Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


newbiee

Recommended Posts

Αν και έχω ακόμα καιρό να σκέφτομαι τι γίνεται μετά τον τοκετό,είπα μήπως μπορείτε να πείτε την γνώμη σας όσες έχετε περάσει αυτό το στάδιο.

 

Μετά τον τοκετό (για φυσιολογικό μιλάμε), χάνονται κιλά μόνο εξαιτίας του θηλασμού? ή μπορούμε και με διατροφή να χάσουμε?

Επίσης γυμναστική (στο σπίτι) μπορούμε να κάνουμε μόλις γυρίσουμε από το μαιευτήριο ή πρέπει να περάσει ένα διάστημα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό να φέρεις το μωράκι σου στο κόσμο!!!

Όσο για τα κιλά, αν δεν έχεις πάρει πολλά, δηλαδή τα φυσιολογικά, θα φύγουν χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Αν έχεις κάποια παραπάνω, με σωστή διατροφή και θηλασμό θα τα χάσεις στο πρώτο εξάμηνο!

Τώρα για γυμναστική, εμένα ο γιατρός μου, μου είχε συστήσει μετά το πρώτο τρίμηνο, ώστε να έχει επανέλθει η μήτρα στα φυσιολογικά της!

Με ένα πόνο!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ακόμα καιρό να σκέφτομαι τι γίνεται μετά τον τοκετό,είπα μήπως μπορείτε να πείτε την γνώμη σας όσες έχετε περάσει αυτό το στάδιο.

 

Μετά τον τοκετό (για φυσιολογικό μιλάμε), χάνονται κιλά μόνο εξαιτίας του θηλασμού? ή μπορούμε και με διατροφή να χάσουμε?

Επίσης γυμναστική (στο σπίτι) μπορούμε να κάνουμε μόλις γυρίσουμε από το μαιευτήριο ή πρέπει να περάσει ένα διάστημα?

 

Με το καλό το μωρούλι σου!

Γέννησα την κόρη μου φ.τ στις 22/2/2009 έχοντας πάρει 30 κιλά!:eek:

Αποφάσισα να θηλάσω αποκλειστικά, όπως και έγινε.

Προς τα τέλη Απριλίου, πήγαινα στο γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα από μια ωρα κάθε φορά, και ίδρωνα στο διάδρομο και το ελλειπτικό. Διατροφή δεν έκανα κάποια συγκεκριμένη, απλά έπινα πολλά υγρά και απόφευγα τα πολλά τηγανητά και γλυκα. Μέχρι τον 15Αυγουστο που βάφτισα τη μικρή είχα χάσει ήδη 25 κιλά, και το σώμα είχε επανέλθει καλύτερα κι από πριν, λόγω γυμναστικής. Συνέχισα κανονικά το θηλασμό φυσικά.

Η Γυμνάστρια μου τόνιζε πως το σώμα μετα τη γέννα, είναι φουλ σε οιστρογόνα τα οποία βοηθούν πολύ το μεταβολισμό. Το μυστικό είναι να αρχίσεις γυμναστική μετά τις πρώτες 40 μερες, κι όχι να αφήνουμε να περνάνε οι μήνες. Ασε που θα φτιάξει τρομερά η διάθεσή σου και θα αυξηθούν στο μαξιμουμ οι αντοχές σου με τη γυμναστική!

Και σκέφτομαι πως αφού τα κατάφερα εγω να χάσω 25 κιλά σε 5-6 μήνες, τότε ....μπορούν όλες!!!!!

Εύχομαι μια καλή γέννα, υγεία και στους δυο σας, και μην ξεχνάς ποτε πως εκτός από μανούλα, είσαι και γυναίκα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές σας και για τις απαντήσεις σας.

Εγώ τώρα έχω πάρει γύρω στα 14 κιλά (άντε να πάρω λίγα ακόμα τώρα στο τέλος) με ΠΗΤ 7/2.

Πέραν του οτι θέλω να τα χάσω για μένα(και ας πάρει όσο χρονικό διάστημα θέλει), θέλω όμως τέλη ιουνίου να έχω χάσει αυτά-σίγουρα- και αν γίνεται λίγα ακόμα.Γίνεται λέτε?

