Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γινεται. να βαπτισουν το παιδι της δεν γινεται.

εγώ πάλι γιατί ξέρω ότι αν κάποιος σε παντρέψει μπορεί να σου βαφτίσει το 1ο παιδί? (σε κάποιες περιοχές είναι και έθιμο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ πάλι γιατί ξέρω ότι αν κάποιος σε παντρέψει μπορεί να σου βαφτίσει το 1ο παιδί? (σε κάποιες περιοχές είναι και έθιμο)

οπως ακριβως το λες. ειναι εθιμο και τιποτα αλλο. με τον γαμο (εννοω την κουμπαρια) δεν υπαρχει καμμια ειδους πνευματικη συγγενεια σε αντιθεση με τη βαπτιση. για αυτον τον λογο δεν γινεται "το λαδι να γυρισει πισω" που λεμε στο χωριο μου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε ο κουμπάρος μου τελικά στην εκκλησία που θα γίνει η βάφτιση και του είπαν "αρκεί να είναι χριστιανοί ορθόδοξοι"....

Αρα απορία τέλος.

ακριβώς το ίδιο είπαν και στο δικό μου κουμπάρο. και δεν ζήτησαν κανένα χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πέρασα να σας πω ότι βάφτιση έγινε.

Ο ιερέας που την τέλεσε ρώτησε τον κουμπάρο μου και η απάντηση που πήρε ήταν και η αληθινή! Ότι οι νονοί σύντομα θα κάνουν θρησκευτικό γάμο. Επειδη φοβηθήκαμε, βγάλαμε τις βέρες. Στην πράξη μόνο εγώ το βάφτισα... αν και ο μικρός έδειξε μία αδυναμία στο νονό του τις μέρες που περάσαμε μαζί του.

Οσο για τα περί εκκλησιαστικών νόμων που αναφέρθηκαν, η εκκλησία κάνει άλλες και άλλες υποχωρήσεις. Νομίζω πως στο θέμα του πολιτικού γάμου των αναδόχων το έχει παρατραβήξει. Πόσο μάλλον όταν το μυστήριο της βάφτισης μου στοίχησε αρκετά ευρώ... για να γίνει. 150 euro... αν είχα την ευχαρίστηση, προ μυστηρίου ήταν αυτό που είπαν στον κουμπάρο μου.

Για εμας η βάφτιση του παιδιού των φίλων μας ήταν μία διαδικασία δεσίματος που αποζητούσαμε και οι δύο πλευρές εδω και χρόνια. Να γίνουμε μία οικογένεια. Να νιώθουμε παιδί μας το παιδί τους. Όλα τα άλλα μου περισσεύουν. Ετσι νιώθαμε πριν καν γενηθεί, όταν μάθαμε την ύπαρξη του και έτσι νιώθουμε και τώρα. Και εκεί νομίζω είναι η ουσία...

P3wgp3.png

YAoap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....σου το λεω με βεβαιοτητα γιατι πλεον ζηταν απο την νονα χαρτι οικογενειακης καταστασης και μετα χαρτι θρησκευτικου γαμου.... βραστα!!

 

το εγραψα και παραπανω αλλα θα το ξαναπω. μετα τον αυγουστο του 2011 ολες οι μητροπολεις ζητανε πλεον χαρτι οικογενειακης κατασταση του αναδοχου.

 

Εμείς βαφτίσαμε το μωρό την προηγούμενη εβδομάδα, δεν ζήτησαν απολύτως κανένα χαρτί από το νονό, ούτε ρώτησαν καν αν είναι παντρεμένος.

Επίσης να πω ότι δεν ζήτησαν καθόλου χρήματα, ούτε έγινε καν αναφορά σε αυτά για την τέλεση των δύο μυστηρίων (γάμος - βάφτιση)

Ο νονός και ο κουμπάρος άφησαν από μόνοι τους ένα ποσό στην εκκλησία.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο όρος, και μάλιστα έχει και περίεργη χαρτούρα : ζητήσαν από την νονά μας "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΓΑΜΙΑΣ" από τον δήμο, για να αποδειχθεί οτι δεν έχει τελέσει πολιτικό γάμο....

 

μου είπε ο πάτερ, πολύ χαλαρός κατα τ' άλλα, οτι από πέρισυ έχουν γίνει πολύ τυπικοί με το θέμα της βάφτισης και ζητάνε πολλά...

