Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγγλαϊα χρειάζομαι την βοήθεια σου...


Recommended Posts

Καλημέρα.Ηθελα πρώτα να σας συγχαρώ για την ομιλία σας, στην 1 ημερίδα μητρικού θηλασμού.Από όλες τις ομιλίες ήταν η πιο διαφωτιστική.Αφού μιλήσατε, με συγκεκριμένα παραδείγματα παρμένα από την ζωή.Ελπίζω να βγούνε και βιντεάκια από την ημερίδα για να δούνε και άλλες μαμάδες και μπαμπάδες.Το πρόβλημα που έχω το εμπιστεύομαι σε εσάς γιατί νιώθω θα εστιάσετε σ' αυτό και όχι στην ηλικιακή λεπτομέρεια.Θηλάζω το δεύτερο παιδί μου.Και όλα πήγαινα καλά μέχρι αυτή την στιγμή.Χθές το πρωί ήρθε να πιει το γαλατάκι της και θήλασε δεν μου έκφρασε τίποτε.Μετά από κάποιες ώρες που ήρθε να θηλάσει.Μου είπε ότι δεν είχε γαλατάκι.Το βράδυ που θήλασε δεν πρόλαβε να μου πεί γιατί κοιμήθηκε.Σήμερα το πρωί που θήλασε μου είπε ότι έβγαλε λίγο γαλατάκι.Μου έδειξε με τα δαχτυλάκια τις, τόσο μαμά λίγο βγήκε.Και μετά μου ξανάδειξε λίγο περισσότερο με τα δαχτύλάκια της.Και μετά μου είπε ότι δεν είχε τίποτα και προσπαθούσε προσπαθούσε αλλά τίποτα μαμά.Δεν ξέρω τι να κάνω.Γιατί και οι δύο θέλουμε να συνεχίσουμε και δεν ξέρω τι να κάνω.Και δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει αυτή η αλλαγή.Συγκεκριμένα θηλάζω απ΄τον Ιούνιο του 2005 το πρώτο μου παιδί.Σταμάτησα να θηλάζω για 4 μήνες πριν γεννήσω το δεύτερο.Και από τον Αυγουστο του 2007 συνεχίζω να θηλάζω μέχρι σήμερα.Να διευκρινήσω ότι θηλάζω αρκετό καιρό μόνο από το ένα στήθος λόγο προτίμησης της μικρής.Επίσης 2 με 3 μήνες πριν κλείσει τα 4 χρόνια της ζήτησε για πρώτη φορά να πιεί γάλα από το ψυγειο.Οπότε αυτό τον καιρό εκτός από το μητρικό γάλα, πίνει που και που και από το αγελαδινό.

Είμαι προβληματισμένη.Και δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει για αυτήν την αλλάγή.Γιατί δεν βγαίνει γαλατάκι.Ενώ το πρωί μου είπε ότι βγήκε αλλά λίγο.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχει καμία άλλη μαμά παρόμοια εμπειρία???Θέλουμε να γίνει ο απογαλακτισμός όταν αποφασίσουμε εμείς.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα η μικρή μου λέει τα ίδια.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κοριτσι μου δεν εχω παρομοια εμπειρια αλλα μηπως ειναι σημαδι αποθηλασμου για την κορη σου; Στο κατω κατω ακομη και να ελαττωθηκε το γαλατακι σου, ειναι κι αυτο μια φυσικη διαδικασια που επηλθε με τον καιρο. Επισης, νομιζω οτι αν το κοριτσακι σου δε δειχνει δυσαρεστημενο για την παρουσα κατασταση, τοτε ολα ειναι καλα κατα την αποψη μου.

 

Οπως και να χει μπραβο σου που εφτασες ως εδω! Κοπελες σαν εσενα σας εχω προτυπο μου! Εγω θηλασα σχεδον 2 χρονια τον πρωτο μου και δυστυχως σταματησαμε λογω εντονου πονου που ενιωθα στο στηθος κατα τον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης... νιωθω οτι του λειπει και στεναχωριεμαι, αλλα οταν γεννησω, αν μου ζητησει, θα του ξαναδωσω!

 

Για το θεμα σου, τωρα νομιζω καταλληλοτερη ειναι η Αγλαία. Ολα καλα σας ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Συνήθως όταν θέλουμε να αυξήσουμε τη γαλουχία, αυξάνουμε τον αριθμό και τη συχνότητα των θηλασμών. Θα συνεργαζόταν το παιδάκι σου σε κάτι τέτοιο;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβο σου που θηλαζεις τοσο καιρο νινακια2!!!!

 

"Ελπίζω να βγούνε και βιντεάκια από την ημερίδα για να δούνε και άλλες μαμάδες και μπαμπάδες¨

 

κι εγω θα ηθελα πολυ την ημεριδα σε βιντεο γιατι μου ηταν αδυνατο να παω.....ηθελα τοοοοοσο πολυ!!! Αν υπαρχει κατι σε βιντεο να δουμε πες μας Αγλαια......με εχεις βοηθησει πολυ με πμ στο αλλο σαιτ και θα ηθελα να σε γνωρισω και προσωπικα....αλλα δεν τα καταφερα!!

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζει το πρωί που σηκώνεται, όχι πάνω από πέντε λεπτά, μερικές φορες και λιγότερο. Γενικά έχω σταματήσει να μετράω το χρόνο, πάντα την αφήνω όσο θέλει.Το πρωί θηλάζει περισσότερο γιατί είναι πιο ξεκούραστη ενώ το βράδυ την πέρνει γρήγορα ο υπνος στο στήθος.Περίπου εδώ και τρεις μήνες σταμάτησε να σηκώνεται από το κρεβάτι που κοιμάται παρέα με την αδελφή της και ερχότανε για μία φορά να θηλάσει στο κρεβάτι μας.Πάντα από μόνη της , ποτέ δεν της έχουμε απαγορεύσει να έρχεται όποτε θέλει.

Πριν γίνει αυτό ξεκίνησε για μια εβδομάδα να ερχεται πάλι.Αλλά μετά πάλι σταμάτησε.

Από το Σεπτέμβριο που ξεκινησαν τα μαθήματα στο πρώτο παιδί έχει σταματήσει να κοιμάται τα μεσημέρια που κάθε μέρα έπινε γάλα και κοιμότανε.

 

Αρχισα να ανησυχώ στις 27 ή 28/10 , δεν θυμάμαι καλά όταν μου είπε ότι δεν βγαίνει γάλα

Πάντως θέλει και προσπαθεί, αλλά σήμερα μου είπε ότι δεν βγαίνει καθόλου.Την έβαλα και κοιμήθηκε στο κρεβάτι μας, σε περιπτωση που αναζητήσει να πιει άμεσα.Δεν ξύπνησε το βραδύ.Αλλά τα ξημερώματα κάθησε αρκετά στο στήθος, κοιμότανε ξανάπινε.Αλλά δεν ξέρω αν έπινε πραγματικά γιατί δεν την ρώτησα.Το πρωί που ξύπνησε για τα καλά και πήγε ξανά στο δεξί βυζί (όπως έχω προαναφέρει θηλάζω μόνο από αυτό) την ρώτησα και μου είπε ότι δεν βγαίνει γάλα.Και μετά μου είπε : μαμά δεν πειράζει.

Υπάρχει περίπτωση με τις συχνές προσπάθειες να ενεργοποιηθεί ξάνά το γάλα???Ξεκίνησα και σουπίτσες που τις είχα κόψει.Πίνω και χαμομήλι.Υπάρχει κανένα βότανο που θα βοηθούσε?

Αν γίνετε κάτι τώρα πριν περάσει χρόνος και σταθεροποιηθεί αυτή η κατάσταση.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που διαβάζω τα προηγούμενα που έχω γράψει.Συνηδητοποιώ τις αλλαγές που έχουν γίνει στο πρόγραμμα της μικρής.Λιγο το μεσημεριανό,λίγο το βραδυνό,λίγο που ξεκίνησε γυμναστική.Εγιναν αλλαγές.

Πάντως σήμερα υπήρχαν και στιγμές που μου είπε ότι έβγαινε γαλατάκι.Δηλαδή είμαστε στο βγαίνει και δεν βγαίνει.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μπραβο σου που εφτασες να θηλαζεις τοσο πολυ!

δοκιμασε να πινεις γενικα πολλα υγρα, να τρως καλα, και να της ζητας να πινει πιο συχνα.

αν δεν βλεπεις αποτελεσμα ισως ηρθε η ωρα ν αποθηλασεις. οσο υπεροχος και να ειναι ο θηλασμος τα παιδια δε θηλαζουν για παντα. το πρωτο σου παιδακι σε τι ηλικια αποθηλασε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην να σου ζησουνε τα παιδαικια σου και συγχαρητηρια που θηλασες τοσο

εγω θα το ερμηνευα ως σημαδι αποθηλασμου και θα τελειωνε το θεμα εκει

καποια στιγμη τελειωνει και ο θηλασμος,,το παιδι ειναι 4 ετων, οχι μηνων καποια στιγμη θα τελειωνε,,,

το πρωτο σου ποτε αποθηλασε?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το κουράγιο, την επιμονή και την υπομονή σου!

Φυσικά η Αγλαϊα θα σου δωσει την πιο εμπεριστατωμένη συμβουλή, αλλά μιας και εθεσες την ερώτησή σου στο φόρουμ, να επιχειρήσω να δώσω κι εγω μια απάντηση...

 

Κατ' αρχήν δεν ειναι πολύ ξεκάθαρο πόσες φορές θηλάζεις τη μέρα. Απ' όσο κατάλαβα πρωί/βράδυ και περιστασιακά κατά τη διάρκεια της νύχτας? Τον μεσημεριανό θηλασμό τον σταματήσατε από τον Σεπτέμβριο, σωστά?

Αν όντως κανεις μόνο δυο θηλασμούς, ειναι δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία για αρκετό καιρο ακόμα.

 

Για να ειμαι ειλικρινής, το πρώτο που μου πέρασε από το μυαλό ειναι ότι η μικρή σου θελει να αποθηλάσει. Εφόσον μαλιστα δειχνει και ενδιαφέρον για ξενο γάλα. Μήπως σου λεει ότι δεν εχει γάλα για να την "αφήσεις" (ας το πούμε ετσι) να πιει γάλα από το ψυγείο? Οταν σου λεει ότι δε βγαινει γαλατάκι τι κανεις? Της δινει να πιει άλλο γάλα?

 

υγ. η διατροφή σου δεν σχετίζεται με την παραγωγή σου, δεν εισαι υποχρεωμένη να τρως σούπες αν δε σε ευχαριστεί ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση τη ηλικία αποθήλασε το πρώτο.Αποθήλασε 2 χρονών λιγους μήνες πριν γεννηθεί το δευτερο παιδί.Ηταν αποθηλασμός εξαναγκαστικός και οχι συνειδητός.Ειχα κολλήσει στη άποψη που είχα ακούσει σε ένα σεμινάριο στο Ελενα ότι το παιδί με το ερχομό του δευτερου δεν του αρέσει να πίνει από το στήθος γιατί αλλάζει η γεύση. Δεν είχα ακούσει ποτέ μου ότι υπάρχει και το ταντεμ, το οποίο έμαθα χρόνια αργότερα, εδώ μέσα από το σίτε. Και δεν έδωσα την ευκαιρία να αποφασίσει το παιδιί αν του αρέσει ή όχι.Και με στεναχωρεί που ένα βράδυ που ηθελε να πιεί και έκλαιγε και μου τράβαγε την μπλούζα εγώ αντί να ακούσω το συναίσθημα του παιδιού, να ακούσω την ανάγκη του,κολλησα στην δικιά μου άποψη. Πρέπει να αφουγκραζόμαστε τα παιδιά μας και να μην κολλάμε σε απόψεις,σε νοοτροπιές.Κουλτούρες που στην δικιά μας χώρα ισχύουν σε άλλες χώρες δεν ισχύουν.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να πω ότι νινάκια2 είσαι το πρότυπό μου!!!χαχα μπράβο σου κοπέλα μου!!!

