Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΟ ΣΑΚΟΙ - ΕΝΑ ΕΜΒΡΥΟ???


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες και μη!!!

Διανύω την 8η εβδομάδα κύησης σύμφωνα με την ΤΕΡ (1/11/2011) με κύκλο 26-28 ημερών.

Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 υπερήχους - ο πρώτος στις 8/12 όπου είδαμε σάκο και ενδομήτρια κύηση, ο δεύτερος 15/12 όπου είδαμε έμβρυο και ακούσαμε καρδιά και ο τρίτος ήταν χτές 22/12 όπου είδαμε ότι το έμβρυο μεγάλωσε κανονικά και η καρδούλα του χτυπάει μια χαρά. Το ξέρω ότι είναι πολλοί οι υπέρηχοι για αυτο το διάστημα αλλά επειδή είχα ένα θεματάκι με μια μικρή αιμορραγία και καφέ υγρά η γιατρός ήθελα να με παρακολουθεί στενά ότι όλα προχωράνε κανονικά. Τώρα πέρνω UTROGESTAN και έχει σταματήσει το αίμα.

Στο θέμα μας τωρα, χτές για πρώτη φορά εμφανίστηκε στον υπέρηχο και δεύτερος σάκος δίπλα στον πρώτο που έχει το έμβρυο, αλλά δεν φαινόταν να έχει κάτι μέσα. Η γιατρός δεν μπόρεσε να μου δώσει μια σαφή εξήγηση με δεδομένο ότι στις προηγούμενες επισκέψεις φαινόταν ένας σάκος. Έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση?? Και ποιά τελικά ήταν η έκβασή της? Υπάρχει περίπτωση να κυοφορώ δίδυμα αλλά να μην φαίνεται ακόμη το δεύτερο?? Η επόμενη επίσκεψη στη γιατρό θα είναι στις 9-10/1 όπου φαντάζομαι θα έχουμε καλύτερη εικόνα αλλά θα ήθελα να μάθω και από εσάς εάν είχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία και τι μπορεί να σημαίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες και μη!!!

Διανύω την 8η εβδομάδα κύησης σύμφωνα με την ΤΕΡ (1/11/2011) με κύκλο 26-28 ημερών.

Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 υπερήχους - ο πρώτος στις 8/12 όπου είδαμε σάκο και ενδομήτρια κύηση, ο δεύτερος 15/12 όπου είδαμε έμβρυο και ακούσαμε καρδιά και ο τρίτος ήταν χτές 22/12 όπου είδαμε ότι το έμβρυο μεγάλωσε κανονικά και η καρδούλα του χτυπάει μια χαρά. Το ξέρω ότι είναι πολλοί οι υπέρηχοι για αυτο το διάστημα αλλά επειδή είχα ένα θεματάκι με μια μικρή αιμορραγία και καφέ υγρά η γιατρός ήθελα να με παρακολουθεί στενά ότι όλα προχωράνε κανονικά. Τώρα πέρνω UTROGESTAN και έχει σταματήσει το αίμα.

Στο θέμα μας τωρα, χτές για πρώτη φορά εμφανίστηκε στον υπέρηχο και δεύτερος σάκος δίπλα στον πρώτο που έχει το έμβρυο, αλλά δεν φαινόταν να έχει κάτι μέσα. Η γιατρός δεν μπόρεσε να μου δώσει μια σαφή εξήγηση με δεδομένο ότι στις προηγούμενες επισκέψεις φαινόταν ένας σάκος. Έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση?? Και ποιά τελικά ήταν η έκβασή της? Υπάρχει περίπτωση να κυοφορώ δίδυμα αλλά να μην φαίνεται ακόμη το δεύτερο?? Η επόμενη επίσκεψη στη γιατρό θα είναι στις 9-10/1 όπου φαντάζομαι θα έχουμε καλύτερη εικόνα αλλά θα ήθελα να μάθω και από εσάς εάν είχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία και τι μπορεί να σημαίνει κάτι τέτοιο.

 

loomax χρονια πολλα κ συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!

!!!!!!να σου πω την δικη μου εμπειρια που ειναι προσφατη...πηγα στον γιατρο στις 22/12 για να επιβεβαιωσω την εγκυμοσυνη μου η οποια ειναι 5 εβδομαδων.στον υπερηχο που μου εκανε ειδε 2 σακους!με ρωτησε για ιστορικο διδυμων αλλα οκ ειναι πολυ μακρινη η συγγενεια!μου ειπε οτι μαλλον ειναι καποιο αιματωμα που με τον καιρο θα το απορροφησει ο οργανισμος!θα το δουμε στις 3/1 που θα ξαναπαω!ισως ειναι κατι τετοιο κι εσενα!τι να πω θα δουμε κ οι δυο εντος ολιγων ημερων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχε παθει η νυφη μου και στις δυο της εγκυμοσυνες και ηταν αιματωμα.

Εγω παλι, στην 6η εβδομαδα ειχα δυο εναν σακο χωρις εμβρυο μεσα. 15 μερες μετα που πηγα ξανα για υπερηχο ειδαμε δυο εμβρυα σε εναν σακο που μετα υπηρχε χωρισμα...

Αυτο πριν 13 χρονια περιπου και οχι με κολπικο υπερηχο. Να διευκρινησω οτι ακουσαμε τοτε δυο καρδουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγαλύτερη εβδομαδα απο τη δική σου ανακαλύψαμε κ δεύτερο σάκο.Στον επόμενο υπέρηχο είδαμε εμβρυο το οποίο ήταν σε μέγεθος μόνο το 1/3 του αρχικού.Τελικά γεννησα διδυμα με 100 γρ. μονο διαφορά στο βάρος.Απλά ο γιατρός μου ήταν λίγο επιφυλακτικός στην αρχή λόγω της μεγάλης διαφοράς ανάπτυξης η οποία εν τέλει καλύφθηκε.Οπότε είναι πιθανό να έχεις διδυμα.Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Μετα από 5 χρόνια επαναφέρω το θέμα.. ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε ανάλογη περίπτωση που εμφανίστηκαν δύο σάκοι, ενας σακος μεγάλος με έμβρυο με καρδιακή λειτουργία και ένας άλλος μικρούλης στο 1/3 του πρώτου με έμβρυο χωρίς όμως παλμό, που να εξελίχθηκε εν τέλει και εκείνο και με τι συνέπειες?? επίσης αν μιλάμε για απορρόφηση του μικρού σάκου πως γίνεται?? σαν αποβολή με αίμα?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...