Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ


Recommended Posts

Εμείς κάναμε pgd λόγω κληρονομικής νόσου .Ή πρώτη εξωσωματική από τα 7 έμβρυα τα 5 φτασαν στο στάδιο βλαστοκυστη όμως τα 2 ήταν υγιή οπότε προχωρήσαμε σε εβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστων με θετική μρν χοριακη αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε. Μετά από αλλαγή κέντρου κάναμε την 2 η προσπάθεια σε πρωτόκολλο ήπιας διέγερσης με 5 έμβρυα 3 στο στάδιο μοριδιου και 1 υγειες το οποίο πέτυχε και τώρα διανυω την 20 εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς κάναμε pgd λόγω κληρονομικής νόσου .Ή πρώτη εξωσωματική από τα 7 έμβρυα τα 5 φτασαν στο στάδιο βλαστοκυστη όμως τα 2 ήταν υγιή οπότε προχωρήσαμε σε εβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστων με θετική μρν χοριακη αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε. Μετά από αλλαγή κέντρου κάναμε την 2 η προσπάθεια σε πρωτόκολλο ήπιας διέγερσης με 5 έμβρυα 3 στο στάδιο μοριδιου και 1 υγειες το οποίο πέτυχε και τώρα διανυω την 20 εβδομάδα

 

καλησπερα! συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! με το καλο!

 

οταν λες ηπια διεγερση, τί ακριβως εννοεις?

ποιες οι πιθανοτητες μεταφορας της κληρονομικης νοσου που αναφερεις? παντως μπραβο σου που στα 5 ηταν ενα υγιες κ επιασε!! εγω στη δευτερη εξωσωματικη που εκανα τωρα τον μαρτιο ειχα 7/7 παθολογικα...κ το στατιστικο ειναι το 50% να ειναι υγιη...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε pgd λόγω κληρονομικής νόσου .Ή πρώτη εξωσωματική από τα 7 έμβρυα τα 5 φτασαν στο στάδιο βλαστοκυστη όμως τα 2 ήταν υγιή οπότε προχωρήσαμε σε εβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστων με θετική μρν χοριακη αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε. Μετά από αλλαγή κέντρου κάναμε την 2 η προσπάθεια σε πρωτόκολλο ήπιας διέγερσης με 5 έμβρυα 3 στο στάδιο μοριδιου και 1 υγειες το οποίο πέτυχε και τώρα διανυω την 20 εβδομάδα

 

Agma, συγχαρητήρια! Με το καλό το μωράκι. Επειδή τα δεδομένα της περίπτωσής μου μοιάζουν με τη δική σου, αν δεν σου είναι μεγάλος κόπος στείλε μου σε παρακαλώ ένα προσωπικό μήνυμα για τα κέντρα που κάνατε τις προσπάθειες. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! με το καλο!

 

οταν λες ηπια διεγερση, τί ακριβως εννοεις?

ποιες οι πιθανοτητες μεταφορας της κληρονομικης νοσου που αναφερεις? παντως μπραβο σου που στα 5 ηταν ενα υγιες κ επιασε!! εγω στη δευτερη εξωσωματικη που εκανα τωρα τον μαρτιο ειχα 7/7 παθολογικα...κ το στατιστικο ειναι το 50% να ειναι υγιη...[/Q

Ή νοσος είναι επικρατές κληρονομουμένου κατά 50% αλλά από ότι μου είπαν οι γενετιστές σε τόσο μικρό δείγμα δεν μιλάμε για πιθανότητες αλλά για ζάρια , γιατί απλά μπορούσαν να ήταν όλα παθολογικά. Όσο για την ήπια διέγερση έκανα μεν εξωσωματική αλλά με πολύ λίγες μονάδες γονιδοτροπινης κ λίγες μέρες στο σύνολο του κύκλου πήρα 1200 iu σε 10 μέρες δεν έκανα κάθε μέρα τις ίδιες μονάδες άρχισα με 125 και κατέληξαν με 100 η 75 δεν θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! με το καλο!

