x
Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Θηλασμός Γενικά

Notices

Θηλασμός Γενικά φορείς υποστήριξης, βιβλιογραφία, θήλαστρα, διατροφή, φάρμακα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-01-17, 13:56   #41
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια απ'ότι αντιλαμβάνομαι όλες σχεδόν εδώ λέμε το ίδιο πράγμα. Εγώ εξέφρασα την άποψη μου αλλά ήθελα να πω και το εξής, αν είστε κάποιες σε τέτοιες οργανώσεις, επιμένω η όποια ενέργεια συμβάλετε ώστε να διοχετεύεται στα μαιευτήρια. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ασχολείται κανείς με την βάση ένός μεγάλου προβλήματος και γιατι συντονίζονται ένα σωρό άλλες άστοχες κινήσεις και ενημερώσεις.
Το αληθινό πρόβλημα είναι ακριβώς η λάθος πρακτική θηλασμού ή αν θέλετε και η αδιαφορία των μαιών και που ως συνέπεια έχει πολλές μητέρες (μη ενημερωμένες και άπειρες) να μην καταφέρουν να θηλασουν. Κρίμα είναι.
Εγώ το έζησα αυτό στο Λητώ, 3 μέρες δεν είχα παιδί να θηλάσω και δεν ήξερα ούτε κι ήρθε κανείς να μου δώσει θήλαστρο.
Μόλις προχθές επίσης μια φίλη μου έφερε στον κόσμο το κοριτσάκι της, γερό να'ναι, και την 2η ημέρα αργά επιτέλους ζήτησε βοήθεια αφού της τ είπα γιατί δεν μπορούσε να τα καταφέρει.
Τι στο καλό; είναι τόσο σημαντικό να γίνει η σωστή αρχή.. μετά το ΠΟΥ θα θηλασει κάποια και με τι τρελούς θα μπλέξει είναι το πρόβλημα...;;;;;
Ο χρήστης xena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση

Παλιά 13-01-17, 18:25   #42
kine

kine ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχει ανάγκη ενημέρωσης για τον θηλασμό και δεν είναι τόσο αυτονόητος και διαδεδομένος. Αυτό προκύπτει από τις αντιλήψεις των περισσότερων μητέρων της προηγούμενης γενιάς (των μητέρων μας), από τους παιδιάτρους που ακόμη και σήμερα, αγνοούν την αυτονόητη υπεροχή του θηλασμού και προτείνουν γάλατα του εμπορίου με την πρώτη ευκαιρία, από την αντιμετώπιση των μαιευτηρίων και των μαιών, τις πρώτες στιγμές μετά τη γέννα και τέλος και από την αντίδραση των ανθρώπων στο δημόσιο θηλασμό.

Σαφώς και δεν είναι όλοι υπέρ ή κατά και πολλές μητέρες κάνουν την επιλογή να μην θηλάσουν παρόλο που γνωρίζουν τις ευεργετικές του συνέπειες γιατί έτσι θέλουν και δικαίωμα τους. Αυτό έλειπε.

Ομως δεν είναι δυνατόν τον 21ο αιώνα, επαγγελματίες υγείας, παιδίατροι, μαίες, γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων, νοσοκόμες κ.α. να παραπληροφορούν ελαφράν τη καρδία. Αυτή η κατάσταση πρέπει να αλλάξει και γι' αυτό πρέπει να ενισχυθεί η ενημέρωση και να στιγματιστεί η παραπληροφόρηση.

Ο μαζικός δημόσιος θηλασμός, δεν είναι μια πρακτική που με εκφράζει και δεν συμμετέχω ούτε θα συμμετάσχω ποτέ. Αλλά, επειδή γέννησα άνοιξη και ήμασταν όλο το καλοκαίρι έξω με το μωρό, θήλαζα κάθε μισή ώρα και έτσι έχω πάμπολλες συμπεριφορές να αναφέρω. Πολλές θετικές εικόνες από στοργικές ματιές και χαμόγελα αγνώστων, αλλά και πολλές ιδιαίτερα προσβλητικές συμπεριφορές ακόμη κι από γυναίκες, ακόμη κι από νεαρά κορίτσια. Παρόλα αυτά, οι επαγγελματίες υγείας είναι αυτοί που με ανησυχούν κι όχι η απαρχαιωμένη αντίληψη ενός ανθρώπου, για το θηλασμό.
Ο χρήστης kine είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές