Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο χειμωνα και επισκεψεις


Recommended Posts

Δηλαδή οι παππουδογιαγιάδες έχουν το ελεύθερο να μπαινοβγαίνουν στο σπίτι ένος ζευγαριού χωρίς προγραμματισμένη επίσκεψη?

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω.

Ειδικά σε λεχώνα αλλά και σε πρωτομάνα, όταν μόνο αν καλέσουν πας και όχι όποτε θες, ούτε κάθε μέρα, ούτε κάνεις αρμένικη βίζιτα, όποιος και αν είσαι.

Πείτε με γρουσούζα και ιδιότροπη, αλλά το ζευγάρι έχει πολλά να αντιμετωπίσει για να βρει το ρυθμό του με ένα μωρό - δεν χρειάζεται και παρεμβάσεις ...

Εμένα πάντως η αδελφή του πατέρα μου με κόλλησε ασαράντιστη ιογενή πνευμονία ( χωρίς να με έχει δώσει καν η μάνα μου αγκαλιά ) και ήταν θαύμα που δεν μου άφησε κουσούρι.

Το μωρό μέχρι 3 μηνών θέλει προσοχή, ειδικά το χειμώνα.

Δεν χρειάζεται να την πατάμε για να διδασκόμαστε.

Οι άνθρωποι που μας αγαπάνε οφείλουν να σέβονται τέτοιες προσωπικές στιγμές. Άποψή μου. Την εφαρμόζω βέβαια στη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνούμε απόλυτα! Εγώ γεννάω την επόμενη εβδομαδα πιθανότατα. Όλοι μας οι φίλοι ενθουσιασμένοι αλλά έχουν παιδιά σε παιδικούς και μικρές τάξεις σχολείου. Σκέφτομαι σοβαρά να μη δεχθούμε επισκέψεις στο μαιευτήριο. Γίνεται χαμός με τις ιώσεις!

 

Στο μαιευτήριο δεν θα έχεις πρόβλημα. Συνήθως το μωρό το φέρνουν για λίγο και όταν το φέρνουν βγαίνουν όλοι έξω.:P Οι επισκέψεις στο μαιευτήριο είναι σύντομες.

 

Στο σπίτι πάλι τους στενούς συγγενείς, όχι όλους ταυτόχρονα και με προφυλάξεις.

 

Καλέ, ναι, σίγουρα εγώ, μία φίλη, δεν είμαι το ίδιο με τη γιαγιά και τον παππού.

Όμως, αυτή την εποχή ως προς τις ιώσεις είμαστε όλοι το ίδιο επικίνδυνοι, ανεξαρτήτως βαθμού συγγένειας ή σχέσης με το μωρό :rolleyes:

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι είναι κάπως άσχημο να "διώχνεις" τους παππουδογιαγάδες, απλώς νομίζω ότι θα πρέπει να βρεθεί κάποια μέση λύση.

Δεν γίνεται να κανονίζεις ραντεβού στους παπουδογιαγιάδες για να δουν το παιδί (συγκεκριμένη μέρα και ώρα, και για περιορισμένο χρόνο), όμως κι από την άλλη αυτοί δε μπορούν να έρχονται συνέχεια κ να κάθονται με τις ώρες σε νεογέννητο και λεχώνα.

.

 

Εάν το ζευγάρι πει ότι δεν χρειάζονται και δεν θέλουν βοήθεια δεν νομίζω ότι οι παππουδογιαγιάδες θα κάθονται με τις ώρες... Θα έρχονται σαν επίσκεψη. Και φαντάζομαι όχι όλοι ταυτόχρονα.

