Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναυτια, τι κανουμε;


Recommended Posts

Μην ανησυχεις τα εμβρυα αναπτυσσονται μια χαρα.εγω ειχα το πρωτο τριμηνο εμετους απο το πρωι νηστικη δεν εβγαζα τιποτα. Ο,τι ετρωγα ηταν απο 11 εως 7 μετα εαν ετρωγα θα το εκανα εμετο. Κ δεν ειχα καθολου ορεξη ετρωγα χωρις να μου προξενει καμια ευχαρ το φαγητο. Επισης κατα φασεις για 1 η 2 η 3 ημ ειχα τοση ναυτια που δεν ετρωγα τιποτα ισως ελαχ ρυζι λαπα. Ομως μια χαρα μεγαλωναν τα εμβρυακια. Στο τελος του πρωτου τριμηνου ημουν ενα κιλο λιγοτερο.

Τον τεταρτο μηνα ως δια μαγειας οι ναυτιες εμετοι σταμ κ η ορεξη επανηλθε . Υπομονη λοιπον. Εμενα δεν με βοηθησε κατι ιδ. Μονο το πρωι προσπ να φαω κατι φρυγανια αλλα συνηθως το εβγαζα. Τζιντζερ ειχα αγορασει αλλα δεν το χρησιμοποιησα. Δεν θυμαμαι μηπως δεν επιτρεποταν.

Οι εμετοι σχετιζονται με την υψηλη χοριακη οποτε η κυηση βαινει καλως!!!!

 

Ναι isis μου οπως τα λες, αναπτυσσονται μια χαρα με καθησυχασε και ο γιατρός πανω σε αυτό. Καλά εσένα θα γινόταν πάρτυ εις τριπλούν δεν το συζητώ!!! Τζιντζερ αγορασα μια ριζα, και εβαλα λιγο στο μουλτι μεσα στη φρουτόκρεμά μου .Δεν ξαναεφαγα ομως οχι γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται απλα το φοβαμαι λιγο στο αν το καθαριζω καλα απεξω και αν με το πλυσιμο επισης καθαριζουν καλα τυχον μικροβια ωστε να το φαω.

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, φυσικα και τον εχω ενημερωσει και δεν ανησυχει εφοσον η ορεξη μου δεν εχει επηρεαστει και τρώω κανονικότατα, επισης πινω και πάρα μα πάρα πολύ νερό λόγω καούρας που αισθάνομαι και είναι καλό αυτό καθως μου ειπε. Τιθεται θέμα ανησυχίας μονο αν μου κοπει η ορεξη,το στομαχι μου δεν δεχεται κανενα ειδος τροφης ακομα και νερο. Ευχομαι να μη φτασω σε τετοιο σημειο.

 

ααα ωραία τότε, εφόσον δεν σου έχει κοπεί η όρεξη πραγματικά δεν υπάρχει κάτι να ανησυχείς!

Να έχεις μία όμορφη εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας σε όλους και όλες! Εύχομαι να σας βρίσκω καλά! Εγώ από την άλλη, δεν είμαι καθόλου... Είμαι 9 εβδομάδων και κατι(μάλλον-από μια εφαρμογή που κατέβασα) και έχω πάρα πολλά αβάσταχτα συμπτώματα...:cry: Πριν δυο εβδομάδες έκανα τόσες πολλές φορές εμετό τη μερα που νοσηλεύτηκα στην κλινική για 5 μέρες...μάλλον είχα αφυδατωθει. Μου έβαλαν ορούς και μου έδιναν και primperan και κάποια υποθετα και παυσίπονα και αντιόξινα. Εν τω μεταξύ είχα και ακόμα έχω ανυπόφορο πόνο στο στομάχι. Πριν μείνω έγκυος είχα κάνει γαστροσκοπηση και ο γιατρός μου είχε πει ότι κάνω παλινδρομήσεις και ο ίδιος γαστρεντερολόγος με ειδε και κατά τη διάρκεια της νοσηλείας μου και μου είπε ότι έτσι είμαι τώρα λόγω της εγκυμοσύνης και μου έδωσε αντιόξινα και ένα φυτικό χάπι με τζιντζερ..αχ κορίτσια δεν αντέχω αυτήν την κατάσταση, δε μπορώ να κοιμηθώ, συνεχίζω και κάνω εμετούς, ευτυχώς όχι 10 την ημέρα όπως έκανα αλλά 2-3, έχω συνέχεια ανακατωσούρα και επιπλέον ώρες ώρες πονάει πολύ το στομάχι μου...βαρέθηκα να ακούω «υπομονή».....το ξέρω αλλά δεν αντέχω νιώθω και τόσο κουρασμένη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...