Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σε λίγο θα πάμε για υπέρηχο τον μεγάλο μου. Ένιωσε ενόχληση στο ένα πόδι, δείχνει να το τεντώνει στις σκάλες για να κατέβει, ο παιδίατρος είπε μάλλον υμενίτιδα. Διαβάζω και έχω πανικοβληθεί. Είναι 7 χρονών, και ποτέ δεν έχει μείνει στατικός πάνω από ενάμιση λεπτό, είναι σβούρας! Δλδ όταν λέτε ακινησία, εννοείτε κλινήρης? Δεν υπάρχει περίπτωση να καθήσει....τι θα κάνω???:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

La latina να πας να το δει ο γιατρός αλλά γιατί θα του κάνει υπέρηχο απευθείας? Ειχε πάθει ο μεγάλος μου τον Οκτώβρη υμενίτιδα μετά από ίωση. Ο γιατρός τον εξέτασε κλινικά και έκανε την διάγνωση. Το παιδί δείχνει να πονάει στο μηρό ή στο γόνατο αλλά ο πόνος προέρχεται από το ισχύο. Όταν λέμε ΑΚΙΝΗΣΙΑ εννοούμαι ΑΚΙΝΗΣΙΑ. Αυτό περνάει μόνο με ξεκούραση, χωρίς φάρμακα και είναι ύπουλο. Εμείς μείναμε 2 βδομάδες μετά πήγε σχολείο και σε 2 μέρες το ξανάπαθε (με το που το πάτησε και το κούρασε). Ξανά στο σπίτι ακινησία, συνολικά 1 μήνα κάθησε!!!!!!!!!!!!! Ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο γιατί εμένα η γιατρός μου έλεγε και τουαλέτα αγκαλιά θα τον πηγαίνετε, όπως και κάναμε....Δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά είναι πολύ ταλαιπωρία και για το παιδί και για τους αλλους!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tελικά τη γλυτώσαμε, δεν έχει καθόλου υγρό, είναι μια χαρά. Ο παιδίατρος ήθελε να δει για υγρό γι αυτό μας έστειλε. Οπότε ο πόνος είναι επειδή ψηλώνει και δεν υπάρχει άλλο θέμα, δόξα τω θεώ......

Link to comment
Share on other sites

Η υμενιτιδα αν και δυσκολη στην αντιμετωπιση λογω ακινησίας όπως γραφει η G.Geo, είναι κατι απλο!! Συμβαινει συχνα ειδικα στα αγορακια! Οι πιο 'ευπαθή ' ηλικιες είναι 5-8 χρονων, αν και παρουσιάζεται και πιο μικρα η πιο μεγαλα.

Σπανια υποδηλωνει καποια αλλα παθηση.

Δεν εχει παντα υγρο....αν εχει , είναι σε πιο προχωρημενο σταδιο.

Ποναει παντα και περναει μονο με ξεκουραση και καμια φορα αντιφλεγμονωδη.

Ο πονος μπορει να είναι στο ισχιο, ψηλα στο γονατο η στο μηρο. Ο χρονος που χρειαζεται για να περασει εντελως είναι από 4-6 εβδομάδες.

Οι πονοι ανάπτυξης είναι ΠΙΣΩ από τα γονατα συνηθως και σπανιοτερα ΠΙΣΩ από τις γαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Η υμενιτιδα αν και δυσκολη στην αντιμετωπιση λογω ακινησίας όπως γραφει η G.Geo, είναι κατι απλο!! Συμβαινει συχνα ειδικα στα αγορακια! Οι πιο 'ευπαθή ' ηλικιες είναι 5-8 χρονων, αν και παρουσιάζεται και πιο μικρα η πιο μεγαλα.

Σπανια υποδηλωνει καποια αλλα παθηση.

Δεν εχει παντα υγρο....αν εχει , είναι σε πιο προχωρημενο σταδιο.

Ποναει παντα και περναει μονο με ξεκουραση και καμια φορα αντιφλεγμονωδη.

Ο πονος μπορει να είναι στο ισχιο, ψηλα στο γονατο η στο μηρο. Ο χρονος που χρειαζεται για να περασει εντελως είναι από 4-6 εβδομάδες.

Οι πονοι ανάπτυξης είναι ΠΙΣΩ από τα γονατα συνηθως και σπανιοτερα ΠΙΣΩ από τις γαμπες.

 

ΑΝ και δε μου αρέσει να αναλύω παθήσεις γενικά, που δε μου έχουν τύχει εννοώ, διάβασα πολλά αυτές τις ημέρες και μίλησα και με δυο γιατρούς. Είναι όπως τα λες. Χωρίς υγρό, μόνο, δε μου είπε κανείς απ τους δυο. Εν πάσει περιπτώσει εμένα ο γιος μου πονάει στις γάμπες και τα καλάμια.

 

http://www.orthosport.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2012-01-21-18-55-28&catid=43:2012-01-21-17-59-10&Itemid=88

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εμάς ο μικρός μας γιος (4 ετών) άρχισε να κουτσαίνει ελαφρά την προηγούμενη Πέμπτη. Δεν δώσαμε σημασία... Χθές λοιπόν πήραμε τον ορθοπεδικό τηλέφωνο και μας είπε ξεκούραση (όχι έντονη σωματική δραστηριότητα π.χ. όχι παιδική χαρά) κι αν σε 2 μέρες δεν έχει βελτιωθεί να τον δει.

Πονάει στο καλάμι και στη γάμπα του δεξιού ποδιού. Εντομεταξύ πέρασε και μια ίωση πριν 10 μέρες. Διάβασα για την υμενίτιδα και έχω φρικάρει... Αλλά με παρηγορεί το σημείο πόνου, που δεν είναι στον μηρό ή στο γόνατο...

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα πάμε για υπέρηχο τον μεγάλο μου. Ένιωσε ενόχληση στο ένα πόδι, δείχνει να το τεντώνει στις σκάλες για να κατέβει, ο παιδίατρος είπε μάλλον υμενίτιδα. Διαβάζω και έχω πανικοβληθεί. Είναι 7 χρονών, και ποτέ δεν έχει μείνει στατικός πάνω από ενάμιση λεπτό, είναι σβούρας! Δλδ όταν λέτε ακινησία, εννοείτε κλινήρης? Δεν υπάρχει περίπτωση να καθήσει....τι θα κάνω???:confused::confused::confused:

 

Τελικά με υπέρηχο έγινε η διάγνωση?

Κι από τη στιγμή που δεν είναι υμενίτιδα τι σας συνέστησε για αποκατάσταση?

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

γεια σας. ο μικρός μου (3,5) άρχισε ξαφνικά στις 2/12 να πονάει στο γόνατο και στο μπουτι και να κουτσάινει. τον είδε ορθοπεδικός και είπε οτι δεν είναι κάτι σοβαρό, απλώς ξεκούραση 2 μέρες. Μετά από 5 μέρες άρχισε πάλι να κουτσαίνει χωρίς να φαίονεται να πονάει και του πέρασε μέσα σε 1,5 μέρα. Σήμερα, άρχισε πάλι να κουτσάινει χωρίς να πονάει. Να πω οτι χτες είχε πολύ έντονη δραστηριότητα. Εχουμε αυριο ραντεβού αλλά με έχουν ζώσει τα φίδια. Υμενίτιδα με τόσες υποτροπές και χωρίς εμφανή πόνο γίνεται;

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποτάκη εμάς δεν ήταν τίποτα.......ήταν πόνος επειδή θα ψήλωνε και όντως έριξε τρεις πόντους μπόι σε ενάμιση μήνα.......εύχομαι και σε εσάς να μην είναι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά κουτσαινει ρε γαμώτο και πλέον λέει οτι δεν πονάει. Μονο την πρώτη φορά έκλαιγε απ΄τον πόνο

 

Διάγνωση από το φόρουμ ούτε γίνεται, ούτε θα ήταν ακριβής......περιπτώσεις λέμε, μπας και βρούμε ομοιότητες/ διαφορές.......αύριο θα έχεις την απάντησή σου, πάντως, δε μπορεί να μην πονάει, δλδ πιο πιθανό είναι να κουτσαίνει επειδή έτσι είναι πιο ανακουφιστική η κίνηση και αυτό να εννοεί, είναι και μικράκι......καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η υμενίτιδα υποτροπιάζει και συνήθως γίνεται μετά από σωματική κόπωση. Εννοώ, ότι μπορεί να περνάει γιατί ξεκουράζεται το παιδί και πρακτικά επιεδή δεν κάνει κινήσεις για να τον πονέσουν, νομίζεις πως πέρασε. Εμείς καθήσαμε 2 βδομάδες, πέρασε, πήγε 2 μέρες σχολείο και ξανακύλησε. Το παιδί πονάει σε κινήσεις περιστροφικές του ποδιού, δηλαδή απαγωγη, προσαγωγή. Αν το βάλεις να κάτσει οκλαδών, να ενώσει πχ τις δύο πατούσες, ενώ κάθετε, εκεί ΠΟΝΑΕΙ. Όταν περπατάει, μπορεί απλά να το "κρατάει" λιγο και να κουτσαίνει. Εμάς αυτό του έκανε στο ιατρείο, και δεν μπορούσε εννοείται να ενώσει πατούσες με τίποτα!!! Ελπίζω ποτάκης να έχεις καλά αποτελέσματα και να μην ήταν αυτό.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θέμα....

Το Σάββατο η κορούλα μου 2,5 ετών, αρχίσε και έκλαιγε και δεν ηθελε καθόλου να περπατήσει.....ανυσύχησα αλλά θεώρησα καλό να μην πάμε αμέσως νοσοκομείο.......τελικά, μετά από ένα εφιαλτικό βράδυ, το επόμενο πρωί φύγαμε για Νοσοκομείο.Εγινε κατευθείαν εξέταση αίματος (είχε και ένα 37,2), ακτινογραφία κα υπέρηχος, όπου διαπιστώθηκε υμενίτιδα με πάρα πολύ μεγάλη συσσώρευση υγρου και σε συνδυασμό με τα αυξημενα λευκά αιμοσφαίρια, έγινε εισαγωγή. Καθίσαμε από Κυριακή πρωί μεχρι σήμερα το απόγευμα, όπου πήραμε εξιτήριο βελτιωμένη από τις βιοχημικες εξετάσεις, αποκλείοντας τη σηπτική υμενίτιδα, αλλά χωρις καθόλου βελτίωση στο υγρό, που παραμένει πολυ πολυ μεγάλο.......ξεκούραση πολύ και algofren....Το ποδι δεν μπορει να το πατησει καθολου και σημερα που καταλάθος πήγε να δοσει βάρος, έκλαψε γοερά....

Στο νσοκομειο μας ειπαν για παρακεντηση, αλλα λογω της γενικης αναισθησιας που χρειαζεται και της πιθανοτητας τραυματισμου, ο παιδοορθοπεδικος δεν ηταν ιδιαιτερα θετικος.....ιογενη τη χαρακτηρισαν.....

Εχετε εμπειριες με τοσο πολυ συσσωευμενο υγρο και αν ναι, ΄΄εγινε τελικά παρακέντηση? η απλά συντηρητικα ?

Την παρασκευη έχουμε επανεξεταση αλλά πραγματικά εχω ανυσυχησει.....

Σας ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Ο "μικρος" (ο 7αχρονος) μου αναρωνει απο την τριτη κριση μεσα στο 2016 παροδικης υμενιτιδας

Εμεις δεν εχουμε κανει παρακεντηση και το παλευουμε οσο γινεται με ξεκουραση και αντιφλεγμωνωδη. Γενικα οταν ποναει δεν το παταει - τον μεταφερουμε ή αγκαλια ή στο καροτσι (που ευτχως δεν εχουμε δωσει ακομη).

Παντως εμενα παρα τις επαναλαμβανομενες κρισεις μετα απο 2-3 μερες με αντιφλεγμωνωδη δεν ποναει. Ευχομαι περαστικα και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ο 6χρονος γιος μου έχει πιθανή υμενίτιδα από την περασμένη Παρασκευή όπου και γύρισε από το σχολείο κουτσαινοντας. Γιατρό είδαμε δυο μέρες μετά, ο οποίος μας είπε ξεκούραση 3-4 ημέρες και αν δεν περασει πάμε σε ορθοπεδικό για ακτίνες κλπ. Αυτό που με ανησυχεί και κάνει το μυαλό μου να τρέχει σε διάφορα άλλα, είναι πως δεν πονάει καθόλου, παρ' ότι ο γιατρός μας είπε πως πολύ συχνά η υμενιτιδα δεν έχει πόνο παρα μόνο χωλότητα δηλ. το παιδι κουτσαίνει .Όπου κι αν διάβασα όμως λέει ότι η υμενιτιδα έχει πόνο ή ενόχληση.  Έχει τύχει σε κανένα σας περίπτωση υμενίτιδας χωρίς πόνο;  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Η Μικρή μου 3 ετών την προηγούμενη βδομάδα μετά από έντονο χοροπηδητο έλεγε ότι πονάει το πόδι.Το απόγευμα δεν το πάταγε καθόλου.Οι δύο παιδίατροι μου είπαν υμενιτιδα ισχίου (είχε περάσει μια ίωση)Βελτιώθηκε παρά πολύ σε δύο μέρες αλλά νομίζω έχει ακόμα μια ενόχληση.Ο ορθοπεδικός μου είπε υπέρηχο και αιματολογικές αλλά οι παιδίατροι μου λένε να μην την ταλαιπωρία χωρίς λόγο.Αναλογες εμπειρίες;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...