Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα , θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με παρακολουθήσεις απο παιδιάτρους του παίδων . Άκουσα σε μια συζήτηση πως υπάρχουν γιατροί στο παίδων που παρακολουθούν συστηματικά ( με ραντεβου) τα παιδία, ως προσωπικοί παιδιάτροι. Επειδή εμείς δεν τα βγάζουμε πέρα οικονομικά με ιδιώτη ( που παρεμπιπτόντως ειναι και υποδιευθήντρια σε πτέρυγα του παίδων) (50ε η επίσκεψη). Ξέρετε αν ισχύει και τι πρέπει να κάνω; Μιλάω για γενική παρακολούθηση του παιδιού( ανάπτυξη, εμβόλια και για τις διάφορες τυχόν ιώσεις-ιατρικές εξετάσεις) Ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ. Έχω απευθυνθεί σε πρώην Π.Ι.Κ.Π.Α. στην Αθήνα άλλα λόγω πολυσκοσμίας και φόρτου εργασίας δεν μου φαίνεται καλή ιδέα , η παιδίατρος ούτε που έξετασε το παιδί και βιάζοταν παρά πολύ , ούτε 2 λεπτά η εξέταση, χωρίς να την κατηγορώ μιας και σε 1 ώρα έπρεπε να εξετάσει και να εμβολιάσει τουλάχιστον 10 παιδια. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα , θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με παρακολουθήσεις απο παιδιάτρους του παίδων . Άκουσα σε μια συζήτηση πως υπάρχουν γιατροί στο παίδων που παρακολουθούν συστηματικά ( με ραντεβου) τα παιδία, ως προσωπικοί παιδιάτροι. Επειδή εμείς δεν τα βγάζουμε πέρα οικονομικά με ιδιώτη ( που παρεμπιπτόντως ειναι και υποδιευθήντρια σε πτέρυγα του παίδων) (50ε η επίσκεψη). Ξέρετε αν ισχύει και τι πρέπει να κάνω; Μιλάω για γενική παρακολούθηση του παιδιού( ανάπτυξη, εμβόλια και για τις διάφορες τυχόν ιώσεις-ιατρικές εξετάσεις) Ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ. Έχω απευθυνθεί σε πρώην Π.Ι.Κ.Π.Α. στην Αθήνα άλλα λόγω πολυσκοσμίας και φόρτου εργασίας δεν μου φαίνεται καλή ιδέα , η παιδίατρος ούτε που έξετασε το παιδί και βιάζοταν παρά πολύ , ούτε 2 λεπτά η εξέταση, χωρίς να την κατηγορώ μιας και σε 1 ώρα έπρεπε να εξετάσει και να εμβολιάσει τουλάχιστον 10 παιδια. :roll:

 

Αν θελεις κάποιον συγκεκριμενο παιδιατρο να παρακολουθει το παιδί σου, ηξ πηγαίνεις ιδιωτικά στο ιατρείο του, ή σε γιατρό του δημοσίου που κάνει απογευματινό ιατρείο στο χώρο του νοσοκομείου και νόμιμα πληρώνεται γι αυτό, ή τα δίνεις μαύρα. Επιλογή γιατρού σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν υπάρχει.

Από εκεί και πέρα, για κάτι επείγον, πας στην εφημερία, για κάτι εξειδικευμένο αλλά όχι επείγον, κλείνεις ραντεβου στην αντίστοιχη ειδικότητα, και περιμένεις. Για εμβόλια κλπ, αν δε θες ή δεν μπορείς να πληρώσεις, το πιο λογικό είναι να απευθυνθείς στα ιατρεία του ΕΟΠΥΥ της περιοχής σου ή σε όποιο άλλο ταμείο είστε ασφαλισμένοι (αν και πια όλοι στον ΕΟΠΥΥ υπαγόμαστε νομίζω). Δεν έχεις εγγύηση ότι θα βλέπεις ένα γιατρό πάντα, αλλά συνήθως ο ίδιος είναι για χρόνια σε κάθε ιατρείο. Επίσης μπορείς να δεις στην ιστοσελιδα του ΕΟΠΥΥ για συμβεβλημένους παιδίατρους, που βλέπουν κάποιο αριθμό ραντεβού δωρεάν. Δεν έχουν μείνει πια πολλοί, αλλά υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις κάποιον συγκεκριμενο παιδιατρο να παρακολουθει το παιδί σου, ηξ πηγαίνεις ιδιωτικά στο ιατρείο του, ή σε γιατρό του δημοσίου που κάνει απογευματινό ιατρείο στο χώρο του νοσοκομείου και νόμιμα πληρώνεται γι αυτό, ή τα δίνεις μαύρα. Επιλογή γιατρού σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν υπάρχει.

 

Σε γιατρο του δημοσιου ενδιαφέρομαι, για πες μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις κάποιον συγκεκριμενο παιδιατρο να παρακολουθει το παιδί σου, ηξ πηγαίνεις ιδιωτικά στο ιατρείο του, ή σε γιατρό του δημοσίου που κάνει απογευματινό ιατρείο στο χώρο του νοσοκομείου και νόμιμα πληρώνεται γι αυτό, ή τα δίνεις μαύρα. Επιλογή γιατρού σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν υπάρχει.

 

Σε γιατρο του δημοσιου ενδιαφέρομαι, για πες μου...

 

Παίρνεις το 1535 και ρωτάς ποιοι παιδίατροι κάνουν απογευματινό ιατρείο στο νοσοκομείο που σε ενδιαφέρει. Σου λένε πόσο κοστίζει, ανάλογα με το βαθμό του καθενός, και κλείνεις ραντεβού, δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Αν και από την προσωπική μου εμπειρία, ειδικά για παιδίατρο, θα εξυπηρετηθείς καλύτερα και πολύ οικονομικότερα (ως τζάμπα) μέσω ΕΟΠΥ, είτε με ραντεβού στα ιατρεία είτε σε συμβεβλημένο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω ασφάλεια, οπότε δεν ξέρω αν με δέχονται μέσω εοπυυ-πεδι.

 

Ρωτησε στο ΚΕΠ της περιοχής σου, ξέρω και άλλους που τους δέχτηκαν χωρίς ασφάλεια, έχει μία διαδικασία μέσω ΚΕΠ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...