 

οταν λες ηπια διεγερση, τί ακριβως εννοεις?

ποιες οι πιθανοτητες μεταφορας της κληρονομικης νοσου που αναφερεις? παντως μπραβο σου που στα 5 ηταν ενα υγιες κ επιασε!! εγω στη δευτερη εξωσωματικη που εκανα τωρα τον μαρτιο ειχα 7/7 παθολογικα...κ το στατιστικο ειναι το 50% να ειναι υγιη...[/Q

Ή νοσος είναι επικρατές κληρονομουμένου κατά 50% αλλά από ότι μου είπαν οι γενετιστές σε τόσο μικρό δείγμα δεν μιλάμε για πιθανότητες αλλά για ζάρια , γιατί απλά μπορούσαν να ήταν όλα παθολογικά. Όσο για την ήπια διέγερση έκανα μεν εξωσωματική αλλά με πολύ λίγες μονάδες γονιδοτροπινης κ λίγες μέρες στο σύνολο του κύκλου πήρα 1200 iu σε 10 μέρες δεν έκανα κάθε μέρα τις ίδιες μονάδες άρχισα με 125 και κατέληξαν με 100 η 75 δεν θυμάμαι

 

ωωω ναι! θα συμφωνησω! ζαρια ειναι!

φαντασου εμενα με 9 ωαρια, μου προτειναν να τα καταψυξω γιατι ηταν λιγα! απο αυτα τα 8 γονιμοποιηθηκαν, τα 7 δωσαν δειγμα...κ τα 7 ηταν παθολογικα! ενω στην πρωτη, ειχα 13, 11 γονιμοποιημενα, 9 δειγματα, 8 δωσαν αποτελεσμα κ ηταν μοιρασμενα, 4 υγιη κ 4 παθολογικα. ακομα κ σε αυτη την περιπτωση, νιωθω πολυ τυχερη που ειχα θετικο αποτελεσμα! παιζουμε με τις πιθανοτητες δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά ήθελα να δώσω κουράγιο , ελπιδα κ τίς όποιες εμπειρικές γνώσεις που έχω πάνω στο θέμα γιατί υπάρχουν κ αυτές οι περιπτώσεις εξωσωματικής. Κ ευτυχώς που η επιστήμη μας δίνει αυτήν την επιλογή. Εμείς για να καταλήξουμε στην εξωσωματική κάναμε 1 χρόνο προεργασία με εξετάσεις γιατί κάποιες ήταν χρονοβόρες ως προς το κομμάτι της προετοιμασίας της pgd

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να δώσω κουράγιο , ελπιδα κ τίς όποιες εμπειρικές γνώσεις που έχω πάνω στο θέμα γιατί υπάρχουν κ αυτές οι περιπτώσεις εξωσωματικής. Κ ευτυχώς που η επιστήμη μας δίνει αυτήν την επιλογή. Εμείς για να καταλήξουμε στην εξωσωματική κάναμε 1 χρόνο προεργασία με εξετάσεις γιατί κάποιες ήταν χρονοβόρες ως προς το κομμάτι της προετοιμασίας της pgd

 

Ιανουάριο του 2013 ήταν το πρώτο μου ραντεβού με τον εξωσωματικο, κ έκανα την προσπάθεια τον Οκτώβρη του 2013... DNA test αρχικά να βρούμε την ακριβή μετάλλαξη που γινόταν μόνο στο εξωτερικό, καρυοτυπο, ορμονικές κτλ... Έχω το αποτέλεσμα όλης αυτής της διαδικασίας, δίπλα μου να κοιμάται! Δυστυχώς όμως δεν υπήρξα το ίδιο τυχερή κ στη 2η μου προσπάθεια...

