Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια - αίμα στην αρχή της εγκυμοσύνης


Recommended Posts


Διαφημίσεις


γεια σας...εκανα την τριτη β χοριακη και βγηκε 238 πηγα στον γιατρο σημερα σαββατο και δεν βλεπει κατι υπαρχει περιπτωση να μην φαινεται ακομα?μου ειπε να κανω ξανα χοριακη την δευτερα μηπως εχει πεσει η τιμη και ηταν καμια αποβολη επειδη ειχα αιμα πριν καποιες μερες

 

Με χοριακή κάτω από 1000, απʼ όσο ξέρω, συνήθως δεν κάνουν υπέρηχο γιατί δεν φαίνεται τίποτα.

 

Εγώ όταν πήρα το γιατρό και του είπα ότι το τεστ φαρμακείου ήταν θετικό, μου ζήτησε να τον ξαναπάρω με την τιμή της χοριακής για να μου πει αν θα με δει ή να περιμένουμε κάποιες μέρες ακόμη.

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και την Δευτέρα με μία ανεβασμένη τιμή χοριακής!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

koritsia kalimera! Eimai egkuos sthn 4h evdomada den exoume akousei akoma kardoula.. exei 2 meres tora pou eixa kafe eimai piga ston gunaikologo mou me katharise mou ekane uperixo kai eide oti o sakos exei megalosei alla an den akousoume kardoula thn allh evdomada exoume provlima.. Mou edose ta trofocard kai ta utrogestan kai mou eipe na eimai ksapla.. Ekana episis thn deutera xoriakh kai oi times htan 2231 kai simera einai na kanw akoma mia gia na doume an ola pane kala.. Anisixw para polu.. Einai h prwth mou fora kai enw to xarika toso polu tora den kserw an prepei na fovamai h oxi.. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα είμαι στην 4η εβδομάδα και την Παρασκευή είδα αιμα εχω παει στον γιατρο είδαμε σάκο και δεν ήτανε αποκόλληση ευτυχώς μέχρι εχθές δεν είχα και σημερα πάλι τα ίδια καφέ είναι και όχι πολύ μόνο όταν σκουπιζομαι πείτε είναι ανυσηχητικο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γράφω και εγώ εδώ το δικό μου θεμα μιας και δεν εχω πάρει απαντηση μηπως μπορει καποιος να βοηθησει:

Καλησπέρα σε όλους,σας διαβάζω πολύ καιρό αλλά πρώτη φορά αποφάσισα να γράψω για μια απορία που έχω,θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη.

Ο κύκλος μου είναι γενικά ασταθής λόγω πολυκυστικών ωοθηκών με μέσω όρο τις 35 ημέρες, σήμερα βρίσκομαι στη 15 ημέρα του κύκλου μου, υποτίθετε ότι οι γόνιμες μου ξεκινούν από αύριο με ωορυξία στις 30/11.

Με το σύζυγό μου έχουμε ελεύθερες επαφές,δεν προσπαθούμε για παιδί ούτε και το αποκλείουμε όμως.

Χθές το πρωί που ξύπνησα όταν σκουπίστηκα είχα μια σταγόνα αίμα καθαρό τελείως, το ιδιο και το μεσημέρι. Εν τω μεταξύ έχω εδώ και 3 μέρες τάση για εμετό συνήθως το πρωί ενώ απο το μεσημέρι και μετά είμαι καλά. Επιπλέον χθες είχα πόνους χαμηλά σαν αυτούς της ωορηξίας παρόλο που δεν είναι οι μέρες μου.

Έχει τύχει σε κάποια άλλη; Τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλημέρα είμαι στην 4η εβδομάδα και την Παρασκευή είδα αιμα εχω παει στον γιατρο είδαμε σάκο και δεν ήτανε αποκόλληση ευτυχώς μέχρι εχθές δεν είχα και σημερα πάλι τα ίδια καφέ είναι και όχι πολύ μόνο όταν σκουπιζομαι πείτε είναι ανυσηχητικο

 

katerina min se stenaxosei ayto den skero vevea an akoma exeis kafe...kai ego exo edo kai mia evdomada mia kafe mia roz mia kokkino sto skoupisma...alla o giatros mou moy eipa ksekourasei kai mia xara..polles to exoun auto!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Και εγώ είχα αίμα κάποια στιγμή (νομίζω 10η εβδομάδα ) κ επειδή ήταν αρκετό πήρα τον γιατρό κ του λέω γιατρέ μάλλον έχει αρχίσει αποβολή. Μου απάντησε: Μην το λες αυτό είναι πολύ πιθανό να έχει μια κοπέλα πάρα πολύ αίμα χρησιμοποίησε τη λέξη "πλημμύρα" για την ακρίβεια κ το έμβρυο να ναι μια χαρά. Και είχε δίκιο. Όλα πήγαν τέλεια το μωρό ήταν μια χαρά κ είχα κ μια πολύ καλή εγκυμοσύνη.

 

Εν ολίγοις ήταν λάθος η αντιμετώπιση του γιατρού σου. Με έγκυο έχει να κάνει κ με άνθρωπο. Δεν παίζουν έτσι με τα συναισθήματα κ την ψυχολογία όταν δεν είναι σίγουρο κάτι.

 

Εύχομαι εκτός από λάθος αντιμετώπιση να έχει κάνει λάθος κ στην διάγνωση εξ αποστάσεως κ να πάνε όλα καλά για σένα κ το εμβρυάκι σου!

 

Melina22 γειά σου! Μπορείς να μου πεις αν είχες κ πήγματα αίματος?? Εγώ διανύω την 8η βδομάδα. Έχω κ άλλα προβλήματα, ο σάκος μου μίκρυνε ενώ είχαμε ακούσει καρδιά, κ μετά μεγάλωσε μετά από ξεκούραση κ προγεστερόνη (μεγάλη ιστορία). Τώρα έχω αίμα σα να έχω περίοδο (όχι πολύ) μαζί με μικρά κομμάτια πήγματος....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητές φίλες μου.

 

Να ξέρατε μονάχα πόσες φίλες μας έχουν βρει στα δικά σας μηνύματα στο φόρουμ παρηγοριά... Όπως εγώ...

Την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος (και απέβαλα) είχα επιβεβαιωθεί συγκρίνοντας τα λεγόμενά σας με τα συμπτώματά μου.

Τώρα... έχω μια τρομερή διαίσθηση από την ώρα της πράξης.

Πόνους μέχρι τώρα... 10 μέρες μετά την αναμενόμενη ημέρα έναρξης περιόδου. Βέβαια, με κάποια καθυστέρηση ημερών είχα για 2 ημέρες αίμα λίγο περίεργο. Η ροή διαφορετική και το χρώμα μετά τη δεύτερη μέρα καφέ. Μετά σταγόνες καφέ. Τώρα ακόμα πονάω στην κοιλιά, έχω δέκατα, πόνους στο στήθος...

Το τεστ predictor βγήκε αρνητικό που έκανα απόψε από το άγχος μου.

 

Η διαίσθηση επιμένει. Την Τετάρτη πάω στη γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα και από μένα. Στις 03-02-2015 έκανα την εμβρυοεταφρά με 2 εμβρυάκια 5 ημερών (ήδη και απο κατάψυξη). Χθές 12-023-2015 έκανα την χοριακή και έβγαλε 97,3 μονάδες. Είμαι έγκυος.! Σήμερα το πρωί, τα ξυμερώματα πήγα στην τουαλέτα και είχα αίμα αρκετό..... Σαν αρχή περιόδου, άρχισα να έχω κάψιμο χαμηλά και πονάκια αρκετά.

Πήρα την μαία μου τηλ. και την ενημέρωσα και μου είπε ότι είναι (μάλλον) από τα φάρμακα, μου έκοψε το σαλοσπίρ και έκανα μια ένεση την λετογκεστ. Να είμαι ξαπλωμένη και να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα.

Το αίμα ποτε είναι πιο πολύ και πότε πιο λίγο αλλά όχι καφέ, μόνο έντονο κόκκινο και σαν ροζε.

Τι να πιστέψω? Κοντεύω να σκάσω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακι μου και σου ευχομαι να πανε ολα καλα. Αν ειναι πολυ το αιμα,τοτε θα πρεπει να σε δει ο γιατρος. Utrogestan δεν παιρνεις; Στο λεω γιατι οταν ειχα δει κι εγω λιγα καφε στην αρχη εβαζα κολπικα απ'αυτα τα υποθετα και ολα πηγαν καλα.😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσακι μου και σου ευχομαι να πανε ολα καλα. Αν ειναι πολυ το αιμα,τοτε θα πρεπει να σε δει ο γιατρος. Utrogestan δεν παιρνεις; Στο λεω γιατι οταν ειχα δει κι εγω λιγα καφε στην αρχη εβαζα κολπικα απ'αυτα τα υποθετα και ολα πηγαν καλα.😊

 

Καλημέρα elina. Πέρνω Utrogestan 3 φορές την ημέρα 3 απο το στόμα και 3 απο τον κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κ εγω καλη μου κ με την ιδια σειρά. Τα ιδια φαρμακα κ ολα ρα υπόλοιπα. Το μόνο ενθαρρυντικό είναι πως ολοι μου λένε πως συμβαίνει συχνα κ συο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλησπέρα ...είμαι νέο μέλος κ κοντεύω να τρελαθώ ...τελευταία περίοδος 3/9 με ένα τεστ θετικό κ 2 χοριακες να διπλασιάζονται φυσιολογικά το Σάββατο όμως ξεκίνησα με κηλίδες αίματος οι οποίες όμως έγινα κόκκινο αίμα κ με πλήγματα χτες πήγα στο γιατρό είδε σάκο κ λεκιθικο κ μου είπε οτι βλέπει να εξελίσσεται φυσιολογικά συνέστησε ξεκούραση κ υτροτζεσταν απο χτες όμως το αίμα αυξήθηκε

Link to comment
Share on other sites

Κλεονικη καλημερα! Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! Ευχομαι ολα να πανε καλα! Καλα εκανε ο γιατρος σου και σου δωσε τα ουτροτζεσταν. Κανουν καλη δουλεια. Χρειαζεται ομως υπομονη απο μερους σου και πολυ πολυ ξεκουραση. Σχεδον κατακλιση μεχρι να σταματησει το αιμα. Και μην αγχωνεσαι! Υπαρχουν πολλες κοπελες με αιμα στην αρχη της εγκυμοσυνης. Φροντισε να ξαπλωνεις πολυ και να ενημερωνεις το γιατρο σου για οτιδηποτε! Σου ευχομαι τα καλυτερα! Περιμενουμε νεα σου!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας κοριτσια!ηθελα να σας πω και την δικη μου ιστορια!μου ηρθε περιοδος κανονικα στην ωρα της αλλα κρατησε γυρω στις 10 μερες!πηγα στον γυναικολογο δεν ειδε τιποτα ανησυχητικο και μου ειπε να κανω και ενα τεστ εγκυμοσυνης!την αλλη μερα εκανα το τεστ και βγηκε θετικο!αλλα το αιμα συνιχιζετε!εκανα χοριακη και βγηκε 1143 αρχισα το ουτροτζεσταν αλλα το αιμα δεν σταματησε!τωρα ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι αυριο θα κανω κι αλλη χοριακη!!!εχει τυχει αυτο σε καμια απο εσας??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!ηθελα να σας πω και την δικη μου ιστορια!μου ηρθε περιοδος κανονικα στην ωρα της αλλα κρατησε γυρω στις 10 μερες!πηγα στον γυναικολογο δεν ειδε τιποτα ανησυχητικο και μου ειπε να κανω και ενα τεστ εγκυμοσυνης!την αλλη μερα εκανα το τεστ και βγηκε θετικο!αλλα το αιμα συνιχιζετε!εκανα χοριακη και βγηκε 1143 αρχισα το ουτροτζεσταν αλλα το αιμα δεν σταματησε!τωρα ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι αυριο θα κανω κι αλλη χοριακη!!!εχει τυχει αυτο σε καμια απο εσας??

Καλησπερα helenape!!!ελπιζω ολα να πανε καλα!!!εγω ειμαι στην 10η εβδομαδα κ ειχα κ εγω λιγο αιμα στην 6η εβδομαδα και μου εδωσε ο γιστρος 1 κουτι ουτρογεσταν.2 μερουλες ξεκουραστηκα κιολας κ απο τοτε δεν ειχα ξανα κανενα προβλημα!!!ελπιζω η εγγυμοσυνη σου να εξελιχθει θετικα.μην αγχωνεσαι ομως!!!προπαντως δεν θελει αγχος κ στεναχωριες!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!ηθελα να σας πω και την δικη μου ιστορια!μου ηρθε περιοδος κανονικα στην ωρα της αλλα κρατησε γυρω στις 10 μερες!πηγα στον γυναικολογο δεν ειδε τιποτα ανησυχητικο και μου ειπε να κανω και ενα τεστ εγκυμοσυνης!την αλλη μερα εκανα το τεστ και βγηκε θετικο!αλλα το αιμα συνιχιζετε!εκανα χοριακη και βγηκε 1143 αρχισα το ουτροτζεσταν αλλα το αιμα δεν σταματησε!τωρα ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι αυριο θα κανω κι αλλη χοριακη!!!εχει τυχει αυτο σε καμια απο εσας??

 

Κοπέλα μου για να αυξήθηκε χοριακή σου τοτε εισαι έγκυος!!!! το ότι εχείς αίμα μπορεί να είναι κάτι σοβάρο ή και κάτι πολύ απλό π.χ. η εμφύτευση στην μήτρα αν ειναι ακόμη αρχη. Έχω ακούσει πως συμβαίνει καμιά φόρα να μην σταματάει ή περίοδος και να είναι μία γυναίκα έγκυος, σπάνιο αλλα συμβαίνει. Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να κυλίσει όμορφα ή εγκυμοσύνη σου....

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...