Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπερδευτηκα πολυ!!Τελικα ξερει καποιος να μου πει τι ειναι σωστο;;;;


Recommended Posts

Οπως εχω πει και σε αλλο θεμα μου,εχω μια κορουλα 13+ μηνων και θηλαζουμε ακομη πρωι-βραδυ πλεον!

Τα βραδια ειναι μερικες φορες που θελει συμπληρωμα!(δυστυχως)

 

ΤΙ ΓΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΔΩΣΩ;;;;;;;;;

 

1.φρεσκο;

 

2.τα "ειδικα" γαλατα για την ηλικια της;;

 

3.Σκονη;;

 

Διαβαζω διαβαζω.....και στο τελος μπερδευτηκα!!!

 

*Διαβαζω για το φρεσκο απ την μια οτι ειναι καλυτερο απο ολα τα αλλα,απ την αλλη οτι ισως ειναι πιο βαρυ,ισως δημιουργησει αλλεργιες!!

Λεω.....ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ΄ή ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ;;;;;;;;;

Ο παιδιατρος μου ειπε αγελαδινο γιατι το κατσικισιο δεν εχει φυλλικο οξυ το οποιο ειναι απαραιτητο!!

Το κατσικισιο ομως ειναι πιο κοντα στο μητρικο και πολυ πιο ελαφρυ......

Ξαναδιαβαζω οτι αλλος παιδιατρος συστησε το κατσικισιο και να δινουμε συμπληρωμα φυλλικου οξεως στο παιδι!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ;;;;;;Δεν μου κολλαει!!

 

*Ξαναδιαβαζω....καλυτερα λενε τα "ειδικα¨" γαλατα που ειναι φτιαγμενα για την ηλικια του παιδιου και τα συστατικα τους (που δεν θυμαμαι να τα πω) καλυπτουν περισσοτερο τις αναγκες ενος μωρου!

 

*Για την σκονη μια απο τα ιδια......!!!

 

Τι να κανω η μανα;;;;Μηπως να κοψω το διαβασμα;;;;;;;Κοντευω να το χασω!!!!!!

Πραγματικα μπερδευτηκα πολυ!!!

 

Να πω δε οτι ο παιδιατρος μας απο την αρχη μου ειχε πει να της δωσω γαλα που ειναι για την ηλικια της και 0ΧΙ φρεσκο!!!

Του ειπα ταχα οτι της εδωσα και δεν το επινε και ετσι μιλησαμε για το φρεσκο!!

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ;;;;

 

Υ.Γ.Εχθες το βραδυ της εδωσα για πρωτη φορα το Ολυμπος το επιλεγμενο!

Το παιδι ολο το βραδυ ειχε τρελη ανησυχια και ξυπνουσε με κλαματα και εβλεπε και ονειρα!!!Υπαρχει περιπτωση να εχει σχεση το γαλα;;;;

Αλλες 2 φορες μεχρι τωρα εχει πιει συμπληρωμα και ειχα δωσει το Αγνο!

Για βοηθηστε βρε παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μπορώ να σου πω ποιο είναι το σωστό, οι σπουδές μου άπτονται του ανθρωπιστικού κλάδου, απλά μπορώ να εκφράσω το τι θα έκανα στη θέση σου!

 

Θα ξεκινούσα δίνοντας κατσικίσιο γάλα και αν δεν το ήθελε το παιδί θα έδινα αγελαδινό, απλά κάποιας "θεωρητικά" καλύτερης ποιότητας... Φολλικό οξύ υπάρχει στην τροφική αλυσίδα, θα έδινα μπρόκολο για παράδειγμα, σπανάκι, φακές και τόσα άλλα... Και λίγο αργότερα θα της έδινα και δημητριακά στο πρωϊνό (επίσης πλούσια τροφή σε φολλικό οξύ).

Θα απέφευγα τη χρήση σκόνης γάλακτος.

Γράφω απλά τη γνώμη μου.

Καλημέρα!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!

Της εδωσα σημερα κατσικισιο και το ηπιε με παρα πολυ ευχαριστηση!!!

Το ενστικτο μου,μου λεει να δωσω κατσικισιο αλλα πραγματικα νιωθω μπερδεμενη!

Σωστα τα λες οτι μπορει να παρει το φυλλικο οξυ μεσα απο τροφες!!

Με προβληματιζει ομως ο παιδιατρος μας.....θα μπορουσε λογικα να μου πει κι αυτος το ιδιο,αλλα μου ειπε οχι!!!

 

Ανοιξα αυτο το θεμα μηπως και γνωριζει καποιος ποιο ειναι τελικα το γαλα που πρεπει να πινει ενα μωρο 13 μηνων;;;;;;;;;;;;;(περαν του δικου μου βεβαια που συνεχιζω να δινω!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι και δεν επεδιόκω να γίνω.Απλά θα σου πω τι έκανα εγώ παρόλλο που ο Παιδιατρος είχε πει τα παιδικά.Αγελαδινο Όλυμπος βιολογικόαπο 15 μηνών

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ;;;;

 

Υ.Γ.Εχθες το βραδυ της εδωσα για πρωτη φορα το Ολυμπος το επιλεγμενο!

Το παιδι ολο το βραδυ ειχε τρελη ανησυχια και ξυπνουσε με κλαματα και εβλεπε και ονειρα!!!Υπαρχει περιπτωση να εχει σχεση το γαλα;;;;

Αλλες 2 φορες μεχρι τωρα εχει πιει συμπληρωμα και ειχα δωσει το Αγνο!

Για βοηθηστε βρε παιδια!!!

 

Το "σωστό" είναι αυτό που είναι πιο φυσικό και ανέχεται καλύτερα το παιδί. Αν δεν ισχύουν και τα δύο, τότε είναι καλύτερα να μην δώσεις.

 

Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ο τρόπος που θέτεις την ερώτηση είναι λάθος. Μπορεί μία τροφή που για κάποιον είναι πολύ καλή, να δημιουργεί σοβαρά προβλήματα σε κάποιον άλλον. Πώς μπορούμε να πούμε ότι αυτή η τροφή είναι σωστή ή λάθος;

 

Για να ξεκολλήσεις από το γάλα: τα αυγά είναι μια πολύ καλή τροφή για τα περισσότερα παιδιά. Μερικά παιδιά έχουν αλλεργία στο αυγό και κυριολεκτικά αρρωσταίνουν αν το φάνε. Θα πρέπει να κολλήσουμε στο ότι τα αυγά είναι σωστή τροφή και να τα ταΐζουμε με το ζόρι ακόμη και στα παιδιά που δείχνουν ότι δεν το ανέχονται;

 

Η ανησυχία πιθανότατα έχει σχέση με το γάλα. Όχι με την εταιρεία αλλά με το ότι έδωσες και ξαναέδωσες, οπότε αρχίζει η αντίδραση να είναι πιο έντονη.

 

Ερώτηση:

1. Γιατί επιμένεις να δώσεις γάλα ενώ βλέπεις ότι το παιδί δεν το ανεχεται καλά;

 

2. Το παιδί τρώει γιαούρτι και τυρί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή εγώ ανέφερα εταιρεία ο μόνος λόγος είναι ότι δεν υπάρχει άλλο φρέσκο βιολογικό. Από ότι κατάλαβα θέλει να δοσει γάλα επειδή το βράδυ το παιδί δεν χορταίνει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έδωσα Όλυμπος όταν η κόρη μου ήταν 13 μηνών (μετά από θηλασμό 11μηνών και 2 μήνες γάλακτος σε σκόνη) και μου παρουσίασε αλλεργία την οποία είχαμε 4 χρόνια. Δε λέω οτι φταίει το γάλα 100%. Αλλά τώρα στο δεύτερο θα το σκεφτώ πολύ τι γάλα να το δώσω όταν φτάσουμε σε αυτήν την ηλικία.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Το "σωστό" είναι αυτό που είναι πιο φυσικό και ανέχεται καλύτερα το παιδί. Αν δεν ισχύουν και τα δύο, τότε είναι καλύτερα να μην δώσεις.

 

Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ο τρόπος που θέτεις την ερώτηση είναι λάθος. Μπορεί μία τροφή που για κάποιον είναι πολύ καλή, να δημιουργεί σοβαρά προβλήματα σε κάποιον άλλον. Πώς μπορούμε να πούμε ότι αυτή η τροφή είναι σωστή ή λάθος;

 

Για να ξεκολλήσεις από το γάλα: τα αυγά είναι μια πολύ καλή τροφή για τα περισσότερα παιδιά. Μερικά παιδιά έχουν αλλεργία στο αυγό και κυριολεκτικά αρρωσταίνουν αν το φάνε. Θα πρέπει να κολλήσουμε στο ότι τα αυγά είναι σωστή τροφή και να τα ταΐζουμε με το ζόρι ακόμη και στα παιδιά που δείχνουν ότι δεν το ανέχονται;

 

Η ανησυχία πιθανότατα έχει σχέση με το γάλα. Όχι με την εταιρεία αλλά με το ότι έδωσες και ξαναέδωσες, οπότε αρχίζει η αντίδραση να είναι πιο έντονη.

 

Ερώτηση:

1. Γιατί επιμένεις να δώσεις γάλα ενώ βλέπεις ότι το παιδί δεν το ανεχεται καλά;

 

2. Το παιδί τρώει γιαούρτι και τυρί;

 

 

Οντως εχω θεσει λαθος την ερωτηση μου για το τι ειναι σωστο!!!

Πολυ σωστα ολα αυτα που λες!!!

 

Τωρα οσο αφορα το γαλα....δεν επιμενω καθολου να πιει ξενο!!!Αντιθετως ειναι κατι που με εχει στεναχωρησει πολυ!!!

Εξακολουθω να την θηλαζω αλλα ειναι τωρα 3 ή 4 φορες δεν θυμαμαι καλα βραδυ μονο που το παιδι αφηνει το στηθος και κλαιει!!Την βαζω απο το αλλο και παλι μετα απο λιγο τα ιδια!!Επιμενω για λιγη ωρα αλλαζοντας ξανα στηθος.....αυτο που συμπερανα ειναι οτι δεν χορτενει πλεον!!!

Κατι το οποιο ξεκινησε υστερα απο εντονο σοκ και στρες που περασα με ενα προβλημα υγειας που παρουσιαστηκε στην μητερα μου (δεν το καταλαβα αμεσως αλλα βαζοντας τις ημερομηνιες ειδα οτι η πρωτη φορα συνεβει την ιδια μερα που το εμαθα.......δεν ξερω αν ειναι τυχαιο!!!)

Το παιδι απο τη πρωτη στιγμη που ηπιε ξενο το δεχτηκε πολυ ευχαριστα,δεν την πιεσα καθολου και δεν επεμεινα αν νομιζεις αυτο!!

Και το βραδυ εκεινο που το παιδι ηταν τρομερα ανησυχο,ειχε πιει πολυ ευχαριστα το γαλα της!Απλα επειδη την πρωτη φορα της ειχα δωσει αλλη μαρκα ρωτησα μηπως ευθυνοταν αυτο!Τα υπολοιπα βραδια δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα!!

 

Γιαουρτακι τρωει καθε μερα.....τυρακι οχι τοσο....τωρα εχω ξεκινησει να της δινω λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έδωσα Όλυμπος όταν η κόρη μου ήταν 13 μηνών (μετά από θηλασμό 11μηνών και 2 μήνες γάλακτος σε σκόνη) και μου παρουσίασε αλλεργία την οποία είχαμε 4 χρόνια. Δε λέω οτι φταίει το γάλα 100%. Αλλά τώρα στο δεύτερο θα το σκεφτώ πολύ τι γάλα να το δώσω όταν φτάσουμε σε αυτήν την ηλικία.

 

Κι εγω δεν ξερω αν εφταιγε η εταιρια γι αυτο ρωτησα!!

Την πρωτη φορα της εδωσα Αγνο,μετα το Ολυμπος και τωρα Ολυμπος αλλα το κατσικισιο (το οποιο ηπιε με μεγαλη λαχταρα!!)

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματιζει ομως ο παιδιατρος μας.....θα μπορουσε λογικα να μου πει κι αυτος το ιδιο,αλλα μου ειπε οχι!!!

 

 

Εδώ και 7 μήνες με παρακολουθεί διατροφορλόγος, απόφοιτος από τα ΤΕΙ Θεσ/νίκης, το τονίζω διότι έχει σημαντική διαφορά σε σχέση με παρόμοιες ειδικότητες που έχουν βγει από ΙΕΚ, ΚΕΣ κλπ..

 

(Σε ό,τι αφορά την Ελλάδα, μόνο από οι απόφοιτοι Διατροφής από τα ΤΕΙ Θεσ/νίκης και Σητείας και από Χαροκόποιο Πανεπιστήμιο, σύμφωνα με τη νομοθεσία, έχουν το δικαίωμα και την επιστημονική κατάρτιση να ασκούν το επάγγελμα του διαιτολόγου.)