Για γυμναστική επειδή βλέπω πως οι απόψεις διίστανται οπότε να ρωτήσω τον γιατρό αφού γεννήσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρος θα στα πει απο μονος του ετσι κ αλλιως οταν θα σου δωσει και εξιτηριο!μετα την γεννα χανεις αμεσως 6 στην συνεχεια καθε μερα χανεις !μπορει να κολλησεις σε 5-6 κιλα αλλα κ αυτα χανονται σιγα σιγα!αν θηλαζεις χανεις πιο ευκολα λενε αν κ σε μενα δεν επιασε αυτο !

Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα θα επανελθεις ...και θα εισαι καλυτερα απο πριν !

 

λιγο γυμναστικη χωρις να το παρακανεις δεν βλαπτει. το εντονο περπατημα και το κολυμπι ειναι οτι πρεπει

 

και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης επιτρεπεται με μετρο για να γινει ο τοκετος φυσιολογικος

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική. Μετά 2 μήνες (δεν θυμάμαι πολύ καλά, ίσως λιγότερο) άρχισα γυμναστήριο και εντατικό διάδρομο. Λίγο με το στήθος είχα θέμα στο διάδρομο (λόγω θηλασμού κουνιόταν ενοχλητικά) οπότε ξέθαψα ένα μπούστο από τα μαθήματα κινκμπόξιν με ειδική ενίσχυση και όλα μια χαρά...

 

Τώρα πάλι έγκυος...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

πες οτι παιρνεις 17 κιλα συνολικα, θα γεννησεις το Φλεβαρη. Θα χασεις μεχρι τις 40 ημερες μετα τον τοκετο περιπου 10 κιλα (γέννα και περιορισμος των γλυκων και ψωμιων). Θα μεινουν 7 κιλα που αν κανεις γυμναστικουλα και καλη διατροφη, σε 3 μηνες θα φυγουν σιγουρα....με εναν πονο!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας :)

Να σας ζήσουν τα παιδάκια (όσες ήδη έχετε) και όσες περιμένετε(μαζί με μένα) με έναν πόνο και με το καλό να μας έρθουν :)

Καλές γιορτές να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ευχομαι με εναν πονο κοριτσι μου, ολα να σου πανε καλα!!! εγω ειμαι ακομη στον 4ο αλλα εχω δει φιλες μου που ειχαν γυρω στα 15 κιλα παραπανω μετα απο 4 μηνες ηταν καλυτερες απο πριν και χωρις διατροφες και γυμναστικη!!! απλως με το τρεξιμο του μικρου... μην ανησυχεις!! εχεις πολυ χρονο μπροστα σου ως τον Ιουνιο!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα. το θέμα των κιλών με προβληματίζει πάρα πολύ. ο γιός μου είναι 7 μηνών. κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης πηρα 23 κιλά που κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω πάρει τόσα διότι ήμουν με σαλάτες και ψάρια. η αλήθεια είναι ότι έτρωγα, τρώω και θα τρώω γλυκά-δυστυχώς δεν μπορώ να τα κόψω, ειδικά τις σοκολάτες-αλλά και πάλι δεν δικαιολογούνται τα κιλά που πήρα. σύν ότι μέχρι τον 5ο μήνα έκανα εμετό. όταν γέννησα και μέχρι να σαραντήσω έχασα γύρω στα 13 κιλά αλλά λόγω του θηλασμού ξαναπήρα 4 κιλά. απο τότε παλεύω να χάσω 15 κιλά για να επανέλθω και τίποτα. πήγα σε ενδικρινολόγο για να κοιτάξω τον θυρεοειδή αδένα μου και είναι όλα εντάξει. βέβαια η χριστιανή μου είπε πως όσο μεγαλώνουμε τόσο δύσκολα φεύγουν τα κιλά. είμαι και 37. το θέμα είναι ότι έχω αγχωθεί και δυστυχώς δεν με παίρνει οικονομικώς να τρέχω σε γυμναστήρια ούτε σε διαιτολόγους και να κάνω ειδική διατροφή. επίσης δεν μπορώ να κόψω την σοκολάτα, το είπα και στην γιατρό και μου είπε πως μπορώ να κάνω διατροφή με σοκολάτα, και έχω απελπιστεί. τώρα θα μου πείτε, καλά μαντάμ πως περιμένεις να σου φύγουν τα κιλά άμα τρώς γλυκά αλλα΄τι να κάνω. το ξέρω πως αν για πχ 2 μήνες δεν φάω, θα τα φάω μαζεμένα. αυτά απο εμένα την γουρουνίτσα. βέβαια και ο άντρας μου και οι φίλοι μου άντρες και γυναίκες μου είπαν πως αν δεν περάσει τουλάχιστον 1 χρόνος δεν πρόκειται να φύγουν. τι να πώ. αυτα. φιλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Άσε κι εγώ μία από τα ίδια. Εχουν περασει 6 μήνες και δεν λέω να χάσω τα 10 κιλά επιπλέον που μου έχουν μείνει. Έχω απελπιστεί γιατί το Μάιο έχω γάμο και βάφτιση μαζί. Θα ψαχτώ για κανά σκεύασμα. Δεν πάει άλλο.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

συμβουλη....κοψτε εντελως τη ζαχαρη....μετριαστε τους υδατανθρακες...μειωστε θερμιδες...

Εγω ετσι εχασα 25 κιλα στην πρωτη γεννα και 20 στην δευτερη....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gitsvictoria δεν χρειάζεται γυμναστήριο αν είναι στη μέση το οικονομικό, το θέμα είναι να το πάρεις απόφαση και να βάζεις στόχους, μικρόυς κάθε φορά. πες στον εαυτό σου: αυτή την εβδομάδα θα χάσω ένα κιλό. θα βγαίνω 5 φορές / εβδομάδα για (γρήγορο) περπάτημα από μισή-μία ώρα τη φορά. πάρε και το μωρό σου μαζί με το καρότσι και θα δεις διαφορά! προσπάθησε να τρως γλυκά μόνο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

gitsvictoria δεν χρειάζεται γυμναστήριο αν είναι στη μέση το οικονομικό, το θέμα είναι να το πάρεις απόφαση και να βάζεις στόχους, μικρόυς κάθε φορά. πες στον εαυτό σου: αυτή την εβδομάδα θα χάσω ένα κιλό. θα βγαίνω 5 φορές / εβδομάδα για (γρήγορο) περπάτημα από μισή-μία ώρα τη φορά. πάρε και το μωρό σου μαζί με το καρότσι και θα δεις διαφορά! προσπάθησε να τρως γλυκά μόνο το πρωί.

 

kxristina καλησπέρα. αυτό που λές καλό είναι αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω διότι μένω τώρα σε ένα χωριό έξω απο το αίγιο και εκτός ότι μένουμε στο τελευταίο σπίτι, έξω έχω χωματόδρομο με πέτρες και δεν μπορώ να σπάσω το καρότσι σύν δεν έχω και που να πάω. περιμένω πως και πως-θα με πείτε τρελή-να αρχίσω δουλειά για δώ και λίγο κόσμο. επίσης θα ήθελα να πώ στην άλλη κοπέλα που είπε να κόψουμε τελείως την ζάχαρη, εγώ το ξεκαθάρισα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. θέλω κάθε ημέρα να τρώω το γλυκάκι μου και για την ακρίβεια την σοκολατίτσα μου. αυτό το κάνω απο 5 χρονών. αλήθεια λέω. επίσης δεν έχω ζάχαρο ούτε χοληστερίνη. μόνο χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο. αυτά απο εμένα. φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

kxristina καλησπέρα. αυτό που λές καλό είναι αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω διότι μένω τώρα σε ένα χωριό έξω απο το αίγιο και εκτός ότι μένουμε στο τελευταίο σπίτι, έξω έχω χωματόδρομο με πέτρες και δεν μπορώ να σπάσω το καρότσι σύν δεν έχω και που να πάω. περιμένω πως και πως-θα με πείτε τρελή-να αρχίσω δουλειά για δώ και λίγο κόσμο. επίσης θα ήθελα να πώ στην άλλη κοπέλα που είπε να κόψουμε τελείως την ζάχαρη, εγώ το ξεκαθάρισα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. θέλω κάθε ημέρα να τρώω το γλυκάκι μου και για την ακρίβεια την σοκολατίτσα μου. αυτό το κάνω απο 5 χρονών. αλήθεια λέω. επίσης δεν έχω ζάχαρο ούτε χοληστερίνη. μόνο χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο. αυτά απο εμένα. φιλιά.

 

πρεπει ομως να το παρεις πιο χαλαρα το θεμα νε χασεις κιλα κ να μην σε απασχολει τοσο πολυ....γιατι δεν μπορεις να πας για περπατημα,δεν μπορεις να κοψεις σοκολατα.... δεν φευγουν ετσι τα κιλα....καταλαβαινω πως νιωθεις απλα μακαρι να γινοταν μαγικα.... εγω γεννησα 9-12-2011 και απο τοτε ειμαι μονο με βραστα λαχανικα κ σουπες κ πολυ περπατημα κ δεν χανω κιλα....