Εσυ όμως είχες όλη την τύχη με το μέρος σου! Μπράβο!! Με το καλο το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το φθινοπωρο γεννησα το γιο μου έπειτα από εξωσωματική με προεμφυτευτικο ελεγχο για συγκεκριμενη παθηση θελω να δωσω κουραγιο κ ελπιδα σε ολες όσες προσπαθούν να μην τα παρατήσουν.Ευχομαι απο καρδιας να πετύχετε τον στόχο σας !Ειναι δύσκολος ο δρομος αλλα στο τελος φτανεις στον προορισμο σου!Επισης ελπιζω κ εύχομαι ολες ειτε να εχουν στην αγκαλιά τους το παιδακι τους ειτε να περιμενουν λιγο ακομα για να το παρουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!

Θα ηθελα να μου γράψετε που σας ζήτησαν 300 ευρώ μόνο για προεμφυτευτικο εμβρύου, και αν ζητούν τοςο λίγα χρήματα επειδη κοιτάζουν συγκεκριμένα γονίδιά ή νόσους?

Μεχρι στιγμής εμεις έχουμε φτιάξει 15 έμβρυα και μου έχουν μεταφέρει τα 8. Οι χοριακες μου ειναι πάντα 0 και ο γιατρός μου πρότεινε βιοψία εμβρύων, αλλα σε νεα διέγερση και όχι στις 2 βλαστοκυστες που εχω κατεψυγμένες.

Η τιμη εξωφρενική! 2.500 ευρώ για 2 έμβρυα.....

Θα με βοηθούσαμε πολυ αν μου γράφατε κάποια πράγματα.

 

Α! Ο καρυοτυπος μας ειναι φυσιολογικός και των δυο με στίγμα και κυστικη ίνωση επίσης ελεγμένα.

Τα ωάρια μου εμένα φαίνονται οκ και ο κατακερματισμός ειναι στο 48%.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα προεμφυτευτικο για συγκεκριμενο νισημα δεν ξερω που ρωτησες κ δεν ξερω αν επιτρέπεται ν αναφερω ημικρατικα εργαστηρια γενετικης να παρεις 2 η κ 3 γνωμη κ προσφορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα καταλαβα την ερωτηση σου! Τα 300 ευρω ηταν για βιοψια βλαστοκυστη σε επιβεβαιωμενο νοσημα ηταν στο Χωρεμειο ( ενα κτηριο στο παιδων) αλλα ξερω οτι κανουν κ στον Δημοκριτο ερευνητικό κεντρο

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα την ερωτηση σου! Τα 300 ευρω ηταν για βιοψια βλαστοκυστη σε επιβεβαιωμενο νοσημα ηταν στο Χωρεμειο ( ενα κτηριο στο παιδων) αλλα ξερω οτι κανουν κ στον Δημοκριτο ερευνητικό κεντρο

 

Το χωραιμιο το ξερω, ειναι κορυφαίο για την κυστικη, εκεί την είχα κανει.

Για το Δημόκριτο θα το ψάξω.

Διάβαζα την άποψη έμβρυολόγων σχετικά και ειναι αρνητικοί όταν ψάχνεις γενικώς και όχι συγκεκριμένη νόσο. Διότι η πλειοψηφία των εμβρύων στα πρώτα στάδια της ζωής τους έχουν μωσαικισμους που μετα απορροφούνται ή φτιάχνουν.

