Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρευματοειδής Αρθριτιδα & εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημερες πολλες σε ολα τα μελη!Ειμαι καινουρια στη παρεα και χαρουμενη με την εγγραφη μου εδω!Ακομα, δυστυχως δεν εχω γινει μανουλα λογω μακροχρονιας παθησης που που απαγορευει την εγκυμοσυνη.Εχω ρευματοειδη αρθριτιδα στα ακρα και επειδη τα methortexate εχουν τερατογονο δραση υπαρχει προβημα.Ξεκινησα ειδη τη διαδικασια τωρα που ειμαι σε υφεση,γιατι θελει 6 μηνες διακοπη,πρωτου γινουν οι προσπαθειες για συλληψη.Θελω πολυ να ακουσω τις εμπειριες σας οσες τυχαινει να πασχετε απο αυτη την ασθενεια και αν αντιμετωπισατε προβληματα μεχρι να πιασετε παιδι γιατι εχω αγχωθει παααρα πολυ και φοβαμαι.Η εγκυμοσυνη και ο τοκετοσ προχωρησαν ομαλα?Ειχατε εξαρση μετα?Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων οι απαντησεις σας θα παιξουν σημαντικο ρολο για μενα!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα....εγω δεν αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα αλλα σου ευχομαι να το ξεπερασεις και συντομα να γινεις μανουλα χωρις φοβο και δυσκολιες......θα παρεις απο εδω χρησιμες πληροφοριες απο αλλα κοριτσια που μπορει να σε βοηθησουν.....ολα να πανε κατευχην.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Εγκυμοσύνη & αυτοάνοσο νόσημα

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!Εχω διαβασει αρκετα θεματα πολυ ενδιαφεροντα στο forum και συνεχιζω να παρακολουθω γιατι διαβαζω πραγματα απο προσωπικες εμπειριες των μελων και μπορω να πω οτι ορισμενα παιζουν και ισως κατασταλτικο ρολο στην ψυχολογια μου.Η αναμονη μου ειναι ακομη 5 μηνες και μετα...βουυυρρρρ!!!!φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι 40 χρονων.Εχω ρευματοειδη αρθριτιδα,παιρνω humira και medrol,πολυκυστικες ωοθηκες,2 παλλινδρομες σε διαστημα 2 χρονων και θελω να κανω ενα παιδι.

Με παρακολουθει ο Βασιλης Καπετανιος απο το Λοκους Μεντικους και θα προχωρησω μαζι του σε εξωσωματικη!!!!! Πριν απο αυτο ομως πρεπει να κανω καποιες εξετασεις γιατι η τελευταια παλλινδρομη ηταν πριν 20 μερες!

Θα ηθελα τη βοηθεια σας, ποιες εξετασεις προτεινετε οτι πρεπει να γινουν μετα τις παλλινδρομες, πληροφοριες για τον Καπετανιο και αν γνωριζετε καποιον καλο ρευματολογο που ασχολειται και με θεματα υπογονιμοτητας!!!!

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου παπη! πηγαινε να κοιταξεις αν θελεις στο:δυσκολες στιγες, στο:απιβολες. Οπωσδηποτε να κανεις καμπυλη σακχαροτ και ινσουλθνης αφου λες οτι εχεις πολυκυατικες. Γι αυτες τις εξςτασεις πρεπει να πας σε ενδοκρινολογο. Σχετικα με την αρθριτιδα δεν νομοζω να επηρεαζει, πολλες γυναικες εχουν αυτοανοσα νοσηματα και μια χαρα γεννανε. Απλα ενημερωσε το γυναικολο σου για την αγωγη που κανεις. αλλα κ τον ρευματολο σου οτι θελεις να κανεις παιδακι!! Ν; σου πανε ολα καλα ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα! Πάπη κι εγώ πολυκυστικές έχω και πριν 7 1/2 μήνες απέκτησα μια κορούλα χάρη στον κο Καπετάνιο και τον κο Τσιλιβάκο από το LOCUS MEDICUS. Ως τότε είχα 2 παλλίνδρομες και άκουσον-άκουσον πριν τον κο Καπετάνιο -μέχρι τα 39 μου- δεν είχε βρεις κανείς άλλος ότι έχω πολυκυστικές! Πήρα glucofage για λίγους μήνες κι όλα καλά!!!! Εγώ τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Οτι πληρ/ρίες θέλεις στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διαβάζοντας για την περίπτωση της ρευματοειδούς αρθρίτιδας που ανέφερε η παπη θα ήθελα να πω ότι εγώ έχω τάση για ρευματικά,κατά καιρούς πρήζονται οι αρθρώσεις των δαχτύλων των χεριών,πονάνε οι καρποί μου,γενικά κουράζονται τα γόνατά μου κ.λ.π. και ξέρω εν ολίγοις ότι αυτό θα με απασχολήσει σίγουρα πιο σοβαρά στο μέλλον..

Τώρα είμαι 38 και μέχρι στιγμής δεν το έχω κοιτάξει ούτε παίρνω φάρμακα.

Υπάρχει ιστορικό ρευματοειδούς αρθρίτιδας στην οικογένεια,είχε η γιαγιά μου απ'τη μεριά του πατέρα μου και η μητέρα μου εμφανίζει σημάδια οστεοπόρωσης.