 

Η διατροφολόγος μου λοιπόν με έχει βοηθήσει πολύ σε σχέση με την διατροφή της μικρής μου. (Και είναι και πολύ-πολύ υπέρ του θηλασμού, έχει θηλάσει και τα δύο παιδιά της, χωρίς ρυζάλευρα και άλλες μπούρδες, προφανώς σαν διατροφολόγος κάτι καλύτερο θα γνωρίζει!!!).

 

Θα σου μεταφέρω λοιπόν κάτι που μου έχει πει, σε σχέση με το σημείο που ξεχώρισα απο την συνολική σου ερώτηση, χωρίς να θέλω να θείξω γιατρούς και ειδικότητες. Μου είπε λοιπόν ότι στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν μόνο 3 παιδίατροι οι οποίοι γνωρίζουν καλά το αντικείμενο "διατροφή παιδιού" και δίνουν ανάλογες οδηγίες στα παιδάκια που παρακολουθούν. Αυτά για την απορία σου για το φολικό οξύ.

 

Μεταφέρω απλά την εμπειρία μου, δεν γνωρίζω, δεν κρίνω.

 

Υ.Γ.

Και αν κρίνω από αυτά που ακούω απο φίλες και γνωστές αναφορικά με τις οδηγίες των γιατρών τους για τα παιδάκια τους, προτιμώ να ακούσω αυτά που έχει να πει για παράδειγμα η Αγλαϊα και να τα ακολουθήσω πιστά. Αυτό λέει το ένστικτό μου, το οποίο να σημειώσω, απο τότε που έγινα μαμά έχει γίνει καλύτερο!

 

Καλό μεσημέρι! :)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως αυτο οντως συμβαινει....ελαχιστοι γνωριζουν εις βαθος θεματα διατροφης,μονο τα βασικα!

Οπως επισης και σε οτι αφορα το θεμα θηλασμου!!Εδω κι αν ειναι ελαχιστοι αυτοι που γνωριζουν και προωθουν τον θηλασμο!!

Τον παιδιατρο μου τον εμπιστευομαι σε οτι εχει να κανει με την υγεια του παιδιου.....τα εμβολια,τυχων ασθενιες κτλ......ηταν παρα πολλα χρονια στο παιδων και εχει πολυ μεγαλη εμειρια..!!

Οτι αφορα ομως θεματα θηλασμου και διατροφης του παιδιου εκει δεν τα παμε και πολυ καλα,αλλα επειδη ενημερωθηκα,διαβασα εγω η ιδια θεωρω οτι κατι εχω μαθει και οπως ειπες με καποιες απαντησεις της η Αγλαια με κανει να νιωθω πιο σιγουρια!!!Προσπαθουμε παντα να κανουμε το καλυτερο για τα παιδια μας και νομιζω οτι το ενστικτο μας τις περισσοτερες φορες μας καθοδηγει!!

Απλα στεναχωριεμαι γιατι θα ηθελα στις αποριες μου να εχω μια επιστημονικη απαντηση απο εναν ειδικο,στην προκειμενη τον γιατρο μας....οχι οτι δεν μου απαντα σε οτιδηποτε τον ρωτησω και μαλιστα εχει παντα επιχειρηματα να μου πει......ΑΛΛΑ μερικες φορες δεν συμβαδιζουν με αυτα που εχω ηδη διαβασει ειτε μεσα απο βιβλια,ειτε απο εδω,ειτε απο μελετες......!!

Εκει λοιπον ερχεται το προβλημα και μπερδευομαι.......γι αυτο στο αρχικο μου ποστ ειπα...."μηπως τελικα δεν θα επρεπε να ενημερωνομαι τοσο;;;":rolleyes:

 

Και για να επανελθω στη αρχικη μου ερωτηση οπου δεν εχω παρει ακομη μια ξεκαθαρη απαντηση!!!

Να γινω και πιο συγκεκριμενη.....

Δεδομενου οτι το παιδι μου

1.εχει κανει αποκλειστικο θηλασμο για 6 μηνες και επειτα θηλασμος σε συνδιασμο με στεραια τροφη

2.Τρωει πολλα φρουτα

3.τρωει αυγο

4.τρωει ψαρι

5.τρωει κοτοπουλο και μοσχαρι

6.τρωει ζυμαρικα-ρυζι

7.τρωει λαχανικα(πολυ καροτο,κολοκυθι,πατατα και σελινο κα.)

8.τρωει λαδερα

9.τρωει καθημερινα απο ενα γιαουρτι

10.τωρα ξεκιναμε να τρωμε και τυρακι

11.δεν εχει παρουσιασει αλλεργιες σε τιποτα μεχρι στιγμης

12.βαρος παιρνει μια χαρα και με το παραπανω θα ελεγα

13.υψος επισης

(τωρα δεν ξερω αν ολα αυτα που γραφω χρειαζονται αλλα τα αναφερω)

 

συνεχιζω να θηλαζω πρωι-βραδυ,αλλα τα βραδια πλεον δεν της φτανει το γαλα μου......ποιο γαλα ενδεικνυτε λοιπον καλυτερα σε συνδιασμο με το μητρικο για την ηλικια της (13 μηνων);;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν της δίνεις κάτι άλλο αργά το απόγευμα, 1 με 2 ώρες πριν τη βάλεις για ύπνο, και μετά το γάλα σου? Εννοώ πχ κρεμούλα ή γιαούρτι ή λίγο φαγητάκι από το μεσημεριανό. Απλά το λέω για να μην μπλέκεις με άλλα γάλατα και να μην αγχώνεσαι. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα με το μεγάλο μου σ αυτή την ηλικία και αυτό σκέφτομαι να κάνω και με τη μικρούλα αργότερα. Πιστεύω πως έτσι θα διατηρηθεί και περισσότερο καιρό ο θηλασμός.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

συνεχιζω να θηλαζω πρωι-βραδυ,αλλα τα βραδια πλεον δεν της φτανει το γαλα μου......ποιο γαλα ενδεικνυτε λοιπον καλυτερα σε συνδιασμο με το μητρικο για την ηλικια της (13 μηνων);

 

Ίσως το μωρό να πίνει το γάλα γιατί πεινάει αλλά τελικά να μην μπορεί να το ανεχτεί καλά. Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν καλύτερο να φάει κάτι άλλο λίγο πριν πάει για ύπνο και μετά να θηλάσει λίγο για να κοιμηθεί.

 

Αυτό το κάτι άλλο, μπορεί να είναι από γιαούρτι που φαίνεται να το ανέχεται καλύτερα από το γάλα, μέχρι οτιδήποτε άλλο από αυτά που τρώει και της αρέσουν. Κάνοντας μερικές δοκιμές θα καταλάβεις τι είναι αυτό που δέχεται καλύτερα αυτές τις ώρες.

 

Αν επιθυμείς να της φτάνει το γάλα, η παραγωγή θα αυξηθεί αν προσθέσεις 2-3 θηλασμούς στη διάρκεια της μέρας. Οι δύο θηλασμοί είναι πολύ λίγοι για να διατηρήσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα τη γαλουχία στην ποσότητα που χρειάζεται ένα μωρό που μόλις έχει κλείσει χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν της δίνεις κάτι άλλο αργά το απόγευμα, 1 με 2 ώρες πριν τη βάλεις για ύπνο, και μετά το γάλα σου? Εννοώ πχ κρεμούλα ή γιαούρτι ή λίγο φαγητάκι από το μεσημεριανό. Απλά το λέω για να μην μπλέκεις με άλλα γάλατα και να μην αγχώνεσαι. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα με το μεγάλο μου σ αυτή την ηλικία και αυτό σκέφτομαι να κάνω και με τη μικρούλα αργότερα. Πιστεύω πως έτσι θα διατηρηθεί και περισσότερο καιρό ο θηλασμός.

 

Ίσως το μωρό να πίνει το γάλα γιατί πεινάει αλλά τελικά να μην μπορεί να το ανεχτεί καλά. Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν καλύτερο να φάει κάτι άλλο λίγο πριν πάει για ύπνο και μετά να θηλάσει λίγο για να κοιμηθεί.

 

Αυτό το κάτι άλλο, μπορεί να είναι από γιαούρτι που φαίνεται να το ανέχεται καλύτερα από το γάλα, μέχρι οτιδήποτε άλλο από αυτά που τρώει και της αρέσουν. Κάνοντας μερικές δοκιμές θα καταλάβεις τι είναι αυτό που δέχεται καλύτερα αυτές τις ώρες.

 

Αν επιθυμείς να της φτάνει το γάλα, η παραγωγή θα αυξηθεί αν προσθέσεις 2-3 θηλασμούς στη διάρκεια της μέρας. Οι δύο θηλασμοί είναι πολύ λίγοι για να διατηρήσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα τη γαλουχία στην ποσότητα που χρειάζεται ένα μωρό που μόλις έχει κλείσει χρόνο.

 

 

Μου ακουγετε πολυ ενδιαφερων αυτη η προταση!!!!:P:p

Ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτει!!!

Ειχα σκεφτει να αντικαταστησω μερικα απογευματα το γιαουρτακι για να μην το βαρεθει (εχει αρχισει μερικες φορες και κανει κατι νουμερα) με τραχανα ή με κουακερ ή με ρυζογαλο ή με ανθος αραβοσιτου!!

Οποτε μου δωσατε ιδεα......διατηρω το γιαουρτακι και πιο μετα της δινω κατι απο τα υπολοιπα ή φαγητο απο το μεσημερι οπως ειπατε!!!!!!

 

Μου γενναται αλλη μια ερωτηση.....το γιαουρτακι το τρωει κατα τις 7.....αρα να της δινω κατα τις 9-9.30 μετα ξανα το φαγητο;;;;Μηπως ειναι αργα;;;;

Για να αυξησω τους θηλασμους δεν ξερω που να τους προσθεσω μιας και το προγραμμα της ειναι "γεματο"!

 

Γραφω και το ημερησιο προγραμμα της.....

Την ξυπναω στις 8 (γιατι την παιρνω μαζι μου στην δουλεια καθημερινα) και την θηλαζω

Συνηθως κοιμαται ξανα κατα τις 9.30 για μια ωριτσα

Στις 11 παρα τρωει το αυγο (συνηθως μερα παρα μερα)

Στις 11.15-11.30 τρωει τα φρουτα

Στις 15.00-15.30 τρωει φαγητο

Κοιμαται απο τις 16.00 εως τις 18.30 ενιοτε μπορει να ξυπνησει και κατα τις 19.00 και πιο σπανια 19.30.

Στις 19.00 (μεσος ορος) τρωει το γιαουρτακι

και στις 22.00-22.30 κοιμαται αφου εχει θηλασει(αυτο βεβαια εχει αλλαξει την τελευταια εβδομαδα και κοιμαται πιο αργα λογω του οτι πειναει οπως εχω αναφερει πιο πανω και καθυστερουμε με το ξενο γαλα)

Κοιμαται σερι ολο το βραδυ χωρις να ξυπναει εκτος σπανιων στιγμων!

Αυτα

 

Σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας!!!!!!:eek:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....

Μου γενναται αλλη μια ερωτηση.....το γιαουρτακι το τρωει κατα τις 7.....αρα να της δινω κατα τις 9-9.30 μετα ξανα το φαγητο;;;;Μηπως ειναι αργα;;;;

Για να αυξησω τους θηλασμους δεν ξερω που να τους προσθεσω μιας και το προγραμμα της ειναι "γεματο"!

 

Γραφω και το ημερησιο προγραμμα της.....

Την ξυπναω στις 8 (γιατι την παιρνω μαζι μου στην δουλεια καθημερινα) και την θηλαζω

Συνηθως κοιμαται ξανα κατα τις 9.30 για μια ωριτσα

Στις 11 παρα τρωει το αυγο (συνηθως μερα παρα μερα)

Στις 11.15-11.30 τρωει τα φρουτα

Στις 15.00-15.30 τρωει φαγητο

Κοιμαται απο τις 16.00 εως τις 18.30 ενιοτε μπορει να ξυπνησει και κατα τις 19.00 και πιο σπανια 19.30.

Στις 19.00 (μεσος ορος) τρωει το γιαουρτακι

και στις 22.00-22.30 κοιμαται αφου εχει θηλασει(αυτο βεβαια εχει αλλαξει την τελευταια εβδομαδα και κοιμαται πιο αργα λογω του οτι πειναει οπως εχω αναφερει πιο πανω και καθυστερουμε με το ξενο γαλα)

Κοιμαται σερι ολο το βραδυ χωρις να ξυπναει εκτος σπανιων στιγμων!