 

ίσως ο συγκεκριμένος ιερέας να ήθελε να είναι τυπικός, από την άλλη πάλι το έγραφε και στην σελίδα με την διαδικασία και τα δικαιολογητικά που μας έδωσε...

 

δουλειά να υπάρχει παιδιά, έκδοσε χαρτιά, πήγενε τα από εδώ, φέρτα από κει κτλ κτλ, long live beurocracy:razz:

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

[quote name=.

Επίσης να πω ότι δεν ζήτησαν καθόλου χρήματα, ούτε έγινε καν αναφορά σε αυτά για την τέλεση των δύο μυστηρίων (γάμος - βάφτιση)

Ο νονός και ο κουμπάρος άφησαν από μόνοι τους ένα ποσό στην εκκλησία.[/quote]

 

80 eura tarrif honey, τα πλήρωσε η νονά στο ξωκλήσι... και πήρε και απόδειξη των υπηρεσιών που παρασχέθηκαν.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

βαφτισαμε τη μικρη μας κορη το μαϊο που μας περασε οι νονοι ειναι ζευγαρι παντρεμενο με πολιτικο και ο παπας δε μας ζητησε τιποτα απο χαρτουρα ουτε ρωτησε εκτος απο τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου,,,,αρα δεν ειναι οτι ολοι ζητανε,,,υπαρχουν αυτοι που ειναι τυπικοι και αυτοι που καταλαβαινουν οτι ψαχνεις νονο με το δικανο και οτι οι γαμοι πια γινονται πολιτικοι λογω ελλειψης χρηματων και κανουν τα στραβα ματια,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εγκύκλιος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών με ημερομηνία 17 Ιουνίου 2011, η οποία διευκρινίζει ότι για να γίνει κάποιος νονός πρέπει να είναι όχι μόνο βαφτισμένος Ορθόδοξος Χριστιανός ο ίδιος, αλλά και "ζωντανό και συνειδητό" μέλος της Εκκλησίας και αν έχει παντρευτεί να έχει παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο.

 

Ο λόγος που μπαίνει ο όρος για τον θρησκευτικό γάμο, είναι επειδή ο γάμος θεωρείται Ιερό Μυστήριο και όταν επιλέγεις να μην τελέσεις ένα Ιερό Μυστήριο, τότε δεν μπορείς να θεωρηθείς ζωντανό και συνειδητό μέλος της Εκκλησίας και συνεπώς δεν είναι σωστό να γίνεις ανάδοχος.

 

Προφανώς κάποιοι παπάδες ακολουθούν τους κανόνες της Αρχιεπισκοπής και κάποιοι όχι.

 

Ολόκληρη την εγκύκλιο μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ. Λέει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που εγώ τουλάχιστον δεν τα ήξερα, όπως ότι ο νονός είναι μόνο ένας και ότι αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός νονοί, αυτοί θεωρούνται ότι έχουν βοηθητικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει εγκύκλιος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών με ημερομηνία 17 Ιουνίου 2011, η οποία διευκρινίζει ότι για να γίνει κάποιος νονός πρέπει να είναι όχι μόνο βαφτισμένος Ορθόδοξος Χριστιανός ο ίδιος, αλλά και "ζωντανό και συνειδητό" μέλος της Εκκλησίας και αν έχει παντρευτεί να έχει παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο.

 

Ο λόγος που μπαίνει ο όρος για τον θρησκευτικό γάμο, είναι επειδή ο γάμος θεωρείται Ιερό Μυστήριο και όταν επιλέγεις να μην τελέσεις ένα Ιερό Μυστήριο, τότε δεν μπορείς να θεωρηθείς ζωντανό και συνειδητό μέλος της Εκκλησίας και συνεπώς δεν είναι σωστό να γίνεις ανάδοχος.

 

Προφανώς κάποιοι παπάδες ακολουθούν τους κανόνες της Αρχιεπισκοπής και κάποιοι όχι.

 

Ολόκληρη την εγκύκλιο μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ. Λέει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που εγώ τουλάχιστον δεν τα ήξερα, όπως ότι ο νονός είναι μόνο ένας και ότι αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός νονοί, αυτοί θεωρούνται ότι έχουν βοηθητικό ρόλο.

 

 

μωρε μαζι σου ειμαι ,,,και εμας δυο ητανε οι νονοι ενας γραφτηκε επισημα ,,,,μας το ειπε ο παπας,,,,απλα οταν ειδικα τη σημερινη εποχη δεν εχεις ουτε να φας πχ δε θα κατσεις να κανεις γαμο στην εκκλησια οχι γιατι δε πιστευεις απλα γιατι απλα δε δυνασαι,,,,πας στο δημαρχειο και το αφηνεις για αργοτερα,,,γενικα βαλαμε τη λεξη αργοτερα στη ζωη μας,,,,(αργοτερα=ποτε )

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν κρίνω τις επιλογές κανενός. Προσωπικά είμαι υπέρ του πολιτικού γάμου. Αλλά καταλαβαίνω και το σκεπτικό της Εκκλησίας που λέει ότι δεν μπορείς να γίνεσαι νονός εφόσον δεν είσαι "ζωντανό και συνειδητό" μέλος. Φαντάζομαι ότι για την Εκκλησία, η οικονομική δυσχέρεια δεν είναι λόγος μη τέλεσης θρησκευτικού γάμου, αφού με τα ίδια χρήματα που μπορείς να κάνεις πολιτικό, μπορείς να κάνεις και θρησκευτικό. Άλλο αν εμείς τον θρησκευτικό τον βλέπουμε σαν υπερπαραγωγή και τον πολιτικό σαν ευκολία ή λύση ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

little monkey νομίζω οτι κατευθυνες το ερώτημα στο σωστό σημείο - είναι θέμα πίστης και επιλογών.

 

η εκκλησία αποφασίζει με βάση την πίστη - αν είσαι χριστιανός τελείς τα μυστήρια και πορεύεσαι έτσι. η θέση της είναι ξεκάθαρη.

 

η δική μας όχι. εμείς θέλουμε συνδυασμό - όταν δεν έχουμε λεφτά για την υπερπαραγωγή θέλουμε πολιτικό, αρα δεν κοπτομεθα ιδιαιτερα και για τα μυστήρια, αλλά μετά θέλουμε να πάμε πάλι απέναντι και να τελέσουμε ένα άλλο μυστήριο, και μάλιστα με πρωταγωνιστικό ρόλο...

 

γιατί ενώ οι περισσότεροι από εμάς ουσιααστικά δεν πιστυεύουν, εκκλησιάζονται σπάνια και θυμούνται τα θεία ακόμη πιο σπάνια, δεν έχουν ακόμη το σθένος να αποκοπούν και από τα μυστηρια και τα τελουν, όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές. όταν δεν είναι βρίσκουν κυρίως οικονομικούς λόγους για να τα αποφεύγουν και να γίνεται η αποφυγή αυτή δεκτή από το σύνολο.

 

 

και τα λέω αυτά γιατί και εγώ τα ίδια έκανα, και ακολούθησα την πεπατημένη για συναισθηματικούς και κοινωνικούς λόγους

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η βάφτιση ΔΕΝ είναι κοινωνικό γεγονός. Είναι ένα μυστήριο της Ανατολικής Ορθοδοξης Εκκλησίας. Όποιος θέλει να κάνει πάρτυ, ας πάει όπου άλλού θέλει.

Η βάφτιση είναι η είσοδος στην Εκκλησία. Κάτι αντίστοιχο με την Χανούκα των Εβραίων. Κάνουμε όλοι Χανούκα; Όχι, γιατί αφορά την Εβραϊκή πίστη. Έτσι και η βάφτιση δεν αφορά όλους, αλλά όσους πιστεύουν (όχι απλά στην ταυτότητα) στην Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία. Για τους υπόλοιπους, ας πάνε σε ένα κέντρο και ας γλεντήσουν.

 

Κανονικά δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται τίποτα μέσα στην Εκκλησία. Κανένα στόλισμα, κερά από το παγκάρι για λαμπάδες.

Εννοείται ότι ο ανάδοχος-νονός, πρέπει να πιστεύει, γιατί έχει το βαρύ φορτίο της κατήχησης και της ευθύνης για την πνευματική πρόοδο του βαφτοζόμενου. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα και εκτός του μυστηρίου της Βάφτισης.

