφείλονται σε διάφορους λόγους και ΝΑΙ, ο γιατρός σου θα έπρεπε ήδη να σου έχει πει να ψαχτείς. Μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλά γιατί να μην είσαι σίγουρη ότι είναι απλά κατακράτηση;

Εγώ έπαιρνα στο πρώτο τρίμηνο τα Utrogestan(1 την ημέρα, από το στόμα) και τα κιλά έμπαιναν για πλάκα(5 το σύνολο τότε). Έχω ένα μήνα και κάτι που τα έκοψα και χωρίς να έχω κόψει ούτε το ψωμί, ούτε τα γλυκά(όταν θελήσω, όχι συνέχεια) δεν έχω πάρει γραμμάριο και για την ακρίβεια έχασα και δύο.

Όσο για τα σχόλια του γιατρού σου ειδικά για το σεξ, εγώ θα του έλεγα μέσα στα μούτρα ότι δεν τον βρίσκω καθόλου, μα καθόλου αστείο! Και για το βάρος επίσης! Γιατί διστάζεις; Μη σε πει 'αγενή'; Γιατί αυτός τι είναι;:roll:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι δεν σχολιάζω το γιατρό γιατί εσύ τον ξέρεις καλύτερα (και ο δικός μου μάλωνε αλλά με το γάντι παρόλο που πήρα 12 κιλά, ίσως γιατί τα πηρα σε 5 μήνες).

Το λάθος σου είναι το 1 γεύμα. Ο οργανισμός από την ολοήμερη νηστεία παθαίνει σοκ και αμέσως αυτό το γεύμα το αποθηκεύει όλο. Πρέπει να τρως 5 μικρά γευματάκια μέσα στη μέρα ώστε ο οργανισμός να κάνει καύσεις όλη ημέρα.

Και εγώ έτσι (με 1 γεύμα) παιδευόμουν να χάσω 5 κιλά πόσο καιρό και τα έχασα τελικά μεσα σε 2 μήνες με μικρά γεύματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ!!!!!!!!!!

Ποσο σε καταλαβαινω!!!!!!!!

Στο πρωτο παιδι πηρα 15 κιλα κ στο δευτερο 18!

Και να πεις οκ ετρωγα αλλα με μεγαλη προσοχη!

οκ εκανα 1 με 2 φορες ατασθαλιες(ενα σαντουιτς κ μια τυροπιτα), αλλα η ζυγαρια ανεβαινε οσο κ αν προσεχα!

Και η δικη μου η γιατρος τα ελεγε μπροστα στο συζυγο :confused::confused::confused::confused: η ψυχολογια μου στα ταρταρα (ο γλυκος μου πολυ υποστηρικτικος σε εμενα)κ στο δευτερο παιδι στο τελος εβαζα πρωινα ραντεβου κ πηγαινα με την αδελφη μου....δεν αντεχα αλλο κραξιμο κ εγω!!!!!(η δικη μου η γιατρος ελεγε αν παρεις πανω απο 15 κιλα θα κανουμε καισαρικη....πως θα σπρωξεις??????τελικα φυσιολογικα γεννησα κ τις 2 φορες)

Ενα αποθυμενο μου εμεινε μονο.....με αυτα κ την προσοχη, ποτε δεν ζητησα κατι απο το συζυγο τιποτα.....βλεπω καμια ταινια με εγκυουλες κ λιγουρες κ του λεω, βλεπεις???ποτε δε ζητησες, εγω φταιω????λεει ο συζυγος(εχει κ δικιο, οντως ποτε δε ζητησα τιποτα)

Γενικα, οκ πρεπει να προσεχουμε, αλλα ανεβαινουν τα ατιμα τα κιλα!(η αληθεια ειναι πως εγω παιρνω ευκολα κιλα, δεν ειμαι απο εκεινες που τρωνε κ τιποτα δε μενει....για να ειμαι στα κιλα μου λιμοκτονω.....αλλα κ εγκυος κ στη πεινα ειναι λιγο δυσκολο:confused::confused::confused:, )

Αν τρως με προσοχη(οχι λιπαρα, γλυκακλπκλπκπ),ολα καλα θα πανε......κοιτα να χαρεις την εγκυμοσυνη σου, να εισαι οσο πιο ηρεμη μπορεις για τα μπεμπακι σου κ μετα φευγουν τα ατιμα τα κιλα...;)

 

Ρε παιδιά , κι εγώ πήρα 15--16 κιλά , αλλά ο κακομοίρης δεν μου είπε τίποτα,ούτε οτι θα γεννήσω με καισαρική ούτε έκανε τέτοια σχόλια σαν της κοπέλας που έθεσε το θέμα . Η αλήθεια , βέβαια είναι , οτι στο πρώτο τρίμηνο δεν είχα πάρει ούτε 5 κιλά . Τα πήρα δηλαδή πιο σταδιακά και κυρίως στο 2ο τρίμηνο. Στο 3ο ελάχιστα . Όπως και να έχει πάντως , μπορεί ως ένα σημείο να έχει δίκιο , όπως λέει η κοπέλα για τον διαβήτη κύησης , αλλά ο τρόπος του δεν ήταν καθόλου ωραίος....Ίσως θα έπρεπε να σου εξηγήσει γιατί τον ανησυχεί το φαινόμενο και να αφήσει τα υπόλοιπα σχόλια , που στο κάτω κάτω αφορούν το ζευγάρι κι όχι εκείνον. Πάντως είναι και θέμα οργανισμού. Εγώ πήρα τα κιλά , αλλά το ευχαριστήθηκα κιόλας κορίτσια . Όχι οτι ξεσκίστηκα στο φαγητό , αλλά έτρωγα χωρίς να το πολυσκεφτώ σχεδόν ό,τι ήθελα . Κάπου κάπου έβαζα κι ένα μικρό φρένο αλλά όλα καλά ευτυχώς.

Υ.Γ. Ο γιός μου είναι 15 μηνών και ακόμη μου μένουν 2,5 κιλά από εκείνα της εγκυμοσύνης . ... χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου ότι θα έπρεπε να εστιάσεις αλλού, στο να φτιάξεις τη διατροφή σου γιατί κουβαλάς πλέον και ένα μωρό που θέλει συχνά τροφή και στο να βρείς ένα γιατρό που θα προβληματιστεί με την απότομη αύξηση βάρους σου ενώ όπως λές δεν τρώς και θα σου κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

@ shield maiden,

τα 5 κιλά τα πήρες σε σχέση με ποια ημερομηνία? γιατί αν πήγες στον γιατρό στις 6 εβδομάδες, θα πρέπει να ήταν από τις πρώτες φορές που πήγες, οπότε με ποια κιλά τα συνέκρινε???

δεν θα σχολιάσω καν αυτά που είπε μπροστά στον άντρα σου! όμως να ξέρεις ότι δεν αλλάζει ο τρόπος που σε βλέπει ο άντρας σου όσα κιλά και να βάλεις στην εγκυμοσύνη, το παιδί του κυοφορείς και αυτό σε "ανεβάζει" στα μάτια του περισσότερο από κάθε υποτιθέμενη "θεά" που περνά από δίπλα του

μετά τη γέννα αρχίζουν τα δύσκολα, που αλλάζουν οι ισορροπίες λόγω του μωρού και που δεν έχεις το άλλοθι της εγκυμοσύνης για παραπανίσια κιλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Απλώς να δώσω ένα σχετικό feedback για το ιατρικό ιστορικό μου. Μετά την παλίνδρομη που είχα, το έψαξα και μου διεγνώσθη σύνδρομο Hashimoto (υποθυρεοειδισμός), το οποίο το ελέγχω με T4 των 50. Παρʼόλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα στη συγκεκριμένη πάθηση, η ενδοκρινολόγος μου δεν έκρινε απαραίτητη την αύξηση της δοσολογίας μετά τη διάγνωση της κύησης και συνεχίζω με ένα την ημέρα. Επίσης οι τελευταίες μετρήσεις σακχάρου (που έκανα επειδή ανησυχούσα, λόγω οικογενειακού ιστορικού) ήταν λίγο ασανσέρ… Ξεκίνησα με 105 (!), πήγα 100 (!) και αφού έκοψα τελείως ψωμί και γλυκά, πήγε 94. Όμως συνεχίζει να αποτελεί πηγή προβληματισμού, την οποία η ενδοκρινολόγος καθησύχασε δίνοντάς μου να κάνω μια καμπύλη και ανάλογα να διαμορφώσουμε διατροφολόγιο. Επίσης, επειδή είδα ότι κάποιοι από εσάς αναφέρατε τα UTROGESTAN, εδώ και μία εβδομάδα (λόγω καφέ υγρών) μου έδωσε ο γιατρός οδηγία να παίρνω τρία την ημέρα μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου. Όλα αυτά, λοιπόν, γιατί να μη θεωρούνται «ένοχα» για παρακράτηση; Και το περίεργο είναι ότι ο γιατρός μου γνωρίζει κάθε λεπτομέρεια από τα παραπάνω, αλλά συνεχίζει να πιστεύει ότι τρώω και δεν προσέχω. Ουφ… Είναι καλός επιστήμονας και ειλικρινά δεν με νοιάζει να είναι αυστηρός, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα χθεσινά σχόλια με ενόχλησαν και ιδίως μπροστά στον άνδρα μου. Ένιγούει, εγώ θα προσπαθήσω να διατρέφομαι σύμφωνα με τις οδηγίες του (μα είναι δυνατόν να μου απαγορεύει, όμως, τα λαδερά π.χ. φασολάκια, μπάμιες), αλλά αν οφείλεται σε άλλα αίτια και η αύξηση συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς, θα έχω γίνει μέχρι τότε… Zeppelin στον ουρανό και όλοι θα επιμένουν ότι τρώω. :P

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σχολιασω τα λογια του γιατρου μπροστα στον αντρα σου.. απαραδεκτος!!! σιγουρα ειναι κιλα? μηπως ειναι κατακρατηση υγρων? το ειχα παθει και εγω, οχι 5 βεβαια αλλα μετα εφυγαν. συμφωνω με τις υπολοιπες συμβουλες για τον διαβητη και τον θυροειδη, πρεπει να το κοιταξεις και να φτιαξεις την διατροφη σου, μη παρεις ταπερακι μαζι αλλα προσπαθησε διακρητικα να τρως κατι μεσα στη μερα, ενα τοστ με λαχανικα, ενα χυμο πορτοκαλι η οτιδηποτε αλλο, υπαρχουν πολλα υγειινα σνακς, σιγουρα θα κανεις καποιο διάλειμμα.

με το καλο το σπορακι σου!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πιστέψει ότι δεν τρως αν αυτό είναι η αλήθεια? και πως θα σε βοηθήσει αν δεν σε πιστεύει? άλλαξε γιατρό επειγόντως!

 

 

συμφωνω.....και μηπως σου προτεινε συγκεκριμενο διαιτολογο/διαιτιλογικο κεντρο???????????

οπως ειπαν τα κοριτσια πρεπει να τρως σωστα για σενα και το μωρακι σου......πολλα μικρα γευματα......

 

 

 

στην πρωτη μου κορη ειχα βαλει +25 κιλα...και εφαγα γερο κραξιμο λιγο πριν γεννησω..........εκραξε και τον αντρα μου που με αφηνε να τρωω:shock:...στο επομενο ραντεβου το ειχε ξεχασει,και εγω δεν ανεβηκα στην ζυγαρια αλλο.......και γεννησα φυσιολογικα(δεν αποτελω παραδειγμα προς μιμηση για τα κιλα μου:cool:)

στην δευτερη πηρα 6 κιλα το πρωτο τριμηνο,3 στο β'...και αλλα 5 στο τριτο....και δεν προσεχα......

ειναι και στην εγκυμοσυνη.......

 

τον αντρουλη παντως ποτε δεν τον ντραπηκα............

 

 

ισως τα κιλακια τα ειχες τσιμπησει λιγο πριν μεινεις εγκυος????

μηπως η ζυγαρια ειναι ''χαλασμενη''?ζυγιστηκες αλλου?????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδυνατώ διαβάζοντας όλο το post να καταλάβω σε ποια εβδομάδα είσαι και σε πόσο διάστημα πήρες τα 5 αυτά κιλά. Πάντως όπως και να έχει 5 κιλά στο πρώτο 3μηνο σίγουρα είναι αρκετά και καλό θα είναι να εστιάσεις σε αυτό ώστε να βρεις τι φταίει και να μην έχεις περεταίρω προβλήματα όπως πόνους στην μέση και ραγάδες που είναι το λιγότερο. Εμένα ο γιατρός μου με ξεβάφτηκε κανονικά 3 ημέρες πριν καθώς μπαίνω στον 7ο μήνα και έχω πάρει σύνολο 8 κιλά. Μου είπε ότι είμαι 3 κιλά περισσότερα από ότι θα έπρεπε καθώς για τον σωματότυπο μου (άρχισα 52 κιλά και 1,68) θα έπρεπε να έχω βάλει μέχρι 5 κιλά έως τώρα. Κομμένα γλυκά , ψωμί και βράδυ μόνο σαλάτες σε μικρή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Απλώς να δώσω ένα σχετικό feedbackγια το ιατρικό ιστορικό μου. Μετά την παλίνδρομη που είχα, το έψαξα και μου διεγνώσθη σύνδρομο Hashimoto (υποθυρεοειδισμός), το οποίο το ελέγχω με T4 των 50. Παρʼόλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα στη συγκεκριμένη πάθηση, η ενδοκρινολόγος μου δεν έκρινε απαραίτητη την αύξηση της δοσολογίας μετά τη διάγνωση της κύησης και συνεχίζω με ένα την ημέρα. Επίσης οι τελευταίες μετρήσεις σακχάρου (που έκανα επειδή ανησυχούσα, λόγω οικογενειακού ιστορικού) ήταν λίγο ασανσέρ… Ξεκίνησα με 105 (!), πήγα 100 (!) και αφού έκοψα τελείως ψωμί και γλυκά, πήγε 94. Όμως συνεχίζει να αποτελεί πηγή προβληματισμού, την οποία η ενδοκρινολόγος καθησύχασε δίνοντάς μου να κάνω μια καμπύλη και ανάλογα να διαμορφώσουμε διατροφολόγιο. Επίσης, επειδή είδα ότι κάποιοι από εσάς αναφέρατε τα UTROGESTAN, εδώ και μία εβδομάδα (λόγω καφέ υγρών) μου έδωσε ο γιατρός οδηγία να παίρνω τρία την ημέρα μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου. Όλα αυτά, λοιπόν, γιατί να μη θεωρούνται «ένοχα» για παρακράτηση; Και το περίεργο είναι ότι ο γιατρός μου γνωρίζει κάθε λεπτομέρεια από τα παραπάνω, αλλά συνεχίζει να πιστεύει ότι τρώω και δεν προσέχω. Ουφ… Είναι καλός επιστήμονας και ειλικρινά δεν με νοιάζει να είναι αυστηρός, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα χθεσινά σχόλια με ενόχλησαν και ιδίως μπροστά στον άνδρα μου. Ένιγούει, εγώ θα προσπαθήσω να διατρέφομαι σύμφωνα με τις οδηγίες του (μα είναι δυνατόν να μου απαγορεύει, όμως, τα λαδερά π.χ. φασολάκια, μπάμιες), αλλά αν οφείλεται σε άλλα αίτια και η αύξηση συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς, θα έχω γίνει μέχρι τότε… Zeppelinστον ουρανό και όλοι θα επιμένουν ότι τρώω. :P

 

επομενως τα κιλα ευθυνονται στο θυροειδη. επρεπε ηδη να πας σον ενδοκρινολογο να σου αλλαξει τη δοση του τ4 γιατι προφανως δεν σε καλυπτει. εγ χωρις προβλημα παιρνω στη διαρκεια της κυησης τ4 γιατι ειχα TSH 3. δευτερον τα ουτροτζεσταν κανουν μεγαλη κατακρατηση υγρων και εννοειεται οτ ευνοουν την αυξηση βαρους.

 

ο γιατρος σου πριν σε κραξει επρεπε να σκεφτει ιατρικα γιατι εβαλες κιλα τοσο νωρις και τοσα πολλα. και τα κιλα σου φαινεται οτι οφειλονται σε ιατρικους καθαρα λογους και οχι στο φαγητο που δε τρως. αλλα και να ετρωγες δεν θα επρπε να ηταν ουτε τοσα ουτε τοσο συντομα.

 

εγω θα σου προτεινα να πας γρηγορα στον ενδοκρινολογο να σε ρυθμισεικαι ισως καλο θα ηταν να ρωτησεις και εναν ακομα γυναικολογο. θες ρυθμιση στο θυροειδη και στο ζαχαρο. και αν δεν σε καλυπτει ουτε η ενδοκρινολογος αυτη καλο θα ηταν να πας και σε εναν ακομα για δευτερη γνωμη.

με το καλο. να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου!!!

οι υπολοιπες κοπελες εχουν καλυψει ολα αυτα που σκεφτομουν να σου πω κι εγω, αλλα υπαρχει ακομα κατι...

 

θα σου ελεγα οτι ο γιατρος δεν ειναι μονο επιστημονας αλλα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι και ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! και ο δικος σου δεν ειναι τιποτα αρκετο απο τα δυο!

δεν ειναι αρκετα επιστημονας ωστε να ψαξει κατι βαθυτερο σ αυτη την αυξηση βαρους,να 'πονηρευτει'-και ειδικα με τετοιο ιστορικο!-,αντι να αρχισει τα χαζοαστεια, εδω την ψιλιαστηκαμε οι κοπελες, χωρις να ειμαστε 'επιστημονες'...

δεν ειναι αρκετα ανθρωπος ωστε να χειριστει με τακτ και ευγενεια(και γιατι οχι με καποια αυστηροτητα) την αυξηση βαρους σου(αλλα ως εκει)...και ξερει καλυτερα απο μας τί τρελο παιχνιδι παιζουν οι ορμονες στην ψυχολογια μας...

τα αστεια θα τα δεχομουν σε περιπτωση που ειχα παρα πολυ θαρρος με το γιατρο μου και ειμαστε ακομπλεξαριστοι...

και τί ειναι αυτο το δε σε πιστευει;;; παιδια εισαστε; ο ασθενης εμπιστευεται τη ζωη του στο γιατρο του, και ο γιατρος οφειλει να πιστευει τον ασθενη του!!! νομιζω, κανενας δεν παιζει με τετοια πραγματα!!!

 

κι εγω παντως το α τριμ. πηρα 4 κιλα λογω διακοπης καπνισματος,τρελης αυξησης ορεξης και υπνου, και εγω ημουν αυτη που εξεφρασα τους φοβους μου στο γιατρο(επαιρνα και γω ουτροτζεσταν..). εκεινος την πρωτη φορα ουτε καν που με ειχε ζυγισει! τωρα ειμαι 22η βδομ. εχω παρει 9(ειναι πολλα αλλα τωρα καθομαι απ τη δουλεια και παιρνονται και μονα τους τα ριμαδια!),με συμβουλευει για τη διατροφη μου, αλλα κυριως εστιαζουμε ολη την ωρα της επισκεψης στην αναπτυξη του αγοριου μου!!!:lol:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά την παλίνδρομη που είχα, το έψαξα και μου διεγνώσθη σύνδρομο Hashimoto (υποθυρεοειδισμός), το οποίο το ελέγχω με T4 των 50. Παρʼόλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα στη συγκεκριμένη πάθηση, η ενδοκρινολόγος μου δεν έκρινε απαραίτητη την αύξηση της δοσολογίας μετά τη διάγνωση της κύησης και συνεχίζω με ένα την ημέρα.

 

Xμ...

 

εγω θα σου προτεινα να πας γρηγορα στον ενδοκρινολογο να σε ρυθμισεικαι ισως καλο θα ηταν να ρωτησεις και εναν ακομα γυναικολογο. θες ρυθμιση στο θυροειδη και στο ζαχαρο. και αν δεν σε καλυπτει ουτε η ενδοκρινολογος αυτη καλο θα ηταν να πας και σε εναν ακομα για δευτερη γνωμη.

Αυτό... μην το αμελήσεις!

Καλή εγκυμοσύνη, και με το καλό!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Eπιτρεψτε μου να εχω διαφορετικη αποψη!!!

Ο γιατρος καλα κανει και τα χωνει γιατι δεν παιζουν με το βαρος. Μια γυναικα μπορει να παρει 30 κιλα και να μην παθει τιποτα και αλλη να παρει 20 και να παθει ενα σωρο πραγματα. Καλο λοιπον ειναι να ακουμε τις συμβουλες του γιατρου μας και οντως τα 5 κιλα στις 6 εβδομαδες ειναι πααααααααρα πολλα και δεν λεμε για την εξωτερικη εμφανιση της γυναικας αλλα για τις συνεπειες που ιιιισως εχει.

Καλη συνεχεια και με το καλο το μωρακι σου!!!

Στην τριτη μου εγκυμοσυνη μου ειχε απαγορεψει τα γλυκα και το αλατι (δευτερη εγκυμοσυνη με προεκλαμψια και στην τριτη επαιρνα μεχρι και κορτιζονη).

Καποια στιγμη εφαγα 1 σοκολατακι και φανηκε στις εξετασεις των ουρων. Το ειπα στον γιατρο, με μαλωσε και στην επομενη εξεταση που δεν ειχα φαει παλι φανηκε κατι στα ουρα. Αμεσως με εστειλε σε διαιτολογο (οχι για να μην παρω επιπλεον κιλα αλλα για να προστατευσει εμενα και το μωρο μου).

Link to comment
Share on other sites

"Σούζυ, τρως! Και ψεύδεσαι και τρως!"

Θυμάστε αυτήν την ατάκα της Βλαχοπούλου στην ταινία η "Παριζιάνα", όταν προσπαθούσε να χωρέσει μια εύσωμη πελάτισσά της σε ένα φόρεμα;

Ε, λοιπόν, έτσι ένιωσα χθες στο ιατρείο του γιατρού. Κι ενώ πήγα με τόση χαρά γιατί για πρώτη φορά στις 6w+6d άκουσαμε καθαρά καρδούλα (για λίγο βέβαια), ο γιατρός με τις παρατηρήσεις του μου έκανε την ψυχολογία σμπαράλια. Είναι εξωφρενικό βέβαια (απορώ και εγώ η ίδια) που πήρα 5 ολόκληρα κιλά, μιας και αν δεν ανέβαινα στη ζυγαριά να το δω, δεν θα το πίστευα. Καλά και άγια έκανε λοιπόν που μου εφίστησε την προσοχή, αλλά πώς γίνεται να σε πιστέψει ότι ΔΕΝ ΤΡΩΣ? (και μάλιστα ντρέπομαι που το λέω, αλλά τρώω μόνο μία φορά μέσα στην ημέρα και αυτό όταν γυρίζω σπίτι κατά τις 8 το βράδυ. Το ξέρω ότι είναι μεγάλη βλακεία από μέρους μου, αλλά δνε θέλω στη δουλειά να κινήσω υποψίες, παίρνοντας ταπεράκι, κάτι που δεν έκανα ποτέ μέχρι τώρα)

ΔΕΝ ΤΡΩΩ λοιπόν, ούτε είμαι με το έ να χέρι στα γαριδάκια και το άλλο στα βουτύρατα και τα λίπη. Εδώ και 3 εβδομάδες μάλιστα έχω κόψει εντελώς ψωμί και γλυκά. Μαχαίρι!

Κι όμως, ο γιατρός ήταν αμείλικτος. Βρε μήπως φταίνε οι ορμόνες μου, τον ρώτησα; Μήπως είναι υγρά; Ανένδοτος! Να πάω σε διαιτολόγο λέει και όχι τίποτα άλλο με δίνει και στεγνά στον αντρούλη μου και εγώ από τη χαρά του πρώτου υπέρηχου, ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί.

Ερώτηση 1: Σας έχει τύχει τέτοιος ρυθμός αύξησης κιλών, χωρίς διατροφικές καταχρήσεις; Ανησυχώ...

Ερώτηση 2: Πώς μπορώ να θέσω όρια στο λαλίστατο του γιατρού για αυτό το θέμα μπροστά στον άνδρα μου; Δεν θέλω, ντρέπομαι πολύ και η ψυχολογία μου καταποντίζεται. Δεν καταλαβαίνει ότι η ψυχολογία της σεξουαλικότητάς μου αυτή τη στιγμή που με τον ανδρούλη μου είμαστε πλέον σαν αδελφάκια, εγώ νιώθω να φουσκώνω και να πρήζομαι (και δίπλα μου να περνάνε θεές), είναι στο χειρότερο όριο από το έλλειμμα της Ελλάδας; Πώς θα τον κάνω να σταματήσει σχόλια του τύπου (πρέπει να προσέξουμε, για να μη σου γίνει 120 κιλά και δεν ξέρεις τι να την κάνεις, ή, σεξ για εσένα κομμένη, πρόσεξε για εσένα είπα, για τον άνδρα σου δεν είπα τίποτα. και χαχαχαχα και ευθυμήσαμε πάλι και να σου η ψυχολογία να σφουγγαρίζει πατώματα). Ο άνδρας μου βέβαια με διαβεβαίωσε οτι δεν βλέπει αλλαγές πανω μου, απορεί πως τα πήρα και ότι γενικά θα με θεωρεί την πιο σεξουαλική γυναίκα ακομα και αν πάω 400 κιλά! Είναι πολύ γλυκός, αλλά αν ο γιατρός δεν σταματήσει ο γιατρός τα συνεχή σχόλια (εντάξει, το εμπεδώσαμε, θα τρέφομαι με αέρα, για αναθεωρήσει ότι έχω πάρει αγκαλιά το ψυγείο), πόσο θα με πιστεύει;

Κοίτα να δεις που προβλήματα δεν είχαμε και προβλήματα αποκτήσαμε!

Σε καταλαβαινω απολυτα ειμαι στην 24η εβδομαδα και εχω παρει 14 ΚΙΛΑ:confused::confused: βεβαια απο την αρχη της εγκυμοσυνης ο προγεννητικος ελεγχος εδειξε οτι η εγκυμοσυνη μου προκαλεσε υποθειροειδισμο αλλα ενταξει.Απο την αρχη λογο συσπασεων επαιρνα και κατι χαπια (μεχρι και την 13η εβδομαδα)τα οποια μου προκαλουσαν φουσκωμα και μου ανοιγαν την ορεξη:(:(.Τα πρωτα 9 μπορω να πω οτι τα πηρα απο βλάκειες αλλα τα τελευταια 5 τα πηρα μεσα σε ενα μηνα και δεν ξερω πως!!!!!!!!Γιατι προσεχα παρα πολυ.Αλλα το μονο που μου ειπε ο γιατρος ειναι πως πρεπει να προσεξω λιγο απο δω και περα.Ποσα κιλα εισαι που εχει τοσο σοβαρο θεμα με τα κιλα σου ο γιατρος?Καλο ειναι να του μιλησεις κατ ιδιαν και να του εξηγησεις οτι σε φερνει σε παρα πολυ δυσκολη θεση με το τροπο του και ειδικα μπροστα στον αντρα σου και ποσο μαλλον τωρα που ειστε σαν αδερφακια:lol::lol: οπως ειπες κι εσυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδυνατώ διαβάζοντας όλο το post να καταλάβω σε ποια εβδομάδα είσαι και σε πόσο διάστημα πήρες τα 5 αυτά κιλά. Πάντως όπως και να έχει 5 κιλά στο πρώτο 3μηνο σίγουρα είναι αρκετά και καλό θα είναι να εστιάσεις σε αυτό ώστε να βρεις τι φταίει και να μην έχεις περεταίρω προβλήματα όπως πόνους στην μέση και ραγάδες που είναι το λιγότερο. Εμένα ο γιατρός μου με ξεβάφτηκε κανονικά 3 ημέρες πριν καθώς μπαίνω στον 7ο μήνα και έχω πάρει σύνολο 8 κιλά. Μου είπε ότι είμαι 3 κιλά περισσότερα από ότι θα έπρεπε καθώς για τον σωματότυπο μου (άρχισα 52 κιλά και 1,68) θα έπρεπε να έχω βάλει μέχρι 5 κιλά έως τώρα. Κομμένα γλυκά , ψωμί και βράδυ μόνο σαλάτες σε μικρή ποσότητα.

 

Μήπως είναι λίγο υπερβολικός ο γιατρός σου; Κι εγώ μόλις μπήκα στον 7ο κι έχω πάρει 7 κιλά, αλλά η γιατρός μου το θεωρεί φυσιολογικό. Ξεκίνησα εγκυμοσύνη στα 51 κιλά κι έχω ύψος 1.60. Μπορείς να υπολογίσεις το βάρος σου ανάλογα με την εβδομάδα κύησης εδώ: http://www.baby2see.com/pregnancy_weight_calculator.html

Σε βγάζει below average και πριν ήσουν underweight με τα 8 κιλά που έχεις πάρει ως τώρα.

 

 

 

Στο θέμα της Shield Maiden τώρα... το θέμα για μένα δεν είναι ο τρόπος του γιατρού, αλλά τα ίδια τα κιλά που πήρες. Θα πρέπει να σε ανησυχεί κυρίως η υγεία σου και του μωρού, παρά το ότι σε πρόσβαλε μπροστά στον άντρα σου. Καλύτερα να δεις ενδοκρινολόγο/διαβητολόγο για αρχή και να κάνεις διατροφή. 5 κιλά μέχρι την 6η εβδομάδα κύησης είναι πολλά και δεν δικαιολογούνται ούτε από κατακράτηση ούτε από τα utrogestan.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...