Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαιτολόγια


dimmi

Recommended Posts

Είναι από διατροφολόγο.

Το ακόλουθο είναι για την αρχή της κύησης (είχα πρωτοπάει μετά την καθυστέρηση κάπου στα 95 κιλάμ ήταν αρχές Σεπτέμβρη).

Το μωρό ακόμα τότε δεν έχει ιδιαίτερες διατροφικές ανάγκες, τρώμε σχεδόν ό,τι και πρίν.

 

Πρωινό:

1 ποτήρι γάλα με 1 φέτα ψωμί και 1 κομμάτι τυρί (2 δάχτυλα)

Πρόγευμα:

1 φρούτο

Μεσημέρι:

(μια επιλογή κάθε μεσημέρι)

1 μερίδα κοτόπουλο ψητό με 6-7 κομμάτια πατάτα και σαλάτα

1 μερίδα ψάρι βραστό με 1 πιάτο σούπα με ρύζι και σαλάτα

1 μερίδα μπριζόλα ψητή με 1 φλυτζάνι ρύζι και σαλάτα

1 μερίδα μακαρόνια (2 φλυτζάνια) με 2 κουταλιές σούπας κιμά και σαλάτα

1 μερίδα μπριάμ (2 φλυτζάνια) με 3 δάχτυλα τυρί και 1 φέτα ψωμί

1 μερίδα ανάμεικτα λαχανικά με 2 φλυτζάνια ρύζι και 3 δάχτυλα τυρί

1 μερίδα μοσχάρι λεμονάτο (όσο η παλάμη σε μέγεθος) με μισό φλυτζάνι ρύζι και σαλάτα

Απόγευμα:

1 φρούτο

Βράδυ:

τοστ και 1 ποτήρι γάλα

ή σαλάτα με 1 κομμάτι τυρί και 1 φέτα ψωμί

ή 110 γρ. κρεατικά και σαλάτα

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα ίδια κιλά, εποχή, βδομάδες κύησης κι άλλο διαιτολόγιο:

 

Πρωί:

1-2 φέτες ψωμι και 1 κομμάτι τυρί (40 γρ.)

*διαλέγουμε κίτρινο τυρί και όχι light

ή 1 κουλούρι Θεσ/κης και 1 κομμάτι τυρί ή 2-3 φέτες τυρί του τόστ

Ενδιάμεσο:

1-2 φρούτα

Μεσημέρι:

2 κομμάτια γεμιστά με 4-5 κομμάτια πατάτα και 3 δάχτυλα τυρί

2 φλυτζάνια μακαρόνια με 2 κουταλιές σούπας κιμά, τριμμένο κίτρινο τυρί και σαλάτα

1 μερίδα ψάρι ψητό με χόρτα ή κολοκυθάκια βραστά και 1 φέτα ψωμί

1 μπριζόλα μοσχαρίσια και 1 φλυτζάνι ρύζι και σαλάτα

2 φλυτζάνια φασολάκια ή μπριάμ με 3 δάχτυλα τυρί και 1 φέτα ψωμί

1 μερίδα κοτόπουλο ψητό (μισό στήθος) και 5-6 κομμάτια πατάτα και σαλάτα

1 μερίδα μοσχάρι λεμονάτο (στο μέγεθος της παλάμης μας είναι οι μερίδες) και 1 φλυτζάνι ρύζι και σαλάτα

Απόγευμα:

γιαούρτι με 1 κουταλιά γλυκού μέλι και 1 φρυγανιά

Βράδυ:

2/3 του μεσημεριανού

ή τοστ με 2 φέτες τυρί και με 1 ποτήρι γάλα

Πρό ύπνου:

1 ποτήρι γάλα

(γάλα πλήρων λιπαρών)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι μερίδες στα κρεατικά είναι όσο το μέγεθος της παλάμης μας πάντα. Ολα τα προιόντα όσο γίνεται πιο ανεπεξέργαστα, τα γάλατα-τυριά πλήρων λιπαρών, το ψωμί πολύσπορο κτλ

Στη σαλάτα βάζουμε ωμό ελαιόλαδο σε λογική ποσότητα, στα φαγητά προσπαθούμε το λάδι να μην μαγειρεύεται πολύ, πχ να μπαίνει στο τέλος.