Αυτα

 

Σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας!!!!!!:eek:

 

Ποιες ώρες βρίσκεσαι εσύ στο σπίτι;

Αν είσαι το μεσημέρι θα μπορούσες να τη θηλάζεις πριν το μεσημεριανό φαγητό ή πριν το μεσημεριανό ύπνο Η κόρη μου σε αυτή την ηλικία θήλαζε και πριν τον ύπνο και μετά, με μεγάλη ευχαρίστηση. Και συνολικά θήλαζε πάνω από 6 φορές την ημέρα και μία σίγουρα τη νύχτα. Νομίζω ότι ένα μωρό 13 μηνών πρεπει να θηλάζει περισσότερες φορές την ημέρα. Οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να προσθέσεις έναν θηλασμό. Το γιαουρτάκι μου φαίνεται λίγο για βραδινό - θα μπορούσε να θηλάσει και τότε. Όσον αφορά στο βραδυνό θηλασμό, αφιέρωσε της λίγη παραπάνω ώρα για να μείνετε αγκαλίτσα σε χαμηλό φωτισμό για να χαλαρώσει. Νομίζω ότι με το πρωί - βράδυ ελάττωσες την παραγωγή σου. Εγώ δεν θα της έδινα ξένο γάλα. Θα τη θήλαζα όσες φορές το ζητούσε και το στήθος στο τέλος θα "κατέβαζε" το γάλα που το μωρό έχει ανάγκη. Ετσι δε θα μην μπλέξεις με αλλεργίες... και πίστεψέ με επειδή η μικρή μου ήταν αλλεργική στα γαλακτοκομικά ο θηλασμός ήταν η μόνη λύση...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποιες ώρες βρίσκεσαι εσύ στο σπίτι;

Αν είσαι το μεσημέρι θα μπορούσες να τη θηλάζεις πριν το μεσημεριανό φαγητό ή πριν το μεσημεριανό ύπνο Η κόρη μου σε αυτή την ηλικία θήλαζε και πριν τον ύπνο και μετά, με μεγάλη ευχαρίστηση. Και συνολικά θήλαζε πάνω από 6 φορές την ημέρα και μία σίγουρα τη νύχτα. Νομίζω ότι ένα μωρό 13 μηνών πρεπει να θηλάζει περισσότερες φορές την ημέρα. Οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να προσθέσεις έναν θηλασμό. Το γιαουρτάκι μου φαίνεται λίγο για βραδινό - θα μπορούσε να θηλάσει και τότε. Όσον αφορά στο βραδυνό θηλασμό, αφιέρωσε της λίγη παραπάνω ώρα για να μείνετε αγκαλίτσα σε χαμηλό φωτισμό για να χαλαρώσει. Νομίζω ότι με το πρωί - βράδυ ελάττωσες την παραγωγή σου. Εγώ δεν θα της έδινα ξένο γάλα. Θα τη θήλαζα όσες φορές το ζητούσε και το στήθος στο τέλος θα "κατέβαζε" το γάλα που το μωρό έχει ανάγκη. Ετσι δε θα μην μπλέξεις με αλλεργίες... και πίστεψέ με επειδή η μικρή μου ήταν αλλεργική στα γαλακτοκομικά ο θηλασμός ήταν η μόνη λύση...

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Οι ωρες που ειμαι στο σπιτι ειναι στανταρ οι μεσημεριανες,απογευματα Δευτερας-Τεταρτης-Σαββατου και ολη μερα την Κυριακη!

Για το μεσημερακι που μου λες να την θηλαζω,δεν υπαρχει προβλημα με την απορροφηση του σιδηρου;;;;

Ξερω οτι δεν πρεπει να δινουμε σε κοντινη ωρα ασβεστιο και μετα ή πριν το παιδι να εχει παρει σιδηρο ,γιατι το ασβεστιο απορροφα το σιδερο απο τις τροφες που μολις εχει παρει.

Πραγματικα θα μου ηταν πολυ ευκολο να θηλασω και το μεσημερι,αλλα το παιδι τρωει κανονικο φαγητο καθε μεσημερι!

Γυριζουμε στο σπιτι κατα τις 3 παρα....μεχρι να της ετοιμασω το φαγητο της παει περιπου 3.15 ........κατα τις 3.30 τελειωνουμε ,να πιει λιγο νερακι (γιατι την κυνηγαω για να πιει) και μετα το παιδι το πολυ μεχρι τις 4 εχει αποκοιμηθει πανω στο καθισμα του φαγητου.

Δεν ειναι πολυ λιγο το χρονικο διαστημα πριν και μετα το φαγητο για να της δωσω και γαλα;;;; ή κανω λαθος;;;;

 

Τα βραδακια απο τοτε που γεννηθηκε εχουμε το ιδιο μοτιβο....χαμηλος φωτισμος ,ελαχιστος θορυβος και οση ωρα θελει να θηλασει μεχρι να αποκοιμηθει!Αλλα απο τοτε που δεν της φτανει το γαλα δεν θελει να θηλασει για πολυ!Μπορει να ρουφηξει για 2 λεπτα και μετα θελει να σηκωθει ή γκρινιαζει!!!

 

Εχω προσπαθησει να εφαρμοσω διαφορα μεχρι στιγμης για να αποφυγω το φρεσκο γαλα αλλα δυσκολα τα πραγματα!

Δοκιμασα να της δωσω πριν καμια ωρα με μιαμιση απο το βραδινο θηλασμο τραχανα.......τζιφος,ενω εφαγε στην αρχη 4 κουταλιες,στην 5η αφου την εφαγε αηδιασε και εκανε εμετο!

Δοκιμασα την επομενη ρυζογαλο....τζιφος,το εφτυνε!

Την επομενη της εφτιαξα κουακερ με τριμενο τυρακι.....τζιφος,μονο που πλησιαζα το κουταλι ξυνιζε τα μουτρακια της και αηδιαζε.Μολις δε της ακουμπησα λιγο στα χειλια...πηγε παλι να κανει εμετο!

Αλλο βραδυ της εδωσα ανθος αραβοσιτου ,εφαγε λιγο αλλα και παλι δεν χορτασε μετα με το γαλα μου!

Μονο ενα απο τα τελευταια βραδια της δωσαμε φαγητο σαν το μεσημεριανο το εφαγε ολο ,ηπιε γαλατακι μου και κοιμηθηκε!!!

Τωρα τι να κανω;;;;

Να της δινω καθε βραδυ φαγητο;;;Φοβαμαι μην της πεσει και βαρυ ρε γμτ!Δηλαδη φανταζομαι πχ. μοσχαρι θα ειναι βαρυ για βραδακι....οποτε περιοριζομαστε λιγο πολυ στα ιδια και στα ιδια ....

εχετε να προτεινετε κανα φαγητο ελαφρυ για βραδακι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Οι ωρες που ειμαι στο σπιτι ειναι στανταρ οι μεσημεριανες,απογευματα Δευτερας-Τεταρτης-Σαββατου και ολη μερα την Κυριακη!

Για το μεσημερακι που μου λες να την θηλαζω,δεν υπαρχει προβλημα με την απορροφηση του σιδηρου;;;;

Ξερω οτι δεν πρεπει να δινουμε σε κοντινη ωρα ασβεστιο και μετα ή πριν το παιδι να εχει παρει σιδηρο ,γιατι το ασβεστιο απορροφα το σιδερο απο τις τροφες που μολις εχει παρει.

Πραγματικα θα μου ηταν πολυ ευκολο να θηλασω και το μεσημερι,αλλα το παιδι τρωει κανονικο φαγητο καθε μεσημερι!

Γυριζουμε στο σπιτι κατα τις 3 παρα....μεχρι να της ετοιμασω το φαγητο της παει περιπου 3.15 ........κατα τις 3.30 τελειωνουμε ,να πιει λιγο νερακι (γιατι την κυνηγαω για να πιει) και μετα το παιδι το πολυ μεχρι τις 4 εχει αποκοιμηθει πανω στο καθισμα του φαγητου.

Δεν ειναι πολυ λιγο το χρονικο διαστημα πριν και μετα το φαγητο για να της δωσω και γαλα;;;; ή κανω λαθος;;;;

 

1. Καταρχήν παίρνει το μωρό συμπληρώματα σιδήρου; Και αν ναι γιατί; Κάνατε εξετάσεις και διαπιστώθηκε εργαστηριακά ότι τα συμπληρώματα είναι απαραίτητα ή σας τα έχει δώσει η γιατρός προληπτικά; (πράγμα απαράδεκτο αν συμβαίνει, διότι τα συμπληρώματα και οι βιταμίνες δεν είναι ακίνδυνα. Ο σίδηρος στην κόρη μου ενέτεινε τις αιμορραγικές κενώσεις).

 

Σου παραθέτω και κάτι σχετικό με τη σύσταση του γάλακτος των θηλαστικών: ''Το γάλα κάθε θηλαστικού περιέχει σε περίσσεια το συστατικό που έχει ως στόχο το όργανο επιβίωσης του είδους. Για παράδειγμα το γάλα της φώκιας έχει σε περίσσεια λίπος για να μπορέσει το νεογνό της φώκιας να αντέξει στο πολύ κρύο περιβάλλον. Το γάλα της αγελάδας έχει σε περίσσεια ασβέστιο για να αναπτυχθεί γρήγορα το ερειστικό σύστημα του νεογνού της. Όργανο επιβίωσης του ανθρώπου είναι ο εγκέφαλος του. Στο μητρικό γάλα περιέχονται όλες οι απαραίτητες ουσίες για την ταχεία ανάπτυξη του εγκεφάλου που ως γνωστό επιτελείται τα δύο πρώτα χρόνια της ζωής.''

Συνεπώς μην αγχώνεσαι η φύση ξέρει ....

 

2. Κάθε ώρα είναι κατάλληλη για έναν ενδιάμεσο θηλασμό. Το μητρικό γάλα δεν είναι σαν το αγελαδινό που αγοράζουμε να έχει την ίδια σύσταση κάθε μέρα ή κάθε ώρα της ημέρας. "Διαμορφώνεται" ανάλογα με τις ανάγκες του δεδομένου παιδιού και δεν πέφτει ποτέ βαρύ στο στομαχάκι του παιδιού μας. Γι αυτό και τα μωρά που θηλάζουν δεν "πεφτουν σε κώμα " το βράδυ μετά το θηλασμό, όπως θα κοιμόντουσαν αν π.χ. επιναν φόρμουλα. Συνεπώς μετα το μεσημεριανό φαγητό μια "τζουρίτσα" γαλατάκι θα ήταν ό,τι πρέπει και θα ενεργοποιούσε και το εργαστάσιο παραγωγής γάλακτος της μανούλας.

 

 

 

.....

Να της δινω καθε βραδυ φαγητο;;;Φοβαμαι μην της πεσει και βαρυ ρε γμτ!Δηλαδη φανταζομαι πχ. μοσχαρι θα ειναι βαρυ για βραδακι....οποτε περιοριζομαστε λιγο πολυ στα ιδια και στα ιδια ....

εχετε να προτεινετε κανα φαγητο ελαφρυ για βραδακι;;;;

 

Αν δεν είναι στιφάδο και είναι μια σουπίτσα κοτόπουλο ρυζάκι ή ζυμαρικό π.χ. αστρακι, γιατί να της πέσει βαρύ; Η δική μου το απογευμα μόλις ξύπναγε θήλαζε και μετά αμέσως έτρωγε μία μπανάνα. (δεν τρώγαμε μπανανα το πρωί έδινα άλλα φρούτα) κα μετά από καμία ωρίτσα έτρωγε ό,τι υπήρχε από το μεσημέρι. Μερικές φορές της έδινα και βιολογικές κρέμες με νερακι γιατί ήταν αλλεργική στα γαλακτοκομικά. Μόλις άρχισενα τρώει αιγοπρόβεια της έφτιαχνα τοστάκι με τυράκι. Είχαμε πολλά δόντια από πολύ νωρίς;)

Και μετά ξανά γαλατάκι της μαμάς ( να μην ξεχνιόμαστε)

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν της δινω συμπληρωμα σιδηρου........εννοω την βιταμινα του σιδηρου που περιεχουν τα φαγητα!Γι αυτο αναφερα οτι τρωει κανονικο φαγητο το μεσημερι.Οταν πχ. της δινω μοσχαρακι ή σπανακι/μπροκολο που τα λαχανικα τα εχω σχεδον σε καθε γευμα,τα οποια ειναι πλουσια σε σιδηρο δεν υπαρχει ο κινδυνος το ασβεστιο να αφομοιωσει το σιδηρο;;;;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Αν δεν είναι στιφάδο και είναι μια σουπίτσα κοτόπουλο ρυζάκι ή ζυμαρικό π.χ. αστρακι, γιατί να της πέσει βαρύ; Η δική μου το απογευμα μόλις ξύπναγε θήλαζε και μετά αμέσως έτρωγε μία μπανάνα. (δεν τρώγαμε μπανανα το πρωί έδινα άλλα φρούτα) κα μετά από καμία ωρίτσα έτρωγε ό,τι υπήρχε από το μεσημέρι. Μερικές φορές της έδινα και βιολογικές κρέμες με νερακι γιατί ήταν αλλεργική στα γαλακτοκομικά. Μόλις άρχισενα τρώει αιγοπρόβεια της έφτιαχνα τοστάκι με τυράκι. Είχαμε πολλά δόντια από πολύ νωρίς;)

Και μετά ξανά γαλατάκι της μαμάς ( να μην ξεχνιόμαστε)

 

Τι κρεμες της εδινες;;;

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω προσπαθησει να εφαρμοσω διαφορα μεχρι στιγμης για να αποφυγω το φρεσκο γαλα αλλα δυσκολα τα πραγματα!

