Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

Πόσος καιρός πέρασε απο τότε που γεννησες;[

καλημερα.

εχουν περασει 8 μηνες. ομως πρεπει να τονισω πως γυμναζομουν πολυ πριν μεινω εγκυος. τρεχω μεγαλες αποστασεις. το νοεμβριο ειχα τρεξει στην αθηνα στο κλασσικο μαραθωνιο τα 10 χλμ με το καροτσι ( 6 μηνες μετα τη γεννα με καισαρικη) κ αν και απροπονητη το εβγαλα ανετα. δεν θελω να σας πω πραγματα που δεν αληθευουν. κ γενικα εχω στενη λεκανη. οποτε κ αυτο παιζει ρολο. ομως ειχα παρει οπως σας ειπα 18 κιλα. πολλα. τωρα ειμαι 59 χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια. θηλαζα μεχρι τωρα. τωρα εχω λιγες μερες που το σταματησα. γλυκα δε τρωω καθολου κ γενικα προσεχω τη διατροφη μου. ειναι και ο αντρας μου ετσι κ αυτο βοηθαει πολυ. δεν αγοραζουμε ποτε ψωμι π.χ. ουτε τηγανιζουμε. τυροπιτες κ διαφορα αλλα τετοια ποτε. τα πατατακια απαγορευονται δια ροπαλου. μονο φρουτα, σαλατες, κρεας, γαλακτοκομικα, λαχανικα. εχουμε συνηθισει πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας κοριτσια,

Στη κορη μου πριν απο δυο χρονια εβαλα 13 κιλα,ημουν 62 με υψος 1.75

Ειχα πολυ μικρη κοιλιά με το που γεννησα η κοιλια μ δεν υπηρχε λες κ εξαφανιστηκε εντελως κ εχασα 7 απ τα 13 με τη γεννα..

Αργότερα εφτασα στα 66 οπου κ κολλησα εκει αλλα δε μ ενδιεφερε ιδιαιτερα γιατι ολα μ τα ρουχα μου εκαναν..

Τωρα βεβαια ειμαι στη 13η βδομαδα (περιμενουμε το 2ο:-) ) και εχω παρει ηδη 3 χωρις να ξερω πως.. Πειναω πολυυυυυ :o

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ήδη μια κορούλα και περιμενω το δεύτερο παιδάκι μου από κιλα δραμα εχει καμιά άλλη τόσα πολλά όσο εγώ ;; Είμαι 87 κιλά τα κιλά της προηγούμενης εγκυμοσύνης μου δεν τα έχασα ποτέ προσπαθώ να κρατιέμαι αλλά δεν μπορώ πεινάω συνέχεια εχω ύψος 1,67 δεν με βλέπω καλα μέχρι το τέλος και είμαι ακόμα στο πρώτο τρίμηνο αχ πεινάω συνέχεια κι ο άντρας μου όλο μου παίρνει το φαγητό από το χέρι για πείτε εσείς τι κάνετε ;; Κυρίως όσα κορίτσια έχετε πολλα κιλά...

J8ejp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!! πριν μεινω εγκυος ημουν 67 κg με υψος 1,67 οταν εμεινα εγκυος για 5 εβδομαδες επερνα 1 κιλο την εβδομαδα(τραγικο) ο γιατρος μου την ειπε ασχημα.τι να κανω βρε κοριτσια πειναω συνεχεια.μπορει να φαω τωρα ενα χορταστικο γευμα και σε μια ωρα να πειναω παλι παρα πολυ.και δεν ειμαι ατομο που μπορω να με ξεγελασω με φρουτα.γλυκα δεν τρωω απο τοτε που εμεινα εγκυος παρολου που τα λατρευω κατι σε αλμυρο θελω συνεχεια.Να πω εδω οτι παντα ετρωγα οτι ηθελα χωρις να περνω βαρος ,τα κανονικα μου κιλα παντα ηταν 52.ξαφνικα ομως αρχησα να περνω αποτομο βαρος και εφτασα τα 67,μετα εμεινα εγκυος και με πειρε η κατρακυλα.βεβαια δεν περπαταγα καθολου στην αρχη την εγκυμοσυνης λογο εξωσωματικης που επρεπε να ειμαι ξαπλα συνεχεια.τωρα που με αφηνει ο γιατρος να περπαταω κανονικα ειμαι σταθερα στα 70kg και ειμαι 3 μηνων.θελει πολλα βραστα να βαλω στην διατροφη μου ειπε ο γιατρος.:rolleyes: Επισης να πω επειδη παρακατω λετε για τα utrogestan εχουν την ταση να πριζουν οντως ειδικα εμενα στο προσωπο πολυ.τωρα ομως που τα μειωσα κατα δυο την ημερα ειδα μεγαλη διαφορα.Επισης προσοχη πολυ στο αλατι κανει τρομερη κατακρατηση στην περιπτωση μας.Να τρωτε τροφιμα πλουσια σε καλιο βοηθαει πολυ και εξουδετερωνει τις αρνητικες συνεπειες του νατριου(αλατι).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! πριν μεινω εγκυος ημουν 67 κg με υψος 1,67 οταν εμεινα εγκυος για 5 εβδομαδες επερνα 1 κιλο την εβδομαδα(τραγικο) ο γιατρος μου την ειπε ασχημα.τι να κανω βρε κοριτσια πειναω συνεχεια.μπορει να φαω τωρα ενα χορταστικο γευμα και σε μια ωρα να πειναω παλι παρα πολυ.και δεν ειμαι ατομο που μπορω να με ξεγελασω με φρουτα.γλυκα δεν τρωω απο τοτε που εμεινα εγκυος παρολου που τα λατρευω κατι σε αλμυρο θελω συνεχεια.Να πω εδω οτι παντα ετρωγα οτι ηθελα χωρις να περνω βαρος ,τα κανονικα μου κιλα παντα ηταν 52.ξαφνικα ομως αρχησα να περνω αποτομο βαρος και εφτασα τα 67,μετα εμεινα εγκυος και με πειρε η κατρακυλα.βεβαια δεν περπαταγα καθολου στην αρχη την εγκυμοσυνης λογο εξωσωματικης που επρεπε να ειμαι ξαπλα συνεχεια.τωρα που με αφηνει ο γιατρος να περπαταω κανονικα ειμαι σταθερα στα 70kg και ειμαι 3 μηνων.θελει πολλα βραστα να βαλω στην διατροφη μου ειπε ο γιατρος.:rolleyes: Επισης να πω επειδη παρακατω λετε για τα utrogestan εχουν την ταση να πριζουν οντως ειδικα εμενα στο προσωπο πολυ.τωρα ομως που τα μειωσα κατα δυο την ημερα ειδα μεγαλη διαφορα.Επισης προσοχη πολυ στο αλατι κανει τρομερη κατακρατηση στην περιπτωση μας.Να τρωτε τροφιμα πλουσια σε καλιο βοηθαει πολυ και εξουδετερωνει τις αρνητικες συνεπειες του νατριου(αλατι).

Βρε μια χαρά εισαι 3 κιλα σε 3 μηνες! εγω ξεκίνησα 67 kg με 1.77 ύψος και τωρα που ειμαι 17η εβδομαδα ειμαι 70. Η γιατρος μου ακόμα δεν με αφήνει να περπατάω και επειδη την κόβω αυστηρή δεν βλέπω να με αφηνει καθόλου. εγω στην αρχη επαιρνα 1 Kg σε 2 εβδομάδες αλλα ισορροπησα μετά. Η γιατρός μου είπε οτι ειναι λογικο λόγω των φαρμάκων εξωσωματικής και δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασία τοτε. τωρα που σταματησα όλα τα φάρμακα είμαι καλύτερα. Εσυ δεν έίχες αναγούλες, ναυτίες να σου κόβουν κάπως την όρεξη;

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, πρόσφατα κάπου είχα γράψει πάλι σε ένα αντίστοιχο θέμα. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 59 κιλά (3 κιλά παραπάνω από τα συνηθισμένα) και ύψος 1,62. Προσέχω από την αρχή και τρώω υγιεινά κυρίως και σπάνια κάνω ατασθαλίες. Είμαι στην 21η εβδ. κι έχω πάρει 5,5 κιλά. Δεν είναι πολλά, αλλά θα ήθελα να είχα πάρει κάνα δυο λιγότερα. Στο 1ο τρίμηνο είχα πάρει μόνο 1 κιλό όμως μετά ξεκίνησα ημιξάπλα και προγεστερόνη κι έτσι τα υπόλοιπα μπήκαν πολύ εύκολα. Πολύ λογικό εφόσον καταναλώνω περισσότερες θερμίδες και δεν γυμνάζομαι καθόλου ενώ πριν μείνω έγκυος σχεδόν καθημερινά. Τώρα προσέχω ακόμα περισσότερο από ότι στην αρχή γιατί δεν θέλω να ξεφύγω. Ο 6ος που μπαίνω σε λίγο είναι ο πιο επικίνδυνος μήνας λένε για τα κιλά, για να δούμε, θα τα καταφέρουμε?? :mrgreen:

 

Καλή Ανάσταση να έχετε και με μέτρο τα αρνιά και τα τσουρέκια! :lol::lol:

(αααααχ κοκορέτσι!! Πόσο θα μου λείψεις φέτος!!!!)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Βρε μια χαρά εισαι 3 κιλα σε 3 μηνες! εγω ξεκίνησα 67 kg με 1.77 ύψος και τωρα που ειμαι 17η εβδομαδα ειμαι 70. Η γιατρος μου ακόμα δεν με αφήνει να περπατάω και επειδη την κόβω αυστηρή δεν βλέπω να με αφηνει καθόλου. εγω στην αρχη επαιρνα 1 Kg σε 2 εβδομάδες αλλα ισορροπησα μετά. Η γιατρός μου είπε οτι ειναι λογικο λόγω των φαρμάκων εξωσωματικής και δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασία τοτε. τωρα που σταματησα όλα τα φάρμακα είμαι καλύτερα. Εσυ δεν έίχες αναγούλες, ναυτίες να σου κόβουν κάπως την όρεξη;

τωρα ισορροπησα κι εγω δεν περνω κιλα.γιατι δεν σε αφηνει να περπατας,ειχες κανενα προβλημα στην αρχη? κι εγω επερνα και περνω φαρμακα ακομη .δεν ειχα τιποτα ουτε εχω απολυτως απο αναγουλες κλπ.σαν να μην ειμαι εγκυος ενα πραγμα,μονο πεινα εχω.χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, πρόσφατα κάπου είχα γράψει πάλι σε ένα αντίστοιχο θέμα. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 59 κιλά (3 κιλά παραπάνω από τα συνηθισμένα) και ύψος 1,62. Προσέχω από την αρχή και τρώω υγιεινά κυρίως και σπάνια κάνω ατασθαλίες. Είμαι στην 21η εβδ. κι έχω πάρει 5,5 κιλά. Δεν είναι πολλά, αλλά θα ήθελα να είχα πάρει κάνα δυο λιγότερα. Στο 1ο τρίμηνο είχα πάρει μόνο 1 κιλό όμως μετά ξεκίνησα ημιξάπλα και προγεστερόνη κι έτσι τα υπόλοιπα μπήκαν πολύ εύκολα. Πολύ λογικό εφόσον καταναλώνω περισσότερες θερμίδες και δεν γυμνάζομαι καθόλου ενώ πριν μείνω έγκυος σχεδόν καθημερινά. Τώρα προσέχω ακόμα περισσότερο από ότι στην αρχή γιατί δεν θέλω να ξεφύγω. Ο 6ος που μπαίνω σε λίγο είναι ο πιο επικίνδυνος μήνας λένε για τα κιλά, για να δούμε, θα τα καταφέρουμε?? :mrgreen:

 

Καλή Ανάσταση να έχετε και με μέτρο τα αρνιά και τα τσουρέκια! :lol::lol:

(αααααχ κοκορέτσι!! Πόσο θα μου λείψεις φέτος!!!!)

Μια χαρα εισαι εσυ βρε.ποσο μαλιστα που εχεις εκπαιδευσει τον ευατο σου να τρωει με μετρο ποσο μαλλον που γυμναζοσουν κιολας.εγω αυτο που με εσωσε και σταματησα να περνω ειναι που ξεκινησα να περπαταω αμεσως μετα το φαγητο.αργοτερα που θα φουσκωσω δεν ξερω αν θα μπορω να το κανω.:roll:

Link to comment
Share on other sites

τωρα ισορροπησα κι εγω δεν περνω κιλα.γιατι δεν σε αφηνει να περπατας,ειχες κανενα προβλημα στην αρχη? κι εγω επερνα και περνω φαρμακα ακομη .δεν ειχα τιποτα ουτε εχω απολυτως απο αναγουλες κλπ.σαν να μην ειμαι εγκυος ενα πραγμα,μονο πεινα εχω.χαχαχαχαχα

Όχι, δεν παρουσίασα κάποιο πρόβλημα απο την αρχη. Γενικά η γιατρος μου ειναι αυστηρή και θεωρεί πως στην εξωσωματικη πρεπει να προσέχουμε παραπάνω απ'οτι σε φυσιολογική σύλληψη. Περπάτημα σχεδόν καθόλου, ούτε Καν δουλειές στο σπίτι μου ειπε( όλη την εγκυμοςυνη). Σαν άρρωστη ενα Πράγμα! Μονο στη δουλεια πηγαίνω και αυτο γιατι ειναι γραφείου αλλιως....

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν παρουσίασα κάποιο πρόβλημα απο την αρχη. Γενικά η γιατρος μου ειναι αυστηρή και θεωρεί πως στην εξωσωματικη πρεπει να προσέχουμε παραπάνω απ'οτι σε φυσιολογική σύλληψη. Περπάτημα σχεδόν καθόλου, ούτε Καν δουλειές στο σπίτι μου ειπε( όλη την εγκυμοςυνη). Σαν άρρωστη ενα Πράγμα! Μονο στη δουλεια πηγαίνω και αυτο γιατι ειναι γραφείου αλλιως....

Αχ αυτοι οι γιατροι.Μα καλα τι μεγαιρα που ειναι η δικια σου.:lol::lol:

Συνφωνω οτι πως στην εξωσωματικη θελει λιγη προσοχη παρα πανω αλλα οχι κι ετσι,η εκγυμοσυνη ειναι μια κατασταση οχι αναπηρια.που να σου ελεγα οτι εγω οδηγαω κιολας χαχααχα.εμενα μου εχει πει πλεον να περπαταω,χαλαρα εννοειτε δεν μιλαμε για τρεξιμο και αυτο γιατι κανω ενεσεις αντιπηκτικης.στην αρχη κι εμενα για 2 εβδομαδες με ειχε κρεβατι ,καναπε,πολυθρονα,να σου και τα κιλακια,αλλα πλεον επειδη ευτυχως μου εχει κατσει αψογη εγκυμοσυνη μου λεει να βγενω να κανω βολτες.και δουλιτσες αρκετες κανω σπιτι σχεδον οτι πριν αλλα με προσοχη δεν το συζητω.υπομονη κοριτσακι μου τι να πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, δεν παρουσίασα κάποιο πρόβλημα απο την αρχη. Γενικά η γιατρος μου ειναι αυστηρή και θεωρεί πως στην εξωσωματικη πρεπει να προσέχουμε παραπάνω απ'οτι σε φυσιολογική σύλληψη. Περπάτημα σχεδόν καθόλου, ούτε Καν δουλειές στο σπίτι μου ειπε( όλη την εγκυμοςυνη). Σαν άρρωστη ενα Πράγμα! Μονο στη δουλεια πηγαίνω και αυτο γιατι ειναι γραφείου αλλιως....

 

Πάντως κ εγώ παρά τη φυσιολογική σύλληψη αλλά λόγω προβλήματος τραχήλου είμαι στην ίδια φάση με σένα κι από 12εβδ. αποφεύγω περπάτημα, σκάλες, βάρη, δουλειές, σεξ ούτε για πλάκα και δουλειά πάω επίσης επειδή είναι γραφείου. Οδηγάω μεν αλλά ως εκεί γιατί είναι κοντά. Τι να κάνουμε, όλα για το μωράκι. Έχω συμβιβαστεί πια με την ιδέα και το σκέφτομαι πλέον ως ξεκούραση για τα ξενύχτια που έπονται! Διαβάζω πολλά βιβλία -εγκυμοσύνης και μη- βλέπω ταινίες, γράφω ημερολόγιο, ε, και με κανα καφέ φαγητάκι περνάει ο καιρός ευχάριστα! :D

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια καλημερα! Πρώτη φορά που γράφω σε αυτή την ενότητα!

 

Είμαι 35 ετών έγκυος 10 εβδομάδων και 4ημερων με διδυμάκια. Σημερα ζυγίστηκα κι εχω πάρει 1,200. Ξεκινησα την εγκυμοσύνη με λίγα κιλά ευτυχώς. Ο γιατρος μου είπε να φροντίσω να παρω ως 9 κιλά στο σύνολο. Για να δουμε θα τα καταφέρω;;; Τα βλεπω πιό αυστηρά τα πράγματα στις δίδυμες κυήσεις! Για το πρώτο τρίμηνο λένε πως δεν αυξάνονται οι ενεργειακές ανάγκες της εγκύου και πως δε χρειάζεται να πάρουμε βαρος. Εγώ όμως για να ειμαι ειλικρινής τρώω περισσότερο γιατι με πιάνουν τρελές ναυτίες από το απόγευμα κι έπειτα και αν δεν φάω φαγητό και το βραδυ δε θα τη βγαλω καθαρή! Αφήστε που εχω και μια άθλια γευση στο στόμα. Ισως οταν κοπούν αυτά τα άθλια συμπτώματα να εχω καλυτερο έλεγχο στη διατροφη και να τηρήσω το 9κιλο!

 

Καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες να εχουμε με γερά μωράκια!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 9 κιλά με διδυμάκια?? Πολύ λίγα μου ακούγονται κι ειδικά εφόσον έχεις ξεκινήσει με κανονικά κιλά! Ίσως στο είπε αυτό για να κάνεις κράτει γενικά. Όπως και να χει μια δίδυμη κύηση είναι πιο απαιτητική, ωστόσο νομίζω πως κιλά παίρνεις έτσι κι αλλιώς περισσότερα σε σχέση με μονή κύηση. Επειδή η όρεξη αυξάνεται όσο περνά ο καιρός προσπάθησε όσο μπορείς να τρως σνακ υγιεινά ανάμεσα στα κυρίως γεύματα. Με το καλό!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μόνο 9 κιλά με διδυμάκια?? Πολύ λίγα μου ακούγονται κι ειδικά εφόσον έχεις ξεκινήσει με κανονικά κιλά! Ίσως στο είπε αυτό για να κάνεις κράτει γενικά. Όπως και να χει μια δίδυμη κύηση είναι πιο απαιτητική, ωστόσο νομίζω πως κιλά παίρνεις έτσι κι αλλιώς περισσότερα σε σχέση με μονή κύηση. Επειδή η όρεξη αυξάνεται όσο περνά ο καιρός προσπάθησε όσο μπορείς να τρως σνακ υγιεινά ανάμεσα στα κυρίως γεύματα. Με το καλό!

 

Ναι κοριτσι... Γενικα στις δίδυμες κυήσεις το πολυ βαρος ειναι επικίνδυνο για διαβήτη λύσης, προεκλαμψία κλπ οποτε είναι ακόμη πιό αυστηροί οι γιατροι! Μεχρι σημερα καλα τα εχω παει... Τωρα που μπήκαμε στο δευτερο τρίμηνο ομως και θα αρχίζουν να παιρνουν βαρος τα ζουζούνια για να δουμε τι θα λεει η ζυγαριά! :D:D:D

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Πάντως κ εγώ παρά τη φυσιολογική σύλληψη αλλά λόγω προβλήματος τραχήλου είμαι στην ίδια φάση με σένα κι από 12εβδ. αποφεύγω περπάτημα, σκάλες, βάρη, δουλειές, σεξ ούτε για πλάκα και δουλειά πάω επίσης επειδή είναι γραφείου. Οδηγάω μεν αλλά ως εκεί γιατί είναι κοντά. Τι να κάνουμε, όλα για το μωράκι. Έχω συμβιβαστεί πια με την ιδέα και το σκέφτομαι πλέον ως ξεκούραση για τα ξενύχτια που έπονται! Διαβάζω πολλά βιβλία -εγκυμοσύνης και μη- βλέπω ταινίες, γράφω ημερολόγιο, ε, και με κανα καφέ φαγητάκι περνάει ο καιρός ευχάριστα! :D

Ψιτ Ψιτ!!!!!! Κοντευεισσσσσς εεε!!!!! Με το καλο!!!!!! Πως πήγαμε με τα κιλάκια;;;;🍓🍓🍓Εγω ειμαι στα +9 και εχω ακομα 6-7 εβδομάδες.... Γκρρρ!!!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψιτ Ψιτ!!!!!! Κοντευεισσσσσς εεε!!!!! Με το καλο!!!!!! Πως πήγαμε με τα κιλάκια;;;;🍓🍓🍓Εγω ειμαι στα +9 και εχω ακομα 6-7 εβδομάδες.... Γκρρρ!!!

 

Ψιτ ψιτ! Αχαχαχα!!! Κοντεύω ναι!!! Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στο μήνα μου!!

Έλα μια χαρά είσαι με 9 κιλάκια! ;)

Εγώ είμαι +12, άντε 1-2 ακόμα το πολύ οπότε νορμάλ μου φαίνονται 14 κιλάκια!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ ψιτ! Αχαχαχα!!! Κοντεύω ναι!!! Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στο μήνα μου!!

Έλα μια χαρά είσαι με 9 κιλάκια! ;)

Εγώ είμαι +12, άντε 1-2 ακόμα το πολύ οπότε νορμάλ μου φαίνονται 14 κιλάκια!

Λαθος λαθος! + 9 ημουν πριν 2μιςη εβδομάδες που πηγα στη γιατρο! Τη Δευτέρα θα με ζυγίσει παλι.. Εμείς θα κανουμε καισαρικη στις 38 εβδομάδες όποτε γλιτώνω δυο εβδομάδες κιλών χεχε! 😛και εγω αν φτάσω 14 ευτυχισμένη θα ειμαι!!!!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψιτ ψιτ! Αχαχαχα!!! Κοντεύω ναι!!! Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στο μήνα μου!!

Έλα μια χαρά είσαι με 9 κιλάκια! ;)

Εγώ είμαι +12, άντε 1-2 ακόμα το πολύ οπότε νορμάλ μου φαίνονται 14 κιλάκια!

Marakiz γεννήσατε!!!!! Πως ειστεεεε;;;!!!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Marakiz γεννήσατε!!!!! Πως ειστεεεε;;;!!!

 

Καλά ειμαστε Λενάκι! ! Θηλαζω και το μωρακι είναι πολύ φαγανό!! Από κιλά πήρα 13 τλκ και μόλις γύρισα από μαιευτηριο ήμουν μειον 7 κι ένα μήνα μετά παραμένω τα ίδια, μη σου πω πως έχω τσιμπησει άλλο ένα αφού με βλέπω πιο τσουπωτη. Αν έχεις σκοπό να θηλάσεις να ξέρεις πως παίζει τρελη πείνα, νομίζω περισσότερο από την εγκυμοσύνη! ! Και είναι ανάγκη να τρως καλά με τις αυπνιες που πεφτούν!

 

Στην εβδομάδα σου είσαι βλέπω! ! Βρε μήπως γεννησες? Όπως και να χει με το καλό, καλές υπέροχες συγκινήσεις! !

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!Από κιλά πως πάτε?Εγω είμαι 23 εβδ.ακριβώς και πήρα 8,άρχισα λίγο να αγχώνομαι και ο γιατρός μου είπε να προσέξω.Στους πρώτους 4 μήνες είχα πάρει μόνο 3,τώρα σε 1,5 μήνα πήρα 5 :sad:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι +10 κιλά και πριν 2 μέρες έκλεισα την 30η εβδομάδα. Πήρα μπόλικα στο δεύτερο τρίμηνο αλλά εδώ κι ένα μήνα είμαι σταθερή καθότι μου παρουσιάστηκε διαβήτης κύησης και κάνω διατροφή.  Κάπως έτσι έγινε και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εγώ είμαι 31η βδομάδα και +12κιλα. Ο γιατρός βέβαια με μάλωσε και μου είπε ότι από εδώ μέχρι τέλους να πάρω 1-2 κιλά το πολύ!  Μα είναι δυνατόν;; Εδώ, τον τελευταίο καιρό παίρνω 3 κιλά τον μήνα! Ξεκίνησα με το πιο χαμηλό φυσιολογικό βάρος για το ύψος μου αλλά σε όλη την εγκυμοσύνη είχα ναυτίες που συχνά μου περνουσαν αν έτρωγα (κυρίως ψωμιά, ζυμαρικά, τυρόπιτες). Γλυκά δεν έτρωγα πολλά, η καμπύλη σακχάρου βγήκε καλή. Με ανησυχούν λίγο τα κιλάκια που πήρα ,δεν είμαι και μικρή σε ηλικία και να δω πως θα τα χάσω!! Επίσης θεωρείτε εφικτό να πάρω μόνο άλλα 2 μέχρι τον τοκετό; Με ποιον τρόπο; Πρέπει να το ράψω εντελώς; :?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εγώ είμαι 31η βδομάδα και +12κιλα. Ο γιατρός βέβαια με μάλωσε και μου είπε ότι από εδώ μέχρι τέλους να πάρω 1-2 κιλά το πολύ!  Μα είναι δυνατόν;; Εδώ, τον τελευταίο καιρό παίρνω 3 κιλά τον μήνα! Ξεκίνησα με το πιο χαμηλό φυσιολογικό βάρος για το ύψος μου αλλά σε όλη την εγκυμοσύνη είχα ναυτίες που συχνά μου περνουσαν αν έτρωγα (κυρίως ψωμιά, ζυμαρικά, τυρόπιτες). Γλυκά δεν έτρωγα πολλά, η καμπύλη σακχάρου βγήκε καλή. Με ανησυχούν λίγο τα κιλάκια που πήρα ,δεν είμαι και μικρή σε ηλικία και να δω πως θα τα χάσω!! Επίσης θεωρείτε εφικτό να πάρω μόνο άλλα 2 μέχρι τον τοκετό; Με ποιον τρόπο; Πρέπει να το ράψω εντελώς; :?

 

Αν τρως ισορροπημένα μέχρι 2000 θερμίδες χωρίς πολλά ψωμιά και ζάχαρες είναι εφικτό μόνο 2-3 κιλά ακόμα. 
Αν δεν κόψεις ψωμιά και ζάχαρες όχι! :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βαλτε στην διατροφή σας τα φρούτα, τις σαλάτες, τα βρασμένα λαχανικά και το γιαούρτι. Πιστεύω πως είναι ιδανικά για βραδυνό και ελαφρά αν έχετε καούρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...