 

Εγώ στο πρώτο τρίμηνο έπινα 2 φορές τη μέρα πορτοκαλάδα και ξεπερνούσα φυσικά τα φρούτα που μου είχε, όμως είχε πεί από παραπάνω ποιοτικό φαγητό δεν θα παχύνω, μόνο από γλυκά, πίτσες κτλ (έτσι κι έγινε, όταν τρώω από αυτά ανεβαίνει η ζυγαριά!)

 

Για το δεύτερο τρίμηνο μου είχε πεί πως αυξάνονται οι ανάγκες του μωρού σε πρωτείνη και 5 φορές την εβδομάδα έχουμε κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, φακές κτλ

Εάν ξαναπάω τώρα που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο θα σας βάλω και νέο διαιτολόγιο για το δεύτερο τρίμηνο.

 

Οποια κοπέλα έχει από διατροφολόγο διαιτολογίο για κύηση ας μας γράψει να αλληλοβοηθηθούμε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την προσφορά σου!!! Ειναι σημαντικό να βοηθάει η μια την άλλη σε τετοιες περιπτώσεις...που δεν πρέπει να πάρουμε πολλά κιλά!!

Αν πάω σε ενδοκρινολόγο θα του ζητήσω διατροφή για διαβητη, γιατί το φοβάμαι λίγο λόγω διδύμων, και θα το γράψω...

 

Μια ερωτηση μονο...οταν εκανες το πρώτο διαιτολόγιο στις αρχές δηλ έχασες κιλά?? Μου φαίνονται αρκετοί οι υδατάνθρακες γι αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τρίμηνο έβαλα 1,5 κιλό ακριβώς (μέχρι την αυχενική).

Ετρωγα πολύ και λάθος κάποιες φορές επί μέρες (παγωτά, πίτσες κτλ)

αλλά μόλις έκανα το διαιτολόγιο ξεφούσκωνα κατευθείαν.

 

Γενικά είχα θέμα με το βραδυνό, έπρεπε να είναι 2-3 ώρες πρό ύπνου αλλά εγώ έτρωγα αργά και λάθος συχνά!

 

Εύχομαι να μην έχεις κανένα πρόβλημα αλλά να μας γράψεις διαιτολόγιο!

Αν φοβάσαι τον διαβήτη πρώτα το λές του γιατρού σου και σου γράφει καμπύλη σακχάρου, αν τον προβληματίζει το σάκχαρο νηστείας σου.

Αλλο διαιτολόγιο για διαβητικό, αλλο απλά για έγγυο.

Επίσης άλλο πρώτο τρίμηνο άλλο δεύτερο, και το πιο βασικό που έχω καταλάβει, οι ανάγκες κάθε εγγύου είναι διαφορετικές (ανάλογα με τις ορέξεις της, αν έχει κάποιο πρόβλημα με τις αιματολογικές της κτλ)

 

Αντε όλα θα τα κάνουμε, υπομονή να έχουμε και πείσμα. Με το καλό τα διδυμάκια σου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρες, σύντομα θα βάλω και διαιτολόγια για το δεύτερο τρίμηνο.

Οι αιματολογικές μου ήταν άριστες και έτσι μπορώ να ακολουθήσω κανονική διατροφή στο διατροφολόγο.

 

Gemini τελικά τί θα κάνεις, θα πας σε διαβητολόγο αν και δεν έχεις ενδείξεις?

Κάποια άλλη κοπέλα να βάλει διαιτολόγια?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες, σύντομα θα βάλω και διαιτολόγια για το δεύτερο τρίμηνο.

Οι αιματολογικές μου ήταν άριστες και έτσι μπορώ να ακολουθήσω κανονική διατροφή στο διατροφολόγο.

 

Gemini τελικά τί θα κάνεις, θα πας σε διαβητολόγο αν και δεν έχεις ενδείξεις?

Κάποια άλλη κοπέλα να βάλει διαιτολόγια?

Ναι θα πάω. Μες στη βδομάδα λογικά. Απλά ψάχνω να βρω εναν να παρακολουθει και το θυροειδή μου παράλληλα... Θα του ζητησω διατροφή και θα τη βάλω...

Δεν εχω κάνει καμπύλη ακομα. Και το σακχαρο στις απλες΄εξετάσεις βγηκε 90. Αν και απ΄οτι κατάλαβα δεν παίζει και πολύ ρόλο αυτό!

Εσύ το διαιτολογιο για το β τριμηνο στο χει δωσει διαιτολογος??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάει ακόμα, έκλεισα για Δευτέρα, ανυπομονώ γιατί περιέργως δεν πεινάω τρελά αυτές τις μέρες και είπα να το εκμεταλευτώ να χάσω κανένα κιλάκι! :D

Δεν ξέρω τί παίζει με το σάκχαρο, είναι μπερδεμένα. Λογικά το 90 δεν προβληματίζει. Εμένα (που 91 είχα) δεν είπε κάτι. Αυτό που έχω εμπεδώσει πως ο διαβήτης κύησης μπορεί να χτυπήσει όλες ανεξαιρέτως.

Μη προβληματίζεσαι, αυτά σε πονηρεύουν οι γιατροί και τα κάνεις αν χρειαστεί.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάει ακόμα, έκλεισα για Δευτέρα, ανυπομονώ γιατί περιέργως δεν πεινάω τρελά αυτές τις μέρες και είπα να το εκμεταλευτώ να χάσω κανένα κιλάκι! :D

Δεν ξέρω τί παίζει με το σάκχαρο, είναι μπερδεμένα. Λογικά το 90 δεν προβληματίζει. Εμένα (που 91 είχα) δεν είπε κάτι. Αυτό που έχω εμπεδώσει πως ο διαβήτης κύησης μπορεί να χτυπήσει όλες ανεξαιρέτως.

Μη προβληματίζεσαι, αυτά σε πονηρεύουν οι γιατροί και τα κάνεις αν χρειαστεί.

Οκ! Οπότε την επομενη εβδομάδα θα ...ανταλλάξουμε απόψεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax τι ωραιο θεματακι και σπουδαζω και διαιτολογια οποτε καταλαβαινεται με τραβηξε πολυ και τ διαιτολογια οσο μπορω να κρινω ειναι οντως πλουσια σε θρεπτικα συσττατικα.Βεβαια χωρις να θελω να γινω γραφικη κ συγνωμη αν γινω σε καμια περιπτωση τα διαιτολογια που δινονται δεν πρεπει να αντικαταστησουν το πρωσοπικο μας ραντεβου με το διαιτολογο γιατι ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος

Link to comment
Share on other sites

Ax τι ωραιο θεματακι και σπουδαζω και διαιτολογια οποτε καταλαβαινεται με τραβηξε πολυ και τ διαιτολογια οσο μπορω να κρινω ειναι οντως πλουσια σε θρεπτικα συσττατικα.Βεβαια χωρις να θελω να γινω γραφικη κ συγνωμη αν γινω σε καμια περιπτωση τα διαιτολογια που δινονται δεν πρεπει να αντικαταστησουν το πρωσοπικο μας ραντεβου με το διαιτολογο γιατι ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος

Αυτό το πιστευω κι εγώ. Σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστά το ραντεβού με τον ειδικό. Απλά βολέυει να εχεις για να συγκρίνεις με αυτά που σου λεει ο δικός σου γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

η διαίτα 1800 θερμίδων από την 30η εβδομάδα και μέτα

για διαβήτη κύησης

δεν είναι για να χάσεις κιλά αλλά ούτε και για να πάρεις

 

παίρνεις όλα όσα χρειάζεται μια έγγυος στο 3ο τρίμηνο

 

πρωινό

-------

250 μλ γάλα ή 250 γρ γιαούρτι 0% ή 2%

1 φέτα ψωμί ολικής ή 2 φρυγανιές

30γρ άπαχο τυρί

1 μικρό φρούτο (ποσότητα 1 φλιτζάνι τσαγιού περίπου)

 

