Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλαζω και δε θελει μπιμπερο ή ποτηρακι?Τι να παρω για νερο?


Recommended Posts

Η μικρη 13.5 θηλαζει και εχω δοκιμασει μπιμπερο για νερο,δε θελει.

Ποτηρακι με μαλακο στομιο π.χ.. chicco,dr brown's δε θελει,απλα δαγκωνει. Kαι δοκιμασα nuby ποτηρακι με καλαμακι και ρουφαει,αλλα ομως εχει καπακι και βρισκει στο ματακι της.

Τι αλλο ποτηρακι με καλαμακι ειναι βολικο απο την εμπειρια σας?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ χρησιμοποιώ αυτό: http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Kid_Basix/Safe_Sippy_2

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με το καλαμακι και χωρίς.

Εχω παρει από ενα και για τα δυο πιτσιρίκια μου (ο γιος μου ειναι 2,5 χρονών και η κόρη μου 15 μηνών και θηλάζει ακόμα).

Και η δική μου μπεμπα δε θελει το μπιμπερό καθόλου (ειχα ανοιξει και θεμα, δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96083), αλλά τουλάχιστον νεράκι πίνει από 8 μηνων, ξεκινήσαμε με το εκπαιδευτικό ποτηράκι της ΝUK (αυτό εδώ: http://www.ubershop.co.uk/feeding_weaning/productDetails.php?code=nuk&id=2083&name=Disney%20Learner%20Bottle%20150ML%20with%20non-spill%20silicone%20spout). Αν και το συγκεκριμένο ειναι ΒPA free, επειδή θελω να σταματήσω την πλαστικούρα, χρησιμοποιώ πια το πρωτο που σου έβαλα, το Safe Sippy.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρη 13.5 θηλαζει και εχω δοκιμασει μπιμπερο για νερο,δε θελει.

Ποτηρακι με μαλακο στομιο π.χ.. chicco,dr brown's δε θελει,απλα δαγκωνει. Kαι δοκιμασα nuby ποτηρακι με καλαμακι και ρουφαει,αλλα ομως εχει καπακι και βρισκει στο ματακι της.

Τι αλλο ποτηρακι με καλαμακι ειναι βολικο απο την εμπειρια σας?

 

Κανονικο ποτηρι και κανονικο καλαμακι.

Ειναι το πιο βολικο.

Και στα 2 παιδια μου εμαθα να ρουφανε με το καλαμακι απο 9 -10 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικο ποτηρι και κανονικο καλαμακι.

Ειναι το πιο βολικο.

Και στα 2 παιδια μου εμαθα να ρουφανε με το καλαμακι απο 9 -10 μηνων.

 

Συμφωνώ! Κι είναι πρακτικό διότι έτσι και να ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου το "ειδικό" ποτήρι, μπορείς να δώσεις ανά πάσα στιγμή νερό/χυμό στο παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια εγω πριν λιγες μερες (μια βδομαδα περιπου) του εδωσα με καλαμακι και ηπιε κανονικα. Απο χθες ομως διαπιστωσε οτι αν φυσαει εχει πιο πολυ πλακα! Δεν ρουφαει καθολου! Φυσαει Φρρρρρρρ μπουρμουληθρες... αφηνει το καλαμακι με κοιταει και γελαει:P και ξανα απο την αρχη... :evil: Οποτε εκει που επινε καμια γουλιτσα τωρα παλι στο τιποτα βρισκομαστε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια εγω πριν λιγες μερες (μια βδομαδα περιπου) του εδωσα με καλαμακι και ηπιε κανονικα. Απο χθες ομως διαπιστωσε οτι αν φυσαει εχει πιο πολυ πλακα! Δεν ρουφαει καθολου! Φυσαει Φρρρρρρρ μπουρμουληθρες... αφηνει το καλαμακι με κοιταει και γελαει:P και ξανα απο την αρχη... :evil: Οποτε εκει που επινε καμια γουλιτσα τωρα παλι στο τιποτα βρισκομαστε!!!

 

Είναι έξυπνο παιδάκι :-D Είναι κι αυτό μέσα στο πρόγραμμα. Αν δεν δείξεις ιδιαίτερες αντιδράσεις και επιμείνεις με ηρεμία (ή καλύτερα πίνοντας κι εσύ παράλληλα με καλαμάκι) θα επανέλθει στο να πίνει αντί να φυσάει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι έξυπνο παιδάκι :-D Είναι κι αυτό μέσα στο πρόγραμμα. Αν δεν δείξεις ιδιαίτερες αντιδράσεις και επιμείνεις με ηρεμία (ή καλύτερα πίνοντας κι εσύ παράλληλα με καλαμάκι) θα επανέλθει στο να πίνει αντί να φυσάει.

 

Η αληθεια ειναι οτι τις πρωτες φορες δεν κρατηθηκα και γελασα κι εγω οποτε το βλεπει σαν παιχνιδι:roll:. Προσπαθω οσο μπορω να ειμαι ανεκφραστη και αν κανει μπουρμπουληθρες του το παιρνω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Κι είναι πρακτικό διότι έτσι και να ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου το "ειδικό" ποτήρι, μπορείς να δώσεις ανά πάσα στιγμή νερό/χυμό στο παιδί σου.

 

Συμφωνω και επαυξανω γιατι το καλαμακι ειναι μιας χρησεως οποτε δεν μενουν καταλυπα. Εμεις πιναμε με πλαστικα κυπελα και δεν καθαριζαν τα ενσωματοενα

Παντως αυτο που με βολεψε ειναι τα κυπελα με καπακι (γιατι προστατευονται λιγο). Εκοψα τα καλαμακια πολλαπλων χρησεων. Τωρα ειδικα για το νερο επειδει πινουμε εμφιαλομενο περνω μπουκαλια με στομιο. Ο μεγαλος πινει ανετα. Στο μικρο αναλογα με τα κεφια βαζω καλαμακι. Ο μικρος πινει ανετα απο 13 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...