 

Όσο για τις ιώσεις, και εγώ γέννησα χειμώνα και εν μέσω Η1Ν1. Αλλά το θεώρησα κουλό να απομονωθώ τελείως. Άλλωστε ο σύζυγός μου μια χαρά πήγαινε στη δουλειά όπου είχαν και κρούσματα και το μεγαλύτερο παιδί μου μια χαρά πήγαινε στον παιδικό... από εκεί και πέρα παίρνεις προφυλάξεις. Τις ίδιες προφυλάξεις που έπαιρνε και ο σύζυγος και το μεγαλύτερο παιδί θα πάρουν και οι παππουδογιαγιάδες. Ή μήπως έπρεπε να τους διώξω όλους καινα μείνω μόνη μου με το μωρό εσώκλειστη;:D:D Το να μην δέχεται κάποιος επισκέψεις από τώρα μέχρι τον Απρίλιο το θεωρώ υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο δεν θα έχεις πρόβλημα. Συνήθως το μωρό το φέρνουν για λίγο και όταν το φέρνουν βγαίνουν όλοι έξω.:P Οι επισκέψεις στο μαιευτήριο είναι σύντομες.

 

Στο σπίτι πάλι τους στενούς συγγενείς, όχι όλους ταυτόχρονα και με προφυλάξεις.

 

 

 

Εάν το ζευγάρι πει ότι δεν χρειάζονται και δεν θέλουν βοήθεια δεν νομίζω ότι οι παππουδογιαγιάδες θα κάθονται με τις ώρες... Θα έρχονται σαν επίσκεψη. Και φαντάζομαι όχι όλοι ταυτόχρονα.

 

Όσο για τις ιώσεις, και εγώ γέννησα χειμώνα και εν μέσω Η1Ν1. Αλλά το θεώρησα κουλό να απομονωθώ τελείως. Άλλωστε ο σύζυγός μου μια χαρά πήγαινε στη δουλειά όπου είχαν και κρούσματα και το μεγαλύτερο παιδί μου μια χαρά πήγαινε στον παιδικό... από εκεί και πέρα παίρνεις προφυλάξεις. Τις ίδιες προφυλάξεις που έπαιρνε και ο σύζυγος και το μεγαλύτερο παιδί θα πάρουν και οι παππουδογιαγιάδες. Ή μήπως έπρεπε να τους διώξω όλους καινα μείνω μόνη μου με το μωρό εσώκλειστη;:D:D Το να μην δέχεται κάποιος επισκέψεις από τώρα μέχρι τον Απρίλιο το θεωρώ υπερβολή.

Δεν έχει πολύ σημασία όμως τι θεωρούμε εμείς υπερβολή, ο καθείς πρέπει να αποφασίζει για τον εαυτό του.

Κανείς δε μένει μέσα για πάντα, κάποιες μαμάδες όμως στην αρχή και ειδικά με το πρώτο παιδί (γιατί αν έχεις και 2ο και να θέλεις δεν μπορείς να κλειστείς), αυτό επιθυμούν και πρέπει να γίνεται σεβαστό. Δεν είναι μόνο ο φόβος των ασθενειών, ας πούμε εγώ δεν το είχα αυτό, ήθελα απλώς την απόλυτη ησυχία μου. Ε κάποια στιγμή μου πέρασε.

Είναι γεγονός όμως ότι καμιά φορά και το αυτονόητο θέλει ένα κάποιο τρόπο να το πεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πολύ σημασία όμως τι θεωρούμε εμείς υπερβολή, ο καθείς πρέπει να αποφασίζει για τον εαυτό του.

Κανείς δε μένει μέσα για πάντα, κάποιες μαμάδες όμως στην αρχή και ειδικά με το πρώτο παιδί (γιατί αν έχεις και 2ο και να θέλεις δεν μπορείς να κλειστείς), αυτό επιθυμούν και πρέπει να γίνεται σεβαστό. Δεν είναι μόνο ο φόβος των ασθενειών, ας πούμε εγώ δεν το είχα αυτό, ήθελα απλώς την απόλυτη ησυχία μου. Ε κάποια στιγμή μου πέρασε.

Είναι γεγονός όμως ότι καμιά φορά και το αυτονόητο θέλει ένα κάποιο τρόπο να το πεις.

 

Αυτό βασικά... Θέλει τρόπο. Και πρέπει να σκέφτεσαι λίγο και τους υπόλοιπους. πχ έχω ακούσει περιστατικά που πράγματι απομονώνουν ακόμη και το σύζυγο. Ή στέλνουν το μεγάλο παιδί να μείνει αλλού -προληπτικά-... Ε, εντάξει ένα μέτρο σε όλα... και η λεχώνα χρειάζεται χρόνο με το μωρό και ξεκούραση η ίδια και προστασία από ιώσεις, αλλά δεν είναι μόνη της στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βασικά... Θέλει τρόπο. Και πρέπει να σκέφτεσαι λίγο και τους υπόλοιπους. πχ έχω ακούσει περιστατικά που πράγματι απομονώνουν ακόμη και το σύζυγο. Ή στέλνουν το μεγάλο παιδί να μείνει αλλού -προληπτικά-... Ε, εντάξει ένα μέτρο σε όλα... και η λεχώνα χρειάζεται χρόνο με το μωρό και ξεκούραση η ίδια και προστασία από ιώσεις, αλλά δεν είναι μόνη της στον κόσμο.

Εγώ έχω ακούσει να διακόπτουν τον παιδικό σταθμό στο μεγάλο παιδί, να το στέλνουν προληπτικά να μείνει αλλού πρώτη φορά το ακούω.:shock:

Έχω και στενή συγγενή, δεν είναι ράδιο αρβύλα δηλαδή, η οποία στο 1ο τρίμηνο του μωρού έκανε νυχτερινή βάρδια εκ περιτροπής με τον άντρα της, να κάθονται πάνω απ'το μωρό την ώρα που κοιμόταν για να βεβαιωθούν ότι δε θα πάθει κάτι στον ύπνο του (τελειόμηνο, τεράστιο μωρό χωρίς προβλήματα υγείας). Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι το να ζητάς ιδιωτικότητα για ένα διάστημα μάλλον δεν ανήκει στο φάσμα του ακραίου, υπάρχουν πολυυυυυυ χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω ακούσει να διακόπτουν τον παιδικό σταθμό στο μεγάλο παιδί, να το στέλνουν προληπτικά να μείνει αλλού πρώτη φορά το ακούω.:shock:

Έχω και στενή συγγενή, δεν είναι ράδιο αρβύλα δηλαδή, η οποία στο 1ο τρίμηνο του μωρού έκανε νυχτερινή βάρδια εκ περιτροπής με τον άντρα της, να κάθονται πάνω απ'το μωρό την ώρα που κοιμόταν για να βεβαιωθούν ότι δε θα πάθει κάτι στον ύπνο του (τελειόμηνο, τεράστιο μωρό χωρίς προβλήματα υγείας). Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι το να ζητάς ιδιωτικότητα για ένα διάστημα μάλλον δεν ανήκει στο φάσμα του ακραίου, υπάρχουν πολυυυυυυ χειρότερα...

 

Αυτό να το χαρακτηρίσω υπερβολή;:mrgreen::mrgreen:

 

Το θέμα είναι πως ζητάς αυτή την ιδιωτικότητα...:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό να το χαρακτηρίσω υπερβολή;:mrgreen::mrgreen:

 

Το θέμα είναι πως ζητάς αυτή την ιδιωτικότητα...:P

Καλέ όχι, standard procedure είναι, απλώς δεν το ήξερα και είπα να το μοιραστώ...

Ως προς το πώς ζητάς τι, θεωρώ ότι ο σύζυγος μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο. Μπορεί με πολύ μεγαλύτερη ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα να τα επικοινωνήσει αυτά, η λεχώνα για κάποιο λόγο συχνά δίνει την εικόνα της "τρελής" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλέ όχι, standard procedure είναι, απλώς δεν το ήξερα και είπα να το μοιραστώ...

Ως προς το πώς ζητάς τι, θεωρώ ότι ο σύζυγος μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο. Μπορεί με πολύ μεγαλύτερη ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα να τα επικοινωνήσει αυτά, η λεχώνα για κάποιο λόγο συχνά δίνει την εικόνα της "τρελής" :rolleyes:

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι παππουδογιαγιάδες έχουν το ελεύθερο να μπαινοβγαίνουν στο σπίτι ένος ζευγαριού χωρίς προγραμματισμένη επίσκεψη?