δεκατιανό & απογευματινό

---------

125 μλ γάλα ή γιαούρτι

1 φέτα ψωμί

+ 1 φρούτο (το φρούτο μπορώ να το μεταφέρω στο μεσημεριανό

ή στο βραδυνό αντίστοιχα)

 

μεσημεριανό

------------

150-200γρ κρέας ψητό ή βραστό (αν θέλω τυρί ή αυγό αφαιρώ αντίστοιχα γραμμάρια από το κρέας)

150-200γρ σαλάτα (για κόκκινα λαχανικά 100γρ)

90γρ ζυμαρικό ή ρύζι ή πατάτες

1 φέτα φωμί

(αν θέλω να βάλω περισσότερα ζυμαρικά αφαιρώ το ψωμί)

σε όλα αυτά μόνο 1 κουταλιά της σούπας λάδι

 

βραδυνό

--------

όπως το μεσημεριανό αλλά με

120-150γρ κρέας

και μισή φέτα ψωμί

 

πρό ύπνου

----------

250γρ γάλα ή γιαούρτι

1 φρυγανιά

 

Αν θέλω όσπρια είναι περίπου 2-3 κουτάλες και αφαιρώ τα

ζυμαρικά και το ψωμί

Αν θέλω λαδερό υπολογίζω ποσότητα περίπου 2 φλυτζάνια τσαγιού

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να προσεχετε πολυ.

μην ακολουθειτε διαιτες που σας εδωσαν τριτοι,δηλαδη που σας εδωσε μια φιλη σας που ειχε παει σε διαιτολογο,ενας γνωστος σας που ειχε κανει διατροφη

 

μεγαλη προσοχη.ειδικα εσεις που ειστε και επιδοξες μανουλες.

οι αναγκες καθε μιας εγκυου ειναι κατα πολυ διαφορετικες.

πρωτα και κυρια αλλαζουν βασικα δεδομενα οπως υψος,βαρος,λιπος,. άλλες αναγκες εχει καθε μια μανούλα.επειδη η διαιτα δουλεψε στη φιλη σας,δεν θα δουλεψει το ιδιο και σε εσας,αλλα ακομα και στην περιπτωση που δουλεψει δεν θα σας ωφελησει στον ιδιο βαθμο,διοτι καθε μια απο εσας εχει διαφορετικες αναγκες σε πρωτεινη(πολυ σημαντικη στην περιοδο εγκυμοσυνης) σε υδατανθρακες και λιπος .

 

οποτε πολυ προσοχη. μπορειτε μονες σας να ''ακουτε τον οργανισμο σας'' ,αν δεν μπορειτε να το καταφερετε επισκεφτειτε καποιον διαιτολογος,εστω για ενα μικρο χρονικο διαστημα μεχρι να βαλετε προγραμμα στη διατροφη σας. ;);):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Chrimai ευχαριστούμε! Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

Μαρουλλίτα έτσι είναι θέλει προσοχή, εσύ έχεις κάποιο διαιτολόγιο?

 

Τελικά με καθυστέρηση να και το νέο διαιτολόγιο, μέσω φαξ, λόγω κακοκαιρίας δεν πήγα.

 

Διαιτολόγιο για δεύτερο τρίμηνο

- πρωινό: 1 ποτ. γάλα και 2 φ. ψωμι με 1 μικρό κομμάτι τυρί

- πρόγευμα: 1-2 φρούτα ή 1 ποτήρι χυμό

- ενδιάμεσο: (2 ώρες μετά το πρόγευμα) 1-2 φρυγανιές με 1 μικρό κομμάτι τυρί

- μεσημεριανό:

1 μερίδα μπριζόλα χοιρινή ψητή με 2/3 φλυτζάνι ρύζι και σαλάτα

ή 2 μέτρια μπιφτέκια ψητά και σαλάτα με 1-2 φέτες ψωμί

ή 1 μερίδα κοτόπουλο ψητό (1/2 στήθος) με 5-6 κομμάτια πατάτα και σαλάτα

ή φιλέτο μοσχαρίσιο ψητό με 1 φλυτζάνι ρύζι και σαλάτα

ή 1 μερίδα ψάρι ψητό με χόρτα και 2 φέτες ψωμί

ή 1 μερίδα μοσχάρι κοκκινιστό (μέγεθος παλάμης) με 1 φλυτζάνι ρύζι ή μακαρόνια ή πατάτα και σαλάτα

ή 1 μερίδα φασολάκια με πατάτα (2 φλυτζάνια) με 1 κομμάτι τυρί

 

(αυτή την εβδομάδα αποφύγαμε όσπριο και ζυμαρικά για ξεφούσκωμα)

 

- απόγευμα: 1-2 φρούτα

- βράδυ:

1/2 μερίδα μεσημεριανού ή τοστ με 1 ποτήρι γάλα ή σαλάτα με παξιμάδι και 1 κομμάτι τυρί

 

Αν προκύψει δυσκοιλιότητα με το σίδηρο είπε ότι προσθέτω 2-3 αποξηραμένα δαμάσκηνα ή σύκα κάθε βράδυ

Αν θέλω γλυκό να προτιμώ σοκολάτα υγείας, να τρώω 1 των 50-60 γραμμαρίων ανά εβδομάδα τμηματικά (1-2 σειρές μέρα παρά μέρα πχ)

 

 

Εκτός από σήμερα που τίμησα σουβλάκια και κόκα κόλα μια χαρά τα πάω :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

οχι,δεν εχω καποιο διαιτολογιο. δεν ειμαι επιδοξη μανουλα ακομη.

 

μπηκα για να δινω μερικες συμβουλες,ειμαι διαιτολογος.

 

τελος παντων.

 

παρατηρησα οτι εγραψες φρυγανια.

η φρυγανια κατα την εκγυμοσυνη καλο να αποφευγεται,επειδη ηδη η εγκυμοσυνη απο μονη της φερνει δυσκοιλιοτητα κατακρατησεις κλπ,ε,η φρυγανια το επιτεινει το προβλημα. συμβουλη αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σημερα ειχα ρανταβού με ενδοκρινολόγο η οποία αρνήθηκε κατηγορηματικά να μου δώσει διατροφή. Μου ειπε οτι αυτό το κάνουμε μονο αν υπάρχει ένδειξη, και οτι αν κάνει κάποια διαβητη κύησης ειναι περισσότερο θέμα οργανισμού και προδιάθεσης παρά διατροφής. Η διατροφή ειναι τροπος αντιμετώπισης λέει.

Οποτε τζίφος, μονη μου οτι ειναι θα προσέχω. Και οταν κάνω την καμπύλη θα δουμε πως θα πάει. Πάντως μου ειπε ειναι λάθος να κόψουμε υδατάνθρακες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σημερα ειχα ρανταβού με ενδοκρινολόγο η οποία αρνήθηκε κατηγορηματικά να μου δώσει διατροφή. Μου ειπε οτι αυτό το κάνουμε μονο αν υπάρχει ένδειξη, και οτι αν κάνει κάποια διαβητη κύησης ειναι περισσότερο θέμα οργανισμού και προδιάθεσης παρά διατροφής. Η διατροφή ειναι τροπος αντιμετώπισης λέει.

Οποτε τζίφος, μονη μου οτι ειναι θα προσέχω. Και οταν κάνω την καμπύλη θα δουμε πως θα πάει. Πάντως μου ειπε ειναι λάθος να κόψουμε υδατάνθρακες...

Να σου πώ την αλήθεια μου το περίμενα, ότι αν ήταν σωστή δε θα σου έδινε διατροφή, γιατί ουσιαστικά πήγες σε γιατρό χωρίς να έχεις ιατρικό θέμα. (και ας ευχόμαστε να μην έχουμε καθόλου μέχρι το τέλος της κύησης ;) )

Κι γω μόνη μου προσέχω μη νομίζεις, ζυγίζομαι όποτε θυμηθώ, άμα δω και ανέβει μαζεύομαι λίγο.

Αν δεν έχεις θέμα δύσκολα ακολουθείς δίαιτα. Πχ τις προηγούμενες μέρες έφαγα γλυκάκια, τώρα επανήλθα, δεν είμαι και ρομποτάκι γενικά, πόσο μάλλον στην κύηση!