 

έχω και εγώ κάτι παρόμοιο μόνο που είναι άλλες ηλικίες!΄ξεκίνησα να θηλάζω την μεγάλη μου κόρη από τον φεβρουάριο 2009 όπου 17 μήνες μετά σταμάτησε μόνη της να πίνει δεν ήθελε μιας και ήμουν ήδη έγκυος. δεν την πίεσα αφού σε λίγο καιρό θα ξαναθήλαζα!όντως όταν γέννησα θήλασα αποκλειστικά την κόρη μου η οποία τώρα είναι 9 μηνών. το θέμα μου είναι ότι την νύχτα που ξυπνάει αργεί να κατεύει το γάλα και δεν την φτάνει. οι θηλασμοί που κάνω είναι πρωί, μεσημέρι, βράδυ και 2-3 φορές την νύχτα αλλά από λίγη ώρα δεν κάθεται πολύ στο στήθος. το βράδυ όντως το καταλαβαίνω πότε πίνει και πότε όχι και ρουφάει το κακόμοιρο με μανία αλλά τίποτα. τι να κάνω???σε λίγες μέρες επιστρέφω στην δουλειά και θα κόψω αναγκαστικά και τον μεσημεριανό θηλασμό. μπορώ να αυξήσω το γάλα μου με μόνο αυτούς τους θηλασμούς???

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Τιο να πω κατα αρχην σε θαυμαζω πραγματικα η ημεριδα στο αττικο ηταν φανταστικη!

Δεν ξερω τι μπορει να φταει ξερω τι μου ειπε ο ντρας μου καποια στιγμη"ακομα και η αγελαδα σταματαει καποια στιγμη να εχε4ι γαλα"

οποτε μηπως ειναι ενας φυσικος αποθηλασμος ξερω οτι θες να συνεχισεις αλλα ισως η μικρη δεν θελει πια!το θεμα ειναι τι θελει το παιδι εσυ εχεις κανει ηδη το καλυτερο δυνατο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μοιάζει με εικόνα φυσικού αποθηλασμού και καταλαβαίνω ότι τα συναισθήματα μπορεί να είναι ανάμικτα. Όντως, φαίνεται οι αλλαγές να συνετέλεσαν σε αυτή την κατάσταση και όσο πιο μεγάλο είναι το παιδί, τόσο πιο εύκολα επιδρούν οι αλλαγές.

 

Όταν άρχισε σε μένα να μειώνεται το γάλα σημαντικά, δεν έκανα κάτι, για να το αυξήσω, γιατί έμεινα έγκυος. Όμως, είτε είχε γάλα, είτε όχι, εφόσον η μικρή ήθελε να θηλάζει, το στήθος ήταν διαθέσιμο, έστω και για λίγο.

 

Δεν θα το έβλεπα χωριστά από το ηλικιακό, γιατί έχω την εντύπωση ότι ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας μπορεί κάλλιστα να είναι ανυπόμονο, περισσότερο από ένα μωρό. Με την έννοια ότι έχει κι άλλα πράγματα να κάνει και αν το γάλα δεν έρχεται αμέσως ή είναι λίγο, μπορεί να θεωρεί ότι δεν αξίζει τον κόπο και να εγκαταλείπει σταδιακά. Ακόμη και τώρα που έχω κανονικά γάλα λόγω του μωρού, αν τυχόν το μωρό πιεί πολύ και η μεγάλη δεν βρει αμέσως, "διαμαρτύρεται" ότι δεν έχει γάλα! Το οποίο μου φαίνεται παράδοξο δεδομένου ότι ακόμη έχω μια ελαφριά υπερπαραγωγή!

Επίσης, το άλλο που συμβαίνει με την μεγάλη μου κόρη είναι ότι σταδιακά σταμάτησε να χρειάζεται το θηλασμό, για να κοιμηθεί. Απλά χαλάρωνε με το θηλασμό και στην τελική φάση κοιμόταν μόνη της. Επιπλέον, επειδή αυξήθηκαν οι δραστηριότητες της, όταν έπεφτε για ύπνο ήταν πολύ κουρασμένη, πλέον τόσο κουρασμένη ακόμη και για να θηλάσει πολλή ώρα ... παρόλο που το γάλα μου ήταν αρκετό. Δεδομένης και της δικής μου κούρασης δεν "επιμένω" να θηλάσει, όμως το προτείνω, όταν μου φαίνεται καλό/απαραίτητο. Και δεν δέχεται πάντα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ κάτι παρόμοιο μόνο που είναι άλλες ηλικίες!΄ξεκίνησα να θηλάζω την μεγάλη μου κόρη από τον φεβρουάριο 2009 όπου 17 μήνες μετά σταμάτησε μόνη της να πίνει δεν ήθελε μιας και ήμουν ήδη έγκυος. δεν την πίεσα αφού σε λίγο καιρό θα ξαναθήλαζα!όντως όταν γέννησα θήλασα αποκλειστικά την κόρη μου η οποία τώρα είναι 9 μηνών. το θέμα μου είναι ότι την νύχτα που ξυπνάει αργεί να κατεύει το γάλα και δεν την φτάνει. οι θηλασμοί που κάνω είναι πρωί, μεσημέρι, βράδυ και 2-3 φορές την νύχτα αλλά από λίγη ώρα δεν κάθεται πολύ στο στήθος. το βράδυ όντως το καταλαβαίνω πότε πίνει και πότε όχι και ρουφάει το κακόμοιρο με μανία αλλά τίποτα. τι να κάνω???σε λίγες μέρες επιστρέφω στην δουλειά και θα κόψω αναγκαστικά και τον μεσημεριανό θηλασμό. μπορώ να αυξήσω το γάλα μου με μόνο αυτούς τους θηλασμούς???

 

 

july είμαστε σχεδόν στα ίδια.

Ξεκίνησα να θηλάζω τον μαρτιο του 2009 τον γιο μου. Αποθηλασε μόνος του 14 μήνες μετά, όταν ήμουν στον 6ο μηνα της εγκυμοσύνης (υποθετω ότι δεν του άρεσε η γεύση). Η κορη μου τωρα ειναι 15 μηνων και θηλάζει ακόμα (δεν πίνει άλλο γάλα, ούτε τρωει άλλα γαλακτοκομικά, με τις άλλες τροφές δεν εχουμε θεμα, τρώει απ' όλα). Θηλάζει πλεον μόνο βράδυ, από 3 μεχρι 6 φορές. Καποιες φορές (οχι πολλές, γιατί για να ειμαι ειλικρινής δεν το επιδιώκω) θηλάζει και μεσημέρι μια φορά. Τον μεσημεριανό θηλασμό τον κοψαμε όταν χρονισε περίπου, οποτε 3 μήνες τωρα θηλάζω μόνο βράδυ, 5 λεπτάκια περιπου σε καθε θηλασμό και μετά ξανακοιμάται. Δεν βλεπω να εχω προβλημα παραγωγής, την ακουω που καταπίνει. Κι εσύ με τοσους θηλασμούς μου φαινεται περιεργο να εχεις πρόβλημα παραγωγής. Μήπως απλά πιπιλάει και δε θηλάζει?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να πω ότι νινάκια2 είσαι το πρότυπό μου!!!χαχα μπράβο σου κοπέλα μου!!!

 

έχω και εγώ κάτι παρόμοιο μόνο που είναι άλλες ηλικίες!΄ξεκίνησα να θηλάζω την μεγάλη μου κόρη από τον φεβρουάριο 2009 όπου 17 μήνες μετά σταμάτησε μόνη της να πίνει δεν ήθελε μιας και ήμουν ήδη έγκυος. δεν την πίεσα αφού σε λίγο καιρό θα ξαναθήλαζα!όντως όταν γέννησα θήλασα αποκλειστικά την κόρη μου η οποία τώρα είναι 9 μηνών. το θέμα μου είναι ότι την νύχτα που ξυπνάει αργεί να κατεύει το γάλα και δεν την φτάνει. οι θηλασμοί που κάνω είναι πρωί, μεσημέρι, βράδυ και 2-3 φορές την νύχτα αλλά από λίγη ώρα δεν κάθεται πολύ στο στήθος. το βράδυ όντως το καταλαβαίνω πότε πίνει και πότε όχι και ρουφάει το κακόμοιρο με μανία αλλά τίποτα. τι να κάνω???σε λίγες μέρες επιστρέφω στην δουλειά και θα κόψω αναγκαστικά και τον μεσημεριανό θηλασμό. μπορώ να αυξήσω το γάλα μου με μόνο αυτούς τους θηλασμούς???

 

"σε λίγες μέρες επιστρέφω στην δουλειά και θα κόψω αναγκαστικά και τον μεσημεριανό θηλασμό. μπορώ να αυξήσω το γάλα μου με μόνο αυτούς τους θηλασμούς??? "

Μπορείς να αντικαταστήσεις το μεσημεριανό με απογευματινό θηλσσμό όταν γυρνάς στο σπίτι.Βασικό να κρατήσεις τους βραδινούς.Είναι πιο ξεκούραστα για την μικρή και έχουν ακόμα περισσότερη όρεξη να πιούνε.¨Οσο μεγαλώνουν κάθονται λιγότερη ώρα στο στήθος δεν είναι όπως όταν ήταν μωρά.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θηλάζουν επαρκώς.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με εικόνα φυσικού αποθηλασμού και καταλαβαίνω ότι τα συναισθήματα μπορεί να είναι ανάμικτα. Όντως, φαίνεται οι αλλαγές να συνετέλεσαν σε αυτή την κατάσταση και όσο πιο μεγάλο είναι το παιδί, τόσο πιο εύκολα επιδρούν οι αλλαγές.

