Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χοριακη που αργεί να ανεβει


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα την προηγούμενη Πέμπτη πήγα και έκανα Β χοριακη ήταν 118 σήμερα μετά από μια εβδομάδα πήγα για υπερηχο ο γιατρός είδε ένα πολύ μικρό σάκο στη μητρα και μου είπε να την επαναλάβω ήταν 536 είναι καλή??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η χοριακη πρεπει να διπλασιαζεται περιπου καθε δυο ημερες...μου κανει εντυπωση ομως πως ο γιατρος σου αναφερει για σακο με τοσο μικρη χοριακη...συνηθως αναφερουν παχυνση του ενδομητριου και σακο βλεπουν με χοριακη πανω απο 1000.

μιλησες μαζι του για το νουμερο της χοριακης??

ελπιζω να σου πανε ολα καλα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω κοπελα μου οτι ειναι χαμηλή η χοριακη σου ωστε να δει σακο φαίνεται πανω απο 1000..αλλα αυτο δεν εχει τωρα σημασία η χοριακη σου δεν εχει διπλασιαστεί οπως πρεπει βασικα για μια βδομαδα που πέρασε θα έπρεπε να εχει 6πολαπλασιαστει μιλα με το γιατρο ξανα και γρηγορα μακαρι να πανε ολα καλα..

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω κοπελα μου οτι ειναι χαμηλή η χοριακη σου ωστε να δει σακο φαίνεται πανω απο 1000..αλλα αυτο δεν εχει τωρα σημασία η χοριακη σου δεν εχει διπλασιαστεί οπως πρεπει βασικα για μια βδομαδα που πέρασε θα έπρεπε να εχει 6πολαπλασιαστει μιλα με το γιατρο ξανα και γρηγορα μακαρι να πανε ολα καλα..

 

Μου είπε πως είναι καλή η χοριακη αλλά θα την ήθελε λίγο πιο πάνω να πάω την Τετάρτη για υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

η χοριακη πρεπει να διπλασιαζεται περιπου καθε δυο ημερες...μου κανει εντυπωση ομως πως ο γιατρος σου αναφερει για σακο με τοσο μικρη χοριακη...συνηθως αναφερουν παχυνση του ενδομητριου και σακο βλεπουν με χοριακη πανω απο 1000.

μιλησες μαζι του για το νουμερο της χοριακης??

ελπιζω να σου πανε ολα καλα

 

Μου είπε ότι είναι καλή αλλά θα την ήθελε λίγο πιο πάνω και να πάω την Τετάρτη για υπερηχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα ποσο εβσομαδων σου ειπε πως εισαι??κοπελα μου δεν θελω σε καμια περίπτωση να σε αγχωσω και εύχομαι να πανε ολα καλα αλλα για μια βδομαδα διαφορα ειναι πολυ μικρη εκτος και τωρα περιμενες να αδιαθετησεις και η πρωτη σου χοριακη ηταν πριν την καθυστερηση..ποτε ηταν η τελευταια σου περιοδο?σε ρωταω μηπως εχω καταλαβει λαθος

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

η ηχογενής εστία του σημείου εμφύτευσης φαίνεται και πολύ πολύ νωρίτερα από τις 1000 μονάδες χοριακής. επίσης πολλές χοριακές ανεβαίνουν με ρυθμό 60% ανά 48 με 72 ώρες. μόνο ο γιατρός σου μπορεί να τις αξιολογήσει σε σχέση με αυτό που βλέπει και κανείς άλλος. μην διαβάζεις για τιμές και στεναχωριέσαι χωρίς λόγο! καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! :D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ποσο εβσομαδων σου ειπε πως εισαι??κοπελα μου δεν θελω σε καμια περίπτωση να σε αγχωσω και εύχομαι να πανε ολα καλα αλλα για μια βδομαδα διαφορα ειναι πολυ μικρη εκτος και τωρα περιμενες να αδιαθετησεις και η πρωτη σου χοριακη ηταν πριν την καθυστερηση..ποτε ηταν η τελευταια σου περιοδο?σε ρωταω μηπως εχω καταλαβει λαθος

 

Η τελευταία μου περίοδος 22/09 δεν εχω σταθερό κύκλο 29-35 μερες

Link to comment
Share on other sites

Κατά τις πρώτες 6 εβδομάδες της κύησης, οι τιμές των επιπέδων της β-χοριακής στο αίμα της γυναίκας αυξάνονται εκθετικά. Κατά τη διάρκεια της περιόδου αυτής, ο χρόνος διπλασιασμού των τιμών της β-χοριακής είναι σχετικά σταθερός. Συγκεκριμένα, όταν η κύηση έχει φυσιολογική εξέλιξη, αναμένουμε διπλασιασμό των επιπέδων της β-χοριακής κάθε 2 με 3,5 ημέρες.

Μετά την 6η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, όταν και οι τιμές της β-χοριακής κυμαίνονται μεταξύ των 6.000 και 10.000 mIU/mL, ο ρυθμός ανόδου των επιπέδων αυτών γίνεται πιο αργός και ασταθής.

Η τιμές β-χοριακής φθάνουν υπό φυσιολογικές συνθήκες στη μέγιστη τιμή τους των περίπου 100.000 mIU/mL με τη συμπλήρωση 8 με 11 εβδομάδων εγκυμοσύνης και ακολούθως οι τιμές αυτές μειώνονται στις περίπου 10.000 mIU/mL και σε αυτά τα επίπεδα διατηρούνται μέχρι το τέλος της κύησης.

Πέραν της επιβεβαίωσης της ύπαρξης εγκυμοσύνης, οι μεμονωμένες τιμές της β-χοριακής στο αίμα έχουν κλινική αξία και σε ό,τι αφορά τον έλεγχο για το ενδεχόμενο εξωμήτριου κύησης. Αν τα επίπεδα της β-χοριακής είναι κοντά στις 2.000 mIU/mL, κανονικά με διακολπικό υπερηχογράφημα είναι δυνατός ο εντοπισμός αμνιακού σάκου στο εσωτερικό της μήτρας...

 

Κοπελα μου αυτο το αρθρο ελπιζω να σε βοηθησει να καταλάβεις εξηγεί την β χοριακη στο αιμα και πως πρεπει να ανεβαινει..εγω για να δω σακο πηγε στο 2000 η χοριακη μου και 6η βδομαδα με το που μπηκα ακοσα καρδια. Τωρα αυτο που αναφερει το λουκουμαδακι δεν το ξερω ισως και να εχει δικιο για μενα καλυτερα ζητα μια δευτερη γνωμη απο καποιο γυναικολογο γιατι εχουν περασει πολλες μερες που εχεις καθυστερηση εισαι κοντα 5 εβδομαδων και 3 ημερων σακο εννοειται τωρα με ενδοκολπικο υπερηχο θα δεις η ορμονη σου απλα ειναι χαμηλη εκτος και κανανε λαθος στο εργαστήριο που γινονται και αυτα..ευχομαι να πανε ολα καλα

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά τις πρώτες 6 εβδομάδες της κύησης, οι τιμές των επιπέδων της β-χοριακής στο αίμα της γυναίκας αυξάνονται εκθετικά. Κατά τη διάρκεια της περιόδου αυτής, ο χρόνος διπλασιασμού των τιμών της β-χοριακής είναι σχετικά σταθερός. Συγκεκριμένα, όταν η κύηση έχει φυσιολογική εξέλιξη, αναμένουμε διπλασιασμό των επιπέδων της β-χοριακής κάθε 2 με 3,5 ημέρες.

Μετά την 6η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, όταν και οι τιμές της β-χοριακής κυμαίνονται μεταξύ των 6.000 και 10.000 mIU/mL, ο ρυθμός ανόδου των επιπέδων αυτών γίνεται πιο αργός και ασταθής.

Η τιμές β-χοριακής φθάνουν υπό φυσιολογικές συνθήκες στη μέγιστη τιμή τους των περίπου 100.000 mIU/mL με τη συμπλήρωση 8 με 11 εβδομάδων εγκυμοσύνης και ακολούθως οι τιμές αυτές μειώνονται στις περίπου 10.000 mIU/mL και σε αυτά τα επίπεδα διατηρούνται μέχρι το τέλος της κύησης.

Πέραν της επιβεβαίωσης της ύπαρξης εγκυμοσύνης, οι μεμονωμένες τιμές της β-χοριακής στο αίμα έχουν κλινική αξία και σε ό,τι αφορά τον έλεγχο για το ενδεχόμενο εξωμήτριου κύησης. Αν τα επίπεδα της β-χοριακής είναι κοντά στις 2.000 mIU/mL, κανονικά με διακολπικό υπερηχογράφημα είναι δυνατός ο εντοπισμός αμνιακού σάκου στο εσωτερικό της μήτρας...

 

Κοπελα μου αυτο το αρθρο ελπιζω να σε βοηθησει να καταλάβεις εξηγεί την β χοριακη στο αιμα και πως πρεπει να ανεβαινει..εγω για να δω σακο πηγε στο 2000 η χοριακη μου και 6η βδομαδα με το που μπηκα ακοσα καρδια. Τωρα αυτο που αναφερει το λουκουμαδακι δεν το ξερω ισως και να εχει δικιο για μενα καλυτερα ζητα μια δευτερη γνωμη απο καποιο γυναικολογο γιατι εχουν περασει πολλες μερες που εχεις καθυστερηση εισαι κοντα 5 εβδομαδων και 3 ημερων σακο εννοειται τωρα με ενδοκολπικο υπερηχο θα δεις η ορμονη σου απλα ειναι χαμηλη εκτος και κανανε λαθος στο εργαστήριο που γινονται και αυτα..ευχομαι να πανε ολα καλα

 

Εγώ έχω διπλασιασμό κάθε 3 μέρες οπότε θεωρείται φυσιολογικό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ηχογενής εστία του σημείου εμφύτευσης φαίνεται και πολύ πολύ νωρίτερα από τις 1000 μονάδες χοριακής. επίσης πολλές χοριακές ανεβαίνουν με ρυθμό 60% ανά 48 με 72 ώρες. μόνο ο γιατρός σου μπορεί να τις αξιολογήσει σε σχέση με αυτό που βλέπει και κανείς άλλος. μην διαβάζεις για τιμές και στεναχωριέσαι χωρίς λόγο! καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! :D

 

Σ ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν εκανες την χοριακη σου την προηγούμενη πεμπτη θα πρεπε να ειναι διπλασια εστω την κυριακη και μετα ξανα Τετάρτη παλι διπλάσια τουλάχιστον υπολογισετα..επισης ο γιατρος ειπες ειδε σακο σου εκανε κολπικο υπερηχο γιατι αν πηγες τωρα σημερα δηλαδη και ειδε εισαι καλα τωρα πρεπει να ξανα κανεις χοριακη και να ναι παλι διπλασια αυτο σημαινει οτι εξελίσσεται φυσιολογικα η κυηση

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλα για να εισαι σίγουρη σε δυο μερες απο την τελευταία πηγαινε και κανε χοριακη ξανα..και κανονισε να ξανα πας μα σε δει απο 6η με 7η βδομαδα πρεπεινα ακουσεις καρδια τοτε σημαινει οτι ολα πανε καλα..σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα γερο μωρακι

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες μου λιγο Ημερομηνία 1ης χοριακης και 2ης χοριακη..υπερηχο ποτε πηγες και εκανες??

 

Υπερηχο έκανα σήμερα το πρωι 3/11

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν εκανες την χοριακη σου την προηγούμενη πεμπτη θα πρεπε να ειναι διπλασια εστω την κυριακη και μετα ξανα Τετάρτη παλι διπλάσια τουλάχιστον υπολογισετα..επισης ο γιατρος ειπες ειδε σακο σου εκανε κολπικο υπερηχο γιατι αν πηγες τωρα σημερα δηλαδη και ειδε εισαι καλα τωρα πρεπει να ξανα κανεις χοριακη και να ναι παλι διπλασια αυτο σημαινει οτι εξελίσσεται φυσιολογικα η κυηση

 

Την Πέμπτη 118

Την Κυριακή 236

ΤηνΤετάρτη 472

Σήμερα Πέμπτη 536

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη 118

Την Κυριακή 236

ΤηνΤετάρτη 472

Σήμερα Πέμπτη 536

 

Ωραια ανεβαινει θα κανεις αλλη μια το σαββατο πρεπει πανω κατω να σου βγει 1000 αν βγει τοσο δεν εχει κανε προβλημα ειναι μαλλον στον οργανισμό σου αυτο αργει να την ανεβασει πιο γρηγορα αλλα ανεβαινει..αν ζου βγει εκει εισαι μια χαρα και παντα σε συνεννόηση με τον γιατρο σου..εγω οταν ειχα μεινει και εκανα χοριακη την πρώτη που εκανα μου βγηκε 267 σαββατο και οταν την επανελαβα δευτερα πηγε 987 γι αυτο σου λεω κανε αλλη μια αν ανεβει θα σαι μια χαρα..ελπιζω να χω νεα σου κοπελα μου και να σου πανε ολα καλα

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περιπου στα ιδια και εγω... 1η 720, 2η 1180, 3η 1580 με διαφορα 2μιση μερες οι 2 πρωτες και 1,5 η τελευταια... Λοιπον ημουν 5w 1d και ο γιατρος μου ειπε οριακα μιλησε για παλινδρομη αλλα δε καναμε υπερηχο γτ ελεγε δε θα φαινοταν τιποτα μετα τις 2000 μοναδες..εγω επειδη φοβομουν και εξωμητριο πηγα σε αλλο γιατρο την ιδια μερα οπου εντοπισαμε τον σακο και λεκυθικο σακο μεσα του. Ολο κ ολο μεγεθος 4mm. Μου πε οτι ειναι μικροτερο απο την ημερομηνια κυησης (ωορηξια σιγουρα 13η ή 14η μερα). Μεσα στη χαρα μου που γλιτωσα τα χειροτερα δε το ρωτησα ποσο μεγαλυτερος θα πρεπε να ναι δηλαδη? Γενικα εχω προετοιμαστει ψυχολογικα δε πας πουθενα με τετοιο ρυθμο αυξησης :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...