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

πρεπει ομως να το παρεις πιο χαλαρα το θεμα νε χασεις κιλα κ να μην σε απασχολει τοσο πολυ....γιατι δεν μπορεις να πας για περπατημα,δεν μπορεις να κοψεις σοκολατα.... δεν φευγουν ετσι τα κιλα....καταλαβαινω πως νιωθεις απλα μακαρι να γινοταν μαγικα.... εγω γεννησα 9-12-2011 και απο τοτε ειμαι μονο με βραστα λαχανικα κ σουπες κ πολυ περπατημα κ δεν χανω κιλα....

 

καλησπέρα. που λές δυστυχώς εκτός απο τις δουλειές του σπιτιού και που και πού καμιά γυμναστική που κάνω μόνη μου-ξέρω ασκήσεις γιατί έκανα χρόνια στίβο-δεν μπορώ προς το παρόν να κάνω κάτι άλλο. όσο αφορά τα γλυκά, οντως δεν μπορώ να τα κόψω, μα ακόμα και αν τα κόψω για ένα χρονικό διάστημα, εκτός ότι θα πάθω σύνδρομο στέρησης και θα έχω απίστευτα νεύρα και θα την πληρώσει το παιδί και ο άντρας μου, πράγμα που δεν θέλω, μετά θα τα φάω όλα τα γλυκά που θα υπάρχουν στην γή και στην ουσία θα πάω εκεί που ξεκίνησα. αυτά απο εμένα πάω να κάνω μπάνιο το παιδί. φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, δεν θυμάμαι πλέον αν είχα πάρει 30 ή 35 κιλά στην εγκυμοσύνη, πάντως ενώ γέννησα με καισαρική, βγαίνοντας από το μαιευτήριο ενώ έτρωγα κανονικά έχασα για πλάκα 10-15 κιλά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θηλάζοντας αποκλειστικά. Και φυσικά έτρωγα και γλυκά αλλά ας πούμε όχι σοκολάτα αλλά κομπόστα ή γλυκό του κουταλιού. Έτσι μου έμειναν κάπου 6-7 κιλά στο 5μηνο. Μετά έκανα διατροφή -όχι δίαιτα- για ένα διάστημα με διαιτολόγο λόγω του ότι δούλευα είχα και τον θηλασμό, πήγαινα λίγο γυμναστήριο για πιλάτες και τρέξιμο και είχα και το σπίτι και δεν ήθελα να τα παίξω. Μέχρι τον χρόνο είχα γίνει όπως πριν την εγκυμοσύνη.

gitsvictoria δεν ξέρω αν θα σου άρεσε σαν ιδέα, αλλά πρόσφατα διάβασα ότι 10 λεπτά σχοινάκι αντιστοιχεί σε 1 ώρα χτύπημα στον διάδρομο + λίγους κοιλιακούς& ραχιαίους, κάτι θα κάνεις..

vaso lux Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να δεις αποτελεσματα. Το πιθανότερο είναι μετά τον σαραντισμό να αρχίσεις να παίρνεις τα πάνω σου. Με τα λόχεια έχεις τελειώσει? Πάντως να ξέρεις ότι και οι σούπες έχουν τις περισσότερες φορές τρελές θερμίδες! Καλύτερα μια ωραία μπριζολίτσα ή μπιφτεκάκια και βραστά λαχανικά με ρυζάκι παρά συνεχώς σουπικά.

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, δεν θυμάμαι πλέον αν είχα πάρει 30 ή 35 κιλά στην εγκυμοσύνη, πάντως ενώ γέννησα με καισαρική, βγαίνοντας από το μαιευτήριο ενώ έτρωγα κανονικά έχασα για πλάκα 10-15 κιλά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θηλάζοντας αποκλειστικά. Και φυσικά έτρωγα και γλυκά αλλά ας πούμε όχι σοκολάτα αλλά κομπόστα ή γλυκό του κουταλιού. Έτσι μου έμειναν κάπου 6-7 κιλά στο 5μηνο. Μετά έκανα διατροφή -όχι δίαιτα- για ένα διάστημα με διαιτολόγο λόγω του ότι δούλευα είχα και τον θηλασμό, πήγαινα λίγο γυμναστήριο για πιλάτες και τρέξιμο και είχα και το σπίτι και δεν ήθελα να τα παίξω. Μέχρι τον χρόνο είχα γίνει όπως πριν την εγκυμοσύνη.

gitsvictoria δεν ξέρω αν θα σου άρεσε σαν ιδέα, αλλά πρόσφατα διάβασα ότι 10 λεπτά σχοινάκι αντιστοιχεί σε 1 ώρα χτύπημα στον διάδρομο + λίγους κοιλιακούς& ραχιαίους, κάτι θα κάνεις..

vaso lux Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να δεις αποτελεσματα. Το πιθανότερο είναι μετά τον σαραντισμό να αρχίσεις να παίρνεις τα πάνω σου. Με τα λόχεια έχεις τελειώσει? Πάντως να ξέρεις ότι και οι σούπες έχουν τις περισσότερες φορές τρελές θερμίδες! Καλύτερα μια ωραία μπριζολίτσα ή μπιφτεκάκια και βραστά λαχανικά με ρυζάκι παρά συνεχώς σουπικά.

 

angel καλησπέρα. που λές όπως είπα και πρίν, πήρα γύρω στα 25 κιλά και πρόσεχα. σκέψου. τι να πώ, μάλλον άλλαξε ο μεταβολισμός. όταν γέννησα έχασα γύρω στα 15 κιλά αλλά με τον θηλασμό πήρα 5 και απο τότε προσπαθώ να τα χάσω. όσο αφορά το σχοινάκι που λές είναι καλή ιδέα αλλά δεν κάνει για την περίπτωσή μου-είμαι και γκαντέμω-διότι έχω εκ γενετής πρόβλημα στην μέση και αυχενικό και αν δεν το ξέρετε, απαγορεύονται τέτοιες ασκήσεις όπως και οι πιλάτες. φιλιά!!! ΥΣ. Ναί το μωρό το έκανα μπάνιο μαζί με τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

angel καλησπέρα. που λές όπως είπα και πρίν, πήρα γύρω στα 25 κιλά και πρόσεχα. σκέψου. τι να πώ, μάλλον άλλαξε ο μεταβολισμός. όταν γέννησα έχασα γύρω στα 15 κιλά αλλά με τον θηλασμό πήρα 5 και απο τότε προσπαθώ να τα χάσω. όσο αφορά το σχοινάκι που λές είναι καλή ιδέα αλλά δεν κάνει για την περίπτωσή μου-είμαι και γκαντέμω-διότι έχω εκ γενετής πρόβλημα στην μέση και αυχενικό και αν δεν το ξέρετε, απαγορεύονται τέτοιες ασκήσεις όπως και οι πιλάτες. φιλιά!!! ΥΣ. Ναί το μωρό το έκανα μπάνιο μαζί με τον άντρα μου.

 

Κοίτα, ο θηλασμός ανοίγει την όρεξη (τουλάχιστον την δική μου:D) αλλά ευτυχώς για μικρό διάστημα...

Αν έχεις τόσο σοβαρά προβλήματα θα πρέπει να συμβουλευτείς τον ορθοπεδικό που σε παρακολουθεί, αν και με κάθε επιφύλαξη θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις το πιλάτες, δεν είναι απαγορευτικό για αυτές τις παθήσεις (ειδικά για το αυχενικό), γιατί και εγώ λόγω ορθοπεδικού προβλήματος χαμηλά στον κόκκυγα με πολλούς πόνους κατέληξα να γίνω καλά κατά το 80% επειδή άρχισα το πιλάτες. Φυσικά η γυμνάστρια ήξερε το πρόβλημα και μου έλεγε πώς να εκτελώ κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις ώστε να μην καταπονώ το συγκεκριμένο σημείο.

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα σου άρεσε σαν ιδέα, αλλά πρόσφατα διάβασα ότι 10 λεπτά σχοινάκι αντιστοιχεί σε 1 ώρα χτύπημα στον διάδρομο + λίγους κοιλιακούς& ραχιαίους, κάτι θα κάνεις..

 

Aλήθεια; Θα στείλω τον άντρα μου αμεσα να μου πάρει σχοινάκι!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, δεν θυμάμαι πλέον αν είχα πάρει 30 ή 35 κιλά στην εγκυμοσύνη, πάντως ενώ γέννησα με καισαρική, βγαίνοντας από το μαιευτήριο ενώ έτρωγα κανονικά έχασα για πλάκα 10-15 κιλά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θηλάζοντας αποκλειστικά. Και φυσικά έτρωγα και γλυκά αλλά ας πούμε όχι σοκολάτα αλλά κομπόστα ή γλυκό του κουταλιού. Έτσι μου έμειναν κάπου 6-7 κιλά στο 5μηνο. Μετά έκανα διατροφή -όχι δίαιτα- για ένα διάστημα με διαιτολόγο λόγω του ότι δούλευα είχα και τον θηλασμό, πήγαινα λίγο γυμναστήριο για πιλάτες και τρέξιμο και είχα και το σπίτι και δεν ήθελα να τα παίξω. Μέχρι τον χρόνο είχα γίνει όπως πριν την εγκυμοσύνη.

gitsvictoria δεν ξέρω αν θα σου άρεσε σαν ιδέα, αλλά πρόσφατα διάβασα ότι 10 λεπτά σχοινάκι αντιστοιχεί σε 1 ώρα χτύπημα στον διάδρομο + λίγους κοιλιακούς& ραχιαίους, κάτι θα κάνεις..

vaso lux Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να δεις αποτελεσματα. Το πιθανότερο είναι μετά τον σαραντισμό να αρχίσεις να παίρνεις τα πάνω σου. Με τα λόχεια έχεις τελειώσει? Πάντως να ξέρεις ότι και οι σούπες έχουν τις περισσότερες φορές τρελές θερμίδες! Καλύτερα μια ωραία μπριζολίτσα ή μπιφτεκάκια και βραστά λαχανικά με ρυζάκι παρά συνεχώς σουπικά.

 

:) ενταξει τρωω κ βραστα η ψητα κρεατα που κ που αλλα τις περισσοτερες φορες μονο ρυζι,η σουπιτσες,κανω κ κοιλιακους γιατι δεν εχω καθολου πονο αν κ γεννησα με καισαρικη και περπατημα γρηγορο....ααααααχ πες μου τετοιαααα οτι μετα το σαραντησμο θα παρω τα πανω μου....σαγαπαω αχαχαχαχα :D εγω πιστευω οτι ειμαι κ απο τις τυχερες ατυχες που δεν μπορω να φαω οτιδηποτε γλυκο γιατι εχω αλλεργια στη λακτοζη....και για να πω την αμαρτια μου και να κανω κ την φιλη μας να νιωσει καλυτερα....ειμαι εξω απο το χωρο κ λεω ετσι....αν μπορουσα να φαω μαλλον θα τσακιζα κ εγω καμια παστα τη μερα,πιος ξερει :P

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, δεν θυμάμαι πλέον αν είχα πάρει 30 ή 35 κιλά στην εγκυμοσύνη, πάντως ενώ γέννησα με καισαρική, βγαίνοντας από το μαιευτήριο ενώ έτρωγα κανονικά έχασα για πλάκα 10-15 κιλά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θηλάζοντας αποκλειστικά. Και φυσικά έτρωγα και γλυκά αλλά ας πούμε όχι σοκολάτα αλλά κομπόστα ή γλυκό του κουταλιού. Έτσι μου έμειναν κάπου 6-7 κιλά στο 5μηνο. Μετά έκανα διατροφή -όχι δίαιτα- για ένα διάστημα με διαιτολόγο λόγω του ότι δούλευα είχα και τον θηλασμό, πήγαινα λίγο γυμναστήριο για πιλάτες και τρέξιμο και είχα και το σπίτι και δεν ήθελα να τα παίξω. Μέχρι τον χρόνο είχα γίνει όπως πριν την εγκυμοσύνη.

gitsvictoria δεν ξέρω αν θα σου άρεσε σαν ιδέα, αλλά πρόσφατα διάβασα ότι 10 λεπτά σχοινάκι αντιστοιχεί σε 1 ώρα χτύπημα στον διάδρομο + λίγους κοιλιακούς& ραχιαίους, κάτι θα κάνεις..

vaso lux Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να δεις αποτελεσματα. Το πιθανότερο είναι μετά τον σαραντισμό να αρχίσεις να παίρνεις τα πάνω σου. Με τα λόχεια έχεις τελειώσει? Πάντως να ξέρεις ότι και οι σούπες έχουν τις περισσότερες φορές τρελές θερμίδες! Καλύτερα μια ωραία μπριζολίτσα ή μπιφτεκάκια και βραστά λαχανικά με ρυζάκι παρά συνεχώς σουπικά.

 

ναι τελιωσα με τα λοχεια ειχα μικρη ροη μονο για 18 μερες :)

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...