Δοκιμασα να της δωσω πριν καμια ωρα με μιαμιση απο το βραδινο θηλασμο τραχανα.......τζιφος,ενω εφαγε στην αρχη 4 κουταλιες,στην 5η αφου την εφαγε αηδιασε και εκανε εμετο!

Δοκιμασα την επομενη ρυζογαλο....τζιφος,το εφτυνε!

Την επομενη της εφτιαξα κουακερ με τριμενο τυρακι.....τζιφος,μονο που πλησιαζα το κουταλι ξυνιζε τα μουτρακια της και αηδιαζε.Μολις δε της ακουμπησα λιγο στα χειλια...πηγε παλι να κανει εμετο!

Αλλο βραδυ της εδωσα ανθος αραβοσιτου ,εφαγε λιγο αλλα και παλι δεν χορτασε μετα με το γαλα μου!

Μονο ενα απο τα τελευταια βραδια της δωσαμε φαγητο σαν το μεσημεριανο το εφαγε ολο ,ηπιε γαλατακι μου και κοιμηθηκε!!!

Τωρα τι να κανω;;;;

 

Επιμένεις να δίνεις στο παιδί γάλα και άμυλο που είναι φανερό ότι δεν το ανέχεται (μέχρι εμετό κάνει) και προσπαθείς να αποφύγεις το κρέας με λαχανικά που φαίνεται ότι το ανέχεται πολύ καλύτερα και είναι πολύ πιο χρήσιμα.

 

Να της δινω καθε βραδυ φαγητο;;;Φοβαμαι μην της πεσει και βαρυ ρε γμτ!Δηλαδη φανταζομαι πχ. μοσχαρι θα ειναι βαρυ για βραδακι....οποτε περιοριζομαστε λιγο πολυ στα ιδια και στα ιδια ....

εχετε να προτεινετε κανα φαγητο ελαφρυ για βραδακι;;;;

 

Δοκίμασε να φας το φαγητό του παιδιού για να δεις μόνη σου τι χωνεύεις πιο εύκολα: τον τραχανά ή το μοσχάρι με λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις να δίνεις στο παιδί γάλα και άμυλο που είναι φανερό ότι δεν το ανέχεται (μέχρι εμετό κάνει) και προσπαθείς να αποφύγεις το κρέας με λαχανικά που φαίνεται ότι το ανέχεται πολύ καλύτερα και είναι πολύ πιο χρήσιμα.

QUOTE]

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα παρατηρησει οτι τα περισσοτερα φαγητα που δοκιμασα να της δωσω περιεχουν γαλα!Ειχα στο μυαλο μου μονο το ρυζογαλο και την ανθος αραβοσιτου!ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ!

Αν ηταν αυτος ο σκοπος μου δεν νομιζω να ανοιγα αυτο το θεμα και ουτε να το συζητουσαμε!Προσπαθω να μην της δινω συμπληρωμα γαλακτος μετα τον βραδινο μας θηλασμο!

Δεν εχω σκοπο να αφαιρεσω απο το διατροφολογιο της οτιδηποτε περιεχει γαλα,δεν υπαρχει θεμα στο οτι δεν το ανεχεται!

Αν ουσιαστικα δεν το ανεχοταν προφανως δεν θα επινε με λαχταρα το κατσικισιο που της εχω δωσει τα τελευταια βραδια!Στην αρχη της ειχα δωσει αγελαδινο (οταν ανοιξα το θεμα).Εκει ναι ειχε παρουσιασει ανησυχια το βραδυ......βεβαια το ειχε πιει με μεγαλη ανεση!!Με το κατσικισιο δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα!

Ισως να μην της αρεσει σε συνδιασμο με αλλες τροφες!Αν συνεχισει να μην θελει εννοειτε δεν θα επιμενω οπως και δεν επεμεινα!

Επειδη εξακολουθω να εχω προβλημα και το παιδι δεν χορτενει,ειμαι προθυμη να ξαναβαλω κι αλλον θηλασμο στην διαρκεια της ημερας!!!Αλλα εχω ρωτησει 2 φορες εαν οντως δεν πρεπει να δινουμε στο παιδι γαλα σε κοντινο χρονικο διαστημα απο το φαγητο του ,το οποιο περιεχει σιδηρο ( ή εστω οταν περιεχει σιδηρο)και δεν μου εχετε απαντησει!!!

 

Οσο αφορα το αμυλο!Και παλι το παιδι δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα μηνες τωρα που τρωει ρυζι και πατατες!!!!Αν δεν το ανεχοταν ουτε αυτα θα ετρωγε!!Μπορει πχ. να μην της αρεσε ο συνδιασμος ρυζι+γαλα(ρυζογαλο) δεν μπορω να πω αμεσως οτι το παιδι δεν ανεχεται το γαλα και δεν ανεχεται το αμυλο!

Πως μπορω να πω οτι δεν εφαγε το κουακερ επειδη ειχα βαλει τυρι ,οταν σκετο το τυρι το τρωει μετα χαρας!Προφανως δεν της αρεσε το κουακερ;;;;;; μαζι με την μικρη το ψαχνω κι εγω!!!Αν δεν της δωσω να δοκομασει δεν θα ξερω τι της αρεσει και τι οχι!!!

Και για να μη πολυλογω αλλο,τα πορισματα μου αρχισα να τα βγαζω.....πανω κατω εχω μπει στο νοημα τι πρεπει να κανω!

Αν θελετε μου απαντατε και στο ερωτημα μου οσο αφορα ασβεστιο και σιδηρο!

Ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

Με το κατσικισιο δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα!

Πολύ καλά! όμως όλα τα υπόλοιπα γεύματα που προσπαθείς να δώσεις έχουν αγελαδινό και μάλιστα σε έναν συδυασμό που τα κάνει ακόμη πιο δυσκολοχώνευτα.

 

 

Επειδη εξακολουθω να εχω προβλημα και το παιδι δεν χορτενει,ειμαι προθυμη να ξαναβαλω κι αλλον θηλασμο στην διαρκεια της ημερας!!!Αλλα εχω ρωτησει 2 φορες εαν οντως δεν πρεπει να δινουμε στο παιδι γαλα σε κοντινο χρονικο διαστημα απο το φαγητο του ,το οποιο περιεχει σιδηρο ( ή εστω οταν περιεχει σιδηρο)και δεν μου εχετε απαντησει!!!

Οι απαντήσεις που έδωσε η 40+mama κάλυψαν το θέμα με το παραπάνω, δεν έχω να συμπληρώσω κάτι.

 

Αν το παιδί έχει έλλειψη σιδήρου, τότε θα πρέπει να αποφεύγει όλα τα γάλατα που έχουν πολύ ασβέστιο, με πρώτο το αγελαδινό, όχι μόνο στο γεύμα που παίρνει το σίδηρο, αλλά σε όλα τα γεύματα.

 

Αν το παιδί δεν έχει έλλειψη σιδήρου (διαπιστωμένη με αιματολογικές εξετάσεις), τότε ο σίδηρος μπορεί να καθυστερήσει την ανάπτυξή του.

 

Οσο αφορα το αμυλο!Και παλι το παιδι δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα μηνες τωρα που τρωει ρυζι και πατατες!!!!Αν δεν το ανεχοταν ουτε αυτα θα ετρωγε!!Μπορει πχ. να μην της αρεσε ο συνδιασμος ρυζι+γαλα(ρυζογαλο) δεν μπορω να πω αμεσως οτι το παιδι δεν ανεχεται το γαλα και δεν ανεχεται το αμυλο!
Δείχνει να μην ανέχεται κάποιους συνδυασμούς.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά! όμως όλα τα υπόλοιπα γεύματα που προσπαθείς να δώσεις έχουν αγελαδινό και μάλιστα σε έναν συδυασμό που τα κάνει ακόμη πιο δυσκολοχώνευτα.

 

οχι....ο τραχανας ηταν σπιτικος δικος μας και ηταν φτιαγμενος απο κατσικισιο γαλα!!!Επισης στην ανθος αραβοσιτου την ειχα φτιαξει με κατσικισιο Ολυμπος ,το ιδιο με αυτο που εχει πιει το βραδυ.Το ρυζογαλο ναι ηταν με αγελαδινο......Αρα καταληγουμε οτι οι συνδιασμοι προφανως δεν της αρεσαν!!!!Αυτο που με στεναχωρει ειναι που η πρωτη σου απαντηση και συμπερασμα ηταν οτι το παιδι δεν ανεχεται το γαλα και εγω επιμενω ενω στην πορεια βλεπουμε οτι δεν ειναι ετσι!Καλο ειναι να μην βγαινουν γρηγορα συμπερασματα γιατι δημιουργητε συγχυση!

 

 

Οι απαντήσεις που έδωσε η 40+mama κάλυψαν το θέμα με το παραπάνω, δεν έχω να συμπληρώσω κάτι.

 

Αν το παιδί έχει έλλειψη σιδήρου, τότε θα πρέπει να αποφεύγει όλα τα γάλατα που έχουν πολύ ασβέστιο, με πρώτο το αγελαδινό, όχι μόνο στο γεύμα που παίρνει το σίδηρο, αλλά σε όλα τα γεύματα.

 

Αν το παιδί δεν έχει έλλειψη σιδήρου (διαπιστωμένη με αιματολογικές εξετάσεις), τότε ο σίδηρος μπορεί να καθυστερήσει την ανάπτυξή του.

 

Δείχνει να μην ανέχεται κάποιους συνδυασμούς.

 

 

με καλυψε αυτη η απαντηση....ευχαριστω!

 

 

 

Και για να το κλεινω το θεμα ....ναι ειμαι υπερ του θηλασμου και νομιζω οτι φαινεται μιας και θηλαζω σχεδον 14 μηνες!Θηλασα αποκλειστικα 6 μηνες και παραλληλα εβγαζα καθημερινα γαλα με το θηλαστρο για να αφηνω στον συζηγο να την ταιζει τα απογευματα που ελειπα στην δουλεια!!Απο δυο μηνων εχω το παιδι μου μαζι στην δουλεια μου (τα πρωινα) και αυτο ξεκινησε γιατι θηλαζα.....προσπαθω να κανω ο,τι το καλυτερο για να τρεφεται σωστα απο την στιγμη που μπηκαμε στα στερεα....δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια καποιων μαμαδων που ειναι συνεχως στο σπιτι και μπορουν να διαμορφωσουν ενα διαφορετικο προγραμμα απο το δικο μου και να θηλαζουν και πιο συχνα και ολα τα σχετικα!

Το πρωτο βραδυ που συνηδητοποιησα οτι το μωρο μου δεν χορτασε με το γαλα μου,εχασα τον κοσμο........αρνιομουν να το παραδεχτω και παλευα δυο ωρες με το στηθος,μεχρι που ο αντρας μου με συνεφερε και επρεπε να της δωσω συμπληρωμα!Την ταιζα με το μπιμπερο και εκλαιγα με λυγμους.......εγω ειχα σκοπο να φτασω μεχρι τα 2 με δικο μου γαλα(ετσι πιστευα)......ενιωθα πολυ ασχημα....ενιωθα τυψεις.....με την βοηθεια του συζηγου μου , με καποιες πολυ καλες μου φιλες αλλα και απο καποιες μανουλες εδω μεσα......συνηλθα!!!

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι εκανα ο,τι μπορουσα και θα συνεχισω να κανω ο,τι μπορω ,αλλα επεσα στο τρυπακι του να "φανατιστω" εγω προσωπικα με τον εαυτο μου στο θεμα του θηλασμου και μου εκανε κακο στην ψυχολογια μου!!!!Ολα πρεπει να εχουν ενα μετρο και ενα οριο!!!!

Δεν κατηγορω ποτε μανουλα που για τον οποιοδηποτε λογο δεν θηλασε ή θηλασε ελαχιστα!Δεν ειναι ευκολη υποθεση ο θηλασμος στην αρχη του.....η ελλειψη ενημερωσης ,ισως και καποια οχι τοσο δυνατη ψυχολογικα (δεν μιλαω για παθολογικους παραγοντες ,μην παρεξηγηθω) μανουλα δεν καταφερνουν να φτασουν στο επιθυμητο!

Ναι πλεον λεω ....και τι εγινε που ηπιε φρεσκο;;;;δεν εδωσα δηλητηριο!!!!!

Βαθια μεσα μου ακομη με πληγωνει...γι αυτο ακομη θα το παλεψω μηπως και αλλα με ηρεμια......ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΦΑΝΑΤΙΣΤΩ!!!

Θα κανω οτι πιστευω καλυτερο και μεχρι εκει που μπορω!!

Συγνωμη για το παραληρημα αλλα ενιωθα στεναχωρημενη και ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου!!!

 

Ευχαριστω ολες οσες με βοηθησαν!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...