Αλλά ένα μπούσουλα τί πρέπει να τρώμε με βάση τις ανάγκες σε κάθε τρίμηνο καλό είναι να τον έχουμε, εμένα με βοηθά να ξέρω πότε ξέφυγα και επανέρχομαι όσο μπορώ...

 

Μαρουλλίτα με το καλό να γίνεις κι συ διαιτολόγος και μανούλα λοιπόν! :-D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την αλήθεια μου το περίμενα, ότι αν ήταν σωστή δε θα σου έδινε διατροφή, γιατί ουσιαστικά πήγες σε γιατρό χωρίς να έχεις ιατρικό θέμα. (και ας ευχόμαστε να μην έχουμε καθόλου μέχρι το τέλος της κύησης ;) )

Κι γω μόνη μου προσέχω μη νομίζεις, ζυγίζομαι όποτε θυμηθώ, άμα δω και ανέβει μαζεύομαι λίγο.

Αν δεν έχεις θέμα δύσκολα ακολουθείς δίαιτα. Πχ τις προηγούμενες μέρες έφαγα γλυκάκια, τώρα επανήλθα, δεν είμαι και ρομποτάκι γενικά, πόσο μάλλον στην κύηση!

Αλλά ένα μπούσουλα τί πρέπει να τρώμε με βάση τις ανάγκες σε κάθε τρίμηνο καλό είναι να τον έχουμε, εμένα με βοηθά να ξέρω πότε ξέφυγα και επανέρχομαι όσο μπορώ...

Κι εγώ ετσι...Δεν εχω πάρει καθολου μεχρι τωρα αλλά εχω τωρα 4-5 μέρες που τρωω πολύ και γλυκά που δεν ειχα φάει ιδαίτερα από τοτε που εμεινα έγκυος. Λέω από άυριο να συμμαζευτώ ομως γιατί νομίζω το τσίμπησα το κιλάκι:? Ζυγίζομαι κάθε Πέμπτη και από τωρα ανησυχω!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τώρα γιατί κάπου εκεί μετά την αυχενική στις 13 εβδομάδες εμένα άρχισαν να μου μπαίνουν σφαίρα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Chrimai ευχαριστούμε! Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

Μαρουλλίτα έτσι είναι θέλει προσοχή, εσύ έχεις κάποιο διαιτολόγιο?

 

Τελικά με καθυστέρηση να και το νέο διαιτολόγιο, μέσω φαξ, λόγω κακοκαιρίας δεν πήγα.

 

Διαιτολόγιο για δεύτερο τρίμηνο

- πρωινό: 1 ποτ. γάλα και 2 φ. ψωμι με 1 μικρό κομμάτι τυρί

- πρόγευμα: 1-2 φρούτα ή 1 ποτήρι χυμό

- ενδιάμεσο: (2 ώρες μετά το πρόγευμα) 1-2 φρυγανιές με 1 μικρό κομμάτι τυρί

- μεσημεριανό:

1 μερίδα μπριζόλα χοιρινή ψητή με 2/3 φλυτζάνι ρύζι και σαλάτα

ή 2 μέτρια μπιφτέκια ψητά και σαλάτα με 1-2 φέτες ψωμί

ή 1 μερίδα κοτόπουλο ψητό (1/2 στήθος) με 5-6 κομμάτια πατάτα και σαλάτα

ή φιλέτο μοσχαρίσιο ψητό με 1 φλυτζάνι ρύζι και σαλάτα

ή 1 μερίδα ψάρι ψητό με χόρτα και 2 φέτες ψωμί

ή 1 μερίδα μοσχάρι κοκκινιστό (μέγεθος παλάμης) με 1 φλυτζάνι ρύζι ή μακαρόνια ή πατάτα και σαλάτα

ή 1 μερίδα φασολάκια με πατάτα (2 φλυτζάνια) με 1 κομμάτι τυρί

 

(αυτή την εβδομάδα αποφύγαμε όσπριο και ζυμαρικά για ξεφούσκωμα)

 

- απόγευμα: 1-2 φρούτα

- βράδυ:

1/2 μερίδα μεσημεριανού ή τοστ με 1 ποτήρι γάλα ή σαλάτα με παξιμάδι και 1 κομμάτι τυρί

