x
Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-12-15, 01:35   #661
vicky86

Το avatar του χρήστη vicky86

vicky86 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κ να σου ζησει το μωρακι σου.απλα εχω καποιες αποριες.εφοσον οι κολικοι ηταν ηπιοι γτ παιρνατε ινφακολικ κ προβιοτικα;το ινφακολικ δ βοηθαει στη γοπ.τα γαλακτοκομικα που εκοψες οκ,τα υπολοιπαπροληπτικα η τα εχεις δοκιμασει κ ενοχλουν το μωρο;δ θα κανετε υπερηχο για να δειτε αν εχει πραγματι γοπ;μπορεις να βαλεις το θεμα σου κ στην ενοτητα του θηλασμου(δ εκανες κτ λαθος)απλα ισως το δουνε καποιες κοπελες που μπορουν να βοηθησουν.ευχομαι να ναι περαστικα

Παλιά 07-12-15, 10:32   #662
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα προβιοτικά που παίρνει το παιδί είναι πολύ "λίγα" δε βοηθάνε ουσιαστικά, υπάρχουν άλλα με περισσότερα στελέχη.

Τα κακά πώς είναι; Βάλε τις ζυγίσεις του. Έχεις κοιτάξει μήπως έχει χαλινό χείλους ή/ και γλώσσας; Πήγαινε στην ενότητα του θηλασμού, έχει κάποιες ερωτήσεις εκεί άνοιξε θέμα και απάντησέ τες να σου δώσουν τα κορίτσια περισσότερες πληροφορίες.

Τα γαλακτοκομικά καλώς τα εκοψες. Τα υπόλοιπα δεν τα κόβουμε εκτός κι αν αποδεδειγμένα (όπως φαίνεται από ημερολόγιο που κρατάμε δηλαδή) πειράζουν το μωρό.

Α και γράψε πώς θηλάζεις (συχνότητα εναλλαγών στήθους), μήπως τυχόν έχεις κάνει υπερπαραγωγή.
Παλιά 24-01-16, 17:27   #663
theofania11

theofania11 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα μανουλες!Υπαρχει περιπτωση η παλινδρομηση να συνδυαζεται κ με κολικους?Πως αντιμετωπιζετε τη γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση?Ειμαστε 2 μηνων κ την εχουμε,χωρις πολλες γουλιες,αλλα με πολυ πονο μετα το ταισμα.
Ο χρήστης theofania11 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-16, 17:08   #664
RIADELI

RIADELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 50 ΗΜΕΡΩΝ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΓΟΠ AKOMA ΚΑΙ ΣΤΑ 70ML.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ.ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΤΟ NOVALAC ALLERNOVA ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑΜΕ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ LAPRAZOL FASTAB.ΤΕΛΟΣ ΕΜΕΤΟΙ ΚΑΙ ΡΟΥΚΕΤΕΣ.ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΤΑΡΑΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΝ ΟΙΣΟΦΑΓΟ!ΝΑ'ΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ!
Ο χρήστης RIADELI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-16, 18:07   #665
theofania11

Προεπιλογή

Χαιρομαι που ειναι καλα το μπεμπακι!Μακαρι κ το δικο μας..μετα απο ποσο καιρο ειδατς βελτιωση?εμεις παιρνουμε ρανιτιδινη epadoren κ υποαλλεργιογονο γαλα.ο γαστρεντερολογος μας εδωσε allernova novalac αλλα δεν εχω τολμησει να του το δωσω.μυριζει ασχημα!αλλα νομιζω οτι πρεπει..πονος κ ρουκετες.εχω μια απορια...ποια θηλη μπιμπερο βαζετε?η παρασκευη του γαλακτος ειναι η συνηθισμενη?δεν ειναι πολυ πηχτο?ευχαριστω πολυ κ να τα χαιρομαστε...υγιη κ χαμογελαστα!
Ι
Παλιά 15-02-16, 13:23   #666
RIADELI

RIADELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theofania11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρομαι που ειναι καλα το μπεμπακι!Μακαρι κ το δικο μας..μετα απο ποσο καιρο ειδατς βελτιωση?εμεις παιρνουμε ρανιτιδινη epadoren κ υποαλλεργιογονο γαλα.ο γαστρεντερολογος μας εδωσε allernova novalac αλλα δεν εχω τολμησει να του το δωσω.μυριζει ασχημα!αλλα νομιζω οτι πρεπει..πονος κ ρουκετες.εχω μια απορια...ποια θηλη μπιμπερο βαζετε?η παρασκευη του γαλακτος ειναι η συνηθισμενη?δεν ειναι πολυ πηχτο?ευχαριστω πολυ κ να τα χαιρομαστε...υγιη κ χαμογελαστα!
Ι
ΟΝΤΩΣ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΟΥΝ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΖΕΙ!!!ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΡΥΩΝΕΙΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΗΧΤΟ.ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 3Η ΜΕΡΑ ΕΙΔΑΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΛΟΣ ΡΟΥΚΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΕΜΕΤΟΣ.ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΥΛΕΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΞΑ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ!ΠΟΣΑ ML ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ?
Παλιά 19-02-16, 16:04   #667
theofania11

Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ!Ξεκινησαμε κ εμεις το allernova κ ευτυχως ειναι φαγανος κ το πινει!πινει 120ml κ καμια φορα θελει κ αλλο.Τελευταια ομως ειναι πιο εντονοι οι κολικοι κ τα ρεψιματα.Σαν να μην το χωνευει ευκολα.Παντως γουλιες κανει ελαχιστες κ πονο καθολου!
Παλιά 19-02-16, 16:07   #668
theofania11

Προεπιλογή

Εσεις ποσο ειστε?Παντως αν θες να δοκιμασεις τις θηλες ρυθμιζομενης ροης για μωρα 2+.Εχουν ρυθμιση 1...2...3.Εγω του το βαζω στο 2!Αντε ολα καλα να μας πανε ευχομαι!
Παλιά 29-02-16, 17:08   #669
RIADELI

RIADELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theofania11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσεις ποσο ειστε?Παντως αν θες να δοκιμασεις τις θηλες ρυθμιζομενης ροης για μωρα 2+.Εχουν ρυθμιση 1...2...3.Εγω του το βαζω στο 2!Αντε ολα καλα να μας πανε ευχομαι!
2 ΜΗΝΩΝ ειμαστε.και ξεκινισαμε και εμεις 120mL και τα παει καλα.εμενα δεν ρευεται πολυ. εμεις περνουμε infacolic για τους κολικους!
ευχαριστω πολυ, θα τις δοκιμασω αυτες τις θηλες!
Παλιά 07-03-16, 15:47   #670
theofania11

Προεπιλογή

Πως τα πατε?Το μπεμπακι μεγαλωνει?Το δικο μας πολη πολυ καλυτερα.Δοκιμασες τις θηλες που σου ελεγα?
Παλιά 07-03-16, 15:48   #671
theofania11

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RIADELI Εμφάνιση μηνυμάτων
2 ΜΗΝΩΝ ειμαστε.και ξεκινισαμε και εμεις 120mL και τα παει καλα.εμενα δεν ρευεται πολυ. εμεις περνουμε infacolic για τους κολικους!
ευχαριστω πολυ, θα τις δοκιμασω αυτες τις θηλες!
Πως τα παει το μπεμπακι?Δοκιμασατε τις θηλες που σου ελεγα?
Παλιά 14-12-16, 13:10   #672
Poleon

Poleon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ενδείξεις για ΓΟΠ

Καλημέρα ,εχω ενα μωράκι 4 μηνών. Ποιες ειναι οι ενδείξεις για ενα εχει ΓΟΠ σε αυτη την ηλικία ;
Ο χρήστης Poleon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-17, 23:11   #673
maryl

maryl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=Poleon;2921185]Καλημέρα ,εχω ενα μωράκι 4 μηνών. Ποιες ειναι οι ενδείξεις για ενα εχει ΓΟΠ σε αυτη την ηλικία ;[/QUO

καλησ΄περα...ενδειξεις...αναγωγες..μπορει κ οχι αναγωγεσ..μπορει να του φτανει μεχρι το λαιμο κ να το πνιγει..να το καιει..αυτη ειναι υπουλη γοπ...εμενα του εκανε απνοιες ...δεν εβγαζε παντα γουλιες...
αλλο...θελει να πιει γαλα κ καπου στη μεση κλαιει...σπαρταραει...γιατι πειναει αλλα τον ενοχλει...οποτε
δεν παιρνει βαρος...
Ο χρήστης maryl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές