Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπερμετρωπια


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους εχω ενα αγορακι 20 μηνων και ξαφνικα αρχιζε κ εχανε το ενα ματακι (στραβιζε) αμεσως πηγαμε σε παιδοοφθαλμιατρο .διαγνωση : υπερμετρωπια 3μιση βαθμους. κλεινουμε με επιδεσμο το ''καλο'' ματακι 3 ωριτσες την ημερα και φουλ γυαλια ολη μερα , επομενο ραντεβου με τον γιατρο τον φεβρουαριο για σκιασκοπια.

αντιμετωπιζε καμμια μανουλα / πατερουλης κατι τετοιο ; ειναι κατι που θεραπευεται ή ειναι μονιμο ; ειμαι τοσο αγχωμενη και στεναχωριμενη , κοντευω να σκασω ,

ξερω πως ειναι πολυ νωρις ακομα και εχω δρομο πολυ , παραααααα πολυ μπροστα μου. θελωπολυ να σας ακουσω , εμπειριες αποψεις , τι εχετε ακουσει για το θεμα κλπ . Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταλαβαίνω την κατάστασή σου γιατί ακριβώς το ίδιο περάσαμε & εμείς (δλδ ακόμα το περνάμε..) όταν ο δικός μου γιος ήταν 3 ετών.

Η διάγνωση ήταν υπερμετρωπία 2,5βαθμοί με στραβισμό & σοβαρή αμβλυωπία. Η θεραπεία που μας σύστησαν & οι 3 παιδοοφθαλμίατροι που τον είδαν αρχικά, ήταν αποκλεισμός του καλού ματιού για 6 ώρες την ημέρα & γυαλιά & παρακολούθηση κάθε 6 μήνες. Περιττό να του σου πω ότι έκλαιγα για 2 μήνες ... μέχρι να το αποδεχτώ, να το συνηθίσω & να αποφασίσω ότι θα κάνω αυτό που πρέπει & θα είμαι συνεπής στη θεραπεία του & θα είμαι αυστηρή προς τους υπόλοιπους (μπάμπα, γιαγιά, θεία...) που δεν άντεχαν να τον βλέπουν "πειρατή", γιατί αν δεν γίνει σωστά, το παιδί κινδυνεύει να χάσει το μάτι του! Τα γυαλιά ήταν το πιό εύκολο κομμάτι, το είδα θετικά να ξέρει το παιδί ότι τα γυαλιά δεν είναι τίποτα περίεργο γιατί όλοι οι άνθρωποι φοράνε γυαλιά κάποια στιγμή & καλό είναι να εκπαιδευτεί για να τα συνηθίσει & να τα υποστηρίξει για να τα προσέχει & να μην τον ενοχλούν.

Το δύσκολο ήταν ο αποκλεισμός του ματιού.... γιατί ήταν πολλές οι 6 ώρες & έπρεπε να το έχει κάποιες ώρες που ήταν στον παιδικό σταθμό (ευτυχώς οι άνθρωποι του σταθμού συνεργάστηκαν & το πέρασαν καλά στα άλλα παιδάκια). Κάναμε υπομονή & δείξαμε συνέπεια με επιμονή & μεγάλη προσπάθεια για να συνηθίσει το παιδί.

Πέρασαν τα χρόνια.... ευτυχώς στα 6 του χρόνια επανήρθε πλήρως η όραση στο μάτι που δεν έβλεπε & μας μείωσε ο γιατρός τις ώρες του αποκλεισμού σε 3 την ημέρα (φοβερή βελτίωση για τη ζωή μας γιατί δεν χρειαζόταν πια να το είχε στο σχολείο), η υπερμετρωπία δεν ανέβηκε αλλά & ο στραβισμός παρέμενε. Τώρα είναι 9 ετών, τον τελευταίο χρόνο ο αποκλεισμός του ματιού είχε μειωθεί στη 1,5 ώρα την ημέρα, απλά προληπτικά αφού είχε θεραπευτεί η αμβλυωπία & το Σεπτέμβριο σταματήσαμε εντελώς τον αποκλεισμό, γιατί καταφέραμε ότι καλύτερο μπορούσαμε. Οι γιατροί λένε ότι μέχρι τα 7 χρόνια του παιδιού ότι έχεις καταφέρει από θεραπεία εκεί θα μείνει.

Τώρα περιμένουμε 6 μήνες για να ξαναπάμε στη γιατρό & ελπίζουμε να μας πει καλά νέα, αφού είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που χειροτερεύουν μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας. Η υπερμετρωπία παραμένει σταθερή, όπως & ο στραβισμός, οπότε συνεχίζει να φοράει τα γυαλιά του κανονικά. Υπάρχουν κάποιες ελπίδες ότι ίσως γύρω στα 13 περάσει η υπερμετρωπία & θα δούμε πως θα είναι ο στραβισμός. Αυτά από εμάς!!!

Θεωρώ σημαντικό να έχεις καλό γιατρό που να εμπιστεύεσαι & να συνεργάζεται καλά με το παιδί. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να πιστέψεις στη θεραπεία & να είσαι συνεπής. Να το δεις θετικά, είναι μία πρόκληση που πρέπει να ξεπεράσεις, γιατί αν σε πάρει από κάτω θα το πληρώσει το παιδί με την υγεία του. Είναι μία ατυχία που συμβαίνει σε κάποια παιδιά, μακάρι να είναι αυτή η πιό δύσκολη ατυχία που τους συμβαίνει, αλλά αντιμετωπίζεται καλά αρκεί να έχεις ισχυρή θέληση & καλή ψυχολογία.

Καλή δύναμη & καλή τύχη σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου !!!

 

Υπάρχουν διάφορα σχετικά θέματα στο φορουμ για στραβισμό, γυαλιά, παιδοοφθαλμίατρο, κα, θα βρεις ενδιαφέρουσες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ πολυ.... ξερω ειναι δυσκολο . προσπαθω πολυ. κλεινουμε το καλο ματακι 3 ωρες και ευτυχως δεν παραπονιεται ''ακομα''

με τα γυαλια τον κυνηγαμε γιατι το βρισκει παιχνιδι αλλα συνεργαζεται αυτο ειναι το καλο της υποθεσης , ειναι συνεργασιμος .

Τωρα οσον αφορα το θεμα του στραβισμου. μου ειπαν οτι μετα απο καποια χρονια μπορει να γινει μια επεμβασουλα για αισθητικους λογους !

για την ωρα δουλευουμε να ριξουμε αν τα καταφερουμε την υπερμετρωπια.

Μακαρι να τα καταφερουμε ! Σου ευχομαι και εσενα καλη δυναμη . σε καταλαβαινω απολυτα .

Σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ πολυ.... ξερω ειναι δυσκολο . προσπαθω πολυ. κλεινουμε το καλο ματακι 3 ωρες και ευτυχως δεν παραπονιεται ''ακομα''

με τα γυαλια τον κυνηγαμε γιατι το βρισκει παιχνιδι αλλα συνεργαζεται αυτο ειναι το καλο της υποθεσης , ειναι συνεργασιμος .

Τωρα οσον αφορα το θεμα του στραβισμου. μου ειπαν οτι μετα απο καποια χρονια μπορει να γινει μια επεμβασουλα για αισθητικους λογους !

για την ωρα δουλευουμε να ριξουμε αν τα καταφερουμε την υπερμετρωπια.

Μακαρι να τα καταφερουμε ! Σου ευχομαι και εσενα καλη δυναμη . σε καταλαβαινω απολυτα .

Σε ευχαριστω και παλι

 

Νομίζω ότι η δική σου περίπτωση είναι λιγότερο δύσκολη γιατί φάνηκε νωρίς το πρόβλημα & αρχίσατε τη θεραπεία από πολύ μικρότερη ηλικία. Ετσι δεν θα δημιουργηθεί σοβαρότερο πρόβλημα, που είναι η αμβλυωπία. Οπότε οι 3 ώρες την ημέρα του αποκλεισμού παλεύονται ειδικά αν είναι συνεργάσιμο παιδάκι. Τώρα είναι λίγο ψυχοφθόρο για εσάς που το βλέπετε.... αλλά πρέπει να έχετε δύναμη και να δείξετε συνέπεια. Το θέμα των γυαλιών τώρα στην αρχή νομίζω έχει να κάνει με εσάς, πως θα του το περάσετε. Βέβαια είναι ακόμα μωρό & παίζει, όλα τα βλέπει παιχνίδι ή ότι τον ενοχλεί το πετάει, δεν έχει την ωριμότητα να το προσπαθήσει. Όμως σιγά-σιγά θα καταλάβει ότι βλέπει καλύτερα με τα γυαλία, οπότε & ο ίδιος θα θέλει να τα φοράει.

Από όσα έχω καταλάβει, θα πάτε πολύ καλά ..... Το ελπίζω & στο εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

να μην ανησυχεισ καθολου. εγω η ιδια ειχα υπερμετρωπια κ στραβισμο μαζι κ φορουσα απο μωρο γυαλια κ μου κλεινανε το καλο το ματι για να δυναμωνει το αλλο. η οραση μου ( απο οσα μου διηγειται η μαμα μου ) ηταν 2/10. φορουσα γυαλια εωσ την τεταρτη δημοτικου κ απο τοτε μεχρι κ τα 18 οποτε ενιωθα να κουραζονται τα ματια μου. τωρα εχω οραση 9/10, δεν φοραω γυαλια κ πιστευω οτι ειμαι καλα. σου τα λεω για να μην ανησυχεισ. ειναι κατι που διορθωνεται πολυ πολυ ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

@kounelaki mou

Πως εξελίχθηκε το μωρο σας; Εμάς ειναι 10 μηνών με 8 βαθμούς υπερμετρωπία. Για την ωρα βλέπει καλα και δεν εχει στραβισμό, όμως έχω πανικοβληθεί. Καμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kounelaki mou

έχω ενα μωρο 9 μηνων με 5,5 βαθμους υπερμετρωπια και στραβισμο θα βαλουμε και εμεις γυαλια, αλλά θελω να σε ρωτησω τι έγινε με το μωρακι σας πέσαμε οι βαθμοι υπερμετρωπιας και με τον στραβισμό τι έγινε;

αν μπορεσεις θα ήθελα να μου απαντησεις

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...