Σκατουλες δηλαδη να εχεις ένα έμβρυο που θα εξελίσσονταν φυσιολογικά και να σου βγάλει μωσαικισμο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια και εγώ μετα απο διπλάσιο αριθμο εξωσωματικων..κατέληξαν απο μονη μου οτι θέλω να κάνω προεμφυτευτικο ...σας παρακαλώ ιελω γνώμες υι πρπεει να προσεξω ..είναι η τελευταία μου εξωσωματική και όπως καταλαβαίνετε είμαι σε τρομερή θέση ....απο αυτή την εξωσωματική θα εξαρτηθουν τα πάντα....στο μεγαλο κέντρο που είμαι έχω ακούσει οτι συνεργάζεται με παγ@@@@ και με Ιταλία ...οι τιμες ειναι 400 το κάθε εμβρυο και εαν είναι πολλα πέφτει η τιμη....για Ιταλία 200 ....κάνω έμβρυα περιπου δεκα ...με γονιμοποίηση τα 8 ....πλεον σκέφτομαι να κάνω διέγερση να βάλω κατάψυξη ...να ξανά κάνω διέγερση κατάψυξη και να στείλω ....ή μια διέγερση και μετα δυο ...τρία ...φυσικού κύκλου και μετά να στείλω ....κάθε πληροφορία σας θα με βοηθήσει πολύ....έχω πελαγωσει ....γενετιστή ...ποιον ....? Ενα ραντεβού λέει γενετιστή 150ευρω...Ημαρτον...

Σας ευχαριστώ πολύ

;)Χαμογελα....αισιοδοξια...ονειρα....:wink:
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ μετα απο διπλάσιο αριθμο εξωσωματικων..κατέληξαν απο μονη μου οτι θέλω να κάνω προεμφυτευτικο ...σας παρακαλώ ιελω γνώμες υι πρπεει να προσεξω ..είναι η τελευταία μου εξωσωματική και όπως καταλαβαίνετε είμαι σε τρομερή θέση ....απο αυτή την εξωσωματική θα εξαρτηθουν τα πάντα....στο μεγαλο κέντρο που είμαι έχω ακούσει οτι συνεργάζεται με παγ@@@@ και με Ιταλία ...οι τιμες ειναι 400 το κάθε εμβρυο και εαν είναι πολλα πέφτει η τιμη....για Ιταλία 200 ....κάνω έμβρυα περιπου δεκα ...με γονιμοποίηση τα 8 ....πλεον σκέφτομαι να κάνω διέγερση να βάλω κατάψυξη ...να ξανά κάνω διέγερση κατάψυξη και να στείλω ....ή μια διέγερση και μετα δυο ...τρία ...φυσικού κύκλου και μετά να στείλω ....κάθε πληροφορία σας θα με βοηθήσει πολύ....έχω πελαγωσει ....γενετιστή ...ποιον ....? Ενα ραντεβού λέει γενετιστή 150ευρω...Ημαρτον...

Σας ευχαριστώ πολύ

 

400 το έμβρυο για συγκεκριμένη νόσο ή για να το κοιτάξουν γενικώς?

Εμένα για να τα κοιτάξουν γενικώς μου ειπαν 2.500 τα 2 έμβρυα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ξέρω το έμβρυο....ο θεός να φυλάει 2500 για δυο έμβρυα ...στείλε μου πμ.που πηγες ...εαν θες...θα ρωτησω Πάλι....να σαι καλά....τελικα τι έκανες εσύ ?/

;)Χαμογελα....αισιοδοξια...ονειρα....:wink:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι ξέρω το έμβρυο....ο θεός να φυλάει 2500 για δυο έμβρυα ...στείλε μου πμ.που πηγες ...εαν θες...θα ρωτησω Πάλι....να σαι καλά....τελικα τι έκανες εσύ ?/

 

Σου στέλνω π.μ

Link to comment
Share on other sites

Οχι ξέρω το έμβρυο....ο θεός να φυλάει 2500 για δυο έμβρυα ...στείλε μου πμ.που πηγες ...εαν θες...θα ρωτησω Πάλι....να σαι καλά....τελικα τι έκανες εσύ ?/

 

παναγια μου....2500 για δυο εμβρυα ειναι εξωφρενικο ποσο. εγω στο κεντρο που εκανα εξωσωματικη στην Κρητη μου ειχαν πει λιγοτερο απο το ενα τριτο της τιμης...τελικα αποφασισα να μην κανω...εκτος και αν υπαρχει μια συγκεκριμένη νοσος....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 28 ετών και ενδιαφέρομαι για προεμφυτευτικο ελεγχο λόγω πολυκυστικων νεφρών. Έχει κάποια από 'σας εμπειρία σε δημόσιο νοσοκομειο;

Σε ιδιωτικό η όλη διαδικασία αγγίζει τα 5500?, τουλάχιστον στο ακεσω που ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις ζεστές ευχές και την συμπαράσταση. Είναι πολύτιμα!

