Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΝΤΟΣ ΤΡΑΧΗΛΟΣ — ΑΚΙΝΗΣΙΑ — ΧΑΜΗΛΟΣ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!

Το μήκος του τραχήλου μου ήταν 3,6 cm την 16η εβδομάδα και δυστυχώς μειώθηκε σε 2,5 την 17η εβδομάδα λόγω έντονων πόνων. Απο τότε είμαι σε ακινησία (μονο τουαλέτα πάω , ένα γρήγορο μπάνιο κάνω και στο γιατρό παω) και παίρνω 3 χάπια προγεστερόνη απο 200 mg και 3 χάπια μαγνήσιο την ημέρα .

Τώρα είμαι στην 22η εβδομάδα και έχει μείνει σταθερό σε 2,5 cm. Την τελευταία φορά που πηγα στο γιατρό μου είπε ότι ο πλακουντας είναι χαμηλά και φοβάμαι μήπως μειωθεί και αλλο όσο μεγαλώνει το μωρο.

Υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοιο πρόβλημα για να μου πει πως πήγε η έγκυμοσυνη της ?

Εχω αγχωθεί πολύ και η ακινησία είναι δύσκολη. Άλλες φορές προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Άλλες φορές με πιάνει άγχος και σκέφτομαι αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανυσηχεις.....Ημουν σε ακινησια λογω κοντου τραχηλου απο την 16η εβδομαδα.δεν μετρηθηκε ποτε πανω απο 2cm...με ακινησια ,προγεστερονη κ μαγνησιο εφτασα στις 35 εβδομαδες που γεννησα τα διδυμακια μου...ξερω πως ειναι δυσκολο,αλλα με λιγο υπομονη θα περασει ο καιρος.με το καλο το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως πηγατε κοριτσια με τα μωρα σας; ειμαι τωρα εγω στη θεση σας... 21 εβδ με μόλις 1,2χιλ χοανοηδη τραχηλο. Σε πληρη ακινησια με vasclor τζελ και maxtrofocard πρωι βραδυ. Περιδεση αποφευγει ο γιατρος. Πειτε μου τα καταφερατε; εχω ελπιδες ;;

Link to comment
Share on other sites

Πως πηγατε κοριτσια με τα μωρα σας; ειμαι τωρα εγω στη θεση σας... 21 εβδ με μόλις 1,2χιλ χοανοηδη τραχηλο. Σε πληρη ακινησια με vasclor τζελ και maxtrofocard πρωι βραδυ. Περιδεση αποφευγει ο γιατρος. Πειτε μου τα καταφερατε; εχω ελπιδες ;;

 

Αντιπηκτικές ενέσεις σας δίνει ο γιατρός σας? Κινδυνεύετε από θρόμβωση εάν είστε πολύ καιρό σε πλήρη ακινησία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αντιπηκτικές ενέσεις σας δίνει ο γιατρός σας? Κινδυνεύετε από θρόμβωση εάν είστε πολύ καιρό σε πλήρη ακινησία.

 

Οχι δεν εχουμε μιλησει για κατι τετοιο. Θα το συζητησω. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω γεννησα τελικα στις 32 εβδομαδες. Αλλα οχι λογω του κοντου τραχηλου.επαθα χολοσταση και ετσι σπασαν τα νερα. Εχεις βαλει πεσσο?αν οχι κατα τη γνωμη μου να βαλεις! Μπαινει μεσα σε 1 λεπτο απο το γιατρο και βοηθαει πολυ. Εμενα ετσι σωθηκε το μωρακι μου!τωρα ειναι 30 ημερων! Για οτι λεπτομερειες θελεις "ταρτακι" στειλε μου να σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα τελικα στις 32 εβδομαδες. Αλλα οχι λογω του κοντου τραχηλου.επαθα χολοσταση και ετσι σπασαν τα νερα. Εχεις βαλει πεσσο?αν οχι κατα τη γνωμη μου να βαλεις! Μπαινει μεσα σε 1 λεπτο απο το γιατρο και βοηθαει πολυ. Εμενα ετσι σωθηκε το μωρακι μου!τωρα ειναι 30 ημερων! Για οτι λεπτομερειες θελεις "ταρτακι" στειλε μου να σου πω!