 

Αν προκύψει δυσκοιλιότητα με το σίδηρο είπε ότι προσθέτω 2-3 αποξηραμένα δαμάσκηνα ή σύκα κάθε βράδυ

Αν θέλω γλυκό να προτιμώ σοκολάτα υγείας, να τρώω 1 των 50-60 γραμμαρίων ανά εβδομάδα τμηματικά (1-2 σειρές μέρα παρά μέρα πχ)

 

 

Εκτός από σήμερα που τίμησα σουβλάκια και κόκα κόλα μια χαρά τα πάω :)

Καλημερα να σε ρωτησω κατι εκει που λες τυρι εννοεις οτι να ναι(π.χ. φετα,κασερι,κιτρινο).Και κατι αλλο ζυμαρικα και οσπρια ποτε τρως?Ανα 2η εβδομαδα?Δηλ. μια ναι μια οχι?

Θα σου πω κι εγω τι κανω βεβαια δεν νομιζω να ειναι απολυτα σωστο...Λοιπον...Ειμαι στη 19η εβδομαδα και εχω παρει 9 κιλα(ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!)και αποφασισα πριν κανα 6ημερο να μαζευτω...Το πρωι μπορει να φαω κανα τοστ με γαλοπουλα βραστη και τυρι χαμηλων λιπαρων η καποιες φορες τιποτα γιατι δεν θελω(ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΤΟ ΞΕΡΩ)μετα μεχρι το μεσημεριανο μπορει να φαω 1-2 κριτσινια ολικης η μια φετα ψωμι λευκο,το μεσημερι θα φαω κανονικα οτι εχω φτιαξει(οτι εφτιαχνα πριν την εγκυμοσυνη ακριβως τα ιδια φτιαχνω και τωρα)ψωμι αναλογα το φαγητο(2-3 φετες ψωμι)και απαραιτητα φετα,το απογευμα θα φαω παλι η κανα κριτσινι η κανα καροτακι,το βραδυ δεν τρωω τιποτα το πολυ-πολυ μια φετα ψωμι με τυρι φετα.Εμενα δεν με ενοχλει αλλα το μωρο μου τρεφεται σωστα?Η οτι χρειαζεται θα το παρει οπως και να εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια πολύ ωραίο θέμα και πήρα πολλές ιδέες!!! Με προβληματίζει κάτι. Είμαι 18η εβδομάδα και παίρνω ένα χάπι σίδηρο το πρωί, μαγνήσιο το μεσημέρι και ασβέστιο το βράδυ. Πώς να πιω γάλα το πρωί αφού θα δυσκολέψει την απορρόφηση του σιδήρου; Και πώς να φάω τυρί ή γιαούρτι ή γάλα το μεσημέρι, αφού επίσης δυσκολεύουν την απορρόφηση του μαγνησίου;;;; Με αυτή τη λογική γαλακτοκομικά και γενικά ό,τι περιέχει ασβέστιο μπορώ να τα τρώω μόνο βράδυ. Έτσι δεν είναι;

Με αυτόν τον τρόπο όμως πίνω μόνο ένα ποτήρι γάλα καθημερινά.

Εσείς τι κάνετε με το γάλα και το σίδηρο ή το μαγνήσιο;;;

:roll:
Link to comment
Share on other sites

ferminadasa κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω με το γάλα... και είμαστε και στην ίδια εβδομάδα.

Δεν μου αρέσει ούτως ή άλλως και πολύ το γάλα και πίνω μόνο το πρωί κι αυτό με τα δημητριακά.

Μόλις ξυπνήσω πίνω ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι και το σίδηρο μαζί. Μετά περιμένω μισή με μία ωρίτσα για να φάω τα δημητριακά με το γάλα και μία μπανάνα. Το μεσημέρι τρώω κανονικά ότι μαγειρέψω και παίρνω φολικό οξύ. Μαγνήσιο δεν μου έχει δώσει ακόμη. Το απόγευμα παίρνω το ασβέστιο και τρώω φρούτα.Και μετά με πιάνουν οι τρελές λιγούρες!! Θέλω γλυκό και κάποιες μέρες και κάτι αλμυρό. Για βραδυνό πότε τρώω μια σαλάτα, πότε είμαι σκασμένη από τα χαζά που έχω φάει το απογευμα και δεν τρώω τίποτα και πότε τρώω κανονικό γεύμα.

Συνεχώς αναρωτιέμαι αν τρέφεται σωστά το μωρό μου...

Link to comment
Share on other sites

ferminadasa κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω με το γάλα... και είμαστε και στην ίδια εβδομάδα.

Δεν μου αρέσει ούτως ή άλλως και πολύ το γάλα και πίνω μόνο το πρωί κι αυτό με τα δημητριακά.

Μόλις ξυπνήσω πίνω ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι και το σίδηρο μαζί. Μετά περιμένω μισή με μία ωρίτσα για να φάω τα δημητριακά με το γάλα και μία μπανάνα. Το μεσημέρι τρώω κανονικά ότι μαγειρέψω και παίρνω φολικό οξύ. Μαγνήσιο δεν μου έχει δώσει ακόμη. Το απόγευμα παίρνω το ασβέστιο και τρώω φρούτα.Και μετά με πιάνουν οι τρελές λιγούρες!! Θέλω γλυκό και κάποιες μέρες και κάτι αλμυρό. Για βραδυνό πότε τρώω μια σαλάτα, πότε είμαι σκασμένη από τα χαζά που έχω φάει το απογευμα και δεν τρώω τίποτα και πότε τρώω κανονικό γεύμα.

Συνεχώς αναρωτιέμαι αν τρέφεται σωστά το μωρό μου...

 

 

Μην αγχώνεσαι! Το μωρό τα παίρνει όλα από τον οργανισμό μας. Και εγώ με το γάλα έχω ένα θέμα, αφού δεν μου αρέσει. Επίσης και εμένα με πιάνουν οι πείνες γύρω στις 7 και θέλω να φάω τα πάντα!!

Πάντως θα ρωτήσω το γιατρό μου αν μπορώ να παίρνω 2 χάπια ασβέστιο, μιας και με το γάλα δεν τα πάω καλά.

Όλα καλά θα πάνε και για μας και για τα νινάκια μας!!!:cool:

:roll:
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ ωραίο θέμα και πήρα πολλές ιδέες!!! Με προβληματίζει κάτι. Είμαι 18η εβδομάδα και παίρνω ένα χάπι σίδηρο το πρωί, μαγνήσιο το μεσημέρι και ασβέστιο το βράδυ. Πώς να πιω γάλα το πρωί αφού θα δυσκολέψει την απορρόφηση του σιδήρου; Και πώς να φάω τυρί ή γιαούρτι ή γάλα το μεσημέρι, αφού επίσης δυσκολεύουν την απορρόφηση του μαγνησίου;;;; Με αυτή τη λογική γαλακτοκομικά και γενικά ό,τι περιέχει ασβέστιο μπορώ να τα τρώω μόνο βράδυ. Έτσι δεν είναι;

Με αυτόν τον τρόπο όμως πίνω μόνο ένα ποτήρι γάλα καθημερινά.

Εσείς τι κάνετε με το γάλα και το σίδηρο ή το μαγνήσιο;;;

Χμμ, το ιδιο θεμα ειχα κι εγώ μιας και θεωρω ιδανικό πρωινο το γαλα με τα δημητριακά!

Αυτο που κάνω ειναι να πινω το σίδηρο οταν ξυπνάω ξημέρωμα για τουαλέτα. Στην αρχή εβαζα ξυπνητηρι κατα τις 6 ή ελεγα του αντρα μου να μου μιλήσει οταν φευγει για δουλειά το πρωι. Ομως καταλαβα οτι θα ξυπνησω οπωσδηποτε μια φορα μες στη νυχτα οπότε δε χρειάζονται όλα αυτά... Ετσι, οταν σηκώνομαι κατα τις 9-10 μπορώ να πιω το γαλα μου ανετα.

Πάντως μισή ωρα απόσταση σιδηρο με γάλα μου φαινεται λίγη. Φαντάζομαι θελει τουλάχιστον ενα διωρο....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...