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω.

Ειδικά σε λεχώνα αλλά και σε πρωτομάνα, όταν μόνο αν καλέσουν πας και όχι όποτε θες, ούτε κάθε μέρα, ούτε κάνεις αρμένικη βίζιτα, όποιος και αν είσαι.

Πείτε με γρουσούζα και ιδιότροπη, αλλά το ζευγάρι έχει πολλά να αντιμετωπίσει για να βρει το ρυθμό του με ένα μωρό - δεν χρειάζεται και παρεμβάσεις ...

Εμένα πάντως η αδελφή του πατέρα μου με κόλλησε ασαράντιστη ιογενή πνευμονία ( χωρίς να με έχει δώσει καν η μάνα μου αγκαλιά ) και ήταν θαύμα που δεν μου άφησε κουσούρι.

Το μωρό μέχρι 3 μηνών θέλει προσοχή, ειδικά το χειμώνα.

Δεν χρειάζεται να την πατάμε για να διδασκόμαστε.

Οι άνθρωποι που μας αγαπάνε οφείλουν να σέβονται τέτοιες προσωπικές στιγμές. Άποψή μου. Την εφαρμόζω βέβαια στη ζωή μου.

 

Ούτε γρουσούζα, ούτε ιδιότροπη! Πολύ λογικά μιλάς!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχαν ολη την κοινη λογικη..αλλα δυστυχως δεν την εχουν!Κι επειδη το προβλημα ειναι με παππουδες και γιαγιαδες δεν ειναι παντα τυχαιο και παντα η νυφη εχει εμμονες....και στη δικη μου περιπτωση που γεννησα 18/12 μεσα στην καρδια του χειμωνα..ΚΑΝΕΝΑΣ δεν με σεβαστηκε απο τα πεθερικα..μονο οι γονεις μου με καταλαβαιναν κι αυτο γιατι τους μιλησα καθαρα και βασικα μας μεγαλωσαν με τους ιδιους τροπους και καταλαβαιναν!Εχω γραψει στο θεμα παρακατω την ιστορια μου..δεν τα ξαναλεω..καποιοι απλα εχουν ΘΡΑΣΣΟΣ και δεν σεβονται ΤΙΠΟΤΑ!Εμενα δεν με αφηνε η γιαγια του αντρα μου ουτε με ησυχια να το ταισω..ειτε στηθος ειτε μπουκαλι...την εβλεπα και με το παιδι στα χερια αλλαζα δωματιο..ερχοταν κι αυτη!Κι ενω της ελεγα να κανει ησυχια αυτη πανω απο το κεφαλι του μωρου να μιλαει!ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ????Δεν καταλαβαινουν ολοι δυστυχως!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα 9/12! Μια υπεροχη μπεμπα που μας εχει τρελάνει! Απο εκεινη την μερα στο μαιευτήριο περασε το σοι του αντρα μου και τα πεθερικα καθε μερα! Οι γονεις μου επισης εφοσον ειχα πει οτι θα μεινω 40 μερες στο σπιτι χωρις επισκεψεις!

 

Στο σπιτι οταν βγήκαμε απο το μαιευτήριο ειχα την πεθερα επι 9 μερες συνεχόμενα και μετα την μανα μου, κανεναν αλλον ευτυχως κανανε αρκετες δουλειες και ηταν χρησιμη βοηθεια!

γνωστές υποδείξεις δωσε συμπληρωμα γιατι κλαιει το μωρο δεν ξερετε να το κανετε μπανιο και αλλα με εφεραν στα ορια μου οπου έριξα εναν τσακωμό με τον αντρα μου επικό Με αποτελεςμα χριστουγεννα καναμε εγω και ο αντρας μου μονοι μας με το μωρο, τα πεθερικα πηγαν στο χωριο τους και οι γονεις Μου ερχονται δυο φορες την εβδομαδα για καμια ωρα!

 

Το θεμα ειναι οτι θα ξαναέρθουν τα πεθερικα στις 10 του μηνα εγω σαραντίζω 20 Γεναρη οποτε θα ερχονται μετα επισκεψεις που δεν επιθυμώ! Ακομα βρισκω ρυθμούς με το μωρο θελω να θηλασω αποκλειστικά ειμαι αυπνη τις πιο πολλες μερες και τελος παντων θελω την ησυχια μου. Θελω να μιλησω ανοιχτα στα πεθερικα πως θελω την ησυχια μου και ας ερχονται μονο μια φορα αντε δυο την εβδομαδα για μια ωρα μονο επισκεψη οχι παραπανω, αν δεν το καταλαβουν θα τους στειλω τον γιο τους πακετο! Εξαλλου εγω πληρωνω το νοίκι στο σπιτι ΜΟΥ! Δεν με ταΐζουν δεν με ποτίζουν δεν εξαρτώμαι απο κανεναν! Αν δεν το καταλαβουν ξυδι, ο συζυγος δεν το καταλαβαινει δυστυχως και δεν πέρνει θεση...

 

Με αφορμή αυτο το σχολιο ηθελα να γραψω (όχι στη θεματοθετρια απαραίτητα) πως να μην τα θελουμε και όλα δικα μας. Δηλαδη (αν διαβασετε και τα υπολοιπα σχολια μου) και εγω που <συμβουλευσα> να μην είναι τοσο αυστηρη με τους παππούδες εδειξα με τον τροπο μου ότι δε θελω πολλα πολλα στην αρχη αλλα τα εκανα και όλα μονη μου από το πρωτο λεπτο που γυρισα στο σπιτι. Δεν τους ειχα για <υπηρετικο> προσωπικο.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν νομίζω ότι γενικά τον πρώτο καιρό η λεχώνα σίγουρα θέλει το χρόνο και το χώρο της. Αυτό είναι αναμφισβήτητο. Όποτε οι πολλές επισκέψεις περισσεύουν. Όμως σε ο,τι αφορά παπουδογιαγιαδες τα πράγματα είναι αλλιώς. Ναι μεν δε χρειάζεται να έρχονται και να κάθονται με τις ώρες αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και τη λαχτάρα τους, πόσο μάλλον όταν έρχονται από μακριά.

Αποστειρωτικό χεριών, μια πάνα αγκαλιάς και το μωράκι για θηλασμό και νανάκια στο δωμάτιο του την ώρα της επίσκεψης είναι υπεραρκετά νομίζω. Ούτε να ξημεροβραδιάζονται ούτε όμως και να κλείνουμε ραντεβού τάδε μέρα και ώρα για τόσο χρόνο...

Εγώ γενικά τα πάω καλά με τα πεθερικά αν και σε πολλά μου τη σπάνε αφάνταστα, ενώ με τους γονείς μου είμαι πιο ελαστική. Αυτό νομίζω ισχύει αν όχι για όλες για τις περισσότερες. Εκεί απλά προσπαθώ να μπω στη θέση του συζύγου μου και των γονιών του. Πως θα ένιωθα ή θα ένιωθαν οι γονείς μου αν οι ρόλοι ήταν αντεστραμμένοι.

Και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις δε δέχτηκα βοήθεια απο καμία πλευρά, πράγμα ζόρικο στο δεύτερο παιδί όπου αφενός είχα νεογέννητο αφετέρου και το πρώτο που ζορίστηκε τον πρώτο καιρό συν το νοικοκυριό....

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ζητησα βοηθεια απο ΚΑΝΕΝΑΝ!!!Αντιθετως μου ερχοντουσαν και καθονταν με τις ωωωωωρες...κι αν ελεγες πλυντε τα χερια σας και βαλτε αποστειρωτικο χεριων παρεξηγιοντουσαν κιολας!Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες...εγω δεν εκανα διακρισεις σε κανεναν...απλα οι δικοι μου καταλαβαιναν και τα πεθερικα ΟΧΙ!Απο μονοι τους οι γονεις μου κι ο αδερφος μου κανανε μπανιο πριν ερθουν και φορουσαν ΠΑΝΤΑΑΑΑΑ καθαρα ρουχα!Δεν ειπα εγω κατι τετοιο να γινεται μονοι τους το κανανε...κι η γιαγια, μου ερχοτανε απο το χωραφι με τα ρουχα λερωμενα σε νεογεννητο!Που μου ηρθαν αρρωστοι και τους τραπεζωνα μεχρι τα ξημερωματα στις γιορτες,με μωρο 7 ημερων??(κι ο συζυγος κουβεντα:evil:)Τι να λεμε τωρα??

Εγω ξερω οτι τους δικους με μια κουβεντα που ελεγα ακουγανε..οι αλλοι απο το ενα αυτι εμπαινε κι απο το αλλο εβγαινε!Τα στοιχειωδη..πλυντε χερια και οχι φασαρια οταν τρωει...ΚΑΝΕΝΑΣ σεβασμος σε μαμα και μωρο...Γι αυτο στο επομενο πρωτα ο Θεος...θα λεω αυτα που ειναι να πω και οποιος δεν ακουει η πορτα κλειδωμενη!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι εμένα. Απίστευτη πίεση μία εβδομάδα πριν τη γέννα με σκοπό να έχουν "χρυσό εισιτήριο" μετά. Τα τηλεφωνήματα βροχή με πολύ έντονο τρόπο ότι πρεπει να μου κάνει η πεθερά μου τις δουλειές. Καλά μετά... Μες στη θλίψη μιας που υπολόγιζαν ότι δε θα τα καταφέρναμε... Τουλάχιστον ο σύντροφός μου είναι δίπλα μου. Για την ακρίβεια κρατάμε κοινή στάση.

Όσο για το "ραντεβού", ναι το θέλω. Πρώτη εβδομάδα σκάσαν χωρίς τηλέφωνο κι εγώ να πρέπει να ανοίξω με μπλούζα μούσκεμα στα γάλατα που τρέχαν (ξέρετε χαχα). Θέλω τηλέφωνο και όχι ξημεροβράδιάσματα λες και άλλες δουλειές δεν έχω. (Λεχώνα δεν είμαι τώρα αλλά ένα μωρό έχει τρέξιμο και ξενύχτι για κάμποσο καιρό)

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια που δεν έχουν μπει από την αρχή του γάμου, τι λέω, από την αρχή της σχέσης με τον ή την σύζυγο (στα απέναντι σόγια) και από την αρχή της ζωής μας (στα δικά μας), λυπάμαι δεν μπορούν να μπουν με τον ερχομό ενός μωρού. Απλά δεν γίνεται...... Σόρρυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εμάς από την αρχή της συγκατοικισης δεν υπήρχε περίπτωση να έρθει κανείς χωρίς ειδοποίηση στο σπίτι κι ούτε να κάνει αρμενική βίζιτα. Οπότε το ίδιο ίσχυε και όταν ήρθαν τα μωρα κι εξακολουθεί να ισχύει και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια που δεν έχουν μπει από την αρχή του γάμου, τι λέω, από την αρχή της σχέσης με τον ή την σύζυγο (στα απέναντι σόγια) και από την αρχή της ζωής μας (στα δικά μας), λυπάμαι δεν μπορούν να μπουν με τον ερχομό ενός μωρού. Απλά δεν γίνεται...... Σόρρυ!

 

Λοιπόν Βερενίκη, μου άνοιξες τα μάτια :lol:! Θεωρούσα αυτονόητο ότι κανείς δεν μπαινοβγαίνει ελεύθερα στο σπίτι ενός παντρεμένου ζευγαριού :lol::lol:

Το σχόλιό σου όμως με έκανε να το ξανασκεφτώ: προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που δεν βάζουν όρια :confused:

Ε ναι, σε αυτήν την περίπτωση, δεν μπορείς να τα θυμηθείς μετά - λογικό και επόμενο.

Δεν μπορείς βέβαια ούτε να διαμαρτύρεσαι, ούτε και να θυμώνεις, εφόσον έχεις δώσει το "ελεύθερο" από την αρχή μιας σχέσης. Αυτά και κλείνω για να μην βγω και εκτός θέματος :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...