 

Όταν άρχισε σε μένα να μειώνεται το γάλα σημαντικά, δεν έκανα κάτι, για να το αυξήσω, γιατί έμεινα έγκυος. Όμως, είτε είχε γάλα, είτε όχι, εφόσον η μικρή ήθελε να θηλάζει, το στήθος ήταν διαθέσιμο, έστω και για λίγο.

 

Δεν θα το έβλεπα χωριστά από το ηλικιακό, γιατί έχω την εντύπωση ότι ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας μπορεί κάλλιστα να είναι ανυπόμονο, περισσότερο από ένα μωρό. Με την έννοια ότι έχει κι άλλα πράγματα να κάνει και αν το γάλα δεν έρχεται αμέσως ή είναι λίγο, μπορεί να θεωρεί ότι δεν αξίζει τον κόπο και να εγκαταλείπει σταδιακά. Ακόμη και τώρα που έχω κανονικά γάλα λόγω του μωρού, αν τυχόν το μωρό πιεί πολύ και η μεγάλη δεν βρει αμέσως, "διαμαρτύρεται" ότι δεν έχει γάλα! Το οποίο μου φαίνεται παράδοξο δεδομένου ότι ακόμη έχω μια ελαφριά υπερπαραγωγή!

Επίσης, το άλλο που συμβαίνει με την μεγάλη μου κόρη είναι ότι σταδιακά σταμάτησε να χρειάζεται το θηλασμό, για να κοιμηθεί. Απλά χαλάρωνε με το θηλασμό και στην τελική φάση κοιμόταν μόνη της. Επιπλέον, επειδή αυξήθηκαν οι δραστηριότητες της, όταν έπεφτε για ύπνο ήταν πολύ κουρασμένη, πλέον τόσο κουρασμένη ακόμη και για να θηλάσει πολλή ώρα ... παρόλο που το γάλα μου ήταν αρκετό. Δεδομένης και της δικής μου κούρασης δεν "επιμένω" να θηλάσει, όμως το προτείνω, όταν μου φαίνεται καλό/απαραίτητο. Και δεν δέχεται πάντα.

 

"Επίσης, το άλλο που συμβαίνει με την μεγάλη μου κόρη είναι ότι σταδιακά σταμάτησε να χρειάζεται το θηλασμό, για να κοιμηθεί. Απλά χαλάρωνε με το θηλασμό και στην τελική φάση κοιμόταν μόνη της."Και σε μένα συνέβαινε αυτό έπινε το βραδινό γάλα χαλάρωνε, ζεσταινότανε γιατί είχε και ζέστη τότε, και μου έλεγε τώρα μπορώ να κοιμηθώ μόνη μου.Και κοιμόταν μόνη της.

Αυτό δείχνει ότι τα παιδιά που θηλάζουν δεν σημαίνει ότι είναι κολλημένα πάνω μας.Και σε δραστηριότητες μπορούν να πηγαίνουν με άλλα παιδάκια.Παλιά αναρωτιώμουν θα καθόταν μόνη της με άλλα παιδάκια ενώ θήλαζε.Η απάντηση είναι ναι.Μάλιστα πολύ καλύτερα από άλλα παιδάκια που δεν αποχωρίζονται την μαμά για να κάνουν κάποια δραστηριότητα.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ηξερα που αλλου κολλαει το θεμα μου οποτε το εβαλα εδω...

 

Θηλαζω εδω και 18 μηνες,ειμαι παντα κ συνεχεια μαζι με το παιδι απο τη γενηση κ θηλαζει οποτε θελει.Κατα το χρονο περασαμε κ τη φαση της απεργειας,αλαλ τη ξεπερασαμε μετα απο 10 μερες,οποτε εχω μια εικονα.

 

Ομως εδω κ λιγες μερες,παρ οτι δεν εχει αλλαξει εντελως τιποτα...δεν εχω ροη,η βγαζω παρα πολυ γαλα.Το καταλαβαινω γιατι ο μικρος σε καθε ρουφηγμα ακουγα κ γουλια ενω τωρα ,προσπαθει...προσπαθει...αλλα δεν ακουω τιποτα μετα τις 2-3 πρωτες γουλιτσες μετα σηκωνεται τραβαει τη μπλουζα κ μου δειχνει το στηθος,δυσανασχετει!

 

Αισθανομαι πολυ φορτισμενη και σκεφτομαι μηπως μπλοκαρω το αντανακλαστικο,που πλεον νιωθω πιο σπανια?:rolleyes:

Εγινε κατι δυσαρεστο που με στεναχωρησε τη προηγουμενη πριν αρχισει αυτο το θεμα...

 

Ειναι δυνατον να αρχιζει αποθηλασμος,απο το σωμα μου(μιας κ το παιδι θελει ακομα κ προσπαθει πλεον σχεδον ανα τεταρτο να θηλασει)χωρις να εχω διακοψει θηλασμους,η οτισηποτε στο παιδι?Να με επιρρεασε τοσο αυτο το γεγονος που να μου εκανε ζημια?

 

Τη προηγουμενη δευτερα ητανε αρρωστος,δεν ετρωγε τιποτα και ολο θηλαζε κ το καταλαβαινα επινε πολυ,το ειδα κ στον εμετο του κ στα τσισα.:roll:

γινεται να αλλαξανε σε μια βδομαδα ολα?

 

Ξεκινησα σημερα funegreek και τσαι,μπας κ με βοηθησω λιγο...θα προσπαθησω να βγω κ λιγο απο το σπιτι να ξεφυγω,μηπως ολα ξεκινουνε απο το μυαλο.

 

Ποια η αποψη σας?Δεν ειναι νωρις για να με προδωσει το σωμα μου στο θεμα αυτο?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα που αλλου κολλαει το θεμα μου οποτε το εβαλα εδω...

 

Θηλαζω εδω και 18 μηνες,ειμαι παντα κ συνεχεια μαζι με το παιδι απο τη γενηση κ θηλαζει οποτε θελει.Κατα το χρονο περασαμε κ τη φαση της απεργειας,αλαλ τη ξεπερασαμε μετα απο 10 μερες,οποτε εχω μια εικονα.

 

Ομως εδω κ λιγες μερες,παρ οτι δεν εχει αλλαξει εντελως τιποτα...δεν εχω ροη,η βγαζω παρα πολυ γαλα.Το καταλαβαινω γιατι ο μικρος σε καθε ρουφηγμα ακουγα κ γουλια ενω τωρα ,προσπαθει...προσπαθει...αλλα δεν ακουω τιποτα μετα τις 2-3 πρωτες γουλιτσες μετα σηκωνεται τραβαει τη μπλουζα κ μου δειχνει το στηθος,δυσανασχετει!

 

Αισθανομαι πολυ φορτισμενη και σκεφτομαι μηπως μπλοκαρω το αντανακλαστικο,που πλεον νιωθω πιο σπανια?:rolleyes:

Εγινε κατι δυσαρεστο που με στεναχωρησε τη προηγουμενη πριν αρχισει αυτο το θεμα...

 

Ειναι δυνατον να αρχιζει αποθηλασμος,απο το σωμα μου(μιας κ το παιδι θελει ακομα κ προσπαθει πλεον σχεδον ανα τεταρτο να θηλασει)χωρις να εχω διακοψει θηλασμους,η οτισηποτε στο παιδι?Να με επιρρεασε τοσο αυτο το γεγονος που να μου εκανε ζημια?

 

Τη προηγουμενη δευτερα ητανε αρρωστος,δεν ετρωγε τιποτα και ολο θηλαζε κ το καταλαβαινα επινε πολυ,το ειδα κ στον εμετο του κ στα τσισα.:roll:

γινεται να αλλαξανε σε μια βδομαδα ολα?

 

Ξεκινησα σημερα funegreek και τσαι,μπας κ με βοηθησω λιγο...θα προσπαθησω να βγω κ λιγο απο το σπιτι να ξεφυγω,μηπως ολα ξεκινουνε απο το μυαλο.

 

Ποια η αποψη σας?Δεν ειναι νωρις για να με προδωσει το σωμα μου στο θεμα αυτο?

 

Mην ανησυχείς.συνέχιζε να θηλάζεις, κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες.Το γεγονός ότι δεν ακούς το γάλα δεν σημαίνει ότι δεν θηλάζει.Τα παιδιά λένε κάποιοι ότι διεσθάνονται τις ανη-

συχίες μας.Οπότε μπορεί να μη έχει σχέση με το μητρικό γάλα.Αλλά να νιώθει ότι κάτι σε

απασχολεί.Αλλωστε το είπες και μόνη σου."Τη προηγουμενη δευτερα ητανε αρρωστος,δεν ετρωγε τιποτα και ολο θηλαζε κ το καταλαβαινα επινε πολυ,το ειδα κ στον εμετο του κ στα τσισα.:roll:

γινεται να αλλαξανε σε μια βδομαδα ολα?"Κράτησε αυτό και κατέβασε ρολά στα αρνητικά τις σειρήνες.Να στε καλά.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Αγλαία χρειάζομαι τη βοήθεια σας

Η κορούλα μου είναι 11,5 μηνών και μέχρι τώρα της έδινα δικό μου γάλα.

Τις τελευταίες μέρες όμως δε θέλει να πιάσει καθόλου , την ξαπλώνω στην αγκαλιά μου και κλαίει.Βαρέθηκε το γάλα μου??Έκανα κάτι εγώ λάθος/??

Προς το παρόν βγάζω με θήλαστρο και της το δίνω με το κουτάλι , εκεί όμως που την πρώτη μέρα έβγαλα ml , τη δεύτερη έβγαλα με το ζόρι ml. Τελειώνει το γάλα μου??

Τί να κάνω για να ξαναπιάσει στήθος??

Sz7Yp2.png?kZqYZiO9

 

y9Xap2.png?XCcMjjbM

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Αγλαία χρειάζομαι τη βοήθεια σας

Η κορούλα μου είναι 11,5 μηνών και μέχρι τώρα της έδινα δικό μου γάλα.

Τις τελευταίες μέρες όμως δε θέλει να πιάσει καθόλου , την ξαπλώνω στην αγκαλιά μου και κλαίει.Βαρέθηκε το γάλα μου??Έκανα κάτι εγώ λάθος/??

Προς το παρόν βγάζω με θήλαστρο και της το δίνω με το κουτάλι , εκεί όμως που την πρώτη μέρα έβγαλα ml , τη δεύτερη έβγαλα με το ζόρι ml. Τελειώνει το γάλα μου??

Τί να κάνω για να ξαναπιάσει στήθος??

 

Η απεργια θηλασμου ειναι μια "παρεξήγηση" μεταξυ μωρου και μαμάς. Μπορει να ευθύνεται σε μια αλλαγή της καθημερινότητας ή απλα να έχει "θυμωσει" λίγο μαζι σου. Για καποιο λογο πιστευει οτι την απεριψες και δε θελει να θηλασει για να μη βιωσει την απορριψη παλι. Μπορει όμως να μην εχει προηγηθεί τίποτα και ξαφνικά να μη θέλει να θηλασει. Τα μωρα που κάνουν απεργια δέχονται να θηλάζουν μόνο κοιμισμενα ή αγουροξυπνημενα.

-μην βάζεις το μωρο στο στηθος κατα τη διαρκεία της ημέρας για 3 μέρες.

-κρατησέ την πολυ αγκαλια όσο γίνεται δέρμα με δέρμα.

-θηλασέ την κοιμισμενη ή αγουροξυπνημενη ή κάνοντας μπάνιο μαζι.

-βγάλε γάλα τις άλλες ωρες και δωστο

 

Όταν τελειώσουν οι 3 μέρες τα μωρα συνήθως πιάνουν ξανά στηθος.

Αν αρνηθεί, ξαναρχίσε τη διαδικασία.

 

Σου έχει έρθει περίοδος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Περίοδο έχω δει από τη στιγμή που σαράντησα.Στο forum έχω διαβάσει από πολλές που λένε ότι όσο θηλάζουν δεν έχουν περίοδο , υπάρχει κάποιος λόγος που ρωτάτε??

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας

Sz7Yp2.png?kZqYZiO9

 

y9Xap2.png?XCcMjjbM

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...