Εσείς πιστεύετε ότι αυτό θα επηρεάσει πιθανή εγκυμοσύνη ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα σε περίπτωση κύησης? Μέχρι στιγμής δεν έχω παιδιά και πολύ σύντομα θα κάνω εξωσωματική.

Θα πρέπει να το αναφέρω στον γιατρό μου?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλες, μανούλες και μη!

Είμαι 43 χρονών και από τα 30 μου υποφέρω από ρευματοειδή αρθρίτιδα! Στα 36 μου απέκτησα ένα κοριτσάκι και μετά την εγκυμοσύνη είχα πολύ μεγάλη έξαρση σε όλες τις αρθρώσεις μου σε βαθμό που να μην μπορώ να περπατήσω ή να κάνω δουλειές με τα χέρια! Το καλύτερο όλων: πριν τρεις μέρες έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος!!! Δεν ήταν προγραμματισμένο! Είμαι σε απελπιστική κατάσταση, τρέμω για το τι θα έρθει, φοβάμαι ότι μετά την εγκυμοσύνη θα μείνω εντελώς ανάπηρη, εφόσον δεν έχω συνέλθει ακόμα από την πρώτη εγκυμοσύνη, επίσης, πιστεύω πως είμαι πολύ μεγάλη για παιδί! Έχω χάσει τον ύπνο μου, με τρώει η αγωνία, γιατί δεν πάει η καρδιά μου να κάνω έκτρωση και να απαλλαγώ!

Υπάρχει κάποια κοπέλα με ρευματοειδή αρθρίτιδα που να κατάφερε να κάνει δύο παιδάκια και αν ναι, τι συνέβη μετά;

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, μανούλες και μη!

Είμαι 43 χρονών και από τα 30 μου υποφέρω από ρευματοειδή αρθρίτιδα! Στα 36 μου απέκτησα ένα κοριτσάκι και μετά την εγκυμοσύνη είχα πολύ μεγάλη έξαρση σε όλες τις αρθρώσεις μου σε βαθμό που να μην μπορώ να περπατήσω ή να κάνω δουλειές με τα χέρια! Το καλύτερο όλων: πριν τρεις μέρες έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος!!! Δεν ήταν προγραμματισμένο! Είμαι σε απελπιστική κατάσταση, τρέμω για το τι θα έρθει, φοβάμαι ότι μετά την εγκυμοσύνη θα μείνω εντελώς ανάπηρη, εφόσον δεν έχω συνέλθει ακόμα από την πρώτη εγκυμοσύνη, επίσης, πιστεύω πως είμαι πολύ μεγάλη για παιδί! Έχω χάσει τον ύπνο μου, με τρώει η αγωνία, γιατί δεν πάει η καρδιά μου να κάνω έκτρωση και να απαλλαγώ!

Υπάρχει κάποια κοπέλα με ρευματοειδή αρθρίτιδα που να κατάφερε να κάνει δύο παιδάκια και αν ναι, τι συνέβη μετά;

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων!

 

Γειά σου! Καταρχήν συγχαρητήρια! Εγώ εχω φίλη με παραμορφωτική αρθρίτιδα που έχει δυο αγοράκια. Μετά τις γέννες θυμάμαι συνέχιζε την αγωγή της & γενικα εχει πολυ καλή ποιότητα ζωης. Εργάζεται, παίζει με τα παιδια φουλ κλπ! Η άλλη μου η φιλη με ρευματοειδή εχει ένα προς το παρόν. Ζορίζεται μεν αλλά τα καταφέρνει παίρνοντας τα φάρμακά της. Οι γιατροί σου τι σε συμβουλεύουν;

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Καλημέρα σε όλες, μανούλες και μη!

Είμαι 43 χρονών και από τα 30 μου υποφέρω από ρευματοειδή αρθρίτιδα! Στα 36 μου απέκτησα ένα κοριτσάκι και μετά την εγκυμοσύνη είχα πολύ μεγάλη έξαρση σε όλες τις αρθρώσεις μου σε βαθμό που να μην μπορώ να περπατήσω ή να κάνω δουλειές με τα χέρια! Το καλύτερο όλων: πριν τρεις μέρες έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος!!! Δεν ήταν προγραμματισμένο! Είμαι σε απελπιστική κατάσταση, τρέμω για το τι θα έρθει, φοβάμαι ότι μετά την εγκυμοσύνη θα μείνω εντελώς ανάπηρη, εφόσον δεν έχω συνέλθει ακόμα από την πρώτη εγκυμοσύνη, επίσης, πιστεύω πως είμαι πολύ μεγάλη για παιδί! Έχω χάσει τον ύπνο μου, με τρώει η αγωνία, γιατί δεν πάει η καρδιά μου να κάνω έκτρωση και να απαλλαγώ!

Υπάρχει κάποια κοπέλα με ρευματοειδή αρθρίτιδα που να κατάφερε να κάνει δύο παιδάκια και αν ναι, τι συνέβη μετά;

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων!

καλημέρα 😊 έχω και εγώ ρευματοειδή αρθρίτιδα και έχω είδη ένα κοριτσάκι και πάω για το δεύτερο και έχω γέννηση με καισαρική το πρώτο και δεν είχα έξαρση. .. εσύ με φυσική γεννησες το πρώτο σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...