 

Όποιος δεν τα αποδέχεται γιατί απλά δεν πιστεύει, ή "πιστεύει με τον τρόπο του", ας μην συμμετέχει στα μυστήρια της Εκκλησίας, όπως δεν συμμετέχει στις ακολουθίες των Μουσουλμάνων, των Καθολικών, των Εβραίων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν κρίνω τις επιλογές κανενός. Προσωπικά είμαι υπέρ του πολιτικού γάμου. Αλλά καταλαβαίνω και το σκεπτικό της Εκκλησίας που λέει ότι δεν μπορείς να γίνεσαι νονός εφόσον δεν είσαι "ζωντανό και συνειδητό" μέλος. Φαντάζομαι ότι για την Εκκλησία, η οικονομική δυσχέρεια δεν είναι λόγος μη τέλεσης θρησκευτικού γάμου, αφού με τα ίδια χρήματα που μπορείς να κάνεις πολιτικό, μπορείς να κάνεις και θρησκευτικό. Άλλο αν εμείς τον θρησκευτικό τον βλέπουμε σαν υπερπαραγωγή και τον πολιτικό σαν ευκολία ή λύση ανάγκης.

 

Ο γάμος για την Εκκλησία χρειάζεται: κουμπάρο, 2 κεριά, και στεφάνια - αν δεν έχει η Εκκλησία στα σκεύη της. Πόσο κοστίζουν αυτά; Άρα για το μυστήριο του γάμου δεν τίθεται θέμα οικονομικης δυσχέρειας.

Για το πάρτυ-κοινωνική εκδήλωση προβολής και αυτοϊκανοποίησης, χρειάζονται πολλά παραπάνω, αλλά αυτά είναι έξω από το μυστήριο του γάμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Θέλουμε να βαπτίσουμε το μωρό μας και οι επίδοξοι νονοί έχουν κάνει πολιτικό γάμο.

Μας ζητάνε παντού πιστοποιητικό οικογενειακής κατάσταση για άγαμους

ή ληξιαρχική πράξη γάμου για έγγαμους!!

 

Σε ποιες εκκλησίες έχετε τελέσει εσείς μυστήρια όπου δε σας ζητήθηκε τίποτα? Να πάμε εκεί και να κάνουμε τον κινέζο, να τελειώνουμε!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε να βαπτίσουμε το μωρό μας και οι επίδοξοι νονοί έχουν κάνει πολιτικό γάμο.

Μας ζητάνε παντού πιστοποιητικό οικογενειακής κατάσταση για άγαμους

ή ληξιαρχική πράξη γάμου για έγγαμους!!

 

Σε ποιες εκκλησίες έχετε τελέσει εσείς μυστήρια όπου δε σας ζητήθηκε τίποτα? Να πάμε εκεί και να κάνουμε τον κινέζο, να τελειώνουμε!!! :roll:

 

Στην Μονη Πεντελης. Που σας ζητησαν τετοια "πιστοποιητικα"?

Link to comment
Share on other sites

Αλλά γιατί δεν έκανες θρησκευτικό γάμο; Εχεις δει Ελληνα παλαιοημερολογιτη να κάνει πολιτικό γάμο; Μόνο οι νεοημερολογιτες και οι άθεοι τα κάνουν αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Αλλά γιατί δεν έκανες θρησκευτικό γάμο; Εχεις δει Ελληνα παλαιοημερολογιτη να κάνει πολιτικό γάμο; Μόνο οι νεοημερολογιτες και οι άθεοι τα κάνουν αυτά....

Και ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με αυτούς;

Πολλές κατηγοριοποιήσεις ανθρώπων κάνεις, βρε Παλαιοημερολογίτη! Ανάλυσέ μας τα και λίγο παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κανείς εκκλησία στα νότια προάστια που δεν ζητούν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ληξιαρχική πράξη γάμου για τους νονούς?? Έχουμε το γνωστό θέμα: οι υποψήφιοι νονοί μας παντρεμένοι πριν 5-6 χρόνια μόνο με πολιτικό...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , irencat είπε:

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κανείς εκκλησία στα νότια προάστια που δεν ζητούν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ληξιαρχική πράξη γάμου για τους νονούς?? Έχουμε το γνωστό θέμα: οι υποψήφιοι νονοί μας παντρεμένοι πριν 5-6 χρόνια μόνο με πολιτικό...

Δυστυχώς είναι θέμα που εξετάζουν και απορρίπτουν οι περισσότερες εκκλησίες, ίδιο περιστατικό συνέβη και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας οπότε νομίζω είναι πανελλήνια οδηγία!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irencat είπε:

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κανείς εκκλησία στα νότια προάστια που δεν ζητούν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ληξιαρχική πράξη γάμου για τους νονούς?? Έχουμε το γνωστό θέμα: οι υποψήφιοι νονοί μας παντρεμένοι πριν 5-6 χρόνια μόνο με πολιτικό...

δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει να βαφτιζουν  νονοι που δεν ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο  μην σας ψαρευουν οι παπαδες για τους νονους μια ταυτοτητα οτι ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι αρκει κανεις δεν μπορει να σου αρνηθει βαφτιση για αυτο το λογο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ninaki80 είπε:

δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει να βαφτιζουν  νονοι που δεν ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο  μην σας ψαρευουν οι παπαδες για τους νονους μια ταυτοτητα οτι ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι αρκει κανεις δεν μπορει να σου αρνηθει βαφτιση για αυτο το λογο. 

Κ όμως αρνούνται στις περισσότερες εκκλησίες.. Νομίζω είναι θέμα ενορίας κάποιες είναι πιο αυστηρές κ κάποιες όχι.. Δεν ξέρω κ αν έχουν γίνει πλέον σε όλες τις εκκλησίες!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ninaki80 said:

δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει να βαφτιζουν  νονοι που δεν ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο  μην σας ψαρευουν οι παπαδες για τους νονους μια ταυτοτητα οτι ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι αρκει κανεις δεν μπορει να σου αρνηθει βαφτιση για αυτο το λογο. 

Νομός δεν υπάρχει αλλά υπάρχουν οι εγκύκλιοι που βγάζουν οι μητροπολίτες...Εγώ σήμερα πήγα σε 2 εκκλησίες του Αλίμου (σε διαφορετικές ενορίες αλλά κ οι 2 ανήκουν στη Μητρόπολη Ν. Σμύρνης) κ μου είπαν τα γνωστά-απαγορευεται να είναι παντρεμένοι με πολιτικό κ το αποδεικνύουν με ληξιαρχική πράξη γάμου. Για να "πιάσουν" μάλιστα κι αυτούς που πάνε να τη "γλυτώσουν", λέγοντας ότι οι νονοί είναι άγαμοι, ζητούν σε αυτή την περίπτωση πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από τον δήμο, που δείχνει αν είναι άγαμοι ή όχι!! Βρε τι πάθαμε...!!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , irencat είπε:

Νομός δεν υπάρχει αλλά υπάρχουν οι εγκύκλιοι που βγάζουν οι μητροπολίτες...Εγώ σήμερα πήγα σε 2 εκκλησίες του Αλίμου (σε διαφορετικές ενορίες αλλά κ οι 2 ανήκουν στη Μητρόπολη Ν. Σμύρνης) κ μου είπαν τα γνωστά-απαγορευεται να είναι παντρεμένοι με πολιτικό κ το αποδεικνύουν με ληξιαρχική πράξη γάμου. Για να "πιάσουν" μάλιστα κι αυτούς που πάνε να τη "γλυτώσουν", λέγοντας ότι οι νονοί είναι άγαμοι, ζητούν σε αυτή την περίπτωση πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από τον δήμο, που δείχνει αν είναι άγαμοι ή όχι!! Βρε τι πάθαμε...!!

παντως εκκλησια θα βρεις σιγουρα εδω με πολιτικο κ βαφτιζουν τοσα ατομα. δε μπορει να τα ψαχνουν τοσο εξωνυχιστικα δεν ειναι κ δικαστηριο μπορει να λενε οχι αλλα αν ετοιμασεις τα δικα σου χαρτια κ τα πας ολα ετοιμα τι θα σου πουν ξεχασες να μου φερεις εκεινο το χαρτι τωρα αναβαλετε? νομιζω ειναι λιγο ψαρωτικα ολα αυτα αλλιως βρες αλλου εκκλησια απο εκκλησιες να φανε κ οι κοτες ισα ισα που το θελουν το μεροκαματο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...