 

Καλησπερα σημερα πηγα για εξεταση. ο τραχηλος μειωθηκε απο 15χιλ σε 11χιλ. μου εκανε προληπτικα ενεσεις κορτιζονης και την Δευτερα θα μου βαλει πεσσο. ειμαι μολις στις 27εβδ. δε ξερω αγχωθηκα παρα πολυ. και η γιατρος αυτο μου λεει να φτασουμε αισιως τις 32εβδ. εσυ sweet ειχες κανει κορτιζονη ποσο μηκος τραχηλου ειχες και παρα το πεσσο δεν πηγες μεχρι τελος. το μωρο στη μενν ολα καλα πηγαν εεε

Link to comment
Share on other sites

Δε γεννησα προωρα λογω του τραχηλου αλλα εμφανισα χολοσταση και την επομενη μερα σπασαν τα νερα. Ο πεσσος βοηθαει παρα πολυ μην αγχωνεσαι. Απλα θελει πολλη προσοχη. Σε καταλαβαινω γιατι και εγω ειχα υπερβολικο αγχος στην εγκυμοσυνη, Το μωρακι ειναι μια χαρα. Εμεινε μονο 4 μερες θερμοκοιτιδα και μετα σε κρεβατακι για να παρει βαρος. Τωρα το εχω σπιτι! Εμφανισε ενα προβλημα λογω προωροτητας αλλα ευτυχως οχι τοσο σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

Δε γεννησα προωρα λογω του τραχηλου αλλα εμφανισα χολοσταση και την επομενη μερα σπασαν τα νερα. Ο πεσσος βοηθαει παρα πολυ μην αγχωνεσαι. Απλα θελει πολλη προσοχη. Σε καταλαβαινω γιατι και εγω ειχα υπερβολικο αγχος στην εγκυμοσυνη, Το μωρακι ειναι μια χαρα. Εμεινε μονο 4 μερες θερμοκοιτιδα και μετα σε κρεβατακι για να παρει βαρος. Τωρα το εχω σπιτι! Εμφανισε ενα προβλημα λογω προωροτητας αλλα ευτυχως οχι τοσο σοβαρο.

Χαιρομαι πολυ για τα καλα σου νεα. Να σου ζησει το μωρακι σου κοπελα μου και ευχομαι ολα αυτα να μας μεινουν μονο σαν ενα κακο ονειρο..... θα σου πω νεα μου την αλλη Δευτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρομαι πολυ για τα καλα σου νεα. Να σου ζησει το μωρακι σου κοπελα μου και ευχομαι ολα αυτα να μας μεινουν μονο σαν ενα κακο ονειρο..... θα σου πω νεα μου την αλλη Δευτερα

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!ωραια περιμενω νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια δυσκολη εβδομαδα, Νοσηλευτηκα εκτακτα για 5 μερες με συσπασεις ανα 3λεπτο, Ευτυχως ανταποκριθηκα στο φαρμακο. και ξεπερασα και αυτη τη βδομαδα τον τοκετο, το καλο οτι βαλαμε και το πεσσο και ο τραχηλος παρα τις συσ΄σεις δεν μειωθηκε, Ευχομαι να βαστηξει ο μπεμπουλης αλλο ανα μηνα να προλαβω τουλαχιστον να κλεισω τις 32εβδ. Πολθ αγχος πολυ στεναχωρια μακαρι να ειμαι η τελευταια μανουλα που το τραβαει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω γιατι και εγω τα ιδια περασα. Ημουν 2 μηνες νοσοκομειο. Ο πεσσος θα σε βοηθησει παρα πολυ. Τον εβαλα στις 25 εβδομαδες και κρατησε μεχρι τις 32 εβδομαδες. Να προσπαθεις να εισαι οσο πιο πολυ γινεται σε ακινησια και ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω γιατι και εγω τα ιδια περασα. Ημουν 2 μηνες νοσοκομειο. Ο πεσσος θα σε βοηθησει παρα πολυ. Τον εβαλα στις 25 εβδομαδες και κρατησε μεχρι τις 32 εβδομαδες. Να προσπαθεις να εισαι οσο πιο πολυ γινεται σε ακινησια και ολα καλα θα πανε!

 

Σ ευχαριστω να σαι καλα για το κουραγιο που μου δινεις!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...