Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίμετρος κεφαλιού


Recommended Posts

Νομίζω πως δεν πρεπει να φοβάσαι... Ο δικός μου ειχε μεγάλο κεφάλη από την κοιλια μου, μου το ειχε πει ο γυναικολόγος, αλλα δεν με εκανε να ανησυχήσω. Τώρα ειναι 5μηνων 7 κιλά 70εκ ύψος και εχει περιμετρο κεφαλης 46!!! 2 μονάδες πανω απο το φυσιολογικό... Ο γιατρός μου ειπε πως πρεπει να κάνουμε υπέρηχο για να μηδενισουμε την περίπτωση περισσότερου υγρου στο κεφάλι. δηλ να αποκλεισουμε την περιπτωση υδροκεφαλιας.... Καλά εχουμε τρελαθει ολοι!!! περιττό να το πω... ΦΟΒΑΜΑΙ!!!!

Την Τρίτη 1 Φεβρουαρίου θα παμε για υπέρηχο!

Θα σας πω νεα την ιδια μερα..... αν ζω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας. Διάβασα με προσοχή όλα τα μηνύματα και θέλω να σας πω την προσωπική μου εμπειρία σε ότι αφορά την περίμετρο κεφαλής. Ο γιος μου γεννήθηκε πε περίμετρο κεφαλής 35,5cm. Σε ηλικία 40 ημερών η παιδίατρος παρατήρησε μια απότομη αύξηση της περιμέτρου και μας έστειλε για υπέρηχο εγκεφάλου και ακτινογραφία (για να διαπιστώσει αν έχουν κλείσει πρόωρα οι ραφές). Ο υπέρηχος δεν είναι τίποτα (για όσες μαμάδες φοβάστε). Το παιδάκι δεν καταλαβαίνει τίποτα. Το άγχος το τραβάμε εμείς. Ο υπέρηχος ήταν καθαρός (δεν έδειξε υγρό) αλλά ακτινογραφία δεν μας έβγαλαν για να μην ταλαιπωρήσουν το παιδί. Μας είπαν να επαναλάβουμε την εξέταση σε ηλικία 7-8 μηνών. Εμάς μας έτρωγε το άγχος καθώς βλέπαμε το κεφάλι του παιδιού μας να μεγαλώνει. Τελικά μετά απο συμβουλή της παιδιάτρου καθώς το κεφάλι μας σε ηλικία 3,5 μηνών ήταν 44,5cm κατεβήκαμε στην Αθήνα στον κ. Γιουρούκο. Διάγνωση (δολιχοκεφαλία) και συνυστάται χειρουργική επέμβαση. Κάναμε την επέμβαση και τώρα όλα είναι μια χαρά. Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις καλά είναι το ψάχνουμε λίγο παραπάνω.

 

Υποσημ.: Ξέχασα να σας αναφέρω ότι απο το διαγνωστικό κέντρο μας είπαν ότι το παιδί μας είναι μια χαρά. Ναι μεν έχει μεγάλο κεφάλι αλλά μάλλον θα πρέπει να ψάξουμε τις ρίζες μας. Καλό?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...