Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ίωση με ... σπυράκια;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rosi

    rosi 5 δημοσιεύσεις

  • FEHKO

    FEHKO 4 δημοσιεύσεις

  • malecon

    malecon 3 δημοσιεύσεις

  • mgi

    mgi 2 δημοσιεύσεις

κοριτσια δυστηχως και εμεις δεν το αποφυγαμε, το αγορακι μου ειναι 6χρονων και γεμισε σπυρια ολο το κορμι του, με αρκετη φαγουρα, ευτυχως ομως χωρις πυρετο και πονο στην κοιλια η παιδιατρος μου ειπε για το κοξακι και ετσι το αντιμετωπισαμε με αντιβιωση (για να καλυψει και εμενα γιατι ημουν εγκυος στις μερες μου) και αν θυμαμαι καλα αεριους σιροπι.....παντως οπως ερχονται ετσι φευγουν κανουν τον κυκλο τους, ευτυχως ημασταν τυχεροι που δεν τον επιασε οταν ηρθε το μωρο στο σπιτι......περαστικουλια σας.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμείς διαγνωστήκαμε σήμερα με "αιφνίδιο εξάνθημα", στο 4ο 24ωρο της αδιαθεσίας της Δανάης... Μετά από 3 ημέρες υψηλό πυρετό, την τέταρτη εμφανίστηκαν τα σπυράκια, ενώ ο πυρετός υποχώρησε. Το θέμα είναι οτι δεν μπορεί με τίποτα να κοιμηθεί. Κλέει στον ύπνο της, στριφογυρνάει και μετά σηκώνεται όρθια και πλαντάζει... Μήπως ξέρετε πόσο κρατάει αυτήν η φάση; Είναι φυσιολογικό ενώ δεν έχει φαγούρα και πυρετό να είναι τόσο ανήσυχη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν έχω χάσει τη μπάλα με αυτό το κοξάκι! Πρίν 2 μήνες ακριβώς πριν τις γιορτές ο μικρός στα καλά καθούμενα μου έκανε πυρετό. Είχε σίγουρα μία εβδομάδα νωρίτερα ίσως και παραπάνω που είχε πολλές τσίμπλες τη νύχτα με αποτέλεσμα να ξυπνάει το πρωί και να κλαίει απο την ενόχληση. Αμέσως την επόμενη ημέρα εμφάνισε σε όλο το σώμα και στο πρόσωπο κόκκινα εξανθήματα σαν σπυριά. Δεν ήταν όμως σπυριά ήταν κόκκινα σημάδια. Ο πυρετός σταμάτησε αλλά τα σημάδια άρχισαν να τον φαγουρίζουν και είχε πόνο στα πόδια. Πήγαμε στη γιατρό και μας είπε για την περίφημη ίωση κοξάκι που άκουσα πρώτη φορά στη ζωή μου. Δεν μας έδωσε τίποτα όμως καθώς πυρετό δεν είχαμε και το μόνο που πήραμε ήταν ένα λάδι για το μπάνιο και μία κρέμα για το σώμα. Ομολογώ πως με την πρώτη κιόλλας επάληψη με την κρέμα είχαμε αποτελέσματα. Τα σπυριά έφυγαν τελείως μετά απο καμιά εβδομάδα. Θορυβήθηκα η αλήθεια είναι γιατί διάβασα οτι ένα στέλεχος του ιού μπορεί να προκαλέσει μυοκαρδίτιδα. Τέλος πάντων το περάσαμε και όλα καλά. Έχει τώρα 3 μέρες που ο μικρός έχει και πάλι τσίμπλες με ακριβώς την ίδια συμπεριφορά όπως και πριν . Είμαι να σκάσω! ε μα λέω και πάλι! κάθε μέρα κοιτάω σαν τρελή όλο το σώμα μπας και δώ να εμφανίζεται κάτι αλλά τπτ ούτε και πυρετός. Τώρα το βράδυ βλέπω το στόμα του και είναι γεμάτο το κάτω και πάνω χείλος εσωτερικά με μικρά σπιθουράκια και ο καημένος ενώ έφαγε όλη μέρα κανονικά το γάλα δεν μπόρεσε να το πιέι γιατί λέει πονούσαν τα δόντια του....έτσι το καταλάβαινε το μωρόμ. Πήρα τώρα τη γιατρό μας και μου είπε πως μπορεί να το ξαναπεράσει αλλά λέει πρέπει να κάνει πυρετό για να πούμε οτι είναι κοξάκι αλλιώς πιθανόν να είναι στοματίτιδα. Και εγώ είμαι να σκάσω για ακόμα μια φορά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα και απο μενα... 2 χρονων ο μπεμπακος μας και μια απο τα ιδια και εμεις... 3 μερες πυρετος μετα σπυρακιαααα... και γκρινια τ οαπογεμα και στο υπνο του... μιλάμε ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑ να κλαιει σαν μοιρολογήτρα λες και το σφαζουν... τι να πω... πεταγετε στον υπνο του και τσιριζει και το περνουμε αγκαλια και συνεχιζει μετα σταματαει πας να τον αφησεις στην κουνια και ξανα κλαμα και τσιριδα... 2 φορες την νυχτα ξυπνησε (ειμαστε στο 2ο 24ωρο του εξανθήματος) αυτη η Ιωση (ασθενεια) κανει τοσο γκρινια? ειναι τοσο απαιτητικό εκεινη την ωρα και δεν ξερει τι θελει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας Κυρίες μου ειμαι καινουργια στο forum σας! ελπιζω και η δικη μου εμπειρια να σας βοηθησει! Τρεις μερες πυρετος 39.5 ειχα αναγκαστει να της δινω εναλαξ τα αντιπυρετικα αφου κατεβηκε ο πυρετος (δοξασι ο θεος) την τριτη ημερα εμφανιστηκαν σπυρακια ενω ο πυρετος ειχε κατεβει τελειος!!η παιδιατρος μας, η οποια ειναι πολυ καλη,με καθησυχασε οπως η μητερα η πεθερα και οι φιλες μου που εχουν παιδακια εξηγοντας μου οτι καποια παιδακια εμφανιζουν Σπυρακια μετα απο μεγαλους πυρετους δεν το παθαινουν ολα!ειναι ξεσπασμα του οργανισμου και αντιμετωπιζετε!οσο για την φαγουρα μπορειτε να την αντιμετωπισετε κανοντας μπανακι το παιδακι σας και βαζοντας του ταλκ (το ταλκ ειναι θαυματουργο!) παντα βεβαια αφου εχετε μιλησει με την παιδιατρο σας!!το ηρεμει παρα πολυ! απαγορευεται να του δωσετε αυγο!ειναι λογικο τα παιδακια σας να μην θελουν να ξεκολανε απο πανω σας γιατι νιωθουν περιεργα και αβολα γιατι φαγουριζονται!η μικρη μου ειναι 2 ετων και ειναι ενα σχετικα καλοβολο παιδι!παντως ανεξαρτητα το παιδι ενα μπανακι σε αυτες τις περιπτωσεις αν γινετε παντα πριν τον υπνο ειναι οτι πρεπει!καλη σας συνέχεια ελπιζω να βοηθησα! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...