 

Giannav στην Εμβρυογένεση που πήγα εγώ για τη μεσογειακή ήταν γύρω στα 1000 ευρώ λιγότερο (περίπου 3000 η εξωσωματική και 1400 το συνεργαζόμενο εργαστήριο για την προεμφυτευτική διάγνωση). Δεν χάνεις τίποτα να τους δεις. Σε δημόσιο νοσοκομείο δεν έχω ακούσει να κάνουν προεμφυτευτική για κληρονομικό νόσημα. Καλή τύχη για τη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις ζεστές ευχές και την συμπαράσταση. Είναι πολύτιμα!

 

Giannav στην Εμβρυογένεση που πήγα εγώ για τη μεσογειακή ήταν γύρω στα 1000 ευρώ λιγότερο (περίπου 3000 η εξωσωματική και 1400 το συνεργαζόμενο εργαστήριο για την προεμφυτευτική διάγνωση). Δεν χάνεις τίποτα να τους δεις. Σε δημόσιο νοσοκομείο δεν έχω ακούσει να κάνουν προεμφυτευτική για κληρονομικό νόσημα. Καλή τύχη για τη συνέχεια!

 

Indyla, σ'ευχαριστώ πολύ! Θα το κοιτάξω...

Διάβασα τη δική σου περιπέτεια κι εχω να σου πω πως εισαι τρομερα δυνατη, το θες πολυ και θα γινει. Μηδενισε το κοντερ και ξεκινα με χαμογελο... σαν να ειναι η πρωτη φορα! Εγω ακόμη δεν έχω ξεκινήσει για να βρω τα εμπόδια και τις δυσκολίες μπροστά μου αλλά ολες εδώ μέσα σας θαυμάζω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις ζεστές ευχές και την συμπαράσταση. Είναι πολύτιμα!

 

Giannav στην Εμβρυογένεση που πήγα εγώ για τη μεσογειακή ήταν γύρω στα 1000 ευρώ λιγότερο (περίπου 3000 η εξωσωματική και 1400 το συνεργαζόμενο εργαστήριο για την προεμφυτευτική διάγνωση). Δεν χάνεις τίποτα να τους δεις. Σε δημόσιο νοσοκομείο δεν έχω ακούσει να κάνουν προεμφυτευτική για κληρονομικό νόσημα. Καλή τύχη για τη συνέχεια!

 

Indyla, Σ'ευχαριστώ πολύ! Θα το κοιτάξω...

Διάβασα τη δική σου περιπέτεια κι εχω να σου πω πως εισαι τρομερα δυνατη, το θες πολυ και θα γινει. Μηδενισε το κοντερ και ξεκινα με χαμογελο... σαν να ειναι η πρωτη φορα! Εγω ακόμη δεν έχω ξεκινήσει για να βρω τα εμπόδια και τις δυσκολίες μπροστά μου αλλά ολες εδώ μέσα σας θαυμάζω!

Link to comment
Share on other sites

εμένα κάθε μου προσπάθεια στοίχησε 3000-3500 μαζί με τον προεμφυτευτικο. βέβαια εξαρτάται και πόσα έμβρυα θα έχεις για έλεγχο. εγώ είχα 4 στην πρώτη, 2 στην δεύτερη μόνο. αρχικά το έψαξα και εγώ για δημόσιο και όντως γίνεται. αλλά τα χρήματα που είχε ζητήσει σαν φακελάκι ο γιατρός ηταν περισσότερα από αυτά που έδωσα στον ιδιωτικό και τον προεμφυτευτικό ούτως ή άλλως τον πληρώνεις ξεχωριστά, οπότε προτιμησα τον ιδιώτη. μου άρεσε και σαν γιατρός οπότε δεν το έψαξα περισσότερο. Giannav καλή αρχή και όλα να πάνε καλά και να πάρεις το υγιές μωράκι σου αγκαλιά σύντομα!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα κάθε μου προσπάθεια στοίχησε 3000-3500 μαζί με τον προεμφυτευτικο. βέβαια εξαρτάται και πόσα έμβρυα θα έχεις για έλεγχο. εγώ είχα 4 στην πρώτη, 2 στην δεύτερη μόνο. αρχικά το έψαξα και εγώ για δημόσιο και όντως γίνεται. αλλά τα χρήματα που είχε ζητήσει σαν φακελάκι ο γιατρός ηταν περισσότερα από αυτά που έδωσα στον ιδιωτικό και τον προεμφυτευτικό ούτως ή άλλως τον πληρώνεις ξεχωριστά, οπότε προτιμησα τον ιδιώτη. μου άρεσε και σαν γιατρός οπότε δεν το έψαξα περισσότερο. Giannav καλή αρχή και όλα να πάνε καλά και να πάρεις το υγιές μωράκι σου αγκαλιά σύντομα!

 

Σ'ευχαριστώ πολυ!😊 Και σε σ'ένα εύχομαι ο, τι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου!

Εμένα στο ακεσω μου είπανε πακέτο τον προεμφυτευτικο 1900+500 η βιοψία + 2500-3000 η εξωσωματικη. Πολλά λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

εμένα κάθε μου προσπάθεια στοίχησε 3000-3500 μαζί με τον προεμφυτευτικο. βέβαια εξαρτάται και πόσα έμβρυα θα έχεις για έλεγχο. εγώ είχα 4 στην πρώτη, 2 στην δεύτερη μόνο. αρχικά το έψαξα και εγώ για δημόσιο και όντως γίνεται. αλλά τα χρήματα που είχε ζητήσει σαν φακελάκι ο γιατρός ηταν περισσότερα από αυτά που έδωσα στον ιδιωτικό και τον προεμφυτευτικό ούτως ή άλλως τον πληρώνεις ξεχωριστά, οπότε προτιμησα τον ιδιώτη. μου άρεσε και σαν γιατρός οπότε δεν το έψαξα περισσότερο. Giannav καλή αρχή και όλα να πάνε καλά και να πάρεις το υγιές μωράκι σου αγκαλιά σύντομα!

 

Σ'ευχαριστώ πολυ!😊 Και σε σ'ένα εύχομαι ο, τι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου!

Εμένα στο ακεσω μου είπανε πακέτο τον προεμφυτευτικο 1900+500 η βιοψία + 2500-3000 η εξωσωματικη. Πολλά λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Indyla, σ'ευχαριστώ πολύ! Θα το κοιτάξω...

Διάβασα τη δική σου περιπέτεια κι εχω να σου πω πως εισαι τρομερα δυνατη, το θες πολυ και θα γινει. Μηδενισε το κοντερ και ξεκινα με χαμογελο... σαν να ειναι η πρωτη φορα! Εγω ακόμη δεν έχω ξεκινήσει για να βρω τα εμπόδια και τις δυσκολίες μπροστά μου αλλά ολες εδώ μέσα σας θαυμάζω!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, καλή μου. Μακάρι εσύ να πετύχεις αμέσως. Νομίζω πάντως ότι θα ήταν πιο χρήσιμο να άνοιγες ένα thread για την προεμφυτευτική διάγνωση για κληρονομικά νοσήματα μια που εδώ η κουβέντα επικεντρώνεται στη μεσογειακή αναιμία. Έτσι θα έχεις και περισσότερες απαντήσεις καθώς είναι αρκετά τα νοσήματα για τα οποία κάνουν τα ζευγάρια PGD.

Όλα να σου πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...